Rondom de intocht van de Zeilkoningin 11 ■10 Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Twee trouwe dienaren van „Apollo” Een belangrijke phase in de verplaat sing van de Gemeente-Reiniging LA WK Vrijdag 16 Juli 1954 109e Jaargang INo. 56 a s. Vreemde honger I Het nieuwe terrein met technische in stallaties weldra in gebruik. Stijlvolle omlijsting opening Sneekweek De heer Jan Tromp overleden Redactie-adres KI.E1NZAND 7 - I elef 2872 3. Ernstig verkeersongeval te Apeldoorn Bommenwerper explodeerde Spoedig straatveger af De heer H. van Poelgeest overleden Opbrengst Anjercollecte in W ymbritseradeel Populair Concert Leeuwarder Politie- muziekvereniging Zaterdagavond op het Bloemenpodium over de Wip. Jubileum bij de fa. Nooitgedagt A.V.O. collecte W ymbritseradeel Redacteur: L K1EZEBR1NK Het Sweker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD n- Succes voor Euphonia Ijlst Route van de optocht op a s. Zaterdag Stamboekkeuring F.P.S. ft VRIJDAGS. Huldiging op het Stadhuis. Maandag gaat de ii 5. 9. Te Arnhem, waar hij zich gevestigd had, is op 68-jarige leeftijd overleden de heer Jan Tromp, oud-firmant van de fa. Johs. Tromp alhier. de laatste maal op, volgt het grote ogen blik van het afscheid van superieuren en collega’s, en dan is het schlusz. Met pen sioen. Na een diensttijd van ruim 41 jaren, waarvan de laatste als straatve ger in de binnenstad. En een goede, zo als bij zijn huldiging in April van het Bagley Rossini samenwerking met N.V. Bavo te Schiedam. De Dure honger had gisteren een twee jarig meisje te Laren. Ze kreeg een bankbiljet van honderd gulden te pak ken en stak het in haar mond. De moe der kon ternauwernood het reeds fjjnge- kauwd propje redden. Ze hoopt, dat de Nederlandsche Bank bereid zal zijn het in te ruilen voor een nieuw briefje van honderd. Overigens was het niet de eer ste maal, dat het kind naar papieren voedsel greep. Reeds eerder verorberde ze een schutblad van een boekje zieken fondscoupons. Beide jubilarissen zullen a.s. Zaterdag, na de ontvangst van de Zeilkoningin, op het Stadhuis worden gehuldigd. 6. 7. 8. 4. 1. 2. Advertentieprij* 15 et per m.m. Bij contract (handehadv.) lager. Abonnementsprija 3. per hall jaar. Franco per poat I 3.75 oer hall jaar. Giro 50748 ten canto van Rrma E. J. Drijfhout, Snaak. Te Leiden is overleden, 75 jaar oud, de heer H. van Poelgeest, voorzitter van de Ned. Ver. tot Bescherming van Die ren. De heer Van Poelgeest was een groot dierenvriend die meer dan 35 jaar zijn krachten en gaven aan de georgani seerde dierenbescherming heeft gewijd. Bij het negentigjarig bestaan van de vereniging, dat 4 Juni werd herdacht, is de heer Van Poelgeest voor dit vele werk op hartelijke wijze gehuldigd. De heer Van Poelgeest was ridder in de or de van Oranje Nassau. Met zijn pensionnering eindigt tevens de band welke drie generaties Wagen makers aan deze dienst verbond. Zijn vader en grootvader hebben nl. ook bij de Reiniging gewerkt. Maar de vierde zocht een andere werkkring. Sneker gewond. Wij geven hier een afbeelding van de wisselprijs, welke de Zeilkoningin 1954 (mej. Hiske de Vries) Zaterdagmiddag op het Stadhuis door de Vereniging van Sneker Zakenlieden zal worden uitgereikt. Deze fraaie prijs voorstellend het Sneekermeer met starttoren en zeilende schepen, is ontworpen en geheel in zilver uitgevoerd door de heer G. Haringa, edelsmid in IJlst. 2composteringsinstallatie op het nieuwe terrein van de Ge- meente-Rekiiging aan de Woudvaart proefdraaien. Het ruim een hectare grote De raspmachine met daarboven de schudgoot en magneetband. Rechts de lange transportband die het vuil naar boven voert. king stellen. Al het mogelijke is nl. ge daan om de veiligheid van de arbeid*ers te verzekeren. Voor de bediening zjjn echter maar twee man nodig, één boven op het platvorm bij de rasp en het scha kelbord, en één beneden bij de transport- band. Hier kan echter ook nog iemand geplaatst worden voor het uitsorteren van lompen, papier e.d„ maar vanwege de dienst gebeurt dit niet. Dit zal z. m. worden verpacht aan een particuliere handelaar. Geschiedt dit niet, dan wor den de genoemde stoffen mee vermalen. Maximum kan per dag 50 ton ver werkt worden, maar voor Sneek en Wymbritseradeel samen zal dit pl.m. 30 ton bedragen. De hal bevat bovendien nog een was lokaaltje, kleedgelegenheid en sanitair voor de twee man personeel. De afzuig installatie voor de faecaliën bevindt zich buiten op een aangebouwd platvorm, be reikbaar vanuit de fabriekshal. Muzikanten die vijftig jaar en langer him party hebben geblazen, vindt men niet alleen in de dorpen. Wij hebben hier in Sneek zelfs twee zulke oud-gedien- den: de heren G. Bouma en H. Feenstra, belden lid van ons Stedeljjk Muziek corps. Bouma beoefent de kunst al 52 jaar, Feenstra ruim 50. van bij voorzitter en penningmeester is geweest. Nu is hjj nog 2e secretaris en onder-kapelmeester van het corps, dat na oi fusie met „Steun in de Strijd” zijn tegenwoordigs naam „Stedelrjk Muziek corps Sneek” kreeg. Voorts was hjj mede-oprichter van de Kamermuzièkvereniging „Apollo", die na pl.m. 30 jaar te hebben bestaan, moest worden opgeheven, en heeft hij ook meegespeeld in „oud” Symphonia onder leiding van de heer Gaillard en het nieuwe van de heer van Bergen. Nu heeft onze stad geen enkel strijkje meer, wat door Feenstra en velen met hem zeer wordt betreurd. aangebracht aan de binnenkant van de enorme ronde metalen kuip, wrijven hel kapot, waarna het door de gaten in de bodem en langs de wand wordt afge voerd naar een wals, die alle nog aan wezige scherven kapot knijpt. Dan valt het op een Jacobsladder welke het naar de hamerslagmolen transporteert, waar in het nog verder verkleind wordt. De onvergruisbare stukken worden naar buiten geslingerd, de rest valt in de bun ker om gemengd te worden met de faecaliën, opgezogen uit een van de acht beertanks welke buiten op het terrein in de grond zijn aangebracht. De aldus verkregen edeloompost, vol komen reukloos en met een hoog stik stof gehalte, wordt opgeslagen op het terrein om te broeien tot 65 graden, waardoor alle niet gewenste bacteriën worden vernietigd. O.a. ook die welke de aardappel moeheid veroorzaakt. Als dit proces voltooid is wordt ze verkocht. Voor het merendeel per ton naar de tuinbouwstreken, bloemenvel den, ontginningen e.d., maar ook per zak voor het gebruik door tuinders en andere kleingebruikers. Deze zakken zijn voorzien van een plastic binnenzak om vochtverlies te voorkomen. Reeds nu vorig jaar wel naar voren is gekomen, zijn duizenden tonnen verkocht. De gehele installatie wordt electrisoh gedreven en op slechts één schakelbord bediend. Beneden kan ze, indien dit om de een of andere reden nodig mocht zjjn, wel worden stopgezet, maar de man aan fhet schakelbord moet haar weer in wer- Verschijnt: DINSDAGS en Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) De machtigste bommenwerper van de R.A.F., waarover nog geen gegevens be kend waren, is op een proefvlucht in de lucht ontploft. De vier- inzittenden kwa men om het leven en de wrakstukken kwamen over een groot gebied verspreid op de grond neer. Handley Page, de bou wers van het toestel, hadden het be schreven als de snelste bommenwerper ter wereld met de grootste actieradius en de grootste nuttige lading. Het was een viermotorige bommenwerper met straalmotoren en sikkelvormige, naar achteren gerichte vleugels. Nog anderhalve dag kan de heer L. Wagenmakers zich tooien met de dienstpet en de jopper van de Gemeente Reini ging. Zaterdagmiddag half een is het af gelopen. Dan bergt hij zijn spullen voor Maandag werd op het stadhuis onder leiding van burgemeester Rasterhoff een vergadering gehouden met vertegen woordigers van diverse verenigingen op het gebied van muziek, gymnastiek, de tamboer- en pijpercorpsen en de skots- ploech om van gedachten te wisselen over bovengenoemd onderwerp. Alle ver enigingen door de burgemeester ge vraagd wilden gaarne hun medewerking verlenen. Door de heer Rasterhoff werd al een ontwerp-programma voorgelezen dat nog nader zal worden bekeken. Zo is de eerste stap gezet op de weg naar een omlijsting van de officiële opening van de Sneek-Week, welke naar gehoopt wordt een traditie zal worden. terrein, door eigen personeel opgehoogd, is ook voor een groot deel gereed. De bestrating Is al aangelegd en njjvere handen zjjn druk bezig de laatste opho gingen met zand en modder aan te brengen. Het duurt daarom niet lang meer of het gehele complex kan in gebruik worden genomen. Dan zal de reorganisatie, mechanisering en verplaatsing van deze dienst voor het grootste deel zjjn vol tooid. Er resten dan alleen nog het bouwen van de garage met dienstgebouw en ambtswoning, waarmee dezer dagen een begin wordt gemaakt. In de grote fabriekshal 24 bij 9 meter die op het terrein werd ge bouwd, is de moderne installatie ge plaatst, ontworpen door de directeur de fabrikant, de Zaterdagavond gaf de Gymnastiekver. St&nfries te IJlst gegaan door „Concordia" een mars door de stad, wat veel Het verslag van dg uitvoering volgt a.s. Mapndag. Het ledigen van de privaattonnen, op het oude terrein mensenwerk, ge schiedt voortaan ook automatisch dbor middel van een afsluitbare kip-installa- tie, waarvan ar zga bovap de bcestaKks Door de plaatselijke muziek- en zang' verenigingen werd ook dit jaar weer ge» collecteerd ten bate van het Provinciaal Anjerfonds. In de verschillende dorpen werden de volgende bedragen bjjeenge- bracht: Nijland ƒ42.21, Woudsend ƒ51.76. OppenhuizenUitwellingerga 47,21, Heeg 62.86, Oosthem en omstreken 25.10, Scharnegoutum 42.45 en Oude- ga i 33.14. Bouma komt uit het „Mde doarp”, waar hij reeds op 12-jarige leeftjjd lid werd van Apollo”, maar verwisselde in 1921 Grouw met Sneek. Hier was toen echter geen muziekcorps en daarom bleef hjj maar bjj zjjn oude vereniging, hoewel het niet mogeljjk was de repeti ties bij te wonen. In hetzelfde jaar even wel richtte hjj met de heren H. Ferwer- da en wijlen A. Batstra het Sneker Mu ziekcorps op en toen kon hij zich dus weer volledig aan de muziek geven. Niet alleen als muzikant, maar ook als op leider van leerlingen. Zowel voor koper als voor klarinet en saxofoon. Ik heh to taal wel honderd gehad, vertelde hjj. Ik had soms een heel corps op zolder. Maar toen had je m’n vrouw eens moeten ho ren. Daarom liet ik ze later maar afzon- derljjk komen. Nu heh ik negen leerlin gen, onder wie een jongen van acht jaar voor klarir et. Sta je versteld van. Ze zijn trouwens allemaal goed en vjjf al bjjna klaar Bouma speelt nu zelf saxofoon, maar heeft ook de klarinet en tal van andere instrumenten gejiad. Toch is het jammer, dat ik op 64 jarige leeftijd nog een partij moet bla zen. die eigenlijk aan een jongere toe komt, ze- hjj Maar een goede opvolger krjjg je niet zo gauw. De jubilaris heeft zich ook op ander gebied verdiensteljjk voor zijn vereniginr gemaakt. Hjj is zowel voorzitter als se cretaris geweest en hanteerde in het be gin ook de timmermanshamer toen er lessenaars en instrumentenkisten moes ten komen. Die heeft hij allemaal zelf gefabriceerd. Maar al zjjn werk werd ook gewaar deerd. „Apollo” en het Sted. Muziek corps benoemden hem beide tot erelid. In het gevolg van de Koningin zal mejuffrouw Grondsma uit Bergen (Z.H.) helaas ontbreken. Zij studeert in Frank rijk en kan niet komen. In haar plaats is de Amsterdamse zeilster mej. Martha Adema bereid gevonden als hofdame op te treden. Zoals reeds eerder vermeld, vertrekt de Koningin Zaterdagmiddag half twee met een luxe motorkruiser uit de Jacht haven, vanwaar ze via de Houkesloot, Koopman "gracht, de Kolk en de Wester- singel naar het Martiniplein vaart, waar ze wordt begroet en de praalwagens voor haar en de hofdames gereed staan. Ze rijdt dan mee in de optocht, die om kwart over twee van daar vertrekt en nog meerdere praalwagens bevat, o.a. een van de gemeentelijke plantsoen dienst, de Jeugdafdeling van de Kon. Zeilver. Sneek en de Zeeverkenners. Ver der werken er tal van groepen waar onder een historische met Greate Pier herauten, de gymnastiekverenigin gen en verschillende zaken aan mee. Deze optocht wordt ’s avonds om kwart voor zeven herhaald. ’s Middags marcheert het Stedeljjk Muziekcorps voorop en loopt ook het Tamboer en Pijpercorps van Advendo piee; ’s avonds zijn dit de Leeuwarder Politie Muziekvereniging en de Chr. Muziekver. Harmonie. Straatversieringen uitgebreid. Behalve de straten die we Maandag reeds noemden, zullen ook nog de Krui- zebroederstraat, de Suupmarkt en het gedeelte Grootzand achter de Midden- brug worden versierd.Het aantal bloe- menmasten wordt daardoor belangrijk uitgebreid. Personeel van Gemeentewerken is druk bezig met het bouwen van het po dium over de Wip, waarop Zaterdag avond het Festival der Lichte Muze Start met een populair concert van de Leeuwarder Politiemannen, aangeboden door Tonnema en Cie alhier. Dinsdagavond speelt hier het bekende orkest van Hansje Pallieter en haar witte kraaien, welk programma wordt aangeboden door de Ver. Wegtransport. Donderdag treden de eerste amateurs op. Wat daarna komt hopen we een vol gende maal te kunnen vertellen. IJLST. Bij de firma Nooitgedagt was weer een jubileum. De heer Sjoerd IJ. Nooitgedagt herdacht dat hij voor 35 jaar bjj deze firma in dienst was ge treden. In samenwerking met de plaatselijke vrouwenverenigingen houdt de Neder landse vereniging Sociale Zorg voor Minder-Validen „A.V.O.waarvan H, M de Koningin beschermvrouwe is, haar jaarlijkse collecte in de week van 19 t.e.m. 24 Juli a.s. Zoals waarschijnlijk bekend zal zjjn, behartigt deze vereniging de belangen van de minder-validen. Dit zjjn zjj, die in verband met hun lichamelijke en gees« telijke gesteldheid speciale zorg behoe ven o.a. bjj het zoeken van passenda werkgelegenheid. Ook verleent zij mede werking bij het aanschaffen van hulp middelen als kunstledematen, gehoor apparaten, invalidewagens enz. Wanneer U bedenkt in welke moeilijke omstandigheden deze mensen verkeren, dan zult U ongetwijfeld tot de gedachte komen ,dat hier hulp moet worden ge boden. Welnu, de vereniging „A.V.O.’* stelt zich ten doel deze hulp te verlenen. Zij kan dit echter niet zonder geld. Daar om wordt Uw medewerking gevraagd en wel op die manier, dat wanneer straks de collectanten aan Uw deur ver schijnen, U door een milde bijdrage t« geven, zult tonen een warm hart te be zitten voor hen, die door de „A.V.O.**1 worden geholpen. Zjjn collega Feenstra, een rasechte Sneker, kwam als jongen van een jaar of tien op de Gemeentelijke Muziek- en Zangschool, waaraan hij on der leiding van de heer Paul Gaillard zjjn opieidi. j ontving. Enige jaren later werd hij opgenomen in het muziekcorps van de v.m. Schutterjj, waarvan de heer Gaillard ook directeur was. Hij begon met de fluit, waarop hij tenslotte ook terugkeerde, maar bespeelde eveneens andere instrumenten, o.a. de saxofoon toen die hier in 1907 voor ’t eerst uit kwam, en klarinet. En als opleider voor fluit en klarinet heeft hjj de edele kunst ook aan vele leerlingen doorgegeven. Feenstra werd direct na de oprichting lid van het Sneker Muziekcorps, waar- Programma: Einzug der Gladiatoren, mars Fucik Im Italienischen Style, ouverture Schubert Alceste, ouverture Gluck Dichter und Bauer, ouverture, von Suppé Het Noorden, mars Admiraal Pauze (10 minuten) National Emblem, mars Tancrède, ouverture Lustspiel Ouverture, ouverture Kéler Béla Prinz Eitel Friedrich, mars Blankenburg. zerklng er van is zeer ingenieus en hygiënisch. Er komen geen mensen handen aan te pas. Wanneer de vuilnisauto’s achteruit voor de grote silo zijn gereden e.. daarin hun inhoud hebben gestort, valt deze o een zeer langzaam lopende platenbase aan het einde waarvan het vuil tot ee dunne laag wordt afgestreken. Deze laag komt dan op een lange transport band die het eveneens langzaam omhoc" voert naar de schudgoot, die het onder een magnetische band door leidt, welke 90 van het ijzer er aan onttrekt Vandaar wordt het in de rt.spmachine gedeponeerd. 22000 mangaan stalen punten een goed geslaagde uitvoering. Vooraf maakte zij, voorai- belamgstelling trok. SNEEKER NIEUWSBLAD zjjn opgesteld. Na het ledigen worden de tonnen schoon gespoeld onder een druk van pl.m. vier atmosfeer met water waarin een desinfecterend middel (P C 25) ia opgelost Het omzetten van de compost op het terrein, dat ook wel eens nodig is. gaat eveneens mechanisch, eveuals het laden van de schepen die het product vervoe ren. Voor beide werkzaamheden wordt een verplaatsbare 15 m lange transport band met Elllnger lier gebruikt. Verder zal nog een smalspoor voor andere transporten worden aangelegd. De garage met dienstwoning en woning voor de directeur zullen links aan het begin van de toe gangsweg naar het terrein worden ge bouwd. De eerste wordt 25 m lang en 15 m breed, zodat al het rijdend materi eel er in gestald kan worden. Voorts zal zjj een reparatiewerkplaats bevatten. In het dienstgebouw er naast komen kan toren, het magazijn, het kleedlokaal met douches voor het personeel en de toilet ten. In de onmiddellijke nabjjheid zal de woning verrijzen. Als binnen afzienbare tjjd ook dit alle maal klaar is en in gebruik genomen, zai de gehele verplaatsing voltooid zjjn en is een in de gemeente heel lang ge koesterde wens in vervuiling gegaan. kewierum. Da volgende Enters kregen reisgeldi Njiskje, fokk.-eig. J. H. Jorritsma, Heeg; Nanny, fokk.-eig. S. D. de Vries. Idzega; Nicolien, fokk.-eig. E. J. Bouma, Heeg; Ninetta, fokk.-eig. J. v. d. Werf. Bird Heeg en Nolk, eig. K. Y. van Gos- liga, Gaastmeer, terwijl Narana, fokk.- eig. G. L. Geerligs, Jutrjjp res.-reisgel<j werd toegewezen. Alle enters zjjn af stammelingen van de hengst Geert, eigen. G. L. Geerligs, Jutrijp. IJLST. Op het Woensdag gehouden bondsconcours te Twijzelerheide behaal de de Chr. Zangvereniging Euphonia te IJlst, directeur de heer Tj. J. v. d. Vel de, in de le afd. met 231 punten een le prijs. ’s Middags: Martiniplein, Grote Kerkstraat, Marktstraat, K<e»ne Kerkstraat, Kruizebroederstraat, Wijde Burgstraat, Oosterdijk, Jousterkade, Bothnlakade, Hooi blok, Singel, Hoogend, Groot zand, Leeuwenburg, Marktstraat, Stadhuis. ’s Avonds: Vertrek vanaf dc Vee markt, Stationsstraat, Dr Bou- maweg, Parkstraat, Wjjde Noor- derhorne, Kruizebroederstraat, Wijde Burgstraat, Ged. Poortezjj- len, Singel, Hooiblok, Harinxma- kade. Electr. brug, Willem Lode- wjjkstraat, Oppenhuizerweg, Jousterkade, Oosterdijk, "’urg- straten, Grootzand (beide zjjden), Leeuwenburg, Marktstraat. Het publiek wordt verzocht, in verband met de sterrit ’s middags tijdens de ontvangst van de Zeil koningin, niet voor het Stadhuis te blijven staan. De feestelijkhe den zjjn dan, althans voor die middag, geëindigd. Gistermorgen om 7 uur is een truck met oplegger van de heer J. de Wilde uit Sneek te Apeldoorn op een autobus gevlogen. De chauffeur, de 38-jarige R. van Veen uit Sneek, wilde enkele voor hem rjjdende wielrjjders aan de Regen- tesselaan tahalen. Van de andere zjjde naderde echter een autobus van de V.A.D. uit Apeldoorn. De heer van Veen wilde daarop achter de wielrjjders bljj- ven, door de gladde weg slipte de vracht wagen en vloog op de autobus. In zorg wekkende toestand moest de chauffeur van de met vlees beladen vrachtwagen naar het ziekenhuis vervoerd worden. De naast hem zittende mejuffr. Martha Koldijk, eveneens woonachtig in Sneek, kreeg vrij ernstige hoofdwonden. De chauffeur van de autobus kreeg een knieblessure en liep verschillende snij- wonden op. Ook enkele passagiers van de bus werden licht gewond. (Ons Noorden). Op de veemarkt had gistermorgen de stamboek- en voerkeuring voor het Fries Paarden-Stamboek plaats. Voor Stamboek werden goedgekeurdt Lubke, fokk.-eig. Tj. H. de Jong, Tlrns;j Liesbet, eig. I. Zandstra, Jutrijp; Lam- my, fokk.-eig. P. S. Jansma, Lutkewle- rum; Lupine, eig. K. Y. van Gosliga, Gaastmeer, en Lammigje, fokk.-eig. A, Osinga, Jutrijp. Reisgeld kregen de Twentermerriest Meda, fokk.-eig. Y. T. Stoffelsma, Smalle- brugge; Mlntsje, eig. wed. P. Tj. v. d. Velde, Bird Heeg; Mathilda, fokk.-eig. mej. Gr. B. Hoekstra, Hommerts, en Mientsje, fokk.-eig. P. S. Jansma, Lut- - 'ft

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1