Predikbeurten £a£t past AGENDA Ik sta van vroeg tot laat aan de wasmachine Het bezoek der oorlogswezen en Buitenland in het kort Postduivenver. I’Eslafette 7 Weer een Russische Geslaagd Zakennieuws uurwerk Diamanten in een uitgeholde kist Veertienjarige wurgt achtjarig knaapje Bazar te Scharnegoutum u Dikhoffs Is nooit duur werk NEDERLAND etUi dtle Kami Zondagdienst Dokter, Apotheek en Zusters uitnodiging Rheumatische Pijnen maken U oud vóór Uw tijd. Autotocht Ou<h*n van Dagen Th ns Rakettroepen naar Europa Gevonden voorwerpen Wie mist die bovenkaak? Volksfeesten Sijbrandaburen en Terzool fl ZONDAG 8 AUGUSTUS 1954. te 9.30 uur Ds. A. voorm. Ds. die Ingez. Mededeling Advertentie genaturaliseerde heid beschuldigd. Ad/ertentie l.M. A 1vt*rl J. earm docht sa sear m.s. Edlngburgh sei it hei Kraamverpleging Zuster W. Feenstra, Grootzand 47. BIJ BRAND. Voor brandmelding belle men steeds op nr. 3000. Telkamp; van Joure. Oosterkerk: Brink. Ds. Prins. ’s nam. WOUDSEND. Onze plaatsgenot© mej. Aukje Nijdam, organlste van de Geref. Kerk alhier, is geslaagd voor diploma A Harmonium en diploma B kerkorgel, practlsch gedeelte, van de Harmonium Examen Commissie te Zwolle. Ter dekking van de extra uitgaven, veroorzaakt door de bouw van de nieu we Hervormde School te Scharnegou tum, heeft het bestuur besloten een ba zar te organiseren, die in November zal worden gehouden. Er Is een commissie benoemd, die inmiddels met de voorbe reidende werkzaamheden een aanvang heeft gemaakt. (10 Aug.) (11 Aug.) om oars AERB PERENNIUS. Vergadering van Gelovigen. 10 uur bij eenkomst. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Voorm. 10 uur Ds. M. v. d. Meulen. ju. gjin P. 3e en De heer H. A. de Graaf uit Echteld kreeg uit een ei een kuikentje met vier pootjes. Dit kuikentje is na twaalf we ken een ferme haan geworden, die een prima gezondheid geniet en die nooit moe wordt! 78 Augustus 1954. Vanaf Zaterdagmiddag 4 uur: Dokter H. Gerritsma, Singel 38, Telef. 2624 (b.g.g. no. 3000). Apotheek Vanaf Zaterdagavond 6 uur: K. G. Postma, Oosterdijk 65. De Russische regering heeft Groot- Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten uitgenodigd tot een samenkomst, deze maand nog of in September, ten einde het Russische plan tot het sluiten van een geheel Europa omvattend vei- llgheldspact aan een eerste studie te on derwerpen. De uitnodiging was vervat in gelijkluidende nota’s, die door de Russische ambassadeurs te Londen, Parijs en Washington gisteren aan de respectievelijke regeringen werden over handigd. INTERKERKELIJK OPENLUCHT- WERK. Aanvang 8 uur. 5 Aug.: Schaapmarktplein en Noorder- hoek. 12 Aug.: Schaapmarktplein en Sperk- hem. Een voorzitter van een bloeiende vereniging, die aftreedt omdat hij voor het eerst in militaire dienst moet, is geen alledaagse verschijning. Het is het (niet al te treurige) lot van Bernhard Doodkorte, die in minder dan één jaar tijds 350 sigarenbandjesverzamelaars uit Nederland en België om zich heen ver zamelde. Van het nieuwe bestuur van de Sibaver. kreeg de oprichter als af scheidscadeau een doos postpapier. Om het contact gaande te houden! Donderdag 5 Augustus. Amlcitia Thea ter Sneek. ’s Avonds te 8 uur: „De Zonen van de Musketiers”. Zuster straat 14. NED. HERV. KERK SNEEK. Voorm. 10 uur Dr K. H. Siccama. Nam. 5 uur Ds. H. Sondorp. H. Doop. VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN. Amlcitia: voorm. 10 uur Da C. A. Elink Schuurman, Den Haag. GEREF. KERK SNEEK. Noorderkerk: voorm. 9.30 uur Drs G. Veilenga van Alkmaar; nam. 2.30 uur Drs G. Veilenga; nam. 5 uur Ds. J. H. Telkamp van Utrecht. Zuiderkerk: voorm. 9.30 uur Ds. J. H. nam. 5 uur Ds. A. Brink BAPTISTEN GEMEENTE. Kerkgebouw: Willem Lodewijkstraat 4. Voorm. 9.30 en nam. 5 uur Student J. Brandsma, van Sneek. Vrijdag 6 Aug. ’s avonds 8 uur Bijbel lezing en Bidstond. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Woudsend: nam. 5 uur Ds. A. J. v. d. Linden van Holwerd. IJlst: voorm. 9.30 uur Ds. H. B. Kossen. Voor SCHOOLBOEK riN enz. is G. v. d. Pijpekamp, Kleinzand 2 vanouds de beste leverancier. Onze stadgenoot de heer J. van Foe- ken, onderwijzer aan de Sperkhem- school, slaagde te Leeuwarden voor de hoofdakte. Voor de hoofdakte slaagden de h.h W. Haak te Nij land en J. Hoogeboom te Heeg. Geslaagd voor de akte Engels l.o. onze stadgenote mej. A. Huisman. Onze stadgenoot de heer A. Schaaf- sma, slaagde te Leeuwarden voor het praktijk diploma Nederl. Handelscorres- pondentie Associatie. Hij werd opgeleid door de heer S. Hortsing alhier. Geslaagd voor bet middenstandsexa men Algem. Handelskennis W. Verwer t« Sneek. Hedenmorgen 11 uur arriveerden hier per bua een tachtigtal oorlogswezen van niet minder dan 20 nationaliteiten die een tocht door Nederland maken. Ze werden met hun leidsters en leiders door burgemeester Rasterhoff in het Gerechtsgebouw ontvangen en dat die ontvangst hartelijk was bleek uit de yells der kinderen en hun gezongen: „Pleased to meet you”, waarmee ze werd beantwoord. De kinderen werden onthaald op allerlei tractaties aangebo den door tal van Sneker zakenlieden, van welke zijde ook lunchpakketten wa ren beschikbaar gesteld. Burgemeester Rasterhoff speldde één kind van elke na tionaliteit een medaille van het gem.- bestuur op en ook de oudste en jongste deelnemer(ster) van de gehele groep kre gen er een. De huishoudelijke dienst in ’t Gerechtsgebouw werd verricht door eni ge dames onder leiding van mevrouw Rasterhoff. De boottocht over het Snee- ker meer, welke ’s middags plaats had, werd aangeboden door het gemeente- stuur en de Stichting 1940-’45. Ik ben aan het sparen voor een vacantiereisje en sta nu overal van vroeg tot laat aan de wasmachine om geld bij elkaar te krijgen. Overal was ik, bij rijke en arme mensen, en ze zetten me verschillende was poeders voor. Onmiddellijk viel het mij op, hoe anders „Castella Parels” is. Hoe veel gemak kelijker en vlugger ging het daarmee Overal waar ik nu kom, raad ik „Castella Parels” aan Volg de beste raad, gegeven: haal nog Parels (47 ct per pak) Ingez. Mededeling. staat ver- van de blank- de zachtheid behandelt met Te Heerenveen slaagden o.a. voor het Middenstandsdiploma algemene Han- delskennis T. M. J. Bekema, Ch. J. Hee- rius, A. F. v. d. Heflde, J A. M. Lampe, allen van Sneek. Laat het zo ver niet komen begin bijtijds Uw Kruschen kuur. Iedere morgen de kleine dagelijkse dosis zo veel als er op een stuiver gaat en ge voelt U al gauw een heel ander mens. Dat doet Kruschen’s bloedzuiverende werking, een ware stimu lans voor lever, nieren en ingewanden. Een heerlijk middel: Kruschen Salts smake loos in Uw morgen kopje thee. i M van de nieuwe men zó in het verrukkelijk te maken Parels, het wasmiddel tijd. Castella Parels strooit i water en direct ontstaat schuim. Geen papje vooraf Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu ein delijk eens een 1000/o veilig wasmiddel. TIRNS. De ouden van* dagen van Tirns hebben Maandag jl. hun gebruike lijke autotocht gemaakt Wel was de lucht eerst wat donker, doch langzaam aan werd het helderder en tegen de mid dag brak ’t zonnetje door en was ’t verder de gehele dag prachtig weer. Om pl.m, kwart voor tien werd de reis aan gevangen met personenwagens en ging ’t via Heerenveen, Steenwijk naar Rui nen, waar koffie met tractatie werd aangeboden, wat zich ter dege liet sma ken. Vandaar ging de tocht via Hooge- veen, welke plaats wel een doolhof ge leek vanwege de wegomleggingen in die plaats. Om pl.m. kwart voor een werd Emmen bereikt, welke plaats in feesttenue was vanwege de V.V.week. Na de Inwendige mens versterkt te heb ben, werd er een rondgang door 't Noor der dierenpark gemaakt, wat zeer de moeite waard was, vooral nu men alles eens op zijn gemak kon bekijken. In de daar aanwezige gelegenheid werd de thee gebruikt. Om pl.m. 5 uur werd de terugtocht aanvaard en ging de reis via Bellen naar Appelscha, waar koffie met brood werd geserveerd. Ook hier heerste een gezellige drukte, zodat er r al een poosje Werd vertoefd en nog een wan deling werd gemaakt bij de hoge duinen op naar de Belvedère, hetgeen de lach spieren nogal eens in beweging bracht. Om pl.m. negen uur arriveerde de stoet weer in ons dorp en werd feestelijk inge, haald door 't zeer beroemde corps Schour üt en bijna de gehele bevolking. In café Smit stond de koffietafel te wachten en werd nog een poosje gezellig vertoefd onder de vrolijke wijsjes van ’t corps. Door B. Piekema werd het be stuur, chauffeurs en verder allen die hebben bijgedragen om deze mooie tocht mogelijk te maken, namens de ouden van dagen hartelijk dank gebracht. OUDEGA (W.). Onze vroegere plaats genoot de heer G. Hiemstra slaagde te Utrecht voor het laatste gedeelte sla- gerevakonderwij s. De Amerikaanse douane heeft beslag weten te leggen op een partij diamant ter waarde van 200.000 dollar, uit Duits land naar de Verenigde Staten gesmok keld. Het is de grootste buit op het ge bied van diamanten die de Amerikaanse douane ooit in één slag heeft gemaakt. De partij werd naar Amerika gesmok keld per vliegtuig. De stenen waren ver borgen in de uitgeholde nerven van een houten kist die een glazen vaas bevatte. De kist was aan een gefingeerd adres verzonden. De douane ontdekte de truc toen zij de inhoud met X-stralen onder zocht. Twee genaturaliseerde Amerikanen z(jn in staat van beschuldiging gesteld wegens het smokkelen van de partij diamant. Twee uit Antwerpen afkom stige Belgen worden van medeplichtig- Het eerste Amerikaanse bataljon, uit gerust met bestuurbare projectielen van het type Corporal zal binnenkort naar Europa worden gezonden. Het bataljon beschikt over tien lan- ceermrichtingen voor de grote raketten, waarvan de lading zowel uit gewone explosieven kan bestaan als uit atoom- springstof De actieradius van de cor pora] is 160 km. Met een snelheid die verscheidene malen groter is dan die van het geluid kan men het projectiel nauwkeurig naar zijn doel sturen. Het Amerikaanse bataljon zal met de troe pen van de Nato oefenen en manoeuvres houden. JEHOVA GETUIGEN. Iedere Dinsdagavond Pieter Jeileshüs Kleinzand en Zondagsavonds 7.30 uur Wijkverpleging IJ. Kramer, Stations- Te Auckland in Nieuw Zeeland is een 14-jarige jongen aangehouden, die er van wordt beschuldigd diezelfde dag een 8-jarige jongen door wurging om het leven te hebben gebracht. Het slacht offertje zou de Nederlandse nationaliteit hebben bezeten. Zijn naam wordt opge geven als Josephus Vergiessen. Het lijkje is in een bos gevonden. Aangenomen wordt, dat de dader van het misdrijf geestelijk gestoord is. Aangegeven van 28 Juli tot 4 Augus tus: grijs gekleurd kindersokje, Sannes, Willem de Zwijgerstraat 34; huissleutel, de Haan, Oppenhuizerweg 158; doublé schakelarmband, de Weerd, de Bourbon- straat 27; blauwe autoped „Siepie”, Nauta, Hopperstraat 21; m. flanel in pakje, slagerij Groenland, Oude Koe markt; aantal briefkaarten, van der Baan, Frederik Hendrikstraat 44; cy pers poesje, zwarte kater, Asyl, Korte Vreugde; blauwe autoped, de Boer, Winsemiusstraat 46; militaire stropdas, B. Vermaning, aan boord Woudvaart- kade; halssnoer (bruine imit. parels), Arema, Geeuwkade 19; horloge, A. Dijk stra, Schoonoord 5, IJsbrechtum; grijze vulpen, Gijzen, le Selfhelpstraat 4; si garettenaansteker, broche, Speelman, Oppenhuizen 6; bos sleutels (6 stuks), Jannie van der Zee, Balthuskade 1; wit wollen babymutsje, Scheltema, Graaf Adolf straat 26; zakmes, George Bok, Harmen Sytstrastraat 4; speelgoed- popje, Sijtsma, Ged. Pol; bruine dames- glacé’s, fa. Nauta, Oosterdijk; beige jon gensjasje met rood streepje, Rollema, Parkbuurt lb; nieuwe jurk in papieren zak van C A, Doddema, Woudvaart- kade 30; streng parels, van den Akker, Kloosterdwarsstraat 37 (tot 6 Aug. a.s. te bevragen bij Koop Hoekstra, 3e Selfhelpstraatgrijs-groene motorkap, Groenendaal, van der Heijbuurt 13; blauwe alpinomuts, Schurer, le Fritte- mahovenstraat 11; bankbiljet, van Ha ren, Nauwe Burgstraat 4; bovenkaak- kunstgebit, Feringa, Leeuwarderweg 65; blauwe handdoek en rood broekje, Schuil, Oppenhuizerweg 94; Lips-sleutel no. 7 en ring met steen, Douma, Kapel straat 16; sjaaltje, Hibma, Lijnbaans- buurt 25; dames-glacé-handschoen, Drost, Jan van Nassaustraat 51; blauwe kinderjoppei, Boot, Martiniplein 9; zon nebril, Bram Plekkeringa, 2e Ooster- kade 33; padvindersriem met mes en fluitje, Greijdanus, Kloosterdwarsstraat 50; kamphamer, Portiek, Fred. Hendrik straat 54; grijs kindertasje met inhoud, Brinksma, Kloosterdwarsstraat 33; beursje met inhoud, Sybrandij, Leeuwar- derkade 33; groene ballpointpen, Dunne- wijk, Oosterdijk 81; groene boodschap pentas, Postkantoor Sneek; oud dam.es- rijwiel, Stallmann, Nauwe Noorderhor- ne; plunjezak voor zeil of fok, Engel- sma, Stationsstraat 56; witte alpino- muts, Simon Olij, Grootzand 4; overslag- beurs met inhoud, Beetsma, Bolswar- derweg 4. Voorts gedeponeerd aan het Bureau van Politie: zwarte platte zaklantaarn; zeilbroek; oude schuursleutel; huissleu tel: zwarte haarkam in groen etui; arm- oandje; blauw zakkammetje; regenj'i met plastic riem; zwarte wollen muts. Boekhandel Wielenga (W. G. Baarda) heeft zich een automatische Geha- machlne voor stencilwerk aangeschaft. Men zie de advertentie In dit nummer. PINKSTER ZENDING. Voorlopig Woensdag 8 uur in Aére Pe rennius. Spr. Pastor H. Brohede. LEGER DES HEILS, Kleinzand 20. 10 uur v.m. Heillgingsdlenst; 7 uui n.m. Openluchtsamenkomst Ged. Pol. 8 uur n.m. Verlosslngssamenkomst. Leidster der samenkomsten Majooi A. J Hak. Tot en met 12 Augustus. Iedere Dins dag-, Donderdag- en Zaterdagavond Muziekfeesten op het Wippodium. Vrjjdag 6 t. e. m. Dinsdag 10 Augustus. Amlcitia Theater, Sneek. ’s Avonds 8 uur en Zondag tevens te 2.30 en 5 uur: „City Lights” met Charlie Chaplin. Zondagmiddag 2.30 uur Kinder- en Familievoorstelling. Zaterdag 7 en Zondag 8 Augustus. Café Restaurant ,,Piso”. Duo Mej. Mar quette, violiste, Nic. Potsch, pianist. Zaterdag 7 Augustus. Foyer Amlcitia Theater, Sneek. 's Avonds te 8 uur ZeilersbaL Een K.L.M.-vlieger, die boven de Drunense duinen bij Loon op Zand vloog, ontdekte een bosbrand. Hij wierp een briefje naar een paar wielrijders, die dit echter niet konden vinden. Vervolgens wierp hij een briefje uit boven een kam peerterrein. Padvinders repten zich in de richting, welke de vlieger aangaf en blusten de brand. Jutrijp: voorm. 9 uur Ds. Dickhout. Nijland: voorm. 9 uur Ds. Bergstra van Schrr rd; nam. 1.30 uur Ds. Prins. Oppenhuizen: nam. 1.30 uur Ds. Stap. Collecte Kerkbouw N.O. Polder. Uitwellingerga: voorm. 9 uur Ds. Stap. Doopsbedlening. Oudega (W.)voorm. 9 uur de heer Brouwer van Menaldum; 's avonds 7.30 uur Ds. Israël van St. Nicolaasga. Oosthem: voorm. 9 en nam. 1.30 uur Ds. J. Gras van Schiedam. Scharnegoutum: voorm. 9.15 uur Ds. J. de Bruin van Leeuwarden; nam. 1.30 uur Ds. C. P. van Andel. Tirns: voorm. 10 uur Ds. Brink. Woudsend: voorm. 9.30 en ’s avonds 7.30 uur Eerw. Heer R. Gaastra. IJlst: voorm. 9.30 en nam. 2 uur Kranendonk. In Mexico zijn, ten gevolge van een hevige hittegolf, 42 personen om het leven gekomen. Op Vrijdag en Zaterdag 30 en 31 Juli hielden, zoals vorige jaren, de dorpen Sijbrandaburen en Terzool weer hun volksfeesten. Het weer was van die aard dat er niet gemopperd mocht worden en zodoende was er dan ook veel drukte beide dagen. De eerste dag was bestemd zowel voor de kinderen als voor de gro ten. Er werd een ballonwedstrijd gehou den en ’s avonds werd er een revue op gevoerd in de garage van de heer J. Sik- kema, nl. „De tiid sil 't leare”, van Tet- man de Vries. Na afloop werd er nog flink gedanst. De tweede dag was er matinee en stoelendans en verder Pop- pingawierster korfballen met nog enige spelletjes, 's Avonds was het toneel gezelschap van Terhorne er met het nieuwste stuk van R. Bergsma „Yn tsjinst fan e mienskip”, ook weer in de garage van Sikkema en werd er later weer gedanst. De muziek voor beide da gen was van de „Midnight Swingers”. Beide stukken waren schitterend. De uitslagen der spelen waren: Bernespultsjes: Jonges 67 jier: le pr. Jetze Kiestra; 2e pr. Johan Ligt hart. Famkes 67 jier: le pr. Dirkje Bijl- sma; 2e pr. Hieke de Jong. Jonges 8, 9, 10 jier: le pr. Pieter Ligt- hart; 2e pr. Jappie Dotinga; 3e pr. Bou- Ke V. d. Hem; 4e pr. Henkie Oosterhof. Famkes 8, 9, 10 jier: le pr. Zuske Sij- perda; 2e pr. Pietje v, d. Wal; 3e pr. Griet Hofstra; 4e pr, Hiltje de Jong. Jonges 11, 12, 13 jier: le pr. Jelle v. d. Wal; 2e pr. Dicky de Jong; 3e pr. Herke Spoelstra; 4e pr. Titus de Groot. Famkes 11, 12, 13 jier: le pr. Griet Sikkema; 2e pr. Stientje V. d. Zee; 3e pr. Anneke Kiestra. Folksspultsjes: Jonges o.e.m, 16 j.: le pr. H. Oedzes; 2e pr. Tr. Ligthart, Famkes o.e.m. 16 j.: le pr. G. Hee- ringa; 2e pr. H. Dotinga. Froulju en Manlju 1730 jr.le pr. Tj. Deelstra, J. Abbing; 2e pr. S. Aar- dema, H. Ligthart; 3e pr. mevr. Durkstra, A. G. de Groot. Froulju 3145 jr.: le pr. mevr. Meintema; 2e pr. mevr. D. Odinga; pr. mevr. B. Dotinga. Manlju 3150 jr.: le pr. W. Punter; 2e pr. A. Raukema; 3e pr. A. Slotboom. Froulju boppe 45 jr.: lê pr. n.evr. S. v. d. Schaar; 2e pr. mevr. P. v. d. Zee. Manlju boppe 50 jr.: le pr. W. Koop- mans; 2e pr. M. Dijkstra. Stuolledouns froulju: le pr. mevr. A. Hulstra; 2e pr. mevr. A. Wijtsma. Stuolledouns manlju: le pr. A. G. de Groot; 2e pr. Fr. de Jong. Poppingawierster kuorbaljen: le pr. KI. Korfmaker, Joch, de Groot, H. Zorgdrager, H. K. Kiestra, J. Durkstra, G. Korfmaker, mej. A. R. de Jong, mevr. J. Buursma, mej. N. Visser, mevr. C. Punter, mevr. D. Odinga, mej. S. Aardema. 2e pr. S. T. Dotinga, P. v. d. Zee, S. de Jong, D. Odinga Jr., A. Hulstra, A, G. de Groot, mevr. A. Korf- aker, oj. A, De heer en mevrouw René Garnier uit Parijs zjjn op een morgen op onge bruikelijke wijze wakker geworden: een taxi reed tot voor het voeteneind van hun bed. De auto was in Noord-Parijs gestolen door een onbekende dief, die met razende snelheid door de straten had gereden. Bij het huis van de Gar- niers raakte hg de macht over het stuur; kwijt en reed de slaapkamer binnen. In de verwarring wist hij te ontkomen. GEREF. KERK (Art. 31 K.O.) Oosterdijk 30. Voorm. 9 en nam. 5 uur Ds. Benschop. CHR. GEREF. KERK. Voorm. 9.30 en nam. 5 uur Ds. N. Brand sma. Een Britse expeditie, die het noor delijk deel van Groenland heeft geëxplo reerd, vond daarbij een ijsvlakte van meer dan drieduizend meter dik. Ruim 600 kilometer is een hond uit Passau in Beieren door de Donau mee gesleurd, voordat hij (in Hongarije) kon worden gered. De eigenaar van de hond, een schipper, heeft thans van een col lega uit Boedapest bericht gekregen, dat het beest terecht is. Het .".at nog steeds met de ketting aan zijn hok vast. De Hongaar schreef, dat hij de hond terug zou sturen, zodra deze weer op zijn verhaal zou zijn gekomen. Op 10 Juli heeft men de hond bij Passau op de Donau zien drijven. De volgende dag za gen inwoners van Linz in Oostenrijk het beest passeren, terwijl het jankte en aan de ketting rukte. De politie van San Diego (Ver. Sta-; ten) bijgestaan door talloze vrijwilligers, kon toch, niet voorkomen, dat vijftig auto’s plus een polltie-auto achter elkaar binnen tien minuten met e. banden langs de weg stonden. Van de politie-auto waren zelfs alle vier banden lek. Er was namelijk een met kopspij kers beladen vrachtauto over de kop geslagen. Zeep»»’ 1 Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: Indonesië: s.s. Laertea (0 Aug.) s.s. Ampenan (12 Aug.) Ned. Nw. Guinea: s.s. Laertes (9 Aug.) Ned. Antillen: m.s. Daphnis Suriname: m.s. Stantor Unie van Z.-Afrika en Z.W.- Afrika: Castle (7 Aug.) Canada: s.s. Grote Beer (10 Aug.) m.s. Prins Frederik Willem (12 Aug.) Zuid Amerika: s.s. 17e Octubre (7 Aug.) m.a. Alhena (11 Aug.) Australië en Nieuw Zeeland: via Engeland (7 Aug.) Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. mej. A. Punter, mevr. P. v. d. Zee, B. Hovinga, mevr. Jager, mevr. Schuurman», 3e pr. B. Schuurmans, H. Bottema, KI. Veenstra, Th. Meintema, A. Wijt- sma, A. v. d. Kooi, mevr. H. Keuning, mevr. W. v. d. Zee, mej. A. Dotinga, mej. A. Wester, mej. Griet v. d. Wal, mevr. S. Wiersma. 4e pr. J. Sikkema, KI. de Jong, Peet de Groot, A Ligthart, G. B. Dotinga, G. P. Ligthart, mej. Akke Schuurmans, mej. A. v. d. Wier Alberda, mevr. R. de Jong, mevr. B. Dotinga, mej. S. Vis ser, mevr. G. Korfmaker. GEREF. KERK (Art. 31 K.O.) Koudum: voorm. 9.30 uur Leesdienst; nam. 2 uur Ds. Benschop (in de Doopsgez. kerk). GEREF. KERK. Oudega (W.): voorm. 9 uur Leesdienst; nam. 1.30 uur Ds. Bonga van Staveren. seach Rinske smellé üngelokje en hja suchte: „Rüzje „Bist net wils Ald-wivepraet, Romje de boel op en der kraeit hoanne mear nei”. „Och ja, en hwerom soene wy ek al rüzje krtje moatte? Der moat ek hwat wêze om rüzje oer to krijen, nou? Ik soe it net witte, dou? Rüzje „Hwat bjjeuzelst dochs allegearre? Sjoch, ik bin oan ’t krantlêzen, dan kin ik fanseis net tagelyk prate, dat moatst tominsten sa njonkelytsen ris witte”. „Ik frega dy hwat!” „Nou, mar ik sei dy hwat”. „Jong, doch net sa nuver! Ik sei „Kin my neat skele, hwatst seist, ik moat dy krante Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische re sultaten die zij bereiken met Castella Advertentie De postduiven ver. l’Estafette hield haar laatste vlucht met oude duiven in dit seizoen van het station Orleans (Frankrijk) afstand 625 km. Uitslag: le, 5e en 8e H. Oppenhuis; 2e en 3e L. de Wagt; 4e, 6e en 7e H. Meinen; 9e, 13e en 15e H. Buitenpost; 10e A. Post ma; lie D. Wgnja; 12e J. de Boer; 14e L. de Ree; 16e v. d. Meulen de Vries; 17e B. Heins. De duiven werden gelost om 6 uur bij Z.W. wind en betrokken lucht en regen. Toch hebben de eerste duiven, ondanks het minder gunstige weer, nog een flinke snelheid behaald. De eerste duif werd geklokt om 1.50.49, snelheid 1333 m.p.m.; de tweede was er om 1.53.47, snelheid 1329 m.p.m.; en ook de derde bereikte nog een snelheid van 1327 m.p.m., zij werd geklokt om 1.54.22. Na deze drie prijswinnaars liep de snelheid der duiven zeer snel terug, want de vierde prijswinnaar bracht het nog maar tot 1213 m.p.m., terwijl de 10e nog slechts een snelheid bereikte van 985 m.p.m. Een bewijs dat het ook deze keer weer geen gemakkelijke vlucht is geweest. Is het bijna een tra ditie geworden dat de duiven van de neer Meinen steeds als eersten uit de klok komen, deze Keer waren het de vo gels van de heer H. Oppenhuis van Op penhuizen. Ook de duiven van de heer L. de Wagt speelden weer een prima partij mee. Aan deze wedvlucht namen 75 duiven deel en de verliezen waren ge ring. Het volgende visverhaal komt uit Oslo en schijnt echt gebeurd te zijn. De zer dagen sprong ’n zalm van niet minj der dan 25 pond in de schoot van ’n 80- jarige Engelse visser, terwijl deze zat te vissen in de rivier de Namsen in Mid- den-Noorwegen. De vis sprong onmid dellijk terug in het water, maar een voorbijganger wist het beest te vangen, voordat het verder kon zwemmen. „Nou, dou hast ek altyd „earsten”. As ik dy freegje: „Wolst myn sok ris stopje, dat kin sa net langer mear”. dan seist: „Ja daliks, ik moat earst”en it komt der net fan”. „Sa bist seis ek, presiis sa; as ik siz: „Soest der gjin forkeard oan dwaen dyn fyts ris to hlmmeljen”, dan: it moat earst even flink reine, dan kin er hwat weakje safler hast it al komme lif ten” „Dou litst ek dingen safier komme: dy fuorring fan myn jas hinget der nou al hielendal by, finael, mar doe’t ik tsjin dy sei: „Sjoch ris even nel myn jas, dy fuorring”, seist, it wie mar in naedtsje”. „In lyts naedtsje, ja, sa’n lyts naedtsje, dat ik moast it forgreatglês der by hawwe, foar sa’n gatsje doch ik gjin tried yn ’e nudle. Manlju oerdriuwe altyd sa Ofgryslik, sa freeslik: as se hwat fiele yn in finger, dan is it: myn en der is nea hwat fan to sjèn, In frou silst net kleijen hearre, al hat hja noch sa’n grouwe japs yn ’e tornme, hwant sjochst, Piter Struik, dat is har eare to nei. Mar in man, by 't minste en ge ringste „Rinske, jimm’ Memme beppe „Ja, nou dy hat gélyk krige mei har salt, it sloof. Mar, dou mochtst it dochs wol ris witte, Piterke. Sa, en nou hawwe wy dy rüzje tominsten mar hawn, oars sit men der mar op to wachtsjen. Dach jonge, ik gean nei de keuken. Tinkst dyn tiid? Ik sil dy wol roppe, komst dochs to let, fansels, omdatst nou ienkear „Ja, sjoch Rinske, ast nou wer bi- gjinst Mar Rinske wie al yn ’e keuken. It salt lei noch op ’e tafel. Hylkje Goinga. Onder Diepenveen bij Deventer is een 89-jarige vrouw uit Deventer op een on bewaakte overweg in de lijn Deventer— Almelo onder een trein geraakt. Zij werd zo zwaar gewond dat zij kort daarna is overleden. Het slachtoffer, be woonster van een oudeliedentehuis Deventer, liep planten en kruiden te zoeken en heeft kennelijk, toen zij de spoorbaan overstak, de trein niet zien naderen. U' üliqglnu door de was heen! U ooit werd vandaag Castella in huis I „Altyd dy krante, ik bra.n it ding lea ver óp. Réd leaver de hammer op, dórst mei oan ’e gong west hast. Straks is hy Wei, en dan is it: „Rinske, witstou miskien ek, hwer’t de hammer is?” Mar dan siz ik ek: „né”. Trouwens, dou rêdst nea hwat op en bist oars sa pre- siia op dyn manear”. „Nou, dou ek net. Ast naeid hast, al tyd in spjelden op ’e flier, man, en dat is ek noch gefaerlik”. „Dy lizze der nea langer as in mid del, en moatst sjen hoefolle brieven en kaertsjes as der efter de klok steanè, dystou biantwurdzje moatst. En dy lizze der al ..Dat is dyn wurk, ik ha myn eigen”. ,,’t Is dyn famylje; dy minsken kenne my net iens, dat hearstou to dwaen. En dou hearst ek dyn eigen skuon to poet sen, dat wol ik dy ek even fortelle. Oant nou ta „Dat seist, omdatstou der sa’n hekel oan hast, mar it is dyn wurk en ik wol net yn in oar syn wurk komme. Ik bin gjin frou”. „En ik bin dyn slavin net. Sa sit dat. Dat ik dyn skearwetter altyd fuortsmite moat is al moai genöch. Dat learst noait! It moat net yn ’e waskbak, dan rekket dat ding forstoppe. Dat skynst net ünthê.lde to kinnen”. „En dop klnst net ünthAlde, dat dy spin dér ai tlden oan 'e souder hinget en hy forfeelt him dea”. „O, woest sizze, dat ik smoarch bin! Nou, ’t is goed, hear. Ast mar witst, dat ik dan in treppén hawwe moat en dy hawwe wy net. Dy soestou bistelle by dat sa öfgryslik foardielige mantsje, der’t ik noch nea fan heard ha, mar dat forjit mynhear èn wy soene de stêd yn om in skimerlampe, mar altyd seist: „Nou mar net, moarn mar, ik woe nou krekt even En U steld heid, de helderheid van alle goed, dat Castella Parels. NED. HERV. KERK. Goënga: voorm. 9 uur Ds. Kuiper. Col lecte Evangelisatiewerk. Gaastmeer: voorm. 9 uur Collecte Predikantsplaats; geen dienst. Gauw: nam. 1.30 uur Ds. Kuiper. Col lecte Evangelisatiewerk. Heeg: voorm. 9.30 uur de heer Meer- holz; 's avonds 7.30 uur Ds. Kranen donk. Hommerts: nam. 1.30 uur Ds. Dickhout van IJmuiden-Oost. Verkriigbaar „Ju, ik fyn de beantsjes hwat oan 'e flauwe kant Stiet it skit miskien hjir yn 'e kast? Of „Ja, ik sil it even foar dy krije”. „Né, bliuw dou mar sitten, ik sil wol; ik bin der al”. Yn alle stilte bitocht Rinske, dit wie de earste kear net, dat der hwat oan it iten mankearre. Mar ja, salang wiene hja ek noch net troud, en alles moat leare en dér kaem by, Piter wie noch al sAlt ütfallen en hja wie hwat oan 'e flauwe kant. Mar Piter wie in goede man: altyd in goed sin en sa it hie wol minder treffe kind. Hwant it is fan sels mar sa: troud wêzen is hiel hwat oars as forkearring to hawwen, dér hoecht men gjin doekjes om to winen. It iten wie dien en Piter die in taest nei de krante, dy’t op in stoel lei. Doe smiet er it sAltlokje om. „Minsken, Rinske, moatst sjen, hwat ik nóü doch!” „Och Piter, dat, dat bitsjut, bitsjut rüzje, wier, üs Memme Beppe It al Mlsmoedich

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 2