Zwitsaletten»? en Uitreiking diploma’s Huishoudschool Ik deed de was voor een ander.... Voor het zwakke kind Zakennieuws Geslaagd Schoolsportmiddag Heeg Kerknieuws 1 Alle prinsessen overgegaan op school Bioscoopnieuws De greate dei foar de aldtsjes fan Waldsein V oïleybalnieuws Plannen van Oranjever. Oosthem C.J.M.V. en C.M.V. Oost- hem maakte een reisje Stanfries gaf geslaagde openluchtuitvoering Meindersma paste winkel aan bij de eisen van de tijd Afscheid L. Wagenmakers Moaije suksessen sjongkoa* ren Jutryp-Hommerts Succes voor v.v. Heeg Aspirin^ Advertentie i Adveïtentia LM. De oratie. Advertentie I.M. werd te Meneer Hulot met vacantie. eigen te maken. Het zijn de natuurwe tenschappen die hem de uitwendige er- Deze hoofdfilm gaat van Dinsdag tot en met Donderdag. Het is één van de meest gewaardeerde Franse films van de laat ste tfld, buitengewoon geestig en onder houdend, en doorspekt met die fijne hu mor, waarvan de Fransen zo goed het recept kennen. bij ons hebben, voor ‘t geval we verkouden worden". Let bij aankoop op hel Bayer-kruii, hel teken van echtheil! en euherheid. van van OOSTHEM. Naar we vernemen heeft he» bestuur van onze Oranjevereniging beslo- Komt en luistert „op de Wip” l Opent eventjes Uw „knip” Offert in de bus kwartjes, Brengt daarmee zon in zwakke hartjes i Doet het gezwind! Weest mild gezind voor het ZWAKKE KIND Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct per pak) in huis! Ingez. Mededeling. Afscheidswoord van Con rector dr Van Bruggen tot dr Blankert. naar te Afscheidswoord op band recorder. Vrijdagavond werd in het kader van de Sportweek te Heerenveen een steden wedstrijd gehouden, waaraan deelnamen de afd.teams van Harlingen, Heeren veen, Leeuwarden en Sneek. De uitslag was dat in de Dames-afd. Leeuwarden met de le prijs ging strijken, Sneek met de 2e en Heerenveen de 3e prijs ontving. In de Heren-afd. gelukte het Sneek op de eerste prijs beslag te leggen, terwijl Leeuwarden de tweede prijs, Heerenveen de derde en Harlingen de vierde prijs veroverde. De belangstelling voor deze wedstrijden was zeer goed. Na een kort dankwoord namens het Districtsbestuur van de NeVoBo, dat de wens uitsprak Heerenveen ook in de rijen van de NeVoBo te mogen zien, werden de prij zen uitgereikt door de heer Comello. WALDSEIN. ’t Wie Woansdei wer de greate dei foar üs doarp binammen foar de aldtsjes. Goed 9 üre setten hja ütein. In greate rige fan lyts 30 auto’s, ’t Wie wol in bytsje reinich, mar de fleur siet der yn. Alle autobisltters to Waldsein en omkriten hiene de wein spontaen bi- skikber steld. Tige yn oarder. En doe op net Giethoorn. Kof jedrinken, punterje, ite, hwat in wille. Op 'e middei nei Em- meloord. Thédrinke en plakbisjen. En hjir kaem it sintsje troch. ’t Waerd in moaije rit oer Lemmer trach Gaesterian nei Rils. Ek hjir hie de kommisje it yn 't foaren regele. Dat by Jans wie ek alles klear om har op to heinen en to for- soargjen. Kofje mei in broadsje en koeke. Lyk as op de oare plakken wie ’t hjir ek tige nei ’t sin. Foar de aidste diel- nimmer waerd hjir sprutsen: Pake Jogchum de Vries, 95 jier. Ek de oare sprekkers wiene tige op 't snjit mei de organisaesje en goed to sprekken oer de traktaesje. Ut it forline fan aide mei- doggers waerden moaije stikjes ophelle. Noch hwat wille meitsje yn ’e boarters- tün en doe op nei Waldsein. Om 8 üre rieden hja it doarp wer yn. ’t Musyk soarge foar de fleur. Earst in slach om en doe de ein op it parkeerf jild. Foarsit- ter Schilstra spriek hjir syn öfskieds- wurd ta de aldtsjes. Hy bitanke alle- gearre: autobisltters, de forkeerspelysje, ’t musyk en binammen de jongerein dy ek in fiks bidrach ophelle hiene fan de jongeren foar de aldtsjes. Oan ’e ein waerd de Jounsang songen en ta bislüt twa fersen fen üs Folksliet. varingen- doen ondergaan, welke mede zijn persoonlijkheid tot volledige ont plooiing en tot volle rijpheid kunnen brengen, waarin tenslotte de rechtvaar diging van zijn persoonlijk bestaan ligt. Voor hem die daarnaar streeft, is het beoefenen van da natuurwetenschappen een voorrecht, een kwelling Is het alleen dan als alle verband met het werkelijke doel van het leven verloren is. OOSTHEM. Ds. G. Kaastra te Sex- blerum heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alliier aangenomen, tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat verruk kelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen Is genoeg. Door de veel kortere bèhandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu eindelijk eens een 100 vei" lig wasmiddel. Het Bestuur van het Centraal Genootschap afd. Sneek, W. 3. Nieuwenhuis, schoolarts, Voorz, G. Mebius, Secretaris. F. J. Japenga, penningmeester. Mevr. S. Kaande Jong. Mevr. G. J. TrompKoster. Mevr. G. Zandhuizenv. d. Woude. Aan het einde van de zojuist afgelo pen schoolcursus zijn prinses Beatrix toi de 5e klasse gymnasium (alpha) en prinses Irene tot de 3e klasse M.M.S. (middelbare meisjesschool), van het in- crementum, afdeling van het Baarns ly ceum, bevorderd. Prinses Margriet en prinses Marijke werden bevorderd tot resp. de 6e en 2e klasse van de Nieuwe Br-arn!” school. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U be handelt met Castella Parels. ten Berg, Annie Brinksma, Geertje Deenik, Hendrikje Dheer, Janke v. d. Tegen PERIODIEKE PIJNEN: Uitsluitend bü Apothekers en Drogisten Advertentie LM. Voor SCHOOLBOEKEN enz. is G. v. d. Pijpekamp, Kleinzand 2 vanouds de beste leverancier. IJLST. Stanfries had geen scha op gelopen. Aanvankelijk was deze jaar lijkse openluchtuitvoering vastgesteld op Zaterdag 3 Juli. Om het minder gun stige weer op die dag werd deze voor lopig een week uitgesteld en verscho ven naar Zaterdag 10 Juli. Deze Zater dag kenmerkte zich als een echte zomer se dag. Te ongeveer 7 uur werd ingezet met een optocht van het sportterrein waar de verschillende afdelingen waren opgesteld met „Concordia” voorop rond de stad. Zoals uit de foto bleek in ons nummer van Vrijdag jl. en waarbij van veel belangstelling blijk werd gegeven. Teruggekeerd op het sportterrein stel den de gymnasten zich allereerst op voor de vaandelgroet, waarna de voorzitter, de heer J. Fijlstra, een kort welkomst woord sprak. Daarna werd aangevan gen met het vastgestelde programma. Een 13-tal nummers werd door de ver schillende afdelingen over het algemeen heel goed afgewerkt. De belangstelling van het publiek was niet overmatig groot, doch gezien wat er die dag zoal op het terrein van de sport te beleven viel, toch niet teleurstellend. De voor zitter dankte na afloop dan ook harte- Ijjk voor aller medewerking. Met vol doening kan op deze zo zeer geslaagde uitvoering worden teruggezien. Ook werd een woord van dank gericht tot de leider, de heer Postma, voor alles wat hij in het belang van „Stanfries” had gedaan. Nog juist voor donker was alles beëindigd. ten, het op de laatstgehouden ledenvergade ring aangekondigde volksfeest te houden op j en oud vermakelijk- U üliegt nu door de u)as heen! Geslaagd voor het examen onderwij zeres lingerie en jongenskleding de da mes M. Huitema. Bozum en S. Bruin- sma, Schamegoutum en voor ’t examen coupeuse costuum- en mantelvak de dames B. Stallinga, Sneek en H. de Vries, Ijlst. Te Amersfoort slaagde voor het staatsexamen onze stadgenote mej. M. Th. Tromp. Meer dan 200.000 kinderen hadden reeds het geluk nieuwe levens kracht te vinden in één van onze kinder herstellingsoorden en gezondheidskolo- nies. Het eerste jaar (1905) werden 30 kinderen verpleegd in het kleine huisje te Egmond aan Zee, thans, na 50 jaar, z(jn het er 8000 ’s jaars, die een uitste kende verzorging krijgen in onze 12 grote modern geoutilleerde tehuizen. Prominente sociaal geïnteresseerden noemen ons genootschap een nationaal bezit. De oud-secretaris van de Volks gezondheid, Prof. Dr P. Muntendam be weerde onlangs: „Besparing op de uit gaven ten behoeve van de gezondheid van het KIND betekent uiteindelijk ver lies aan nationaal vermogen”. Alle voordelen van de kolonieverple- ging: verbeterde gesteldheid van het bloed, groter eetlust, minder vermoeid heid, rustige slaap, verhoogd lichaams gewicht en een grotere invloed ten goe de op opvoedkundig gebied kunnen wor den samengevat in dit ene resultaat: Verhoogd weerstandsvermogen 1 Dat er voor ons grote gezin van zh: 1500 personen heel wat nodig is zullen wij U laten zien aan enkele cijfers en dan nemen we slechts de hoofdvoedings middelen. Het jaarlijks verbruik be draagt in de 12 tehuizen van het C.G. aardappelen 160.000 kg., brood 152.000 kg., vlees 21.000 kg., eieren 120.000 st., melk 427.000 liter. Deze en vele andere voedingsmiddelen worden omgezet in levensgeluk, gezondheid en levensblij heid, die belichaamd worden in gemid deld 20.000 kg toegenomen lichaamsge wicht (gemiddeld 5 pond per kind in 6 weken) U zult begrijpen, voor zulke grote hoeveelheden is ook een enorm bedrag aan geld nodig en wij zijn de Heren van het Sneker Actie-Comité dan ook zeer dankbaar voor het schitterende aanbod om hun actie mede in te zetten voor dit sympathieke doel: „Geef de Sneker bleek neusjes weer een blos op de wangen!” Heren zakenlieden dit is ’n applausje waard En wat gaat er nu gebeuren? Op de Wip en naaste omgeving zullen 3 bussen worden geplaatst, voorzien van een ruime gleuf en die bussen moeten vol en daarvoor moet U zorgen, vol tot de uitstekende Indruk, zodei rand’ voor het zwakke VO1 met dubbeltjes, kwartjes, guldens, rijksdaal- ders. (U merkt het: we zijn gesteld op zilvergeld!) Daar de uitzending van 1 kind naar een zee- of boshuis, gedurende 6 weken op ruim 100 gulden komt, is bovenstaande leuze wel noodzakelijk. En om U nu op de hoogte te houden van de stand van zaken, kunt U dagelijks op de grote ZWAKKE KIND PEILSCHAAL aflezen hoeveel kinderen zullen kunnen worden uitgezonden van de bussen-op- brengst. Bij iedere f100.stijgt de schaal en kan weer een kind meer wor den uitgezonden. De daad is nu aan U I „Over deze promotie ligt de schaduw van de ziekte van de rector dr Blankert, vandaar dat muziek ditmaal ntbreekt”. Met deze woorden opende de president curator, mr H. H. J. van Botten burg, Vrijdagmiddag de openbare pro motie van de leerlingen van het gymna sium in de Doopsgezinde Kerk. Spr. zei- de verder dat door de ziekte van de rec tor ook het verslag moet achterwege blijven, doch memoreerde twee belang rijke feiten van het afgelopen cursus jaar. In de eerste plaats had het ge meentebestuur de plannen voor een nieuw gymnasiumgebouw vastgesteld, het is verheugend dat in een paedago- gisch verzorgingscentrum als Sneek is, haar oudste onderwijsinstelling, dit gym nasium, niet achterblijft bij de bouw van nieuwe scholen; mede dank zij de vast houdendheid van dr Blankert zal er thans een nieuw gebouw komen waarin het gymnasium echter eigen sfeer en karakter zal behouden. Het zou echter onjuist zijn als het accent te veel viel op het gebouw waarin hqt onderwijs wordt gegeven, alléén. Wij hebben ons ook beraden over de vernieuwing van het onderwijs zelf. In eerste instantie regardeert dit echter de docenten, en het gehele corps heeft zich bereid ver klaard daarop zijn visie te geven, en reeds zijn een aantal rapporten binnen gekomen. Wat dit alles echter zal ople veren is nog de vraag, er is uit die rap porten reeds gebleken dat er verre van een communis opinio is en men bedenke dat ook aan de eisen van het eindexa men dient vastgehouden. Maar het is al winst dat er beweging is, stilstand bij het onderwijs in deze dynamische tijd kan dodelijk zijn. Spr. staat dan stil bij het a.s. vertrek van dr Blankert, die na hier zes jaar het rectoraat vervuld te hebben, naar Schie dam gaat, wat curatoren bijzonder spijt omdat hij zich met zijn gehele persoon lijkheid voor onze school heeft ingezet. Spr. is overtuigd dat de naam van dr Blankert nog lang in de historie van het Sneker gymnasium genoemd zal worden. Hij kwam hier met de reputatie een uitnemend docent en classicus te zijn en die faam is hier bewaarheid, ook de lof door verschillende gecommitteerden bij onze eindexamens uitgesproken getuigt daarvan. Niets was hem te veel om ook zwakke leerlingen, hetzij in groepsver band, hetzij individueel bij te werken,, zijn ideaal was een zo verfijnd mogelijke selectie bij de toelating en dan btf de overgangen geen onvoldoenden en ta ken. Dat ideaal is helaas niet geheel .er- vuld, maar toch is veel bereikt. Moge hjj dan bij zijn uiterste plichtsbetrachting, andere facetten van het schoolleven wel eens hebben voorbij gezien, in hem leefde een grote genegenheid voor de jeugd. Spr. hoopt dat het dr Blankert goed zal gaan In zijn nieuwe betrekking en dat hij spoedig hersteld mag zijn en dankt ook mevrouw Blankert, die zich geen gerin ge opofferingen heeft moeten getroos ten. Spr. verzocht de secretaris van het college van curatoren, dr. v. d. Heuvell, daarna als aandenken voor de scheiden de rector, aan diens zoontje Barend Blankert een geschenk te overhandi gen, waarna mr van Bottenburg er nog aan herinnerde dat in dit cursus jaar de h.h. Wejjers en Jongkind. 25 jaar aan het onderwijs waren verbon den, hij wenste hen van harte geluk en speciaal de laatste een verbetering van zijn gezondheid. Tenslotte richtte spr. een afscheidswoord tot de geslaagden voor het eindexamen. De N.V. Meindersma, In de vorige eeuw alhier opgericht als een eenvoudige drogisterij, maar in de loop der jaren uit gegroeid tot een groothandelsbedrijf met een hoofdkantoor in Den Haag en filia len in Amsterdam, Utrecht en Leeuwar den, alsmede om de oude traditie voort te zetten een detailzaak in onze stad, heeft deze laatste een grondige verbouwing doen ondergaan. De wat ouderwets aandoende winkel is onder architectuur van de heer G. A. Heldoorn te Leeuwarden door de Aannemings- maatschappij Friso veranderd in een hy permoderne verkoopruimte, waarin de drogisterij nog wel de kern vormt, maar waarbij nu ooi de afdeling parfume rieën en schoonheidsmiddelen volledig tot haar recht komt. Bovendien is ge broken met de gesloten etalages. De af scheiding tussen etalage en winkel be staat uit lage, draaibare aan de beide zijden verschillend gekleurde schotjes, waarover men van buiten af gemakke lijk heen kan zien. Zodoende fungeert thans de gehele winkel, waarin de arti kelen zeer overzichteltfk en smaakvol zijn opgesteld, als etalage. De luxe binnenbetimmering van eiken hout, de fraaie vitrines en de zeer varia bele verlichting waarbij voor artikelen welke geen wit licht verdragen kleur- licht wordt toegevoegd, stempelen het geheel tot een zeer aantrekkelijke win kel, waarin de klanten zich zeker nog' meer op hun gemak zullen gevoelen als: in de vorige. En de dames hebben nu bovendien het grote voordeel, dat ze een veel beter overzicht hebben van de par fumerieën en honderd-en-een schoon heidsmiddelen welke in de speciaal daar voor ingerichte afdeling zijn uitgestald. Bovendien is voor haar ’n apart vertrek ingericht waarin een demonstratrice deze week gratis advies in huidverzor ging en make-up behandeling vestrekt, wat voortaan steeds regelmatig her haald zal worden. Ook kunnen ze hier dan een schoonheidsbehandeling onder gaan. Het exterieur, uitgevoerd in mahonie hout, zwart graniet en mozaïek, maakt eveneens een i deze modernisering ons in alle opzichten geslaagd lijkt. Architect en aannemer noemden we reeds. Het schilderwerk werd uitgevoerd door de fa. Lucas de Vos, de electrische installatie door de fa. de Groot Boersma. De heer J. Feenstra alhier plaatste de centrale verwarming, de firma R. Jonk man Co te Enkhuizen de binnenbe timmering met kasten, vitrines enz., ter wijl het bronswerk werd geleverd door de fa. Winkelman te Amsterdam. Voor de heropening Vrijdagmiddag be stond veel belangstelling. De conrector dr Van Bruggen herinnerde er aan dat dr Blankert steeds het bestaan van een klein gymnasium heeft gerechtvaardigd met het argu ment dat de zwakkere leerling, voor wie echter het bereiken van de eindstreep we] waarschijnlijk leek, op een derge lijk gymnasium betere kan kreeg tot resultaat te komen en ook op prettiger manier dan op grote scholen. Van deze gedachte uit, laten zich alle activiteiten van de rector afleiden en dat zijn on verdroten inspanning vruchten heeft af geworpen, hebben vele oud-leerlingen al bewezen. Ook aj hadden niet alle maatregelen de volledige instemming der docenten, toch staat vast dat er re sultaten zijn bereikt en zeker verdient de rector dank voor zijn onvermoeide energie ten bate der school, die zijn lief de had al moeten wij vrezen dat dit zijn weerstandsvermogen wel heeft aan getast zoals uit zijn tweemaal ziek zijn in dit cursusjaar bleek. Spr. brengt per soonlijk de rector dank voor de goede samenwerking en zich tot de leerlingen wendend hield hij hun voor dat dr Blan kert naar zijn eigen woorden geen steen op de andere liet om hen te helpen, hjj was ook een kundig en uitnemend do cent en met de eindexamenresultaten kunnen wij hier voor de dag komen. Spr. hoopt dat al de leerlingen zullen mee werken in stand te houden wat is te- reikt. Tot mevrouw Blankert richt spr. woorden van dank voor de opofferingen welke zij zich heeft moeten getroosten, omdat haar man zich steeds zo door zijn taak liet in beslag nemen. „Daarom wen sen leraren, oudervereniging, leerlingen, oud-leerlingen en concierge ook u te laten delen in de geschenken, welke zij bij dit afscheid aam bieden: een boekwerk, waar op de rector prijs stelde en een aquarel welke het gehele gezin Blankert een blij vende herinnering zij aan zijn verblijf in Sneek”. Spr. wenst de rector een spoedig algeheel herstel en de familie Blankert veel voorspoed in Schiedam. /^astella Parelsonovertreflelijk. Het kan niet helderder en vlug ger. In onze vrouwen-vereniging helpen wij elkaar als een der dames ziek is. Nu kreeg ik een erg vuile was voor mijn rekening van een boerenvrouw, die op het land werkt. En ik was stomver baasd, hoe helder het eerst ontoon bare goed uit het sop te voorschijn kwam. Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen, die opgetogen zjjn over de snelle en fantastische re sultaten die ze bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe Getuigschrift 2-jarige Primaire Cur sus uitgereikt aan: Alle Bokma, Boorn- zwaag; Gerbrich de Boer, Bozum; Aaltje Keuning, Bozum; Grietje Dijkstra, Kou- furderryge; Sjoerdje Kempenaar, Deer- sum; Maaike v. d. Land, Deersum; Mag dalena Komelis, Goënga; Akke de Vries, Goënga; Jantje Winkler, Itens; Doedtje Hoekema, Heidenschap; Hlltje Hofman, Taapke Hofstee en Aaltje IJntema te Hommerts; Riemke Dijkstra en Jeanette Sj. Wittermans, Jutrijp; Klaasje Visser, Langweer; Marie Abma, IJtje Buma en IJbeltje v. d. Zee, Oosthem; Meinie ringen welke op hem komen afstormen, Schraa, Klaske Waslander en Lolkje eigen te maken. Het zijn de natuurwe- Wijnja, Oppenhuizen; Margery Biegel, Oosterzeej Tjitske de Vries, Oudega OOSTHEM. De leden van de C.J.M.V. en de C.M.V. van hier hebben gezamenlijk weer hun zomerreisje gemaakt. Ditmaal ging de tocht door de N.O.P. en Kampen even gepauzeerd om het Stadhuis met zijn oude rechtszaal te bewonderen. Als tweede pleisterplaats was Nunspeet gekozen Hier werd de kano- en roeisport danig be oefend, wat de goede stemming nog ver hoogde maar de kleren niet geheel droog liet. Vandaar ging men naar Apeldoorn, waar de warme maaltijd na veel pret in de speeltuin uitnemend smaakte. Verder werd nog een rondrit over Rhenen en Grebbe- berg terug naar Apeldoorn gemaakt. Ten slotte aanvaardde men de terugreis door prachtige bossen en heidevelden. Onderweg werd Oranjewoud nog aangedaan en de jeugd kwam eindelijk in de beste stemming weer thuis. De tocht die ’s morgens onder motregen was begonnen, eindigde bij hel dere maneschijn, GEREF. KERKEN Aangenomen Amsterdam (West) ds. A. Ferwerda Gaastmeer. Vrijdagmiddag had in de wagenloods het reinigingsbedrijf het afscheid plaats de heer L. Wagenmakers, die de dienst we gens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd ging verlaten. Dat Wagenma kers zich in zijn 41 dienstjaren veel waar dering en veel vrienden heeft verworven, bleek bij dit afscheid, tal van cadeaux vie len hem ten deel. Op hartelijke wijze werd hij toegesproken door Wethouder van der Veen, de directeur de heer Scheffener en voorman Boeijenga, terwijl hem vanwege gemeentebestuur en personeel geschenken werden aangeboden. Namens de bewoners van de Peperstraat sprak de heer Jansen, hij overhandigde Wagenmakers een kistje siga ren, uit handen van de heer D. v. d. Werf ontving hij namens de bewoners van de Burgstraten een luxe hengel met toebeho ren. Voor een aardige attentie zorgden ook de dames van het kantoorpersoneel van Lankhorst Touwfabrieken, die een fraai bouquet rode rozen zonden. Al met al is het voor Wagenmakers een onvergetelijke dag geworden. Daarna werd geluisterd naai een af scheidswoord door de rector te zijnen huize uitgesproken en opgenomen op een bandrecorder en waarin hij o.m. het ge meentebestuur en in ’t bijzonder burge meester Rasterhoff dank bracht vi_or het besluit tot bouw van een nieuwe school, voorts curatoren en leraren voor de samenwerking en er op wees dat aan een klein gymnasium een zeer prettige verhouding kan heersen tussen leerlin gen onderling en docenten en leerlingen. Dr Blankert eindigde met een: „Leve bloeie en groeie het Sneker gymnasi um’1. Dr Van Bruggen installeerde daarna nog de leerlingen toegelaten tot de eerste klasse, mevr. Blankert dankte voor de hartelijke woorden en geschenken, waarna geëindigd werd met gezamenlijke zang van het eerste cou plet van het Wilhelmus. Bevorderingen en toelating. Bevorderd naar klas H: xC. G. M. Buma, IJsbrechtum; J. H. W. Dikhoff, Sneek; K. Feenstra, Sneek; M. R. Hart wig, Sneek; xM. A. Obbema, Sneek; M. Schreuder, Sneek; W. H. Slemensma, Sneek; xJ G. T. Stuurop, Sneek; J. W. Weijers, Sneek; J. Wiarda, Nijland; xG. J. da Wilde Balk. 2 afgewezen. Naar klas III: xJ. Bakker, A. Blan kert, J. M. M. Dormaar v.w., xM. A. v. d. Heuvell, xW. H. Niermeyer, T. Post ma, ;H. W. M. Scheffener, M. Terpstra, allen Sneek; xA. B. v. d. Wal, Oppen huizen; xM. H. v. d. Weerd, Sneek; S. Wiarda, Nijland; J. Wijnstra, Sneek. 2 afgewezen. Naar klas IV: P. H. Hllarides, Bozum; H. Hoekema, Koudum; P. B. Kwant, Sneek; F. Dijkstra, Workum. Naar klas V: H. Bootsma, Hennaard; H. B. Kramer, Joure; H. W. Schreuder, Sneek; J. D. IJntema v.w., Westermeer bij Joure. Naar klas VI: D. J. ten Dam v.w., Sneek; xH. Gerrltsma, Sneek: A. J. Keu len, Rauwerd; J. F. May, Sneek; L. Vel- leman, Sneek; H. A. Weijers, Sneek. De leerling A. J. Keulen ontving de prijs van de Franse ambassade. Toegelaten tot klas I: W. W. Bakker, B. Blankert, H. A. v. Bottenburg, S. R. J. Heeg, allen Sneek; xD. M. Hibma, Wommels; xS. J. Keulen, Rauwerd; D. W. Terwisga, Koudum; R. F. J. v. d. Weerd, Sneek; J. W. de Wilde, Balk. X zijn meisjes. Wat een leven en beweging Vrijdagmiddag in de Huishoudschool toen de diploma’s uitgereikt werden. In de gangen een ge praat en gelach, dat verstomde in het lokaal waar bestuur en leerkrachten voor dit be langrijke uur in het schoolleven waren sa men gekomen. Eerst kwamen de primairen binnen, de meisjes die na de lagere school een tweejarige cursus hebben gevolgd. U had ze moeten zien deze 78 meisjes in aller aardigste zelfgemaakte jurken en met glun dere gezichten. Zij hebben onderwijs gekre gen in een lange rij vakken, die elke vrouw eigenlijk zou moeten volgen. Het kan een vrouwenleven immers alleen maar rijker maken als zij iets weet van warenkennis, ;ezondheidsleer, stofversieren, verzorging kamerplanten om maar enkele van de 18 vakken te noemen. Met een hartelijke speech werden aan deze meisjes de getuig schriften uitgereikt. Daarna kwamen de oudere meisjes aan de beurt. Zij die de Huishoud- of de Vormings- klas hebben doorlopen en zij die klaarge komen zijn voor Hulp in de Huishouding of voor huisnaaister. Ook zij werden toege sproken door mevrouw van den Heuvell die er op wees dat het leven steeds inge wikkelder wordt, ook voor de huisvrouw. Het is goed de techniek van het huishouden te leren maar ook de sfeer in het gezin is Van zo groot belang. Daarom wilde spreek ster er op wijzen dat wérk niet het belang rijkste is, maar wel de houding tegenover dat werk. Bedenk ook dat je hiermee niet „klaar” bent, een mens is nooit klaar, maar ontwikkel je zelf verder door lezen en de blik naar buiten te slaan. Met de wens dat zij die doorgaan voor lerares goede leer krachten zullen worden en dat allen die nu zijn geslaagd voor het diploma ook zullen slagen in het leven, eindigde mevrouw van den Heuvell haar speech die met grote aan dacht werd aangehoord. De tongen kwamen weer in beweging toen de directrice mej. v. d. Weide de diplo ma’s begon uit te reiken en de puntenlijs- ten natuurlijk moesten worden vergeleken. Eerst de huisnaaisters, die ze schetste als een prettige groep met veel enthousiasme, waar uit dan ook velen zich voor een vervolg cursus hadden opgegeven. Dan de huis- houdhulpen-klas van wie enkele gezakt zijn. Toch een groep met spirit, want van de 18 geslaagden gaan 5 een vervolgcursus volgen en 6 de opleiding voor kinderver- zorgster. Een buitengewoon mooie opleiding die meisjes in het bezit van het getuigschrift „Hulp in de Huishouding” of Vormingsklas veel voldoening zal geven, terwijl er daarna voor haar veel mogelijkheden voor een prettige werkkring zijn. De groep van de Vormingsklas meisjes, die na H.B.S. of M.U.L.O. opleiding een 1-jarige cursus hebben gevolgd, maakte ook een prettige flinke indruk. Zes van haar hebben „hogere plannen”, zij gaan door voor lerares, of kleuteronderwijzeres. Nadat ook aan de Huishoudkundigen de diploma’s waren uitgereik- en mevrouw He ringa nog een kort propagandawoord had gesproken ten bate van de Bond van Oud- Leerlingen die langer dan 30 jaar bestaat en nu ook een afdeling voor jongeren heeft namen de meisjes afscheid van de leer krachten en van de school. Dat dit bij ve len met tranen gepaard ging, pleit voor de geest in deze school waar meisjes op zo’n prachtige wijze voor het leven gevormd worden. HEEG, 16 Juli. Hedenmiddag hebben de leerkrachten alhier een sportmiddag geor ganiseerd voor de scholen Heeg, Gaastmeer en Oudega (W.), op het terrein van de v.v. Heeg. De spelen waren balgooien, hoog springen, verspringen, hardlopen en als laat ste nummer een vrije oefening. De uitslag was als volgt: le pr. R.K. School te Heeg, 2de pr. Herv. School te Heeg, 3de pr. Ger. School te Oudega (W.), 4de pr. Ger. School te Heeg. kan meedoen. Ieder die mee de te houden optocht, kan nu nen met voorbereidingen daartoe te treffen. HOMMERTS-JUTRYP. Op it konkours to Twizelerheide helle it famkeskoar „Jong Libben” mei 224 punten yn ’e 3e ófd. in le priis. It Sjongkoar „Nij Libben” helle yn ’e le ófd. mei 227 punten in earste priis. Direkteur fan beide koaren is de hear Sj. Hoekstra. HEEG. Zaterdag behaalde in stromend* regen de v.v. Heeg op de serieweds.trijden te Koudum, een eerste prijs in de verliezers- ronde, plus medailles voor de hoogste score en het snelste doelpunt. Workum-Heeg ein digde gelijk 11, Workum won door straf schoppen. Hielpen kwam als winnaar uit de strijd. (W.); IJtje Keuning, Rauwerd; Klaske Veenstra, Rauwerd; Trijntje Schulp, Scharnegoutum; Rinske Adema, Elisa beth Aukema, Anna M. Beitsma, Anna H. Blom, Geeske Bron, Anke J. H, Dijkstra, Berendina Heide, Hendrika K. Hogervorst, Antje M. v. d. Kamp, Doetje v. d. Meulen, Aukje Nqkerken, Pietje Feenstra, Aukje Reen, Hleke Schraa, Mina Schreuder, Hillegonda Schrichte, Eelkje Sierdsma, Margaretha Silvius, Leeuwkje T. Struikmans, .Antje Terp stra, Roelofje R. V. d. Veer, Grietje v. d. Wal, Tietje v. d. Wal, Marie Wezeman, Neeltje Wierdsma, Wijtske V. d. Werf en Janke G. Zeilstra, allen Sneek; Foekje Gaastra en Doedtje Hoekema, Workum; Neeltje de Boer, leke Boschma, Hinke V. d. Kooy, Hendrika J. Lanting, Eiber- tje Fr. Meinsma, Pietje Meyer, Sjoukje Schraa en Stfbrigje Keulen, IJlst; Mint je de Vries, IJpecolsga; Janke Leistra, IJs brechtum; Hendrikje Dotinga, Grietje v. d. Wal en Dirkje Zuidstra, Terzool; Minke Folkertsma, Uitwellingerga. Voorwaardelijk 4; afgewezen 3. Getuigschrift „Hulp in de Huishou ding” uitgereikt aan: Zwaantje ten Hoe ve, Heeg; Reino van Dijk, Bozum; leke de Jong, Langweer; Tjitske v. d. Meu len, Langweer; Jitske A. Jansma, Lut- kewierum; Jetske Hoitinga, Oosterend (Henn).; Johanna W. Veldhuis, Jantje W. Wieringa en Piertje Buding, Sneek; Hinke Nauta, Terzool; Gerkje Bakker, IJlst; Sibbeltje Schaap,-Tims. Voorwaardelijk 4; afgewezen 2. Getuigschrift Opleiding .Huisnaaister’ uitgereikt aan: Geertje Gr. v. d. Berg, Bozum; Sjoukje Jellema, Gauw; Eliza beth de Vries, Goënga; Antje Gaastra, Jutrijp; Teatske Hoekstra, Jutrijp; Wietsche L. Wiersma, Sneek; IJtje Grunstra, Scharnegoutum; Aagje Mol- lema, Schamegoutum; Sipkje Tjalsma, Scharnegoutum; Foeke Elzinga, Ter zool; Grietje Zijlstra, (Zuidend), Uitwel lingerga; Jantje Dijkstra, Terzool. Getuigschrift Opleiding „Kinderver- zorgster” uitgereikt aan: Hendrikje v. d. Wal, Bozum; Saapke van Dellen, Deersum; Maria A. de Bruin, Oosterend (Hênn.); Klaaske Dokkum, Joure; Jan na Leistra, Klaasje Nijholt en Anna B. Groenveld, Sneek; Antje Alberdina Goe- lema, IJlst; Arendina Fr. Muurling (met lof), Heeg. Getuigschrift „Vormingsklas” uitge reikt aan: Trjjntje Osinga, Jutrijp; Tiny Smid, Hindeloopen; Antje Atsma, Op penhuizen; Pietje Douma, Oppenhuizen; Grietje J. Overzee, Sneek; Grietje v. d. Goot, Sonde!Jantje Fortuin, Tzum en Tjitske Noordenbos, Tzum. Getuigschrift „Opleiding Huishoud kundige” uitgereikt aan: Sjoukje de Boer en Jeltje A. Detmar, Balk; Jannie Göhl, Bolsward; Martzen Bokma, Fer- woude; Antje v. d. Wier Alberda, Goën ga; Antje de Jong, Heeg; Antje Bakker, Nijland; Alberdina Com. V. d. Schoot, Aly B. Suierveld, Sneek; Trijntje Faber, Tzum; Hiltja Menger, Warns; Engelien IJ. Wielenga, Workum en Riemke Bon- sma, IJtens. De oratie werd ditmaal gehouden door i r A. P. W. M n c h over: „de taak der Natuurwetenschappen”. Spr. zeide o.m, dat als men de onderscheiding tus sen natuur- en geesteswetenschappen duidelijk wil maken, men terug moet gaan tot de bronnen der kennis, waar uit de mens het geestelijk huis, waarin hij woont, opbouwt. Spr. meent dat al onze kennis terug te brengen is tot er varing. Deze is tweesoortig: er is de er varing welke tot de mens komt van bui ten via zintuigelijke waarneming, en er is de ervaring, welke haar oorsprong in de mens zelf heeft, waarvan de waar neming geschiedt door inwendige zin tuigen. De geesteswetenschappen nu zijn in hoofdzaak gebaseerd op de inwendige, de natuurwetenschappen in hoofdzaak op de uitwendige ervaringen. Spr. zegt „in hoofdzaak”, omdat deze onderschei ding niet geheel opgaat, de talen bijv, behoren tot de geesteswetenschappen doch daarbij speelt het gehoor, dus uit wendige ervaring, een grote rol. Maar daar de mens het woord gebruikt om zijn inwendige ervaringen te uiten, is de taal een geesteswetenschap. Wiskun le ia misschien de meest zuivere geestes wetenschap, daar echter de beoefening van natuur- en scheikunde niet meer te denken is zonder wiskunde, zijn natuur- en scheikunde, wetenschappen, die zich baseren op uitwendige ervaringen, toch ook doortrokken van inwendige erva ringen. De taak der natuurwetenschappen kan men van twee gezichtspunten uit zien: nl. de taak voor de gemeenschap der mensen, die dan ligt in de toepassing van de kennis door studie der natuur- en scheikunde verworven. Door deze toe passing wordt het menselijk leven op allerlei gebied sterk beïnvloed en in steeds sterker mate ook. Van deze weg is geen terug meer, steeds meer moet een beroep gedaan op de toegepaste na tuurwetenschappen om het bestaan der mensheid mogelijk te maken. Daarom moeten de natuurwetenschappen worden beoefend. Dat gebeurt aan de universi- teiten en daarom zijn deze wetenschap pen aan de gymnasia hoofdvakken. Maar niet ieder gaat studeren, en daar om de vraag: hebben de natuurweten schappen ook een taak ten aanzien van de enkeling, de persoon. Nu ziet men tegenwoordig de mens veelal slechts als deel van een verzameling, als bouw steen van een zuil. Maar er was een tijd dat men de mens zag als handwerk Gods en spr. hoopt dat men de mens weer als zodanig en niet als een „artikel” zal leren zien. Een machinaal vervaardigd voorwerp heeft alleen waarde als ge bruiksvoorwerp, maar het met de hand vervaardigd voorwerp heeft een waarde welke daarboven uitgaat, het heeft ook schoonheid, welke behouden blijft, als de gebruikswaarde vermindert. Zo heeft ook de mens een waarde in zich zelf. Het is nu aan deze mens, zich van zijn edele afkomst bewust al zijn gaven dankbaar en ootmoedig te gebruiken en zich alle inwendige en uitwendige erva- Woensdag 1 Sept. a.s. Voor jong zullen er passende spelen en - heden worden georganiseerd, zodat ieder wil doen aan i alvast begin- De heer J. Ligthart te Sneek slaagde aan de Zeevaartschool te Terschelling voor het Getuigschrift A. M. Scheepwerktuigkundige. Onze vroegerde stadgenoot de heer G. Holkema slaagde aan het Kon. Techni- cum P.B.N.A. te Arnhem voor bouw kundig opzichter-tekenaar. 5

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 2