D=0 R) El H R) Uitspraken Kantongerecht en K APPIE en de vreemde Kolenlading DE BOER zyk BEDRIJF Autotocht Ouden van Dagen Oppenhuizen-Uitwellingerga De Tour de France Skütsjesilen Veertig jaar geleden Burgerlijke Stand <a minder productieve graslanden Buitenland in het kort Het auto-ongeluk dat de fam. Nieveen trof Jeugdige Amsterdammers pleegden diefstallen Granaat uit 1900 doodt 6 mensen Bemanning Grote Beer signaleerde Vliegende Schotel Koningin niet naar Salzburg Kerknieuws Weer een Nederlander in Oostenrijk verongelukt Bolsward krijgt zijn tweede kaatspartij Vacantiegangster gedood Wie volgt Niet dringen Klap kwam ongelukkig aan Grote Sigarettendiefstal Verbetering van HEKTOR. Parkeren op verboden plaats, 5 of 2 "4 ALLEEN ECHT MET HET BAYERKRülS Advertentie I.M. af 23 om ifJ J'IUI Het bericht dat koningin Juliana in Augustus een bezoek zou brengen aan Salzburg, is door de particulier secre taris van de Koningin onjuist genoemd. Het bericht was afkomstig van een bui tenlands persbureau. Internationale Honden-Tentoon- stelling te Utrecht. kolen op het vuur ge- „Net als an- kolen op het 141 u. 10 min. 20 sec. 141 u. 15 min. 28 sec. 141 u. 25 min. 15 sec. 141 u. 25 min. 15 sec. 143 u. 15 min. 53 sec: 420 u. 29 min. 57 sec. 420 u. 48 min. 24 sec. 421 u. 02 min. 16 sec. 421 u. 38 min. 57 sec. Door stopteken rijden, f25 of 12 d. h.; Reindei T. te Sneek: Vissen met een OPPENHUIZEN-UITWELLINGERGA. Bij acclamatie beroepen bij de Geref. Kerk alhier Cand. K. Smit te Soest. R.L.V.D. J. K. De 20-jarige P. Foekens uit Ooster- beek, die zyn vacantie doorbracht bij Schruns in Oostenrijk, is daar Vrijdag op een bergtocht verongelukt. Hij was met enkele andere vacantiegangers op weg gegaan onder leiding van een gids. Ondanks waarschuwingen verliet hij op een ogenblik de groep om alleen ver der te gaan. Hij heeft toen waarschijn lijk op een losse steen getrapt en is van grote hoogte gevallen. Het ploegenklassement luidt: 1. Zwitserland 2. Frankrijk 3. België 4. Nederland Vijftig vliegen zullen in een speciale doos aan een parachute boven Australië 90.000 meter hoog de stratosfeer wor- De belangstelling voor de kaatssport in Bolsward is groeiende. In dit kader past de instelling van een nieuwe partij, de z.g. Van der Plaats-partij, die voortaan jaarlijks en voor het eerst op 24 Augustus zal worden gehouden. Voor deze wedstrijd zullen 24 eerste klassers worden uitgenodigd. De firma Van der Plaats schonk de prijzen en een speciale koningsprijs. Het stemt vele Bolswarders (Bolsward heeft niet meer een afdeling van de Chr. Friese Kaatsbond) tot vol doening, dat deze partij niet op Zondag, maar op Zaterdagmiddag zal worden gespeeld, aldus meldt de Leeuw. Courant. De 51-jarige mevr. J. C. Boertjes uit Rotterdam, die met haar man en twee kinderen, een jongen van 9 en een van 12 jaar, met vacantie waren in Spanke ren, werd aan het begin van een fiets tocht door een auto aangereden en na genoeg op slag gedood. De aanrijding was het gevolg van het feit, dat het slachtoffer geen aandacht schonk aan een signaal van een naderende auto, toen zij de Zutphensestraatweg te Span keren overstak. idem, 15 of 7 d. h.; Johannes N. V. te Ba'nt(N.O.P.)Geen rij- en kentekenbew., 20 of 10 d. h„ 2.50 of 1 d. h.; Sije v.d. V. te Leeuwarden: Venten zonder ver gunning, f 6 of 3 d. h.; Harm de J. te ’s-Gravenhage: Lopen op verboden grond, 4 of 2 d. h.; Willlem J. de J. te Gorredijk: idem, ƒ4 of 1 w. t.Berend K. te Norg: Ondermaatse vis houden, 4 of 2 d. h.; Tjalling G. te Woudsend: Vissen met zetlijnen, 15 of 6 d. h. Gemeld wordt nog dat bovengenoemd ongeluk voorviel in de St. Annastraat te Nijmegen bg een botsing met een mili taire vrachtauto waarvan de chauffeur I. Z. een shock opliep. De Nijmeegse verkeerspolitie en de Kon. Marechaussee stellen een onderzoek in. idem; Janke V. 'te idem; Bauke R, te Nijemirdum: Woensdagmorgen kwart voor zeven startten de ouden van dagen van onze dorpen voor hun jaarlijks uitstapje. Dit maal was het hoofddoel van de reis Amsterdam. De heenreis ging via de Af sluitdijk en de eerste pleisterplaats was Volendam, waar de koffie werd gebruikt. Hierna was Amsterdam aan de beurt, waar een rondrit door de stad werd ge maakt, vervolgens een warme maaltijd gebruikt, waarna nog een bezoek aan Schiphol werd gebracht, waar men on der geleide vliegveld en hangars bezich tigde. De reis' ging verder naar Hilver sum waar op de Annahoeve de thee werd gebruikt en de speeltuin bezocht. De terugweg ging via Harderwijk en Kampen, waar men nog eens pleisterde en daarna door de Noordoostpolder weer naar huis. Het was al vrij laat toen het gezelschap na deze prachtreis monter in de dorpen arriveerde. hoe de geheimzinnige cosmische stralen nun erfelijkheidsfactoren beïnvloeden. Deze proef maakt deel uit van een serie experimenten, waardoor men een in zicht wil krijgen in de vraag hoe radio actieve stralen de erfelijkheid bij de mens beïnvloeden. De doos, waarin de vliegen omhoog zullen worden gescho ten, is luchtdicht en bevat voldoende wa ter en suiker voor twaalf dagen. Geleer den van de universiteit van Sydney zul len nagaan, hoe groot het aantal „klein kinderen” van deze vliegen zal zijn. ongeveer l voor deze proef zijn gekweekt, hebben uit puilende ogen. Men zal ook trachten na te gaan, in hoeverre bepaalde verande ringen aan de ogen tijdens de reis erfe lijk zullen blijken te zijn. Vijf jongens uit Amsterdam, die in de buurt van Nunspeet kampeerden, zijn door de Nunspeetse politie gearresteerd omdat ze zich schuldig hadden gemaakt aan winkeldiefstal. De jongens, allen van 1618 jaar, hadden in diverse win kels in Hulshorst, Nunspeet en Zwolle voorwerpen (meestal souvenirs) wegge nomen. Een winkelier kon de politie een signalement geven. De uitslag van de eerste ontmoeting der „skütsjes”, welke te Grouw plaats had luidt als volgt: 1. Berend Mink, Eernewoude; 2. Tj. v. d. Veen, Drachten; 3. Salverda, Sta veren; 4. L. Mee ter, Leeuwarden; 5. S. Brouwer, Bergum. Naast de gebruikelij ke vergoeding van 50 gulden, die elke schipper ontving, waren er prachtige ereprijzen, o.a. medailles van Z.K.H. Prins Bernhard en de Commissaris der Koningin. SNEEK, van 25 t.e.m. 31 Juli. Geboren: Pieter Uibe z. v. Ulbe Bak ker en Jitske Bakker; Romke z. v. Wg- be Zijlstra en Bokje Trijntje Bakker; Geertje Tine d. V. Jacob Muller en Trijntje de Wagt; Tjalling z, v. Gene Tjalsma en Akke Stallinga van Schar- negoutum; Trijntje d. v. Hendrikus Ade- ma en Aaltje Nijboer; Jan z. v. Pieter Brinksma en Goitske Huizinga; Afke d. v. Hendrik Buma en Antoinette Fran- cina Elisabeth van der Kolk; Antje d. v. Jacob Hendrik Schermer en Vogeltje de Jong; Sierdje d. v. Jacob Hendrik Schermer en Vogeltje de Jong; Trijntje d. v. Geert van der Heide en Jetske Lubbert». Ondertrouwd: Sijbolt IJntema, 26 jr. en Klara Riedstra, 25 jr.; Klaas Corbier, 22 jr. en Maria Jozefina Siemonsma, 21 jr.; Jelto Hermanns’Krot, 37 jr. en An tje Bos, 29 jr.; Folken van der Werf, 23 jr. en Lammigje Stok, 22 jr.; Douwe Cnossen, 24 jr. en Pietje Adema, 19 jr.; Jan Sustring, 34 jr. en Johanna Zuid- land, 24 jr. Getrouwd: Jan Groninger, 43 jr. en Trijntje Coers, 28 jr.; Derk Dijk, 25 jr. en Jeltje van der Veen, 24 jr.; Reinder van der Vliet, 27 jr. en Antje Tigchelaar 27 jr.; Udo Cyriel Misseyer, 25 jr. en Mary Josephine Henriette Weyer, 22 jr.; Tjebbe Witteveen, 29 jr. en Bertha Ma ria Theodora Platter, 26 jr. Overleden; Rinse van der Heij, 75 jr., echtgen. van Fokje Verbeek van Oude- ga (W.); Willem van der Werf, 86 jr., wedn. van Trijntje Vierstra, overleden te Leeuwarden; Trijntje Noorman, 73 jr., echtgen. van Broer Eekma. en Schnauzers, beste de Dobermann pincher van de heer P, J. Thomas te Tilburg; 22 Keesachtigen, beste de Kees hond van de beer A. Gast te Leiden en 44 zg. Dameshondjes, beste werd de Dwerg-Poedel van mevr. A. C. Kramer uit Rotterdam. Voor de eigenaar in Sneek van de Labrador-Retriever is het wel aardig om te vermelden dat de enige rasgenoot zijn kamp.schap be haalde en de heer G. zal ’t ongetwijfeld interesseren dat de Tervuerense Herder van mevr. D. v. Cornwall uit Enschedé wederom met de hoogste onderscheiding huiswaarts kon gaan; evenzo ging het met de Rottweiler Arno van Jhr Brantsen uit Beekbergen. Beste hond van de tentoonstelling werd de Dober- mann-Pincher „Graaf Ido” van mevr. KnyffDermout uit Scheveningen. Ook in de Zuid-Westhoek van Fries land komen nog graslanden voor, die door de één of andere oorzaak veel min der produceren dan de gemiddelde. Wan neer de ontwatering van deze minder goede percelen aan redelijke eisen vol doet, kunnen met de tegenwoordige mid delen in zeer korte tijd belangrijke ver beteringen in bet grasbestand worden gebracht. Van de schaltergraslanden, die vooral in het merengebied voorkomen, zijn de laatste jaren reeds belangrijke gedeelten verbeterd. Deze percelen worden ge ploegd, bekalkt en naar behoefte be mest, waarna ze een jaar als bouwland worden gebruikt. Het ploegen en het zaaiklaar maken van het land geschiedt door de Ned. Heide maatschappij, die daarvoor speciale werktuigen heeft la ten vervaardigen. De overige werkzaam heden kan men door een loonwerker laten uitvoeren. De boer behoeft dus geen bouwlandwerktuigen aan te schaf fen. Voor zover nodig, wordt omtrent de verpleging van het bouwlandgewas gratis advies verstrekt door de R.L.V.D. Het tijdelijk gebruik als bouwland be hoeft dus niemand af te schrikken om tot deze graslandverbetering over te gaan. Ook is, bij niet al te ongunstige weersomstandigheden geen sprake van oogstderving. Meestal worden voeraard- appelen verbouwd. Deze leverden de laatste jaren gemiddeld 35 ton per ha. op deze gronden. Verbouwt men een zomergraan, dan kan men rekenen op 3000 tot 4000 kg. korrel en 4000 5000 kg. stro per jaar. Na het bouwlandjaar moet met een goed graszaadmengsel worden ingezaaid. Gelukkig zijn ook dit jaar uitstekende, door de N.A.K. gekeurde mengsels lever baar. Deze zijn wel iets duurder dan sommige andere, maar slechts het aller beste zaad mag hier worden gebruikt. Het grasbestand hangt in de volgende Zo spraken we Donderdag bij de blauwe bus en het tikkelde maar door. Bij de telling kregen we een totaal van 101,76 (knel, enige vreemde munstuk- ken). Een mooi bedrag en een teken, dat het door het Sneker Actie Comité gebo den programma wel in de smaak was gevallen. Hartelgk dank 1 De opbrengst van Vrijdag en Zater dag was 19,92 en 136,42 inclusief een brief van een bekende firma alhier, die wij hieronder voor U afdrukken. Sneek, 31 Juli 1954. P. H. Kade. Aan het Centraal Genootschap Afd. Sneek. Geachte Heren, Naar aanleiding van Uw actie „Op de Wip” berichten wij U, dat wij de uit zending van één kind voor onze reke ning nemen. Een Uwer bestuursleden kan zich aan ons kantoor vervoegen voor het in ontvangst nemen van een chèque van 100. Wij wensen U met uw actie nog veel succes toe. idem, idem; Oepke R. te Wons: Met een bromfiets een wielrijder trekken, 3 of 1 d. h.; Lolke M. te Balk: Per rijwiel een onbeschermde zeis vervoeren, 3 of 1 d. h.; Jelmer A. te Bolsward: Trekker met oplegger met te zware wieldruk, j 22.50 of 10 d. h.; Durk S. te Sneek: Geen voorrang verlenen, 20 of 10 d. h.; Jan Z. te Hindeloopen: Een 13-jarige jongen onder toezicht een motorbakfiets laten besturen, 17.50 of 8 d. h.; Ybele de B. te Schraard: Geen rijbewijs, ƒ15 of 7 d. h.; Luitzen B. te Workum: idem, Uit een vliegtuig dat van Zuid-Afrl- ka op weg was naar Londen zijn dia manten ter waarde van ongeveer een millioen gulden gestolen. Twee weken geleden viel een zending dimanten ter waarde van 400.000 gulden dezelfde ben de in handen. Scotland Yard, de inter nationale politie-organisatie en de Brit se douane stellen gezamenlijk oen onder zoek in. De eerste dag van de middenstands- tentoonstelling te Vinkeveen heeft een betreurenswaardig einde gehad. Tijdens een incident, kort na de sluiting Zater dagavond te elf uur, liep de 23-jarige kaashandelaar K. v. d. V. uit die ge meente een klap op van een gummistok, die een wachtmeester der Rijkspolitie had getrokken. De jongeman, die in zijn woonplaats gunstig bekend stond, is Zondagochtend om vijf uur overleden. De klap was op een uitermate dun ge deelte van zijn schedel terecht gekomen. Vijf mensen hebben gisteren in de Franse hoofdstad de dood gevonden, toen een keuken explodeerde, waarin een eenzame oude vrouw de gaskraan had opengezet om zich van het leven te beroven. De oude vrouw kwam eveneens om het leven. De stad New York dreigt een cen trum te worden van geweldpleging en misdaad, heeft commissaris van politie Francis Adams gezegd in een televisie- uitzending. De toestand baart de autori teiten zeer veel zorg. Het politiekorps van New York telt 19.000 man. De com missaris komt echter nog zevenduizend man te kort Elke dag wordt er zeke» één moord in de stad gepleegd, worden er veertig auto’s gestolen, 140 inbraken gepleegd, 27 overvallen met roof, 31 be rovingen op straat (holdups) en drie aanrandingen. Toen het s.s. Noordam van de H.A.L. op 18 Juni j.l. in New York lag, werd er een grote partij sigaretten ingeladen. Enkele leden van de bemanning, die er getuige van waren smeedden een com plot en haalden des nachts 9 pakken met in totaal 90.000 sigaretten uit het ruim. Na aankomst in Rotterdam werd de partij verkocht. De diefstal bleef niet verborgen en de Rivierpolitie slaag de er in de daders op te sporen. Het bleek, dat 9 man aan de diefstal debet waren. Tussen een haag van nieuwsgierige mensen, werden 570 diverse rashonden, welke per trein, auto en autobus waren aangevoerd, de jaarbeurs-gebouwen bin nengeleid. Dit aantal was niet overwel digend, maar de kwaliteit was buiten gewoon mooi. Jammer, dat in verband met de in Duitsland hier en daar voor komende hondsdolheid, slechts weinig honden over de Oostelgke grens waren gekomen. Als zeer bijzondere rassen noemen wij de Epagneul-Breton, de Grote Münsterlander, de Hongaarse staande hond, de Pronkrug, de Golden- Retriever en een Yorkshire-Terrier; over deze rassen zullen wij u in volgende artikelen we. iets meer vertellen. De Nederlands Boxerclub vierde haar gou den jubileum en in verband daarmee waren 60 prachtige exemplaren inge zonden. Niet minder dan 62 speciale prijzen waren uitgeloofd, zodat in de prachtig versierde keuringsrlng een ta fel stond, waarop de vele zeer kostbare prijzen waren uitgestald. Onze vele Sne ker Boxerliefhebbers hadden van een en ander zeker kunnen genieten De Herdershonden in verschillende va riëteiten waren vertegenwoordigd met 107 stuks; als beste werd de Welsh- Corgi van mej. Fl. de Boer uit Haarlem aangewezen; 186 diverse jachthonden, de beste werd de langharige Duitse staande van de heer C. H. Isarin uit Coevorden; 83 Dogachtigen, beste werd de Duitse Dog, eig. de heer T. L. Riess uit Keulen; 30 Windhonden en Wind hondjes, beste, de Saluki v. mevr. G. Smit uit Amsterdam; 71 Terriërs, beste werd de Draadharige Fox-Terrier van mevr. Y. Vonk te Berg-Ambacht; 21 Pinchers De kapitein van het Nederlandse pas sagiersschip de Grote Beer heeft Don derdag bij aankomst in New York ver klaard, dat hij en vijf van zjjn officieren Woensdagavond ongeveer 130 km uit de Amerikaanse kust een vliegende scho tel hebben gezien. De schotel scheen half zo groot als een volle maan, grijs achtig wit met lichte plekken. De scho tel steeg met een snelheid van een hal ve graad per twee minuten recht om hoog. De officieren waren niet in staat de hoogte te schatten, maar zeiden, dat de wolken zich op 5000 voet bevonden. Velen van de ruim 400 passagiers heb ben de schotel ook waargenomen. Kapitein J. P. Boshoff, een man die al 41 jaar de Atlantische Oceaan bevaart, zeide, dat hij iets dergelijks nimmer had gezien. Hij schakelde de mogelijkheid met een hemelobject te doen te hebben, volkomen uit. Omdat ik zeeman ben, al dus kapitein Boshoff, ben ik bekend met het luchtruim. Het was volgens hem geen maanster of planeet. Volgens hem was het ook geen ballon voor weer- observatie. Het licht, dat het object te ruggaf was daarvoor te helder. Een bal lon zou bovendien met de wind mee gaan, maar dit object ging recht om hoog. Kapitein Boshoff zal een volledig rapport uitbrengen aan het K.N.M.I. te De Bilt. Donderdagavond is hij voor de televisie verschenen om zjjn belevenis te vertellen. De derde officier, de 25-jarige C. M. Kooy uit Den Haag, had de vliegende schotel het eerst opgemerkt. Hij had de kapitein en andere officieren gewaar schuwd en zij sloegen het object onge veer vier minuten gade. Het werd toen door de wolken gedeeltelijk aan het oog onttrokken maar het was ongeveer tien minuten zichtbaar. Daarna verdween het geheel. Een officier, die met een sextant de vliegende schotel observeer de, zal trachten aan de hand der gege vens de snelheid te bepalen WYMBRITSERADEEL, van 25 tot en met 31 Juli. Geboren: Petronella Maria Anna d. v. Bonte Minnema en Petronella Maria Zonderland te Westhem; Hendrika Hen- drikjen Elizabeth d. v. Gatze Haanstra en Hinke de Boer te Heeg; Wijbe z v. Alexander Valkema en Roelfke Hof stede te Oudega. Gehuwd: Sjirk Zijlstra, 32 jr. te Sneek en Sjoukje Bakker, 28 jr. te Heeg; Jan de Vries, 31 jr. en Pietaik Bakker, 35 jr., beiden te Heeg. Overleden: te Hommerts, Douwe de Boer, 86 jr., echtgen. van Klaaske Sie- benga; te Usbrechtum, Sipke de Boer, 56 jr., echtgen. van Frankje Doting; te Hommerts, Trijntje Greidanus, 85 jr., echtgen. van Willem Duiker; te Sneek, Rinse van der Heij, 75 jr., echtgen. van Fokje Verbeek (wanende te Oudega). Een landbouwer uit Harrismith in de Oranje Vrijstaat, Fourie, een vriend en vier kinderen zijn gedood, toen een gra naat uit de Boerenoorlog in de tuin ontplofte. De ontploffing deed zich voor, toen de twee mannen de granaat bekeken. Fourie had het uit 1900 daterende stuk tien jaar geleden in zijn tuin opge graven. Hoogachtend, Firma (volgde ondertekening). Gevolg? Het zesde kind is bereikt Kijkt U maar op de Zwakke Kind-baro- meter. Nog één week duurt onze actie. Zullen we er 10 kinderen kunnen uitzen den? Zet ’m op, milde gevers VOOR HET ZWAKKE KIND Op naar de 10 Afd. Sneek Centraal Genootschap. Geertruida de J. te Sneek: Fiets zon der koplicht, ƒ3.50 of 1 w. t.; Akke de J. te Uitwellingerga: Fiets zonder ach terlicht, 3.50 of 1 w. t.; Jelle D. te Hommerts: Lopen op verboden grond, 4 of 1 w. t.; Ane H. te Hommerts: idem, idem; Hendrik M. te TT(ndeloopen: Een spreeuw doden, vrijspraak; Ludolf J. V. te Sloten: Fiets zonder koplicht, 3.50 of 2 d. h.; Sibbele de V. te Nije mirdum: idem, idem; Gerard H. M. te Leeuwarden: Fiets zonder achterlicht, ƒ3.50 of 2 d. h.; Jan H .te Sneek: idem, idem; Tjibbe de H. te Lemmer: idem, idem; Meine V. te Lemmer: idem, idem; Feike de B. te IJsbrechtum: idem, Langweeridem, "J Fiets zonder verlichting, 2 x 3 of 2 x 2 d. h.; 15 of 6 d. h.; Sjoerd’S. te Ntjland: Ids de B. te Edens: Bromfiets zonder achterlicht, 4 of 2 d. h.Andries S. te Exmorra: Bromfiets zonder verlichting, peur zonder acte en vergunning, 7.50 2 x ƒ3.50 of 2 x 2 d. h.; Cornells H. S. te Haarlem: Auto zonder stoplicht en kentekenverlichting, 5 of 2 d. h., 3 of 1 d. h.; Wobbe R. te Sneek: Fietsen op trottoir, ƒ3.50 of 2 d. h.Gerrit J. te Sneek: idem, idem; Haring V. te Sneek: idem, idem; Johannes J. S. te Sneek: idem, idem; Ruurd H. te Fra- neker- idem, idem; Tjitte G. te Hinde loopen: idem, idem; Theunis P. te Zwaagwesteindeidem, idem; Nicolaas L. S. te Sneek: idem, idem; Pieter H. te Oppenhuizen: idem, idem; Frans v. d. W te Bakhuizen: Rijdep in verboden straat of weg, ƒ4 of 2 d. h.Tjitze B. te Scharnegoutumidem, idem; Ferdi nand G. L. te Witmarsum: idem, idem; Siebe K. B. te Sneek: Fiets op de rij baan laten staan, 3 of 1 d. h.; Johan H. te Sneek: idem, idem; Ruurd S. te zoeker! Klont! Ik zal de kolenbunker boven onderzoeken! Waar is de stormlamp?” om hem heen schudde en trilde en en kraakte. Vanaf het dek klonken knor- verb.verkl.; Sijmen J. te Woudsend: idem, idem; Hijlke T. A. te Kubaard: Fiets zonder achterlicht, 3.50 of 2 d. h.; Oene S. te Offingawier: Tractor zon der rem, 2 x 5 of 2 x 2 d. h.; Hendrik A. te Sneek: Fiets onbeheerd laten staan, ƒ4.50 of 2 d. h.; Hendrik K. te Sneek: idem, idem; Yde B. te Hidaard: Huurauto zonder keurings- en vergun ningsbewijs, 2 x 17.50 of 2 x 8 d. h.; Kornelis v d. B. te Sneek: Openbare dronkenschap, 15 of 7 d. h.; Sikke P. te Sneek: idem, idem; Jan T. te Schet- tens: In staat van dronkenschap de orde verstoren, 10 of 5 d. h., 3 d. h. voorw. proeftijd 1 jaar; Hesefeus A. D. te Sneek: Uitverkoop houden zonder ver gunning van Kamer van Koophandel, De tour de France nam gisteren te °arijs een einde. Bobet (Frankrijk) werd winnaar in 140 uur 6 min. 5 sec.; Kübler (Zwitserland) was 2e met onge veer 16 minuten achterstand. De 5 Ne derlanders die de tour volbrachten maakten de volgende tijden: 14. Nolten 16. Van Est 17. Voorting 20. Van Breenen 47. Faanhof De machinist en een conducteur van een Oostenrijkse expressetrein zijn gis teren gearresteerd na een botsing van deze exprestrein, die uit München kwam, met een normale passagierstrein of 3 d. h., 2 x 5 of 2 x 2 d. h., verb, verkl.; Gosse M. F te Sneek: idem, 7.50 of 3 d. h„ 5 of 2 d. h., 2.50 of 1 d. h. -|- verb, verkl.; Hotze V. te Gaastmeer: Ongeloorloofd schoolver zuim, 30 of 15 d. h.; Durk v. d. G. te Workum: Geen radioluistervergunning, 10 of 5 d. h.Andries S. te Balkidem, 2.50 of 1 d. h.; Oene O. te Exmorra: idem, 15 of 7 d. h.; Jacob v. d. M. te Molkwerum: idem, 10 of 5 d. h.; Theu nis V. te Wijckel: idem, 15 of 7 d. h.‘ Sijmen P. v d. W. A. te Goënga: idem,' idem; Dirk B. te Wommels: idem, 6 of 3 d. h.; Willem v. d. M. te Wom mels: idem, idem; Dirk A. te Staveren: idem, idem; Auks R. te Staveren: idem, idem; Harmen J. te Idsegahuizen: idem, 10 of 5 d. h.; Wijtse C. te IJsbrechtum: idem, 25 of 12 d. h. teruggave; Pie- Sneek: idem, idem; Jan J. te Gorssel: ter F. te Workum: idem, 10 of 5 d. h.; Ymelias B. te Staveren: idem, 5 of 2 d. h.; Tobie C. de B. te Bloemendaal: d. h.; Marten B te Ouwsterhaule: idem, 10 of 5 d. h.; Pieter L. te Sneek: idem, ƒ5 of 2 d. h.; Catrinus K. te Sneek: idem, 10 of 5 d. h.; Jan M. te Leeuwarden: Aanrijding te Wommels, 10 of 5 d. h.; Eit D. te Burgwerd: Aanrijding onder Bolsward, 40 of 20 d. h., ontzegging rijbewijs 3 mnd. voorw. proeftijd 2 jaar; Jan C. te Burgwerdl Onjuiste aantekeningen in werkboekje, 100 of 40 d. h.; Nanne de J. te Joure: Aanrijding te Sneek hoek Emmastraat Willemstraat, 20 of 10 d. h.; Hans R. te Sneek: Aanrijding te Sneek hoek ƒ15 of 8 d. h.; Rienk R. te Workum: OosterdijkGed. Pol, ƒ20 of 10 d. h.; Het was gisteren, Zondag 1 Augustus, 's avonds 7.30 veertig jaar geleden dat Duitsland de oorlog aan Rusland ver klaarde, wereldoorlog I was begonnen. Zaterdag 31 Juli 1914 had ook Neder land gemobiliseerd. Op 3 Augustus volg de de Duitse oorlogsverklaring aan Frankrijk, op 4 Augustus te middernacht die van Engeland aan Duitsland, nadat de Duitse legers België waren binnenge vallen. Eerst op 6 Augustus verklaarde Oostenrijk-Hongarge de oorlog aan Rus land. Weinigen vermoedden toen dat deze wereldoorlog 4 jaar zou duren. Men beweert wel dat in de Duitse gene rale staf al twijfel aan de goede afloop van de oorlog ontstond, toen de in Frankrijk oprukkende Duitse legers in de eerste week van September na de eerste slag bij de Marne moesten terug trekken wegens het gevaar voor hun rechtervleugel, die dreigde omgetrokken te worden door de inderhaast in taxi’s uit Parjjs aangevoerde Franse troepen onder generaal Galliéni. Toch braken nog moeilijke tijden voor de geallieerden aan; eerst toen de Ver. Staten aan hun zijde ingrepen was het lot der centrale mogendheden bezegeld. 11 November 1918 kwam de wapenstilstand, gevolgd door de vrede van Versailles. De rust keerde echter niet in de wereld terug. De geschiedschrijvers die thans perspec tief op wat zich in 1914 begon af te spelen hebben gekregen, constateren dat het tijdvak van de 19e eeuw met het uitbreken van deze oorlog was geëin digd; in de pjjnen van oorlogen en re voluties werd een nieuw tijdperk ge boren. uit de richting Innsbruck. Dat ongeluk gebeurde op Zaterdag en meer dan 55 reizigers werden er bij gewond. OndM de gewonden bevinden zich drie Neder landers, een zekere dr Nakkeo (van wie geen adres bekend is gemaakt) en het Tilburgse echtpaar Saat. Geen van hen kreeg ernstig letsel. De verwonding gen beperkten zich tot beenbreuken. Joris S. te Rotterdam: Aanrijding t« Kornwerderzand, ƒ40 of 20 d. h.; Geale de J. te Wier: Aanrijding te Sneek hoek Oppenhuizerweg—Fred. Hendrikstraat, 40 of 20 d. h.Sijmen H. te Leeuwar den: Aanrijding te Bolsward, 25 of 12 d. h.; Marinus W. K. te Den Oever: Auto zonder deugdelijke stuurinrichting, ƒ17.50 of 8 d. h.; Jan H. R. v. d. M. te Zwolle: Aanrijding onder Koufurder- rige, ƒ40 of 20 d. h.; Anne de V. te Leeuwarden: Aanrijding onder Rauwerd, 30 of 12 d. h.; Jurjen B. te Rauwerd: idem, idem; Johannes H. M. J. te Vlaar- dingen: Aanrijding te Kornwerderzand, 15 of 7 d. h.; Jan A. G. te Sneek: Aanrijding onder Itens, 12.50 of 6 d. h.| Marten R. te Harich: Vee op andermans weiland laten lopen, 15 of 7 d. h. reeks van jaren in eerste Instantie van een goede zaadkeuze. Het zaaien wordt uitgevoerd met een speciale graszaadzaaimachine die het zaad regelmatig en op de juiste diepte zaait en het daarna meteen aandrukt. Bjj goed onderhoud en gebruik krijgt d n ln8eschoten °Pdat me“ na kan gaan men in korte tijd een perceel met een prachtig grasbestand en een uitste kende opbrengst. De grasproductie neemt, blijkens ervaring, toe met 20 en de eiwitproductie zelfs met 40 Geen wonder, dat doorgaans de melk productie op deze verbeterde percelen pei dag en per dier 2 kg. stijgt. Behalve de schalterlanden liggen ei nog vrij vee] percelen oud-boezemland, die een slechte, dikwijls erg viltige zode hebben. Dergelijk land kan men beter frezen, waarbij de oude zode met een dun bovenlaagje van de grond wordt vermalen tot een mooi zaadbed, waarin „Normaal” zouden er dit ong meteen het goede gras-klavermengsel 12.000 zijn De vlieg6n dle speclaai kan worden gezaaid. Ook op vele zand- deze DrO6f 2fin graslanden is een dergelijke bewerking mogelijk. Andere zandgronden vertonen storen de lagen. Door diepploegen kunnen deze worden verbroken, zodat een veel betere waterhuishouding in de grond ontstaat. Na inzaai kan ook hier een goede gras mat worden verkregen. De landbouwtechniek maakt het dus tegenwoordig mogelijk, in korte tijd van de meeste improductieve graslanden prima greiden te maken. Wanneer men interesse heeft voor een dergelijke gras- landverbetering of daarover nadere in lichtingen wenst, melde men dit aan de R.L.V.D. Bij voldoende belangstelling worden hierover dan t.z.t. -plaatselijke vergaderingen gehouden, waar alle in- formaties omtrent kosten, aanschaffing pootgoed of zaaizaad en verdere bijzon derheden worden gegeven. Sneek 123-30 „Watwat is hier de hand?” vroeg Kappie. „Wat heb je gedaan, meester?” „Gewoon. daan!” zei de meester, dersheel gewoon.... vuurheel gewoon „Er zitten voetzoekers tussen de kol en 1” legde de maat uit. „Vast en zeker! En die geven niets dan ellende, totdat ze uitgewerkt zijnik zei het al tegen de meesterik zei: voetzoekers vuurwerk, zei ik!” „Onzin!” brulde Kappie. „Als dat door voetzoekers komt, ben ik zélf een voet- op de brokken lag, zitten. Alles hem heen schudde en De meester krabbelde overeind bracht de stormlamp aan Kappie. rende geluiden van brekende dingen en Daarmee ging Kappie de kolenbunker in de machinekamer raasde de machine binnen. alsof de „Kraak” een grote fabriek was. „Vreemde kolen!" dacht hij. „Wat een En toen Kappie daar zo zat, zag hg in brokkenzulke grote brokken heb ik eens, dat er letters op de plank, waarop nog nooit gezien! Maardat zijn hg zat, stonden. De letters ware., vaag, helemaal geen kolenhet zgn zwarte alsof een regenbui de verf er af had ge stenendat zijnwat zijn het spoeld. Kappie stond op, pakte zijn bril eigenlgktjongezoiets heb ik ja uit de koker, en begon ze te ontcijferen, nog nooit gezien, maar dat het geen ko- Wat hij las, deed hem de adem inhouden, len zijn, weet ik wel zeker!” en zijn ogen uitpuilen. Kappie ging peinzend op een plank, die

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 3