Het eerste lustrum van de Ronde van Sneek Een stralende Zeilkoningin maakte haar intocht I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Lichte muze programma van De Kaag Klaas Vrolijk vertelde é- 109e Jaargang No. 59 Dinsdag 27 Juli 1954 B. FOK WINNAAR Grootse ontvangst in de stad en op het Stadhuis De nieuwe Zeilkoningin Melkprijs 2 cent hoger Voetbal KLEINZAND 7 - Telef 2872 - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 1- Autotocht Ouden van Dagen Amateurs zetten (op de Wip) hun beste beentje voor Vier kinderen verdronken Geslaagd t m W| I Firma Redacteur: L. KIEZEBRINK I De dank van de Zeilkoningin van Ko- Redactie-adres SNEEKER NIEUWSBLAD Wij hebben verleden week even sproken met Klaas Vrolijk, de nestor de Sneker zeilers, net teruggekeerd Advertentieprlji 15 «t per m.m. Bij contract (handeliadv.) lager. Abonnementsprijs f 3. per half Jaar. Franco per post I 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name ran E. 1 Drijfhout, Snoek. De Koningin haar hofdames (links mej. Adema, rechts mej. Weissenbach) bij haar aankomst aan het Martiniplein. De bloemen welke de Koningin draagt, werden haar in de Jachthaven vereerd door de Ver. v. Sneker Zakenlieden. De contactcommissie voor de con- sumptiemelkhandel in Friesland bericht: Zoals enige tijd geleden bekend gemaakt is, zal met ingang van Maandag 26 Juli de regerings-subsidie op consump- tiemelk met j 1.14 per 100 liter ver. laagd worden. Bovendien moeten met in gang van dezelfde datum de fabrieken een heffing gaan betalen voor de karne melk ten bedrage van dertig cent per 100 liter. De loonronde in Januari heeft een zekere kosten-verhoging voor de fa brieken met zich gebracht, maar voor de melkhandeiaren waren de inkomsten niet gestegen. Daarom is besloten hun verdiensten met 40 cent per 100 liter verkochte melk te vergroten. Ten einde deze prijsveranderingen op te vangen, zal met ingang van heden de prijs van de melk met twee cent en van de karne melk met een cent verhoogd worden. Voor enkele producten zal de prijsver- hoging iets kleiner zjjn. j Verschijnt: j DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 I Telefoon 3005 (K 5150) I SIJBRANDABUREN, 22 Juli. Giste ren was er een autotocht voor ouden van dagen uit de dorpen Sijbrandaburen, Terzool, Poppingawier en Deersum. Om half negen vertrokken de autobussen uit Deersum naar Apeldoorn. Het ging via de N.O.P. naar Wezep, waar koffie gedronken werd, waarna aan één stuk naar Apeldoorn werd gereden. Hier werd gegeten en vermaakten de oudjes zich in de speeltuin, ’s Middags vertrok ken ze (naar Nunspeet waar de thee werd gedronken en vandaar ging het naar Steenwijk. Hier werd nogmaals ge trakteerd op koffie en broodjes, waar na het weer op Deersum aan ging. Zoals alle jaren verwelkomde het muziekcorps „Concordia” uit Gauw hen daar. Na traktatie volgden enige toespraken, waarna de voorzitter, de heer A. Schil- stra, deze prachtige dag sloot en de oudjes om half tien ’s avonds welvoldaan naar huis keerden. was de heren blijkbaar toch te bar. Ze staken na afloop de hoofden bij elkaar en na enige strubbelingen werd overeen gekomen toch maar niet te protesteren. De uitslag bleef dus zoals hij was, waar mee de Friese zege definitief een feit was. Het was de eerste dagen wel bar slecht weer, maar toch was het volgens Vrolijk weer een prettige en gezellige Kaag-Week. De stemming onder de Noorderlingen was uitstekend en de ver zorging aan boord van het Kaagschip door het echtpaar PostmaVonk als van ouds, dus prima. Nu is het wachten weer op de Sneek week, waarin Hofland en zijn mannen wel alles op alles zullen zetten om de reeks van nederlagen te doorbreken ten einde ook weer eens in het bezit te ko men van de fraaie wisselbeker waarom in de HollandFriesland wedstrijden nu al zoveel jaren wordt gestreden. dankte het gemeentebestuur voor zijn royale medewerking en ook V.V.V., de Zeilverenigingen en al de anderen voor hun steun en hoopte dat deze feestelijk heden het nut zullen afwerpen dat Sneek er gaarne van verwacht. was kort, maar krachtig. Zij had, toen zij verleden jaar de titel won, niet dur ven hopen dat deze grote hulde haar te beurt zou vallen. Vanwege haar ligging temidden van de Friese meren is Sneek een zeilcentrum bij uitnemendheid. Mo gen de ogen van velen hier voor ge opend worden, aldus spr., die hierna wij len de heren Boeijenga en Hofstra, die de Koningin en haar hofdames verleden jaar ontvingen, in dankbare herinnering riep en eindigde met de wens, dat Sneek zich steeds in een grote bloei zal mogen verheugen, dat handel, industrie en wel vaart hier zullen toenemen en Sneek met ere haar naam „de gezelligste zeilstad van Nederland” zal blijven dragen. Als een herinnering aan deze prettige en voor haar onvergetelijke dag bood zij de burgemeester en de heer Kooistra toen nog een geschenk aan. De burgemeester sloot daarna De Jong, Joure, die volgens Vrolijk bazend mooi team voer en steeds op v. d. Velde lette, bezette nu de eerste plaats, gevolgd door Alberda. v. d. Vel de was derde, Vrolijk vierde en Priester vjjfde. Zet vooral maar in de krant, dat Priester ook uitstekend gevaren heeft, zei Vrolijk. Hij mag dan in de gewone wedstrijden nog niet zo sterk zijn, als teamzeiler is hij misschien juist daarom een heel beste. Hij heeft da verwachtingen verre overtroffen en wij gaan vol vertrouwen met hem de Sneek-Week in. Friesland zette door deze prestaties zjjn achterstand om in een voorsprong met 3 punten, welke Woensdag in de beslissende race tot 11 werd opgevoerd. Priester was toen nl. eerste, de Jong tweede, Alberda vijfde en Vrolijk ze vende. Van de Hollanders had Hofland de leiding. Deze zette Vrolijk aan de grond, waardoor die op de achterste plaats te recht kwam. Net voor de finish echter pikte hij Theunissen nog, waardoor die tot hekkensluiter gedegradeerd werd. Het wemelde deze dag overigens van protesten. Zeven van de acht hadden het bekende en beruchte rood-wit- blauwe vlaggetje in het want. Maar dat De leerlingen van de kleuterschool te IJlst maakten weer hun jaarlijks uitstapje naar Sneek. Hier vertrekken ze met de „Johanna Jacoba" naar de stad van de „Rozenknop" en de „Populier". de bijeenkomst met dank aan de ningin voor haar komst en aan allen die hebben medegewerkt tot het welslagen van deze dag die waardig is verlopen en een stimulans kan zijn Sneek ook ’t vol gend jaar weer in het middelpunt der belangstelling te plaatsen. De Koningin en haar gezelschap be gaven zich vervolgens naar Hotel da Wijnberg, waarna om kwart voor vijf de optocht werd herhaald, In de plaats van „Harmonie” verleende nu de Post- harmonie uit Groningen muzikale mede werking. ’s Avonds gaf dit corps een concert op het Bloemenpodium, dat vele en aandachtig luisterende bezoekers trok en een welluidend slot vormde van deze voor Sneek zo grote dag. De Ouden van Dagen werden *s avonds tijdens het concert, door da heer Grabal op koffie en door de eigenaar van de gebakkraam op oliebollen onthaald. De „Leo” werd voorafgegaan door de sloep van de Zeeverkenners, die, geheel in stijl, de riemen omhoog hadden ge stoken, en begeleid door een vijftal mo torboten, waarin het Actie Comité, het bestuur van de Ver. v. Sneker Zakenlie den, de pers en de talrijke fotografen waren gezeten. De „Elly” voer de vlag van de Kon. Zeilvereniging Sneek in top. De Koningin was in de Jachthaven aan boord gegaan en begaf zich op het Martiniplein weer aan wal, waar het Stedelijk Muziekcorps haar met opge wekte klanken begroette en de heer Kraakman, voorzitter van het Actie Comité haar en haar gevolg hartelijk welkom heette. Daarna stapte zij in de gereedstaande praalwagen welke door de kunstzinnige uitvoering in smetteloos wit en de fraaie bloemenversiering, aller bewondering trok en door twee schimmels getrokken werd. De hofdames namen plaats in de voor haar bestemde en eveneens prachtig versierde wagen. Evenals langs de kaden waar de vloot passeerde, bestond er ook op het Mar tiniplein veel belangstelling voor deze ontvangst. Zelfs was er een groep van 37 Padvinders uit Saarbrücken, die de Koningin later bij haar aankomst voor het Stadhuis bloemen aanboden. Zaterdagmiddag zal op het Sneeker- meer worden uitgemaakt welke dame het volgend jaar op de Zaterdag vóór Hemelvaartsdag als Nationale Zeil koningin haar intocht in onze stad zal maken. De adsp. koninginnen komen dan in de Valken-, Pampus- en 16 m2 klasse on der leiding van de K.Z.V.S. en de S.Z.C. tegen elkaar in de strijd, die om 3 uur een aanvang neemt. Uit de drie winna- resssen zal dan de nieuwe Koningin wor den aangewezen. De beide anderen wor den haar hofdame. Naast de eer en de gebruikelijke wed- strijdprijzen komt de Koningin voor de duur van haar bewind in het bezit van de fraaie wisselprijs van de Ver. v. Sneker Zakenlieden. Inleggeld is niet verschuldigd! Alle jachten moeten door een dame worden gestuurd. Aan hen die niet over een eigen boot kunnen beschikken maar de zeilkunst wel machtig zijn, zal zo mogelijk een boot ter beschikking wor den gesteld. In verband hiermede doet het Actie Comité een vriendelijk beroep op de eigenaren van een jachtje, behorende tot de genoemde drie klassen, dit voor deze gelegenheid te willen afstaan. Extra risico is er niet aan verbonden; ze mogen nl. zelf meezeilen. Opgaven hiervoor worden gaarne in gewacht bij het Secretariaat „Wed strijd Zeilkoningin 1955”, de heer A. Verwer, Oosterdijk 1214 alhier, aan welk adres ook de deelneemsters zich vóór Donderdag a.s. moeten laten in schrijven. Het was Donderdags een voor deze zomer wondermooie avond, zeer veel publiek en, hoewel wat éénzijdig, goed soort amateurisme. De heer Kraakman, de als steeds enthousiaste voorzitter van. het Actie Comité, opende de avond met een hartelijk welkomswoord tot de ar- tisten, de jury, en het publiek. De Spiritmakers openden het programma. Alle deelnemers traden voor de pauze eenmaal op en de nummers vielen goed in de smaak. Na de pauze riep het lid van de jury, de heer Henk Stuurop, da prijswinnaars op het podium, die zonder dat ze het wisten welke prijs ze hadden gewonnen, vol spanning en geestdrift hun extra nummer ten beste gaven. De heer Japenga, voorzitter van de jury, brak ten slotte de spanning, toen hjj de prijzen uitreikte. Ie prijs „Animato”, Franeker, een en semble, met 146 pnt.; 2e Treesje Selva, Sneek, zang, 126 pnt.; 3e „The Spirit makers”, Sneek, 125 pnt.; 4e Duo H. en B. Schuil (jongste deeln.), 117 pnt.; 5e. „De Herriemakers”, Leeuwarden, 115. pnt. Uit de beoordeling bleek dat Aminato door hun fris en spontaan optreden, Treesje Selva door haar rustig en be heerst zingen, „The Spiritmakers” door de zeer goede pianist, Henk en Bart Schuil door de zang vooral van de klei ne Bart, en „De Herriemakers” door hun manier van zingen, de jury hadden getroffen. Dat het publiek deze laatsten met een extra prijs beloonde, kwam om dat hun tweede optreden (dus na de be oordeling) aanmerkelijk beter was. De heer Kraakman sloot deze zeer geslaag de avond. ziekte niet van de partij, maar de Hol- - i van Programma! Dinsdag 27 Juli: Snitser Ungetiders met Conferencier Harry Meyer. Donderdag 29 Juli: Manulea Hawaiians. Vrijdag 30 Juli: Chr. Muziekcorps Har monie. Zaterdag 31 Juli: Majoco trio, de Twee Cavelli’s, Frans Eykhof (humorist) Conferencier, Franly komisch snel tekenaar, G. Schuil op zijn klavoline. 3 Aug.: Stedelijk Muziekcorps Sneek. 5 Aug.: Vrolijke Noten. 7 Aug.: Feest boven het water. 9 Aug.: Oude Glorie. 11 Aug.: Sneker Zeilers met Amateurs. 27 Juli wordt aangeboden door: Lan- dustrie, 30 Juli wordt aangeboden door: Nor mandie, K.N.M. en Melktappers Ons Belang. 31 Juli wordt aangeboden door: Krui deniers Vereniging, Fa. Joh. Tromp, Fa. Wouda. Verder verleenden onderstaanden hun financiële bijdragen: Bijna alle banken, De Wijde en Nauwe Burgstraat, Ooster dijk, Grootzand, Peperstraat, Schapen plein, Leeuwenburg, Kruizebroeder- straat, Fa. Tjallema, Fa. Borneman, Erven Feenstra, Fa. Ligthart, Horeca Bedrijf, Fa. Hubert, Hotel Hanenburg, Wijnberg, Bonnema, Fr. Ozinga, Werk tuigen Bureau, Aannemers Vereniging. De optocht door de stad trok weer veel bekijks. En terecht, want ook aan de andere onder delen was veel zorg besteed. Ze werd fSfegw*.'*-' geopend door twee herauten te paard Dat men ook hier de wielersport goed gezind is, bewees de grote medewerking die de organisatoren van de „vijfde wielerronde van Sneek” Zaterdagavond ten deel is gevallen. Zoals bekend werd deze ronde gehouden in het kader van de zomerfeesten. De voorzitter, de heer J. Spoel stra, bracht dan ook dank aan B. en W. en corpschef Kooistra en zijn politie mannen voor hunne onmisbare medewer king. Een fraaie collectie prijzen, waar onder een Magneet sportrijwiel, aange boden door de Magneet-Rijwielfabriek en de vertegenwoordiger de heer Looper, Kruizebroederstraat, was de jubilerende commissie aangeboden. Werden de vier eerste wedstrijden in het Sperkhem ge houden, nu had men de veemarkt als wedstrijd-terrein gekozen. Jammer dat van de 40 inschrijvers 16 renners verstek hadden laten gaan, het bestuur zal daar tegen wel zijn maatregelen nemen en een klacht indienen bij de K.N.W.U., on der welker reglementen dit wielerfestijn werd verreden. Er verschenen dus 24 renners aan de start. Te ongeveer 6.10 uur loste burgemees ter Rasterhoff het startschot en ont brandde de strijd. Er moesten in totaal 165 rondjes, leder van 600 m., gereden worden. Het parcours was aanmerkelijk zwaarder deelde de heer Spoelstra de naar ruwe schatting 3000 bezoekers mede, dan in het Sperkhem, waar de banen groter waren. Toch werd er ook nu in snel tempo gereden, want over de le ronde deden de renners ongeveer een minuut. No. 28, P. Degeling van Ven huizen en no. 39, Franken van Tilburg, namen de kop, gevolgd door het peloton. Na ongeveer 20 ronden werd de le sprintprijs uitgeloofd, waarop no. 34, J. Ottenbros van Alkmaar, beslag legde. No. 36, Hubers van Arnhem, moest we gens lekke band opgeven. Geleidelijk ge raakten de renners blijkbaar aan de om geving gewend, want nu werden ook de bochten met een flinke snelheid geno men waardoor de wedstrijd een levendig karakter kreeg. Enkele renners werden wegens te grote achterstand uit de strijd geroepen. No. 20, K. Slot van Alkmaar, kreeg bandenpech maar meldde zich na reparatie met 2 ronden achterstand weer. Toen er 40 ronden waren gereden vormden no. 12, Th. Bulten, Zwolle, no. 34, J. Ottenbros, Alkmaar en no. 45, Van der Heuvel, Hengelo, de kopgroep. Ondertussen had Ottenbros ook de 2e sprlntpremie ingepikt. Het peloton werd toen gevormd door 15 man, maar geen van allen zag kans om uit te lopen. De enige Sneker deelnemer, Jan Kootje, die een tijd lang op zijn eentje had gereden, deed moeite om zich bij het peloton te voegen en werd daarbij door het publiek luide aangemoedigd. No. 4, F. Scheune man van Veendam en no. 34, Ottenbros, liepen enigszins uit en lagen, toen er nog 108 ronden waren te rijden, aan de kop, op de voet gevolgd door no. 39, Franken van Tilburg; no. 45, van der Heuvel, Hengelo, was aanvoerder van ’t peloton. Om de achterhoede, gevormd door het drietal no. 1, Kootje, no. 25, Fré Mik (de winnaar van de „3e ronde van Sneek” in 1952) en no. 18, W. Fider van Zwolle, wat aan te moedigen wer den enige sprintpremies voor hen uitge loofd die door Fider werden gewonnen. No. 13, C. Kampjes, Hengelo, en no. 26, A. Lemmers (België) gaven na 90 ron den te hebben gereden, de strijd op. Dat er in een snel tempo werd ge reden, blijkt uit het feit dat de renners voor 70 ronden precies 1 uur nodig had den, wat een snelheid van 42 km per uur betekent. Santema, Wirdum, kwam te vallen en moest de strijd opgeven. Fré Mik en no. 17, J. Louwers van Eind hoven, gaven op en no. 33, van der Eng van Heilo werd wegens te grote ach terstand uit de strijd geroepen. De strijdlustige Ottenbros legde maar be slag op de beschikbaar gestelde premies, totaal wist hij van de 18 stuks zeven te veroveren. Een zeer mooie prestatie van deze 38-jarige renner. Te ongeveer 7.30 moesten er nog 77 ronden gereden worden. Zo nu en dan viel er motregen, zodat de renners voor zichtig moesten zijn. De kopgroep werd toen gevormd door Franken van Tilburg, Degeling van Venhuizen, v. d. Heuvel, Hengelo, en Ottenbros. Er werd gewel dig gejaagd waardoor het veld geheel uit elkaar kwam te liggen. Om het weer bij elkaar te trekken stelde de commis sie voor de achterste groep een sprint- premie beschikbaar, waarop no. 40, C. Kayer van Hoorn, beslag legde. Te 7.45 uur ging men met de 50 laat ste ronden los. De kopgroep lag nu ge heel uit elkaar en werd gevormd door Franken, Fok (Hoorn), Degeling, Bul ten (Zwolle), Scheuneman (Veendam), Op aandrang van vele voetballiefheb bers heeft de v.v. „Heerenveen” haar beroemde oud-kampioenselftal nog eens geformeerd. De successen tonen aan, dat de heren het voetballen nog niet ver leerd zijn. Woensdagavond a.s. komt dit elftal binnen de krijtlijnen tegen onze plaatselijke vereniging L.S.C. Ongetwij feld zullen vele sportliefhebbers de ver richtingen van Abe en z’n mannen nog eens willen gadeslaan. Voor verdere bij zonderheden verwijzen wij naar de ad vertentie in dit nummer. De opstelling van „Heerenveen” is: doel: H. Kuit; achter: J. Lenstra en Fr. Wuyts; midden: G. v. d. Meulen, M. de Jong, J. Bosscha; voor: R. Hofman, W. Molenaar, M. Brazndsma, A. Lenstra, G. Hofma. ker Meer ons biedt, worden nl. niet voldoende benut. Hier liggen veel meer mogelijkheden. Aan het slot van zijn toespraak bood spr. de koningin en haar hofdames ieder als een hulde van het gemeentebestuur een legpenning met inscriptie aan, waar bij hij de hoop uitsprak dat de Koningin zal terugkeren in de overtuiging dat Sneek volkomen doordrongen is van haar grote betekenis voor de zeilsport en alles wat daarmee samenhangt. In de Raadzaal. De Koningin dankte met enkele vriendelijke woorden voor deze hulde betuiging, waarna het gezelschap zich naar de Raadzaal begaf, waar thee werd aangeboden en nog enige sprekers het woord voerden. De heer M. F. VI a s, voorzitter van de Ver. v. Sneker Zakenlieden, noemde het een groot genot hier te midden van het water te leven, en wees er op hoe onze stad steeds bezig is zich te vernieuwen. U hebt Uw residentie hier gekozen te midden van wind en golven, aldus spr. en U zult daar geen spijt van hebbend v. d. Heuvel en Ottenbros, waarbij zich ook Kayer nog wist te voegen. De sprintprijs die hiervoor beschikbaar werd gesteld, werd gewonnen door Bul ten. Op de sprintprijs voor de achterste groep legde Vermat van Assendelft be slag. Na 2 uur gereden te hebben was de stand aan de kop: Scheuneman, Otten bros, Fok, Franken, v. d. Heuvel, Bul ten, Kayer en Degeling. Met een ronde achterstand Appel (Hoorn), Louwers (Eindhoven) en Vermat; op 3 ronden J. Ridder van Den Helder; J. Kootje was laatste met meerdere ronden achter stand. Toen er nog 5 remden waren te rijden werd een hevige strijd geleverd In de kopgroep. Van der Heuvel kreeg een lekke band en verdween uit het veld. Kayer en Fok begonnen geducht te sprinten er kregen ongeveer een halve ronde voorsprong. Maar de rest va® de kopgroep zette een achtervolging in, waarbij Franken zich sterk onderscheid de door zijn strijdlust. Deze groep liep nu weer aanzienlijk in doch de Hoornse renners bleven toch voor. Fok passeer de het eerst de finish, gevolgd door Kayer. Burgemeester Rasterhoff overhandig de dit tweetal bloemen, waarna zij hun ererondje reden. De totale uitslag Is: le prijs B. Fok, Hoorn; 2e C. Kayer, Hoorn; 3e Franken, Tilburg; 4e Th. Bulten, Zwolle; 5e P. Degeling, Venhuizen; 6e J. Ottenbros, Alkmaar; 7e F. Scheuneman, Veendam; 8e P. Vermat, Assendelft; 9e S. Appel, Hoorn; 10e M. Spijkerman, MeppeL Aan J. Ridder, Den Helder, die even voor het einde kwam te vallen, werd een extra prijs toegekend. De Sneker J. Kootje ontving een prijs voor zijn dapper volhouden en de prijs voor de eerst aankomende Friese renner, In hotel Goes werden door de kamp rechter, de heer C. A, A. M. Galesloot, na afloop de prijzen uitgereikt. Hier heerste een zeer prettige stemming. Alle renners waren uiterst tevreden over de ontvangst en organisatie. O.L was alles ook werkelijk in de puntjes verzorgd. De prijs, beschikbaar gesteld voor de meest strijdlustige renner, werd door de vertegenwoordigers van de pers met al gemene stemmen toegewezen aan no. 39, Franken van Tilburg, die fantastisch heeft gereden. Tweemaal geraakte deze renner uit de bocht, doch beide keren wist hij het peloton weer te bereiken en ten slotte ten volle verdiend de 3e prijs in de wacht te slepen. In zijn slotwoord bracht de heer Ga« lesloot die Sneek deze week gaat verlaten, wat voor de wielersport in onze plaats een groot verlies betekent dank aan allen die op welke wijze dan ook hun medewerking hadden ver leend. Vooral aan corpschef Kooistra en zijn politiemannen komt alle lof toe. Ook bracht hij dank aan de renners die ontzettend hard hadden geneden maar In de S-bocht en de 4 rechte bochten uiterste voorzichtigheid hadden betracht, waardoor ongevallen tot het minimum waren beperkt gebleven. Het eventueel batig saldo van deze wedstrijd komt ten goede van „Het Zwakke Kind." De schenkers van de eerste prijs, het Magneet-rijwiel, vermeldden wij reeds; de 2e prijs was beschikbaar gesteld door het Wielercomité Sneek en de andere prijzen resp. door de fa. Bergstra, Klein- zand, Sneek; Tromp’s Kledingmagazijn, Wijde Burgstraat, Sneek; Sportcafé Da Kroon; fa. Metz, Grootzand; C. en A. Brenninkmeyer; Lankhorst Touwfa- brieken; Hotel de Wijnberg en Werktui genbureau voor de Landbouw, Oude Koemarkt. Op het Leekster Meer is Donderdag middag een roeiboot omgeslagen. De fa milies Snijders en Westra, de eerste uit den Haag, de tweede uit Groningen, brachten hun vacantie door in zomer huisjes aan dat meer. Donderdag ging de 18-jarige zoon van de fam. Snijders roeien met enkele vrienden, doch toen enige kleinere kinderen der families verzochten mee te mogen, stemde hij daarin toe. Zo werd de roeiboot met 9 personen aan boord overbelast en toen ze midden op het meer in een stevige bries kwam, liep ze vol. Zeilboten scho ten toe doch konden niet meer verhin deren dat de 18-jarige Snijders, een 7- jarig zusje, en Albert en Tjerkina Wes tra, resp. 5 en 7 jaar oud, verdronken. WOUDSEND. Onze vroegere plaats genoot, de heer F. legert, slaagde te ’s-Gravenhage voor de volledige hoofd- acte. Ze heeft er lang op moeten wachten, maar Zaterdag was dan toch de dag aan gebroken, dat Mej. Hiske de Vries, als Nationale Zeilkoningin haar intocht in haar feestelijk versierde residentie kon maken. Als een symbool van zomer, zon en zeilen, stralend in haar koninklijke kledij blauw hermelijnen mantel, afgezet met bont en gevoerd met witte zijde, wit satijnen japon omhuld met tule, gouden schoentjes met bijpassend tasje, hals ketting en oorhangers en ’n gouden diadeem in het haar voer zij staande op het voordek van de met de S.Z.C.-vlag getooide en kleurig gepavoiseerde motorkruiser Leo, tussen haar hofdames mej. Ida Weissenbach en mej. Martha Adema uit Amsterdam, de stad binnen. nl. van traditie en willen die ook gaarne vervolgd zien. Daarom hopen wij dat deze Koningin en haar hofdames niet di rect weer aftreden maar hun waardig heid nog enige jaren zullen dragen, aldus de heer Priester, die daarna de zilveren wisselprijs aan da Zeilkoningin overhandigde, De heer H. S. Groenhout, voorzit ter van de S.Z.C., heette H. M. van harte welkom in de zeilresidentie Sneek, waar aan hij de wens verbond, dat zij de zei lers en zeilsters op het hart zal drukken steeds sportief ta zijn en de toerzeilers zal willen wijzen op het naleven van de regels voor de vaart. Ook wenste hij geen acrobatiek op het Sneekermeer maai zuivera zeilsport. De heer A. Kraakman, voorzit ter van het Actie Comité, was zeer ver heugd over de bijzondere wijze waarop deze tweede inhuldiging, hoewel het weer niet meewerkte, is geslaagd. Hij ge- van -van de Kaag, waarop de Friezen weer tal van successen hebben geboekt. Zelf was hy in de open wedstrijden niet zo for tuinlijk als vorige jaren het resul taat was maar één vijfde prijs maar wel had hij weer een belangrijk aandeel in de fraaie overwinning van het Frie se Regenboogteam op de Hollanders, die met 4758 punten de vlag moesten strijken, De eerste dag was Vrolijk wegens landers waren zo sportief ook een hun mannen, i.c. de heer Bos, aan de wal te laten. Een overwinning met 2.1 punten voorsprong was de beloning. Dinsdag startten beide teams volledig. De Jong, Joure, die volgens Vrolijk ver- Uw titel van Zeilkampioene en Ko ningin is van grote betekenis en als kampioene behoort u in ’t bezit te zijn van de wisselprijs, die verleden jaar symbolisch werd aangeboden maar waarvan de feitelijke overdracht thans zal geschieden door de besturen K.Z.V.S. en de S.Z.C. Spr. hoopte ten slotte dat de traditie, hier verleden jaar geboren, lang zal kunnen worden ge handhaafd. Het is een zeer prettig verschijnsel, dat de zakenlieden in deze materialisti sche tijd nog over zoveel romantiek be schikken, dat zij aan Sneek, als centrum van watersport de titel van zeilkoningin hebben verbonden, aldus de heer J. Priester, bestuurslid van de Ko ninklijke. Dat betekent ook voor ons als bestuursleden iets bijzonders. Wij houden met hun pages en het Stedelijk Muziek corps, waaarop vóór de wagen van de Koningin, do Snitser Skotsploech, een Friese sjees, de praalwagen van de Gemeentelijke Plantsoendienst, de Zee verkenners, de Jeugdgroep van de K.Z.V.S., het Tamboer- en Pijpercorps van Advendo, de hofdames on een twee de groep Zeeverkenners volgden. Ach ter de wagen van H. Majesteit, omringd door pages in ’t wit, reden of marcheer den het Actie Comité, de martiale fi guur van Greate Pier met zijn even krijgshaftige lansknechten, de vier Gym nastiekverenigingen en de Chr. Muziek, ver. Harmonie, waarna een reclamewa gen voor limonade de lange rij sloot. De ontvangst op het Stadhuis De tocht eindigde voor het Stadhuis waar de Duitse padvinders, zoals ge zegd bloemen aandroegen, en de hoge bezoekster door B. en W., en de bestu ren van de Zeilverenigingen, V.V.V. en de Ver. v. Sneker Zakenlieden werd op gewacht, Nadat de dames vanaf het bordes het optreden van de Snitser Skots- ploech hadden gadegeslagen, heette ook burgemeester Rasterhoff de Koningin hartelijk welkom in haar residentie, centrum van de zeilsport en de Friese meren. Hij wees er op, hoe de stad zich, in het vooruitzicht van haar komst, In feesttooi heeft gestoken en voor de eerstkomende weken in het middelpunt van de zeilsport is geplaatst. Zjj hoopt haar gasten vele gezellige avonden te bezorgen, wat de Koningin, naar spr. hoopte, zal willen zien als een poging van wat wij hier kunnen en in de toe komst nog hopen te verbeteren. mogelijkheden welke het Snee- nog nog

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1