AiSGiieid en benoemingen a/d Ambachtsschool Predikbeurten 1 r Classicale Zendingsdag te Rijs Mijn man is mijnwerker. St. Bonifacius Vakschool I IM Bevorderingen R.H.B.S. Sneek Zoniiajihenst dokter, Apotheek en Zusters 17—18 Juli 1954. Schoolreisje naar de kust van N.-Holland Een afscheid aan de huishoudschool Weer een verkeersongeluk in gevaarlijke bocht bij Scharnegoutum Merriekeuringen N.W.P. Kaatscompetitie Geslaagd Tweede dag Festival te Oudega (W.) Geslaagd Geschenken en dank. Ingez. Mededeling. ZONDAG 18 JULI 1954. NED. HERV. KERK SNEEK. dag 1 l Wijkverpleging Zuster R. H. Posma, W. de Zwij- gerstraat 88. Kraamverpleging Zuster IJ. Kramer, Stationsstr. 14 G. Nammensma, Wommels. Bevorderd tot de 5e klasse Middelbare School voor Meisjes: H. T. Dijkstra, F. E. Kruger, G. C. v. d. Schalie, W. J. M. Schreuder, allen Sneek; A. J. Ruitef, Tjaühuizuni. Vanaf Zaterdagmiddag 4 uur: Dokter J. Dethmers, Jousterkade 6, Tel. 2585 (b.g.g. no. 3000). Apotheek Vanaf Zaterdagavond 6 uur: A. J. v. d. Sluis, Marktstraat 12. Veler ogen richtten zich met bezorgd heid naar de lucht, maar behoudens een enkel „stofje” kwam er geen regen van betekenis meer. Ja, al spoedig brak het wolkendek en ’s middags werd het zelfs een stralende dag, zodat ook nog volop van de zee genoten kon worden. Via de Afsluitdijk, waar het monument bezich tigd werd, ging het naar Alkmaar. Hier werd even gepauzeerd voor enkele be zienswaardigheden. Vervolgens ging het naar Bergen, waar volop van de speel tuin werd genoten. In Schoorl en Cam perduin boden duin en zee zoveel genoe gen, dat het uur van scheiden te ras was aangebroken. Echter de tijd dwong en zo werd via de Marinebasis Den Helder huistoe gereden. Op Den Oever werd nog even van de gelegenheid gebruik ge maakt een mijnenveger te bezichtigen. Om ruim half negen werd in opgewekte stemming ons stadje bereikt, waar Con cordia de reizigers stond op te wachten en naar school bracht. Na afloop werd God gedankt voor de heerlijke dag en veilige thuiskomst. die 1 November 1946 in dienst trad, werd door de heer de Kok geschetst als een gave, voortvarende persoonlijkheid, die hetgeen hij zich als doel heeft ge steld, ook met alle middelen tracht uit te voeren. H(| wees daarbij ook op zijn lidmaatschap gedurende een reeks van jaren van de Commissie L.N.O. voor jongens. Ook daarin was hij een domi nerende figuur. Het kon dan ook niet uitblijven, dat In de toekomst zijn benoe ming aan een grote school zou volgen. Sneek raakt hem kwijt en wij zien hem met leedwezen vertrekken, aldus spr., maar wij feliciteren hem van harte met zijn succes en wensen hem en zijn gezin het beste toe. Moge het ook hem .gege ven zijn nog lange jaren het nijverheids onderwijs te dienen, zo besloot de heer de Kok, onder dankzegging voor het vele dat de heer van Gelder hier voor het onderwijs heeft gedaan, waarbij hem en zijn vrouw door het bestuur tevens een blijvende herinnering werd toege zegd. Bij het afscheid van de heer Stout wees de vice-voorzitter op het grote be lang van goede leraren aan een school. De heer Stout heeft gedurende bijna 7 jaren het vakonderwijs in Sneek ver zorgd en daarin zeer goede resultaten bereikt. Hij legde voor verschillende leerlingen de basis voor hun verdere le ven. Ook hem en zijn gezin werd voor de toekomst het beste toegewenst. Er moeten nu vacatures worden ver vuld, zo vervolgde de heer de Kok, maar voor de oud-voorzitter zal het een vol doening zijn geweest dat zijn zoon als bestuurslid werd gekozen. Hij feliciteer de Rlngnalda Jr met het in hem ge stelde vertrouwen en sprak de hoop en de verwachting uit, dat hij, evenals zijn vader deed, steeds voor de belangen van het Nijverheidsonderwijs zal werken. Voor de opvolging van de heer van Gelder zal als no. 1 op de voordracht worden geplaatst de heer A. J. Schutte, leraar aan de ambachtsschool alhier. Met deze benoeming werd de heer Schutte van harte geluk ge wenst. De verwachting is, dat hij een waardige opvolger zal zijn. Als opvolger van de heer Stout werd tot leraar in machine-bankwer- ken benoemd de heer F. Wegter, con- structeur-leermeester bij de K.L.M te Amsterdam. lijk voor hen is en daarom heeft de Zen ding een tegengif gegeven, dat veel geld kost, doch met liefde wordt gegeven. Een andere reden om te helpen is de’ bied van de landbouw, die in vele geval- Voorm. 10 uur Dr K. H. Siccama. Nam. 5 uur Ds. Dijkstra van Langweer. Jeugddienst. Onderwerp: Tijd en Taak. VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN. Amicitia: voorm. 10 uur de heer W. v. d. Vlugt van Drachten. GEREF. KERK SNEEK. PINKSTER ZENDING. Voorlopig Woensdag 8 uur in Aere Pe- Voor het diploma Costumièro zijn de volgende dames geslaagd: H. Canrinus, E. de Jong, Tr. Selva, H. de Vries, L'. Zijlstra, Sneek; H. Andring, L. An dringa, Scharnegoutum; A. Koopmans, IJlst; S, Lenes, Blauwhuis; F. Hofman, Wieuwerd; Tj. de Boer, IJsbrechtum; J. Beeksma, Goënga; Tr. Rijpkema, Oppen huizen; A. Poelsma, Oosterend; G. Boot- sma, Roodhuis o.d. Oosterend; G. Al tenburg, M. Dijkstra, H. Smeding, B. Witteveen, Heeg. Geslaagd voor diploma Lingerie de da mes A. Beitsma, D Huitema, S. Jansen, Sneek; M. Rijpkema, Oppenhuizen; F. Dijkstra, Hommerts. Geslaagd voor Coupeuse eerste ge deelte mej. H. Volberda, Scharnegoutum. Geen der candiaten is afgewezen. JEHOVA GETUIGEN. Iedere Dinsdagavond Pieter Jelleshüs, Kleinzand en Zondagsavonds 7.30 uur. INTERKERKELIJK OPENLUCHT- WERK. Aanvang 8 uur. 15 Juli: Schaapmarktplein en Sperkhem. 22 Juli: Schaapmarktplein en Noorder- hoek. De heer Rlngnalda bracht daarna nog dank voor de hem gebrachte hulde, waarbij hiJ 0015 de goede samenwerking in het bestuur en met de heer van Gel der memoreerde.Tevens dankte hij de leraren voor hun onderwijs, en eveneens de kapelaan en de drie predikanten, die hun tijd beschikbaar stelden voor het geven van Godsdienstonderwijs aan de ambachtsschool. De heer van Gelder wees er op in zijn afscheidswoord, dat hetgeen tot stand is gekomen, mogelijk was door de geest van saamhorigheid. Daarom bracht hij dank aan de scheidende voorzitter en het gehele bestuur voor de goede sa menwerking gedurende bijna 8 jaar, als mede aan alle leraren, het administratie! personeel en de beide concierges. De heer Stout sloot zich hierbij aan en dankte eveneens voor aller medewer king. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Woudsend: ’s avonds 7.30 uur Ds. A. Mulder van Dordrecht. IJlst: voorm. 9.30 uur Ds. H. B. Kossen. Extra coll. Doopsgez. Gemeensch.werk. GEREF. KERK (Art. 31 K.O.) Koudum: voorm. 9.30 uur Lezen; nam. 2 uur Ds. Benschop. GEREF. KERK. Oudega (W.): voorm. 9 en nam. 1.30 uur Ds. v. d. Plaat. H.A. en Dankzegging. De jaarlijkse Zendingsdag van de Zen- dingscommlssie uit de Ned. Herv. Kerk is Woensdag In de tent van de heer Hoogeveen te Rijs gehouden. Een voort durende regenval maakte het totaal on mogelijk in de open lucht te vergaderen, en het was een uitkomst voor de aan wezigen, dat zij nu rustig en droog binnen konden zijn. Natuurlijk had het weer invloed op het bezoek, doch de voorzitter kon toch nog verklaren dat het bezoek hem stukken was meege vallen. Dr K. H. S i c c a m a van Sneek open de de samenkomst met een bidstond voor de nood van Z.O.-Celebes, waarbij hjj sprak over 1 Petr. 2 9. Uit dit Schrift woord leidde hij de volgende gedachten af: dat hier sprake is van een woord van genade en oordeel, maar ook van opdracht. Zending is niet een liefhebberij van sommigen, doch een opdracht om te getuigen. Als wij gered zijn moeten w(j dat uiten in toewijding, gebed en offer. Daarna ging spr. voor in gebed. In de middagbjjeenkomst heette Ds K a m s t r a van Nijemirdum de spre kers, de muziekver. De Woudklank van Oudega (H.O.N.) en alle aanwezigen hartelijk welkom. Spr. bracht dank aan de Zendlngsnaaikrans U.K.K. te Sneek, die wederom een prachtige sprei had be schikbaar gesteld, terwjjl een dame, die onbekend wenste te blijven, een mooi kleedje had vervaardigd. Rede Ds A. M. Knotnerus. Ds. A. M. Knotnerus van Oude- en Nieuwe Wetering, vroeger te Oppen huizen, was de eerste spreker, die tot onderwerp had: Zendingsnoodzaak. Spr. was bljj weer eens in Friesland te zijn, waaraan voor hem nog tal van aange name herinneringen zijn verbonden en dat tevens het land is waar Bonifacius zijn leven liet voor het evangelie en ook ds Mollema herdacht kon worden, die om dezelfde reden onder moordenaarshan den viel. Hun offer heeft de waarheid bevestigd dat het bloed der martelaren het zaad der kerk is. Thans worden deze beide mannen geëerd en gehuldigd voor wat zjj gedaan hebben. Als spr. zijn on derwerp zal behandelen, wil hij daar bij allereerst denken aan Indonesië en Nieuw-Guinea. Er zijn mensen die menen, dat de Zending nu niet meer no dig is, nu vooral Indonesië een eigen staat is geworden. Doch dit is een ge heel verkeerde opvatting. Men heeft meermalen gezegd dat de Zending bij oogmerken had en werkte om staatkun dige en economische belangen te dienen. Niets is minder waar, doch als wij ons nu zouden terugtrekken, zou deze ge dachte recht van bestaan kunnen krij gen. Wij trokken naar die landen om het evangelie te brengen, de boodschap van de reddende liefde Gods om verlorenen te zoeken. Deze taak is nu vooral moei lijk omdat het in een jonge staat vaak gist en borrelt en men nog niet tot een vaste lijn is gekomen. Toch moeten we doorgaan ook met oog op de jonge ker ken. Er komt in die landen een stroom van lectuur, die tegen lage prijzen ver kocht wordt. De inwoners des lands zijn leesgraag geworden en met een ware honger werpen zij zich op alles wat zij I k had een ketel vol witte was met gele vlekken gekregen, doordat de kinderen er een gekleurd doekje hadden ingestopt. Mijn man is mijn werker en verkleedt zich tussen andere mannen, zodat hij weigerde gevlekt ondergoed te dragen. Geen enkel zeeppoeder hielp en ten einde raad probeerde ik Castella Parels. Het succes bleef niet uit. Alle vlekken zijn geheel verdwenen i de vele tien- die opgetogen fantastische re- i met Castella Volg de beste raad, gegeven: haal nog (47 ct per pak) in SCHARNEGOUTUM. Woensdagmor gen 11.30 uur reed de heer S. Peper, vertegenwoordiger uit Zwolle, met een flinke snelheid in z(jn volkswagen in de richting Deersum. In de gevaarlijke bocht nabij de boerderij van P. Santema slipte de wagen, schoot naar links, reed een betonnen lantaarnpaal omver en kwam in de gracht van genoemde boer derij terecht, waar gelukkig niet veel water in stond. De bestuurder kreeg geen letsel. De auto werd door een kraanwagen op het droge gebracht. Bin nen enkele weken is dit het vierde ver keersongeluk op deze plaats, waaronder een met dodelijke afloop. De bocht is on overzichtelijk en de weg bij regen glad. De uitslag van de te Bolsward gehou den keuring is: Stamboek opgenomen Pandore, fokk.-eig. Jac. Noordenbos, Edens. Stamb. Model: Malrat, eig. I. H. Boersma, Hartwerd, Stamb. Edel- weis, eig. J J. Zijlstra, Pietersbierum, Stamb. Ster: Robia, fokk.-eig, Gebrs. Postma. Sandfirderrijp, Saskia, fokk.- eig. H P Andela, Nijland en Revenna, eig. wed. J. J. de Boer, Wolsum. Stamb. Model: Rie, fokk.-eig. H. P. Andela, Nijland. Reisgeld: Twenter Tanna, fokk.-eig. D. J Rijpkema, Wolsum, terwijl voor reserve-reisgeld in aanmerking kwa men: Ursula, fokk.-eig, A. P. Stegenga, Wommels en Udola, fokk.-eig. E. de Hoop, Wommels. Het resultaat van de te Sneek gehou den keuring is: Goedgekeurd voor Stamboek: Murane, van H. Schrale, IJsbrechtum; Oraline, van wed S. G. v. d. Meer, Heeg; Sebinia van A. J. Koopmans, Oudega (W.); Sa- dolina, eig. H. J. Nauta, Jutrijp en 3-j. merrie van S. Oppedijk, Wieuwerd. Voor stamboek Ster: Jokina, van H. J. de Vries, Oudega (W.); Setronella, van H. v. d. Zee, Oosthem. Voor Ster Model: 3-j. merrie van T. Breeuwsma, Folsgare; Rozina, van J. Tj. Huitema, IJlst, en Revilla, van R. U. v. d. Kooy, Koufurder- rige. Voor Ster: 3-j. merrie van R. Sy- brandy, Heeg. Voor reisgeld kwamen in aanmerking: Tomara, van H. J. Nauta, Jutrijp; To- dorete, van R. U. v. d. Kooy vn.; Ully van Y. R. Veldhuis, Jutrijp; Urama, van H. S. Wiarda, Nijland; Vona, van J. de Boer, Hommerts; Vugara, van B. A. Lycklama Nyeholt, Oudega (W.); kunnen krijgen. Ér is veel wat verderf- Winni, van H. Schrale, IJsbrechtum en Weriana, van P. J. Osinga, Oudega (W.) Voor reserve reisgeld: Ulra, van B. A. Lycklama Njjeholt vn. In een samenkomst van het gehele bestuur der Vereniging „Sneeker Ambachts school” en het personeel van de dag- en avondnijverheidsschool, werd Maandag jl. afscheid genomen van de voorzitter der vereniging, de heer H. F. Rlngnalda, die zich in de laatst gehouden ledenvergadering niet weer herkiesbaar stelde, van de directeur van beide scholen, de heer T. J. van Gelder, met ingang van 1 Augustus a.s. benoemd tot directeur van de nieuwe 4e Technische School te Rotterdam, alsmede van de heer J. W. Stout, leraar raachine-bankwerken, die met ingang van dezelfde datum in gelfjke functie is benoemd aan de Ambachts school te Velsen. De onderlinge kaatscompetitie leden der Kaats ver. Sneek werd Woensdag avond op het terrein van het Zuider- sportpark vervolgd. Het aantal deelne mers was niet zo groot als de vorige keren. Er waren slechts 5 parturen, waarom men besloot de nummers 1 en 2 twee partijen tegen elkaar en de num mers 3, 4 en 5 in half competitieverband te laten spelen. Hoewel het de gehele dag had geregend, was het terrein goed bespeelbaar en kwam tijdens de wed strijd het zonnetje de strijd opvrolijken. De lijst zag er volgt uit: 1. C. Cou perus, S. van Dijk, U. van Wieren; 2. H. Kamstra, J. Oost, S. Hofstra; 3. H. El- zinga, H. Haagsma, G. Mulder; 4. J. Do- tinga, P. Holkeboer, W. Visser; 5. E. Schutte, S. Kuiken, S. Rienstra. De strijd tussen de parturen 1 en 2 had een zeer spannend verloop. De eerste partij was met 37 voor Kamstra maar in de vol gende omloop moest koploper Kamstra met 54 en 66 plus een bovenslag van S. van Dijk tegen C. Couperus c.s. het veld ruimen. Het puntental van Kamstra is nu totaal 6535. C. Coupe rus bleef tweede met 5942. De uitslag van de parturen 3, 4 en 5 was als volgt: partuur 34: 74; 53: 37; 45: 47. Totaal uitslag: partuur 3: 14 pnt.; len nog zeer primitief is, hun van voor lichting dienen, waardoor zij in betere financiële positie kunnen geraken. Dit alles kost geld en daarom moeten wij, die van al deze toestanden niet op de hoogte zijn, hen helpen en tot offeren bereid zijn. Ds Kamstra dankte allen, de spre kers, die ons weer eens met de neus op de zendingsnoodzaak hebben gedrukt, de muziekver. en een groepje van vijf Am- bonnezen uit Schattenberg, dat met Ha- waiianmuziek voor afwisseling had ge zorgd, voor hun medewerking, die zeer op prijs werd gesteld. De sprei was ge vallen op no. 666, waardoor mevr. Jaasma van Sneek de gelukkige eigena res werd, terwijl het kleedje door mevr, de Vries uit Kolderwolde met no. 337 werd gewonnen. De collecten hadden op gebracht "94.27. Spr. ging daarna voor in gebed. ’s Avonds sprak Ds B. K e e r s uit Den Haag, vroeger te Bandung, over: Kracht. Een zendingspel, Dr. Ida, werd door een groep van plm. 50 personen uit Meppel opgevoerd. Dit spel geeft het ontstaan en de ontwikkeling van de me dische zending onder vrouwen in India weer, waar uit een klein begin thans na 50 jaar een groot ziekenhuis is ontstaan met een opleiding van doktoren door de beste leerkrachten. Ds Riemersma van Staveren dankte allen voor hun mede werking en sloot de bijeenkomst met gebed. IJLST. Dinsdag maakten de leerlin gen van de Geref. school alhier, verge zeld van vele ouders, hun jaarlijkse schoolreis. Ditmaal was de kuststreek van Noord-Holland het doel van de tocht. Om 8 uur werd onder een gesta- toestand der jonge kerken. Voor de oor log waren de zendelingen de mensen die leiding gaven. Tijdens hun verblijf in de gevangenkampen hebben de leden zelf het werk ter hand genomen en het dwingt bewondering af hoe zij dit heb ben gedaan. Doch op de duur kan dit niet zo blijven. Zij hebben over het al gemeen te weinig ontwikkeling, waarom wij moeten zorgen dat er gelegenheden komen waar zij opgeleid kunnen worden tot predikanten en voorgangers. Als wij nu niet hielpen zou dat de grootste blaam voor het Westers christendom z(jn. Wij zullen dus onze zendingsactivi- teit loeten bewijzen door onze bereid heid om te helpen. Is die behoefte er bij de gemeente hier? De Wereldraad van Kerken is daar niet erg gerust op. Als wij dus niet bereid zijn te getuigen, dan zal onze eigen kerk daarvan de nadelige gevolgen ondervinden. Gaat heen en pre dikt het evangelie en als wij aan deze op roep gehoor geven zal de kerk en de zending er wel bij varen. Rede Ds Koerselman. Ds. G. Koerselman van Eek en Wiel, vroeger te Luwuk (Cel.) is dank baar dat hij hier het woord mag voeren. Dit is zijn eerste kennismaking met Friesland en hij heeft nog een persoon lijke reden om blijde te zijn. Toen hij met ds Kamstra op studie was heeft deze hem van een spraakgebrek ge nezen, waarvoor hij ook hier zijn dank wil betuigen. Gods werk gaat door, al kookt en gist het aan alle kanten in de Aziatische wereld. Deze omwenteling vindt z(jn oorsprong in de nederlaag van de Russen tegen de Japanners. Toen is men daar tot de ontdekking gekomen, dat het blanke ras niet superieur was aan het Aziatische en is er schier overal een nationalistisch streven opgeko men. De christenen kwamen daardoor tussen twee vuren in te zitten, want zij werden beschuldigd dat zij het met de blanken hielden en dus eigenlijk spion nen van hen waren. Wij kunnen tegen deze verkeerde opvatting niets doen, hoewel wij dankbaar mogen zijn voor hetgeen er nog kan geschieden. Niet de regering haat ons doch de bevolking, omdat wij niet met de Mohammedanen een eenheidsstaat willen vormen. Van de Ambonnezen en Minahassers hebben wij in deze situatie veel steun ondervonden. In China deed zich vrijwel hetzelfde voor. Daar ook zijn de blanke zendings- arbeiders uit het land verdreven, doch ook daar gaat het verkondigen van het evangelie door. De beangstigende vraag dringt naar voren of wederom een grote oorlog moet woeden om hierin verande ring te krijgen. De toestand op het zen- dingsveld is nu zo, dat tal van hulp krachten met een buitengewone over gave het werk in de jonge kerken voort zetten. Doch een groot percentage van deze mensen kan niet of zeer weinig lezen. Er is een opleiding aan de gang waar de mensen een 3-jarlge cursus kunnen volgen. Doch er moet meer ge beuren en daarom moet uit ons land hulp geboden worden om hun verder on derwijs te kunnen geven. Voorts is er de medische zending, die nog wel het ver trouwen geniet, omdat de mensen dan zien dat zij geholpen kunnen worden voor hun ziekten. Dat geeft gelegenheid hen tevens te spreken van het heil in Christus. Voorts kuqaan wij op het ge- partuur 4: 8 pnt.; partuur 5: 10 pnt. Volgende week Woensdag worden de wedstrijden in het Zuidersportpark voortgezet. U vliegt nu door de u)as heen! uur Dankz. collecte. Gauw: nam. 1.30 uur Ds. Kuiper. Dankz. H.A. Heeg: voorm. 9.30 uur de heer Meerholz van Sneek; nam. 7.30 uur Ds. Mr J. Schoenmaker, Voorber. H.A. Hommerts: voorm. 9 en nam. 1.30 uur Ds. de Noo. H. Avondmaal. Nijland: voorm. 9 en nam. 1.30 uur Ds. Postma van Losser. Oppenhuizen: voorm. 9 uur Ds. Stap. Voorber. H.A.; nam. 1.30 uur Ds. Stap. Oudega (W.)nam. 1.30 uur Ds. Drenth van Parrega. Oosthem: v.m. 9 uur Ds. Mr J. Schoen maker van Heeg, H.A.; nam. 1.30 uur Ds. Wouda van Bolsward, Dankz. H.A. Scharnegoutum: voorm. 9.15 uur Ds. C. G. Wiegers van Sneek; nam. 1.30 uur Dr K. H. Siccama van Smeek. Sandfirden: voorm. 9 uur Ds. van Dulle- men. Woudsend: voorm. 9.30 uur Ds. Kranen donk, H.A.; ’s avonds 7.30 uur Ds. Kranendonk, Dankz. H.A. IJsbrechtum: voorm. 10 uur Ds. Brink. IJlst: voorm. 9.30 uur Ds. B. Albada. H. Avondmaal; nam. 2 uur Ds. Alba da, Dankzegging. Bevorderd tot de 2e klasse: J. Ban ning, xG. W. v. Bruggen, G. v. d. Duim, xD. M. Ek, xT. A. Glimmerveer, C. P. Huese, xA. M. Jaasma (v.w.), K. F1. Kruger, xP. Kuiken, H. H. Röfekamp, xH. Schuil, xA. E. M. Stam, xA. G. Steegstra, G. J. Steffens, xW. J. Stout, C. A. Vissers, T. de Vries, Y. de Vries,: G. S. de Wolf, xJ. A. Zweep, allen Sneek; S. P. Gorter, A. A. Suurland, Balk; P. Brouwer (v.w.), J. Groenewold, T. R. Meijer, F. Nleuwland, B. H. Schuurman, W. L. Steenaart, Bolsward; R. Kingma, Hennaard; D. Bakker, Langweer; Ax J. Slager, Lemmer; xM. J. Huitema, Oost hem; xE. M. R. Kuipers*, St. Nicolaas- ga; xJ. T. Schukken, Tjerkwerd; M. de Boer, N. v. d. Zijpp, Workum; Th. Ij. Goïnga, M. P. Wouda, IJlst; J. P. Zijl- stra, Ytens. Bevorderd tot de 2e klasse M.S.v.M. Bevorderd tot de 3e klasse: xS. H. Algra, xG. G. Berga, A. de Boer, K. de Boer, L. Feenstra, xC. D. Geldof, T. v. d. Horst Jansen, R. A. de Konlng, J. K. Kuipers (v.w.), xF. A. Matschat, G. Nauta, xM. Postma, A. L. Rasterhoff, H. W. Schreuder, B. C. J. Schut, xJ. Schuurmans, A. Tjallema, xJ. M. Zand- stra, R. H. Zweep, allen Sneek; P. de Beer, J. R. Borgreve, A. H. Vlagsma, Bolsward; xT. Cuperus, Bozum; xF. v. d. Wier Alberda*, Goënga; xJ. Kingma, Hennaard; S. P. B. Brouwer, Koudum; J. Kiestra, Koufurderrige; xA. S. Heeg, Kubaard; H. v. Hes, xW. Mulder, Lang weer; J. Boersma, Nijemirdum; xL. Hok- werda, Oosthem; F. A. Pronk, Wester- meer; S. J. Gaastra, Wommels. Bevorderd tot de 3e klasse M.S.v.M. Bevorderd tot de 4e klasse: D. A, Berg, S, A. de Boevé, H. H. Donkersloot, xN. E. Gerritsma, E. C. ter Horst, L. Kloesman, H. F. Kwant, E. v. d. Meulen» A. M. Meijerman, K. J. Nauta, R. E. Pie ters, xT. P. Wielenga*, J Zeilstra, allen Sneek; W. J. J. D. thoe Schwartzenberg, Balk; W. A. Borggreve, S. Fennema, xY. v. Gosliga, F. S. Hoekstra, H. Jor-i ritsma, Bolsward; H. D. Kraak, Boorn- zwaag; xR. Osinga, Britswerd; xT. de Boer, Burgwerd; xH. Martens, Koudum; H. J. v. d. Hoef, Langweer; J. U. v. d. Wal, Oppenhuizen; J. Bakker, Rijs; P. H. Oostra, Scharnegoutum; W. F. de Vreeze (v.w.), Sloten; U. B. Hofstra, Terzool; L. Th. G. de Haas, Voorburg; xG. Vaartjes, Workum; J. de Vries, IJs. brechtum; xM. J. Hiemstra, Ytens. Bevorderd tot de 4e klasse M.S.v.M. Bevorderd tot de 5e klasse (A-afde. ling): J. Bollema, D. Groen, J. G. Hane- wald, H. Klasema, A. E. Siemonsma, R. F. Tjallema, R. C. Weijer, allen Sneek; F, L. M. v. d. Meer, Bolsward; xH. Har- sta, Koudum; P. G. Postma, St. Nico- laasga; P. J. v. d. Gaast, Tjerkgaast; J. T. Abma, Wyckel; W. J. Speerstra, IJlst; xJ. de Jong, IJsbrechtum. Bevorderd tot de 5e klasse (B-afde- ling)F. v. Gelder, B. J. Graatsma, E. J. Graatsma, S. H. Kingma, S. Landstra, dige stuifregen met trambussen gestart. J. R. Boed, xT. Schaper, J. K. B. Sonnen berg, H. B. Tuil, J. K. Veenstra, G. Wa- linga, xM. L. Zandstra, allen Sneek; P. J. v. Djjk, Balk; P. Miedema, Deersum; J. Koopmans, Goënga; xA. Roorda, Langweer; G. Bootsma, Scharnegoutum; F. Lootsma, Warns; H. Felkers, S. Kromhout v. d. Meer, Wommels; xN. J. Tjeerde, Workum. x zjjn meisjes. Bevorderd tot de 3e klasse Middelbare school voor Meisjes: C. J. Berkhout. T. de Dood, B. A. Y. Slkkes, allen Sneek; H. C. Henstra, Koudum; G. Sieperda. Offingawier. Bevorderd tot de 4e klasse Middelbare School voor Meisjes: W. A. M. Bekema, T. J. Biesma, H. A. de Jager, H. J. O, Lokkerbol, T. v. Vucht, allen Sneek; H. A. Andriesma, Bolsward; A. G. Muur-’ i. ling, Heeg; A. Schipper, Langweer; J. De heer J. de Kok, vice-voorzitter bracht, na de bijeenkomst te hebben ge opend, allereerst hulde aan de oud-voor zitter, die de tijd gekomen achtte als be stuurslid af te treden. Dat dit hem moeite heeft gekost, is voor ingewijden begrijpelijk. Hij heeft z’n liefde aan de ambachtsschool verpand, ze was een stuk van zijn leven. In do ledenvergade ring is hem dan ook dank gebracht o.a. door zijn benoeming tot erelid. De heer Ringnalda heeft het Nijverheidsonder wijs voor jongens in Sneek behartigd van 16 Maart 1921 af, toen hij benoemd werd als 2e secretaris. In 1925 volgde zijn benoeming tot vice-voorzitter, in 1927 tot le secretaris en in 1938 werd hij voorzitter. Ook nu weer bracht spreker de dank over van het bestuur onder aanbieding van een aandenken, en sprak hij de wens uit, dat het de scheldende voorzitter ge geven moge zijn, nog vele jaren het ver dere verloop van het nijverheidsonder wijs in Sneek en de bloei van de am bachtsschool te kunnen volgen. De scheldende directeur, De heer G. J. Schoorl. waarn. direc teur, bracht de belangstelling van de voorzitter in herinnering. Door buiten gewone omstandigheden miste hij slechts in één schoolvergadering. Verder felici teerde hij het nieuwe bestuurslid, de heer F. H. Ringnalda en wenste hij ook de heer van Gelder geluk met zijn be noeming in Rotterdam. Hem werd door het gehele personeel van belde scholen een schilderstuk aangeboden, terwijl de oud-voorzitter een herinnering werd toe gezegd. Aan de heer Stout werd namens de afdeling Sneek van de Bond van Lera ren een ets aangeboden als een herinne ring aan hetgeen ze hier hebben mee gemaakt Vervolgens dankte de heer Schutte het bestuur voor het in hem gestelde vertrouwen, alsmede de heer van Gelder voor de samenwerking. Ik hoop In de toekomst al mijn krachten te kunnen inspannen voor de bloei van de S.ieker ambachtsschool en reken daarbij op de medewerking van het bestuur en het gehele personeel, zo besloot hij. De oud-leraar, de heer G. N. Manak, bracht daarna nog naar voren zijn sa menwerking met de heer van Gelder ge durende vijf jaren. Hij wenste hem en de heer Stout met hun gezinnen het beste toe in hun nieuwe woonplaats en sprak zijn voldoening uit over de benoeming van een oud-collega tot directeur van de scholen, waarvoor hij het bestuur dankte en de heer Schutte feliciteerde. De scheidende directeur dankte be stuur en personeel voor de cadeaux en wenste zijn opvolger eveneens geluk met zijn benoeming. Spr. twijfelde er niet aan of hij zal ook zijn nieuwe functie met inspanning van al zijn krachten op goe de wijze vervullen.' Dikwijls zal ik terug denken aan de Sneker Ambachtsschool en het Friese land. Ik wens u verder al len, die met mij hebben samengewerkt, het beste toe, zo eindigde de heer van, Gelder. De oud-voorzitter sprak nogmaals zijn erkentelijkheid uit voor wat hem werd aangeboden, waarna de heer de Kok de bijeenkomst sloot. Men bleef echter nog even gezellig bijeen. Voor een door de Alg. Stenografen- bond afgenomen examen typen slaagden de volgende candidaten: mej. M. Lümer te Workum, mej. J. B. Piersma en de heer S. Terpstra, beiden te Sneek en mej. A. Wiegersma te Woudsend. Reeds eerder slaagde mej. K. A. Bakker, even eens te Sneek. Al deze cursisten werden opgeleid door Inst. „Kuijpers-de Groot” te Sneek. Zo schrijft ons één van duizenden huisvrouwen, zijn over de snelle en sultaten die zij bereiken Advertentie OUDEGA (W.) Ook de tweede van dit festival mag een geslaagde heten, mede dank zij het feit dat het weer ook nu ’s avonds opknapte. Om 7 uur kwam de Chr. Muziekver. Harmonie uit Sneek ons verrassen door met de drumband een mars door het dorp te maken. Dit bracht direct veel publiek op de been. Een woord van dank is hier wel op zijn plaats. De corpsen van Sneek, Schamegou- tum en Blauwhuis namen vervolgens deel aan een marswedstrijd, waarna het eigenlijke festival op het terrein een aanvang nam. Eerst trad het jeugdcorps van IJlst onder directeur Feenstra op, en het was een lust dit spel te horen; b(j het publiek viel het zeer in de smaak. Onder leiding van directeur Wijbenga speelde vervolgens het corps uit Nijland, gevolgd door Oosthem, dirigent de heer Feenstra. Beider optreden voldeed het publiek zeer en ook het corps uit Blauw huis kon meedoen. Daarna volgden nog beste prestaties van de muziekver. Ex celsior uit Scharnegoutum, dir. de heer Wybenga, en Harmonie van Sneek, dat de rij sloot, maar niet voordat laatst genoemde vereniging ons nog had ver rast met marsmuziek, waarbij de tam boers voorop gingen. Dit Sneker corps behaalde bij de marswedstrijd een le prijs met lof (38 punten); Excelsior van Scharnegoutum kreeg ook een le prijs (36 punten) en Blauwhuis ook een le prijs. Harmonie eindigde met het Wil helmus en het Fries Volkslied te spelen. Voorzitter Valkema van E.M.M. bracht allen die hadden meegewerkt aan het slagen van dit festival dank, en Harmo nie van Sneek speelde daarna nog Ps. 138 1. Noorderkerk: voorm. 9.30 uur Ds. E. N. van Loo, Z. 26; nam. 2.30 uur Ds. E. N. van Loo; nam. 5 uur Ds. G. J. de Leeuw. Zuiderkerk: voorm. 9.30 uur Ds. G. J. de Leeuw; nam. 5 uur Ds. J. M. Spier, Z. 26. Oosterkerk: voorm. 9.30 uur Ds. J. M. Spier, Z. 26. EREF. KERK (Art. 31 K.O.) Oosterdijk 30. Voorm. 9 uur en nam. 5 uur Ds. Ben schop. CHR. GEREF. KERK. Voorm. 9.30 en nam. 5 uur Ds. N. Brand- sma. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Voorm. 10 uur Ds. M. v. d. Meulen. BAPTISTEN GEMEENTE. Kerkgebouw: Willem Lodewijkstraat 4. Voorm. 9.30 en nam. 5 uur Ds. Ph. Lin deman. 's Avonds 8 uur Jeugdsamenkomst. Vrijdag 16 Juli ’s avonds 8 uur Bijbel lezing en Bidstond. AERE PERENNIUS. Vergadering van Gelovigen. 10 uur bij eenkomst. NED. HERV. KERK. Goënga: voorm. 9 uur Ds. Kuiper. Vie ring H.A. Gaastmeer: voorm. 9 uur Bruinsma. Viering H.A.; Ds. C. G. Wiegers Beide diensten maandelijkse Parels, het wasmiddel van tijd. Castella Parels strooit water en direct ontstaat schuim. Geen papje vooraf Alle vuil trekt enorm snel goed in paniek vluchten Te Den Haag slaagde voor het F.T. G.B.-grossiersdiploma de heer W. Nauta alhier. Ds. J. W. nam. 1.30 van Sneek. En U staat ver steld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. 1, die U ooit werd vandaag Castella Parels huis! rennius. Spr. Pastor H. Brohede. LEGER DES HEILS, Kleinzand 20. 10 uur v.m. Heiligingsdienst; 7 uur n.m. Openluchtsamenkomst Ged. Pol; 8 uur n.m. Verlossingssamenkomst. Leider der samenkomsten Kapitein D. Pieters. In deza examentijd zorgen de slacht offers er gewoonltjk zelf wel voor dat ze de op de voorgrond tredende hoofdper sonen zijn. Ze k()ken ons aan met be traande ogen, soms van verdriet, soms van vreugde, of vertellen met zo’n dwaas overslaande stem „dat ze er zijn”. Denkt wel eens over hen die op de achtergrond blijven: het lerarencorps? Ze zijn toch heus onmisbaar, want zon der hen zouden er geen examens en geen feestende geslaagden zijn. Daar dacht ik aan toen ik Dinsdagmorgen in de stro mende regen naar de Huishoudschool trok, nadat ik eerst negen hoofdperso nen van een examenblijspel mee bejubeld had. Ze „waren er” alle negen. Zo’n feit is al voldoende voor een buitenstaander om mee re juichen. Later denk je „waar” zijn ze eigenlijk, en dan blijkt dat ze „kinderverzorgster” zijn. Heerlijk voor die negen hoofdpersonen. In de Huishoudschool was het droog en in het lokaal boven nog gezellig ook. Bloemen op de tafeltjes, koffie op een theelichtje en nog wat smakelijk eigen gebak er bjj Veel dames zaten er: be stuursleden, Directrice en leraressen van de Huishoudschool, en toen kwam „zij” binnen, en opeens besefte ik dat zonder haar die negen hoofdpersonen nooit be jubeld hadden kunnen worden. „Zij” was mej. Nauta, de lerares Kinderverzorging en Opvoeding en z(j had die negen zo’n goede opleiding gegeven dat ze allemaal slaagden, eerst voor het schoolexamen, daarna voor het Centrale Raadexamen. Er was voor haar geen reden geweest zich van die befaamde achtergrond los te maken, als er na het examen niet de dag van afscheid nemen gekomen was. Ze is getrouwd en de vrouw moet nog altijd de man van haar keuze volgen, zelfs naar Wageningen, Mevr, van den Heuvel] sprak haar toe en door die speech, of misschien we] door één zin, zag ik heel duidelijk, dat zij toch inder daad „De Hoofdpersoon” was. „U hebt de meisjes veel schoons mee gegeven. U hebt ze niet alleen klaar gemaakt voor een taak, als kinderver zorgster, als moeder nfisschien, U hebt ze bovenal het schone wat er in de we reld is getoond en meegegeven”. Is dat niet belangrijk? Een lerares die door haar lessen in kinderpsychologie, in handenarbeid, haar leerlingen iets moois meegeeft? Straks zitten ze alle negen „in de praktijk”. Veel van wat ze leerden zullen ze misschien niet kunnen gebruiken, grote moeilijke jongens b.v. vragen niet om een kringspelletje, een aardig liedje maar dat „mooie” dat ze haar leerlingen meegegeven heeft, dat zal nooit in waarde verminderen. Zo zijn zij die de opleiding geven toch de ware Hoofdpersonen, al worden ze alleen maar naar voren gebracht als er een reden voor is. Zooals nu met dit af scheid. Dan worden ze toegesproken door het Bestuur, de Directrice, een col lega, ze krijgen cadeaux en bedankjes voor vier jaren trouw werken, maar haar grootste beloning zullen ze onge twijfeld vinden in de wetenschap dat zij negen jonge mensen de wereld in stuur den met een open oog en een ontvanke lijk hart voor het schone dat het leven geeft BIJ BRAND. Voor brandmelding belle men jteeds op nr. 3000. de nieuwe men zó in het verrukkelijk te maken uit het vuilste genoeg. de vlekken. Eén maal spoelen is Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu eindelijk eens een 100°/o vei lig wasmiddel.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 2