(Uit bet Vevleöen Z WlTSAL /K y A 1 Douwe Egberts hhss® BUITENLANDS OVERZICHT Ge.zonBe Babies “SNITSER FEMERK Een handige manier om een hwdijk kopje thee te zetten 1WEEDE BLAD Bioscoopnieuws Zeepost Noordelijke clubs ingedeeld Uitstapje Kleuterschool Ijlst 'PEPER ZALF ZEEP OLIE I F Een drieling in Drachten VAN DER PLAATS bolsward Van de rotsen in Tirol gestort Defecte klok maakte alarm De zaak Betty Meljado Benoemd Geen trek- maar strooptocht Koninklijk gezin naar Denemarken Nieuwe Russische pogingen om E.D.G. te verhinderen fex- VR1JDAU 3ü JuLl 1954 N 1 t J W 5 B L A D" „S N E C. K t K 7 •M zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach- (5 Aug.) ■H 41 50 jaar geleden dus: V.V.K., Advertentie LM. I 4i A. f. S. A voldoende voor 2 i 3 koppei Verkrijgbaar bij Uw winkelier van 20 stuks. IJSBRECHTUM. Uitslag var het alhier gehouden ringfietsen: le pr. J Hazelhoff; 2e F. Abma, 3e W. de Groot, 4e J. de Boer, allen te IJs- brechtum; 5e H. Zoethout, 6e K. Jel- tema, beide Tirns. Uitslag harddraverij paarden onder de man: le L. IJpma, Leeuwarden; 2e A. Zelle, Joure, 3e Kingma, Rien, 4a Bonnema, IJtens. IJLST, van 22—29 Juli. Overleden: Pietertje ten Kate, Indonesië: m.s. Willem Ruys s.s. Rondo Ned. Nw. Guinea: m.s. Willem Ruys op en 86 te (31 Juli) (2 Aug.) (2 Aug.) na op- Uit de Nieuwe Sneeker Courant en de Sneeker Courant van 31 Juli 1904, Uitsluitend bij (Apothekers en Drogisten Advertentie LM Maandagnacht om drie uur heeft mevr. H. KoopmansBosma in het Prot. Ziekenhuis te Drachten het leven ge, schonken aan een drieling, drie meisjes. Het gezin Koopmans woont in Garijp en telde ook reeds drie kinderen, twee jon gens en een meisje. Moeder en kinderen maken het uitstekend. fumeur en Henriette de Wolff; Pietje d. v. Lijkle Tromp en Jantje Slump; Johannes Bernardus z. v. Gerrit ten Cate en Trijntje Bleeker; Pieter z. v Sijbren Rispens en Jetske Douma; Elisabeth d. v. Nanne Walta en Trjjntje Bleeker; Meindert Jan z. v. Cornells Koetzier en Gadske Spoel stra; Anna d. v. Geert de Jong en Grietje Koopmans. Overleden: Hendrik Jellema, 9 jr. Barbarossa, de Zeeschuimer. Heeft er ooit een fiere boekanier be staan met de naam Barbarossa? Wie zou dat nu nog kunnen uitmaken? In ieder geval leven er nu nog op de eilan den in de Caraibische zee talloze legen den, waarin zijn naam voorkomt. Bar barossa, de prins der boekaniers, die de wraak van de sultan (omdat hij zijn harem te dikwijls bezocht) ontvluchtte en van de Marokkaanse kust naar het Westen voer, waar hij het bestond om met een handjevol zeeschuimers op de Spanjaarden tijdelijk uiteraard Trinidad te veroveren. Het is dit avon tuur, dat door Edward Small werd uit gezócht om in technicolor op het doek gebracht te worden. Met een fiere John Payne in de titelrol, met Donna Reed als zijn schone verovering, met Gerard Mohr en Anthony Caruso als een paar echte schurken in uniform en met op windende, gekleurde opnamen van ge vechten en enteringen tussen piraten schepen en Spaanse kruisers, met land en straatgevechten, zijn er romantiek en avontuur te over voor de liefhebber. Europa slechts aan practisch onverdedigbaar, open lag lijke leiding te brengen zijn beslag. In de oliewereld is Saoedi Arabië in opspraak omdat de regering van dat land, d. w. z. de koning een overeenkomst met de puissant rijke Griekse reder Onassls sloot, waardoor op de duur de gewel dige olieproductie van dit land alleen in tankschepen van deze heer zou moeten worden vervoerd. Men zegt dat de ko ning deze overeenkomst uit geldgebrek sloot. De oliemaatschappijen welke in Saoedi Arabië werken hebben natuur lijk tegen de overeenkomst geprotes teerd. Met enige vrees verneemt Israël het nieuws van de EngelsEgyptische en EgyptischSaoedi Arabische verdra gen. Door het vertrek van de Engelse troepen uit de zóne van het Suezkanaal krijgt Israël nu Egyptische troepen aan een lange grens en, gegeven de vijandig heid der Arabische staten jegens Israël belooft dat weinig goeds voor de jonge Joodse staat, ook al is Engeland mede garant voor de huidige Israëlische gren- I zen. BURGERLIJKE STAND SNEEK, van 22—29 Juli. Geboren: Goudtje d. v. Henri Par- Ruys Aug.) Ned. Antillen: s.s. Waterman (5 Aug.) (5 Aug.) ter de naam van het schip vermeld. (2 Aug.) (5 Aug.) Overleden: Pietertje ten Kate, 76 jr., wed. van Tamme de Koe Holtrop. Men mag de overeenkomst van Genè ve over Indo China „aanvaardbaar ach ten omdat er geen ander alternatief is” zoals Dulles heeft gezegd, „niet onbevre digend” zoals Eden haar noemde of „eer vol” zoals Mendes France haar ken schetste, geen dezer staatslieden stond toch zo hoog op de trap der waardering voor deze overeenkomst als Molotow, die haar een belangrijke overwinning noem de voor de krachten van de vrede en een ernstige nederlaag voor de krachten van de oorlog, ’s Heren Molotow’s enthousiasme is begrijpelijk, want hoe men het verdrag over Indo China ook waardeert, men kan het eerder een ne derlaag voor het Westen en een overwin- IJLST. Alle verenigingen wensen bij hun jaarlijks uitstapje gaarne zomer weer, doch bij de kleuters is dit een ver eiste. Zo was dan om het minder aan gename weer dit uitstapje eens en nog eens uitgesteld. Doch Vrijdagmiddag werd doorgezet en de leerlingen met de juffrouw vergezeld van vele moeders maakten die middag hun jaarlijks reisje naar de speeltuin in Sneek. Het weer hield zich uitstekend en de tocht langs de Geeuw was dan ook heerlijk. Aller eerst ging het in Sneek naar het park. Een kijkje werd daar genomen bij de apen en vogels. De speeltuin werd onder luid gejuich veroverd en het schomme len en wippen kon beginnen. De kopjes werden al gauw gevuld met limonade en de jufs gingen met snoep rond. Voor de heerlijke ijsco’s werd alles even in de steèk"gèlatëh. De „Johanna Jacoba” was zes uur weer present en de kleuters, ge wapend met een lolly, konden nu uit; rusten van hun spel. Bij de aankomst te IJlst stond Concordia gereed en maakte met de stoet en vele belangstellenden nog een rondgang door de stad. Het was een fijne middag geweest en de moeders hebben niet minder genoten dan hun kinderen, Een inwoner van Lonneker, die zjjn vacantia in Oostenrijk doorbracht, werd zwaar gewond toen hij bij een klimpartij een val van 20 m maakte. Het ongeval gebeurde in dé buurt van het dorpje In- nervillgraten in Tirol. De Nederlander is in ee ziekenhuis te Linz in Oost-Tirol opgenomen. spronkeljjk plan doorzetten om voor midden Augustus het Franse parlement te doen beslissen over de E.D.G. en daarbij het lot van zijn kabinet op het spel zetten. De Franse premier staat hier voor een zeer zware beslissing, waarop misschien ook nog van invloed kan zjjn de houding der Engelse rege ring. Ook deze heeft geen zeer gemakke- lijke keuze; enerzijds tracht ze zoveel mogelijk de samenwerking met Amerika te handhaven, anderzijds heeft Churchill steeds een sterk verlangen gehad nog eens met de Russen op hoog niveau te praten, welk verlangen nog is toegeno men sedert bekend geworden is dat Rus land over lange afstandswapenen beschikt welke de positie van Engeland in een nieuwe oorlog oneindig moeilijker zou den maken dan in wereldoorlog II het geval was. Hoe dan ook: Frans uitstel van de beslissing over de E.D.G., waarop de Russen in eerste instantie aansturen, zcu al uitermate betreurenswaardige ge volgen voor het Westen kunnen hebben, mede omdat dit in W.-Duitsland dr Adenauer in grote moeilijkheden zou kunnen brengen. SNEEK. Onze stadgenote mej. Nelly C. Francken slaagde te Den Haag voor het diploma der Toonkun stenaarsvereniging. Het is interessant in het licht van het bovenstaande nog even te vermelden dat de Russen bij het afsluiten van een •euw handelsverdrag met Finland, ook h< bben getracht deze kleine buur te be wegen bet Russische plan inzake eer collectief veiligheidspact voor Europa te steunen en ook gepoogd hebben Finland economisch hechter aan het Sovjetblok te binden. De Finnen zjjn er echter in geslaagd aan deze Russische druk te ontkomen. De betrekkingen blijven bij het oude en Finland neemt geen deel aan enigerlei blokvorming. Dat de Russen hun pressie niet hebben doorgezet zal ook wel veroorzaakt zjjn door hun we tenschap dat elke nauwere binding van Finland aan het Ooste’i-'k blok, door Zweden, nu geen lid van het Noord At lantisch pact, beantwoord zou zijn met een min of meer grotere zwenking naar het Westen. Verheugend nieuws is de principiële overeenstemming tussen En geland en Egypte over de Suez-zöne. Dezer dagen kreeg naar gemeld wordt ook het plan om de Egyptische en Saoedi HEEG. Doojr een defect aan de electri- sche klok vam de R.K. Kerk alhier, be gon deze te (middernacht van Maandag op Dinsdag/ plotseling te luiden. Dat veroorzaakt^ vrij wat consternatie in ons dorp; /velen opgeschrikt uit hun slaap, begapen zich naar buiten om te zien ot er prand was. Maar toen de oor zaak bekend was, gingen zij opgelucht weer naar oed. DEN HAAG. Het Koninklijk echt paar moet van plan zijn een drietal auto’s aan te schaffen, welke op het Loo gestald zullen worden. De vacantiekamer van de Amster damse rechtbank heeft de 51-jarige mevr. G. M. L.van M. uit Hilversum veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden met aftrek van de vier maanden preventief. Van deze twaalf maanden zijn er zes voorwaardelijk op gelegd, met een proeftijd van drie jaar. Zulks ter zake van „het voortgezette misdrjjl opzettelijk een minderjarige (Betty Meljado) te onttrekken aan het boven haar gestelde gezag, te verbergen en aan de nasporing van ambtenaren en Justitie te onttrekken”. De verdachte werd vrijgesproken van het eerste ten laste gelegde punt: de ontvoering, subs, medeplichtigheid hieraan. HEEG. Benoemd tot onderwijzer aan de Geref. School te Sexbierum de heer L. Poepjes van Heeg. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterljjk ter post moet Advertentie Feestviering 31 Augustus. Vliegerwedstrijd, versierde sportkarren, versierde hoepels, ver sierde bogen gedragen door meisjes in maskeradepakje. Aangifte bij de h.h. G. Jongbloed en R. v. d. Meulen. Meer en meer worden PICKWICK THEEZAKJES gebruikt. Het is zo handig. Het staat zo leuk en gezellig wanneer er visite is. PICKWICK THEEZAKJES zijn dubbele theezakjes, die alle smaak en geur dubbel- intensief afgeven. Ieder PICKWICK THEEZAKJE is voldoende voor 2 3 koppen heerlijke thee, in doosjes i Suriname: s.s. Bacchus Unie van Z.-Afrika en Z.W Afrika: m.s. Carnarvon Castle Juli) Canada: m.s. Prins Willem van Oranje Zuid-Amerika: m.s. Alberto Dodere s.s. Andes Brazilië: s.s. Andes Australië en Nieuw-Zeeland: vla Engeland (31 Juli) Inlichtingen betreffende de verzen- Arablsche legers onder gemeenschappe- dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. DEN HAAG. De minister van Ma rine heeft bepaald dat in cantinea al leen sterke drank verkocht mag wor den contant aan onderofficieren en minderen boven 20 jaar en niet meer dan 2 borrels per man per dag. ning voor het Oosten noemen dan iets anders. Het is dan ook begrijpelijk dat de communistische eetlust door deze overeenkomst van Genève is gescherpt, men verlangt meer van deze gerechten, men wil meer conferenties. De Russi sche regering gaf al direct na Genève een verklaring uit, waarin zij te kennen gaf dat h.l. deze conferentie gunstige voorwaarden had geschapen voor de re geling van andere belangrijke kwesties met inbegrip van het Duitse vraagstuk. Enige dagen daarna kwam het Russi sche voorstel een conferentie van alle Europese staten en de Ver. Staten te houden waar de oprichting van een stel sel van collectieve veiligheid in Europa zou worden besproken. Communistisch China zou door een waarnemer vertegen woordigd moeten zijn. Parallel aan deze Russische actie loopt de rode Chinese die de Aziatische staten het sluiten van een inter-Aziatisch vredespact met een looptijd van 20 jaar aanbeveelt. Als lok aas voor India’s deelneming schijnt Pe king dat land te hebben aangeboden Ti bet, de betwiste grensstaat tussen beide landen, die sedert enige jaren door de Chinezen is bezet, een zekere mate van zelfstandigheid te geven. Waarschijnlijk terecht speculeert Peking er op dat als India bereid zou zijn zulk een Aziatisch vredespact te aanvaarden, andere vrije Aziatische staten zouden volgen. Als be wijs voor hun goede trouw wijzen de Chinezen dan op him tegemoetkomende houding bij de besprekingen over Indo China! Men voelt waar de beide grote com munistische mogendheden heen willen. In Azië moet voorkomen worden dat de Z.-Oost-Aziatische defensie organisatie, waarvoor Amerika zich inspant, tot stand komt, en in Europa moet de op richting van de Europese Defensie Ge meenschap, waardoor W.-Duitsland her bewapend zou worden, verhinderd wor den. In beide werelddelen ontbreekt nog het politieke en militaire evenwicht, van waaruit het Westen met enige kans op succes met de communistische landen tot een vergelijk zou kunnen komen, waardoor de. mogelijkheid van een vreed zaam naast elkaar leven van beide groe pen misschien zou kunnen worden ver zekerd. In Azië ontbreekt dat evenwicht nog meer dan in Europa het geval is. Daar steunt de Westelijke positie op be trekkelijk weinig of geheel niets beteke nende bondgenoten als Siam, Pakistan, de Philippijnen en op Zuid-Korea van Syngman Rhee, die thans in de Ver. Staten is om president Eisenhower over te halen de oorlog in Korea te hervat ten, waar hij natuurlijk nul op het rekest krijgt. De militaire betekenis van de nationalistische Chinese regering op Formosa, bondgenoot der Ver. Staten, is nu nihil en biedt ook geen vooruitzich ten. Het Westen is ook ten opzichte van communistisch China te zeer verdeeld. In de Ver. Staten denkt men er, in het vooruitzicht van de congresverkiezingen in November, niet aan ook maar één stap te doen om door een wat vriende lijker toon jegens Peking een begin te maken met een door Engeland gewenste poging Rood China van Moskou los te weken en bovendien is thans de stem ming helemaal bedorven door de inci denten met vliegtuigen boven de Zuid- Chinese Zee. Zolang Amerika, Engeland en India het niet eens worden over een gemeenschappelijke politiek in Azië lijkt hier het uitzicht voor het Westen som ber. Misschien zal de dag nog naderen dat de Ver. Staten om toch een sterke, zij het weinig sympathieke pion in Azië zelf te hebben, Japan de vrije hand zullen laten bij de heropbouw van zijn militair apparaat, waarin het thans nog slechts een zeer beperkte vrijheid geniet. Om de laatste redenen zou Japan thans de deelneming aan het Z.O.-Aziatisch de- fensiepact geweigerd hebben, het zou zijn steun aan het Westen zo duur mo gelijk willen verkopen. Een groep meisjes van 14 tot 19 jaar, afkomstig uit Den Haag, heeft in Mep- pel een einde zien komen aan merkwaar dige praktijken tijdens haar vacantie, Zij pleegden in verscheidene plaatsen winkeldiefstalletjes en waren in het be zit van een hoeveelheid snuisterijen, waarop iedere marskramer trots zou zijn. De zaak kwam aan het rollen, toen een Meppeler kapper een poederdoos uit zijn winkel vermiste na een bezoek van een aantal meisjes. Toen de kinderen aan de tand werden gevoeld, bleek dat zij verscheidene winkeldiefstalletjes had den gepleegd, o.m. in Ommen, Ootmar- sum, Rijssen en Buren. Terwijl een van haar in een winkel iets kocht, ont vreemdden anderen wat van haar gading was. Koningin Juliana en prins Bernhard zullen, op uitnodiging van Koning Fre- derik en Koningin Ingrid van Denemar ken, het komende weekeinde doorbren gen op het kasteel Graasten in Jutland. De vier Prinsessen zullen eveneens mee gaan en daardoor gelegenheid krijgen kennis te maken met de dochters van het Deense koningspaar. Koningin Juli ana zal met. twee harer dochters per trein reizen, prins Bernhard zal zich met twee Prinsessen per vliegtuig naar De nemarken begeven. SNEEK. Voor de hoofdakte slaag den de h.h. D. Demmer te Nijega en Metz te Lutkewierum, beide van de hoofdcursus alhier en de heer S. Zwart onderwijzer aan de Chr. School te Sneek. het resultaat is nihil. We zeiden al er is niet veel actie. Ook het wolvee is slecht vertegen woordigd en ook dat zal z’n reden heb ben. We spraken met een man die één schaap in een hok had, één schaap en toen we hem vroegen waarom hij er niet meer had, zette hij z’n rechterbeen het hok, trok z’n pet naar beneden begon een rede af te steken, waar ik slechts een klein fragment van kan la ten horen, de hele plaat is niet voor deze rubriek geschikt. „Dat iene skiep, dat hat yn syn toarre hüd, de krêft, de fluggens en de gemie- nens fan hündert oaren! Sjoch ik bin in rêstich man, ik gean Tiisdeis nei Snits, Freeds nei Ljouwert. Fierder thüs by ’t wiif, wy kinne goed meiinoar, mar hjir- sa, datselde mormel dat je der ringen sjogge mei syn keale prottersliif, dat hat de frede üt myn lén en üt myn hüs fordreaun. Tsien wiken haw ik it oan- sjoen, mar fan ’e moarn sei ik it kr sil fuort. It is gjin skiep, it is in tiger! It hat myn tün forrinnewere, it hat de jonge beantsjes opfretten en myn wiif in senuwkrisis bisoarge. En nou sil ik jo lenkearhou wachtsje efkes, der komt Frans oanWel, wel der is Frans, jonge, dou komst krekt op tiid. Dizze man (hij wees naar ons) woe mei alle gewelt dit leaf twajierrich nuet skiepke fan my keapje, mar ik sei: Frans is nümer ien, dy hat de earste keap op alles hwat ik kwyt moat en wol. Nou mar Frans jonge, siz it mar hen?” Zo langzamerhand zien we op onze veemarkt naast het gewone vacantie- bezoek, te weten kinderen, ook de logé’s weer verschijnen. Logé’s in alle moge lijke vreemde en opvallende kledij. Daar zijn de Amerikaanse Friezen die rond slenteren en oude vrienden begroeten met een slap handje en „Hello, dat is Japik, ik sjoch. How giet it?” Dan de ome’s die met kleine Pietje en kleine Ko- busje „prettig naar de beesten zijn”. Maar goed, naast die kinderen, ome’s en zonen van Uncle Sam hebben we dan nog de knapen die het vanmorgen heel kalm en rustig aan doen. Er staan er wel een stuk of tien achter een gewel dig zware koe. De eigenaar, een klein maar pienter manneke, leunt een eind verder tegen de balie en heeft een ge sprek met een collega over het een of ander onderwerp, maar beslist niet over vee. De knapen die met de koe bezig zjjn, doen dit zo grondig en op z’n elfender- tigst dat een burger ons er over aan spreekt. „Mag dat sumar munhear? Die kerels knipe dat arrume beest op ’e rug, op ut bil, in ’e hals, onder an ut jaar en su, ik mut je segge ik fyn it mar wat een pienluke saek. Het munhear der soms oek sjoegua fan waarom as die lui dat doene?” Wij stellen de burger tevreden met wat technische bijzonderheden en diens dank zien we dat het tiental trekt naai de eigenaai. Die z<~t z’n pet recht, verschikt met z’n rechterbeen en ontvangt zo de heren in audiëntie. Maar De K.N.V.B. heeft de indeling bekend gemaakt voor de competitie 1954-1955. Voor wat betreft de Noordelijke clubs luiden deze als volgt: 2e klas A: Friesland, Frisia, F.V.C., G.R.C., Haren, Helpman, L.S.C., Nicator, Oosterparkers, Sneek, Velocitaa en Zwaagwesteinde. 2e klas B: Achilles, Asser Boys, B.N.C., F.V.V., Hoogezand, H.S.C., Mun tendam, Nieuw Buinen, Noordster, Stadskanaal, Veelerveen, W.V.V. Se klas A: Bergum, Black Boys, D.O.G., G.A.V.C., Harlingen, Jubbega, De Kooi, M.S.C., Olyphia, Rood Geel, Steenwijk, W.Z.S. 3e klas B: Actief, Drachten, Eenrum, Harkema Opeinde, Haulerwijk, Houtige- hage, Gron. Boys, Gronitas, Gruno, Pei- ze, Roden, V.A.K.O. 3e klas C: Bellen, C.E.C., Dedems- vaart, Éext, Ericase Boys, Germanicus, Musselkanaal, N.A.B., Rolder Boys, S. T.A., Titan, V.K.W. 3e klas D: Appingedam, B.A.T.O. Bel- lingwolde, Hunsingo, Meeden, Neptunia, Noordpool, Scheemda, T.H.O.S., Wagen borgen, Woltersum, Z.N.C. 4e klas A: Bakhuizen, C.A.B., Freno, Friso, Lemmer, M.K.V., Oosterlittens, R.E.S., Stiens, Tijnje. 4e klas B: Attila, Blesse, G.O.M.O.S., Gorredijk, Oosterwolde, - Stanfries, de Sweach, Uffelte, Veenhulzen, Willems oord. 4e klas C: E.M.M.S, Erica, Hoogeveen, Ommen, R.K. Raptim, Ruinen, V.I.O.S. (O.), Vitteveense Boys, Wijster, B.C. 4e klas D: Gassselternijveen, Gieten, K.S.C., Oring, S.G.O., Sleen, S.V.B.C.. T. E.V.V., Valthermond, Weerdinge. 4e klas E: Dokkum, Elzinge, Klooster buren, Kollum, Marrum, Oerterp, Sur- huisterveen, De Wilper Boys, Zeester. Zuidhorn. 4e klas F: Amicltia, V.M.C., Harkste de, Hellas, Kwiek, Leek, de Vogels, V.V.G., V.V.K., Westerbroek, Zuid- laren. 4e klas G: Bedum, Blauw Geel ’15, Forward, Groen Geel, Hoogkerk, Lopper- sum, Middelstum, V.E.S., V.I.A. en Warffum. 4e klas H: Alteveer, A.S.V.B., Bare- veld, Heiligerlee, Nieuwe Schans, Oos- terhoek, P.J.C., S.P.W., W.E.O., Wilder- vank. voor «Uto, die©. WYMBRITSERADEEL, van 22— 29 Juli. Geboren: Jan z. v. Folkert Postma en Aukje de Vries te Woudsend; An na d. v. Jacob Zijlstra en Lieuwkje Hofing te Goënga; Janke d. v. Oebele Dijkstra en Janneke Koerten te Hom- merts; Evert je d. v. Oege Smit en Beitske Grasman te Abbega; Ymkje d. v. Pieter Eisma en Reinskje Buma te Nijland. Overleden: Lleuwe Johannes van der Meulen, 5 jr. te Woudsend; Abele Jelsma, 6 dgn. te Woudsend; Jetske Huitema, 89 jr., wed. van Jan Aukes te Woudsend; Pieter Aukema, 3 mnd. te Nijland; Pieter van Asperen, jr., wedn. van Akke Kuipers Oudega. In Europa liggen de zaken toch wel iets anders. Daar is in de Natolanden door onderlinge samenwerking al een machtig militair apparaat opgebouwd. Eigenlijk ontbreekt alleen nog de mede werking van West-Duitsland via de Eu ropese Defensie Gemeenschap als sluit stuk. Maar een onmisbaar sluitstuk. Oók voor Nederland zoals wij enige weken geleden hebben uiteengezet. Het is eigenlijk niet te boud gesproken als men zegt dat de enorme inspanning van Ne derland om zich deugdelijk te bewapenen waardeloos is als W.-Duitsland onbewa pend blijft en niet kan meewerken aan de dekking van Noord Nederland tegen een Russische inval. Het is daarom te begrijpen dat de Russen al hun krachten inspannen de Duitse herbewapening te verhinderen. Reeds op en voor de Ber- lijnse conferentie heeft Molotow derge lijke plannen als nu het Westen zijn aan geboden, geopperd: een Europees veilig- heidsstelsel met medewerking van de Ver. Staten. Rusland was zelfs bereid tot de Nato toe te treden, Duitsland zou herenigd worden, alle bezettingstroepen zouden worden teruggetrokken, het zou geen leger krijgen en de politiemacht zou ei worden beperkt. Destijds heeft het Westen deze Russische voorstellen radicaal afgewezen. Aanneming er van zou het evenwicht op het vasteland van totaal verbreken, daar zou een betrekkelijk smalle strook de Westelijke rand overblijven die, 1 -J voor eventuele Russische agressie dwars door een onverdedigd Duitsland heen ge pleegd. Terecht is er toen al op gewe zen, dat ’t voorste] der Russen niet ern stig genomen kon worden, zolang zij hun greep op de randstaten, op Polen, Tsjecho-Slowakije, Roemenië, Hongarije en Bulgarije niet opgegeven hadden. Ware da het geval dan zou immers een geheel andere toestand ontstaan en de mogelijkheid van een evenwicht, waarin besprekingen over een algemeen veilig heidspact waarde zouden hebben. K Zal het Westen thans even eendrach tig als in begin 1954 deze Russische voorstellen afwijzen? Omtrent de Ver. Staten behoeft men geen twijfel te koes teren, daar zal men er zeker niet over willen praten, al moet Washington thans de voorzichtigheid in acht nemen, om dat er eerst overlegd moet worden met de bondgenoten. In W.-Duitsland is de positie van dr Adenauer, de vurige voorstander van politieke en militaire samenwerking met het Westen niet ster ker geworden, o.a. door het talmen van Frankrijk met de besl' ig over de E.D.G. en het Saargebied. In de laatste dagen Is Adenauers positie nog verder aangetast door de vlucht van de chef van de W.-Duitse contraspionnagedienst John naar Oost-Duitsiand, zij het dan al of niet vrijwillig. Deze man kan de Russen niet alleen allerlei nuttige inlich tingen geven, maar hij heeft ook beloofd het W.-Duitse volk alles te zullen ver tellen van de pogingen van dr Adenauer om de eenheid van Duitsland te verhin deren. Dat zullen natuurlijk fabeltjes zijn, maar ze zullen allicht gebruikt worden door de tegenstanders in W.- Duitsland van de E.D.G. om Adenauers positie verder te ondergraven. Dat er van Oostenrijkse zijde sterke drang komt om met de Russen te praten is te begrijpen, want slechts dan als de Rus sische voorstellen worden aangenomen, schijnt het ongelukkige Oostenrijk zijn vrijheid terug te kunnen krijgen. Toch ligt de sleutel op de nieuwe ontwikke ling die met deze nieuwe Russische voor stellen is begonnen noch in W.-Duits land, noch in Oostenrijk. Ze ligt in Frankrijk en daarop heeft Moskou dan ook vooral zijn aandacht gericht. Zal Mendes France, die door zjjn taai door zetten van de besprekingen te Genève zijn land uit de impasse in Indo China heeft gered, nu ook het overleg met de Russen over dat Russische veiligheids pact en het probleem Duitsland weer willen hervatten? Of zullen de tegen; standers van de E.D G hem daartoe trachten te dwingen? Of zal hij, die het Russische voorstel al „zeer belangrijk” heeft genoemd, na nadere bestudering tot de conclusie komen dat het toch eigenlijk niets nieuws biedt en zijn oor- „Dat bist kin ik”, sprak Frans grijn zend, „jow it dy man marWjj dankten en gingen verder. Een mevrouw met kind, lief en zacht (het kind) gaat twee geiten „eetjes ge ven”. Elk op zijn beurt, dan mevrouw, dan kindje. „Zo maar, lieve geitjes, lek ker stukkie brood van onswil lief geitje nog meer?” Inderdaad, het ging het lieve geitje niet vlug genoeg, en lief geitje twee ook niet. Ze zetten de voorpoten op het hek en maakten zowaar aanstalten om er overheen te springen! Het kind vluchtte, mevrouw wilde nog groot doen, maar er was angst in haar ogen. Gelukkig na derde onze vriend Benardus, die is altijd daar waar men hem nodig heeft. Hij keek even en deed toen de dingen weer in het hok, terwijl hjj hen op het onbe hoorlijke van hun doen wees. „Fut seg ik, skaam jimme jim niet sun lieve mufrou su tu affronteren? Nou komt dat arme kien hier apart hene met brood en nou doene jimme su, ju suden furgemi seis in sun hok krupe. As my dat beure mocht dat ur dan sun lief mufrouke kwam en seiPardon even de melding? 1118 stuks. 51 melk, kalf en weidevee 6001000, matige stem ming, lager. 29 vette koeien 1.79— j 2.39, 2.402.86 geslacht, duurder. 16 pinken i 400f 630, traag, notering lager. 30 graskalveren 160330, wei nig stemming en handel. 164 nuchtere kalveren 42j 51' handel slepend, no tering iets lager. 200 schapen 75120 kalme handel. 200 lammeren 5065, 70j 85, notering ala vorige week. 4 bokken en geiten. 145 varkens en vette biggen, 1.60—1.86, 1.87—1.97 le vend, notering lager. 146 zouters 1.84— J 1.86, lager, 133 lopers en kleine biggen f 30—85, 90120, lopers nauwelijks prijshoudend, kleine biggen onveranderd maar moeilijk te plaatsen. SNEEK. Voor het eindexamen slaagden van de H.B.S. alhier mej. G. T. L. Wouda en de h.h. B. J. On derwater en Jan de Jong. Z gj*

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 5