I Gezellig die heerlijke koffiegeur! r Van Nelle's Koffie FUROL Meesterwerk van i Walt Disney Raad Wymbri'seradeel besloot tot een hogere bijdrage in de kosten voor de nieuwe ijsbaan te Woudsend. Cs VRIJDAG 16 JULI 1954 „SNEEKER NIEUWSBLAD” DERDE BLAD Blijde gebeurtenis in Brits Koninklijk gezin verwacht? De Ideale Gezinszalf Personeel Houthandel Ter Horst maakte uitstapje dubbe' geurig Roodmerk Gemeente Elftal ging naar IJmuiden en won Robin Hood draait in het Amicitia Theater Geslaagd Gevonden voorwerpen Fries Rundvee-Stamboek bestaat 75 jaar Stram en stijf nA Oud en krom straks Let eens op de glundere gezichten ■Is U met die heerlijk geurende Van Nelle’s koffie binnenkomt. Ze hebben het allemaal al van te Ingez. Mededeling. Advertentie Advertentie l.M. Hylkje Goïnga. Advertentie LM. voren geroken! Vooral nu is het dubbel de moeite waard om met overleg koffie te kopen. Vraag naar de geurigste èn de beste voor de prijs die U besteden wik: VAN NELLE's koffie! In nieuws verpakking! W. 'bieden de raad in verband rijksregeling inzake opheffing Nieuwe salarisverordening gemeentepersoneel. nr. 121, Oppenhuizen nr. 122, en West- hem nr. 18. Alsvoren. werkt. De raad ging hierna z. h. s. met het voorstel accoord, waarna de openbare vergadering werd gesloten. 108 ct. per 100 gram Paarsmerk 95 ct. per 100 gram .Enige den ter leden. Het is niet voor de eerste keer dat wij de avonturen van Robin Hood op het witte doek kunnen aanschouwen. Deze „Robin Hood” is echter van speciale voornaamheid waarop wij willen wijzen. De grote Walt Disney heeft hem ge maakt. Walt Disney, de maker van tal van tekenfilms en documentaires, heeft zich ook toegelegd op het maken van speelfilms. Evenals „Ivanhoe” is deze film met veel zorg voor de historische betrouwbaarheid vervaardigd, al is Ro bin Hood dan een baardeloze jonge man, hetgeen zijn heldendom slechts ver sterkt. Wat opvalt is, dat Disney zijn kracht niet heeft gezocht in massa- scènes, maar vooral nadruk heeft ge legd op de tegenstellingen tussen het hofleven en de onbedorven man van het woud. Het leven van de bannelingen van het Sherwoon woud kenmerkt zich door edelmoedigheid en zorgeloosheid, al zijn het dan op zjjn tijd felle rakkers. Typen als de dikke reus Little John en de mon nik Broeder Tuck, die dol op vechten is, prachtige figuren, een Shakespeare- toneel niet onwaardig. Wie zou zich aan En daarmee was bijna het einde be reikt van een prettige dag. Na een har telijk uitgeleide van Vermande tot bui ten IJmuiden, ging het richting Amster dam. Na aldaar voor de laatste maal de inwendige mens te hebben versterkt, ging het op huis aan. Alles samengevat in enkele woorden: het was een enorme dag. Rest ons nog om onze dank te bren gen aan de chauffeur voor zijn bereid- ’Willigheid op alle gebied. G. met de kleine dagelijkse dosis; vast iedere morgen weer! Advertentie L.M. deze edelmoedigheid en zorgeloze ro mantiek niet eens verfrissen? In het programma draait een der won dermooie films van Walt Disney, „Wa tervogels”. Een schoonheid van docu mentaire, die een gang naar de bioscoop deze week alleen al waard is. „Robin Hood” draait van Vrijdag t.m. Maan dag. In verband met de verzoeken van vele bezoekers buiten Sneek heeft de direc tie besloten in den vervolge Zondags middags te 2.30 uur een extra voorstel ling te geven. Speciaal zij, die buiten Sneek wonen en een bepaalde film wen sen te zien en voor wie het 's avonds te bezwaarlijk is, kunnen hiervan gebruik maken. j Onbewoonbaarverklarlng woningen. B. en W stellen voor onbewoonbaar t« verklaren de woningen: Oppenhuizen nr. 15, Oppenhuizen nr, 90, Oppenhulzen Volgens een bericht in de „New York Daily News”, dat door de „Daily Herald” en de „Daily Mail” is overgeno men, zou koningin Elizabeth in het be gin van het volgend jaar een derde kind verwachten. Het New Yorkse blad, dat als bron „kringen in de omgeving van ’t Buckingham-paleis” opgeeft, voegde hieraan toe, dat twee nieuwe dokters bij de koningin zijn aangesteld, nl. Dr Wil liam Nevillemann en de chirurg Edward Grainger Muit. Te 's-Gravenhage slaagden voor het Staatsexamen piano A., theoretisch ge- deelte, de heren G. Bergstra, Abbega, Joh. Feenstra, Parrega en IJ. de Vries, Sneek. Opgeleid door de heer IJ. S. Rus- >ticua te Sneek. Men schrjjft ons: Wellicht is het u en vele uwer lezers niet bekend dat Sneek als stad beschikt over een wat je noemt Gemeente-elftal (het enige wat het met de Gemeente van doen heeft is, dat alle leden in Gem,dienst zijn). Dit ploegje dan gaat, als de tijd rijp is, diverse an dere Gem. voetbalploegen bezoek--; of ontvangen. Kortgeleden werd een paar maal Ijlst bezocht, in Langweer werd een combinatie van Gem.personeel met 112 ingeblikt en nu afgelopen Zater dag werd IJmuiden bezocht en het elf tal daar eveneens door hen onder de voet gelopen. Tegen dit sterke elftal boekten ze een royale 61 overwinning (dit bestond geheel uit personeel der fa. Vermande, een fa. die alles levert wat op grote kantoren nodig is). Zo werd dan Zaterdag de reis naar IJmuiden aangevangen. Eerst werd den Helder bezocht met de marine etablisse menten, vervolgens de ganse rjj bad plaatsen langs, Bergen, Schoor] enz., in Egmond werd het strand bezocht. In IJmuiden werd men in het pracht ge bouw van het Cultureel Centrum, een gem. instelling, ontvangen. Na de ken nismaking met de heren, onder wie een lid der hoogste directie van Vermande, werd eerst koffie en rokerij geserveerd, waarop een prima verzorgde lunch volg de. Over en weer werden hartelijke woorden gesproken (Sneek maakte na tuurlijk reclame voor het bezoek a n water en Waterpoort, maar liet het niet bij woorden,want deze gingen vergezeld van een zwaar koper wandbord met de afbeelding van onze onvolprezen Water poort.) Dit aandenken zou een waardige plaats verkrijgen, werd ons verzekerd, evenals het door hen aan ons. aangebo den cadeau. Er werd nog een prachtige boottocht gemaakt, waarbij de havens, de sluizen en de hoogovens van vlakbij bezien konden worden. Een en ander werd ook toegelicht. Ook zagen we nog de vreselijke uitwerking van de Febru aristorm van ’53, hoe die grote !”i tons blokken beton als bakstenen door en op elkaar waren geworpen .en zelfs over de pieren waren geslagen. Daarna werd de match gespeeld op een der V.S.V.-velden. Toen allen waren opgesteld bleek de scheidsrechter afwezig. Deze functie werd toen door een der Snekers over genomen. Een fluit, goede moed en de nog niet vergeten spelregels van 20 jaar terug, deden hem de meeste moeilijkhe den overwinnen. De Vermande ploeg bleek te bestaan uit goeddeels jonge en goed op elkaar ingespeelde krachten (meer dan 15 diverse gem.elftallen had den ze reeds aan hun zegekar gebon den). Misschien dat juist door deze we tenschap onze jongens zich met veel elan in de strijd wierpen. In elk geval was het zo, dat ze gedurende het eerste half uur beduidend sterker waren. Vooral de achterhoede ruimde alles op en de halflinie zette met lange trappen de voorhoede aan het werk. Voorlopig bleef de verdediging van Vermande hun nog de baas, maar kort voor rust moest ze toch zwichten voor een strak hard schot van de linksbuiten. Met deze 01 stand werd gedraaid. Het Sneker elftal verscheen na rust met twee nieuwe spelers, want er waren 13 spelers meegekomen, zo konden ze dus allen toch nog even voetballen. De- ze vernieuwing bracht een omzetting, waardoor de voorhoede meer kansen kreeg, welke deze dan ook benutte. Re sultaat; al spoedig een 05 stand in hun voordeel, waaronder een pracht doelpunt in eenmaal gescoord door de rechtsbuiten. Uit een strafschop wist Vermande toch de eer nog te redden. Door onze vallende midvoor zagen we een kopstoot nog in een doelpunt veranderen. Eindstand: 16 voor de bezoekers. Namen worden hier niet genoemd, ieder heeft gespeeld voor wat hij waard was. en me de vanje consumptjebeperking en de huur- verbging een nieuwe salarisverordening vooifcet gemeentepersoneel aan, waarin teveg enkele correcties zijn aange- bract naar aanleiding van de ervaring met le bestaande verordening opgedaan. Zo w>rdt het onderscheid in classificatie tusse net administratief personeel dat naar je 2e klas wordt bezoldigd omdat het gemeentehuis te Sneek is gevestigd en htt technisch personeel dat in eigen gemeinte woont en tot dusver naar de 3e klis werd bezoldigd, opgeheven. De nieuvg salarisschalen zijn nu voor het geheli personeel der gemeente ontwor pen Tolgens de indeling in de 2e klas. Wat le titulatuur betreft wordt thans aangeioten bij de benamingen in de sa- larisr^elingen van het rijk om de ver gelijkbaarheid te vergemakkelijken. De hier van der Goot vroeg of er bij deze nieuwe regeling ook arbeiders in loon achteruitgaan. De Voorzitter antwoordde ont kennend. Als door een nieuwe benaming van een functie het loon lager zou zyn, wordt dit opgetrokken. De verordening gaat in op 1 Januari 1954, aldus deelde spr. verder nog mede naar aanleiding van een vraag van de heer v. d. Goot. De verordening werd hierna z. h. s. vastgesteld. Ontslagaanvraag ambtenaar Gem. instelling voor sociale zorg, De heer G. W. van der Leij te Schar- negoutum, ambtenaar van de gem. in stelling voor sociale zorg, heeft in ver band met het binnenkort bereiken van de 65-jarige leeftijd, alszodanig eervol ontslag gevraagd. B. en W. stellen voor dit te verlenen met ingang van een door hen te bepalen datum. Z h. s. werd hiertoe besloten. Aangegeven van 7 tot en met 13 Juli: taalschrift t.n.v. Gerrit Jansen, Gerrit Jan Slob, le Oosterkade 55; contactsleu teltje van auto „Union” FA 543 en sleu teltje, Sjouke Biegel, Amaliastraat 60; paraplu met plastic handvat, Ferwerda, Westersingel 24; grote sleutel, Lage- veen, 3e Zomerrakbuurt 22; grijs-witte en zwart-witte poes, Asyl, Sneek; bruin grijze damesparaplu en witte handdoek, tandarts van Dijk, Leeuwenburg 24; zwart zakmesje, Zuiderveld, Koopmans- gracht 2; zwarte alpinomuts „Envalira”, Jaspers, le Selfhelpstraat 9; armbandje, Hartgers, Jan van Nassaustraat 72; da- mespolshorloge, bakker Oppenhuizen, Kleinzand; zwarte damesglacé, Blom, Kruizebroederstraat 47zilverbon, van der Zee, Willem Lodewijkstraat 32; pa- rapluhoes, de Jong, Geeuwkade 26; blauwe jongensslipover, Schurer, le Frittemahovenstraat 11; halskettinkje, J. Gort, Stationsstraat 135, Dokkum; donkerblauw jongensjasje, Froukje de Rapper, Kruizebroederstraat 33; grijze ballpointpen, Visser, Lijnbaansbuurt 10; groen-witte badhanddoek, de Boer, Mei- doornlaan 1; blauwe autoped m. massie ve banden, van Mourik, Schwartzen- berghstraat 16; kettingarmbandje, de Jong, Kerkgracht 5; sleuteltje Caro 4, Kroes, Anna Paulownastraat 45; kinder- zakdoekje, Hendrik Kamstra, Martini- plein 11a; rieten poppenwagentje met pop, Roosenstein, Anna Paulownastraat 18; transportrijwiel, Scheffer, Bosstraat 10; donkergroen jasje, Lageveen, Nap- jusstraat 1; gouden medaillon, Abma, Willem Lodewrjkstraat 34; grijs étui Verpachting dichtzet Ges. Voor dit dichtzet, dat P. Muurling te Oppenhuizen wegens de geringe op brengst niet meer wenste te pachten, heeft zich thans als pachter aangemeld de visser D. Kanon te Sneek. B. en W. stellen voor hem dit dichtzet voor het tijdvak 1 Juli 1954—1 Juli 1955 te ver pachten voor j 5. Alsvoren. B. en W. boden de Raad aan de reke ning over 1953 van de gem. instelling voor sociale zorg. Deze werd ter onder zoek in handen gesteld van de vaste Raadscommissie. Do gemeenterekening over 1953, wel ke eveneens werd aangeboden, zal wor den onderzocht door de heren Westra, v. d. Goot en Walt je. Verlenen renteloos voorschot aan de Woningstichting voor verbetering Woningwet woningen. B. en W. adviseren o.m.: Met het bestuur van de Woningstich ting in deze gemeente hebben wij enige tijd geleden een inspectietocht langs de woningen dezer - stichting gemaakt. Daarbij is gebleken, dat met name de vooroorlogse complexen grondige verbe tering behoeven, inzonderheid wat de schuurtjes achter deze woningen betreft. Deze verkeren in een zo slechte toestand dat vernieuwing noodzakelyk is. De be doeling is nu stenen hokken te bouwen en tegelijkertijd de in de hokken aan wezige privaten door closets te doen ver vangen. Op deze wijze zal de bewoon baarheid van deze woningen, ten getale van 61, waarvan de oudsten reeds van 1914 dateren, weer vóór een lange reeks van jaren verzekerd zijn wanneer al thans ook de woningen zelf grondig wor den opgeknapt. De begroting van kosten geeft een bedrag aan van j 152.525 en het bestuur van de Woningstichting heeft de financiële medewerking van rijk en gemeente verzocht ter bestrijding van deze kosten. Daartoe is dezerzijds reeds in Februari jl. een aanvullend rijksvoorschot aangevraagd bij de Minis ter van Wederopbouw en Volkshuisves ting. In de hiervoor te betalen annuïteit is voorts een rijksbijdrage verzocht van 75 terwijl de resterende 25 voor rekening der gemeente komt. De verbe tering dezer woningen in bedoelde zin zal uiteraard met enige huurverhoging gepaard moeten gaan. Wat de na de oorlog gebouwde wo- ningwet-woningen betreft, is ons op de gehouden inspectietocht gebleken, dat ook aan deze woningen, ten getale van 95, bepaalde voorzieningen nodig zijn, t.w.: schilderwerk aan ramen, deuren, enz. en herstel van tegelbestratingen. De hieraan verbonden kosten, waarvoor een afzonderlijke begroting is opgemaakt tot een bedrag van rond i 17.000 zullen ge- onderhoud in de hand zou worden ge heel door de gemeente moeten worden gedekt. Daarvoor is geen rifkssteun mo gelijk. Na de genoemde voorzieningen zullen deze woningen er weer behoorlijk Te Leeuwarden heeft het Friese rund- veestamboek Maandag zijn vijf-en-zeven- tigjarig bestaan herdacht. Toen drie kwart eeuw geleden kwam een aantal Friese boeren te Roordahuizum bijeen om de statuten voor het stamboek vast te stellen. Op de herdenkingsbijeenkomst zei de voorzitter, de heer J. N. Wasse naar, dat er in de oorspronkelijke sta tuten weinig verandering is gekomen en dat met name het eerste artikel er van steeds richtsnoer is geweest voor het stamboek, dat in de afgelopen vijf en zeventig jaar dan ook veel verbetering in de Friese fokveestapel tot stand zag komen, Wij mogen, aldus spreker, ver vuld zijn van dankbaarheid en bewonde ring jegens de mensen, die door het initiatief van oprichting van het stam boek hebben bewezen een vooruitziende blik te hebben. Met dankbaarheid noem de spreker het vele werk van de vroege re secretaris, dr E. van Welderen baron Rengers. De secretaris, Ir H G. A. Leignes Bakhoven, deelde mede, dat het Friese rundveestamboek een overeen komst heeft gesloten met de gezond heidsdienst voor vee om gezamenlijk te gaan werken op bepaalde gebieden van wetenschappelijk onderzoek. Dit zal vooral gaan in de richting van de be strijding van bepaalde erfelijke eigen schappen van het vee. Daarbij zal men trachten een dienst te vormen, die zal beginnen met het systematisch onder zoek van ongeveer dertien maanden oude stieren. Ook wil men trachten een volkomener registratie op vaktechnisch gebied tot stand te brengen. Prins Bernhard naar veekeur Ing. Prins Bernhard zal op Donderdag 9 September in Leeuwarden aanwezig zijn op de jubileumkeuring van het Friesche Rundveestamboek, die wordt "eb ouden ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het stamboek. Traditiegetrouw maakte het personeel Ter Horst, houthandel, begunstigd door het zo zeldzame fraaie zomerweer zijn jaarlijks uitstapje op Zaterdag 10 Juli j.l. ’s Morgens 7 uur werd gestart; het personeel van het filiaal te Heerenveen werd aldaar opgenomen en daarna ging het via Wolvega, Steenwijk, Staphorst en Meppel naar Den Ham, waar de kof fie al gereed was. Daarna naar Dene- kamp en Vriezenveen, terwijl in Ootmar- sum een doof de directie aangeboden diner alle eer werd aangedaan. Veel na tuurschoon en bezienswaardigheden, zo als een los Hoes, werden onderweg langs Enschedé, Borculo en Hengelo bezich- tigd. De Ontspanning „de Waarbeek” inh. vulpen en -potlood, de Jong, p. a. kon niet overgeslagen worden. Wat is •- •-•- er gelachen in de grote speeltuin. Bijna half negen gaf de klok aan, toen de te rugreis aanvaard werd over Delden, Goor, de Holterberg. Een zeldzaam schouwspel bood de zonsondergang op deze hoogte. Nadat de reis nog een paar maal voor een verfrissing was onderbro ken kwam het gezelschap omstreeks 12.15 welgemoed op het Martiniplein aan. De reis was met de nieuwe touring car van Sijpersma gemaakt; dat deze tot aller genoegen leidsman en chauf feur was bewees de stemming der deel nemers. i Herv. Ziekenhuisje, Maria Louisestraat 29; leren riem, Portiek, Fred. Hendrik straat 54; rood-witte damesshawl, de Witte, Gijsbert Japiksstraat 10; schroe- l vendraaier, de Jong, Kapelstraat 36; i handwerkschaartje, Conradi, Schoolstr. 28; fietskoplamp, van der Werf, 3e Frit- temahovenstraat 7; muntbiljet, de Ree, i Gijsbert Japiksstraat 31; kettinkje met i sleuteltjes, Tromp, Leeuwarderweg 23; armbandje, Cnossen, Geeuwkade 29; alarmpistooltje, Bootsma, Singel 80; gummi speelgoedpop, Joh. de Vries, Fred. Hendrikstraat 28. Gedeponeerd aan het Bureau van Poli tie: 2 sleutels, 2 fietssleutels; grijs kin- derbeursje met inhoud; blauwe jopper m. alpinomuts; witte onderbroek; brood trommeltje en vulpen. Vergadering van de raad der ge meente Wymbritseradeel op Maandag 12 Juli 1954, 's voorm. 8.30 uur. Voorzitter de heer F. Tjaberings, burgemees ter, secretaris de heer K. Visser. Aan wezig alle (15) leden. Na opening op de gebruikelijke wijze worden de notulen der vergadering van 5 Juni jl. op advies der commissie na een kleine verbetering vastgesteld. Ingekomen stukken. Diverse besluiten van Ged. Staten tot goedkeuring van raadsbesluiten worden voor kennisgeving aangenomen. Enige opmerkingen van redactionele aard van Ged. Staten inzake de vastgestelde ver ordening inzake gebruik openbare nood- slachtplaats te Woudsend zullen in deze verordening worden verwerkt. B. en W. stellen voor een adres van de Ijsclub Woudsend om een hogere bij drage in de kosten van aanleg van een nieuwe ijsbaan voor kennisgeving aan te nemen, daar deze zaak reeds meermalen in de raad is besproken en geen nieuwe gezichtspunten naar voren worden ge bracht De heer M i e d e m a was niet hele maal bevredigd. Deze zaak is wel vaker behandeld, maar als nieuw raadslid had hij dit nog niet meegemaakt. Hij stond er dus voor ’t eerst tegenover. De ge meente is inderdaad bereid 1800 gulden by te dragen, maar toch blijft het een jammerlijke gang van zaken. Do ijsbaan, die behoorlijk in orde was en waar de laatste jaren tamelijk veel aan ten koste was gelegd, is op pijnlijke wijze verdre ven door de bouw van de nieuwe school. De Ijsclub zelf heeft duizend gulden toe gezegd, op zichzelf een vrij belangrijk bedrag. De gemeente zou daarom z.i. ook wat meer moeten doen. Ze moet nu 125 gulden per jaar aan de heer van Keulen uitbetalen. Daar zal wel een ge schiedenis aan vastzitten, waar spr. niet mee op de hoogte is, maar als aan het verzoek van de Ijsclub wordt voldaan zal deze uitkering z. i. vervallen, Vol gens het bestuur van de Ijsclub zal dat zelfs voordeel opleveren voor de ge meente, maar dat kan ik niet beoor delen, aldus spr. Hij kwam evenwel tot de conclusie, dat een hogere bijdrage stellig verantwoord is en stelde voor deze op 2600 te bepalen. Een precedent zal dat stellig niet scheppen. In de an dere dorpen ligt de zaak niet zo. De heer Schengenga ondersteun de het betoog van de heer Miedema, terwijl ook mevr .Fast zich daarbij aansloot. De toegezegde duizend gulden zijn nog wel niet helemaal bij elkaar, maar ze komen er zeker. De heer Wei tje wilde deze mensen eveneens helpen Weth. Gerbrandij was er, in tegenstelling met de heer Miedema niet za gerust over dat zijn voorstel geen consequenties zal meebrengen. Evenmin dat het vervallen van de 125 gulden per jaar aan de heer van Keulen voordelig voor de gemeente zal zijn. Inderdaad is de gemeente in principe met een bij drage accoord gegaan, maar spr. ver onderstelt dat de ijsbaan nu ook beter zal worden dan voorheen. (De heer O k- m a schudde van neen, zodat spr. deze veronderstelling terugnam). Hij merkte evenwel nog op, dat de nieuwe school, een algemeen dorpsbelang, door een sa menloop van omstandigheden op de ijs- baaii gebouwd moest worden. Men was n Woudsend nl. niet bereid daarvoor mder bouwterrein af te staan. Als an- ïere- plaatsen straks ook om een bij- trage zouden vragen, zou ik me niet zo •ehagelijk voelen, zo besloot de heer 'erbrandy. De heer Miedema voerde nog aan, s.t ’t een kwestie van aanvoelen is. Als e ooit een ander verzoek zou komen, ze. dat afzonderlijk beoordeeld moeten weden. Dit is een bijzonder geval. Hij hadhaafde daarom zijn voorstel, dat hierna in stemming kwam en met 96 stemmen werd aangenomen. Vóór stem den ie leden Brouwer, mevr. Fast, O. Nauh, Okma, Schengenga, Osinga, v. d. Goot, Miedema en Waltje. Tegen de leden Brandsma, Jousma, Westra, M. Nauta Bootsma en Gerbrandij. ingekomen jaarverslagen wor- inzage gelegd voor de raads- Door die slopende Rheumatiek. Begin toch bijtijds met Kruschen Salts. Daarmee zuivert ge Uw bloed en neemt zo de oorzaken weg van Uw kwellende plaag. Jaar-in, jaar-uit, al tientallen jaren lang, bracht Kruschen baat en verlichting voor tienduizenden Rheumatieklijders. Waarom zoudt gij dan achterblijven Begin morgen en dan stee- uitzien en wjj zullen hopen dat met de onlangs van rijkswege verhoogde onder- houdsnorm van ongeveer f 80 per woning deze naoorlogse woningen in een behoor lijke staat kunnen blijven. De voormali ge onderhoudsnorm van J 53 was daar toe volkomen ontoereikend. Waar het nog wel enige tijd kan duren alvorens op het verzoek om een aanvullend rijks voorschot- en bijdrage voor de vooroor logse woningwetcomplexen door de Mi nister een beslissing wordt genomen, heeft het bestuur der Woningstichting verzocht om dan al vast de gelden toe te staan voor de verbetering der naoorlog se woningen. Het is nu het geschikt sei zoen voor het uitvoeren van buiten schilderwerk c.a. Wij kunnen hiermede accoord gaan en stellen U derhalve voor aan de Woningstichting in Wymbritse- radee) een crediet, in de vorm van een renteloos voorschot, voor uitvoering de zer werkzaamheden, begroot op 17.000, te verstrekken. Het ligt voor de hand, dat wij diligent blijven om t.z.t, wanneer zich do mogelijkheid daartoe zou voor doen, dit voorschot in aanmerking te brengen bij een eventuele verrekening met het Rijk van voordelige exploitatie saldo De heer Brandsma wees er op, dat het hier ook veel nieuwe woningen be treft en daarom viel het hem erg tegen dat. er nu al 17000 gulden extra aan onderhoud voor moet worden uitgegeven. Als deze woningen ouder worden zal het nog hoger worden. Weth. Gerbrandij deelde mede, dat de hogere uitgaven hoofdzakelijk veroorzaakt worden door het schilder werk, omdat het hout van de woningen welke enkele jaren geleden gebouwd zijn, heel slecht verf houdt. Bovendien echter moest op de bouwkosten van deze wo ningen sterk worden bezuinigd om op hetzelfde bedrag te kunnen komen als in de steden. Vooral op het sanitair en op het hang- en sluitwerk. De woningen van de Woningstichting blinken helaas niet uit door onderhoud. Dat is steeds een teleurstelling geweest voor het be- stuur, maar nu zal het wel iets beter worden. De heer Brandsma merkte nog op, dat er een fonds is voor onderhoud eni dat dat voor de nieuwe woningen toch zeker een overschot zal bevatten. Daar om wordt dit hogere bedrag toch zeker niet eerder gebruikt dan wanneer het nodig is? De heer Gerbrandij stemde uit toe, maar betoogde nog, dat de aflossing al enige jaren is opgeschort teneinde de achterstand in het onderhoud iets te kunnen inlopen. Het daardoor beschik baar komende bedrag is nl. gebruikt voor onderhoud. Naar de mening van de heer Schen genga moeten de woningen geregeld onderhouden worden. Dan kan me* j 15006 heel wat gedaan worden. De Voorzitter beaamde dit, maar d« norm was te laag. De heer O. Nauta vroeg nog of ook overwogen kan worden de oude wonin gen te verkopen. Dat kan op de duur misschien nog voordeliger worden. De heer Brouwer voelde daar niet voor. Dan worden ze misschien verkocht aan kleine mensen die ze nog minder kunnen onderhouden, zodat een slecht Deze prachtige L koffiemolen J wordt Uw eigendom voor 3750punten. Op een 250 K gramsverpakking zitten Jv_ al 25 punten! Zuiver en ontsmet uw huid lallinTirSin met de helder vloeibare P||h\| jHV D.D.D. De jeuk bedaart, ■M. UllJlJvLJ de ziektekiemen worden J gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN Tft YK WW HUIDAANDOENINGEN E R E B K VLOEISTOF BALSEM ZEEP pensioen libben sliepten bütendoar, op ’e stiennen en net ien waerd forkAlden of krige lést fan rimmetyk, of skipe kjeld-op-’e-mage. It swimbad wie ek ticht. It wetter wie hast op it punt kommen, dat it siedt, en doe moast it sletten, mei it each op 'e sounens fan 'e minsken. Alle blêdden oan ’e beammen wiene forskroeid en inkelde beammen wiene omfallen: de woartels hiene gjin hAldfêst mear yn ’e droege ierde, dat sadwaende. Jierren efterlen hiene boeren klage oer 'e wiete simmers, krekt as postrinders en oare lju, dy’t waer of gjin waer, der altyd mar troch moatte; mar nou klage gjin mins, net, omdat der neat to kleijen wie fansels wol mar men wie der to biroerd ta, men siet mar to sitten, men die neat, men koe neat, men wachte, men wachte al moannen. Mar, sa as oan alle goede dingen in ein komt, sa komt ek oan alle kweade dingen in ein. Op in dei, doe’t alle minsken sliepten, kamen se: reindrippen, sa great as sinten. Net ien wist, dat se komme soene, omdat der gjin waer- praetsjes mear wiene: der wie oars neat as marsmuzyk-op-gramofoanplaten west foar de radio om it minskdom hwat op to fleurjen. En doe bigoun it leave libben wer, sa as men dat fan Aids wend wie. En om dat it dy del mar net ophAldde fan rei nen en de wyn der fansels ek wer by op- setten kaem, hearde men wer rounom: Hwat in waer, hwat in waer! Dy atoom- en wetterstofbommen dochs! Waermte is ek net bést, o né, mar dit waer, men soe op béd krüpe, of de kachel oansette. Alles better as dit, n't wier? En dêr’t de minsken al jierren nei üt- sjoen hiene, dat wie nou sa: in waerme simmer, in echte Alderwetske simmer. Mar de minsken en de bisten likegoed, dy’t sa njonkelytsen hurde wiene tsjin kAlde simmers mei abnormael lege tem- peratueren, nachts en deis, wiene nou safier komd, dat se koene gjin waermte mear forneare. Sa as men al dy eardere kAlde simmers wol forklearre hie as in gefolch fan atoom- en wetterstofbom men, sa waerd nou ek troch tige ge- learde lju dizze bütengewoan waerme simmer forklearre hwant de moder ne minske easket foar alles in forklear- ring, hoe dan ek. En nou wie it dan sa waerm, dat de protters dea fan 'e dakken foelen. By l" dümny foar hüs leine tolf, mar dümny hie in great hüs en lokkich in great tün. Lykwols, by it skuorke fan widdou Klappersma leine fyftjin. Yn ’e kranten stie, dat men se sa gau mooglik bidobje moast mei it each op sykten. Mar as men nou gjin leech plakje mear fine koe, hoe dan? It duorre al sa lang. En kat ten seagen net mear nei protters om; se wiene sêd. De minsken op ’e strjitten rounen mei de parasol op; mar oer ’t algemien seach men gjin kop op ’e dyk tomin- sten oerdei net. Mar nachts, dan wie it drok: dér wie de molkeman, dy’t yn in koarte broek en fierders navenant klaeid (dit wie de njjste moade), de toarstige boargers fan molke foarseach, mei it boadskip: daliks opdrinke, oars is it sür. De grienteman hie jirpels to keap en fordroege tomaten, sa lyts as reade beijen, woartels sa tael as hounehier, en hwat brtn bledtsjeguod, dat griene griente hjitte, dat öfgryslik goedkeap wie, mar dat gjin mins iet. By de bak ker wie oars neat to krjjen as krinte- en sükerbólle, dat net sa gau ütdroege wie as gewoane bólle. Trouwens, der waerd hast net iten. De lju dronken. Dronken de kranen leech, en doe’t it safier wie, hellen se wetter üt fearten en marren dit gong fansels ek oan in tiid ta seaën it en dronken it op: hwat moasten hja? Mar fierders hoegde men dan ek net in soad to sieden: Jirpels waerden gear yn ’e sinne, de wosk waerd waerm yn ’e sinne, en de ruften fan hiel lytse bern waerden net wietsa’n öfgrys- like droechte hearske der oeral yn ’e wrAld, it wie freeslik yn ien wurd. Oerdei wiene de kantoaren sletten, de skoallen ticht: nachts libbe de wrAld. Dan rieden de treinen, de bussen en oefenen de fleanmasinen boppe de stêd- den. Dan sleten de skoalbem op skoal- l' banken fêstplakt en koene neat op it boerd léze, omdat it lampeljocht der sa nuver op skynde. En der wiene sa’n 6f- grysliken soad neven, dy’t as wylden om ’e lampen hinne gounzen Ut skoalle wei, gongen de bern nei hüs en boarten yn ’e kelder. Dy’t sa ge- lokkich wie, dat er in kelder hie, wënne dér, it wie dér altyd noch koelder as hwer dan ek yn hüs. Inkelde lju, dy’t mei ynmoed har oan ’e gewoante fan dei-is-dei-en-nacht-is- nacht hAlde woene dit wiene oer ’t al gemien Aide minsken, dy’t fan harren

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 9