Grote brand bij Van Gelder Zonen w Jeugdviswedstiijd „Het Vissertje van Sneek Tocht Ouden Dagen Nij land van Ir G. J. A. NIEVEEN bij auto-ongeluk omgekomen Yda Weissenbach zeilde Hiske de Vries van de troon 109e Jaargang No. 61 s Oorlogswezen naar Sneek naar St. Bonifacius Vakschool Sneek Benoemd De nieuwe burgemeester van Wonseradeel Koningin Juliana Salzburg Twee ministers naar Friesland Roosenburg weer in actie r-'.- Jongetjes te water Wijziging Muziekfestival op de Wip Het onderwijs voor 14- en 15-jarigen .«las Dinsdag 3 Augustus 1954 Festival der Lichte Muze Nieuwe Zeilkoningin voor 1955 VI VRIJDAGS. Redacteur: L. K1EZEBR1NK de nieuwe Koningin uit de strijd HOOIEN IN HET WATER viswed- het gunstigst en lag, Kolmeersgat In het kader van de Zwolle-Een festi viteiten speelt P.E.C. Woensdagavond 4 Aug. a.s. in het Gemeentelijk Sportpark tegen het Nederlands Politie Elftal. Het elftal der Zwollenaren zal worden ver sterkt met de ex-intemational André Roosenburg en de Ajax-doelman Pieters Graafland. Op Zaterdag 14 Aug. zal Roosenburg voor de eerste maal sinds zijn verblijf als prof in Italië weer voor zijn oude club uitkomen. Hij zal dan met Sneek een oefenwedstrijd spelen tegen Leeu warden op het Cambuur-veld. werden de brandhaarden in de hal door het brandende en instortende dak van de hal aangepakt. Ruim een uur na het uitbreken kon gezegd worden, dat het gevaar voor uitbreiding was geweken. Zelfs slaagde men er in de in de onmid- dellijke nabijheid staande papiermachines 15 en 16 te behouden. De eveneens ter assistentie uitgerukte brandweer van Haarlem behoefde niet meer actief aan de bestrijding van het vuur, dat door talloze belangstellenden aan de overkant van het Noordzeeka- naal werd gadegeslagen, deel te nemen. Tijdens het blussingswerk raakte de brandmeester M. van den Heuvel van de bedrijfsbrandweer bedwelmd. Hij werd naar huis vervoerd. Voorts viel een der te hulp gesnelde schippers in een put, waarbij hij een been brak. De schade wordt op enkele honderd duizenden guldens geschat, maar geheel overzien kon men deze gisteren nog niet. T. Silvius, H. Zijlstra allen, te Sneek. Redactie-adres KLE1NZANO 7 - Telef 2872 met reeg. bg- G. Frans een Het Zaterdagmiddag was het 8-jarig zoon tje van de heer J. Postma, wonende aan de Leeuwarderweg op zijn eentje aan ’t hengelen in de Zwette, waarbij hij te water geraakte. Een voorbijganger wist het knaapje met zijn hengelstok naar de wal te trekken en bijtijds te redden. Za terdagavond geraakte spelenderwijs het plm. 6-jarig zoontje van de heer F. Groen, wonende Hoogend, nabij de ouder lijke woning tussen een aldaar liggende motorboot en de walkant te water; Rappe handen hadden de kleine drenkeling spoedig weer op ’t droge. Meer nog dan in enige andere stad in Nederland werd in de Friese havenstad Harlingen het beeld der middeleeuwen bewaard. Men vindt er nog gevels uit de 16e eeuw, terwijl de binnenhavens en stadsgrach ten prachtig ewaterpartijen vormen. Van 2128 Aug. a.s. zullen een 60-tal van de mooiste historische gevels in schijnwerperlicht worden geplaatst, is er een historische tentoonstelling in „De Groenland- vaarder” en worden nog tal van andere festiviteiten georganiseerd. Op de foto: De Noorderhaven, waar men de grootste verscheidenheid van historische gevels vindt. Mansholt brengen. Gedeputeerde Staten hebben hen voor dit tweedaagse bezoek uitge nodigd om enkele vraagstukken te be spreken. De hoge gasten zullen voorts enkele films waaronder de onlangs ge reedgekomen rolprent over de land aanwinning van de Friese kust te zien krijgen. Met het statenjacht Friso zul len de ministers een tocht door het Friese merengebied maken. Naar wij vernemen komen Donderdag 5 Augustus zeventig oorlogswezen van diverse nationaliteiten naar Sneek. Het programma voor deze dag was bij het afdrukken van dit blad nog niet bekend, maar in ieder geval staat vast dat de kinderen, die in een kamp te Baarn ver blijven, een tocht over het Sneeker Meer zullen maken. Wegens bijzondere omstandigheden gaat het optreden van het Stedelijk Mu ziekcorps op morgen (Dinsdag 3 Augus tus) op het Wippodium niet door. Het Actie Comité deelde ons echter mede dat dit niet betekent, dat er die avond niets te doen zal zijn. Het was al druk bezig er iets anders voor in de plaats te stellen. De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid acht het een ideale oplossing als 14- en 15-jarige meisjes niet meer in fabrieken zouden werken, maar volledig onderwijs zouden genie ten Is dit onderwijs aangepast aan de toekomstige arbeid in de fabriek, dan zou een verplicht onderwijs voor een ge deelte van de dag niet noodzakelijk zijn, aldus schrijft de bewindsman in de me morie van antwoord over de wijziging Ar beidswet 1919 aan de Eerste Kamer. De staatssecretaris ziet echter wel een toe stand, waar jongens en meisjes, die reeds fabrieksarbeid verrichten, nog ge deeltelijk onderwijs volgen. De bewindsman streeft er voorts naar zo spoedig mogelijk een regeling te tref fen, die een verbod van fabrieksarbeid voor 14- en 15-jarige jongens inhoudt. Hier zullen echter maatregelen op on derwijsgebied aan vooraf dienen te gaan. In dit verband merkt de staatssecreta ris op, dat volgens een beroepstelling in 1947 het aantal werkende jongens van die leeftijd 74.469 bedroeg. Het bericht maakte hier ter stede diepe indruk, niet het minst op het per soneel van de machinefabriek W. Hu bert Co., het bedrijf van de over ledene, dat onder zijn leiding een grote vlucht had genomen. Er heerste ook verslagenheid in zeilerskringen, waarin ir Nieveen een bekende figuur was, hij was penningmeester der Kon. Zeilver. Sneek. De begrafenis van de overledene, die 53 jaar werd, zal Woensdag a.s. 's nam. 2 uur op de Algemene Begraafplaats al hier plaats hebben. Jan Hamersma, Tjeerd Hiemstra, Sie- mon v. d. Zee, Jan van Rijs, Geert E|j- singa, Henk v. d. Ploeg, Bennie Kok en Douwa Arema. De prijzen die bestonden uit medailles en hengelsportartikelen, werden na al- strijd üitgeschreven. Er was grote be- loop in de Sportschool van Gorkum, Verschijnt: DINSDAGS en i Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) door de heer J. J. D. Scheffener, die deze taak op verzoek van het Actie Comité overnam. Om dezelfde reden droeg de uitrei king een sober karakter en woeien er ook geen vlaggen van de starttoren en in de Jachthaven. De drie uitverkorenen ontvingen naast hun prijs bloemen, maar ook de negen anderen keerden niet met lege handen terug. Er lag voor iedereen wat op de tafel en de dames mochten zelf uitzoeken toen haar prijs bekend waa gemaakt Kleinzand, uitgereikt door de heer Verdaasdonk, die nog mededeelde, dat alle kinderen die aan deze viswedstrijd hadden deelgenomen op 28 Augustus a.s. gratis zullen mogen deelnemen aan de vistocht per boot naar de Noorder Oude- weg. Het vertrek is gesteld op des na middags 1.45 uur, de terugtocht op des avonds pl.m. 7 uur. Al met al was het een goede middag zowel voor de organisatoren als de kin deren, waarvan het meten der vissen een hoogtepunt was. Ta ’s-Hertogenbosch slaagden voor coupeuse de dames L. Grondsma, Heeg; Zijlstra, WOLSUM. De heer J. Koopmans al hier is benoemd tot 2e assistent bij de Coöp. Ver, voor Melkproducten „Da Combinatie” ta Stompetoren. langstelling. In totaal hadden zich 78 deelnemers, onoder wia ook eniga meis jes, leeftijd 12 t.e.m. 16 jaar laten ’rschrjjven. Nadat da voorzitter van da jeugdclub, de heer A. Verdaasdonk, de jongens en meisjes bet een en ander had medegedeeld, over da wijze waarop er incest worden gevist, en er op had ge- vlezen, dat uitsluitend maatvis in aan merking kwam voor een der prijzen, wed precies 2 uur het aanvangssein gegeven. Langs de wal van Bothnia- kade, Harinxmakada en Koopmans- gracht viste de jeugd met groot enthou siasme, maar in dit jaar van schrale vangsten was ook nu de buit niet groot. Lange tijd had Jan van Rijs de grootste brasem op zijn naam, maar één minuut voor ’t einde werd hij onttroond, want toen kreeg Jelle Elzinga een „knoffel” van maar eventjes 38.1 cm aan zijn haak die met’n schepnet aan wal moest wor den gebracht. Cornells Visser ving de dikste voorn. Henk van der Ploeg van Den Haag legde als verst weg komende deelnemer beslag op de prijs welke hier voor beschikbaar was gesteld. Verder ontvingen een prijs voor de meeste vis enz. Pieter Remerij, V. Selva, Sietse de Leeuw, Ruurd v. d. Zwaag, op de avond het „thuisfront” noemde, de bovenzaal welke als altijd belangloos ter beschikking werd gesteld, in een ware feestzaal herschapen. Prachtig wa ren de tafels gedekt en bloemen brach ten geur en fleur. In deze zaal kwamen de ouden van dagen nog een poosje bij een en genoten van alles wat er opge diend werd. Ondertussen kwamen, na dat voorzitter Wiarda de samenkomst had geopend, de tongen los. Van de ouden van dagen kregen we 3 sprekers achter elkaar, te weten de heren Y. Seffinga, K. Feenstra en J. Tjalsma, van wie de heer K. Feenstra in een ge degen speech de dank van de ouden van dagen vertolkte. De heer G. Gerbrandij sprak daarna als commissielid, terwijl de heer D. Cnossen, als woordvoerder van de chauffeurs hier in „plomke” gaf en daar „in stikeltsje” stak. Een ern stig bezonnen woord sprak daarna de oudste deelnemer aan de tocht, de heer H. Wildschut. Bouwstra, ook deelnemer aan de tocht, bezag het een en ander van de luchtige kant, terwijl de heer H. Terpstra, een serie indrukken ten besté gaf. Mej. Brouwer sprak een kort maar goed woord uit naam van al de vrouwe lijke tochtgenoten. Aan het einde van deze zeer gezellige avond mochten alle aanwezigen raden naar de naam van een pop met als prijs voor hem of haar die de goede naam raadde een suiker- tulband. Na 2 ronden was de heer G. van Diggelen de gelukkige winnaar, ’t Was al niet vroeg meer, toen de voorz. der commissie, de heer H. S. Wi arda, in z’n slotwoord dank bracht aan de chauffeurs-eigenaars van de auto’s, aan arts Hoogwater, Zuster Halsema, aan de dames, die waren meegegaan (deóuden van dagentocht te doen slagen? De vele regens der laatste weken hebben de landbouwer veel schade berokkend. Vele akkers werden ware modderpoelen en weilanden staan blank. Onze foto toont U de landbouwer Visser uit Grijpskerk met zijn knecht druk bezig om van zijn ondergelopen weilanden langs de Groningerstraatweg het kletsnatte hooi te bergen. Koningin Juliana wordt midden Augustus in Salzburg verwacht en zal een aantal concerten en opera’s bijwo nen in het festival. Met ingang van 16 Augustus a.s. is benoemd tot burgemeester der ge meente Wonseradeel in de vacature van wijlen burgemeester R. Reitsma, de heer A. Oosterhoff te Witmarsum, thans secretaris dier gemeente, lid van de Chr. Historische Unie. De heer At ze Oosterhoff werd op 13 Februari 1906 ge boren te Ternaard, waar zijn vader des tijds burgemeester was van de ge meente Westdongeradeel. In een der fabriekshallen van de Koninklijke Papierfabrieken Van Gel der en Zonen aan de Kanaalkade te Velsen heeft gistermorgen tegen twaalf uur een felle brand gewoed, waardoor papiermachine 14, een der grootste waarover dit bedrijf beschikte, voorlopig voor de productie is uitgeschakeld. Ruim een uur na het uitbreken was het vuur, vermoedelijk veroorzaakt door een vonk van een lasapparaat, die in het oliebad van de papiermachine terecht kwam, ingesloten. Het nablussingswerk nam echter nog uren in beslag. Naar de bedrijfsdirectie gisteravond mededeelde, bedraagt de terugslag op de productie ten gevolge van het uitval len van de papiermachine twaalf pro cent van de totale productie. Daar een deel van het personeel van de tweede papierfabriek der firma in Renkum, de zogenaamde Renkum 2, een deel van zijn vacantie wil opofferen, denkt men de te rugval in de productie te kunnen egali seren. Een lasser van de machinefabriek IJmuiden was bij de papiermachine bezig met een reparatie aan de stoompijpen. Zodra hij de brand ontdekte, werd de be drijfsbrandweer gealarmeerd. Hoewel I deze in verband met de vacantie niet voltallig was, werd gepoogd met een koolzuursneeuwapparaat het vuur te blussen. De hoeveelheden vet en olie waren echter te groot. Het vuur ontwik kelde een dikke smook, die zich door het dak een uitweg baande. Schippers snelden de bedrijfsbrand weer te hulp, evenals de brandweren uit Santpoort en IJmuiden en de bedrijfs brandweer van de Hoogovens. Hoewel de plaatselijke onbekendheid de brandweerlieden parten speelde, kon al spoedig een zwaar offensief ingezet worden. Met minstens twintig stralen stoottroep), aan hen die thuis alles zo goed in orde hadden gemaakt (het thuisfront), aan de familie Piersma voor haar vele opofferingen, aan de zui velfabrieken, die kaas en koffiemelk be schikbaar stelden, aan de muziekver. die aan alles luister had bijgezet, ja aan allen, die hadden meegewerkt deze NIJLAND. De ouden van dagen van ons dorp gingen er Donderdag een dagje op uit en troffen, wat deze zomer niet vaak gebeurt, droog weer, terwijl op de middag het milde zonnetje zich liet zien, wat de stemming natuurlijk verhoogde. De tocht, die gemaakt werd met parti culiere auto’s, evenals vorige jaren wel willend door de eigenaars ter beschik king gesteld, ging eerst naar Wolvega, waar de koffie stond te wachten en ver volgens naar Giethoorn, waar de his torische bruggetjes de belangstelling genoten. Van hieruit werd over Blokzijl naar Emmeloord gereden, waar de in wendige mens werd versterkt en het dorp in ogenschouw werd genomen. Vooral het zg. Voorhuys met naar men zegt het grootste podium van geheel Nederland, had aller belangstelling. Hoewel menigeen nog niet was uitge keken, werd de reis vervolgd via Lem mer, dat door afsluiting van een hoofd verkeersweg de leider van de tocht voor een puzzle stelde en bereikte de file Rijs, waar de speeltuin met een bezoek werd vereerd en menige oude van dagen nog jeugdig vuur bleek te bezitten. Maar ook aan dit feest kwam een einde en de stoet zette zich weer in beweging om over Workum, Parrega Rijksweg 43 te bereiken en zo flink op tijd (bijna te vroeg voor de muziekver. „Excelsior”) het dorp te bereiken. Van Nijlanderzijl af ging het in langzaam tempo, de mu ziek voorop, die vrolijke marsen speelde, naar het uitgangstpunt terug, waar practisch heel het dorp getuige was van de „blijde incomste”. In de tijd dat de tocht was gereden had de familie Pier sma, bijgestaan door, wat de voorzitter van de commissie, de heer Wiarda, later gelegenheid van het eerste lustrum van het Vissertje van Sneek, had de heer Kees van Gorkum Zater dagmiddag, in samenwerking met de jeugdafdeling van de Hengelaarsvereni ging „De Vriendschap’” een viswed- Op Maandag 9 en Dinsdag 10 Augus tus zullen de ministers van financiën en van landbouw, visserij en voedselvoor ziening, de heren Van de Kieft en een bezoek aan Friesland SNEEKER NIEUWSBLAD Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST -- Hof s„,eker Nieuwsblad Is een „combineerde uitjave ean NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORUFHOUTS NIEUWSBLAD =É=a Advertentieprijs 1 5 et per m.m. Bij contract (hendeliadv.) lager. Abonnementsprij. f 3. - per hall jaar. Franco per oo«* I 3.75 por half |aar. Giro 50748 ten name ran Firma 6. J. Drijfhout. Snoek t Zaterdagochtend werd hier het ont stellend bericht ontvangen dat ir G. J. A. Nieveen, met zijn gezin per auto op weg voor een vacantieverblijf in Zwit serland, die morgen kort vóór Nijmegen bij een auto-ongeluk het leven had ge laten. Na een botsing met een tegenlig ger, vloog de wagen tegen de bomen. De gevolgen waren verschrikkelijk. Ir Nieveen, die chauffeerde, werd op slag gedood. Mevrouw Nieveende Meijer moest, zwaar gewond, in een ziekenhuis te Nijmegen worden opgenomen, evenals de jongste dochter van ir Nieveen, die een beenbreuk had opgelopen, de oudste dochter, die in Arnhem was ingestapt, liep geen noemenswaardig letsel op. Hadden Donderdagavond de Manuela Hawaiians over de belangstelling voor hun optreden op het Wippodium niet te klagen de Snitser Skotsploech vulde ten behoeve van de binnen- en buiten landse landbouwdeskundigen die onze stad die dag bezochten het programma op gelukkige wijze aan evenmin als Vrijdagavond de musici van 'de chr. mu ziekver. Harmonie met hun mooie pro gramma, Zaterdagavond spande het be zoek wel de kroon. Toen trad het Ma- joco trio op met de twee Cavelli’s, de sneltekenaar F~anly en onze stadgenoot Schuil met zijn klavoline, terwijl Eykhof de nummers praatje aan elkaar feest werd extra luister gezet door de verschijning van de nieu we Zeilkoningin met haar hofdames op het podium, wie door de voorzitter van het Actie Comité, de heer Kraakman, bloemen en nog een geschenk werden aangeboden. Donderdagavond: Vrolijke Noten. tweede Hofdame naast de 20-jarige studente in de Rechten^ mej. Ineke Rengers uit Zwolle, die als eerste gezelschapsdame van 1:_*- -*-c J -*• -J kwam. De nieuwe Koningin temidden van haar Hofdames. Links Hiske de Vries, rechts Ineke Rengers. Het weer lokte eerst niet erg uit. Het was koud met een stevige koelte uit het zuidwesten, die later echter sterk afflauwde. Het aantal deelneemsters was helaas ook niét groot. Van de 16 die zich hadden laten inschrijven, kwa men er maar 12 aan de start. Acht in de 16 m2- en vier in de Pampusklasse. De twee Valkenzeilsters waren beide ab sent, zodat deze klasse uitviel. De vier Pampussen vertrokken eerst. Mej. Weissenbach, stuurvrouwe in de Weerhaan, startte rondde dan ook als eerste de boei, die ditmaal vóór het waardoor de vrij talrijke toeschouwers de strijd die direct op dit in-de-windse rakje ontbrandde, vanaf de wal mooi konden volgen. IJda liep er met ruime wind naar de Sijbesloot dadelijk hard uit, zodat de strijd hier feitelijk al beslist werd. Haar voorsprong op de Ljip, gestuurd door mevr. A. de Jongde Haan, liep tenslotte op tot 3 min. en 16 seconden, waar mej. Rengers, winnares in de 16 m2 klasse, maar 18 seconden tegen over kon stellen. Mej. Weissenbach ver overde de titel dus met glans. Derde in de Pampusklasse was mej. W. v. d. Meu- len in Koufurd, vierde mej. Mia Ver- wei in Smelleken. In de 16 m2 klasse maakte Jannie Wieringa met Elja een zeer goede start. Zij rondde daardoor eveneens als eerste de boei, maar kon zich toch niet aan de kop handhaven. Achter haar kwamen bij het draaien enige bakboord-stuurboord- gevalletjes voor., maar de Jury, ge vormd uit de Kon. Zeilver. Sneek en de S. Z.C. was de zondaressen mild gezind. Mej. L. de Jong echter zag haar Wrotter op de ton gedrukt en staakte de strijd. De strijd ging hier hoofdzakelijk tus sen Ineke Rengers en Hiske de Vries. Bij het ingaan van de tweede ronde lag de Koningin voor, maar zij werd toen reeds ernstig door haar Zwolse concur rente bedreigd. Zij slaagde er niet in deze aanval af te slaan en finishte 18 seconden achter de winnares, maar met een grote voorsprong op Jannie Wie ringa die derde werd. Vierde was mej. T. de Jong met Simmemocht, vijfde mej. Ferwerda met Frianki, zesde mej. R. de Vries met Spitfire, zevende en laatste mej. L. Wesselingh met Tini. Aan de hand van de onderlinge ver schillen kende de jury de prijzen als volgt toe: 1 mej. IJ. Weissenbach; 2 mej. I. Rengers, Zwolle; 3 mej, H. de Vries; 4 mej. J. Wieringa; 5 mevr. A. de Jongde Haan; 6 mej. T. de Jong; 7 mej. W. v. d. Meulen; 8 mej. Ferwer da; 9 mej. M. Verwer, Amsterdam; 10 mej. R. de Vries; 11 mej. L. Wesselingh, In verband met het plotseling overlij den van de heer Nieveen, penningmees ter van de K.Z.V.S., geschiedde de prijsuitreiking niet door een bestuurslid van een der beide verenigingen, maai taMrTOkróon^ovCT^,ragen^aanVB|marnHo^ïn^e6de^2^-lAr^®'rKie«iterontorev^«^ IJda Weissenbacht alhier. De geschiedenis herhaalde zich dus ook hier. Hiske immers promoveerde verleden jaar ook van Hofdame tot Koningin. Het verse1 is echter ,dat zij lid van het illuster drietal bleef dat volgend jaar aan het begin van het seizoen zijn feestelijke intocht in onze stad zal maken. Maar dan als de aan werd lei

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1