Van oude Historiën NED. STAATSLOTERIJ KANTONGERECHT SNEEK W Het ontbrak L.S.C. aan stootkracht tegen Heerenveens oud kampioenselftal A G E i\ I) A 5.1 noa-ti duul was.... Uw plan Postduivenver. l’Estafette Benoemd Soldaten bleven in bed 524e Geslaagd 'i Landmijnen nabij vacantie- kolonie Friesch Paardenstamboek koninklijk Prijsvraag Bumadegaat voor landbouwkunde Tourploeg tot Grenoble 30.000 Diefstallen brengen veilig heid in gevaar Bouw Chr. Lyceum gegund Onderlinge Kaatscompetitie Arbeider viel onder auto Merriekeuring te Leeuwarden Gevonden voorwerpen Snel geld verdienen Branden Proefkonijn (VI). schuldig of een aan Een schrikbewind. H. H. Trekking la klas. 8837, 8849, 8879, Uitspraken. Aan de opleidingsschool voor lerares- N XIX te Bolsward, verbonden aan de chr. Landbouwhuishoudschool, is o.a. be noemd tot leraar in natuur- en schei kunde de heer J. Koelstra en tot leraar economie de heer P. v. d. Mark, beide te Sneek. hoorden met hr”:”o Ieren broekriem, at 3; groene cein- bruin beursje J. Bouma, Heeg; Haralda an A. Wier sma, Folsgare. 3-jarige model-merriën: Rozina van J. Tj. Huitema, IJlst. Twen- termerriën: Todorete van R. U. v. d. Kooy, Koufurderrige. EntermerriënVu- lea van Fokver. „Sneek en Omstreken”, Sneek. LandbouwrijpaardenMyanneke van H. Breeuwsma, Njjland. Benoemd tot lerares Na aan de Land bouwhuishoudschool te Alkmaar mej. G. J. van der Hoek alhier. Hoge prijzen en uitgelote nrs. an te Sneek verkochte loten. ver bet ant- Hajye Tj. te Mak- :um: Een L ƒ30 of en lr> d- t n b C A de 3: Dan vinger en duim (sigaretten) PHILIA 4 November j519, tegen het middag uur, stak er een storm op uit het Zui den. Gelukkig woedde hg niet langer dan drie uren, zodat de schade beperkt bleef tot gebouwen, en er geen dijkdoorbraken plaats vonden: Toen Sneek de pijnbank nog kende. De laatste maanden worden op baan vakken van de Nederlandse spoorwegen tal van diefstallen gepleegd. De daders hebben het daarbij voornamelijk gemunt op de koperen verbindingen, waanr.es alle langs de spoorbanen staande palen, zoals seinpalen, geaard zjjn op de rails. Zo heeft men ontdekt, dat de laatste we ken onder Ede veertig van zulke ver bindingen, elk 2.60 meter lang, zijn ge stolen. Ook hier zijn railsverbindingen gestolen. Onder Putten verdwenen ne gentien dubbele verbindingen tussen pa len en rails. Door deze diefstallen wordt uiteraard de veiligheid ernstig in ge vaar gebracht. Da recherche is van me ning, dat de daders waarschijnlijk met een auto naar de plaats komen, waar zij hun diefstallen plegen. Men heeft al thans op verscheidene plaatsen, waar koperen verbindingen zijn verdwenen, autosporen ontdekt. De vriendschappelijke voetbalwedstrijd tussen L.S.C. en Heerenveen die gister avond op het Zuidersportpark alhier werd gespeeld eindigde in een 14 over winning van de gasten. Toch waren de „Pompeblêdden” niet zoveel sterker, als de uitslag kan doen vermoeden. In het veld waren onze stadgenoten niet minder, maar voor het doel misten ze de nodig- stootkracht om succes te kunnen boeken. Bij Heerenveen ging alles veel gemakkeljjker. Baukje S. te laten staan, 5 I Sneek: Open- <f 7 d. h.; Wie be B. te Sneek: idem, ?0 of 15 d. h.; Jelle S. A. te Tirns: Eén Fransman nachtverblijf verschaffen ejn hiervan niet kennis geven, ƒ25 of 12 ,d. h.; Simon T. te Balk: Geen werkbaekje hebben, ƒ7.50 of 3 d. h.; Gerben de H. te Goin- garijp: Vissen met een aalfvük in ander mans water, ƒ15 of 6 d. h..; Wopke S. te Oudega (H.O.N.)Auto ^ponder rem, ƒ25 of 12 d. h. ƒ5 of 2 <1. h.; Rom- mert T. te Kornwerd: Met gatenen naar een roerdomp gooien, Berispi ng; Ruurd Tj. te Kornwerd, idem; Hajye Tj. te Kornwerd, idem; Jacob J. de JJ. kum: idem; Hein K. te Makli roerdomp met een stok slaan! De bouw van het Chr. Lyceum, waar van de aanbesteding onlangs plaats vond, is gegund aan de laagste inschrij ver, het Aannemersbedrijf H. A. Boom- sma, Wijde Noorderhorne, Sneek, voor 709.800. „Int jaer ons Heren 1519, op ten eers ten Vridach na Alre Heilighen, opten vierden dach van November, doe quam daer een haestighe onversienden storm uten Suden, ende het begon opten rechten middach, ende het duerde om trent 3 uren; hadde si langher ghe- duert, sy solde wonder ghedaen heb ben; want die storm was also groet, dat die luden seiden, dat sy nye hoer leven alsulken storm hadden ghewe- ten.” Te Bolsward woei het klooster der Witheren om, te Wieuwerd het huis van Douwe Pieters. Douwe werd onder zijn eigen huis bedolven, maar behield het leven. Heer Aggha, de pastoor van Oos- terend, zag de nieuwe voorgevel van zijn pastorie afrukken, terwijl er geen pan meer op het dak bleèf liggen. Te Lang weer viel een muur om, waardoor twee meisjes verpletterd werden. In IJlst woeien twee molens onderste boven, en in 't klooster Thabor viel het zware ijze ren kruis uit de kerkgevel, met de zware steen, waarin het was gevat, boven op het kerkdak. Petrus zou geen geboren sterrekundige zijn geweest, als hij ons in zijn relaas niet op enkele astrono mische voortekenen vergastte: „Item op dese dach was die sonne in den 22 grade van Scorpio, ende die maen in den 22 grade van Aries; ende Mercurlus die was retrogradus in den 17 grade van Scorpio. Ende die maen was verscheiden vant quartyl aspect van Saturnus; ende Saturnus ende Mercurlus die hadden daechs te voren Aan de deelpame kon men bemerken dat het tegen het einde van de kaats competitie loopt. Er waren Woensdag avond maar vier parturen van drie spe lers, van wie de meesten nog een rede lijke kans maken voor de prijzen van de winnaars- en verliezersronde. De lijst was als volgt: 1. S. van Dijk, S. Rien- stra, W. Visser; 2. H. Elzinga, E. Schut te, P. Holkeboer; 3. C. Couperus, S. Hofstra, G. Mulder; 4. H. Kamstra, H. Haagsma, A. v. d. Leij. De uitslag was: partuur 12: 37; 34: 37; 24: 27; 13: 72. In verband met de wedstrijd van de P.C. te Franeker wordt a.s. Woensdag niet gespeeld. Hedenavond spelen op het Martlni- plein voor de competitie van afdelingen de A-, B- en C-parturen van Sneek en Weidum. Als het weer meewerkt belooft dit een spannende strijd te worden. Lipkje van H. van Gosliga, Ypecolsga; Lydia van H. J. Visser, Heeg. 46-jari- ge zogende Stermerriën: Ira van Joh. Ydema, Greonterp. 46-jarige niet-zo- gende Stermerriën: Katootje van Tj. F. v. d. Werf, Wolsum; Hermina van H. J. de Vries, Oudega (W.). 46-jarige Intussen had zich de binnenlandse oorlog tussen Bourgondiërs en Gelder sen voortgesleept, nu en dan onder broken door een niet streng nageleefde, wapenstilstand, waarin vergeefs ge poogd werd tot een verdrag te komen. De Sneker burgerij zuchtte onder het juk van de Gelderse kanselier Hubert van Meurs, een „loess vus”, die door zijn verraderlijk optreden de Friese lei ders der Geldersgezinde partij in onge nade wist te doen vallen bij Karei van Gelre, bij wie de Friezen hadden ge klaagd over de praktijken van de kan selier. Daar Van Meurs zich overal ge haat maakte, vertrouwde hij niemand en trachtte zich door een schrikbewind te handhaven. Zijn eigen hofkapelaan, Meester Frans, werd er zelfs van be schuldigd, de sleutels van de Sneker stadspoorten in was te hebben af gedrukt, om de afdrukken de Bourgondiërs in han den te spelen. Des Zondags vóór Pink ster, als er grote groepen pelgrims on derweg waren naar Bolsward, in ver band met het grote Lieve Vrouwen- Bij Bayonne, na de tiende étappe van de Tour en in het zicht van de Pyre neeën, werd de Nederlandse wielerploeg In de karavaan van volgers aangeduld met de benjjdenswaardige naam van millionairsteam. Geen wonder ook, want door de étappe-overwinningen, de voor ste plaatsen in de dagklassementen en het bezit van de gele trui was de kas van de Nederlanders al aardig gevuld. Maar ook in de volgende étappes stroom de er vrijwel dagelijks nog geld binnen, als gevolg o.m. van de tweede plaats van Van Breenen en de eervolle plaatsen van de andere Nederlanders in de ritten tot Grenoble toe. De boekhouding van de Tour bracht daar aan het licht, dat de Nederlandse ploeg er financieel nog steeds het beste voorstond met 30.000 gulden aan prij zen. Frankrijk stond toen tweede met 27000 gulden, Zwitserland derde met 22000 gulden en Frankrijk N.O.C. vierde met 17000 gulden. Gedetailleerd kregen de Nederlanders hun inkomsten uit de volgende bronnen: 12000 gulden door prijzen in de étappes, 5500 gulden door rangschikking in ploegenklassement. 11000 gulden door de gele trui van Wagtmans, 1000 gulden als prijs voor de strijdlustigste renner, 300 gulden als bergpremies en 200 gulden aan pech- prijzen. Totaal dus 30.000. (Alg. Handelsblad. 25000 4124; 5000 12086; ƒ2000 11489; 1500 3395, 4431; 1000 5037, 7128, 11297, 14150, 18963; 200 9896, 21839. Eigen geld. 12624, Bij het 70-jarig bestaan van het Friesch Paardenstamboek heeft H. M. de Koningin het beschermvrouweschar. op haar genomen van deze vei miging en thans heeft het H. M. behaagd de ver eniging, welke gisteren het 75-jarig be staan herdacht, het praedicaat „Ko ninklijke” te verlenen. Deze verheugende mededeling werd namens H. M. de Ko ningin gedaan door de Commissaris der Koningin mr H. P. Linthorst Homan, tijdens de gistermiddag in hotel Amici- tia te Leeuwarden gehouden receptie van het Friesch Paardenstamboek. Donderdag 29 Juli. Amicltia Theater, Sneek. ’s Avonds te 8 uur de come- die: „Hij, g en de auto”. Vrijdag 30 Juli t.e.m. Maandag 2 Aug. Amicitia Theater, Sneek. ’s Avonds 8 uur en Zondag tevens te 5 uur: „Barbarossa, de zeeschuimer”. Zaterdag 31 Juli. Foyer Amicitia, Sneek. Groot Zeilersbal. ’s Avonds 8 uur. Zaterdag 31 Juli en Zondag 1 Aug. Café-Restaurant Piso. ’s Avonds speelt Jan van Laar. Tot en met 12 Aug. Hotel „te Strake”. Gezellig zitje tijdens de feestdagen. Zaterdag 31 Juli Nationale Zeilwed strijden op het Sneekermeer ter aanwijzing Zeilkoningin 19541955. Zaterdag 31 Juli. Het Vissertje van Sneek. Jeugdwedstrijd nam. 2 uur. Dinsdag 3 en Woensdag 4 Augustus. Nationale Zeilwedstrijden te Lem mer, van de Zeilver. „De Zevenwol- den”. Tot en met 12 Augustus. Iedere Dins dag-, Donderdag- ei Zaterdagavond Muziekfeesten op het Wippodium. Enige arbeiders uit Heino, die werken aan de bouw van de nieuwe electrici- teitscentrale bij Zwolle, keerden Dinsdag per fiets huiswaarts, waartoe zij een brug over moesten. De mannen gingen hier achter elkaar rijden. Daarbij raakte de fiets van de 44-jarige A. Buitenkamp het rijwiel van een mede-arbeider op het ogenblik, dat een vrachtauto van de an dere kant passeerde. De fietser kwam onder de auto terecht en werd op slag gedood. De overledene was gehuwd en had drie kinderen. In het begin was L.S.C. flink in de aanval maar de backs Jan Lenstra en Frans Wuyts en de half linie met Mollo de Jong op de spil zuiverden steeds weer het terrein. Het binnentrio Abe Lenstra, Brandsma, Molenaar sneed telkens zeer gevaarlijk door de L.S.C.-defensie, waar doelman Bouma en de backs Brouwer en Mosselaar voor hete vuren kwamen te staan. De L.S.C.-halflinie Blom, S. Haga, Schukking zette de voorhoede wel steeds aan het werk, maar resultaat leverde dit niet op. Na ongeveer 15 minuten opende Heerenveen de score. Abe plaatste de bal naar de rechtervleugel, waarna Mo lenaar hem afgemeten voor het doel bracht en de naar binnen gezwenkte 1.- buiten Hofma met een fraaie kopbal doel trof 01. L.S.C. bleef domineren. L.buiten van der..Werf en zijn rechter collega Fijlstra gaven enige scherpe voorzetten, doch het blauw-witte binnen trio wist niet van deze kansen te profi teren. Na een half uur vergrootte Hof ma met een fraai schot de voorsprong Op de gisteren in Leeuwarden gehou den merriekeuring vanwege het Kon. Friesch Paardenstamboek en de Prov. Vereenlging ter bevordering van de Paardenfokkerij werden o.a. de volgende merries met een eerste premie bekroond: Entermerriën: Njiskje van J. H. Jorrit- sma, Heeg; Nan van wed. Jac. C. de Jong, Koufurderrige; Twentermerriën Mietsje van P. S. Jansma, Lutkewierum; Meda van Y. T. Stoffelsma, Smallebrug- ge o. Woudsend; Marchje van T. Hos pes, Rauwerd. 3-jarige Stermerriën: La- Ende ick tiebbe dat dicwyl ondervon den, soe wanneer dat Mercurius, over mits syn retrogradacie, verscheiden is van die sonne 3 ofte 4 graden, soe wasser ghemeenlicx een grote veran- deringhe in die lucht van wynt ende onweder, myn afte meer, nae dat die ander saken hier mede overeen qua- men.” tot 02. L.S.C. produceerde aardige combinaties, maar geringe doortastend heid stond succes in de weg. Met onge wijzigde stand werd gerust. Na de hervatting kreeg L.S.C. de wind in de rug. Het Heerenveen-doel werd flink onder schot genomen, waarbij de verdedigers enig malen slechts op ’t kantje af onheil konden voorkomen. Zelfs deponeerde een van de backs bij het terugspelen de bal bijna in eigen doel. Aan de andere kant echter maakte doelman Bouma een gloeiende kogel van Abe onschadelijk. Na 20 minuten slaag de midvoor Dijkstra er in een verdiend tegenpunt te scoren 12. Nadat Abe hard tegen de deklat had geschoten en L.S.C.’s r.binnen van der Werf een unieke kans voor de gelijkmaker had gemist, voerde Abe de voorsprong op tot 13, waarna, kort voor het einde, r.bui ten Haanstra de eindstand op 14 bracht. Scheidsrechter Th. Steegstra leidde deze in prettige sfeer gespeelde wedstrijd naar aller genoegen. Wijbe V. te Oudega (W.)Niet rechts houden, teruggave aan ouders; Lam mert R. te Oudega W.)idem, beris ping; Ruurd A. te Oudega (W.): idem, idem; Hendrik F. te Leeuwarden: Geen voorrang verlenen, 3 of 1 w. t.Bauke D. te Workum: idem, ƒ15 of 1 w. t.; Jan W. te Indijk: Aanrijding te Span nenburg, 30 of 15 d. h.Gerben H. te Mirns c.a.: Aanrijding te Nijland, ƒ100 of 20 d. h. 1 mnd. ontzegging rijbe wijs; Tjeerd B. te IJlst: Aanrijding te Sneek op de Oosterdijk, ƒ30 of 15 d. h.; Tjipke v. G. te Sneek; Paarden geleiden zonder daarbij van verlichting voorzien, 40 of 20 d. h.Siemen v. d. G. te Oude- mirdum: Op motorrijwiel zonder rijbe wijs, 1 mnd. tuchtsch. voorw., 1 jaar proeftijd; Jelle B. te Pingjum: Lopen op verboden grond, berisping; Ate V. te Sneek: Brandende gaslantaarn doven, 5 of 2 d. h.Markus v. d. V. te Sneek Fiets zonder bel, ƒ3 of 1 d. h.; Wijbren S. te Sneek: idem, idem; Johannes v. d. Berg te Enkhuizen: Fiets zonder kop- licht, vrijspraak; Hidde P. te Workum: Fiets zonder achterlicht, 3.50 of 2 d. h.; Hessel N. te St. Nicolaasga. idem, idem; Sijbrandus G. v. d. M. te Bolsward: idem, idem; Nanning S. te Lemmer, idem, idem; Jan J. O. te Scharnegoutum: Fiets zonder verlichting, 2 x 3 of 2 x 2 d. h.; Bouwe S. te Bolsward, Bromfiets zonder 2 remmen, ƒ6.of 3 d. h.; Willem v. d. W. te Texel: idem, idem; Trijntje D. te Bolsward, idem, idem; Akke J. H. te Sneek: Geen richting aangeven, ƒ4.of 2 d. h.; Wietsche S. te Rotsterhaule: id. idem; Ane de V. te Sneek: Niet voor stopstreep opstellen, 6.of 3 d. h. Willem H. te Oosthem: idem, ƒ4.of 2 d. h.; Samuël Z. te Naarden: Rijden in verboden straat, ƒ4.of 2 d. h.; Cor- nelis J. B. te Breezand: Auto zonder achterlicht en kentekenverlichting, 7. of 3 d. h.; Johan P. K. te Sneek: Fiets op rijweg laten staan, ƒ2.50 of 1 d. h.; Simon C. B. te Sneek: idem, ƒ3.of 1 Een landbouwer aan de Herenweg te Bakkum, gemeente Castricum, heeft op zijn boerderij Zeeveld nabij een kinder- vacantiekolonie, een gave, scherpge stelde landmijn ontdekt. Hij waar schuwde direct de mijnopruimingsdienst die een onderzoek ter plaatse instelde. Men vond toen op het land 46 landmij nen, op slechts enkele meters van de weg. De gevaarlijke wapens zjjn onscha delijk gemaakt en verwijderd. Conform de eis van de auditeur-mili- tair, heeft de Krijgsraad te Velde West elf soldaten veroordeeld tot ieder twee maanden militaire detentie en onmkidel- lijke in arrest-stelling. Genoemde soldaten hadden te Dord recht op 4 Mei 1954 geweigerd ’s avonds in volledige alarmbepakking op de ap pèlplaats aan te treden voor inspectie. Zij waren rustig in bed gaan liggen en daar gebleven, oen het signaal van aan treden werd gegeven. Eén van de sol daten verklaarde, dat er ontevredenheid had geheerst over dit bevel, omdat er die dag reeds twee keer appèl was ge houden en men de volgende dag weer op wacht moest. Zowel de president als de auditeur-militair achtten deze over treding van zeer ernstige aard. De soldaat H. de W., werd conform de eis veroordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf met aftrek, drie maanden strafkamer en f 10 boete subs vijf da gen. De W. was één van de initiatiefne mers geweest tot de bovenvermelde on gehoorzaamheid. Twee sergeanten, L. en G. een maand voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar tegen zich eisen, omdat zij in hun functie van sergeant van de week geen, althans onvoldoende maatregelen genomen zouden hebben om het verzet -an de militairen, op de appèlplaats aan te treden, te voorkomen. Bij de uitspraak werd echter geen straf opgelegd, omdat de Krijgsraad tot de conclusie was gekomen, dat de sergeants geen strafbaar feit hadden begaan. Hun zaak werd naar de commanderende of ficier terugewezen om krijgstuchtelijk te worden afgedaan. Op de door Gedeputeerde Staten van Friesland in Januari 1958 uitgeschreven prijsvraag: „Welke aspecten zijn bonden aan de intensivering van Friese greidebedrijf zijn twee woorden ingekomen. Deze antwoorden zijn in handen ge steld van een beoordelingscommissie, bestaande uit de heren Ir C. Spithost, Rijkslandbouwconsulent; Ir J. Swierstra, secretaris van de Friesche Maatschappij van Landbouw en Ir L. Eringa, secreta ris van de afdeling Friesland van de Chr. Boeren- en Tuindersbond, allen te Leeuwarden. 12 d. h.; Gijs L. v. d. W. te Sneek: Open bare dronkenschap, ƒ15 of 7 d. h.; Sjoerd S. te IJlst: Geen radioluistervergunning, ƒ12.50 of 6 d. h.; Geert V. te Sneek: idem; Heero R. N. te IJlst: idem; Pieter C. te Sneek: idem, ƒ7.50 of 4 d. h.; Eile W. te IJlst: idem, ƒ10 of 5 d. h.; Jaco bus v. d. W. te Sneek: idem, 7.50 of 4 d. h.; Joris W. te Sneek: idem, ƒ12.50 of 6 d. h.; Jacob M. te Idskenhuizen: Aanrijding onder Langweer, ƒ20 of 10 d. h.; Geert de V. te Joure: Aanrijding onder Langweer, 7.50 of 5 d. h.; Anto- nius J. A. M. R. te Weesp: Parkeren op verboden plaats, 5 of 2 d. h.Jan v.d. H. te Heeg: idem, idem; Arnold W. te Sneek: Rijden op autoweg met brom fiets, ƒ4 of 2 d. h.; Johan P. te St. Ni colaasga: Auto zonder stoplicht, 6 of 3 d. h.; Jan J. O. te Scharnegoutum: Geen rijbewijs, 2 d. h.; Anthemius p. te Haar lem: Geen radioluistervergunning in auto, ƒ7.50 of 3 d. h.; Pier v. d. G. te Hommerts: Zonder vergunning van B. en W. woonruimte in gebruik geven, 50 of 20 d. h.; Pieter F. te Hommerts: Zonder vergunning van B. en W. woonruimte in gebruik nemen, 7.50 of 3 d. h.; Egbert S. te Sneek: Openbare dronkenschap, 40.of 20 d. h. -|- 3 d. h. voorw. proeftijd 2 jaar; Theunis de V. te Koudum: Een woning veranderen zonder bouwvergunning, ontslag van rechtsvervolging; Lolke S. te Koudum, idem, idem; Dirk S. te Bo- zum: Door stopteken rijden, 5 of 1 d. h.; Jan V. te Leeuwarden: Verkeerson geval te Scharnegoutum, ƒ15 of 3 d. h.; Sjoerd D. te Pingjum: Autobus zonder deugdelijke bedrijfsrem. ƒ5 of 1 d. h.; Wijtze B. te Leeuwarden, idem, vrij spraak; Leendert B. te Aalsmeer: Aan rijding onder Dijksterburen, 15 of 7 d. h.; Jan v. d. L. te Rotterdam: Aanva ring op het IJselmeer, vrijspraak; Hen drik de B. te Lemmer: idem, 13 of 3 d. h.; Gerben J. de V. te Sneek: Aanrij ding te Sneek op de Ged. Poortezijlen, 5 of 2 d. h.; Simon Z. te Sneek: idem; Pieter v. d. W. te Sneek: Fiets zonder verlichting en niet stoppen op politie- bevel, 2 x 5 of 2 x 2 d. h. 4- 25 of 5 d. h.; Tjalling de B. te Sneek: Fiets zonder verlichting, 2 x 7.50 of 2 x 3 d. h.; Johanna J. v. H. te Groningen: Aan rijding te Scharnegoutum, 30 of 12 d. h.; Jan K. te Jellum: Aanrijding te Im- sum, 20 of 10 d. h.; At je B. te Leeu warden: Door stopteken rijden, 6 of 2 d. h. UITWELLINGERGA. Benoemd tot beheerder van de Coöp. Zuivelfabriek te Ultwellingerga de heer J. de Jong, Wes- terbork. Mede op het drietal stonden de h.h. D. Annema, Marssum en J. Breuke- laai, Borcuio. WOUDSEND. Aan de Coöp. Zuivelfa briek te Wartena is tot 2e controleur benoemd onze plaatsgenoot de heer G. de Vries. Benoemd tot 3e controleur aan de Zuivelfabriek te Woudsend de heer A. J. Dam te Tijnje. De postduivenver. l’Estafette hield een wedvlucht van het station Bordeaux (Frankrfjk) afstand 1025 km. met het onderstaande resultaat: le, 2e en 6e H. Meinen; 3e L. de Ree; 4e Sj. Molenaar; 5e H. Buitenpost; 7e en 8e S. de Ree; 9e v. d. Meulen de Vries. De duiven wer den gelost om 7.15 bij donkere lucht en Z.W. wind en soms flinke regenvlagen. Ondanks dit minder gunstige weer is deze vlucht buitengewoon geslaagd. De eerste duif werd de volgende dag ge klokt om 9.53.22, snelheid 910 m.p.m., de tweede volgde om 10.19.35, snelheid 890 m.p.m., de derde werd geklokt om 11.34.03, snelheid 835 m.p.m. Een pracht prestatie leverden wederom de duiven van de heer Meinen, die niet alleen eer ste van Sneek was doch waarschijnlijk ook eerste van de drie Noordelijke pro vinciën. Tevens werd er die dag van het sta tion Llbramont (België) afstand 346 km gevlogen. De uitslag luidt: le, 11e en 17e H. Meinen; 2e en 16e L. de Wagt; 3e, 12e en 18e H. Oppenhuis; 4e en 6e L. de Ree; 5e E. Laagland; 7e, 10,14e en 15e v. d. Meulen de Vries; 8e J. de Boer; 9e H. Buitenpost; 13e J. Haak: 19e D. Wijnja; 20e H. Tippersma; 21e S. de Ree; 22e Sj. Molenaar; 23e W Silvius. Deze duiven werden vanwege et slechte weer op de vlieglijn pas gelost om 12.35. De eerste duif bereikte haar hok om 6.57.12, snelheid 907 m.p.m,; de tweede was er om 7.03.23, snelheid 894 m.p.m.; de derde om 7.16.56, snelheid 856 m.p.m. Ook ditmaal waren de duiven van de heer Meinen weer sterk favoriet, doch Ook de duiven van de heer de Wagt de den het weer prima door de tweede prijs te veroveren. Aan deze wedvlucht na men 96 duiven deel, aan Bordeaux 47. Ondanks het onaangename weer waren de verliezen zeer gering. In Juli door bossen te trekken, In Juli de zee te ontdekken, In Juli te zeilen, te roeien, In Juli te zwemmen, te stoeien, In Juli aan ’t strand te ravotten, In Juli met regen te spotten, In Juli een zon-bri] te dragen, In Juli De Bilt niets te vragen, In Juli per auto te toeren, In Juli geen dag te pandoeren, In Juli aan ijsjes te likken, In Juli Uw jas weg te mikken, In Juli in short rond te lopen, In Juli geen hoestdrank te kopen, In Juli te dollen in duinen, In Tuli voorzichtig te bruinen... 't Ia spijtig, vacantiezon-dromer, Wat Juli ook bracht ’t waa geen zomer! Het „bruin” wist niet méér te bezetten Twee Amsterdammers hadden methode gevonden om snel veel geld te verdienen. Ze gaven zich uit voor schoor steenvegers en presenteerden zich in en kele hoofdstedelijke straten huis aan huis. Eenmaal binnen, bekeken ze de schoorsteen nauwelijks, maar wat hun telkens opviel was, dat de stookinstalla- tie een dringende reparatie behoefde. Dit „karweitje” voerden zij dan terstond uit. En de eigenaars van kachels, for nuizen enz. die hen op bezoek kregen, betaalden verbluft de rekening, variërend van twintig tot vgftig gulden, die het tweetal aanbood. De politie was het echter met deze praktijken niet eens en arresteerde de „schoorsteenvegers”. d. h.; Hessel van A. te Sneek: Par keren op verboden plaats, 6.of 3 d. h.; Hendrikus D. v. A. te Sneek: idem; Cornells S. K. te Hindeloopen: Vee op de weg niet voldoende in zjjn macht heb ben, ƒ10.of 5 d. h.; Pieter de B. te Bolsward: Auto zonder zichtbare rich tingaanwijzers, ƒ10.of 5 d. h.; Jo hannes B. J. M., Sneek: Zich op een fiets door een auto laten trekken, 5.of 2 2 d. h.; Otte J. v. E. te Sneek: Geen voorrang verlenen, ƒ10.of 5 d. h.; Franciscus P. A. te Spanbroek: Vracht auto met te brede lading, 7.50 of 4 d. h.; Jacob S. te Wierum: Rijbewijs ver geten, 3.of 1 d. h.; Omke B. te Lol- lum, idem, idem; Johannes v. d. S. te Sneek: Geen rijbewijs, ƒ17.50 of 8 d. h.; Hendrik H. te Sneek: id. id.; Jan H. te Onstwedde, id. id.; Joh. J. te Sneek: id. id.; Cornells W. te Scharnegoutum: Fiets onbeheerd laten staan, 4 of 2 d. h.; Gregorius T., Sneek: id. id.; Rijkje L. a N. te Oudega (W.): Fietsen langs spoorbaan, idem; Jacob R. te Sneek: Aalreep vervoeren, 00 of 25 d. h. verbeurdverkl.Henri W. F. te Oude- mirdum: Parkeren op verboden plaats, ƒ5.— of 2 d. h.; Sikkle B. te Njjland: idem, idem; Thijs R. te Oosterwierum idem, 3.of 2 d. h. Sneek: Fiets onbeheerd of 2 d. h.; Wiebe B. t< bare dronkenschap, ƒ15 3179, 3199, 14163, 19199. Deze week is weer een zwarte ge weest voor wat de brandschaden be treft. In Rotterdam is de historische meelmolen op het Oostplein, die zelfs het bombardement van Mei 1940 overleefde, door brand verloren gegaan. De molen dateert uit het begin van de 16e eeuw. Een ernstige brand in de cacaoafde- ling van de n.”. Bensdorp cacao- en chocoladefabrieken te Bussum heeft een schade van minstens een half millioen gulden veroorzaakt. In Dokkum ging het galanterieënpak huis van de fa. Boersma en Osinga in vlammen op. De schade loopt in de tien duizenden. Bij het monteren van een hulpmotor, waarbij een vonk in een hoeveelheid stookolie sloeg geraakte te Amsterdam de bijna nieuwe Panamese olietanker Alkos (24000 ton) in' brand. Het schip was gelukkig niet geladen doch leed enorme schade. Aangegeven van 2128 Juli 1954: bruine leren motorcap, Hovinga, Wln- semiusstraat 38; rood zwembroekje met gele handdoek, Suierveld, Kapelstraat 9; blauwe tas met toiletbenodigdheden, gonda van K; Tj. v. ^d. Velde,^Deersum; Stokker, Oud lerkhof 3c; bruin wind jack met ritssluiting, de Ruiter, Over weg 8; groene tas inh. beurs met inh, en zakdoekje, Bloemenmagazijn Wag- ter, Grootzand; streng witte kralen, Mo lenaar, Oosterdijk 67; speelgoedbeestje, Faber, Lohmanstraat 7; bruin-wit jasje, -- --o- - - o- Jan Brink, Waling Dijkstrastraat 37; zogende pref, merriënHendrlkje van E. blauwe ballpoint, Jan Kruis, 2e Selfhelp- straat 5; donkerblauwe kinderbaret, Cnbssen, Geeuwkade 29; witte badmuts, Vaartjes, Lützen Wagenaarstraat 9; paar zwarte motorhandschoenen, Boot- sma, Zwarteweg 3; cypers poesje, Asyl, Korte Vreugde; jongensjasje, Bern. Ho- m.’.ns, Galigastreat 9; zwarte meisjes- fiets „Royal Hunter”, Lammie Tromp, 2e Steenklipstraat 25; dameslaars, Hos pes, Offingawier 1; damesshawl. Blok, Hendrik Casimirstraat 14; blauw jon- gerr-’asje, Mebius, Schoolstr. 36; melk bussleutel, Boeijenga, Kloosterdwarsstr. 5; 'portemonnale met inhoud t.n.v. van Dam, Ni>'n>endal. Badhuisgracht 12; bril zonnebril in étui. Kampman, Koop kracht 8: 'os, 3e Visser, 25; :houd, Fiete-s. Napjusstraat 112; v fluwr'en kindermutsje, Faber, o Koemarkt 65: huissleutel (Excel. Boersma- Untena, Jousterka- armband je, de Groes, 3e Woudstr. b’-tuwe autoped, Landstra, Amalia- s..'."t 2; kinderbeursje, de Vries, Wa ling Dijkstrastraat 1; portefeuille met inhoud, banketbakkerij van der Wal, Kruizebroederstraat: grijs tasje inh. fo to’s in étui op naam van S. Reitsma, Bolsward, en enkele snuisterijen, H. Hen- driksma, „Thabor”, Bolswarderweg 16; blauw-groene leren ceintuur en oorhan ger, G. Wiersma, „Thabor”, Bolswarder weg 16; damesshawl, van der Zee, Gaf felstraat 32; beursje met inh., A. Plan- tinga, Augustinusga; stoffen ceintuur (grijs-wit-geel), de Vries, Graaf Adolf- straat 24; kleurige hoofddoek. Ozinga, E. Halbertsmastraat 57rood plastic kindertuigje, Wed. D. de Vries, 2e Steen klipstraat 9; transportrijwiel, Klein, Nauwe Noorderhorne 9; boterhamworst, Zijlstra, p.a. Hendrik Casimirstraat 8; paar elastieken kousen, Nico Groen, Hoogend 7; armbandje, Kamstra, IJls- terkade 42; zwarte gummi-regenjas, be steller P.T.T., postkantoor Sneek; bosje maatplaatjes in heft (cöe), Annie Sie- monsma, Salverdastraat 13; zilverbon, paar beige handschoenen, lila sjaal, 2 armbanden en 3 broches of speldjes, C. A. Brenninkmeijer, Kruizebroederstr. Gedeponeerd aan het bureau van poli tie: 3 fietssleuteltjes; rood schooletui met inhoud; 2 penningen JSB aan ket tinkje; contactsleutel HX196; witte katoenen camisole; beurs en pakje shag (gedeelte)rozenkrans; wit-zwarte sjaal; bruine plastic ceintuur; rood mutsje en flacon „Chefarine 4” tablet ten. Twaalf principiële dienstweigeraars zullen deze herfst in Amerika vrijwillig als „proefkonijn in de letterlijke zin des woords fungeren. Zij zullen voedsel nut tigen dat aan atomische radioactiviteit is blootgesteld en waarvan men de uitwer king op het menselijk gestel wil nagaan. De proefneming wordt gehouden In het medische voedsellaboratorium van het Amerikaanse leger te Denver. Sinds Maart heeft men daar al ratten met ra dioactief voedsel in het leven gehouden; zij hadden er geen last van. De experimenten met mensen zullen een jaar duren, De vrijwilligers krijgen vijf dollar per dag en de beste verzor ging die zich denken laat. In Leeuwarden slaagde voor het A- gedeelte van de Hoofdakte de heer D. v. d. Kuur alhier. Bij de in Assen gehouden examens van de Ver. tot veredeling van het Ambacht slaagden o.a. voor gezel timmeren de heren J. B. Kruis en K. Westra, Sneek en A. Schilstra, IJlst. Voor gezel schil deren de heer G. Ferwerda, Sneek. Te Leeuwarden slaagden voor het Middenstandsdiploma Alg. Handelsken- nis de heren P. Jasper, H. Jetzes, P. Postma, E. Frummel, A. Schurer en A. Siemonsma, allen te Sneek. feest aldaar, en het plechtig ronddragen van het wonderdoende Mariabeeld l dit beeld bevindt zich thans opnieuw in Bolsward zou men zjjn slag slaan. Als kooplieden vermomde krijgsknech ten zouden des nachts onverhoeds de poortwachters neersteken en een der poorten met valse sleutels openen, waar op een buiten de poort gereed staand legertje de stad zou kunnen binnen dringen. Kapelaan Frans, schuldig of niet schuldig, werd te Sloten gevangen ge zet, doch werd na verloop van tjjd los gekocht. Meteen begaf hg zich naar Kampen, om andere slachtoffers van Van Meurs te helpen. De Gelderse kan selier had namelijk nog iemand anders gevangen laten nemen, van verraad be ticht. Samen met kapelaan Frans zou deze verdachte een complot hebben be raamd, waaraan ook de prior en sub prior van het Kruisherenklooster te Sneek deel zouden hebben genomen. Op de pijnbank gelegd, bekende de ongeluk kige al het hem ten laste gelegde; Heer Evert, de prior, vluchtte naar Kampen; Johannes van Schoonhoven, de subprior, naar Franeker. Nu ondervroeg men in de voltallige Raad van Kampen kapelaan Frans, en deze bezwoer daarop zijn onschuld, als mede die van de Sneker prior en de on gelukkige, door Van Meurs vastgehou den. De biechtvader van Van Meurs ge vangene, Inmiddels ter dood veroordeeld, begaf zich met het door de Raad van Kampen gezegelde getuigenis naar Van Meurs en sprak tot hem: „Ic en can nyet vernemen, dat deese man schuldich is in dese sake.” De hardvochtige graaf antwoordde echter, dat de man moest sterven; hij had immers bekend! De veroordeelde, op het punt gevonnist te worden, verklaar de door onduldbare pijnen er toe ge bracht te zijn, de kapelaan en de Kruis heren ten onrechte van verraad beticht te hebben. Zelf wilde hij zich echter niet van schuld vrijpleiten, want liever stierf sexlyl aspect mit malcander ghehat. dan nog eens gefolterd te worden.... De prior kreeg geen toestemming in Sneek terug te keren, en kon slechts hopen dat Van Meurs’ bewind niet lang meer zou duren: „Die Greef antworde ende seide: Hy hevet gheleden, hy moet sterven. Doe hy sterven moest, doe onschuldichde hy alle die ghene, die hy beclap, ende spraeck ende seide: Dese gude man nen heb ic quallken ende valscheliken belaghen; sy en hebbens gheen schuit. Ende hem selven en wolde hy nyet ontschuldighen; want hy Wolde liever sterven, dan alsulke pyne te lyden, als hy gheleden hadde. Ende hier ut mocht men wel voerwaer merken, dat die Commelduer ende die Prior ende die guede mannen oec ontschuldich waren; mer die Greeff van Moers en wolde gheen ontscult van hoer hoeren; mer die Commelduer moest sin slotelen neder ofte van hem gheven, ende gheven syn Commeldoerscop over; want hy seide, dat hy alsulke wolff onder die schapen nyet en wolde heb ben.”

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 6