Seizoen OpruimingHBZ iïlH HBZ Gaat U Zaterdag met vacantie II IJPMA, Aleinzand16, Tel. 2776 Speciale Vacantie-aanbiedingen Dam’s Bakkerij, Sneek 1 fRondom de tak van Sint Maerten te Sneeck i KAPPIE en de vreemde Kolenlading ZOMERJAPONNETJE! FIFAX „DEVALK vlot naar een Even kijken Afd. Leeuwenburg Voetbal Genealogische Kanttekeningen Een 16de eeuwse emigranten-familie Ongeluk op onbewaakte DEZF WEEK overweg Hamburg zonder water en gas verstopte I Buitenland in het kort Het Zwakke Kind Geslaagd De Friese Zeilers in Noorwegen Enorme keuze G. M. Oppenhuizen 9 Hartelijk dank Grote inbraak opgehelderd Huwelijk leverde twintig mil lioen gulden op Balustrade knapte af V erkeersongeluk P. C. Kaatspartij De Black Boys beleefden prettige dagen in Duitsland Joh. Paques - Sneek IEPENLAAN 22 Ernstige val Oud-Commissaris der Koningin Mr. P. A. V. van Harinxma thoe Slooten overleden H. Brenninkmeijer Zonen LEEUWENBURG 28 - OOSTERDIJK 7 telefoon 2044 SNEEK S! slechts 33 33 richting komende trein. De beide inzit- lege ia] in de Franse tijd wel hebben op- de LITERSFL. en een Zeilvereniging Kon. de 1 ï<S<!.:<«SSaSS II” BIJ DROGISTEN Te Risoer in Zuid Noorwegen is Een groot Fries, mr P. A. V. van Ha- rinxma thoe Slooten, oud-commissaris der Koningin in deze provincie, is he dennacht op 83-jarige leeftijd te Olter- terp aan longontsteking overleden. stra, van 1669 tot 1686 burgemeester van Sneek. Saphaeus of Save van Heem stra, afkomstig uit Harlingen, studeer de in Franeker, waar hij op 30 Novem ber 1650 als student in de philosophie werd ingeschreven. Het is niet geheel zeker, of hy een lid was van het thans nog bestaande ge slacht Van Heemstra. Vermoedelijk Is hy in of kort na 1686 overleden. Zijn vrouw hertrouwde althans in 1693 te Sneek met Livius van Scheltinga. Zou den inderdaad duidelyk bewijzen te voor schijn komen, dat het Sytske van Id- zarda is geweest, van wie het opschrift ons melding maakt, dan zouden ook de afgehakte wapens Van HeemstraId- zarda weer in de steen gebeiteld kun nen worden, waardoor het geheel veel aan schoonheid zou winnen. Hetzelfde gebeurde voor enige jaren met het bor des van het stadhuis, waar de wapens van Prins Willem IV en zijn gemalin opnieuw werden uitgehouwen. De Regenten der kerk. nieur en een 26-jarige Amerikaanse stu dente waren op slag dood. mensen zonder 6 SPRITSKOEKEN 6 ZANDGEBAKJES 10 ZEILKOEKEN 10 gr. EIERKOEKEN 3» 33 25 25 48 54 15 cent 12 cent 12 cent 75 cent 75 cent 49 79 99 1.15 1.19 WEER 7 VERSCHILLENDE RECLAMES, VOOR IEDER KEUZE 20 STUKS VOOR 1.— OPPENHUIZEN. Geslaagd te Utrecht als meester-meubelmaker onze vroegere plaatsgenoot F. Ringnalda, thans te Franeker. Op Zaterdag 14 Augustus a.s. om half zeven zal te Balk worden gespeeld de wedstrijd Black BoysZuid-Westhoek- elftaL Het Zuidwesthoekelfta] werd als volgt samengesteld: doel: L. Hoekstra (Oever- zwaluwen); r.achter: D. Smits (Q.V.C.); I. achter: E. Blok (O.N.S.); r.half: M. Ferwerda (O.N.S.); spil: K. Ottema (Heeg); l.half: A. Langeberg (C.V.V. O.); r.buiten: S. Folkertsma (Workum);, r.binnen: W. Jorritsma (Heeg); mid- voor: J. Abma (Nyland); l.binnen: T. Boersma (Workum); l.buiten: H. Tromp (Balk). Reserves: G. Abma (O.N.S.); J. v. Delden (O.N.S.). O.a. ook weer de CAKE en EIERKOEKEN RECLAME. Bakkerij „De Kleinzand 41 Korenschoof", - Tel. 2 66X Verdient een compliment Hij, die in ónze „vrije wéék” Geen vry minüütje kent! PHILIA. in het artikel van de heer Scheltema van 18 September 1953 werd gewezen op de zeer fraaie, relaas onder de houten vloer verborgen, grafsteen van Douwe van Roorda en Trijn Slckes Liauckama. Werd daarin reeds op aard en herkomst van deze steen ingegaan, de hoogst merkwaardige historie, die er aan verbonden is, werd nog niet vermeld. wastafels en gootstenen gaan vanzelf open met: Niet alleen de vloeren, ook de muren hebben eens de gedenktekenen van de gestorvenen gedragen. In 1795 werden, volgens besluit van de Magistraat, onder de leus van Vrijheid, Gelijkheid en Broe derschap, alle rouw- en gedenkborden weggenomen en opgeruimd. Uit afbeel dingen van voor de Franse tijd weten we, dat de muren en pilaren soms geheel vol hingen van dergelijke rouwborden. Op het platteland, waar de bepalingen van de nieuwe overheid niet altyd even snel doordrongen, of waar beschermende handen zich in de jaren van overheer sing over de herinneringen aan het voor bije geslacht ontfermden, zyn ze soms gespaard, zoals in het bekende intieme kerkje van Hogebeintum. In Sneek is dat alles verdwenen. Wel is een andere, zeer merkwaardige wandversiering over gebleven, namelijk de twee borden, die zich boven de toegang tot de consisto rie bevinden. Men mag wel aannemen, dat zij één geheel vormen en tegelijk in de kerk zijn opgehangen. Dat moet dan zijn geschied in 1632, welk jaartal op het rechtse bord vermeld staat. In vrij veel kerken worden dergelyke borden aan getroffen. Meestal zijn ze groter en van later tijd en van minder fraai maaksel. Hun inhoud bestaat veelal uit: De Tien Geboden en de Apostolische Geloofsbelij denis, of ook wel het Onze Vader. Op het linkse bord in de Martinikerk zien we inderdaad de twee stenen tafelen met de Geboden, ons daar door Mozes voor- NEEM DAN MEE 1 KRUIDKOEK LUXE DOOSJES DUMKES DUMKES, per 250 gram SUIKERBROOD WITTE KOEK DEVENTER KOEK ZATERDAG RECLAME: i In een ander gedeelte van de kerk, in de binnenmuur van het Westerkoor, be vindt zich de gedenksteen, geplaatst by de aanvang van de verbouwing in 1682. De heer Scheltema schreef reeds een en ander over deze steen, die vroeger aan de buitenzijde boven het portaal was ge metseld. Wie is de „Vrou Heemstra”, die op 18 Augustus deze steen in het muurwerk heeft ingevoegd? Men kan het met vrij grote stelligheid gissen. Zij zal Sytske van Idzarda zyn geweest,, De gedenksteen in het Westerkoor. i in gas, water en openbare vervoermiddelen, om dat het personeel van de openbare nuts bedrijven het werk had neergelegd om zijn eisen tot loonsverhoging kracht bij Zowat driekwart van Nederland Loopt braaf uit het gareel: In zwembroek op Terschelling of In hemdsmouw door de Peel! Vacantietijd! Da’s vrij vertaald: Dóén wat je nooit haast doet En voor een korte tijd niet doen, Wat naderhand weer móét Het kwart-restant van Nederland Heeft schep er óp gegooid: De kellner op 't café-terras, Postman, die groeten „strooit”, E.H.B.O., verkeersagent, Straatveger, vul maar één: Zij hebben in vacantietijd Geen baantje, maar een b n 1 De éne luiert en heeft fier De vrijheidsvlag in top, De énder voelt in hoofd en been De zwéérte van z’n „job”. Hartelyk dank! Naar myn gevoel ONZE CONSERVEN LAGE PRIJZEN nog oude prijs 3 GULDEN. Storing door een amateurradiozen» der heeft op een wedstrijd met vlieg tuigmodellen te Chicago minstens veer tig kostbare toestellen, die radiografisch van de grond af bestuurd werden, doen neerstorten. Eten amateur in Chicago zond onverwacht uit op de golflengte, die de vliegtuigbouwers hadden toege wezen gekregen voor hun besturing van de modellen. De uitgezonden morsesei nen waren zo sterk, dat het contact met de modellen werd verbroken. Som mige modellen waren duizenden dollars waard, Meer dan een millioen Hamburg zaten gisteren Afgehakte wapens treffen we wel het meest aan in het Oosterkoor, waar de 17 de eeuwse wapenborden, die vroeger de Vroedschapsbanken bekroonden, nu de orgelborstwering sieren. Hierop behoeft thana niet nader te worden ingegaan. Wel werpt het poortje naar de Grote Kerkstraat enige vragen op. Oorspron kelijk, toen het kerkgebouw nog in ge bruik was voor de Rooms Katholieke Miss Italië, die het in Amerika niet tot Miss Heelal heeft kunnen brengen, is toch niet met lege handen in Rome teruggekeerd. Tijdens haar bezoek van een paar weken aan de Verenigde Sta ten ontving zij 350 liefdesbrieven en 26 telegrafische huwelijksaanzoeken. Dank zij intensief speurderswerk van de rechercheurs Steensma en Visser, als mede van inspecteur van der Drift, allen van het bureau Raampoort der Amster damse politie, is de opzienbarende in braak, waarbij de daders via een door hen zelf gehakte ondergrondse weg in een horlogewinkel uitkwamen, thans op gelost. De twee daders, die beiden al een strafblad hebben, alsmede twee helers zijn gearresteerd. Van de bult aan hor loges is het grootste deel gevonden en in beslag genomen. In totaal waren horlo ges voor een waarde van bijna 15.000 verdwenen. De daders zijn de 27-jarige houtbe werker P. de W., die voor „inbraken- met-gangmakerij” reeds een zekere naam bij de recherche heeft, en de 26- jarige controleur D. H., beiden woon achtig in Amsterdam. Zy hadden do buit broederlijk ver deeld. De controleur had zijn portie reeds van de hand gedaan aan de twee helers, broers van elkaar, en zou voor zijn inbrekers-maat juist ook diens portie gaan verkopen, toen hij in de ar men der rechercheurs liep. Die helft viel dus in haar geheel in handen der politie. Van de overige horloges werd een groot deel bij de helers aangetroffen. Verdwe nen z(jn alleen de horloges, die door de helers al weer van de hand waren ge daan. De beide helers waren geen bekenden van de politie. Zij zijn de gebroeders O. uit Amsterdam. C. O. is 'n 22-jarige leerling-fotograaf, J. O. is een 25-jarige zeeman. Zij hebben intussen de heling bekend en bevinden zich eveneens in arrest De inbraak werd de vorige week in de nacht van Zondag op Maandag gepleegd in de horlogewinkel van de heer van der Linden aan de Fr. Hendrikstraat te Am sterdam. Het onderzoek wees uit, dat de inbrekers in een belendend perceel wa ren binnengedrongen en zich als mollen een gang onder de grond naar de winkel hadden gegraven. Gistermiddag is een kleine Deense personenauto op de onbewaakte over weg in de Breudijk tussen Harmelen en Vleuten door een uit de richting Woer den komende trein gegrepen en geheel vernield. Elven later werd het wrak nogmaals Glimlachend kwam de blonde „Bobo” Rockefeller dezer dagen uit een recht zaal te Reno, in Nevada, de enige staat in Amerika, waar men met wederzijds goedvinden zonder rompslomp kan schelden en daardoor een centrum voor scheidende echtparen. Die glimlach van „Bobo”, de dochter van een mijnwerker uit Lithauen, die tweemaal met een mil- lionnair trouwde, was te danken aan het feit, dat in de rechtzaal beslist was, dat ze van haar ex-echtgenoot twintig mil lioen gulden zal krijgen, ter gelegenheid van hun scheiding. Zelfs voor Amerika was dit ongehoord; nog nooit was zulk een som als alimentatie vastgesteld. De rechtzaak had buitengewoon veel be langstelling in Amerika, want de echt genoot was de 42-jarige multi-million- nair, Winthrop Rockefeller. De echtgenote, Jievute Paulekiute, groeide op in de achterbuurten van Chi cago. In 1941 trad ze in het huwelijk met haar eerste millionnair, Richard Sears, een diplomaat. Zes jaar later werd dit huwelijk ontbonden en in 1948 stapte ze met Rockefeller, op St. Valen tine dag, in het bootje, nadat ze eerst haar heil op het toneel had gezocht. Nu is ze 37 jaar. Mooi bruin, van de zon in Nevada, was ze het middelpunt van een groepje vrouwen met scheidingsplannen, toen ze de rechtzaal verliet. Deze vrouwen wa ren teleurgesteld, dat ze zich niet voor de gelegenheid gekleed had, ze droeg maar een gewoon zomerjurkje. (Alg. Dagblad.) Twee M.T.S.-leerlingen zijn in een fa briek te Budel van 13 meter hoogte ge vallen. In zorgwekkende toestand moesten zij naar het ziekenhuis te Weert worden vervoerd. Eén van hen, de 19-jarige J. G. M. Oberndorff uit Brunssum, over leed kort na aankomst in het ziekenhuis, de andere, de 19-jarige 'L. S. J. de Jonge uit Vught, verkeerde 's avonds nog in levensgevaai. De jongens wéren in de fabriek op een dunne stang gaan zitten van een 13 me ter hoge balustrade. Deze knapte af, met het vermelde noodlottige gevolg. gang aangeibracht, terwiji daar later aan de buitenzijde het tegenwoordige portaal voor gebouwd werd. Vermoede lijk heeft men dit opgetrokken in 1682, toen de gehele kerk en met name ook het Oosterkoor sterk werd gewijzigd, terwyl tegelijkertijd aan de binnenkant de houten posten met gebeeldhouwde lijst werden aangebracht, waardoor het poortje van buiten geheel, van binnen grotendeels aan het oog wordt onttrok ken. Napjus deelt in zyn beschrijving van de kerk mee, dat in genoemde hou ten omlijsting de wapens van de toen malige regenten waren uitgesneden, waarvan nu nog de afgekapte restanten te zien zijn. Elders schrijft hy, dat de 18de eeuwse gebeeldhouwde schoor steenmantel in de consistorie, die reeds Negen-en-twintig mensen zyn zo goed als ongedeerd ontsnapt uit een brandend vliegtuig van de Air France, dat een noodlanding moest maken in de Amerikaanse staat Connecticut omdat het vliegveld van New York wegens het slechte weer onbereikbaar was. De re den voor de noodlanding was, dat het toestel, dat juist een vlucht over de At lantische Oceaan achter de rug had, geen benzine genoeg meer had om Bos ton nog te bereiken. staking de eerste van een serie. Terwijl de temperaturen hoger waren dan ooit tevoren in dit jaar was er geen druppel drinkwater uit de kranen te krijgen. Niemand kon een verkoelend bad nemen en er was geen gas om te koken, In Beieren hebben de arbeiders uit de metaalindustrie besloten om Maandag het werk neer te leggen wanneer hun eisen tot loonsverhoging voor die tijd niet zijn ingewilligd. Het gaat daar om 220.000 man. In het Ruhrgebied dreigen 900.000 arbeiders eveneens met staking om dezelfde redenen. De staking in Hamburg, waar 14.000 man van het werk zijn weggebleven, zal, hoewel zij slechts bedoeld is als waar schuwing, waarschijnlijk twee dagen du ren. De ziekenhuizen en soortgelijke in- stellingen zullen er geen last van onder vinden. De stakers hebben daarvoor een speciale dienst in het leven geroepen. De pl.m. 65-jarige K. Wester, veehou der, wonende Woudvaartkade, werd he denmorgen even voor twaalf nabij de in gang van het terrein der gemeentereini- ging aan de Lemmerweg, bij het per fiets oversteken van de weg door een Z.W.H.bus gegrepen en tegen de grond gesmakt. Het hevig bloedende slacht offer, dat geen richting had aangegeven werd vermoedelijk met een schedelbasis- fractuur in het St. Antonlus Ziekenhuis alhier opgenomen. Da politie stelt een onderzoek in. gelde als een lucifershoutje scheef naast de „Kraak”. De luchtkokers waren afge knapt en uit de gaten, die daardoor in het dek waren, staken de angstige hoof den van de maat en de meester. De sloep was van boord geslagen en de schoorsteen was geknakt, en bungelde scheef boven Kappiee’s hoofd. De wind en de golven gierden om Kappie’s oren, door de snelheid, waarmee het schip door het water kliefde. „Haal de brandslang en doof het vuur!” gilde Kappie naar de maat en de mees ter. „Jullie hebben uraniumerts voor atoomsplitsin g op het vuur gegooid!" Toen holde kappie regelrecht naar de brug toe want hij had iets gezien, wat nog erger was als alles by elkaar tot nog toe! De „Kraak” voer namely k recht op een rotsachtige kust in de verte af! Kappie greep het stuurrad, en begon er al met al zijn kracht en met forse rukken aan te draaien. „Dat moet de kust zyn, waar Vanilla aan ligt!” hijgde hij. „Me dunkt, dat ik de haven al zieals die klonten nu maar bijtyds het vuur doven!” Bij prachtig weer en met een record aantal bezoekers werd gisteren te Fra neker de P.C. partij gehouden. Winnaars werden v. d. Zee, Stavinga en Veld kamp, 2e prijs de Bruin, Paassen en van Loon. De buitenlandss trip van de voetbal vereniging „Black Boys” behoort al weer tot het verleden. Vorige week Za terdag vertrokken da pl.m. vijftig deel nemers en na een mooie tocht arriveer den zij in de namiddag in Datteln, waar zij bij hun gastheren werden ingekwar- tierd. Tevoren was hun een gulle ont vangst bereid, waarbjj o.m. het woord werd gevoerd door de voorzitter van de ontvangende vereniging en de loco-bur- gemeester van de stad. De laatste bood voorzitter H. de Jong van Black Boys een wandbord en aanvoerder v. d. Vliet bloemen aan. Het programma was zeer omvangrijk. Zo werd een kolenmijn en een grote ijzergieterij annex kettingfabriek bezich tigd en een bustocht door Sauerland ge maakt met een bezoek aan de grote druipsteengrotten. Verder organiseerde men voor de gasten gezellige avonden en boden de directies van de mijn en de ijzerwarenfabriek een diner aan. In de voetbalwedstrijd bleken de gast heren een veel beter elftal te hebben dan destijds In Sneek, toen de uitslag 33 was. Nu werd het tegen een onvol ledig Black Boys een 103 zege. Het afscheid op Dinsdagavond was al lerhartelijkst. Onze stadgenoten kregen een ruikertje bloemen mee voorzien var een vlaggetje met de kleuren zwart en wit. 1 Blikje, 1 1 1 Blik 1 90-1.25-1.50 1.50 75 cent 85 cent 28 cent 40 cent naar het bpeciaie VULPENREPARATIE BEDRIJF Ook de Betere soorten Ballpoints worden door ons gevuld. Alles in een dag gereed, Vulpen en Ballpoint Reparatiebedrijf Pol ijstinrich ting WOUDSEND. Woensdagmorgen is het tweejarig dochtertje Hedwich van de fam. B. de Vries met een venster naar beneden gevallen. Het is in zeer ernstige toestand naar het St. Antonius Ziekenhuis vervoerd. Ze was boven bij haar broertje, dat met een hersenschud ding in bed lag, op een tafeltje geklom men en heeft vermoedelijk haar even wicht verloren, waardoor ze tegen een los zittend venster viel. gehouden, afgebeeld. Het rechter bord heeft echter een geheel eigen inhoud: meer dan honderd jaar geleden werd ge bet bevat in dichtvorm een gebed van 22 regels, dat gebaseerd is op de brief van Paulus aan de Efeziërs, 6 1418, het bekende Bijbelgedeelte over de wa penrusting Gods. De dichter richt zich tot de „Heere der Heirscharen, de gever alles goeds” om te smeken, dat de gees telijke wapenen, waarover de Apostel spreekt, ook hen zullen beschermen, op dat de „Heere milt, eeuwich ons Coninck sijn (zal). Dan sullen wij seer wel als Davids metgesellen die Goliathen fel (dat sijn de geestelijcke vijanden) ter aerde conen feilen”. De verder onbe kende dichter is een D. H. Sickama. 250 gr. FROU-FROU 59 250 gr. FRUIT-WAFELS 59 GROTE CAKE-KOEK 65 Bussen JODEKOEKEN 60 24 Kappie had dus zijn bril opgezet, en las de wazige letters, die op de plank stonden. „Super-actief urani umerts!” las hij. „Zeer gevaarlijk! Al leen voor atoom-splitsingsproeven te ge bruiken”. „Mijntijd!” gilde Kappie. Hij greep de stormlamp en holde de kolenbunker uit. „Atoom-spplitsing!” mompelde hij. „Vreselijk! Dat is ja wat!" De maat en de meester waren niet meer in de machinekamer, en Kappie holde het dek op. Daar zag hy de vreselijkste dingen! De mast was gebroken. Die bun- HERO-DRANKEN HEINEKEN’S BIEREN RANJA- SODA CHOCOMEL LIMONADES GAZEUSE, heerlijk, slechts 36 ct. VOOR UW TOCHTEN... ENORME VOORRAAD Busjes Nes-Café eredienst, bevond zich aan deze zijde van de kerk geen ingang. In 1652 is het fraaie poortje van helrode baksteen, af gewisseld' door gele natuursteen, als In sloopt en door d« tegenwoordige ver vangen, de wapens van de regenten in 1759 bevatte. Wia waren deze regenten? Volgens de wapens op het genoemde poortje waren zij vier in getal, wat overeenkomt met de beschrijving van de Vroedschap in Napjus' Kronyck van 1772. De Vroed schap bestond toen uit 36 leden, onder wie 4 burgemeesteren en 4 schepenen. Nu blijkt één burgemeester, Reinder Mensonides, als nevenfunctie commissa ris van de Martinikerk te zijn geweest. Eén van de schepenen, Claas Goslinga, was boekhouder van de Martinikerk, terwijl bij twee gewone leden van de Vroedschap, Pyter Nysloot en Joseph Noyon, vermeld wordt, dat zy mede regenten van de Martinikerk waren. Men mag dus wel aannemen, dat deze vier functionarissen samen het college van regenten vormden. Stellig was dit een vaste functie-verdeling. Wellicht is in de archieven te achterhalen, wie de regenten ten tyde van de herstellingen in 1682 zijn geweest. Het regentencol- gegrepen door een uit tegenovergestelde lege ia] in de Franse tijd wel hebben op- richting komende trein. De beide inzit- gehouden in de beschreven vorm te be- tenden, een dertigjarige Deense inge staan. Maar met die tijd brak ook een geheel nieuwe periode aan, waarin herinnerin gen aan leden der gemeente nog slechts bij hoge uitzondering een plaats in het kerkgebouw vonden, B. vanHaersmaBumaJr. inh. 200 gr. LEVERPASTEI,' 35 a 40 SOEPBALLETJES 8 heerl. KNAKWORSTJES 450 gr. GEHAKT 340 gr. LUNCHWORST LITERSBL. HUTSPOT m/KLAPSTUK (vlees) vol doende maaltijd voor 2 personen, slechts 1.49 internationale regatta gehouden, waar- l^ten_ Herwas en^ waarschuwings- aan werd deelgenomen door een groep zeilers van de Kon. Zeilvereniging „Sneek”. Er werd gezeild in Noorse boten van de 12.5 vierk. meterklasse. Zowel het Noorse als het Friese team bestond uit 4 boten. De Noren wonnen met een totaal van 42.5 pnt.; „Sneek” werd tweede met 30 pnt. In de eerste wedstrijd bezette Hetti Mulder met „Blue Prince” de derde plaats. In de tweede wedstrijd was de tweede plaats voor Max Breuning met Petrollen”, terwijl Evert Bron met „Ulrikke derde werd. ROOMBOTER GEVULDE KOEKEN PORTUGEESJES PENCEES SPRITS (BUS) ALLERHANDE, 250 gr. BUS SPRITS, 5 PENCEES en 1 WITTE KOEK 1.10 1 BUS ROOMBOTER-SPRITS en 2 LEKKERBEKJES 1.— 1 BUS ROOMBOTER-SPRITS en 1 CANDY-KOEK 1.— Douwe van Roorda hij werd in 1532 geboren moet een van de meest vooraanstaande burgers van het Sneek van zijn tijd zijn geweest. Zijn vader was grietman van Wymbritseradeel, zyn schoonvader, eveneens telg uit een oud adelijk geslacht, bekleedde een plaats in da Sneker magistraat. Uit het echtpaar Van RoordaLiauckama sproot een zevental kinderen, die alle reeds op jeug digs leeftyd stierven. Zoals de heer Scheltema beschreef, liggen in de Mar tinikerk ter rechterzijde van de formi dabele zerk van het genoemde echtpaar drie kleine kinderzerkjes, waarvan de steen van Ymck (gestorven in 1558) bjj het artikel werd afgebeeld. Niet begra ven werden in de kerk in elk geval Sicke en Fransch, die later nog in het verhaal genoemd worden. De grote, nogal afgesleten steen, draagt als jaartal 1560. Aangenomen mag worden, dat de ouders, bij het over lijden van hun kind(eren) tegelijk een graf voor zichzelf in gereedheid hebben doen brengen. De loop der geschiedenis, namelijk het doorbreken der Hervor ming, haalde echter, zoals uit ’t vervolg zal blyken, een streep door menselyke berekening. Terwyl velen zich tot de „nieuwe leer” wendden, bleven anderen, met name een groot getal der aanzienlijken, - - - - onder wie ook de Roorda’s, de Kerk ge- de echtgenote van Saphaeus van Heem- trouw. Zij zullen, vermoeden we, toen in 1580 de Reformatie officieel werd inge voerd en het stadsbestuur volgens de ge wijzigde inzichten werd ingericht, hun geliefde geboorteplaats hebben verlaten. Van de tijd nadien bereiken ons name lijk spaarzame berichten uit de vreemde. We horen, dat de jeugdige Sicke, toen hij zich eens op een dag in 1581 als veertienjarige knaap met zijn moeder In het dorpje Rees (gem. Pruis, prov. Rynland) ter kerke begaf, door soldaten uit het Staatse leger van haar zijde werd weggerukt en pas twee jaar later voor een prijs van 1300 daalders weer werd losgelaten. Spoedig daarna stierf hij en werd te Oldenzaal begraven bij zijn moeder, die daar reeds eerder was bygezet. Zijn zuster Fransch was reeds in 1580, kort na haar huwelijk met Tiete Tietes van Cammingha, hopman in dienst van de Spaanse koning, te Rees overleden. Korte tijd later hertrouwde de een zaam achtergebleven Douwe van Roorda met Elisabeth Borghreeff, waarschijnlijk afkomstig uit Gelderland of Brabant. Van haar is nog bekend, dat zij, lang na de dood van haar echtgenoot, in 1615 in de Clarissenkerk te Mechelen werd be graven. Van Douwe van Roorda zelf horen we niets meer. Alleen blijkt uit een beschrij ving van zijn graf in de voor een eeuw afgebroken kerk te Terkaple dat hij is overleden in 1601. Het grafschrift, een zesregelig Latijns gedicht, vertelt ons, dat geen heldenroem, geen vorstengunst, maar de trouw aan de Rooms Katho lieke godsdienst hem dwongen, twintig jaar in de vreemde te zijn, dat hij, ein delijk teruggekeerd, in zijn eigen land werd begraven. Ons vermoeden wordt dus bewaar heid: De steen in de Martinikerk wijst ons niet de laatste rustplaats zelf valn Douwe van Roorda en zyn vrouw, maar wel vertelt hij van een man, die in de woelige beginperiode van de Tachtig jarige Oorlog huis en haard moest ver laten en die slechts om te sterven naar zijn land terugkeerde. Borden aan de wand. Hoe is de stand van de lat? Hij staat nóg op ZES, maar dat zal van avond veranderen mits u allen de blau we bussen nog eens goed gedenkt. Wy rekenen op u, milde gevers! Hoe vond u die nieuwe milde geste van die i 25, Dinsdag. Die meneer zegt tegen me: „Wy hebben nog een fondsje uit de dagen van de luchtbescherming en zouden voor „Het zwakke Kind” gaarne iets willen afstaan. Hebt u be zwaar?" Bezwaar?! HET ZWAKKE KIND heeft nooit bezwaar, of het moet g e 1 d- bezwaar zyn. Zijn er nog meer van die stille „potjes” misschien? U kunt ze kwijt aan het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Gezond- heidsoorden. Eén tip en we zullen gaar ne komen. „Stuivertje-avond” houden! schrijft one een onbekende Wipklant, maar zoals hij (zij?) wil, még niet. Doch bezoekers, zijn (haar) voorste] ne men we over: Ieder, maar dan ook niemand uitgezonderd, offere een stuiver hedenavond! Dan bereiken we we] het 7de kind! Af gesproken dus. Meer stuivers tegelijk is natuurlijk niet verboden. Met de stand van Dinsdag 78.69) is het totaa] bedrag nu i 682.20. Doe meer in de bus van het zwakke kind! Halen we de tien? Laat eens zien! X Voor een GOEDE VULPENREPARATIE,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 3