Krachtig offensief tegen de tuberculose in Friesland \1 f fe I NED. STAATSLOTERIJ Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST ft» 109e Jaargang No. 62 Vrijdag 6 Augustus 1954 RedacteurL. K1EZEBR1NK Festival der Lichte Muze Het bevolkingsonderzoek Autoclub J. C. Visser Friese taal in rechtsverkeer Kaatsver. Sneek 524e Blonde kinderen minder vat Dader van moord bekent Lemster Zeilweek Friese Valkenzeilers te Karlstad T eraardebestelling Ir G. J. A. Nieveen Uitgeputte jongeman in zee verdronken Twee padvinders verdronken De Prinses Marijke verliet onze stad Prins Bernhard in Z.-Frankrijk Redactie-adres KLEINZANÜ 7 - Telef 2872 - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Ir v. d. Toorn directeur-generaal P.T.T. Dr N. J. Hommes 25 jaar predikant Diploma Zwemmen Openbare Scholen baar voor kinderverlamming Voor 116 millioen vliegtuigen Overleden tijdens balspel Aannemer veroordeeld we gens betalen van zwarte lonen Scheidsrechters vragen verruiming declaratiebepalingen Val uit trein liep goed af Laagvliegers veroordeeld Driejarig jongetje stak over en werd gedood Oriënteringsrit Motor- en Snitser Frysk Toaniel-Nijs ■ek X- F4 WW Fantastische Slotavond be- de De kosten. en 20 lesvliegtuigen. De Fokker fabriek Eigen geld. 3184, 8841, 8867, 9822, 19220, 19224. Programma vooi de komende dagen: Donderdag 5 Aug., 8.15 uur: „Vrolijke Noten". Zaterdag 7 Aug., 8 uur „Feest boven het water”. Maandag 9 Aug., 8 uur „Oude Glorie’1 met de Schutter,] van Bolsward. Dinsdag 10 Aug., 8 uur Concert Ste delijk Muziekcorps. Woensdag 11 Aug., aanvang 7.30 uui precies ƒ30.000 18910; ƒ5000 4732, ƒ2000 13707; ƒ1500 1839, 6884; ƒ1000 2305, 2407, 2734, 14498, 17565. Trekking 2e klasse. Hoge prijzen en uitgelote nrs. van te Sneek verkochte loten. Z K. H Prins Bernhard is Maandag middag per vliegtuig in Nice aangeko men. Hij zou gedurende enkele dagen In Zuid-Frankrrjk kennissen bezoeken en dar naar Griekenland gaan. ring optreden, de motoren der Hawker Hunters komen uit België. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie t Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) SNEEKER NIEUWSBLAD Bij K. B. Is ir J. D. H. van der Toorn, hoofddirecteur algemene zaken en radio van het staatsbedrijf der P.T.T., met in gang van 1 October benoemd tot direc teur-generaal van dit bedrijf. Ir Van der Toorn volgt dus de heer L. Neher op, die zoals gemeld met pensioen gaat. IJLST. Woensdag 11 Augustus hoopt onze oud-stadgenoot dr N. Hommes te Diploma 1 verwierven van de Open- Een Wetsontwerp is ingediend, waar bij het gebruik van de Friese taal in het rechtsverkeer wordt geregeld. Zo zal ook buiten de provincie de eed, be lofte of bevestiging in het Fries mogen worden afgelegd. Iemand die in de pro vincie Friesland op een zitting van een burgerlijke of administratieve rechter verplicht is zich aan een verhoor te on derwerpen of bevoegd is het woord te voeren, zal de Friese taal mogen gebrui ken. De rechter kan echter verlangen dat bepaalde zinnen of woorden In het Nederlands worden herhaald. Het pro- ces-verbaal wordt echter opgemaakt in het Nederlands. Iedereen die bevoegd is tot het geven van middelbaar ond~ ijs in de Friese taal kan worden beëdigd tot vertaler voor die taal. Twee padvinders uit Wierden (Ov.). de 19-jarige W. J. J. Meier en de 13- jarige H. G. Mensink zijn bij een stuw in de Eems bij Lingen (Duitsland) te water geraakt en verdronken. Woensdagmiddag werd op de Alge mene Begraafplaats alhier het stoffelijk overschot ter aarde besteld van onze op zo tragische wijze bij een auto-ongeluk omgekomen stadgenoot ir G. J. A. Nie veen. Achter de file auto’s, welke de Ijjkauto volgde, gingen nog velen te voet, o.a. het gehele personeel van de machinefabriek W. Hubert Co., het bedrijf van de overledene. De stoet nam zjj.. weg langs deze fabriek, als laatste eerbewijs aan de omgekomen directeur. Inmiddels hadden zich bij en op de be graafplaats ook reeds talloze meeleven den en belangstellenden verzameld De baar met het stoffelijk overschot werd geflankeerd door personeelsleden, die kransen droegen, op een tweede baar lag nog een schat van bloemen. In de stoet en aan de groeve merkten wij o.a. op vertegenwoordigers van vele vereni gingen en corporaties, waarmee de overledene relaties had, voorts collega’s en vrienden, terwijl ook een vertegen woordiger van het onderdeel van het leger, waartoe de militaire vrachtauto behoorde welke bij het droeve ongeluk betrokken was aanwezig was. Aan de groeve bad ds. M. v. d. Meulen, doops gezind predikant alhier het Onze Vader en vroeg de zegen, waarna een familie lid namens echtgenote, kinderen en ver dere familie van de overledene dank Dracht voor het zeer treffende mede leven van zovelen. Maandag is bij het Bloemer.daalse strand ter hoogte van de kop Zeeweg de achttienjarige fabrieksarbeider Ch. W. Samson, uit Wilnis, in zee verdronken, toen de krachten om naar het strand te rug te zwemmen hem begaven, waar schijnlijk, doordat hij zeer vermoeid na een lange fietstocht in het •'-'■ater was gegaan. Van de twee broers en vijf vrienden, in wier gezelschap hij zich be vond, hebben twee nog getracht hem de helpende hand te bieden, maar zij waren bijna niet in staat zichzelf tegen sterke stroom te handhaven. Ook schaamte voor tuberculose is zin loos. Men behoeft zich voor een gewone besmettelijke ziekte niet te schamen. Eerder dient men zich er voor te scha men, dat men eventueel niet zou mee werken om deze ziekte te helpen uit roeien! Sommigen onder U zullen zeggen: waarom dan geen dwang toegepast Ons antwoord is: omdat de Overheid de bestrijding, zoals men die op het ogen blik ziet, ten rechte of ten onrechte het meest gediend acht met vrijwilligheid. Dus een vrijwillige opsporing, een vrij willige isolatie, een vrijwillige behan deling. Vrijheid en verantwoordelijkheid lig gen bovendien in onze volksaard. Het is m gelijk, dat wjj daardoor twee stappen vooruit doen en een stap achteruit glij den, de hoofdzaak is, dat wij per saldo vooruit gaan. Zoveel tnogeljjk doen wat i'n ons vermogen ligt, Is beter dan hele maal niets te doen. Dat is de ware geest van strijdvaardigheid. Met onverflauwde ijver gaat het stuur van de Motor- en Autoclub J. C. Visser alhier door met het organiseren van oriënteringsritten. En dat de leden dit waarderen bewees de grote deelna me van Maandagavond. Ondanks de va- cantieweek, waardoor velen verhinderd waren, hadden zich niet minder dan 35 rijders laten inschrijven. Het 68.5 km. lange parcours was uitgezet door de heer P. Walsweer van Sneek. Er mocht met een gemiddelde snelheid van 36 km per uur gereden worden. Het mooie zo merweer maakte de tocht tot een der meest geslaagde van de laatste maan den. Als altfld was de start bjj hotel Ha nenburg. Vandaar ging het via Krulze- broederstraat, Oosterdijk, Jousterkade, Bothniakade, Rienck Bockemakado in de richting Gaasterland. Hoewel de heenreis geen moeilijkheden opleverde, kon dit niet gezegd worden van de te rugreis. Voor velen bleek het vinden van de eindcontróle niet gema' "“lijk. Ongeveer 12 uur waren allen weer be houden thuis en reikte de voorzitter van de sportcommissie, de heer H. Wle- linga van Heeg, met een toepasselijk woord de prijzen uit. De uitslag is: Afd. motoren: le prijs I. Stallinga, Folsgare; 2e pr. I. Hom- minga, Leeuwarden; 3e pr. G. Vollema, Leeuwarden. Afd. Auto’s: le prijs G. H. Vrolijk, Sneek; 2e pr. H. Cnossen, a.s. J. Rotterdam-Hillegersberg zijn zilveren ambtsjubileum te vieren als predikant in de Gereformeerde Kerken in Nederland. Dr Hommes werd op 6 Mei 1903 te Nieuw Buinen geboren, be zocht het Willem Lodewijk Gymnasium te Groningen en studeerde verder aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, waar hij in 1935 bij prof, dr F. W. Grosheide op het proefschrift „Het Testimonia- boek, Studiën over Oudtestimentische citaten in het Nieuwe Testament en bij de Kerkvaders” cum laude promoveerde tot doctor in de Godgeleerdheid. Na zijn candidaatsexamen in 1927 studeerde de jubilaris nog enige tijd te Parijs aan de Faculté Protestante de Theologie en aan de Sorbonne. Na zijn promotie studeerde dr Hommes eerst nog te Berlijn en in 1937 te Rome in het bijzonder archeolo gie en partistiek. Nadat cand. Hommes in 1927 door de classis Stadskanaal was beroepbaar gesteld in de Gereformeerde Kerken in Nederland was hij eerst een half jaar hulpprediker te Amersfoort en werd op 11 Augustus 1929 door wijlen ds. E. Schouten van Amersfoort te IJlst in het ambt bevestigd. Op 10 Mei 1939 verwissselde de jubilaris deze kerk met die van Middelburg, vanwaar hij op 3 November 1946 naar Rotterdam Hille- gersberg vertrok. Naar wij vernemen hoopt dr Hommes Zondag 12 September a.s. een herden kingsrede uit te spreken en de daarop volgende dag, Maandag 13 September, te recipiëren. 1.05 per foto en volgens het verslag werd in 1952 0.85 gemiddeld door het publiek zelf opgebracl t. Personen voor wie de kosten te zwaar blijken te zijn, worden van betaling vrijgesteld. Niemand blyve echter weg om fi nanciële redenen. Laat geen valse schaamte U weerhouden. Het verant woordelijkheidsgevoel en de naasten liefde behoren veel zwaarder te wegen dan de gedachte, dat men niet kan be talen. Uit de jaarverslagen blijkt voorts ook de vrijwillige bijdrage. Het tarief voor deze medische verrichting bedraagt met radio-artisten als Jo Boeree (humo- rist-parodist-conferencier), de 3 Laris- sons (mond-accordeon-acrobatiek), Ger ry en Ferry, de Jacksons (accordeon- trio, of Jack Smith Company (accor- deon-trio). Als extra troost wegens het sluiten der feestelijkheden: Mastklimmen om hammen. Van de Gysbert Japiksschool: Annie d. Meulen, Annie Haak, Jan ter Personen, die zich uitlaten in de geest van: hier is geen tuberculose, ne men niet altijd alleen het risico, dat de feiten hen in het ongelijk stelt. Zij ste ken, bewust of onbewust, d8 bestrijding een. stok tussen de benen. Men is ook wel eens geneigd teveel naar de sociale kant te zien en te weinig rekening te houden met de werkelijke aspecten der ziekte, zoals deze de vorige maal wer den uiteengezet. Men komt dan niet voor zichzelf, maar voor anderen, want „och, het bestaat toch niet, dat ik tu berculose heb”. Ook dit is verkeerd gezien. Hoe ge ring de kans ook is, dat men t.b.c. heeft, er blijft een kans bestaan. Een bevolkingsonderzoek moet men in alle aspecten zien: een daad van zelfbescherming een bewijs van burgerzin een getuigenis van naastenliefde. Inderdaad behoort Nederland tot de landen waar weinig t.b.c. voorkomt. De sterfte aan deze ziekte daalt enorm door de nieuwe chirurgische mogelijkheden, door de nieuwe geneesmiddelen en door de activiteit van het bevolkingsonder zoek Het aantal zieken (morbiditeit) daalt echter betrekkelijk weinig. In oorlogs tad vertoonde de sterfte- en de ziektelijn in Nederland in tegenstelling tot an dere landen die tot de oorlogvoerenden behoorden een vrij sterke staging. Indien dit niet geweten kan worden aan slechtere omstandigheden zou men misschien de oorzaak kunnen zoeken in een grotere kwetsbaarheid, aangezien een groter deel der bevolking de weer stand mist, welke men verkrijgt door een eerste, besmetting. Ook hier geldt dus wellicht het devies: bewaakt de dij ken, in een voor de lage landen begrij pelijke beeldspraak. Advartentleprlj» 15 «t por I Bij contract (handaliadv.) lagar. AbonnemanUprljt 11- par half I laar. Franco par post f 3.75 par half |aar. Giro 50748 tan nama ran Firma i i 1 Drijfhout. Snaak. Het bestuur had Maandagavond suc ces met z(jn advertentie. Was de op komst op het terrein van dé N.O.hoek aan de Parallelweg nog niet daverend, er waren toch 15 liefhebbers. Er is dus een begin gemaakt met het kaatsen on der de jeugd. Vrijdagavond a.s. komen ze terug en dan gaat het om een prijsje. Het is al net als met alle sporten „eerst leren en dan kennen”. Toch werd er al met enthousiasme gekaatst en nu is het een kwestie van volhouden. Zijn er nog enkele liefhebbers, dan worden zij ook a.s. Vrijdagavond verwacht op boven genoemd terrein. In ons vorig nummer vertelden we van de twee haasjes, welke in het gezin Schotanus, Singel alhier, werden grootgebracht. Hier ziet U Jopie en Alle Schotanus bezig met de fles. De Sunday Times meldt dat op grond van een zesjarig onderzoek d« Ameri kaanse arts, dr Wallace L. Minto, tot de conclusie is gekomen dat blonde kinde ren minder vatbaar zjjn voor kinderver lamming dan kinderen met bruine of zwarte haren en ogen. Een Engelse deskundige op het gebied van kinderverlamming, aan wie dr Min to’s conclusies werden voorgelegd, deel de aan de Sunday Times mede, dat zij overeenstemden met zijn algemene in drukken, die echter niet op een statis tisch onderzoek gebaseerd waren. Ove rigens treden deze genetische factoren ook in andere ziekteverschijnselen op. Zo is bijvoorbeeld gebleken, dat blonde kinderen en kinderen met sproeten min der weerstand hebben tegen tuberculose dan donkere kinderen. De regering vraagt 116 millioen gul den aan voor de aankoop van vliegtui gen o.a. 204 Hawker Hunter dagjagers Een buurman van het slachtoffer, een 36-jarige fabrieksarbeider, heeft bekend Zaterdagochtend vroeg de 75-jarige we duwe ZwanenburgRoos te Leiderdorp te hebben vermoord. De man is reeds eerder met de justitie in aanraking ge weest, toen hij als pseudo-Heilsoldaat gelden inzamelde en deze voor eigen ge bruik bestemd*. Maandagmorgen vertrok een gr<.ep van veertig jongelui op de fiets uit Joure naar Wapserveen om daar de va- cantie door te brengen. De leiding van het kamp berustte bij de plaatselijke Geref. predikant, ds. A. Brink. Men had een zeer goede reis en ’s avonds gingen de jongelui een eenvoudig balspel doen. Tijdens het spel werd de zestienjarige Bennie Woltman van de familie G. Woltman uit de Patrimoniumstraat plotseling onwel en overleed kort daar op. Dit tragisch gebeuren wekte in het kamp grote verslagenheid, evenals in het dorp toen daar het bericht bekend werd. De kampleiding besloot het kamp op te breken en de vacantie te beëindi gen. Op de eerste dag van deze zeilweek kreeg Margrietha van H. G. de Boer, Sneek, in de Valkenklasse de 2e prjjs, in de 16 m2 klasse Arcus Pluvius van J. Wieren, Nijhuizen 2e prijs. Pampus- klasse: Ljip van P. de Jong, Sneek, le pr. Grote gemengde klasse: Mibejo van F. Gerlof Sneek. 2e urü*. „De werknemers dwingen ons hiertoe. Betalen wij niet méér, dan doen ze niets. Wjj kunnen wel dispensatie krijgen, maar daar komen we ook niet mee uit”. Dit was in grote trekken het verweer van een aannemer uit Weesperkarspel, die zwarte lonen aan zjjn metselaars had betaald, hetgeen bij een contróle der boeken aan het licht was gekomen. In één week had hij aan 32 arbeiders in totaal 733.50 meer uitbetaald dan was toegestaan. De aannemer moest zich hiervoor bij de economische politierechter te Am sterdam verantwoorden. De officier van Justitie erkende ,dat gebrek aan bouw vakarbeiders oorzaak is van de zwarte lonen. Doch dit is een ongewenste toe stand, en uit het oogpunt van de gene rale preventie achtte hij hier een flinke straf op zijn plaats. Hij eiste een boete van 500 gulden, subs, twee maanden. De politierechter hield er rekening mee, dat dit de eerste overtreding was van deze aannemer en halveerde de boete tot 250 gulden, subs, tien dagen hechtenis. Da resultaten van het be volkingsonderzoek kunt U vinden in de jaarverslagen van het Groene Kruis. Het onderzoek gaat immers uit van de Interprovinciale Commissie van het Groene Kruis voor de drie Noordelijke provincies. U kunt in deze verslagen lezen, dat de opkomst gemiddeld 95 bedroeg. D. w. z. 95 van hen die een oproeping ontvangen van het gemeentebestuur. En dat zijn zij, die de leeftijd van 14 jaren bebben bereikt 70 van de be volking) en niet om de een of andere reden vrijgesteld zijn. Beneden deze leef tijd krijgen de schoolkinderen een krasje en de positieven onder hen even eens een oproep. Mocht zich onder de andere kinderen eventueel nog een enkel gtval bevinden, dan worden deze, mits de opgeroepenen in voldoende mate ko men op het bevolkingsonderzoek ook ge vonden. Indien men ook kinderen beneden 14 jaar zou oproepen, zou door toename van de kosten het aantal wegblijvers stijgen. Men wil. echter, door zich te be palen tot de belangrijkste groep, het effect van het onderzoek zo groot mo gelijk maken. Laten daarom de ouders en ook de grootouders allen komen. De invaliden mogen evenmin wegbljjven omdat onder deze categorie ook de gevallen van chi rurgische tuberculose (bot- en ge- wrichtstuberculose etc.) worden aange- troften. Voor oudjes en invaliden geldt boven dien: verminderde lichamelijke weer stand kan opvlamming van het eenmaal tot stilstand gekomen proces tengevolge hebben! S.O.S. EEN NIEUW DRAAGBAAR RED- HNGSBOOTSTATION. Dit toestel is zo vervaar- ligd, dat het waterdicht automatisch S.O.S. litzendt en bovendien ►ntvangen kan. Het is ervaardigd van een licht materiaal, zodat het toestel kan blijven drijven. Het hoofdbestuur van de Centrale organisatie van voetbalscheidsrechters in Nederland (C.O.V.S.) he< t zich met een brief tot het bestuur van de K.N. V.B. gewend, waarin wordt gevraagd de huidige declaratie-bepalingen voor scheidsrechters te verruimen. In de brief worden enkele suggesties gedaan inzake de eventuee luit te betalen ver goedingen aan scheidsrechters in de nieuwe constellatie. Omtrent de inhoud van deze suggesties kon het A.N.P. geen nadere bijzonderheden verkrijgen, maar de C.O.V.S. zou het daarheen willen lei den, dat de vergoeding per wedstrijd en per klasse wordt vastgesteld. Zondag 22 Augustus wordt te Utrecht de jaarvergadering van de Centrale or ganisatie van voetbalscheidsrechters in Nederland gehouden. Als punt van be handeling staat op de agenda onder meer de positie van de Nederlandse voetbalscheidsrechter. v. Horst Van de B.L.O.-schoolJohan Brouwer, Gosse Haanstra, Wietske Buis, Frekie Lichthart. Van de Bolwerkschool: Hillie Schaper, Janke van Djjken, Wiebe Brandsma. Van de Sperkhemschool: Joh. Veld- stra, Janke Beeksma, Hennie v. d. Hei de, Hannie Zeilstra, Sietse Röfekamp, Fokke de Bruin, Jan V. d. Weij. Van de V.G.L.O.-school; Tineke Jong- sma, Siepie Nota, A. Vlap. Van de U.L.O.-school: Marijke Meyer. Diploma 2 kregen: Van de B.L.O.- school: Willem de Wit. Van de Sperkhemschool: Willie Steeg- stra. Van de V.G.L.O.-school: Itie Steeg- stra, Hillie Veenstra, Elske Jilllngs. Van de U.L.O.-school: Sletske v. Wijk, Hennia Kuik, Helena Zijlstra, Adrie Broekhuizen. Van de Bolwerkschool: Joh. Koorn- stra, Joh. de Jong, Gerke Schuurmans. Van de Openbare Schippersschooll Willem Vermaning, Ruurd v. d. Zwaag, Wim Barelds. Van dezelfde school verwierf Janke van Aalderen diploma 3. H. K. H. Prinses Irene is heden, Donderdag, 15 jaai geworden, foto M. C. Meijboom. Wonder boven wonder is een achtjarig jongetje, dat tussen Hoek van Holland en Maassluis uit de trein is gevallen, zal a’s hoofdaanneemster voor de leve- daar zonder ernstige kwetsuren vanaf gekomen. Het ventje, Cornells Sneevliet uit Rotterdam, had de dag aan zee doorgebracht. Op de terugweg naar Rot terdam opende hij even voorbij Hoek van Holland het portier van de op volle snelheid rijdende trein. De jongen werd uit de trein geslingerd en belandlde op de rails. Een medereiziger trok onmid- dellijk aap de noodrem. Men vond het kind op de rails met een hoofdwond, die gezien de aard van het ongeval zeer licht w worden genoemd. De Friese Valkenzeilers, die op uitno diging van de Zeilvereniging Karlstad momenteel in Zweden demonstreren zjjn Dinsdagavond tijdena een gemeenschap pelijke maaltijd door de voorzitter van deze vereniging Mr A. Löfvenhvem met enige vloeiende Nederlandse woorden welkom geheten. Hij werd door da voor zitter van de Friese Valkenclub op gees tige wijze beantwoord, waarbij o.a. werd opgemerkt, dat het weer in Zweden niet vee] beter is dan in Friesland. Woensdag werd geoefend met de Valkjachten, waarbij aan boord van ieder jacht twee Zweden meezeilden. Door de Zweden zelf wordt in hoofd zaak in Draken gezeild en het staat nu we] vast, dat de Valken voor het groot ste gedeelte van het Vener Meer te klein zijn. Men kan alleen maar in de baai zeilen. Door het bestuur van de Friese Valkenclub is aan de zeilvereniging Karlstad een Friese vlag aangeboden en tevens een beker voor de beste presta tie van de Zweden in de Valkenklasse. Ook de Noren tonen belangstelling voor de Valken en dezen zullen ook nog de gelegenheid krijgen in de Valken te zeilen. (Leeuw. Courant). propageert de actieve bestrjjdingsgedachte men behoeft tegenwoordig niet meer te wachten op klachten, men behoeft niet meer achter de feiten aan te lopen. Men moet niet denken, dat het risico slechts gering is omdat r-en zo weinig over gevallen van tuberculose hoort onder kennissen of familie. Hoe groot oi klein dat risico is, kan niemand van te voren voorspellen. Pas indien meerdere malen een bevolkingsonderzoek heeft plaats gehad, zal men zich misschien aan een kansberekening kunnen wagen. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft de soldaat J. P. B. wegens te laag vlie gen boven Roosendaal veroordeeld tot twee weken militaire detentie. De krijgsraad had hem vrijgesproken. De sergeant C A. G. uit Velsen, die tijdens een oefening van zijn route was afgeweken om over Velsen te vliegen, kreeg vier weken militaire detentie, ook werd onmiddellijke gevangenneming en voorlezing van het vonnis voor de troep te Gilze-Rijen gelast. De krijgsraad had hem tot zes weken militaire detentie, waarvan drie weken voorwaardeljjk, veroordeeld. Maandagmorgen is het driejarig zoon tje Jacob van de familie Bergema te Nes (W.D.) in het dorp door een perso nenauto gegrepen en over reden. Drie uur later stierf het knaapje aan de be komen hoofdverwondingen. Jacob kwam op een holletje vanaf de reed tussen de ouderlijke woning en de Geref. kerk lo pen en stak zonder op het verkeer te letten de straat over. Het gezin Bergema verloor verleden jaar April, eveneens door een auto-on geluk, een achtjarig zoontje. bare Schippersschool: Beitske Meester, Jantje Koenen, Willem Vermaning, Ruurd v. d. Zwaag, Jan Bakker. Van de Looxmaschool: Jannie Smit, Adrie Vooistra, H. Westerhof, Bram Jongsma, Koosje ten Hove. Het intemaatschip voor schippers kinderen de Prinses Maryke, dat bijna twee jaar in de Geeuw lag, heeft onze stad verlaten. Het schoolfonds voor schipperskinderen vanwege de Ned. Hervormde Kerk was van oordeel dat de stad Groningen een gunstiger gelegen heid bood voor de exploitatie van het schip. It Snitser Frysk Toaniel is ek klear komt mei it ütsykjen fan de to spyljen stikken yn it kommende winterskoft. Hoewol it net maklik Is, in pear goede stikken to bisetten, it it S.F.T. hjiryn dochs wer goed slagge. Op 17 en 18 No- vimbur wurdt „De Stikelboer” fan K. Woudstra spile. Dit stik wurdt mei koarten printe en ütjown, mar is yn Lejjen fan it hantskrift spile, en krige in tige goede parse. Fan de skriuwer hat it S.F.T. de forearjende opdracht krige om foar it Noarden de première to spyl jen. It S.F.T. is dy opdracht treast, en si] har to skoar sette dy opdracht wurdich to wêzen. Op 16 en 17 Febre- waris komt S.F.T. mei „Roel de Blom- ker” fan Lantinga. Dit wurdt wol gjin première, mar hat rounom hwer’t it spile is, (forline winter yn Hearrenfean 4 kear), in tige goede parse hawn. De stypjende leden dogge er goed oan en t 'v- -■}

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1