Predikbeurten KAPPIE en de vreemde Kolenlading LEVENSAVOND •u Bernard kreeg zijn millioen toch Huid Mijn baby is vier maanden.... Ingezonden Mededelingen tachtigjarige Aan de ouders in Sneek Rectificatie N.C.L.B. Oppenhuizen Speeltuinver. De Noorderhoek Zondagdienst Dokter, Apotheek en Zusters Nog dit jaar verbetering wegdek Afsluitdijk Geslaagd Contact der Dokkums Herinneringen van een door D. ZU1DEKBAAN Examen Middenstandsdiplo ma Algem. Handelskennis Buitenlandse Landbouw deskundigen naar Sneek Overtollig Maagzuur... Oude kennissoen. U zien ZONDAG 1 AUGUSTUS 1954. 47 de S. Albada Ds. van 54 Heiligingsdienst mt Naar huis. Advertentie i.M Watersport. 22 Kraamverpleging ’’lister IJ. Kramer, Stationsstr. 14. Nadat de meester de twee grote en draalde tot de vonken er uit| brokken kolen op het vuur had ge- „Help!” gierde de maat. „Help! Te Amsterdam slaagden voor het dipl. Radio-detailhandelaar de heren H. v. d. Wal. Oud Kerkhof en L. N. J. Blom al hier. vlogen. krjjste i gingen Wijkverpleging Zuster H. Oppedijk, Jachthaven straat 10. 31 Juli1 Augustus 1954. Vanaf Zaterdagmiddag 4 uur: Dokter R. Ubbens, Stationsstraat 27, Telef. 2555 (b.g.g. no. 3000). Apotheek Vanaf Zaterdagavond 6 uur: A. J. v. d. Sluis, Marktstraat 12. die U ooit werd vandaag Castella AERE PERENNIUS. Vergadering van Gelovigen. 10 uur bij eenkomst. NED. HERV. KERK SNEEK. Voorm. 10 uur Dr K. H. Siccama. Nam. 5 uur Ds. F. Kuiper van Goënga. Friese Dienst. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Woudsend: Geen dienst. IJlst: 's Avonds 7.30 uur Ds. H. B. Kos sen, m.m.v. het Koor. 10 uur n.m OPPENHUIZEN. Woensdag 21 Juli was het feest voor onze afd. N.C.L.B. Met een prachtige nieuwe bus van de Gebr. Sijpersma ging men met negen en dertig personen op speurtocht door ons mooie Nederland. Om half zes begon de tocht. Door de N.O.Polder ging het vla Kampen naar Epe. Daar werd voor de eerste maal gestopt voor een heerlijk kopje koffie. Vandaar over Deventer en Zutfen naar ’s Heerenberg en Elten, een prachtig landschap met schitterende ver gezichten. Nadat daar de Inwendige mens nog wat was versterkt ging het naar Arnhem. Na een rondritje en het Openlucht Museum te hebben bezichtigd, reed men naar Apeldoorn en naar het Prins Bernhard Dal om zich daar te vermaken Om goed 7 uur werd de te rugreis aanvaard; in Steenwjjk werd voor de laatste maal gestopt. Om 11 uur arriveerden allen gezond en we) in ons dorp. De uitstekende chauffeur Sljbren komt een woord van lof en dank toe. U vliegt nu door de toas heen! snelde naar de advocaten, want nu was beweze.. dat oom Joseph zestien minu ten na oom Silas was gestorven en dat betekende geld voor Ternard. Eén ding vergat hij in de haast: dat de zon iedere dag van stand verandert Maar daar wees de directeur van het ziekenhuis hem op. Knappe koppen gin gen aan het werk en zij rekenden uit, dat de zon op de sterfdag die bepaalde -tand 36 minuten eerder moest hebben bereikt De directeur van het ziekenhuis wreef zich in de handen en Bernard zag zich een millioen dollar ontgaan. Maar neen, op het allerlaatste ogen blik herinnerde Bernard zich dat nie mand er aan had gedacht, dat in de nacht van 30 September (de sterfdag) op 1 October de wintertijd was ingegaan en de klokken een uur waren teruggezet Dat maakte al het verschil uit en nu heeft Bernard een millioen dollar, aldus het Alg. Dagblad. HEEG. Te Assen slaagde voor het di ploma Gezel Schilderen de heer U. Wa- linga van hier. en U behandelt VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN. Amicitia: voorm. 10 uur Drs R. K. Jong. GENEESMIDDEL HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF INTERKERKELIJK OPENLUCHT- WERK. Aanvang 8 uur. 29 Juli: Schaapmarktplein er Sperkhem. 5 Aug.: Schaapmarktplein en Noorder hoek. PINKSTER ZENDING. Voorlopig Woensdag 8 uur in Aere Pe rennius. Spr. Pastor H. Brohede. BAPTISTEN GEMEENTE. Kerkgebouw: Willem Lode wij kst raat 4. Voorm. 9.30 en nam. 5 uur Ds. Ph. Lin deman. Vrijdag 30 Juli 's avonds 8 uur Bijbel lezing en Bidstond. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Voorm. 10 uur Ds. J. T. Nielsen Warns. staat ver- van de blank- de zachtheid met Reeds enige tijd verkeert het wegdek op de Afsluitdijk nabij Komwerderzand in slechte toestand Dit is zeer hinder lijk en soms zelfs gevaarlijk voor het verkeer, dat hier over het algemeen met grote snelheid passeert. De A.N.W.B. heeft zich hierover dan ook tot u« Dienst Zuiderzeewerken gewend. De Bond kan thans mededelen, dat nog dit jaar zal worden begonnen met het ver beteren van dit wegdek. LEGER DES HEILS, Klelnzand 20. v.m. Heiligingsdienst; 7 uui Openluchtsamenkomst Ged. Pol. 8 uur n.m Verlosslngssamenkomst. Leidster der samenkomsten Majooi A. J. Hak. JEHOVA GETUIGEN. Iedere Dinsdagavond Pieter Jelleshüs Kleinzand en Zondagsavonds 7.30 uur Het bestuur van de Kaatsver. Sneek schrijft: Er zijn momenteel vele soorten van sport voor uw jongens. Maar één daar van is U misschien ^ninder bekend, n.l. het kaatsen. Deze oude (oudste) Friese sport is hier niet zo populair als bijv, het voetballen, maar toch mag zij voor Sneek niet verloren gaan. Daarom wekt het bestuur van de Kaatsvereniging „Sneek” U ook op uw jongens eens te laten kaatsen. Sneek ligt aam de zelf kant van het kaatsgebied, doch ondanks dat is er onder de jeugd toch nog wel animo. Zie s avonds maar eens op ver schillende hoeken van de stad, waar op straat wordt gekaatst m waar soms met gummiballetjes met vuur wordt ge speeld. Maar om deze jongens het kaats spel goed te leren, verzoeken we hen eens te komen op het terrein aan de N.O.hoek, waar iedere jonger, welkom is. Komen er te veel liefhebbers, dan zal het bestuur direct naar meer gelegen heden uitzien, waarbij we vanzelfspre kend ook het Martiniplein niet vergeten. •Prijsjes zullen worden beschikbaar ge steld. In zeer /ele plaatsen in Friesland wordt door de jeugd gekaatst (straat- kaatsen, schoolkaatsen enz.) Waarom niet in Sneek? Ouders, het bestuur doet een dringend beroep op U! Zie ook de advertentie in dit blad! Aan de chr. landbouwhuishoudschool te Bolsward slaagde voor het diploma vormingsklas mej. A Tolsma van Sneek Geslaagd voor de hoofdakte de heer E. G. Couperus te Sneek. Voor het B- gedeelte mej. I. Feenstra t” Nijland en de h.h. J. Tjalsma te Wolsum, J. W. Buwalda te Abbega, J. Bruinsma en A Boersma beiden te Scharnegoutum. Te Leeuwarden slaagden voor het middenstandsexamen alg. hamdelskennis de h.h. N. Blom, L. Boersma, H Bul- sing en mej. R. Gjaltema van Sneek en de heer M. Bloem te Rauwerd. Geslaagd voor het examen M.O. Engels (A), met aantekening voor paedagogle, mej. A. Kuipers te Sneek, leerlinge van de Fryske Akademy te Leeuwarden. Te Groningen slaagden voor Handen arbeid L.O., de dames E. Hogeweg te Sneek en A. Goelema te IJlst. Geslaagd te Den Haag voor het Pa troonsdiploma vakbekwaamheid voor het Automobiel- en Garagebedrijf „BOVAC”, onze stadgenoot de heer J. Zijlstra. Voor ’t diploma Boekhouden van de Associatie (Dagexamen) slaagden de h.h. H. Tippersma, S. Zeilstra, G. Eizen- ga en A. Roosenstein, allen opgeleid door de heer P. Kooi, leraar Boekhouden te Sneek. En ’t viel weer mee; met prachtig weer startte ik tegen ongeveer tien uur uit Maastricht en liet de motor lopen op die mooie weg naar Nijmegen! Er was toen nog weinig verkeer in die jaren en je kon maar raak rijden; een enkele keer eens een span, paarden dat wat te keer ging, maar die was je zo voorbij, ’t Was warm en mijn motor ijep zoals hij nog nooit gelopen had, met de lucht- klep open nam hij bijna niets. Ik vergat zelfs te tanken en had al ruim 200 K.M. afgelegd toen ik op de Veluwe plotse ling op het idee kwam mijn tank eens te inspecteren. Ik had nog juist genoeg een pomp te bereiken, die toen ook nog maar dun gezaaid waren langs de we gen Toen maar weer de gang er in. Bij Katerveer begon 't te regenen; zou ’t weer me nu op 't laatst nog in de steek laten Maar 't klaarde weer op en ’t was nog ruim op tijd dat ik ’s avonds voor mjjn huis afstapte. 't Was voor die tijd een hele tocht ge weest voor een motorrijder van wie 't jongste toen al af was. Voor SCHOOLBOEKEN enz. is G. v. d. Pijpekamp, Kleinzand 2 vanouds de beste leverancier. Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep in UULLDICIU de poriën door, doodt de ziek tekiemen en geneest de huid.' BALSEM - ZEEP GEREF. KERK (Art. 31 K.O.) Koudum: voorm. 9.30 uur Leesdlenst; nam. 2 uur Ds. Benschop (in de Doopsgez. Kerk). GEREF. KERK. Oudega (W.)voorm. 9 en nam. 1.30 uur Ds. C. Bos van Sexbierum. dit J. Houtsma, Oosterend; xBr. ledema, Sneek; J. de Jager, Engelum; Sj. de Jager, Sijbrandaburen; Fr. Jon- sma, Engelum; xA. de Jong, Bolsward; A. M. de Jong, Sneek; E. A. de Jong, Apeldoorn; H. B. C. de Jong, Sneek; J. de Jong, Koudum; K. de Jong, Koudum; xM. de Jong, Wltmarsum; T. de Jong, Oenkerk; Tj. de Jong, Oenkerk; xC. de Jonge, Sneek; W. de Jonge, Balk; C. Jongstra, Heeg; W. Jorritsma, Heeg; xW. v. Klaveren, Minnertsga; H. B. Knuwer, Bolsward; W. v. d. Kooi, St. Anna Parochie; H. Kooistra, Dokkum; F Koster, Rijperkerk; G. Kramer, Oude- bildtzijl; W. Kroon, Leeuwarden; xA. V. E. Kuipers, Sneek; S. Kuipers, Bols ward; Fr. Lautenbach, Berlikum; D. Lautenhach, Oudebildtzijl; xGr. v. d. Leij, Langweer; xTr. v. d. Leij, Beet gum; xH. Lodema, Leeuwarden; B. Lijk- lema, Balk; J. Mandemaker, Balk; A. v. d. Meulen, Leeuwarden: F. Mi edema. St. Anna Parochie; H. Moes, St. Jacobi Parochie; D. Muizeiaar, Bolsward; W Mulder, Hemelum; T. A. Nijdam, Sloten (Fr.); xF. C. Oord, Exmorra; xN. Osinga, Firdgum, A. C. Poiesz, Sneek; J. Post, Wijckel; C. Prins, Harich; J. Punter, Sijbrandaburen; xTj. Punter, Sijbrandaburen; xL. M. de Ree, Bols ward; L. Reidsma, Tjerkwerd; J. Reit- sma, Allingawier; W. de Schiffart, Oos- terwierum; D. J. Schoenbergen, Bozum; L. Schotanus, Wijckel; Fr. Lautenbag. St. Anna Parochie. Opgeroepen 63 cand. Geslaagd cand. Afgewezen 9. De met een x gemerkte namen zijn die van Dames. Iedere dag doe ik met Castella Parels de was van mijn vier maanden oude baby. Zonder dat ik er enig werk aan heb, komen alle luiers brand schoon en spierwit uit het sop. Het is geweldig! Niets te doen, niet te boenen, nietsIedere keer denk ik dat goed krijg ik zomaar niet wit, I en iedere keer weer dezelfde ver rassing. Trouwens: komt IJ ook mijn bonte was maar eens Deze vereniging organiseert op Woens dag 4 Augustus en Zaterdag 7 Augus tus een tweetal kindermiddagen voor de jeugd van de Noorderhoek, nl. op Woensdag 4 Aug. aanvang 15.30 uur een middag voor de kleuters t.e.m. 5 jaar Poppenkast vertoning op het speelterrein Voor een tractatie wordt gezorgd en na tuurlijk zijn ook kinderen van niet-Ieden welkom, maar dan tegen betaling van 25 cent. Zaterdag 7 Augustus, aanvang 's middags 2 uur een spel- en wedstrijd- middag voor jongens en meisjes van 6 t.e.m. 14 jaar op het Black Boys terrein. Voor muziek en gratis consumptie is ge zorgd. De wedstrijden zijn in vier ver schillende leeftijdsgroepen, zowel voor jongens als meisjes, met vele aardige prijzen voor iedere groep. Na afloop van deze wedstrijd volgt er om 18.30 een ge- costumeerde voetbalwedstrijd voor jon gens van 15 t.e.m. 17 jaar, waarvoor de jongens zich moeten opgeven bij L. Huisman, Winsemiusstraat 17. Kinderen van niet-leden uit de Noorderhoek wor den eveneens In de gelegenheid gesteld aan deze wedstrijden deel te nemen, maar dan tegen betai’ng van 50 cent, waarvoor zij tevens voor de verdere duur van dit speeltuinseizoen als lid zul len worden beschouwd. Zie verder de na dere aankondigingen op verschillende adressen in de Noorderhoek. Opgave voor de wedstrijden worden gaarne inge wacht voor 5 Aug. bij het bestuur. J. HANSEN, E. Halbertsmastr. 49 L. HUISMAN, Winsemiusstr. 17. Vooi het examen Algemene Ontwik keling voor het N.O. slaagden F. Bult huis, G. Jansen, K J. Melchior, J. Rei- ker, allen te Sneek en IJ. v. d. Heide, Heeg. Voor het B-gedeelte van de Hoofdakte zijn geslaagd de heren D. G. Albada, Heeg en H. Venema, Sneek. Geslaagd voor het Associatie Practijk- diploma Duitse Handelscorrespondentie de heer W. F. de Jonge alhier, opgeleid door de Leidse Onderwijsinst. te Leiden. Geslaagd voor het Associatie Practijk- diploma Nederlandse Handelscorrespon dentie de heer R. van den Akker alhier, opgeleid door het Nederlands Talen In stituut te Rotterdam. Ik had plan nog enkele spelers van vroeger op te zoeken alsmede enkelen uit de tijd der internering. Er waren hier nl. tijdens de oorlog verschillende Belgische kaatsers in de interneringskampen geweest, die omdat ze niets te doen hadden en steeds maar het Friese spel beoefenden, zo goed raakten tngespeeld, dat ze de Friezen in die jaren verre de baas waren. Er was vooral eeen partuur: Auguste van Llerde, Emlle Hoyois en Georges Herphelin dat in die jaren bijna overal won Maar er waren meer o.w. ook de kleine Albert Decastieau, een steenhou wer uit Soignies en tijdelijk te werk ge steld bij de firma van Wijk hier in Sneek die zeer de aandacht trok door zijn prachtige uitslag Hij is later agent van politie geworden In zijn woonplaats en heeft een paar jaar geleden onze pro vincie nog eens bezocht waar hij zovele lauweren in zijn interneringstijd had vergaard. Ik heb toen enkele van deze spelers op mijn reis nog bezocht o.a. v. Lierde in Ninove en enkele anderen in Braine-le- Comte, Enghien, Manage e. a. Ik was van Aalst naar Dendermonde gereden, waar ik de eerste verwoestin gen aantrof: de gehele gemeenteplaats lag plat en ’t was droevig te zien hoe de mensen daar in kelders huisden en van de straat af direct in de grond verdwe nen. De wegen waren afschuwelijk en op sommige gedeelten bijna onberijdbaar. In Braine, een van de bekendste kaats- centra van België bleef ik een paar uur, maar t viel niet mee contact op te ne men zo midden op een dag in de week. De mensen waren druk aan hun bezig heden en hadden na de oorlog wel wat anders te doen dan over „Internationa les'’ te denken. Ik bleef 's avonds in Fayt, waar wij in 1910 een internationale ontmoeting tussen Friese en Belgische spelers had den gehad, maar ook hier was in tien jaar heel wat veranderd. De toenmalige president, een ingenieur die tijdens de gehele oorlog in China had gewoond, was nog buitenlands, het eens zo be roemde partuur was uit elkaar gegaan en de vereniging had een tweede klasser van jonge spelers, ’t Zou wel lang duren voor men weer eerste rangs wedstrijden zou kunnen organiseren. Toch trof ik er nog verschillende ken nissen. die in de jaren 1910T4 als sup porters geregeld in Sneek waren ge weest en hadden we nog een gezellige avond. Van animositeit ook hier in ’t Walenland geen sprake. Ik trof zelfs in een garage nog een oud-geïnterneerde uit Gaasterland die mij herkende en vol lof was over de goede dagen welke hij in Friesland had beleefd. Daar zat ik dus in de z.g. „Centre”. steld heid, de helderheid van alle goed, dat Castella Parels. ga. Kampdienst. Collecte Predikanten fonds. Offingawier: nam. 1.30 uur Ds. Kuiper. Oppenhuizen: nam. 1.30 uur Ds. H. C. Kranendonk van Woudsend. Uitwellingerga: voorm. 9 uur de heer S. P. Romkema van Joure. Oudega (W.): nam. 1.30 uur Ds. Beker van Workum. Scharnegoutum: voorm. 9.15 uur Ds. C. P. van Andel; nam. 1.30 uur Ds. C. P. van Andel. H. Doop. Sandfirden: voorm. 9 uur van IJlst. Woudsend: voorm. 9.30 uur Ds. v. d. Werf van ’s Heer-Abtskerke; ’s avonds 7.30 uur Ds. B. Albada van IJlst. IJsbrechtum: voorm. 10 uur Ds. Brink van Wirdum. (H Doop). IJlst: voorm. 9.30 uur Ds. J. W. Bruin sma; nam. 2 uur Ds. C. C. Addink. NED. HERV. KERK. Folsgare: voorm. 9 en nam. 1.30 uur Ds. W. G. v. d. Ree van Rotterdam. Gaastmeer: nam. 1.30 uur Ds. v. Eijsinga. Gauw: voorm. 9 uur Leesdlenst. Heeg: voorm. 9.30 uur Dr L. J. Caze- mier van Schiedam; ’s avonds 7.30 uur Ds. Tj. Drent van Parrega. Hommerts: voorm. 9 uur Ds. de Noo. Jutrijp: nam. 1.30 uur Ds. de Noo. Nijland: voorm. 9 uur Ds. Breeuwsma van Zevenbergen; nam. 1.30 uur Ds. Bruinsma van Gaastmeer. Friese Dienst. Nijhuizum: voorm. 9 uur Ds. van Eijsin- Een jonge onbemiddelde ingenieur er gens in het zuiden van de Verenigd' Staten heeft een erfenis va- een mil lioen dollar te danken aan een zonne straal De Ingenieur had twee ooms Silas en Joseph Cadwell. De eerste was een bemiddeld koopman, de tweede eer chemicus, die ongeveer even rijk was Beide mannen waren ongetrouwd en hadden elkaar tot erfgenaam benoemd Silas nu had niet veel op met zijn neefje Bernard, onze ingenieur, en daar om had hij in zijn testament bepae’-i. dat zijn vermogen aan een plaatselijk zie kenhuis zou komen, als hij later ■■■tierf dan Joseph Oom Joseph daarentegen vermaakte alles aan Bernard, voor het geval hij langer zou leven dan Silas, die in de eerste plaats zijn erfgenaam was. Op dertig September van het vorige jaar kreeg Bernard een telegram, dat hem de dood van zijn oom Silas meldde Hij vertrok direct naar het sterfhuis, waar hij hoorde welk een merkwaardige rol het toeval had gespeeld: oom Joseph was op dezelfde dag als Silas omgeko men tengevolge van een explor'e in zijn laboratorium. Nu ging het er maar om wie van beiden het eerst gestorven was. Zou dit immers oom Silas zijn geweest dan kwam diens vermogen aan oor' Jo seph en vervolgens aan Bernard. Maar als oom Joseph eerder op de dag zoi zijn overleden, zou volgens de bepaling van het testament van oom Silas het plaatseljjk ziekenhuis alles krijgen. Wel kon precies worden vastgesteld hoe iaat de dood bij oom Silas was in getreden twee minuten over drie maar niemand was getuige geweest var de explosie, het laboratorium stond op een afgelegen plaats en de huishoudster had het ongeluk pas ’s avonds ontdekt toen zij van haar vrije dag terugkeerde. Öm alles nog moeilijker te maken, stel den de artsen vast, dat ook oorr Joseph om ongeveer drie uur moest zijn over leden Wat nu? Al zinnend op een middel om dat mil lioen te krijgen, begaf Bernard zich naar het laboratorium, waar sinds het ongeluk niets was veranderd. En nu komt de zonnestraal. Bernard ontdekte haar in een porseleinen schaal en hij ontdekte bovendien, dat die zonnestraal de oorzaak van de explosie was geweest Want In die schaal had de ontplofbare stof gelegen en wanneer de zon een be paalde stand bereikte, viel de zonne straal via de lens van een uit elkaar genomen microscoop in die schaal. Toen Bernard dat ontdekte was het achttien minuten over drie. Een minuut later was de zonnestraal verdwenen. Bernard Het feestcomité Dokkum 12 eeuwen heeft de bedoeling tijdens de a s. fees ten allen, die de naam Dokkum dragen uit te nodigen voor een conferentie, waar een bekend genealoog een referaat over deze naam zal houden. Er zijn al 51 nog levende families van die naam in ons land bekend. Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische re sultaten die zij bereiken met Castella Advertentie In 1920 hetzelfde jaar dat ik mijn mo tor aanschafte, kocht ik ook mijn eerste zeilboot. Ik had in de oorlog al wat gezeild in een tjotter, en ook wel eens in een schouw, maar scherpe, kleine scheepjes waren er toen nog niet veel; die kwa men pas later. Er waren enkele grote schepen van de D.-klasse en met de grote wedstrijd in de kermis kwamen er we) enige Hol landers, maar overigens waren ’t nog meest „ronde” boten Ik was toen reeds 46 jaar en als ’t wezen zou werd het de hoogste tijd. Ik trof toevallig een geschikte jol, ge bouwd door Langenberg te Nieuwebrug, waarvan een vijftal later in Sneek de zg. S.Z.C.-klasse vormde. Het waren prachtige, toerscheepjes, ruim, vertrouwd bij weer en wind en ik heb het 25 jaar met het meeste genoe gen bevaren. Dat waren toen de voorlopers van de latere B.M. en 16 M2 klasse, die in serie gebouwd, thans nog zeker enkele dui zenden bedragen. Wanneer ik nu soms de programma’s Volg de beste raad, gegeven haal nog Parel (47 ct. per pak) in huis I Ingez. Mededeling. GEREF. KERK (Art. 31 K.O.) Oosterdijk 30. Voorm. 9 en nam. 5 uur Ds. Benschop. CHR. GEREF. KERK. Voorm. 9.30 en nam. 5 uur Ds. N. Brand- sma. gooid, brak er een oorverdovend la- de meester, maar hun stemmej waai los. De maat en de meester werden volkomen verloren in het lawaa tegelijkertijd tegen de grond aan ge- Met Kappie was het ook niet a. gooid, alsof ze lucifers-stokjes waren, en - ‘2 2_ 1 de manometer en thermometer sprongen nen van de grond, als een vlag met een knal uit elkaar, in scherven, stuurrad, d<»i l±ij kiampavuug: vaai,- De ketel schudde, trilde en danste, uit hield. Want de „Kraak” vloog oiigeveer de stookplaat schoten grote, groene, met dezelfde snelheid door het water, lekkende vlammen de machinekamer als een vliegtuig in de lucht, Het water binnen en de machine raasde en brulde, spoelde er over heen, en de s patten j te best gesteld. Die fladderde nl. met Izijn be- j (aan het dat hij krampachtig' vast- HEEG. Onze vroegere plaatsgenoot de heer H. Kamstra, thans hoofd van de Chr. School te Valthermond, slaagde voor Engels l.o. De heer D IJpma slaagde te Leeuwar den voor het banketbakkersvak. OPPENHUIZEN. Te Groningen slaag de voor de akte K, mej. P. Wittermans te Oppenhuizen. SIJBRANDABUREN. Geslaagd te Zwolle voor lingerie-coupeuse mej. T. Deelstra te Sijbrandaburen. WOUDSEND. Onze vroegere plaats genoot de heer J. Siegert te Den Haag is geslaagd voor het diploma Boekhou den M.B.A. BIJ BRAND. Voor brandmelding belle men iteeds op nr. 3000. Voor dit examen slaagden Dinsdag alhier: H. J. Albada, Hemelum; R. Alke ma, Makkum; xA. W. Altenburg, Bols ward; xP. A Been, Leeuwarden; xJ. A Beersma, Lemmer; xJ. Beimers, O.B. Dijk; xG. Beimers—Nauta, St. Jac. Pa rochie; Tj. Bekius, Engelum; T. v. d Berg, Giekerk; N. Bergstra, Oosterend xS. v. Berkum, Heeg; xG. BieHoen Leeuwarden; L. de Boer, Makkum; xM de Boer, Oosterend; xF. de BoerHaag sma, Sneek; N. Boersma, Tdzega; xD. V Boeijenga, Leeuwarden; J. A Bosma, Lemmer; H. Bouma, Hommerts; F Bouwsma, Wltmarsum; xA Brandsma. Berlikum; A Brouwer, St. Anna Paro chie; J. T. Brouwer, Blauwhuis; G. v. Brug, Wons, xT. v. Brug, Wons; J. Bijl- sma, St. Anna Parochie; xG. Fr. Cnos- sen, Warns; xF. Douma, Goënga; xA Draaisma, Sneek; C. Faber, St. Anna Parochie; xD. Faber, Bolsward; H. Fa ber. Bolsward; D. Feenstra, Bolsward; xTr. Franckena, Molkwerum; xA. A. Ga lama, Bolsward; S. B Graafsma, Wor kum; J. Groenewold, Balk; Sj. Haantjes, Balk; G. Heerma, Rijperkerk; xJ. B. Heins, Sneek; P Hessels, St. Anna Pa rochie; J. Hiemstra, Workum; U. Hoe- kema, Koudum; J. Hoeksema, Makkum; D. Hoekstra, Oudega' (W.); P. Hoekstra, Berlikum; Tj. Hoekstra, Rijperkerk. Opgeroepen 56 cand. Geslaagd cand. Afgewezen 9 cand. Woensdag slaagden alhier voor examen: ketsten in Kappie’s gezicht. „Dit isdit gaatte ver!” hijgde Kappie. „Erisietsaan de handik moetgaan kijken!" Met veel moeite gelukte het Kappie om het stuurrad vast te zetten, en zich overal aan vasthoudend, terwjjl hfl liep, bereikte hjj met veel moeite de machine- kamei. Daar vond hij de maat en de meester met uitpuilende ogen van angst voor het witlaaiende, brullende vuur liggen! Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken Alle vuil trekt enorm snel uit het goed in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu ein delijk eens een lOO°/o veilig wasmiddel. Door een misverstand vermeldden wij in ons verslag over de intocht van de Zeilkoningin, dat de Chr. Muziekver. „Harmonie” niet aan de tweede, optocht medewerkte. Ze marcheerde en blies echter wel dapper mee! Hedenmiddag arriveert hier een ge zelschap van plm. 70 Nederlandse en Buitenlandse Landbouwdeskundigen uit 20 landen, dat een congres In Wagenin- getn heeft bijgewoond en nu onder auspi ciën van de O.E.E.C. der Ver. Naties een excursie maakt door ons land. Hierbij zal ook de Noord-Oostpolder worden be zocht. De heren logeren in onze stad en zullen vanavond als het weer het toelaat het optreden van de Manuela Hawaii- ans op de Wip meemaken. Hiervoor zul len zitplaatsen voor hen worden gere serveerd. Morgen brengen ze een bezoek aan de fokbedrijven van de heren Gebr. Schaap in Deersum en H. J. Bootsma onder Nij- land. van de Sneek-Week nog eens in handen neem en de aantallen klassen en deel nemers vergelijk met toen, dan bemerk je pas, hoe de zeilsport is toegr tomen. In 1940 kocht ik een Valk, welke ik d« naam „Whippet” gaf naar de snelle windhonden waarvan ze we] iets hebben Zij heeft, gestuurd door mijn zo- i, haar naam wel eer aangedaan, en ligt thans tijdelijk op de „Brasem”, voorlopig slechts in ruste; hopelijk zullen mjjn kleinzoons er mettertijd nog in wed strijdzeilen. De jachthaven, In 1911 geopend, was toen nog maar een kleine onderneming De jachthuizen waren overvol en er moest heel wat gebeuren voor er nieuw bouw kwam. De Leeuwarderweg was nog bijna on bebouwd en als je naar de jachthaven ging, moest je door een klaphek en langs een sintelpad, daarna over ‘een bruggetje en dan was je waar je wezen wilde. Er was geen havenmeester en je moest je zelf maar zowat redden. Later met de grote uitbreiding en het verschij nen van ons aller hulp en toeverlaat Hospes kwam de boel pas goed voor elkaar. Ik heb tot voor een paar jaar altijd hetzelfde jachthuis gebruikt, ruim der tig jaar en zou ’t misschien nog niet hebben opgegeven als de „Whippet” in Friesland was gebleven. Maar als ik terugdenk aan al die heer lijke d- yen op onze Meer c al die mooie wateren als de Poel, Gudsekop, Lang- staarterpoel, Jentjemeer en heel die prachtige omgeving doorgebracht, dan kan ik niet aan de gedachte ontkomen dat wij Snekera een groot voorrecht be zitten dit „dorado” in onze nabijheid te hebben. Wat is er mooier dan op een mooie rustige dag in de week in een hoekje van Meer of Poe] aan wal te schieten en daar maar wat liggen kijken naar die prachtige wereld om je heen; een pijp te roken ver van het rumoer van de wereld, soms alleen eens mopperend als zo’n „straaljager” met z’n afschuwelijk ge huil die vredige stilte verstoort. Als je dan in de herfst nog eens op een mooie dag al die mooie hoekjes op zocht kon 't je gebeuren dat je met wee moed afscheid nam en je afvroeg: „wan neer en hoe”? ’t Is, terwijl ik dit schrijf, half Juli 1954, ’t regent en waait de gehele week en de enkele zomergasten die je in de jachthaven ontmoet, hangen wat rond, weten niet wat ze moeten of zullen. Zo kan ’t ook. GEREF. KERK SNEEK. Noorderkerk: voorm. 9.30 uur Ds. Neerken van Bodegraven; nam. 2.30 uur Ds. S. Neerken; nam. 5 uur Ds. W. Baas van Urk. Zuiderkerk: voorm. 9.30 uur Ds. W. Baas; nam. 5 uur Ds. A. Ferwerda van Gaastmeer. Oosterkerk: voorm. 9.30 uur Ds. J. M. Spier. het Industriegebied van België en wist niet direct wat ik zou doen. Naar de Borinage bracht mt nog verder van huis en mijn tijd schoot ook al weer op. Naar de Ardennen was me ook te ver en een reis door dat bergland met het gevaar van lekke banden of eer motor storing in eenzame streken was ook te riskant Ik besloot dan ook, na mijn kaart te hebben geraadpleegd, de weg in te slaan naar Namen en dan langs de Maas via Luik naar Maastricht'te rijden, ’t Werd nog een prachtreis door ’t Maasdal met z’n mooie omgeving en 't was nog net op tijd dat ik in Maastricht in een hotel op ’t Vrjjtnof mijn huis kon opbellen om te vertellen, dat ik weer over de grens was. De telefoon was toen na 's avonds negen uur gesloten. ’t Was een hele reis geweest die dag. alles aan m’n motor rammelde als ge volg van de slechte wegen in dat door de oorlog zo zwaar bezochte land. Ik had hem bij een paar flinke jonge kerels ge stald met opdracht alles goed na te zien voor ik m’n laatste etappe Maastricht— Sneek zou beginnen, ’t Zou wel een hele reis worden zo n ruim driehonderd K.M. maar toen een van die jongelui de vol gende morgen voor ’t hotel kwam met mijn motor prima in orde en ik hem ver telde van m’n plan in één dag naar huis te rjjden, lachte hij heel m’n be zwaren weg en zei dat zo’n reis met zo’n motor kinderspel was. Bij de een brandt het omhoog - bij de ander geeft het onpasselijkheid. Maar Rennies helpen altijd. En binnen twee minuten. Met Rennies geen kuren en af wachten, maar prompt afdoende baat. Loop niet de kans van zo’n zuurbrand-aanval na een smakelijk maal. En zeker laat nooit ’t genot van Uw maal bij voorbaat vergal len door angst Steek een paar Rennies bii U altijd En hebt U ze zelf niet nodig, ge bewijst er soms anderen een onvergete lijke dienst mee. Advertentie I.M.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 2