Het grote werk aan Singel, Hoogend Grootzand bijna voltooid en I 3 tókt Resultaat geeft reden tot voldoening AGENDA 1 VRIJDAG 16 JULI 1954 „SNEEKER NIEUWSBLAD” i WEEÜE BLAD Geslaagd Sneek, de bakermat van grote ondernemingen Gevaarlijk spel Adspirantenwedstrijd N.C.G.V. te Joure Christelijk Lyceum Sneek Padvinder vrijgesproken van moord Welkom! - Zeepost Gratis vliegen Record aantal deelnemers aan Vierdaagse te Nijmegen Hittegolf in Amerika Fossiel van walvis met poten De financiële verhouding tussen rijk en gemeenten ”1- HM 14 1 de Advertentie LM. Finish geleverd, zo groot, (22 Juli) v er Singel, toen aan déze zijde nog Ach terom geheten. Nog een foto uit het verleden. Op de voorgrond de oude houten Hoogenister brug. Daar achter de voormalige verbin ding, eveneens van hout tussen Hoogend zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach- (19 Juli) (22 Juli) (21 Juli) (28 Juli) Sneek Uw leven leeft Sneek’s reputatie geeft! PHILIA. Mej. N. M. slaagd voor 1 Geslaagd voor het eind-examen H.B.S.-B Optocht met praal- Nam. 2 en ’s avonds Wie leidt Sneek’s zomerfeesten in Aan U die eer, o, Koningin! Wie brengt in Sneek het zeil-jolijt? Aan U die eer, c Majesteit! Wie tovert sfeer Wie het plezier U, Koningin! Weest welkom hier! Gij, Vrouw van gaaf, gezond verstand, Brengt Uw bezoek aan ’t HeitelAn. Gij zijt het dierbaar middelpunt. Dat eer en liefde wordt gegund; Gij, die voor En Sneek.... ter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. Autolycus Ned. Nw. Guinea: s.s. Ternate Ned. Antillen: s.s. Ellerbek Suriname: m.s. Bonaire Unie van Z.-Afrika, en Z.W.- Afrika: m.s. Arundal Castle Canada: s.s. Groote Beer Zo was het pl.m. 75 jaar geleden. Toen was ook dit primitieve houten brugje vol doende voor het verkeer van die dagen. Nu worden heel wat zwaardere eisen ge steld en moest ook haar ijzeren voorgangster 't pad ruimen en plaats maken voor de nieuwe vaste brug, welke thans Hoogend en Oude Koemarkt met elkaar verbindt nm- uitsla- deze wedstrijden is niet geheel weerskanten ge- waarvan het ene het andere de z(j- De nieuwe bruggen over het Hoogend en het Grootzand en ook de overkluizing hier hebben vee] tot ’t succes bijgedragen. De vorm, de mooie kleur steen waarmee het beton bekleed is en de Oud-Hollandse leuningen waar mee ook de Singel is afgesloten, doen het werkelijk goed. De Waterpoort komt nu zelfs veel beter uit dan bij de oude situatie met de ijzeren ophaalbrug. Minder mooi lijkt ons de vernau wing van de grote kolk naar het punt waar de gedempte Singel begint en de kleine boog welke de rioleringsbuis al daar omsluit. Vooral van de Water poort gezien is dit niet mooi. Het Groot zand heeft door de versmalling naar de overkluizing ook een veer gelaten, maar aan de andere kant hebben de nieuwe, eveneens uit gele steen opgemetselde walbeschoeiingen en de in bijpassende stijl vernieuwde Middenbrug deze mooie gracht weer belangrijk verfraaid en ver beterd. Dit is ook na het veranderen van de oude ophaalbrug in een moderne en bredere overkluizing een mooi hoekje ge bleven. De Kolk heeft eveneens nieuwe walmuren gekregen van rode steen. Kogelstraat, er tegen aan reed en over de kop sloeg. De man liep een hersen schudding en vermoedelijk een gebroken sleutelbeen op; hij moest naar het Zui- derziekenhuis worden vervoerd. Een 13- jarige jongen die de draad had vastge maakt, is naar het bureau gebracht. I. ter Horst alhier is ge bet toelatingsexamen Rijks Academie voor Beeldende Kunsten. De gedempte Singel in haar nieuwe gedaante. De drie rijbanen zijn hier, evenals de dubbele lichtmasten ter weerszijden duidelijk zichtbaar. De boompjes zijn nog jont,, maar na verloop van jaren maken zij van de middelste rijweg een rijlaan, wat de schoonheid van deze verkeersader zal verhogen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet Nieuwe inzichten op zakelijk gebied, nieuwe techniek op bouwkundig terrein, toegepast door de Leeuwarder architect Heldoorn en uitgevoerd door de N.V. Friso te Sneek, hebben gezamenlijk bij gedragen tot een geheel dat als mode] kan gelden voor wat men van de heden daagse drogisterij mag verwachten en waarin de geneesmiddelen en toilet artikelen even goed tot hun recht ko men als de huishoudelijke artikelen. Een interessant bedrijf, waar men graag zal binnengaan omdat het prettig is inkopen te doen bij een oud en soiled adres, dat een open oog heeft voor het heden en voor de toekomst Het bericht dat wij elders in dit mer plaatsten betreffende enige gen van c juist. Advendo uit Sneek behaalde in de afd. jongens van 1011 jaar 2 eerste prijzen en een 2e pr.; 1213 jaar een 2e pr. en 1416 jaar een le pr.; meisjes 1011 jr. twee 2de pr., 1213 jr. le en 2e prijs, 1416 jaar le pr. Marswed strijd le pr., idem tamboercorpsen le pr. S.S.S. Heeg: jongens 1011 jr. le pr., 1213 jr. 2e pr;. meisjes 1011 jr. 2e pr., 1213 jr. le pr. concert ta het Openlucht-theater „Herema-State” te Joure. ’s Avonds 8 uür. Zaterdag 11 Juli. Café-Rest. „Onder de Linden". Iedere avond Amusements muziek. Feestelijkheden te Sneek Zaterdag 17 Juli. Inhuldiging Nationale Zeilkoningin. - wagenjj etc. 6.45 uur. Zaterdag 17 Juli, motoren en De 21-jarige Britse padvinder Victor Boorman, die zijn ruziemakende vader had gedood bij een huiselijke twist, is door een Londense rechtbank vrijgespro ken. De vader werd tijdens het proces beschreven als een huistiran, die wegens mishandeling van zijn vrouw herhaalde lijk in de gevangenis heeft gezeten. Twee dagen voor de dood van de vader had Victor zijn moeder thuis aangetroffen met een bebloed gezicht en gebroken brilleglazen. Haar man had haar weer eens geslagen. Op de dag van zijn dood wierp de vader Victors boeken in het vuur. Naar aanleiding daarvan kwam het tot een handgemeen tussen vader en zoon. Victor greep zijn vader naar de keel en hield hem vast „tot dat hij rustig werd. Een Amerikaanse piloot die helpt bij het reddingswerk in Beieren vertelde het volgende verhaal: „Ik pikte verscheidene mensen op die op het dak van een boerderij zaten te wachten tot zij gered zouden worden en bracht hen naar veiliger oorden. Op de terugweg zag ik weer een man op het dak van een huis zitten. Ik haalde hem er af en het kwam mij voor dat ik zijn gezicht al eens eerder had gezien Heb ik u een paar uur geleden ook al niet moeten redden? vroeg ik. De man grinnikte. Dat klopt, zei hij. Ik vindt het vliegen in een helicop ter zo fijn en daarom ben ik met een bootje teruggeroeid.” Het secretariaat van de Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding deelt mede, dat het aantal inschrijvingen voor de vierdaagse te Nijmegen thans 11.110 bedraagt. (5986 militairen en 5124 bur gers). Voor de afstanden 55 km, 50 km, 40 km en 30 km, zullen respectievelijk 1392, 1375, 8^84 en 259 deelnemers starten. Er zijn o.m. inschrijvingen binnengekomen uit Amerika, België, Frankrijk, Luxem burg en Zwitserland. De ergste hittegolf die de Verenigde Staten tot dusverre in deze zomer heb ben meegemaakt heeft aan ten minste acht mensen het leven gekost. In Pitts burg en Kansas City wezen de thermo meters 49 graden Celsius. Op verschei dene plaatsen heerst gebrek aan water. Midwest City, een stad van 20.000 in woners moest het zonder drinkwater stellen omdat de inwoners bij een tem peratuur van 42 graden Celsius zoveel dronken en zo veel van hun baden ge bruik maakten dat de waterleiding het begaf. De burgerij heeft een proces aan hangig gemaakt tegen de gemeente. Op het Japanse eiland Hokkaido is het fossiel gevonden van een walvis met poten. Het zou twintig millioen jaar oud zijn. De vondst bevestigt de theorie dat walvissen oorspronkelijk zowel op het land als in zee hebben geleefd. Het fos- siel had negen poten. Voor öCHOOLLSOEix EN enz. is G. v. d. Piipekatnp, Kleinzand 2 vanouds de beste leverancier. bestaande uit aan plaatste booglampen, lichtpunt de grote en baan beschijnt, is ook royaal uitgevoerd. Terecht mag dus gezegd worden, dat hier aan alle eisen van het moderne ver keer is voldaan. Zwakke nunten blijv i helaas de op de Singel uitkomende Kleine Palen, de Hooiblokstraat en ’t Kleinzand, terwijl ook het kruispunt bij tandarts van Ham een gevaarlijke plaat" blijft voor het doorgaande snelverkeer. Samenvattend is tenslotte de conclu sie gewettigd, dat de metamorphose, welke de stad door deze omvangrijke werken heeft ondergaan, haar heur eigen karakter toch we! heeft doen behouden. En dat, met de verkregen verkeersver- betering, is zeker een gelukwens aan het Gemeentebestuur, ontwerpers en uit voerders waard. Onze stadgenoot, de heer J. F. de Vries, slaagde voor het examen inspec teur van politie aan de Hogere Politie school te Hilversum. Vanaf de Singel wordt het gezicht op de Waterpoort nu niet meer belemmerd door de brug. Fier en vrij steekt zij haar ranke torens in de lucht. Het water aan haar voet is door de verbreding van het Hoog- andere kan komen, werken hiertoe mee. De verlichting, Na veel gepraat, geschrijf en gewrijf over de Ingrijpende veranderingen welke dit oude stadsdeel zou ondergaan door de demping van de Singel en de daarmee gepaard gaande werkzaamheden aan het Hoogend en het Grootzand, ligt het resultaat nu bijna voltooid voor ons. De burgerij kan nu zelf beoordelen of de critiek die van enige zijden op het plan werd geleverd, gegrond was en de praktijk moet straks uitmaken, of het doel verbetering van het verkeer naar en door de binnenstad inderdaad is bereikt. De waarheid gebiedt echter te zeggen, dat er ernstig en zeker niet zonder succes, naar is gestreefd het oude stadsschoon dat verloren Is gegaan, zo goed mogelijk te vervangen. Het resultaat heeft veler verwachtingen overtroffen en de vrees van de opposanten Is stellig voor een belangrijk deel ongegrond gebleken. *L. Akkerman, Haskerhorne; H. Ben nen, Heerenveen; H. Breimer, Tjerk- gaast; J. van Bruggen, Sneek; G. Dam- sma, Bolsward; R. Falkena, Sneek; *F. Feddema, Sneek; H. v. d. Gaast, Hom- merts; D. Gaastra, Sneek; K. van Hout, Oosterend; Joh. Keulen, Oudega (H.O.N.); *H. Knobbe, Joure; J. Kroes, Bantega; *A. v. d. Molen, Sneek; P. de Vries, N.O.P.; H. Wiersma, Sneek; K. Brouwer, Greonterp. Met zijn dames. Afgewezen 4 candi dates Het dempen van de Singel bracht uit een oogpunt van stadsschoon vele bezwaren mee. Maar ook die zijn op een aanvaardbare wijze opgelost. De drie rijbanen maken een grootsteedse indruk. De middelste en breedste is be stemd voor het doorgaande, de beide anderen voor het lokale en het kleinere verkeer. Bovendien kunnen ze benut worden als parkeerruimte. De middelste baan blijft dus steeds vrjj. De banen zijn van elkaar gescheiden door verhoogde tegelstroken, waarin een beplanting van jonge lindebomen is aangebracht, die er in de toekomst veel toe zullen bijdragen de te grote breedte van de straat ten opzichte van de omringende huizen te camoufleren. Ook de betegelde stroken, met op regelmatige afstanden openingen waardoor men van de ene baan op Maar dat is op deze foto niet te zien. De nieuwe brug vormt een royale toe gang naar de binnenstad, en sluit goed bij de omgeving aan. Hoe snel de wereld verandert, beseft men eigenlijk pas goed, wanneer men eens met de oudere generatie van onze stadgenoten spreekt Zonder ons aan een plaatselijk chauvinisme te buiten te gaan, mogen wij dan toch maar met trots vaststellen dat de Sneker bevol king van oudsher een energie heeft ont wikkeld die aller bewondering verdient. Ook op zakelijk gebied zijn prestaties geleverd, zo groot, zo frappant, dat de ouderen onder ons nog haarfijn weten te vertellen hoe het begon. Telkens wanneer ergens in Nederland bijv, een gigantisch modemagazijn ver rijst, beseft een oude Sneker weer: „ik heh ze zien beginnen, die Brenninkmeij- ers, Bervoets en Lampe, hier in Sneek”. Ook Drogisterij Melndersma op het Grootzand is de bakermat van een be drijf dat in betekenis ver is uitgegroeid boven wat de ouderen onder ons gedacht zullen hebben toen de jonge Sanders zijn intrede deed bij Meindersma. Ook hier was niet het „met z’n tijd méégaan" het summum van een verstandig zakenbe leid, het was eerder een vooruit zien van de mogelijkheden die voor de toekomst waren weggelegd, waardoor een zo snelle ontwikkeling kon plaats vinden. Met Sneek als centrum breidden de zaken van Meindersma zich snel en krachtig uit. Fabrikanten, die hun be langen in kundige en veilige handen wis ten, vertrouwden deze toe aan Mein dersma, eerst streeksgewijs, toen voor het Noorden, ten slotte voor h.t gehele iand en voor het Benelux-gebied, met tal van internationale vertakkingen. Maar de traditie is gebleven zij, die deze snelle groei van nabij hebben mee gemaakt, kunnen nog altijd terecht op Grootzand 3 en zij kunnen er nog precies dezelfde drogistartikelen krijgen die zij er vroeger voor hun ouders moesten ha len. Maar ook de jongeren, die andere behoeften hebben en andere eisen stellen, kunnen er volop hun keus doen voor alles wat verband houdt met het veelzijdige drogistenvak. Na de verbouwing, waar door Drogisterij Meindersma een over zichtelijk beeld geeft van wat er op dro- gistgebied wordt geboden, wordt de zaak Vrijdag 16 Juli heropend onder leiding van de heer J. van Loon, geassisteerd door mej. Hoogland, die reeds geruime tijd geleden haar 25-jarig jubileum bij Meindersma vierde. En weer zal er een Sanders aanwezig zijn, de jongere gene ratie die thans aan het hoofd staat van de grote N.V. pas terug van een zakenreis naar de Verenigde Staten. end aan weerszijden iets smaller gewor den, maar meer behoefde hier gelukkig niet aan het verkeer geofferd te worden. De Kolk op de voorgrond is ook ver smald. Aan het eind zelfs belangrijk. Minimum-uitkering 35.per inwoner. De Tweede Kamer heeft het amende ment van de heer Maenen(k.v.p.) tot het garanderen aan de gemeenten van een algemene uitkering van tenminste 35 per inwoner zonder hoofdelijke stem ming aanvaard. Het ontwerp financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten voor de jaren 1953 tot en met 1957 werd ver volgens eveneens z.h.s. met algemene stemmen aanvaard. Op de Sportsingel te Rotterdam heb- bn kinderen een gevaarlijk spel ge- S]eeld. Zij hadden namelijk een (jzer- ditad over de straat gespannen, met hei gevolg dat een motorrijder, de 45- jatige stuwadoorsbaas B. de Neef uit de Sterrit voor auto’s, bromfietsen. Martiniplein. 25.30 uur. 's Avonds Volksdansen voor het Raadhuis, ’s Avonds 8 uur opening Festival der Lichte Muze op het bloemenpodium over de Wip. Zaterdag 17 t.e.m. 24 Juli. Luna-park op het Waagplein. (Zondags geslo ten). Zaterdag 17 Juli t.e.m. 12 Augustus. Iedere Dinsdag-, Donderdag-, Zater dagavond Muziekfeesten op het Wip- podium. Zaterdag 24 Juli. Wielerronde op de Veemarkt. Zaterdag 31 Juli. Nationale Zeilwed strijden op het Sneekermeer ter aanwijzing Zeilkoningin 1954 1955. Donderdag 15 Juli, ’s Avonds te 8 uur Amicitia Theater, de film: „Alrau- ne” (De vrouw zonder ziel). Vrjjdag U' Juli, ’s middags half drie Openbare Promotie in het kerkge bouw der Doopsgez. Gemeente, Singel. Vrjjdag 16 t.e.m. Maandag 19 Juli. Amicitia Theater, Smeek. Iedere avond te 8 uur en Zondag tevens te 2.30 en 5 uur de film „Robin Hood”. Zondagmiddag 2.30 uur extra kin der- en familievoorstelling. In het Journaal gaat deze week: Prinses Irene opent de kerk te Lon den; De T.T.-races in Assen; De Tour de France. Zaterdag 17 Juli. 5e Slotermeer-Wandel- tocht. Zaterdag 17 en Zondag 18 Juli ’s avonds Muziek in Café Rest. Piso door de heer G. Schuil op het wonderinstru ment „Clavilino”. Zaterdag 17 Juli. Frysk Orkest. Zomer- (17 Juli) (17 Juli) m.s. Johan v. Oldenbarnevelt (21 Juli) m.s. Prins Willem George Frederik Argentinië en Chili: s.». Presi dente Perön (17 Juli) s.s. Naviero (22 Juli) Brazilië en Uruguay- s.s. Presi dente Perön (17 Juli) Australië en Nieuw-Zeeland: vla Engeiand (17 Juli) De Postkantoren geven inlichtingen betreffende de verzendlngsdata van postpakketten. Het vernieuwde Grootzand met op de achtergrond de nieuwe Middenbrug. De linker walmuur is geheel, de rechter gedeeltelij!, nieuw opgetrokken van beton, bekleed met gele steen. Het reeds bestaande gedeelte is echter schoongemaakt en vormt daardoor één geheel met het nieuwe.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 5