De verdwenen Robijn Openbare Leeszaal en Bibliotheek WRIGLEY LEVENSAVOND Gala- of London producten Lezing over Opeens dacht ik: Ik neem de proef op de som. Zakennieuws Bond FEUILLETON EEN MYSTERIE ROMAN Bartele Kobus de Jong werd 90 jaar U vliegt nu door de ijjas heen! Aanwinsten 2e kwartaal 1954 Op landmijn getrapt van Oud-Ieerlingen op excursie Zet Uw zorgen aan de I Gevonden voorwerpen In de bloei van Uw leven Toch al aan Uw stoel gekluisterd door slopende Rheumatiek Oudega (W.) en Idzega- Sandfirden voetbalden Herinneringen van een tachtigjarige door D. ZLIDEKBAAN Ingez. MededeLmg. NASLAGWERKEN uit- WIJSBEGEERTE; GODSDIENST Advertentie LM. GESCHIEDENIS AARDRIJKSKUNDE Zo leeft Canada. SOCIALE WETENSCHAPPEN OPVOEDING EN ONDERWIJS studeren? (3e NATUURWETENSCHAPPEN en is goed Advertentie Ingez. Mededeling. 19 tiebureau uit naar de Grote Markt. Nu ,>ik heb hier het stuk voor myn krant veel meer van aan. Hij voelde zich, om- om voorlopig al zijn aandacht en tijd te „Aha,” zei hy opkijkend, „dar hebben niet „De apen?” vroeg hij, niet-begrijpen- faire meer wisten, ook kranten en als zy Wordt vervolgd. door Frank van Falckenoort daarvan moet Koks mogelijk nog profi teren. op. zuivert Spanning tussen België en Nederland. „De groeten?” herhaalde Jopie, stom verbaasd. „Waar hebt U het nu weer over?” „De aapjes, beste jongen! Adieu!” En Dewhurst, C. H. Dagelijks contact met de Russen. 1954. afbn. Meer, B. van der. Het goed geleide bedrijf. 1954. Simon, B. De voddenrapers van Em- maüs; (het werk van Abbé Pierre). (1954). Soest, C. van, en 3. E. Niemeyer. De loonbelasting in de practijk. 1954. tabn. Roosenschoon, C. F. De Nederlandse zuivelcoöperatie. 1953. afbn. Met (afzonderlijk): Bijdrage. 1953. Rutgers, A. Tropische volièrevogels. (1954). afbn. Sar eis van Rijn, P. J. Ik kan huishou den. 1954. afbn. TECHNIEK Hattum, J. van. Modelzweefvllegti». gen. (1954). afbn. Vliegende Hollander, De; in memori» am Dr. Albert Plesman. 1954. afbn. Zischka, A. Energie bestormt de we reld; 2e dr. (1954). afbn. KUNST Kok, W. Onderscheidenongescheiden» achtergronden en oorzaken van de Friese kwestie. 1952. Post, P., en M. C. J. Scheffer. De Frie se proefscholen. 1952. afbn. - Nederlandse desiderata in Fries land. 1954. Richtlijnen voor nieuw taalonder wijs in de Friese proefscholen. 1952. Vooys, C. G. N. de, en G. Stuiveling. Historische schets van de Neder- landsche Letterkunde; 22e dr. 1953. GEDICHTEN betekent; geschenk. 0 christelijke roman» D detective verhaal» H historische roman. N novellen. C en échte kauwgom Buck. De wereld kan goed zijn. Cesbron. Heiligen gaan naar de hel. Costain. De zilveren beker. H Douglas, L. C. Vergeef ons. Ferry. Roman holiday: een prinses neemt vacantie. Gibbs. Onweer aan de einder. Harris. Vermist. Maurier, D. du. Julius. Neill. Brj wassende maan. Pape. Met hand en tand. Paton. De ijzeren wet. Richter. Sporen in het zand. Simeons. Wie het leeuwenmasker dra gen. Wal tart De zwarte engel. Anet. La rive d’Asie. Genevoix. La joie. Hermann (ps. van Borchardt) Seton, A. Dragonwyck. Shute. A town like Alice. HOOFDSTUK 9, Op het dode spoor? Mistroostig liep Jopie Klein het poll- tijd hebt, zal ik het even voorlezen4 Dan met nieuws kwam van deze moordzaak. Hij had toch immers van de hoofdredac- 90p te geven. Ik wil U zeker een woord van dank schrijven. De 17-jarige Arend van Gulik „Dus ik mag het zo publiceren?” „Myn toestemming heb je,” zei de vatte ik het op als een grapje.” foundation waarop de make-up wordt aangebracht. Maar bij dit gedeelte van de lezing was toch wel de meeste aan dacht voor mevrouw Schaap, schoon heidsspecialiste van de Gala of London, die enkele dames op het toneel een make-up behandeling gaf, zodat men ook het effect kon zien van de getoonde en besproken producten. Ze behandelde een paar jonge meisjes, een jong vrouw tje en een oudere dame en bij allen was het resultaat bijzonder aantrekkelijk Opvallend is wel het volkomen natuur lijke effect van deze schoonheidsmidde len, waaruit elke vrouw wel de bij haar type passende tint kan uitzoeken. Advies hiervoor ontvangt men bij Drogisterij Meindersma, waar mevrouw Schaap de eerste week van Augustus weer aanwezig zal zijn voor gratis make- up behandelingen in de zaak. De heer J. v. Loon opende en sloot de avond met dank aan de organiseren de firma, die haar gasten in de pauze een proeftube cream en een versnape ring aanbood. Bijl, W. van der. Weersverwachtingen op lange termijn. (1954). afbn. Oordt, G. J. van. Vogeltrek; 3e dr. 1940. afbn. Peterson, R. T., G. Mountfort en P. A. D. Hollom. Vogelgids voor alle in ons land en overig Europa voorko mende vogelsoorten. 1954. afbn. LANDBOUW, VEETEELT HUIS HOUDKUNDE A. B. C„ Nederlands, voor handel en industrie. 1953. afbn. Buddingh’, C„ Encyclopedie voor de wereldliteratuur. (1954). afbn. Andel, J. C. van, en O. van Andel Ripke. Oud worden In deze tijd; man en vrouw rondom en boven de zestig, 1953. Bloemhof, F. Wat maakt gij van uw huwelijk? (1954). Boerwinkel, F. Kerk en secte. 1953. Jungk, R. De toekomst is reeds begon nen; macht en onmacht van Ame rika; 2e dr. 1954. Nielson, A. C. Brieven van Bonifatius. (1954). Overbosch, W, G. Opstanding. 1953. afbn. Sillevis Smitt, J. H. Onze Vader die in de hemelen zijt. (1954). Houtman, J. Wat kunnen wij van tri plex maken? (1954). afbn. t FRIES Hemrica: Folk yn ’e bus. 1954. ({Ver volg op.: Konduktrise). Trijekaert; (fan Faber, Jonkmam Postma—Stolk). 1953. VREEMDE TALEN Flornoy, B. Jivaro; onder de koppen snellers van de Amazone. (1954). afbn. Helfritz, H. In het land van de konin gin van Sjeba. (1953). afbn. Lange, G A. de. - - - (1954). afbn. Lapierre, D. Een dollar per duizend kilometer; van Parijs naar Parijs via Mexico en Canada. (1953). afbn. Mazure, G. Tussen Beirut en Jeruza lem. (1953). afbn. Wat leven wij toch uit een stuk tra ditie! Als men my vertelt dat de vrouw in de oudheid ook al haar gezicht ver zorgde en opmaakte, voel ik me met die vrouw verwant door alle potjes en tubes op mijn eigen toilettafel. Het ver langen van de vrouw om mooi te zijn en haar huid zo goed mogelijk te verzor gen is door de eeuwen heen gebleven. Daarom was er Dinsdagavond in de grote zaal Hanenburg ook zo’n grote be langstelling voor de lezing over de Gala of London producten voor huidverzor ging, die Drogisterij Meindersma de da mes aanbood. En dat men het tegen woordig niet meer zoekt in ezelinnen- melk en weet ik wat voor middeltjes meer, zagen we al dadelijk bij de ingang van de zaal, waar een tafel met allerlei aanlokkelijkheden stond. U kunt me niet kwalijk nemen dat ik daar bijna niet vandaan kon komen en zelfs de heer L. Bautz op het podium maar even liet praten als een vrouw al die beel dige flaconnetjes met delicaat geuren de inhoud ziet, nietwaar.. Ik zag daar die lange potlood-dunne lippenstiften met meerdere vullingen, de handlotion, de mooie flaconnetjes nagellak en kon me niet begrijpen dat het waar is wat de heer Bautz zei dat de Nederland se vrouw over het algemeen niet cosme tic-minded is. Gelukkig bevestigen nog steeds uitzonderingen de regel! De heer Bautz vertelde veel over de moderne huidverzorging en legde in het bijzonder de grote aantrekkelijkheid uit van de „kleurenpolitiek” van de Gala of London. Men is wel radicaal afgestapt van de oude methode lipstick te kopen by de kleur van het haar. Tegenwoordig gebruikt men bij elk toilet een andere lippenstift, vandaar ook die ideale lange verwisselbare lippenstifts! De Gala of London brengt een speciaaal kleuren schema dat bestaat uit vier tinten- groepen, elke groep weer onderverdeeld in drie tinten. Een bijzonder grote kleu- renkeuze dus. Deze lippenstiften zjjn niet z.g. kissproof omdat gebleken is dat deze soort lipsticks schadelijk kunnen zyn voor de huid. Gala brengt nu Lip- film in de handel die lippenkleur lang vasthoudt en er voor zorgt dat de lippen niet uitdrogen en niet af geven. Nagellak brengt men in neutrale tinten, maar ook in dezelfde tint als de lippenstift, wat zeer verzorgd kan staan. Vanzelf sprekend sprak de heer Bautz ook over de eigenlijke gelaatsverzorging; de dag en nacht-cream, de Hormone-prepara- ten voor de oudere vrouw, de gekleurde SIJBRANDABUREN. De oudste in woner van ons dorp, de heer Bartele Kobus de Jong is dezer dagen 90 jaar geworden. Hij werd 18 Juli 1864 geboren te Sybrandaburen, waar hy verder zijn hele leven gewoond heeft. Hg was de oudste zoon van de landarbeider Kobus de Jong, die later schipper is geworden. Bartele Kobus de Jong heeft altijd een druk leven gehad. Eerst varen bij zyn vader waar de werkdagen dikwijls lie pen van ’s morgens 3 tot ’s avonds 10 uur. Later heeft hij zelf nog bij de boer gediend. Toen hij echter trouwde met Sjoerdje Klanke van Scharnegoutum had hij zoveel gespaard dat hij koemel ker kon worden. Later werd hij een flin ke boer. Zijn beide zonen Willem en Fre- derik de Jong boeren nu op de boere- plaats. Ook op de schaats was de heer de Jong een matador. Met 16 jaar was hy al in de baan. Menige prijs is dan ook gewonnen. Voor enkele jaren terug is hij nog eens op de schaats geweest. Zijn vijf kinderen, 3 zonen en 2 dochters, zijn al len nog in leven. Zijn vrouw is echter in 1932 gestorven, zodat hy nu al 22 jaar weduwnaar is. Hij geniet nog een goede gezondheid en loopt alle dagen nog naar de boereplaats van zijn beide zonen. Wy hopen dat hy deze gezondheid nog jaren mag behouden. uit Zutphen is ernstig aan gelaat, buik en benen gewond, toen hy in het Loenense bos op een projectiel trapte dat ont plofte. Ondanks zijn verwondingen heeft de knaap nog kans geiden op eigen kracht de straatweg te bereiken, waar hy door een automobilist werd opgeno men en naar het St. Liduinaziekenhuis te Apeldoorn vervoerd. De jongen was te logeren in Loenen. Men vermoedt dat het een landmijn is geweest. Woensdagmorgen is een groot aantal leden van de B.V.O.L. met een autobus er op uitgetrokken om tal van tech nische wonderen te bezichtigen, terwijl men en passant kon genieten van het prachtige weer, dat de tocht veraange naamde, waardoor bij de afrit al dadelijk een prettige stemming onder het gezel schap heerste. Het eerste doel was Steenwyk, waar men een moderne meu belfabriek bezichtigde en waar men het proces kon volgen van ruw hout tot de prachtigste meubelen, welke in keurige toonkamers waren opgesteld. Daarna trok het gezelschap door prachtige bos sen naar Ommen, waar men koffie dronk. Nadat men hier verkwikt was trok men naar Borne, om de textielfa briek van de N.V. Spanjaard te bezich tigen. Tot afscheid werd het bezoek in de cantine van de fabriek een glas li monade geserveerd. Allen waren over het geziene en leerzame verrukt. Een tocht naar Boekelo volgde, waar het zwembad met zyn kunstmatige golfslag werd bezichtigd. Op de terugreis legde men nog even in Steenwyk aan om een kopje koffie te verschalken, waarna de reis weer huiswaarts ging. Zonder uit zondering waren allen zeer voldaan over deze schone en leerzame reis. In de week van 14 tot en met 21 Juli werden de volgende voorwerpen als ge vonden aangegeven: lederen sigarenkoker met sigaar, Bu reau van Politie; heren sportrijwiel, Wie- linga, Grootzand 41; bruin dekkleedje, Mollema, Koopmansgracht 11; blauwe regencape, Wielinga, Parkbuurt 10; schakelarmband (wapen Parijs), Tam- minga, Eelt je Halbertsmastraat 103; muntbiljet, de Wagt, Wassenberghstraat 9; badcostuum, handdoek 'en muts, Bak ker, veehouder te Tims, no, 18; combi- natietang merk D.I.N., Keilstra, Schar- nestraat 16; nieuwe badtas, Slob, le Oosterkade 55; zwarte ball-point zonder dop, Postkantoor; sleutel, Bureau van Politie; bruine ceintuur, Bakker, Jacht havenstraat 45; benzine afsluitdop van bromfiets, Paques, lepenlaan 22; 2 sleu tels aan ring, Riedstra, Korte Vreugde 9; brume beurs inh. papieren ziekenfonds, Potma, Scharnestraat 24; 8 sleutels aan ring, Haammeester, Kloosterdwarsstraat 59; doublé armbcnd, Broersma, Priorstr. 5; rozenkrans, van eer Veen, Johan W. Frisostraat 108; hlauv/e bal met figuren, Oswald, Bolst, uruerweg 17; rood kinder- tasje met inh., Bajjma, le Oppeahuizer- dwarsstraat 5; meeuw speldje met op schrift „Vlieland”, Huitema, Kloosterhof 23; zwarte beurs (portefeuille) met inh., Veenstra, Havenstraat 11; grijs poesje, kikkert U helemaal Heerlijk verfrissend, m°nd en keel tanden. Na het eindexamen gew. dr.). 1954. Sellenraad, J. A. Omgang met kin deren. z. j. afbn. IVJijn zoontje van zeven jaar viel in •f” een modderige sloot. Gelukkig liep het goed af, maar ik dacht: die kleren krijg ik met twee soppen geven nog lang niet schoon. Maar opeens dacht iknu neem ik eens met Castella Parels de proef op de som. Ik heb de kle ren uit het eerste sop gehaald en het resultaat was ge weldig. Ik kon mij echt de moeite be sparen om nog een de)(met Enzinck. schrijfmachine te voorschijn, draaide er rechercheur nogmaals. „En vergeet niet een vel papier in en begon te werken, de groeten te doen, he?” Af en toe onderbrak hij een wijle, stak een sigaret aan en dacht na. Dan werk te hij weer verder en toen hij een uurtje bezig was geweest, draaide hij het twee- va de vel uit de machine en las het nog voor de verblufte Jopie had kunnen ant woorden, was de verbinding verbroken. Hij met z’n apen, mompelde Jopie in partuur uit de Borinage was niets meer over. Na de wedstrijd bleven we nog wat napraten, maar van een vervolg van de nog nooit uitgespeelde wedstryd om de lauwerkrans zou voorlopig nog wel niets komen. ’t Was weer prachtig weer, toen ik van uit Brussel mijn reis door België voortzette. Ik moest eerst naar Aalst waar de firma was gevestigd met wie ik zaken deed, 't Was een flinke fabriek en ons onderhoud had een gunstig verloop. Na Aalst vervolgde ik mijn tocht eerst naar Hendersem, waar ik een bezoek bracht aan de heer Henri Moens een van de spelers uit de jaren 19081914, thans nog voorzitter van de Vlaamse Federatie van Kaatsverenigingen in België. Hij was enkele jaren geleden bij het vijftig jarig bestaan der K.V. „Sneek” als lei der der Belgische spelers hier weer aan wezig. Toen ik hem toen in 1920 bezocht, was ’t al weer zes jaar geleden, dat hy in Sneek was geweest en herkende hy my eerst niet, temeer omdat ik in myn mo- torcostuum met stofbril een heel andere verschyning was dan toen ik als voorzit ter van de K.V. ter gelegenheid van de „Internationales” de buitenlandse gasten ontving. Maar er hing een foto aan de wand van het eerste bezoek der Belgen aan Sneek in 1908 en toen ik daarop wees, was de zaak in orde en hebben wij nog even gezellig zitten praten over die ja ren vóór de oorlog. Muurschilderingen in hotel- restaurant Fettlnga. De Drentse kunstschilder Alfred van Werven, die in vele plaatsen, o.a. te Rot terdam, Amsterdam, Den Haag, Eind hoven, Assen en Emmen muurschilde ringen in tal van openbare en andere ge bouwen heeft gemaakt, heeft nu ook een vijftal tafrelen in Hotel-Restaurant „Te Strake” (H. Pettinga) alhier geschil derd. Ze stellen voor die takken van sport welke aan Sneek een speciaal ka rakter geven, nl. zeilen, schaatsrijden, eierzoeken en vissen. Het hoofdmotief wordt gevormd door een „hoorn des overvloeds”, waaruit een samenvatting van eerstgenoemde motieven vloeit. Deze schilderingen zyn van vry moderne con ceptie. Ze zyn uitgevoerd in zwart-wlt techniek, en doen de heer Van Werven alle eer aan. Zoals velen zich nog wel zullen her inneren heeft een stadgenoot, nu wylen de heer A. Prins, ook de muurschilde ringen in bovengenoemd hotel-restau- rant aangebracht, die nog altijd de aan dacht trekken, al zijn ze in geheel ande re stijl. Er heerste in die dagen een enigszins gespannen toestand tussen de beide na burige landen. Hier in Friesland merkte je dat zo niet, maar in ’t zuiden, en vooral in Limburg en het nabijgelegen Luik, konden ze ’t maar moeilijk met elkaar vinden. Er was in een gedeelte van de Bel gische pers, en vooral in de in het Frans gedrukte bladen als „Le Soir”, een campagne tegen ons aan de gang die de stemming glad bedierf. Men be schuldigde ons land van heulen met de Duitsers tijdens de oorlog we zouden troepen over >ns gebied hebben laten trekken en er waren er die een ge deelte van Limburg eisten voor een betere grensregeling. Dat leek niet erg aanlokkelijk voor ’n Nederlands toerist die op z’n eentje een tocht in dat land ging maken. Ik reed de bekende weg van de „Acht zaligheden”, Reusel, Bladel enz. en pas seerde even voor de grens de laatste Hollandse grensposten, waar een ser geant me goede reis wenste en zei dat 't wel wat meeviel in België. Ik reed even door niemansland, de Belgische tolboom stond open en ik zou al langzaam doorrijden, toen een kleine, donker uitziende douane-ambtenaar te voorschijn iwam, die zijn hand omhoog stak en mij zo beduidde te stoppen. Ik stond voor de Belgische grenspost Aren- donck en zette myn motor stop. Die chauffeur in Eindhoven had mij al ge zegd dat ze soms nogal lastig waren en je wel eens lang lieten wachten, zonder dat je wist waarom. Ik zette mijn motor op de stander en maakte mij dan ook al klaar voor een poos wachten, toen de kleine Belg my zeer beleefd vroeg of ik iets had aan te geven. Op myn ontkenning zei hij dat hij dat ook wel begreep; ik was zeker een toerist, kwam zelfs geheel uit het noorden van Holland, wat hij zag aan de B op myn nummerbord en na mijn papieren vluchtig te hebben ingezien zei h\j dat de zaak in orde was en ik kon passeren. Dat was nu alles en daar voor had je nu in de rats gezeten. Nog geen vijf minuten had de hele zaak ge duurd, toen reed ik al weer op de weg naar Turnhout. Ik kreeg zelfs een goede reis mee. Er was pas een nieuwe weg aangelegd naar Turnhout. Ik kreeg zelfs een goede een asfalt-betonweg, wat toen iets ge heel nieuws was; de oude was in de oor log door de voorbijtrekkende troepen to taal vernield. Maar deze nieuwe weg. met hulp van de geallieerden gereed ge komen, was iets ongekends en ik kwam er zo van onder de indruk dat ik vol gas gaf en de motor eens liet lopen zoals haar eigenlijk toekwam. In Oostmalle moest ik echter links af en kwam ik weer op de gewone ouder wetse keiwegen; dan wou je wel weer „stapvoets”. Door het land van „Pallie ter” via Lier ben ik toen ’s middags ge reden en ik deed het me, evenals de held uit Timmermans’ verhaal, aan tijd; een bezoek aan een klein „estamineetje”, een gesprek met een „kantonnier”, 't was alles even gemoedelijk en van ani mositeit was geen sprake. In Mechelen nam ik een uurtje rust, dineerde er heel goed voor, naar onze prijzen gerekend, weinig geld en profi teerde tegelijkertijd van een concert van het beroemde carillon, bespeeld door zyn even beroemde meester Jef Denijn. Toen kwam de laatste etappe: Meche lenLaeken, de woonplaats van mijn vrienden, de residentie van het Belgische hof: voorstad van Brussel, ’t Werd hoe langer hoe drukker op de weg: militaire auto’s raasden me voorbij; ik ging in Vilvoorde rechtsaf, meed daardoor het drukke verkeer en arriveerde ongeveer tegen half zes in de rustige voorstad. Na myn motor in een garage, die me nogal betrouwbaar voorkwam, te heb ben gestald en mijn motorpak te hebben uitgetrokken dat ik over een licht zomer- costuum droeg om zo weinig mogelyk bagage mee te hebben, vervoegde ik me by myn vrienden, die vreemd opzagen dat daar net zo’n motorduivel voor de deuj kwam; een oude gedienstige, die my van vroeger nog kende, deed my open en vroeg: „Maar waar is uw machien?” Ze kon zich nog niet inden ken dat ik geheel uit dat verre land op zo’n ding was gekomen. Ik ben toen de eerste drie dagen by mijn vrienden gebleven, zwierf overdag wat op myn eentje door Brussel en zocht weer eens de oude plekjes op van voor de oorlog, ’s Avonds gingen we dan weer eens als van ouds naar het thea ter, met als slot een eenvoudig souper in een of ander restaurant, zoals de Brus selaar dat gewend was. Zaterdagmiddag bezochten wy een kaatswedstryd i de voorstad Cureghem, de eerste „pelote”-partij van eerste klas- sers welke ik weer kwam te zien. Cure ghem, met z’n beide leiders Sylva Brè- bart en Auguste v. d. Broek was een van de vooraanstaande parturen geworden en stond aan de spits van de lyst van eerste klassers wat het aantal overwin ningen betrof. (Deze Brèbart was ook mid-voor van het Belgische voetbal elftal, dat in 1913 in Zwolle met 52 van Nederland won). Ik trof er nog enkele van de oude figuren als: Edouard Gilbaert uit Quare- gnon, maar zijn oude partuur was uit elkaar geraakt in de oorlog en hy speel de nu als vreemdeling in een andere combinatie. Van het eens zo roemryke Stom verwonderd keek Klein de re- Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische re- Advertentle Asyl; streng kippenringen, Bureau van I Politie; hoofddoek, Oppenhuizen, Klein- zand 41; geel vulpotlood, de Zwart, Ves- perstraat 7; blauwe jongensjopper met bal, IJpma, Kleinzand 16; zakdoekje inh. enig geld, Sikma, Jousterkade 34; tang (z.g.n. draadknyper), de Vries, Gysbert Japlksstraat 11; groen kinder- tasje inh. étui, Ligthart, Parkbuurt 50; zilveren armbandje met rode steen, Broersma, Kloosterstraat 25; paar zwar te kindersokken, Riemersma, Bosch- gracht 5; „Imco” aansteker, Kuipers, Vesperstraat 5; witte plastic ceintuur, Bureau van Politie; das (bronskleurig), Ferwerd? Westerslngel 24; motorbril, Wouters, Lindenlaan 5; cypers poesje, v. d. Zee, 3e Woudstraat 1; 2 zllver- bonnen, Bureau van Politie (administra tie); bruin kinderschoentje, Faber, Wes- tersingel 56; grijze handtas met plaat jes, Stoter, Wassenberghstraat 6; groe ne herendas, Siemonsma, Salverdastraat 13; speldje met opschrift „Innsbruck”. Willemsen, Bothinakade 9; wit zwart poesje, ten Hoove, lepenlaan 8; lips- sleutel no. 05914, dwarsstraat 64; beige jongensjas, Plek- keringa, 2e Oosterkade 33; boodschap pentas (beige netwerk), de Jong, Prins Hendrikkade 43; sleutel, Bureau van Politie; klein schoudertasje, Brouwer, Kruizebroederstraat 77; medaille L.S.C., Roorda, Henriette Catharlnastraat 28; wildlederen kinderbeursje (geel), Van Dijk, 2e Oosterkade 42; fietssleuteltje, Schuil, Joh. Will. Frisostraat 521. Daar brengt Kruschen redding en komst. Wonderlijk, die weldadige werking van de kleine dagelijkse dosis. Kruschen’s zes minerale zouten stimuleren de bloedzuive rende organen tot krachtiger werking en nemen zo de oorzaken weg van Uw kwel lende pijn. Neem dan toch Kruschen. Tot heil van Uw gezondheid en de zuiverheid van Uw bloed. dere hebben?” wat Koks hem de vorige dag had aan- dan werden ze „Ik hoop, mynheer Koks, dat deze geraden. misschien wat minder voorzichtig. En laatste passage niet te scherp is?” „Dus je bent niet naar Artis go „Nee,” antwoordde Koks opgewekt, weest?” vervolgde Koks, met een lichte „integendeel. Ik vind het uitstekend zo. teleurstelling in zijn stem. Op de Grote Markt stapte hy op de Je hebt myn fiat, jongeman.” Klein schudde het hoofd. „Glad ver- tram en reed naar de Hazepaterslaan. „Dus ik mag het zo publiceren?” geten,” bekende hij eerlijk. „Bovendien In zijn kosthuis gekomen, haalde hy zijn nigheid! Enfin, dat was natuurlijk voor de slotsom, dat het onderzoek in deze vriend, hoe ging het met de apen?” ---- niet Stom verwonderd keek Klein de Jonkman, Klooster- getwyfeld lazen zij, die van de hele af- het minste resultaat heeft opgeleverd, chercheur in het lachende gezicht. - ..1..—..,1. 1-J ZaI dit dan een van de onopgehelderde dan vanavond zouden lezen, dat het on- misdaden worden, zoals we er al meer- de, want hy was al helemaal vergeten, derzoek tot nu toe niet het minste resul- 1 taat had opgeleverd, dan werden ze Aalders H.Wzn., G. J. D. Mensen en machten; de rol van de grote man nen in de geschiedenis. 1954. Brugmans, A. Weense rhapsodie. 1954. afbn. Molen, P. van der. De Hogerhuis- tragedie. 1954. afbn. Oudendijk, J ,K. Willem III; stadhou der van Holland, koning van Enge land. (1954). afbn. „Het was toch wel werkelyk ge meend”, antwoordde Koks. „Jammer, dat je er niet geweest bent. Óngetwy- feld zou je daar wysheid hebben opge- aan.” „Ik zou niet weten welke wijsheid”, spotte Klein. „Daar kom je misschien vandaag of morgen nog wel achter,” veronderstelde Koks geheimzinnig. „Bent U sedert gisteren nog wat by- zonders te weten gekomen?” vroeg Jopie verder. Koks schudde somber het hoofd. „Niets”, antwoordde hy. „En, weet je wat het beroerdste is, die hele theorie, die ik reeds in elkaar had gezet van deze zaak, klopt niet. Ze is als een kaar tenhuis in elkaar gezakt.” Hij keek bij deze woorden Klein veelbetekenend aan. Jopie, die de kleine rechercheur al zo’n beetje kende, lachte wat en zei: „Ja, dat zal wel.” „In ieder geval weten we vandaag niets meer dan gisteren, begrijp je? Straks komt er een mijnheer hier op be zoek en daarmede heb ik een kort on derhoud, waarby jij tegenwoordig mag zyn. Maar je moogt niets zeggen. Je zwygt als het graf, je doet net, alsof het hele gesprek langs je heen gaat. Des noods pak je een krant en ga je zitten lezen, als je je oren maar open houdt. Begrijp je dat?” „Esriyk gezegd, niet erg. Maar ik zal in leder geval Uw instructies opvolgen.” „Zoals het een brave jongen betaamt,” antwoordde Koks. „Wellicht vertel ik je dan wel wat na dit onderhoud.” Op dit moment werd er geklopt en na het „binnen” van de rechercheur vroeg ge- een agent of mijnheer Van Brantenaar :--3 kon worden toegelaten. „Natuuriyk,” antwoordde Koks, „laat mijnheer maar binnen komen.” OUDEGA (W.) 19 Juli. Hedenavond voetbalden Oudega (W.) en Idzega Sandfirden tegen elkaar. De partijen waren tegen elkaar opgewassen, want de ruststand was 22. Maar na rust nam Oudega de leiding en stond die niet meer af. Einde 32. Het was een mooie sportieve wedstrijd. Staring. Poëzie, 6e dr. z. j. 2 dln. Vasalis (ps. van Drooglever Fortuyn Leenmans). De niuzi en de die ren. 1354. NEDERLANDSE ROMANS Aardweg, Van den. Maagd in Mont parnasse. Assumburg, Van. Ontastbaar gebied. C Berchem, Van. De oude kracht. Bergh, Van den. Een liedje van ver langen. Bordewyk. Mevrouw en meneer Riche- bois. N Breton de Nijs. Vergeelde portretten uit een Indisch familiealbum. Dix. Een kogel voor Oedipus. D DykHas, Van. En het zaad viel... O Eemlandt, Van. Moord met muziek. D Geerts. Water. Goeree, Van. Nieuwe grond. Graaff, B. de. Hermen van Garderen Jr. (Vervolg op: Dine Sybesma). C Haak. De grote glorie. C Hou te de Lange, Ten. Waar de rumba lokt Jonckheere. Cargo. Jong, A. M. de. Frank van Wezels roemruchte jaren. Lannoy. De muur stort in. (Vervolg op: De glazen muur). Lennart (ps. van Klaver). Stad met rose huizen. Martin, H. Marga. (Vervolg op: Het verlangen). Risseeuw (ps. van Ruys). Weekend in de Archipel; een Haagse roman. C Sytzen. Niet iedere soldaat sneuvelt. Vries, Th. de. Pan onder de mensen. (Vervolg op: Anna Casparii). IN HET NEDERLANDS VERTAALDE ROMANS Bulthuis, R. Poppen, schimmen, ma rionetten. 1954. afbn, ToulouseLautrec, (H. een) inleiding van W. (1954). afbn. Woude, J. van der. Toneel. (1954). afbn. TAAL- EN LETTERKUNDE sultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu eindelijk eens een 100% vei lig wasmiddel. En U staat versteld van de blank heid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct per pak) in huis eens na. „Voor alle securiteit zullen we de heer Koks het verslag even voorlezen,” mom- zichzelf. Wonderiyke lui zyn die kerels pele hij in zichzelf. „Onwillekeurig zou van de politie toch eigenlyk. Je weet ik wat te veel geschreven hebben en dat nooit goed, wat je aan ze hebt zou de hele boel kunnen verknoeien.” Vyf minuten later had hy zijn hoed Hij beidé het politiebureau op en tot opgezet en mét de kopy in zijn binnen zijn vreugde hoorde hij, dat Koks er nog zak tramde hij terug naar de stad en was. bracht z’n nieuws naar de redacteur, die „Hallo, mynheer Koks,” zei hy, toen al een beetje mopperde, dat hy zo laat de verbinding tot stand gekomen was, was. Maar daar trok Jopie zich nu niet tlCUUl CCIU MXV &A<XC*>4. WiVVO A-WM ------- --U*. VWA AXAJ y VVZUC O Hl” wist die kleine rechercheur natuuriyk, klaar, maar als U een minuut of vyf de dat hy degene was, die elke dag weer wie de dader van de moord op de zange- tijd hebt, zal ik het even voorlezen. Dan 1 res en wellicht ook van de beide andere weet U precies, wat er in de krant Komt slachtoffers was en hy wilde niets meer kunt U eventueel nog wat schrappen teur persoonlyk toestemming gekregen zeggen. Jammer, dat-ie dat nu nog niet Of aanvullen.” om voorlopig al zyn aandacht en tijd te wist; wat zou dat eventjes een kopy „Best”, klonk het van de andere kant, besteden aan deze zaak? Nou, wat trok - T.ac»f TYtaav «a», 3xn Gedurende de eerstvolgende minuten zegge; geven! Maar in ieder geval had-le toch „Baat maar horen.' vandaag weer wat nieuws over de G*'1 - moordzaak! Een kolom op de voorpagi- la" Klein zyn verslag van de ochtendbe- gever prompt om half tien op het poiitie- „Hierdoor ziet de justitie zich weer voor hy regelrecht naar de kamer vanrecher- want cheur Koks, die verdiept scheen in een hij zich dan aan van de redacteur? De volgende morgen was de verslag- vandaag na werd toch in ieder geval voor hem levenissen voor en besloot zyn relaas: bureau. Bekend als hy daar al was, liep gereserveerd en Koks had hem immers >- J ---»< beloofd, dat hy de eerste zou zyn, die nieuwe moeliykheden geplaatst, met de ontknoping van het drama in if®t spoor, dat eerst naar de Egyptenaar rapport. kennis zou worden gesteld en Koks zou Said voerde, biykt nu ook weer doodge- „Aha,” zei hy opkijkend, „dar hebben wel woord houden. Maar die geheimzin- l°P®n te zyn. Wij komen derhalve tot wo onze verslaggever-speurder. En, jonge het verdere onderzoek van belang. On- geheimzinnige zaak feiteiyk nog Zal dit dan een van de onopgehelderde

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 6