En de regen viel jl fl. Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD r..-;hs Grote Landdag van de Christelijke Jongerein (I Zilver op het goud Bouma en Feenstra van de lieren De Waterpoort-Sterrit Festival der lichte muze Intocht Zeilkoningin uitgesteld IM I W’j 109e Jaargang No. 57 Dinsdag 20 Juli 1954 Beide Koninklijk onderscheiden De heer Feenstra eveneens tot erelid henoemd Redactie-adres KLEINZANü 7 - lelef 2872 Jeugdviswedstrijd Het Vissertje van Sneek Avontuur van Corrie Frysk op de Snitser skoallen T ‘F hl 3 tL VRIJDAGS. Redacteur: L KIEZEBR1NK totaal Vrijdagavond 11 uur: buiten Met muziek door het leven. Zaterdagochtend 10 uur: sprekers De avondbijeenkomst. van deze tocht te doen slagen. Met het zingen van het Fries Volks lied werd de bijeenkomst beëindigd. is. is. De middagbüeenkomst in het Burgemeester De Hoop-park. SNEEKER NIEUWSBLAD Dinsdagavond 7.30 uur: Opening Festival der Lichte Muze op het podium boven de Wip. door Burgemeester Rasterhoff. Optreden van Hansje Pallieter met de Witte Kraaien. Aange boden door de Ver.Wegtransport. DonderdagavondGrote Amateurs- avond. Jury de h.h.: Japenga, Mebius, Brouwer. hem dankte spr. daarvoor. De heer B. G. van B e k k u m, voor zitter van „Harmonie” bracht de ge lukwensen van deze vereniging over. Drie leden van verdienste benoemd. in ongetemperde vrolijkheid op en het is te begrijpen, dat de deelnemers buitenge woon hebben genoten in meer dan ene zin, al gingen de golven sommigen wel eens wat al te sterk. Verschijnt: DINSDAGS en Administratie! Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Na een hartelijk welkomstwoord van de voorzitter, vooral voor de speelgroep uit Wolvega en een groepje uit Bolsward „De Fleurige Fiifkaert”, werd allereerst het Frysk Folksliet” gezongen. Daarna sprak ds. Belier van Balk over: „Bidt en Werkt”. In een gloedvol betoog wees spr. op de noodzaak van het gebed, want de moderne mens wil van God niet we ten en meent met wetenschap en tech niek voldoende te hebben voor zijn leven. Die tijdgeest grijpt overal om zich heen en wij zullen er niet aan ontkomen. Toch kunnen wij daar een tegenweer tegen over stellen in het geloof, dat wij uil moeten dragen om de wereld te redden. Werk als christelijke organisatie aan de vorming van je eigen leven. Zonder ge loof en gebed gaat de mens verloren, want de duivel gaat rond als een brie sende leeuw en hij heeft nog niets van zijn kracht ingeboet, al heeft Christus de overwinning door Zijn opstanding verkregen. Door dat geloof kunnen wij werken in de dienst van God, Hij heeft ons verschillende talenten gegeven, waardoor wij elkander kunnen helpen. Neem da opdracht van Christus mee, dan zal het getuigenis van Jezus Chris tus als de Redder der wereld niet uit blijven en zullen we Gods heerlijkheid kunnen uitstralen. Voorafgegaan door het optreden van het gezelschap uit Bolsward werd daar na een aanvang gemaakt met het spelen van het ernstige toneelstuk „Maaike”, dat door allerlei verwikkelingen een droevige strekking heeft, doch een hap py ending. Het stuk werd goed weer gegeven en met belangstelling door de aanwezigen gevolgd. De voorzitter had daarop de aange name taak de dames uit Bolsward een zilveren Waterpoortlepeltje te mogen aanbieden voor haar belangloze mede werking, bracht dank aan allen die deze Landdag tot een schoon en leerzaam ge heel hadden gemaakt en wenste allen oer de blswieren fan de moderne tech- nyk. De deadsklok let men oer üs hjoed- deiske kultuer. En dat allegearre hüldt forbkn mei de üntjowing fan ’e technyk. De produksje op 'e greate skael kin by in mooglike soasialisaesje dérta liede, dat wy gjin forwar mear hawwe tsjin de totalitaire steat. Dan is it mei de per- soiinlike frijheit dien. De biswieren binne grpat, mar dochs moatte wy komme ta inipositive waerdearring fan de moderne technyk. Twa dingen moatte wy learre. HiLant hieltyd moatte wy elts minske sjen as immen, dy’t God yn it foar tocht hat. Twad sille wy de klam lizze moatte op it feit, dat de minske in soasiael wezen is. Dat bitsjut, dat de minske syn eigen aerd en wêzen halde en fine moat ekl yn it technysk milieu fan üs dagen. De boerejongerein sil der om tinke mluatte, dat de technyk net oan de bi- drjuwen foarby gean sil. Hja moatte dêr klear foar wêze. Al bliuwt de technyk op ’e lanboubidriuwen altyd fan in oar slach. De minske wurdt lang sa slim net ütskeakele. It meanen mei in tractor kin in kunst wêze. pochs hat de moderne technyk syn grinzen. Binammen yn it lêstoan gie sptekker hjir mear wiidweidich op yn. De grinzen lizze dêrre, hwer’t de tech nyk de persoan, It eigene fan de minske oantaeste sil. Hwant dan giet syn ge- foel foar forantwurdelikheit forlern. Hy moat ja of né sizze kinne. Dat sil hy allinne kinne as er geastlik frij Hwant dan wit hy, hwat ropping Ropping en forantwurdelikheit binne beide in boame fan krêft yn it maet- skiplik libben. Een tweetal afgevaardigden van de Jongerein en de C.P.V.M.B. dankten voor de uitnodiging en hoopten ook in de toekomst op een aangename samen werking. Beide jubilarissen dankten voor de grote eer hun bewezen, terwijl de heer Feenstra zich eveneens erkentelijk toon de voor de vriendelijke woorden welke de burgervader tot hun vrouwen prak. Want ook zij hebben een belangrijke taak vervuld door hun mannen steeds in -het beoefenen van de muziek te steunen. De burgemeester wenste tot besluit ook het bestuur en het gehele corps ge luk met de onderscheiing deze twee veteranen toegekend, waarvoor voorzit ter van Gorkum hartelijk dankte. 2 uur ’s middags was het weer aan treden voor de eigenlijke jaarvergade ring. Het weer was er niet beter op ge worden en het bestuur weifelde om te beginnen. Het kon van alles doen: het kon regenen en het kon droog blijven. Na enig wachten besloot men ten slotte toch maar aan te vangen; het kon mo gelijk nog wat meevallen. De voorzitter van de Prov. Organisatie, de heer T. Tolman van Oldeholtpade, liet zingen Ps. 150 1, las een Schriftgedeelte uit Ex. 16 en ging voor in gebed. Namens het Prov. Bestuur heette hij allen har- telijk welkom. Het weer is, zeide hij, als andere jaren, regen en kans op regen. Dat heeft het bestuur evenwel niet ver hinderd deze Landdag te organiseren. De tegenwoordigheid van burgemeester Rasterhoff stelde spr. op hoge prijs. Van ons werk zal hij wel niet \eel merken, want dat wordt meestal in de winter ge daan. Ook de heren van het Landbouw onderwijs werden speciaal begroet, even als de afgevaardigden van de Jongerein en de C.P.V.M.B. Het organiseren van een dag als deze kost heel wat hoofd brekens, doch spr. Is blij dat de beide sprekers zich bereid hebben verklaard hier een inleiding te geven. Mogen allen een goede middag hebben. De eerste spreker was de heer S, J. van Tuinen, van Berlikum, 2e voor zitter van de C.B.T.B. Zijn onderwerp was: De invloed van de Chr. organisatie op de samenleving. In een zeer uitvoe rige rede heeft de spr. eerst gesproken over de plaats van de organisatie en daarom moeten we eerst weten wat christen-zijn is. Het antwoord op die vraag geeft de Heer Jezus als Hij aan Zijn discipelen de vraag stelt: Wat zeg gen de mensen dat Ik ben en direct daarop: En wie zegt gij dat Ik ben? Dan komt het bekende woord van Pe trus: Gij zijt de Christus, de Zone Gods. Christus is niet gekomen om alleen ho ge zedelijke idealen in een ethische we reld te verkondigen, doch met een abso luut getuigenis. Zo moet de chr. organi satie zijn. Zij heeft een plaats op dat ge tuigenis. Zij moet gemeenschap zoeken met allen die datzelfde getuigenis wil len uitdragen. Wat heeft dit nu met de samenleving te maken? vraagt spr. De zonde heerst nog in de wereld en door de kracht van het gebed moet haar kracht gebroken. Wij moeten midden in de we reld staan om te doen wat er te doen is. Als de spreker zo ver met zijn betoog is, ontlast zich een zo geweldige stortbui over de hoofden, dat lede haastig een schuilplaats tracht te zoeken. Langer hier bijeen blijven kon niet en daarom werd het advies gegeven: Trek naar het Gebouw, waar we verder zullen verga deren. En als daar allen koud en nat tot en met weer bijeen zijn, vervolgt de heer van Tuinen zijn afgebroken rede met op te merken, dat men geen duimbreed mag wijken van het beginsel, men moet voor zijn geloof uitkomen. De invloed van het christelijk geloof zal niet ongemerkt blij ven, doch men moet kennis nemen van hetgeen er in staat en maatschappij ge beurt. Jezus klaagde er al over dat Zijn volk verloren ging omdat het geen ken- tot 300 deelnemers verwacht, finishten er nu slechts 35. Hulde aan de 69-jarige bromfietsei uit Oss, die Zaterdagochtend om 4 uur vertrokken was en tegen 3 uur n.m. Sneek bereikte. Hulde aan allen die de eindstreep bereikten: uit Heerlen, uit Rijswijk, uit Groningen, ja zelfs uit Luxemburg. Dat de Sterrit niet is mislukt, is in de allereerste plaats te danken aan onze Burgemeester. Wjj kwamen om 6 uur bij Hanenburg binnen, waar de prijsuitrei king zou plaats hebben. In de bovenzaal zaten de deelnemers, deels verregend, koffie te drinken, terwijl de muziek speelde, maar de rechte stemming was er nog niet. Totdat de Burgemeester het woord kreeg en ons op een werkelijk geestige speech onthaalde, die tenslotte iedere aanwezige een lach op het ge zicht toverde. Elf prijzen werden uitgereikt en voor iedere prijswinnaar had de heer Raster hoff een tintelend woord. Allen ver klaarden dan ook volgend jaar te zullen terugkomen met vrienden of clubleden die nu verstek lieten gaan. Een goed slot dus van een regenach tige dag. En nu: Met hoop in het hart: Zaterdag 24 Juli om 1.30 uur n.m.: Inhuldiging van de Nationale Zeilkonin- gin met avondfeest op de Wip. Het Actiecomité Sneeker Winkeliers. I Advertantlepriji 15 et per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. I Abonnementspriji f 3. - per half I jaar. Franco per po«t 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name »«n Firma E. J. Drijfhout, Sneek. j Het bestuur van het Actie-Comité is in vergadering bijeen. De grijze auto van de „Directeur-adviseur” staat ge laten te wachten in de regen. Sombere gezichten. Een blik naar de hemel, die als een grijze stolp boven de stad staat. Zal de inhuldiging van de Nationale Zeilkoningin doorgang kunnen vinden? Na kort beraad wordt besloten het K.N. M.I. in De Bilt op te bellen. „Kunt U ons mededelen, hoe het weer in Sneek zal zijn van 12 uur ’s middags tot 10 uur ’s avonds?” „Een ogenblik, ik zal U doorverbin den met de chef van de weerdienst Dezelfde vraag wordt herhaald. „Mo ment, ik zal trachten U nauwkeurig in te lichten”. Vijf mensen staan met ge spannen gezicht rond de telefoon. Dan komt het bericht: „Aanhoudend regen tot plm. 4 uur, het is mogelijk dat het dan een uurtje droog zal zijn, maar een tweede regenfront zal daarna Friesland bereiken en tot laat in de nacht regen veroorzaken”. „Dat lijkt niet best dus?” „Neen, mijnheer, U kunt practisch onaf gebroken regen verwachten.” Nog een besluit wordt genomen. Het vliegveld in Leeuwarden wordt opgebeld. Resul taat: hetzelfde. Dan valt het besluit: hoezeer ook be treurd, dat de Inhuldiging met de daar aan verbonden festiviteiten zal worden uitgesteld tot volgende week Zaterdag 24 Juli. Nu komt iedereen in actie. De schade moet zoveel mogelijk worden beperkt. De telefoon staat na korte tijd „wit gloeiend”. Iedereen krijgt zo mogelijk bericht van het uitstel. Wij hopen, dat allen bericht hebben ontvangen. Op hen, die het bericht te laat of in het geheel niet ontvingen, doen wij een beroep ons dit niet kwalijk te nemen. Wij denken aan onze medewer ker, die met 2 paarden reeds onderweg was, aan de bloemist, die de aanbie- dingsbouquetten reeds klaar had en aan de Amsterdamse persfotografen, die reeds om 9 uur uit de hoofdstad ver trokken waren en zonder foto’s maar met een bus heerlijke drabbelkoeken en siga retten terugkeerden. Wat de medewerkers aan de rond vaart en optocht betreft: wij rekenen op U a.s. Zaterdagmiddag om dezelfde tijd. Bovenal rekenen wij op de grote uit valler: de zon en wensen wij de niet- uitgénodigde gast: de regen goede reis op zijn trip naar andere oorden. Het enige programmapunt, dat door gang vond was de Waterpoort-sterrit. Werden er bij goed weer ongeveer 250 Zij kregen tevens de zilveren ster, in gesteld voor het 25-jarig lidmaatschap, welke eveneens werd toegekend aan de leden J. Rosier, P. IJsselstein, J. Smit, L. Slippens, Joh. de Wit, W. van Win den en H. K. Zandstra. Zij zijn een kwart eeuw of langer, maar niet onafgebroken, lid of muzikant. De ereleden kunnen hun mouw voortaan met twee sterren sieren. Op dit „officiële” gedeelte, dat met een dankwoord door de voorzitter werd af gesloten, volgde nog een paar uurtjes prettig dansen. men tot lid van verdienste. Alle aanwe zigen stemden hier onder luide byval mee in. Spr. wenste ook hun echtgenoten en de kinderen geluk en deed daarna de verheugende mededeling, dat het H.M. de Koningin had behaagd beide heren te begiftigen met de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Uit deze onderscheiding blijkt, aldus spr., dat er niet alleen in Uw onmid- dellijke omgeving mensen zij'n die Uw werk kunnen beoordelen en waarderen, maar dat ook de regering U erkentelijk is voor hetgeen U in het algemeen be lang hebt gepresteerd. Donderdagmorgen werd in het Ge bouw v. Chr. Belangen een begroetings- samenkomst gehouden van de Kr. Jon gerein ter inleiding van de grote jaar lijkse Landdag van die vereniging. De 2e secretaris, de heer I. Veldhuis van Tirns, heette de jongelui hartelijk welkom, in ’t bijzonder mej. Caroline Wilbert, die uit Amerika was gekomen. In het Engels sprak hij er zijn vreugde over uit, dat zij door de commissie voor najier contact met andere volken was uitgezonden. Hij hoopte dat dit contact voor haar en ons leerzaam mocht worden en dat zij hier een prettige dag zou mo- gen meemaken. Met zang en muziek van het Sneker Jongereinkoor werd dit sa menzijn opgeluisterd, waarna men te on geveer 10 uur naar de Oosterkade trok, ord daar in twee boten een tocht over het Sneeker Meer naar de Terhornster sluis te maken. Het weer noopte tot bin nen zitten en te verwonderen is het niet, dat de jongerein zich daar kostelijk ver maakte. Af en toe heerste er een zoda nige cacaphonie van klanken, dat vrijwel niets te verstaan was en telkens ge vraagd moest worden: Wat zei U ook al weer? Zo nu en dan brak de zon door de wolken en dan werden er sprankels licht over de golven geworpen, zodat het leek alsof men in vloeibaar zilver dreef. Daar kwamen nog enkele zeilbo ten bij, die met him witte zeilen het ge heel zo’n prachtig effect gaven, waar door het Friese landschapsschoon van lucht, land en water wel op zijn voorde ligst uit kwam. Muziek en zang klonken Félle hamerslagen. Druk heen en weer geloop in een van de garages in onze stad. De laatste hand wordt gelegd aan de praalwagens voor de Nationale Zeilkoningin en haar hofdames. Om half twee ’s nachts staan de wagens klaar, versierd met satijn en bloemen. De schuifdeuren van de garage ratelen dicht. Langs de hemel drijven donkere wolken, maar de regen talmt. Zal de harde wind in staat zijn de wolken te verdrijven Nadat de gedecoreerden bedankt hadden voor alles wat hun deze dag ten deel was gevallen, trad de tweede voor zitter, de heer Ids S i 1 v i u s, naar vo ren, die aardige herinneringen naar voren haalde uit de tijd toen ook hij in het gistpakhuis van de heer Bouma z’n opleiding kreeg en daarna voorzitter T. van Gorkum in de schijnwerper plaatste. Hij roemde hem als een groot leider en doorzetter aan wie het corps veel te danken heeft. Hij en de leden R. SUvius en J. Ferwerda hebben 25 jaar of langer eerst Steun in de Strijd en het Sneeker Muziekcorps en daarna het Stedelijke gediend en ais dank daarvoor stelde hij namens het bestuur voor her te benoe- De sterrit voor auto’s motoren, scoo ters en bromfieten welke Zaterdag door de Motor- en Autoclub „J. C. Visser” alhier onder auspiciën van de K.N.M.V. werd gehouden ter gelegenheid van de zomerfeesten, heeft het niet getroffen met de weersgesteldheid. Vrijwel de ge- heele dag regende het, maar hoewel het Actie-Comité de overige feestelijkheden had afgelast, kon dit niet met deze ster rit, omdat vele deelnemers reeds vroeg waren vertrokken. Zo was de heer J. M. J. van Druenen uit Bereldange, Luxem burg, al des nachts te 0.15 uur gestart. Aanvankelijk zouden met hem nog negen Luxemburgers de tocht naar de Water- poortstad ondernemen, maar het slechte weer deed ze te elfder ure besluiten thuis te blijven. Was het weer beter geweest dan was de deelname stellig groot ge worden, daar de voorinschrijvingen dit deden verwachten. In totaal kwamen zich nu slechts 35 deelnemers uit alle windstreken aan de finish melden. De minimum af te leggen afstand was voor auto’s, motoren en scooters 100 km en voor bromfietsen 50 km. Het laatste stempel ontvingen de deelnemers op het Politiebureau alhier, waar de eerste omstreeks 2 uur en de laatste te half zes verscheen. In de bovenzaal van Hotel Hanenburg zat de contróle-commissie voor het uit reiken der zeer fraaie herinnerings- plaquettes aan hen die de tocht hadden volbracht. Door het Actie-Comité van Sneker Winkeliers was de deelnemers een boot tocht aangeboden, waarvan de meesten die voor 5 uur binnen waren, gebruik maakten ondanks het minder gunstige weer. Weer anderen brachten een be zoek aan ’t Scheepvaartmuseum. Men had het de deelnemers dus zo prettig mogelijk gemaakt voordat de prijsuit- deling plaats had. In de bovenzaal van Hotel Hanenburg zorgde het muzikale duo, de heren H. Riphagen en P. Heerius van „The Spiritmakers” voor de muzi kale omlijsting. Er heerste een prettige sfeer, toen burgemeester Rasterhoff, vergezeld van twee leden van ’t Actie comité, de heren Baarda en v. d. Werf verscheen. Aanvankelijk zou de Zeil- koningin de prijzen uitreiken aan de winnaars, maar dit kon nu niet door gaan en de burgemeester was bereid ge vonden dit nu te doen. Deze zeide dat het ongetwijfeld voor velen een teleur stelling zou zijn dat de lieftallige ko ningin met hofdames en verder gevolg hier thans niet aanwezig was, maar hij hoopte dat dit een volgend jaar wel het Ter gelegenheid van de 5e verjaardag van het Vissertje van Sneek, organi seert de geestelijke vader van dit man netje, de heer Kees v. Gorkum, zijn tra ditionele jeugdwedstrijd op Zaterdag 24 Juli, ’s middags 2 uur aan de Bothnia- kade en Koopmanskracht, in samenwer- king met de Jeugdafd. van de H.V. kreeg les van de heer Feenstra en ook „De Vriendschap”. De prijzen zullen be staan uit medailles en hengelsportarti- kelen, terwijl de 50 best geplaatsten over enige weken een boottocht met vis wedstrijd aangeboden krijgen. De deel name is gratis voor jongens en meisjes van 12 t.e.m. 16 jaar. De inhuldiging van de Zeilkoningin ging Zaterdagmiddag niet door. De muzikanten van het Stedeiüke behoefden dus niet in actie te komen. Toch waren ze om half vier allen in vol ornaat in de hal van het Stadhuis, om getuige te zijn van de huldiging van hun gouden collega’s Bouma en Feen stra door het Gemeentebestuur en het plechtige moment waarop de burge meester hun de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nas sau, op de uniformjas speldde. Daar kon men Pluvlus nl. buiten de deur houden en hem beletten ook hier als spelbreker op te treden. Nadat de beide jubilarissen met hun vrouwen en familie op de voor hun be stemde stoelen hadden plaats genomen, sprak burgemeester Rasterhoff hen toe. Gij zijt met muziek door 't leven gegaan, zei hjj. Dat is niet iedereen beschoren. Gij hebt U beiden reeds jong aan de muziek gewijd er temidden van Uw corps zijt gij zeer gewaardeerde leden geworden. Wij kunnen ons dat niet meer zonder U voorstellen. Het Stedelijk Muziekcorps neemt een bijzondere plaats in in onze stad. Er is een band ontstaan tussen corps en de ge meente. Daarom staat ook gij in het middelpunt der belangstelling en willen wij U hier ook officieel met dit jubileum feliciteren, waarbij we de hoop uitspre ken, dat gij beiden nog lange tijd Uw bekende plaats in het corps zult mogen innemen. Tot 24 Juli. Groter voorrechten nog dan werkelijke koninginnen hebben pseudo-koninginnen. Dwingt het protocol de eersten tot een ijze ren plichtsbetrachting onder alle omstan digheden, in 'n merkwaardige zomer als die we thans beleven is het ’t voorrecht van een Zeilkoningin verstek te laten gaan, dank zij een te rechter tijd genomen besluit van het actie-comité om alle feestelijkhe den welke met de intocht van Hare Ma jesteit van wind en water maar niet van regen verband hielden uit te stellen tot Zaterdag 24 Juli wanneer ze op dezelfde uren als voor de 17e golden, worden gehouden. Het Lunapark. Maar het was alweer de ijzeren plichts betrachting van het professionalisme die het Lunapark toch Zaterdag deed draaien, de benzine-autoscooter van John Sipkema en Zn., de bumpersport van K. A. Visser en de kraam met oliebollen en ander gebak van P. J. Fogerty, en Zaterdagmiddag toen het enige uren droog was, waren zij naar *t ons voorkwam samen druk aan ’t afromen van de a.s. kermis, er was heel wat publiek op de been, ’s Avonds was het echter ook daar de dood in de pot, het regende weer pijpe- stelen, de feestelijk versierde straten lagen verlaten in de zielig gedeprimeerde stem ming van deze aan depressies zo rijke Juli maand. Wie uit wilde zocht zijn troost bij een muziekje in een café of bij de roman- van Robin Hood en zijn kornuiten in de bioscoop. Nog meer hulde en gehuldigden. ’s Avonds volgde nog een Intieme re ceptie in de nieuwe zaal van Hanen burg, waar vrijwel alle leden met hun dames, de ereleden onder wie ook de heer H. van Winden uit Groningen tie* en enige bestuursleden van de zuster vereniging „Harmonie” verschenen. De jubilarissen en hun familie werden door de collega’s opgewacht, die hun nadat ze waren binnengetreden in de stromen de regen een daverende serenade brach ten. In de zaal zijn daarna nog veel warme en van grote waardering getuigende woorden gesproken. In de eerste plaats door de voorzitter, die de kwali teiten en verdiensten van de heren Bou ma en Feenstra uitvoerig schetste en ook aan laatstgenoemde het erelidmaat schap aanbood, wat door alle aanwezi gen met warme instemming werd be groet. Voorts overhandigde hij beiden een wandbord van Makkumer aarde werk, waarbij hij hen steunpilaren van de vereniging noemde en aan de jongeren ten voorbeeld stelde. Mevr. Bouma en mevr. Feenstra werden met een bloe menhulde beloond voor de vele offers welke zij zich in het belang van het corps hebben getroost. De heer P. Lantinga, erelid, her innerde er aan, dat ruim dertig jaar ge leden het Sneeker Muziekcorps en Steun in de Strijd beide in hetzelfde jaar wer den opgericht, en aan de fusie na de oorlog, welke stap spr. nooit heeft be treurd. Sneek heeft daardoor nl. een muziekcorps gekregen, waarop we trots kunnen zijn. Ook hij noemde z’n beide oude makkers een voorbeeld voor de jongeren en sprak de hoop uit, dat ze nog lang een stimulans in het corps zullen blijven. Nico Silvius, evenals drie van zijn broers oud-leerling van de heer Bou ma, dankte deze voor zijn prettige en degelijke opleiding. Z’n jongste broer nis had. Ons leven moet zijn oorsprong vinden in ons geloof, dan zullen wij van kracht tot kracht voortgaan. Rede van der Mark. De twadde sprekker wie de hear P. van der Mark, dy’t spriek oer „Minske en Technyk”. Wy libje yn de ieu fan technyk. Mei ünderskate foarbylden joech de sprekker earst oan, hoe gewel- dich de technyk him yn de léste 50 jier üntjown hat. Dêrnei waerd stil stien by hwat technyk yn wêzen is. It is it ark, dat tusken de natuer en de minske in plak krige hat. Dêrmei is it yn üs tiid ófspilet. It is it semint, dat it libben by- i as in seine fan Him, dy’t üs yn it oansjen rêp. It forriket de minske. It forheft him ek.o Gans wurdt der tsjintwurdich skreaun een wel thuis toe. Het bezoek van de Franse President en Mevrouw Coty aan Nederland van 21 Juli tym 24 Juli a.s. In het Koninklijk Paleis op de Dam zullen de hoge gasten logeren. Opname van het vertrek van President Coty in het Koninklijk Paleis op de Dam. De driejarige Corrie Teensma alhier was Donderdag bij haar grootouders op bezoek, maar op een gegeven ogenblik wilde ze naar moeder terug en liep ongemerkt weg. Zij ging het avontuur van haar leven tegemoet. Op de Prins Hendrikkade wilde Corrie vóór een personenauto oversteken, maar aarzelde en ging terug. De bestuurder dhr. G. A. de B. uit Santpoort meende echter dat ’t kind reeds gepasseerd was en reed door niet wetende dat hij het kind meevoerde. Dat was nl. onder de auto terecht gekomen, haar jurkje was in een spatbord gehaakt. Corrie klemde zich vast en reed mee. Een wielrijder zag wat er zich afspeelde en waarschuwde de heer de B. die direct stop te. Toen werd de auto opgetild en een ver schrikte en schreeuwende Corrie kwam er onder vandaan, zij had echter maar een schrammetje opgelopen, dat door dr. v. d. Zijpp behandeld werd, die het kind toen weer thuis afleverde. geval zal zijn. De bedoeling van het Actie-Comité is Sneek in het middel punt der belangstelling te plaatsen. Wjj rekenen, zo besloot spr., een volgend jaar weer op u allen. In totaal waren er 8 bekers en 2 lauwerkransen beschikbaar. Deze kwa men in ’t bezit van: Beker voor erkende club met de meeste deelnemers: de F.M.C. Leeuwar den; beker voor de verst wegkomende deelnemer per motor: C. M. Tuinsma, Heerlen; beker voor de verst wegko mende bromfietser: M. H. Kuipers, Oss, die tevens een grote medaille ontving van het gemeentebestuur van Sneek voor de beste prestatie; beker voor de verst wegkomende auto: F. van der Werf, Sneek, die te Amersfoort was gestart; beker voor verst wegkomende motorrij der: T. H. Hulshof te Heerlerheide; beker voor de verst wegkomende scooter: Th. Prinsen, Hilversum; beker voor verst wegkomende bromfietser; J. H. Bakhuis te Rijswijk; beker voor verst wegkomende auto: R. van Rees, Ouder kerk a. d. Amstel; lauwerkrans voor de verst wegwonende deelnemer met auto buiten Nederland: J. M. J. van Druenen, Bereldange, Luxemburg; lauwerkrans voor de verst weg wonende deelnemer op motorfiets buiten Nederland: P. Zaagmans, Peru, Indiana (U.S.A.) thans met vacantie te Bierum. Deze zeer fraaie collectie prijzen was beschikbaar ge steld door verschillende zakenfirma’s in en buiten de stad en diverse comité’s. De heren van Druenen en Zaagmans ontvingen elk ook nog een draag- medaille, aangeboden door het gemeen tebestuur van Sneek. De voorzitter van de Motorclub „J. C. Visser”, de heer G. Ligthart, sprak een slotwoord, waarin hij dank bracht aan de deelnemers voor hun doorzettingsver mogen om ondanks ’t zeer slechte weer de Waterpoort-sterrit te volbrengen, waarmede zij hadden getoond uit ’t goe de hout gesneden te zijn, en hoopte dat zjj hun bezoek aan Sneek nog eens zul len herhalen, maar dan onder betere weersomstandigheden; verder aan de burgemeester voor zijn bereidwilligheid om de prijzen uit te reiken, aan de poli tie voor haar medewerking, aan de Orionfabrieken, die op keurige wijze het parcours door onze stad hadden verzorgd, wurden ’it" ram‘t,“hweryn“him''it “libben de gevers van de prijzen en' verder allen C5 die hunne medewerking hadden verleend inoar haldt? Wy“moattë“ït’"sjen Krite Snits fan it Selskip 1844 hat in fêste kommisje, bisteande üt de hearen Plat en Terpstra, dy’t ien kear yn it jier by de skoallen lans reizget om ris to hearren hoe goed de learlingen fan de 6de klasse Frysk léze kinne. De bésten krije dan fan de Krite in moai Frysk bemeboek mei in ynskripsje. Okkerdeis hat dizze kommisje wer op stap west. De hearen wiene tige ynnom- men mei de rissultaten, dy’t de masters mei de bem birikt hiene. It wie foar de kommisje in poepetoer en sykje de bés ten der üt. Mar it is har slagge en hjir is dan de ütslach: Gysbert Japiksskoalle: le priis Richtsje de Boer; 2e priis Wiebo van Terwisga. Looxma-skoalle: le priis Aukje Inia; 2e priis Berend Brinksma. Wilhelmina-skoalle: le priis Cathari na Breeuwsma; 2e priis Jan Koornstra. Bolwurk-skoalle: le priis Jannie van der Zee; 2e priis Melis Cnossen. Sperkhemskoalle: le priis Niesje Jil- lings; 2e priis Gerrit Schuil.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1