Krachtig offensief tegen de tuberculose in Friesland Uil onze raadzaal Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST r Henk Zwaga werd straaljagerpiloot 109e Jaargang No. 60 Vrijdag 30 Juli 1954 VRUDAGS. Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBI AD Het derde kind is er I Vier geslachten Kamstra Het feest der Lichte Muze Programma festival-concert Harmonie Burgemeesters bevelen aan En hij heeft er nooit spijt van gehad i w 1 elef 2872 Redacteur: L K1EZEBR1NK Men weet natuurlijk allemaal, dat t.b.c. een besmettelijke ziekte is, veroorzaakt Niet fwachten. Vierdaagse in en rond Nijmegen Maandagmiddag ontvingen de deel-- taling vrijgesteld, IJLST Zwaar werk. Naar Canada. •4 Schieten op de vlag. Bacillenidra gers. Terug in Nederland. v. Bury Ontslagen en benoemingen. snelheid merk je zelf trouwens Canadese T 33 „Silverstar" straaljager. Jelle D. Kamstra, geb. 26 Januari 1954 te Berger op Hoorn. Von Blon Bruyns Translateur Eilenberg Bldgood Alle voorstellen van B. en W. zonder discussie aangenomen. 1(1 11 12 13 14 8 9 Dinsdag, de eerste dag van de nemers (sters) bun napieren De Burgemeester van Wymbritseradeel, F. TJABERINGS. De Burgemeester van IJlst, Mr J. OPPEDIJK. 8 7 8 9 10 11 12 1 2 3 4 8 ti 7 1 2 3 4 5 Nicholls. Fétras Boekel. Redactie-adres KI EINZANL) 7 SNEEKER NIEUWSBLAD Met drie collega’s, twee uit Nijmegen en een uit Voorburg (er werd later nog één afgetest) keerde Zwaga verleden week met de „Johan van Oldenbarne- veldt” in ons land terug. Vader en moe der haalden hem in Rotterdam van de boot. Dat was een blij weerzien. En thuis kwamen de eerste dagen de fami lieleden, vrienden en kennissen ook in grote getale opzetten om hem te be groeten. beschaamd die pessimisten! Verdubbeld uw bijdrage. Laat het geld regenen In de drie bus- sen, zoals het de laatste weken water heeft geregend! Allemaal wachten we op zon. Vacantiegangers en zakenmensen. Maar ook het Zwakke kind wil graag geZONd worden Stort dus in de BLAUWE bussen een ZONNIGE bijdrage. Het Bestuur van het Centr. Genootschap. den. We mochten dan ook in burger lo pen. De burgers waren erg vriéndelijk voor ons. In uniform kregen we altijd een lift waar we ook naar toe wilden, en werden dan meermalen ook nog mee genomen om te eten. Zelfs werd er wel voor slaapplaatsen gezorgd. De Canade zen zijn nl. zeer gastvrij en hulpvaardig. Maar ook in de dienst hadden we het goed naar onze zin. De verhouding tot de officieren en onze instructeurs was zeer vriendschappelijk. Eenmaal in de maand was er een fuif om elkaar beter te leren kennen en dan gingen we na af loop met de officieren mee naar huis, waar de „party” werd voortgezet. Reuze gezellig! Het aantal van degenen, die reeds tenminste eenmaal in hun leven be smet werden en dus op een bepaald ogenblik de groep vormen waaruit de patiënten voortkomen, is overal in Nederland nog groot. Ruw geschat zal dit aantal voor Friesland ongeveer 48 zijn van de bevolking, welke de leeftijd van 14 jaar heeft bereikt. Ieder van deze groep is een bacillen drager met dien verstande, dat, of schoon zij allen levende bacillen in zich meedragen, zij voor het aller grootste deel geen direct gevaar voor zich zelf of voor anderen opleveren. Of en wanneer zij een gevaar opleve ren, kan niemand vóórspellen. Men kan dan twee dingen doen: afwachten totdat men met klachten bij de huis arts komt of regelmatig en zo dikwijls als mogelijk is de gehele bevolking doorlichten. In het eerste geval kan het proces zeer ver zijn doorgewoekerd. Niet alleen wordt de genezing daardoor bemoeilijkt, de kans, dat men anderen heeft aange stoken, ia natuurlijk groter. Bovendien blijken, zelfs bij ernstige gevallen, lang Verrchfjnt: DINSDAGS en Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Advertentleprlj» 1S at per m.m. i Bij contract (handehadv.) lager. Abonnementsprij» 13.- per half Jaar. Franco per poet I 3.75 per half Jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout. Snoek. Een tweede infectie, hetzij van buiten hetzij van binnenuit, is echter dikwijls niet zo onschuldig. Er treden dan com- plicatiea op en men spreekt in dat geval van de echte long-, been-, nier-, ge- wrichts- of hersentuberculose. Een her- infectie van binnen uit kan geschieden vanuit de plaatsen waar tijdens de eer ste infectie tuberkelbacillen zich hebben vastgezet. De echte tuberculose kan zich openbaren jaren nadat men een eer ste Infectie heetl meegemaakt. De kans op herbesmetting van binnen uit hangt samen met allerlei factoren, welke de mens niet altijd zelf in de hand heeft (verminderde lichamelijke weerstand tengevolge van ziekte, slechte voeding, ouderdom enz., psychische omstandig heden zoals overwerkt zijn). Op statis tische gronden heeft men vastgesteld, dat men 3 4 maal in zijn leven van buitenaf besmet kan worden. Deze be smetting geschiedt dan niet alleen door patiënten doch ook door personen, die alhoewel niet ziek, zo nu en dan, bijvoor beeld bij verkoudheid, tubercelbacillen opgeven. In het algemeen is het uitbreken van t.b.c. afhankelijk van de besmetting doen tevens van de toestand waarin de mensen verkeren tijdens die besmetting. De gedachte, dat men min of meer dient af te wachten, totdat de patiënt met klachten komt (status-quo ge dachte), kostte de gemeenschap meer dan 100 millioen gulden per jaar. Het publiek merkt weinig of niets van deze enorme uitgaven uit de nationale middelen, omdat men voor een groot deel is verzekerd of herverzekerd, al dan niet via de ziekenfondsen etc., bij de Nederlandss Stichting Sanatorium Ver zekering. Waar men weinig of geen fi nancieel risico draagt, is men vaak ge neigd dit risico geheel te vergeten en dat is wel eens de oorzaak, dat men de geringe kosten per foto, welke men aan het bevolkingsonderzoek moet betalen, als een zware uitgave beschouwt. Men vergeet dan daartegenover te stellen de kosten van sanatoriumverpleging, de loonderving, de kosten van levensonder houd voor het achterblijvend gezin enz., welke het gevolg kunnen zijn van het uitschakelen van de kostwinner gedu rende gemiddeld 2 jaren. Zwaga in de cockpit van een Na vier maanden vooropleiding in Busjsum waar hij het vliegen leerda in spoAtvliegtuigen, Tiger Moth’s e.d., werd Zwaga in Maart 1953 met nog 11 Neder landse jongens uitgezonden naar Cana da. Ze bleven eerst een tijdje in London- Ontario om wat te wennen, en kregen daarna hun voortgezette opleiding op de Luchtbasis Claresholm in Alberta. Zes maanden grondschool en drie maanden vliegpraktijk op de Harvard en tal van andere soorten propeller-machines. Dat was een mooie tijd, zei hij. Vooral ook omdat mijn vaders zuster op slechts 100 km van Calgary woont. Volgens Ca nadese begrippen dus dicht in de buurt. Daar ging ik in m’n vrije tijd vaak lif tend naar toe. Maar de opleiding viel niet mee. Zeven van onze twaalf werden hier al afgetest en naar Nederland teruggezonden. Met z’n vijven gingen we daarna naar Portage la Prairie in Manitoba en daar stapten we over op de straaljagers. De training begon in December 1953 en op 29 April, tijdens een Wings-parade, kreeg ik m’n brevet. De besmetting kan zowel door be smetting van mena op mens (aanhoes ten) ala van dier op mena (hoesten, voe dingsmiddelen) plaata vinden. Lijdera aan open t.b.c. hoesten vaak druppels uit, die geladen zijn met tuberkelbacillen. In dien deza druppels op de grond neerval len en daar opdrogen, kan het zijn, dat de bacillen bij het opvegen van de vloer of bij het opmaken van de bedden op dwarrelen en ingeademd worden. Men kan wel aannemen, dat de be smetting via de ademhalingsorganen de meest voorkomende soort is vooral in gebieden we rvan bekend is, dat de t.b.c. onder vee is uitgeroeid. Men is tegenwoordig van mening, dat een be smetting ontstaat door het eenmalig in ademen van een heel klein druppeltje sputum, zo klein dat het slechts één of heel enkele bacillen bevatten kan. Wat gebeurt er nu bij deze besmet ting? Er nestelen zich tuberkel-bacillen in de fgnste vertakkingen van de luchtpijp, bij voorkeur op de goed geventileerde plaatsen in de longen en vormen daar een zweertje, terwijl in de buurt daar van gelegen lympheklieren worden ont stoken. Men spreekt dan van de eerste (primaire) infectie welke op zich zeil bijna altijd geneest. Zij laten alleen ver kalkte plaatsen achter waarin nochtans da tubercel-bacillen levend achterblijven. Enkele weken na het allereerste begin van dezv, infectie krijgt de patiënt een andersgevoeligheld voor t.b.c. (allergie) en reageert positief op huidreacties (de krasjes), terwijl gelijktijd!^ een ver sterkte weerstand tegen de tuberkel bacil (immuniteit) optreedt Complicaties, Aan dr S. Blankert wordt op zijn ver zoek met ingang van 1 September eervol ontslag verleend als rector van het gym nasium. Idem aan de h.h. M. A. Mar- bus (met ingang van nader te bepalen datum) en J. Wezel als ambtenaar van da burgerlijke stand. Tot ambtenaar van de burgerlijke stand wordt met alg. st. benoemd de heer J. Nauta, met in gang van 1 Augustus a.s. door B. en W. benoemd tot adjunct-commies ter secre tarie dezer gemeente. Met alg. st. wordt met ingang van 1 Sept, benoemd tot conrector van het gymnasium drs A. van Bruggen, leraar in de oude talen aan die school en sedert 1 Sept. 1951 met de waarneming van het conrectoraat belast. Bestrating Frlttemahoven. Mevrouw Schaper zegt dat de be strating van enige dwarsstraten in de Frlttemahoven in zeer slechte toestand verkeert. Het is haar bekend dat deze straten eigendom zijn van de betrokken huiseigenaren. Maar kan er door mede werking der gemeente geen verbetering worden bereikt? Spr. meende dat dit in de Swartsbuurt ook is gebeurd. De Voorzitter antwoordt dat de be doelde straten inderdaad in beheer en on derhoud bij de eigenaren zijn. Als ze in zeer slechte toestand verkeren geeft onze bouwverordening de mogelijkheid deze mensen aan te schrijven en te ver plichten verbeteringen aan te brengen. Deze procedure gaat nogal met moei lijkheden gepaard, maar ze is inderdaad in andere stadsgedeelten toegepast en B. en W. zullen onderzoeken of de toe stand hier zo ernstig is dat zal moeten worden ingegrepen. Hierna sluiting der vergadering. Onttrekken straat bij de Op- penhuizerweg aan het open baar verkeer. B. en W. stellen voor op haar verzoek aan de N.V. Tonnema een langs haar fabrieksterreinen aan de Oppenhuizer- weg lopende straat te verkopen, waar door een betere situatie voor het bedrijf zal worden verkregen. B. en W. hebben daartegen geen bezwaar nu ook tussen Tonnema N.V. en N.V. Ooms die ook van een gedeelte van deze straat gebruik maakt overeenstemming is bereikt. De straat, die nu alleen voor de N.V. Ton nema van belang is zal nu aan het open baar verkeer moeten worden onttrokken. B. en W. stellen voor daartoe over te gaan en de straat ter oppervlakte van ongeveer 2580 m2, met uitzondering van werken van het gemeentelijk waterlei dingbedrijf aan Tonnema N.V. te verko pen voor 20.000. Z. h ,s. aldus besloten. hoogte, soms wel op 12000 meter. Dan onderscheidt je niets meer op aarde. Alleen als je laag vliegt en bij het lan den merk je hoe snel het gaat. Maar vliegen is heerlijk. Vooral in for matie. Dan is het echter geducht oppas sen en je moet op je maten kunnen ver trouwen. Als er maar één wildeman tus sen zou zitten, is er kans op brokken. En natuurlijk moet je stipt reageren op de aanwijzingen van de leider. Stuntvlie- gen doe ik ook graag en ik durf het haast niet te zeggen op laagvliegen zijn alle straaljagerpiloten verzot. Dan kan je zo fijn zien hoe hard het gaat. Maar voor de mensen beneden zal het wel niet zo prettig zijn, lachte Henk, Zelf horen wij echter niets van het gehuil omdat we vóór het geluid en in een her metisch afgesloten cockpit zitten. Henk heeft nu nog een paar dagen verlof, maar gaat Maandag naar Den Haag en vandaar naar de vliegbasis Twenthe waar hg in de tweemotorige Gloster Meteors moet leren vliegen. En dan komt hij waarschijnlijk in Leeuwar den en dus ook wel eens met zijn „kist” boven Sneek. Geef ons dan maar een seintje, Henk, zelden we. Dan zullen wij eens extra naar je uitkijken. Maar niet al te laag vliegen hoor. Dat afschuwelijke gehuil is niet om aan te horen. Henk lachte en vertelde tot besluit nog, dat hij nog ruim een jaar actief en daarna nog drie jaar als maandvlieger moet dienen. Dan zit de militaire dienst er op en wil hg het nogmaals bij de Burger Luchtvaart pro beren. Want aan de vliegerij heeft hij voorgoed zijn hart verpand. voor te komen, welke in de richting van tuber culose wgzen. De ene persoon klaagt vlugger dan de ander, verder zijn er per sonen, die sommige verschijnselen aan ouderdom enz. toeschrgven etc. etc. De huisartsen kunnen niet allen, die positief reageren op de krasjes, bg vaga klach ten voor doorlichting naar het Consul tatiebureau zenden, want dit zouden deze bureaux niet kunnen verwerken. Z. h. stemming of discussie worden daarna de volgende voorstellen van B. en W. aangenomen: tot voorlopige vast stelling van de rekening van het lening- fonds over 1952; tot het aangaan van een geldlening groot 500.000, rente 37/ib bij de Bank voor Nederlandse gemeenten; tot het oprichten van een Stichting voor het uitgebreid technisch onderwijs (het voorste] is opgenomen in een vorig nr.)tot aanvulling en wijzi ging van de Alg. Politieverordening (vergunning nodig voor het exploiteren van speelautomaten, het voorstel vindt men in een der vorige nummers)tot na dere vaststelling van de huren van enige complexen woningen der gemeente (het voorstel vindt men in een onzer vorige nummers); tot toekenning van premiën te verlenen op grond van de premierege ling woningverbetering en -splitsing 1953; tot aankoop van het perceel ie Oosterkade 43, in verband met de sane ring van een oud stadsgedeelte. Zodra de woning is ontruimd zal zij worden af gebroken; tot wijziging van het raads besluit van 12 Juni jl. inzake verkoop van percelen grond en water aan Op- penhutzerweg en Houkesloot aan de er ven B. J. Feenstra N.V. (deze percelen worden nu verkocht onder beding van een jaarlgkse grondrente); tot onder handse aanbesteding van het leggen van een gedeelte riolering ~p het zg. „Eiland” aan de N.V. Alg. Aannemers bedrijf A. Ooms en Zoon alhier voor de som van f 39485; tot vaststelling van een nieuwe verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der per sonele belasting (het voorstel van B. en W. vindt men in een vorig nr. Vergadering van de raad der ge meente Sneek op Dinsdag 27 Juli, ’s avonds 7.15 uur. Voorzitter: burge meester L. Rasterhoff, secretaris de heer K. Koster. Aanwezig 16 le den. Afwezig (m. k.) de heer Langius. Na opening der vergadering v~aagt en verkrijgt mevr. S c h a p e rT o 1 m a n verlof om na afhandeling der agenda een vraag tot B. en W. te richten over de slechte bestrating in de Frittemahoven. Nadat de notulen van 12 Juni jl. on veranderd zijn vastgesteld wordt een aantal jaarverslagen en rapporten in zake kasopneming voor kennisgeving aangenomen. Eveneens wordt voor ken nisgeving aangenomen een hernieuwd verzoek van de Centrale van Katholieke Militaire Tehuizen, om in aanmerking te komen voor een jaarlijks subsidie. In hun advies wezen B. en W. er op dat de zorg voor militaire tehuizen in het bij zonder behoort tot de taak van het rijk. B. en W. stelden voor ook een schrijven van de Bond van Nederlands Overheids personeel (B.N.O.P.) te Amsterdam in zake de Interimregeling Ziektekosten 1954 voor kennisgeving aan te nemen. Mevr. Schaper vroeg of hier perso neel in dienst is dat niet verplicht ver zekerd is. De V o o r z. antwoordt dat sedert de gemeente is toegetreden tot de l.Z.A, da interimregeling niet meer voor deze gemeente geldt. Z. h. s. wordt ook dit stuk voor kennisgeving aangenomen. Schotse marsen 5 en 6 Chef de Corps Schotsa marsen 7 en 8 Mars 5 (Prinsje) Wilhelmus met naspel En het vierde wordt nog deze week verwacht Zou het reeds aanstaande Donderdag zover kunnen zgn? Zeker welals de luisteraars van Dinsdagavond woord houden en an dere milde gevers ook nog een duik ne men in hun „knip”, daar bij de Wip. Het grootste biljet zat deze keer in de blau we bus op het Schaapmarktplein nl. een briefje van tien (het 2e). Dank, dank! de peilschaallat daalt. Het geldbedrag in de blauwe bussen stijgt langzaam maar zeker! U wilt de oogst van de „Ungetiders”-avond graag weten? Hier volgt ze: ƒ67,16, aan cen ten, stuivers, dubbeltjes en kwartjes (zeer veel kwartjes), zilveren papieren guldens. Er is nu al bgna zo’n drie en een half honderd in de blauwe bussen gerekke- tikt Geheel vrijwillig!! Zonder hinderlijk gebedel, terwgl men rustig staat te luis teren naar het podium-programma. Ja, helemaal spontaan bijgedragen als dank vooi het gebodene en uit sympa thie voor het goede doel, door de gevers zelf naar de drie standplaatsen der blau we bussen gebracht. Dat is juist zo aardig van deze on gedwongen offervaardigheid. Pessimisten hebben gezegd: „helemaal verkeerd, jullie moeten de mensen de collectebus onder de neus duwen, dat levert veel meer op”. Waterpoorters en vreemdelingen, is dat zo? Zet ze Schotse marsen 3 en 4 Manoeuvre mars (met drumband) Stens Maar vliegen In een straaljager is ook zwaar werk. Het eist de uiterste concen tratie. En je zit als ’t weer het toelaat alle dagen 1% uur en soms wel twee-drie uren achter elkaar in da lucht. Toch heb ik er nooit spijt van gehad dat ik straaljagerpiloot ben geworden. Vooral ook om de mooie tijd die we in Canada doorbrachten. We waren er met jongens van alia nationaliteiten: Noren, Denen, Engelsen, Belgen, Fransen, Italianen, Portugezen enz. en konden het uitste kend met elkaar vinden. Het taalverschil was geen bezwaar We spraken allemaal Engels, wat ook de taal is voor de lucht vaart. Zaterdags en Zondags waren we vrij en konden we doen en laten wat we wil- Of J": toen helemaal klaar was? Nee, Maar dat ben je ook hooit. Er komen steeds weer nieuwe dingen en je moet „bij” blijven. We gingen in Macdonald eerst nog schietoefeningen houden op de vlag. Maar na 6 weken waren we ook hier klaar. Dat was op de 10e Juni. De boot naar Nederland ging echter pas op 10 Juli en daarom hebben we toen nog maar een maandje als vlagtrekker ge fungeerd en ons nog meer in het schie ten bekwaamd. Wij vlogen in Canada in de T 33 Sil verstar, een zeer snelle jager, die 800 900 km per uur haalt. Van die grote snelheid merk je zelf trouwens maar weinig. We vliegen nl. altgd op grote door de in 1882 door Robert Koch ontdekte tuberkelbacil. Deze bacil is onzichtbaar klein en omgeven door een waslaag, welke hem be schermt tegen invloeden van buiten, en dat is de oor .aak van zgn bijzondere hardnekkigheid tegen pogingen van de geneesheren de ziekte te genezen. niet altgd duidelijk klachten Dirk J. Kamstra, geb. 7 April 1867 te Ytens (iHennaarderadeel) Jelle D. Kamstra, geb. 20 April 1891 te Folsgare. Dirk JKamstra, geb. 9 Sept. 1918 te Scharn.egoutum. Wip-wals, Heil-Europa mars Slede-paardjes Wiener Praterleben Molen in het Zw. Woud Sons of the Brave TAPTOE Openingsroffel Russ. Taptoe 2 Geestelijke Liederen Hollandse Taptoe Signalen (hoornblazers) Schotse marsen 1 en 2 Dadouin mars (met drumband) Smidt Dinsdagavond verschenen op het Wip- podium de Snitser Ungetiders, terwgl Harry Meyers als conferencier optrad. Hij zowel als het ensemble hadden veel succes bij het publiek, dat, ondanks het gure weer, nog in grote getale naar het centrum der stad was getrokken. Heden, Donderdagavond de Manuela Hawaiians, morgen, Vrijdag het Chr Muziekcorps Harmonie en Zaterdag het Majoco trio, de twee Cavelli’s, Frans Eykhof (humorist) als conferencier, de komische sneltekenaar Franly en G Schuil op zijn klavoline. Het programma van h:t concert dat de Chr. Muziekver. Harmonie, directeur de neer Feenstra te IJlst, morgen Vrij- ^ip; odium zal dagavond 8 uur op het geven, luidt als volgt: Frysk Folksliet Mars du Héros Mondnacht auf der Alster Scherzo American Patrol Meacham-Delhaye. Aan de Ingezetenen der Gemeenten Wymbritseradeel en IJlst. In de maand Augustus a.s. zal er in deze gemeenten een bevolkingsonderzoek op tuberculose plaats hebben voor hen, die de leeftijd van 14 jaren hebben be reikt Hiertoe ontvangt men een oproeping om op de daarin aangegeven plaats en tijd aanwezig te zijn. De belangstelling voor het t.b.c.- onderzoek neemt voortdurend toe. Nog dit jaar zuilen de gemeenten in Fries land, waar het onderzoek nog niet heeft plaats gehad, aan de beurt komen. In een serie van drie artikelen, waar van het eerste hiernevens staat, zal wor den gewezen op het grote nut en de noodzakelijkheid, dat ieder medewerkt om deze besmettelgke ziekte te bestrij den. Uit de statistieken blijkt, dat in Ne derland per jaar nog meer dan 12000 nieuwe gevallen van actieve tuberculose gevonden worden. Het tijdig onderkennen van deze ziekte en de te treffen maatregelen ter bestrijding daarvan betekenen een groot volksbelang, waaraan ieder, die verant woordelijkheidsgevoel bezit, dient mede te werken. De kosten van het onderzoek zijn be paald op 1.05 per persoon. Kan men dit beslist niet betalen, dan wordt dit be drag verminderd of wordt men van be taling vrijgesteld, zodat niemand om fi nanciële redenen behoeft weg te blijven. Van harte bevelen wij bg de ingezete nen dit onderzoek aan in de hoop, dat ieder zijn verantwoordelijkheid in deze moge gevoelen voor zichzelf, voor zijn gezin en vooi anderen. SNEEK -17 Juli 1954 Ik had zelf nooit gedacht dat ik het zou worden. Ik meende dat Ik te klein was, vertelde hg ons dezer dagen toen we hem kersvers uit Canada terug gekeerd spraken in de woning van zijn ouders aan da Kleine Palen. Daarom besloot ik, toen ik hier in 1952 mijn einddiploma R.H.B.S. haalde, maar naar de M.T.S. te gaan en werktuigbouwkundige te worden. Wel probeerde ik eerst nog op de Rijks Luchtvaartschool te komen, maar om dat ik nog in dienst moest, ging dat niet. Maar ik had me natuurlgk opgegeven voor de luchtmacht en was dolblij toen ik daar hoorde dat ik niet te klein was. Daarom besloot ik militair vlieger te worden en nu ben ik dan straaljagerpiloot. h-gUaa l&wIsV gil w W

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1