I SNEEK STEEKT ZICH IN DE PRONK VOOR DE ZOMERFEESTEN Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Tenniskampioenschappen 1954 Sneek Goed zeilweer bij de Zomerwedstrijden van de S.Z.G. van ons Een dag van Zon voor velen De vernieuwing van ons onderwijs 109e Jaargang JNo. 55 Dinsdag 13 Juli 1954 72 van extra verlichting en Lunapark op het Waagplein. weer en •r Philips ontwikkelde nieuwe radio-sonde De overweg bij Nijezijl van bomen voorzien Openbare Leeszaal Bibliotheek Borstbeeld van Th. M. Th. Welderen Rengers komt te Leeuwarden Straatversieringen in de binnenstad. KLEIN ZA NO 7 - Telef 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD 56 -3 Ring gevonden Bezinning op het dagelijks werk Chr. Vrouwenver. Geloof, hoop en liefde maakte haar jaarlijks uitstapje Volleybal Gerben de Jong zeventig jaar Redacteur: L KIEZEBRINK lis. Het Friese kampioenspaar Henk Klasema en Joke Hanenburg in actie. Eén der dubbele masten. sprong over de eindstreep vóór de Kou- Qudeschouw en Grouw laadden ook veel c Dit werk is nodig, omdat de expressie door de overbelasting met veel weten schappelijke ballast schromelijk wordt verwaarloosd, hoewel het toch erg be langrijk is. Immers een leven zonder muziek is ondenkbaar. Ieder mens maakt muziek al is het dan ook in z|jn elemen tairste vorm. Redactie-adres Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) ‘g, op i de die lan, nia en Nu ;er, em SNEEKER NIEUWSBLAD 8 «W naar het Sneekermeer. ’s Avonds na de ontvangst van de Zeilkoningln op het Stadhuis waarbij haar de wissel- pr|js wordt uitgereikt, zal zij in Hotel Hanenburg de plaquettes en z. m. ook de prijzen aan de winnaars ui- reiken. belangstelling en toen kwam het onvol prezen mooie Princenhof. Van de wal, van boten, uit de zomerhuisjes werd ge zwaaid naar de boten met de Rode Kruis vlaggen, en het was alles zon en genot. Dicht bjj Eernewoude werd gemeerd omdat et Als de Nationale Zeilkoningin hier a.s. Zaterdag haar glorieuze Intocht maakt, komt zjj In een feestelijk versierde en verlichte stad. De winkelstraten In het centrum der stad zullen stjjlvol aangekleed en extra verHcht z|jn, terwijl ook verschillende gebouwen en zakenpanden weer door attractieve verlichting en versiering de aandacht zullen trekken. Reeds op deze eerste dag van de Zomerfeesten gaat Sneek de vreemdelingen, die in grote getale verwacht worden, tonen dat zij niet voor niets de gezelligste zellstad van Nederland genoemd wil worden. ”’j leidde Vlerkje~dan ook met een grote voor in de afgelopen maand Juni werd de Leeszaal door 2119 personen bezocht, van wie 111 vrouwelijke, en bedroeg het aantal uitgeleende banden 6838. Nadat twee N.O.V.-leden enkele mu zieknummers hadden uitgevoerd, werd het woord gegeven aan de heer R. Se- ziek”. Spr. vertelde hoe hjj in Groningen Orkest Vereniging, die een causerie hield over- „Leren luisteren naar mu ziek”. Spr. vertelde hoe hij in Groningen het muziekonderwijs verzorgt in ver schillende takken van onderwijs, zelfs in de kleuterschool en dikwijls met ver bluffend resultaat. SCHARNEGOUTUM. Bij het verwer ken van slataarde op het erf van Oostra vond Jelke Punter een zware gouden ring, met datum 6-8-’19 en de naam Sjo er in gegraveerd. Deze ring is vermoede lijk ruim 30 jaar geleden verloren. Toen woonde op de boerderij de heer K. Vel- linga. Diens zoon Yme was verloofd met Sjo Bruins Slot en is met haar ge trouwd. Hij is thans Geref. predikant in Meppel. Merv. VellingaBruins Slot zal dus alsnog de verloren ring terug krij gen. Het Actie Comité van Sneker winke liers, het Gemeentebestuur en de Win- kelstraat-verenigingen werken een drachtig samen dit doel te verwezen lijken. De Gemeente neemt de gehele straatversiering voor haar rekening, het Actie Comité organiseert de feestelijk heden en de andere verenigingen zorgen voor de extra verlichtingen. De straatversieringen zullen bestaan uit bloemenmasten met dubbele en enkele vanen in de Sneker kleuren, aan de top bekroond met een uit Ijzerdraad geprofileerd scheepje. De gegeten moest worden! En natuurlijk schoof da rooksalon toen ook naast het „voedselschip”’ en liefst vlak naast de keuken.' Er werd lekker gegeten. Soep, aardappelen, andijvie, sla, worteltjes, gehakt. Pudding met saus en bessen toe. Na het rustuurtje, wat is er toen nog veel gepraat door de heren van de rooksalon die prinsheerlijk in het zon netje zaten, werd verder gevaren, weer in de richting Grouw. Op het Pikmeer werd het plezier aan boord verhoogd doordat er in groepen hersengymnastiek gedaan werd, waar ieder een pr|jsje mee zich gezellig aan boord. kon winnen. Er werd geluisterd naar de accordeonmuziek van de heer L. Alting en naar de gramofoonplaten van de ka pitein, er werd thee gedronken en boter hammen gegeten, maar toen was men al weer dicht bij huis. Ach, zo’n thuiskomst is ook al weer prettig als familie en be langstellenden staan te wachten en het tamboer en pijpercorps van Advendo fleurig speelt. Men neemt afscheid en weet dat' deze dag een heerlijke herin nering zal blijven. Hoe dikwijls zal men nog terugdenken aan de gebeurtenissen '6U. Leren luisteren naar muziek. Spr. demonstreerde vervolgens op welke w|jze hij dit onderwijs verzorgt met behulp van een band-recorder. Op instructieve wijze ontleedde h|) een me nuet van Mozart en liet rhythme, melo die en motieven afzonderlijk horen. De belangstelling, die er in het onder- wijzerscorps voor de vernieuwing leeft, zal door deze belangwekkende lezingen zeker z|jn versterkt. De passagiers maakten het bij te kunnen brengen. Boven was een gezellige groep dames, b|j wie ook de oudste gast was, een 96-jarige dame! Klaske en Suze waren hier de verwende benjamins! Oudeheer Zwaan, ook al 91, kwam zo waar op het buitendek en vroeg coquet of z’n dasje wel recht zat. Ja, op dat dek was veel te genieten van zon en water. Geen wonder dat er nog een paar mensen naar buiten wer den geholpen om nog beter de sluizen van Terhorne te kunnen zien en het mooie jachthuis dat gebouwd is voor het Statenjacht, dat zowaar net buiten lag! Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f3.— per half jaar. Franco per post f 3.75 oer half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout. Sneek. Er r|jdt een auto voor er z|jn hulp vaardige handen die de zieke in de auto dragen, en vrolijk en vol verwachting r|jdt men naar de boot en de rooksalon! Ja, want dit jaar was de grote Prin cenhof niet groot genoeg voor het aan tal patiënten, ruim 80, en men had de Wetterwille van Bakker gecharterd als volgboot. Hierin kregen de mannen een plaatsje die niet buiten hun rokertje kunnen en zo werd de Wetterwille dus de rooksalon van de Princenhof. Maar boot of rooksalon, beiden werden harte lijk nagewuifd door familie en belang stellenden, en beiden waren gevuld met dankbare opgewekte mensen, die terug zwaaiden naar de mensen op de Jouster- kade, het Zomerrak en naar de Mem van het schip in de Houkesloot, die nog juist op tijd haar met een zakdoek bedekt hoofd uit de roef kon steken. Toen kwam het wijde water, de boten, de zeiltjes aan de horizon ende koffie met cake en de gezellige buurpraatjes. Zo’n dag worden er vriendschappen ge sloten. Met lotgenoten, met mensen die het nog zwaarder hebben. Beneden in de boot, waar de grote ramen een prachtig uitzicht bieden, was het een gezellig ge gons van stemmen. Aan de ene kant van het middenpad stond een rij bed den, wat hebben de broertjes, de een werd juist twaalf jaar, een belangstel ling en meeleven gehad, aan de an dere kant waren gezellige groepjes van zittende patiënten gevormd. Bloemen op de tafeltjes, bloemen boven de bedden. „Wat heerlijk”, zei een van de dames, „om zo’n dag eens te mogen beleven. Alle dagen zfln altijd zo gelijk”. Ook achtjarige Gerard, die met de Workum- mers meegekomen was, lag te genieten van deze dag, die hij zijn „schoolreisje” noemde. Als de „boot-Oom” hem door een zuster een verrekijker liet brengen, had hij nog meer plezier, maar natuur lijk moest Oom de kijker meestal zelf gebruiken, om molens en torens dichter- Voor een aandachtig gehoor, bestaan de uit leerkrachten van diverse takken van onderwijs en verschillende officiële personen, hield de heer Evers, Hoofd van de Nutsschool te Eindhoven en lid van het Paedagogisch Centrum van de Nederl. Onderwijzers Vereniging j.l. Vrijdag In de grote zaal van Restaurant Piso een lezing over: „De vernieuwing van ons onderwijs”. In een historisch overzicht over de ontwikkeling van het onderwijs sinds 1800 toonde spr. aan, dat onderwijsver nieuwing niet iets van de laatste tijd is. Elke maatschappelijke verandering werkt, zij het met enige vertraging, in de school door. Als na de Franse Revo lutie de leuze: „Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap” ook in de school door dringt, ontstaat er een streven naar on derwijs voor iedereen, naar algemeen volksonderwijs. Dit streven is alleen rea liseerbaar, als aan vele leerlingen tege lijk les kan gegeven. Zo ontstaat de eenzijdig klassikale school. Niet alleen de maatschappij van die tjjd bepaalde het karakter van die school. Ook de phi losophic had grote invloed en bewerk stelligde een verheerlijking van de ken nis. Er zijn verschillende pogingen onderno men om dit klassikale gelijktijdige onder wijs te perfectioneren. Spr. noemde in dit verband het werk van Ligthart en Thijssen. Ook de Daltonbeweging en de beweging rondom het Belgische leerplan hebben invloed gehad op het onderwijs. Die invloed is echter niet van die aard geweest, dat het wezenlijke uit deze ver nieuwingspogingen werd overgenomen. Pas nadat de psychologie en de pae- dagogiek zich tot een wetenschap hadden ontwikkeld, werd het duidelijk, dat het klassikale gelijktijdige onderwijs op vele punten te kort schoot. Er z|jn feiten komen vast te staan, die niet lan ger genegeerd kunnen worden. Accent-verschuiving. Was tot dusverre de vernieuwing een kwestie van schoolhervorming of van een anders ordenen en groeperen van de leerstof, nu treedt er een belangrijke ac centverschuiving op, die een andere di dactiek noodzakelijk maakt. ’t Gaat niet meer in de eerste plaats om de leerling, maar om het kind, niet om de leerstof, maar om het leer proces. De ontwikkelingsmogelijk heden van het kind dienen tot volle ontplooiing te komen. Nu de maatschappelijke ontwikkeling de kleinste cel in de gemeenschap, het gezin, dreigt te ontwrichten, dient de werkt hebben om deze dag te doen sla gen. Dagen van te voren is men al be gonnen te organiseren. Er is een speci aal kaartsysteem aangelegd met alle ge gevens over de patiënt er op, men heeft rondgereden met een vrachtauto om alle goede gaven van de Sneker firma’s op te halen waarvoor nog eens har- telijk dank er is gekookt, o.a. 50 kilo aardappelen en zelfs de heren hebben uren staan afwassen! Noodzakelijk werk maar niet het voornaamste. De zorg en toewijding die ze voor elke patiënt af zonderlijk hadden is wel bijzonder tref fend geweest. Zij hebben van ’s morgens zes tot 's avonds tien uur gewerkt on der leiding van dr. van Reekum, met assistentie van enkele verpleegsters, en onder het moederlijke oog van Zuster A. M. v. d. Weg van Leeuwarden, die als „bootmoeder” een week lang met de verschillende groepen meevoer. Er waren patiënten aan boord uit Sneek, IJlst, Workum, Heeg, en de reis werd meegemaakt door dr. Schiphorst van Leeuwarden, de heer v. d. Kooy, secr. van het Prov. bestuur van het Ned^ i Kruis, en enkele bestuursleden van Heren Enkel: dr Gerrltsma slaat R. Tjallema. Gemengd dubbel: Het Friese kampi oenspaar Mej. Hanenburg en H. Klase ma slaan Mevr. Wiegman en P. Vlas- kamp. Heren dubbel: H. Klasema en S. King- ma slaan H. Gerrltsma en Th. W. Zand- stra. Naast de wedstrijden om het kampi oenschap werden ook B-wedstrijden ge houden. Hieraan namen in hoofdzaak de jeugdige spelers deel. De uitslag was: Dames: 1. I. Gerritsma; 2. M. v. d. Heuvell. Heren: 1. P. Kwant; 2. E. J. Graatsma. Dinsdag 6 Juli maakte bovengenoem de Vrouwenver. haar jaarlijks reisje met een autobus van de N.T.M. 's Morgens om 7 uur kwam men bijeen bij het Ge bouw v. Chr. Belangen en ging de reis via Heerenveen naar Balkbrug, waar de koffie gereed stond. Vandaar ging het verder naar Nijverdal, waar de om geving werd bezichtigd en o.a. een be zoek werd gebracht aan het Canadese kerkhof. Na het warme maal in Nijver dal te hebben genoten, dat zeer in de smaak viel, werd een rondrit gemaakt waarbij thee werd gedronken in Holten en een bezoek gebracht aaln het Natuur historisch Museum. Nadat ook de Hol- terberg was bezocht, werd de terugreis aanvaard via Zwolle, waar de dames ge legenheid kregen om nog even te win kelen en de broodmaaltijd te nuttigen. Toen allen weer in de bus hadden plaats genomen werd de reisleidster gehuldigd en dank gebracht voor het vele werk dat zij reeds enige jaren voor de ver eniging had gedaan en werd haar een blijk van waardering aangeboden. Via Kampen reed men door de N.O.-polder, waar men nog even in Emmeloord pau zeerde en door dit dorp wandelde. Toen stapte men weer in de bus en ruim 9 uur arriveerden de dames in Sneek, dankbaar voor de mooie dag die ze had den gehad. In het najaar van 1955 zal nab|j de Vrouwenpoortsbrug te Leeuwarden een borstbeeld worden onthuld ter nagedach tenis aan de heer Th. M. Th. va.; Wel- deren Baron Rengers, de grondlegger van de coöperatieve zuivelindustrie in Friesland. De opdracht tot het vervaar digen van het borstbeeld is opgedragen aan de Amsterdamse beeldhouwer Hildo Krop, die reeds met de uitvoering ervan bezig is. Het volgend jaar zal het tien jaar geleden zijn dat de heer Th. M. Th. van Welderen Baron Rengers, die ook in ander opzicht voor Friesland zulk een grote betekenis heeft gehad, overleed. Mensen van deze dag, secr. die naamloos, maar als „de leden” van Rode I' de Rode Kruis colonne samen hard ge- da Afd, Sneek furd van A. M. Sustring. In de 16 m2 klasse Junioren was de uitslag: 1. Sinnenocht, st. J. Sonnenberg; 2. Rijevo, st. C. Walinga; 3. Elja, st. Mej. R. v. d. Zijpp. Zondag verspeelde de Lemster U. Ja ger de eerste prijs in de Vr|jheidsklasse doordat hij een boei verkeerd rondde. Nu werd K. Kasemler eerste met 22 punten en Twirke van E. Wierstra Jr met hetzelfde aantal tweede. De 16 m2 klasse leverde het volgende resultaat op: le Dirk Tom, B. de Haan, 43 punten; 2. Henjoh, H. A. Minks, Leeuwarden, 39 pnt.; 3. Endeavour, B. Couperus, 25 pnt.; 4. Elja, st. P. Am sterdam, 22 pnt. Bij de Regenbogen moest Hendrtf*, die de eerste en tweede plaats voor zijn rekening had genomen, eveneens worden Uitgesloten na een protest van de Jong, Begunstigd door prachtig weer wer den Zaterdag de finales van de tennis kampioenschappen 1954 Sneek gespeeld. Zoals altijd waren de wedstrijden buiten gewoon spannend, wat wel bleek uit het feit dat 4 der 5 finales pas na 3 sets beslist werden. Alléén het dames-dubbel werd een gemakkelijke overwinning van Mevrouw Wiegman met haar dochter Antje die de dames Hanenburg en Zwart met 63, 64 klopten. De andere uitslagen waren: Kampioen dames-enkel Mej. Hanenburg; zij sloeg Antje Wiegman in een fraaie eindstrijd met 75 57 64. Hierdoor komt Mej. Hanenburg in het definitieve bezit van de wisselbeker. IJSBRECHTUM. Vrijdagavond bracht een heren-zestal van de volleybalclub N.O.H. in van Sneek een bezoek aan een~ heren-zestal van de volleybalclub IJsSrechtum, welke wedstrijd door onze dorpsgenoten werd gewonnen met 4—1, Ruststand 2—1, Op 14 dezer hoopt onze oud-stadgenoot Gerben de Jong z|jn 70ste verjaardag te vieren, de man die van zeer jeugdige leeftijd af met groot idealisme en met even practische zin geijverd heeft voor de verheffing van de schippersstand. De enige weg heeft hij van het begin af ge zien in het waarborgen van voldoende lager onderwijs en nijverheids (vak) on derwijs voor de schipperskinderen. Tal rijke moeilijkheden, voor een niet gering deel gelegen in het wanbegrip van de schippers zelf, heeft hij moeten over winnen en voor een hoopgevend deel heeft h|j deze inderdaad overwonnen. De thans bestaande, over het gehele land verspreide internaten, die vele honder den kinderen huisvesten en waar er voor wordt gezorgd, dat deze kinderen lager onderwijs ontvangen, zijn de vruchten van het werk van de jubilaris, evenals het grote aantal gezinnen, die leerplichtige schipperskinderen hebben opgenomen en de zorg voor opvoeding en ontwikkeling van de varende ouders hebben overgenomen. Nadat de jubilaris in 1949 het directoraat van het door hem gestichte koninklijk onderwijsfonds voor de scheepvaart moest neerleggen, zette h|j als directeur van ’t schoolfonds voor schipperskinderen vanwege de Ned. Herv. Kerk z|jn levenswerk voort. Zijn verjaardagsfeest zal worden gevierd op 15 dezer op Groenendaal te Heemstede door de ruim 450 kinderen van de vier prot. chr. internaten, nl. die van Sneek, Zwolle, Rotterdam en Amsterdam; de Groningse kinderen komen zelfs met een eigen volledig, zelf bijeengespaard or kest. Het scheepvaartbedrijf in al zijn gele dingen heeft de basis voor dit feest ge legd. Festival en Lunapark. Deze zelfde avond danst de Snitser Skotsploech voor het Stadhuis rn zal de burgemeester om 8 uur het Festival der Lichte Muze openen op het, eveneens door de Gemeente gebouwde, bloemen- podium over de Wip. Daarna treedt hier de bekende Politiekapel uit Leeuwarden op, die vooraf ook medewerking ral ver lenen aan de rijtoer van de Zeilkoningin en de daaraan verbonden optocht met praalwagens door de stad. Van 17 tot en met 24 Juli kunnen stadgenoten en gasten zich tevens amu seren in het Lunapark op het Waagplein dat vele attracties zal bieden, maar op Zondag 18 Juli gesloten is. Voor de avonden van de amateurs, die eveneens op het podium over de Wip zullen optreden, bestaat ook een verheu gende belangstelling. Het loopt druk met de aanmeldingen. Aan de reclame voor al deze festivi teiten en attracties wordt hard ge werkt. By de T.T. races bijv, waren vier man aanwezig, die daar 4000 folders, waarin de aandacht op de feesten in Sneek gevestigd wordt, aan de bezoekers hebben uitgereikt De Wisselprijs voor de Zeilkoningln tenslotte, een fraaie, in zilver gedreven wandversiering, Is te bezichtigen in de etalage van de heer Jansen op het Schaapmarktplein. In de wedstrijd op Zaterdag 31 Juli zal worden beslist, wie van de dames de volgende maal houdster van deze trophee zal zjjn. NIJEZIJL. Vrijdagmiddag zijn de nieuwe afsluitbomen op de voorheen on bewaakte overweg alhier officieel in werking gesteld. Indertijd is ontheffing van de verplichte bewaking verleend en heeft de directie van de N.S. uit bezui- nigingsoverweging de bomen laten weg nemen. Hiertegen is toen door de plaat selijke verenigingen, o.a. Dorpsbelan gen, geprotesteerd en ook later zijn er pogingen aangewend om, gezien het slechte zicht dat men vooral komende van de richting HeegNjjez|jl heeft, vanwege de Zuivelfabriek en de brug- wachterswoning op de spoorweg, weer bewaking te krijgen. Steeds bleef dit echter zonder resultaat, hoewel er twee maal een ernstige aanrijding plaats vond waarbij drie mensen het leven verloren, terwijl dagelijks viermaal een aantal kinderen deze overweg moet passeren. Sinds de vervanging van de stoomtrein door de snelle en geruisloze Diesels was het gevaar nog toegenomen. De omwo nenden hebben dikwijls hun hart moeten vasthouden, als een auto of fietser juist op het nippertje voor de trein over de rails ging. Gelukkig is hier nu een eind aan gekomen. De bomen worden door de brugwachter volgens afstandsbedienings- systeem neergelaten, nadat eerst een draailamp met rood verlichte letters het stopteken geeft. Ook is er aan weers zijden een electrische lamp aangebracht die ’s nachts alles helder verlicht, nu nog een noodverlichting. Eerstdaags zullen dit natriumlampen worden. Philips heeft in samenwerking met het KMI te De Bilt een nieuw type radiosonde ontwikkeld. Zij wijkt sterk af van de tradi tionele vormen en draagt duidelijk de spo ren van de electronische industrie, waaruit zij werd geboren. Alle metingen geschieden namelijk langs electronische weg, bewegende delen bevat het toestel niet. school bovendien te zorgen voor de vor ming van de persoonlijkheid en de groei naar de gemeenschap. Met talrijke prac- tische voorbeelden lichtte de spr. zijn betoog toe. „Wij moeten ons steeds weer bezin nen op ons dagelijks werk”, zo besloot spr. zijn lezing. Hij wekte de leerkrach ten op een praktijkcursus te volgen. Naar wij vernamen, treft het afdelings bestuur voorbereidingen om in Septem ber met een dergel|jke cursus te kunnen beginnen. hoekpalen aan het begin van de hoofd straten krijgen Vier vanen in kruisvorm, die op de kruispunten en andere drukke plaatsen twee, terwijl de palen aan weerszijden van de straten met een tussenruimte van 20 meter één vaan aan een dwarsarm dragen. Deze versieringen worden aange bracht op de Oosterdijk, Ged. Pol, Ged. Poortez|jlen, Singel tot aan de Kleine Palen, Wijde en Nauwe Burgstraat, Schaapmarktplein, Grootzand tot aan de Middenbrug en Marktstraat. In totaal zijn hiervoor 107 masten no dig, die allen vervaardigd z|jn in Schuh- machers Meubelfabriek alhier, waar men thans ook druk bezig is met het op bouwen van de praalwagens voor de Zeilkoningin en haar hofdames. De sterrit voor auto’s, motoren en bromfietsen belooft ook goed te worden. Er zijn reeds veel inschrijvingen bin nengekomen. Alle deelnemers, aan wel ke zijde ze de stad ook binnenkomen, zullen langs de Geeuwkade naar de fi nish op het Martiniplein rijden en de Waterpoort dus in het front passeren. De finish is van twee uur tot half zes. Het laatste stempel wordt op het poli tiebureau verstrekt. Als alle deelnemers gearriveerd z|jn, maken ze als gasten van de Ver. van Sneker Zakenlieden een boottocht De Sneeker Zeilclub kwam gisteren met wat nieuws op de proppen. In plaats van één werden nl. twee wedstrijden gevaren, ’s Morgens een en ’s mid dags een. Voor beide werden punten gegeven, waarbjj het totaal aantal be sliste. Deze proef viel b|j de zeilers zeer in de smaak en heeft zo goed voldaan, dat de zomerwedstrijd voortaan altjjd wel op deze wijze gezeild zal worden. De Pampusklasse en de 16 m2 klasse voor Junioren voeren Zaterdagmid dag, wat eveneens voor de Schouwen gold, maar deze schitterden wederom door afwezigheid. Het lijkt ons daarom gewenst, dat beide verenigingen deze klasse voortaan maar radicaal van het programma schrappen. Het was beide dagen goed zeilweer, hoewel de zonnige Zaterdagmiddag de kroon spande. Zondag bleef de zon de gehele dag achter de wolken en viel er af en toe ook enige regen. In de Pampusklasse was het Hennie de Jong z’n weertje. Hij leidde z’n Vrijdagmorgen zón na een eindeloze reeks koude regendagen en daardoor hoop In de harten van vele chronische patiënten, die naar deze dag uitgekeken hebben als naar een zonnige levensdag in een r|j eentonige dagen, ’s Morgens vroeg zitten ze al kant en klaar in de kamer waar ze gewoonljjk hun leven door brengen in bed of zittend in een stoel. Vandaag zal het leventje van alle dag verbroken worden, vandaag zal alles ènders z|jn. die de tweede wedstrijd won. Hendriks had zich van de vierde naar de tweede plaats opgewerkt, en zou dus de eerste winnnaar van de Gerrit Hofstra-wissel- prijs, een zilveren brandewijnskom, zijn geworden. Nu nam de Jong, die 32 pun ten vergaarde, hem voor een jaar mee naar Joure. Het was overigens een fraaie en spor tieve rtrjjd welke de zes Regenbogen streden. Tot tweemaal toe kwamen ze allen tegelijk bij de boei, maar de laat ste maal slaagde de Jong er in zich uit het veld los te maken. Henderica van D. Oppenhuizen, werd nu tweede met 24 punten. De overige uitslagen waren: Valken: 1. Margrietha, H. G. de Boer, 17 pnt.; 2. Stille Wille, mr J. H. Corne lls, 11 pnt, Larken: 1. Nünderke, C. Hoekstra, Sij- brandaburen, 30 pnt. Gemengde klasse met handicap: 1. J. de Boer, Sneek; 2. Jancobus, Th. Pasma Sr.; 3. Dgesi, D. Olij. Idem Kajuitjachten (gemeten voor- gift): 1. Mibejo, F. Gerlofs, 34 pnt.; 2. Oeral Thüs, K. van Gosliga, Bolsward, 22 pnt. Jeugdklasse (Pluisjes)1. 95, st. Sj. Bergsma; 2. 94, st. H. Feddema. 'K< n. >r. lil

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1