1 (SU l>et VevUöen WRIGLEY CITY LIGHTS BUITENLANDS OVERZICHT /yh cte SNITSER FEMERK Concert op de Wip door schutterijmuziek Bolsward. „SNEEKER NIEUWSBLAD" TWEEDE BLAD *t loopt gesmeerd Drukke dagen voor Mendes France 1 VAN DER PLAATS kxsward k' Noodlottige onoplettendheid Ingebonden !rertUwQdern. Skütsjesilen vX,h0Ud,Wfrl*«‘«om». Dames Tweekamp Het Vissertje van Sneek 7 Ingez. Mededeling. Advertentie *5 ■M 29 van ■34 der Cyprus gebeurt is Advertentie LM. nog De Generale Staf van de Dienstdoende Schuttery- Muziek. Uit de Nieuwe Sneeker Courant en de Sneeker Courant van 6 Augustus 1904, 50 jaar geleden dus: SNEEK. Naar wjj vernemen zal de heer A. Stockmann een nieuw hotel doen bouwen naast de synagoge aan de Wijde Burgstraat. Hiltje Mulder; Hjjke d. v. Hajje Sijbrens Wiersma en Willemke Doe des v. Gosliga; Johannes z. v. Jan Johannes Heddema en Stjjntje Kokje. Gehuwd: Jacob v. d. Meer, 52 jr., wedn. van Wjjtske Willems Hiemstra en Sjjtske de Jong, 52 jr., wed. van Popke Vellinga; Gerrit Kramer, 23 jr. en Ruurdtje van der Meer, 34 jr. Overleden: LTtje de Vries, 62 jr., wed. van Jelte v. d. Meulen; Grietje Ladenius, 1 mnd. beginnen we aan MAANDAG 9 AUGUSTUS, 8 UUK aangeboden door de Schutterij- Muzlek Bolsward, ter gelegen heid van het Jubileum van haar Maarschalk en uit dankbaar heid aan die Sneker zakenlie den, die zo voortreffeiyk heb ben geholpen, by de Unlform- actle. SNEEK. Op de openluchtmeeting voor geheelonthouding hier Zondag gehouden door de Friese propaganda- commissie der Ned. Ver. tot afschaf fing van Alc. dranken, welke bezocht werd door 2000 personen, zeide de voorzitter de heer Jansonius o.a. dat Sneek dit jaar als centraal punt was gekozen, om te demonstreren tegen het grote drankgebruik alhier. Be draagt dit gemiddeld in onze pro vincie per jaar per hoofd 7 liter, hier is dit 17 liter, zodat hier per jaar 325000 aan drank wordt besteed. WYMBRITSERADEEL, Juli5 Augustus. Geboren: Baukje d. v. Jan Zuier- veld en Gerrit je Strikwerda te Wol- sum; IJtje d. v. Ijsbrand Cnossen en Gerlofke van der Kooij te Heeg; Gatske d. v. Bauke v. d. Zee en Jeltje Zfjlstra te Heeg; Atze z. v. Durk de Vries en Antje Bakker te Offinga- wier; Agatha d. v. Jan Tadema en Afke Asma te Idzega. Gehuwd: Wjjbren Jorritsma met Rinske Couperus, belden te Heeg; Eeltje de Vries met Elisabeth Hoek- sma, beiden te Hommerts. Overleden: Hendrik Luthmers, 85 jr., wedn. van Akke Slxma te Heeg; Wiebe Cnossen, 75 jr., wedn. van Sjuwke de Groot te IJlst (overleden te Woudsend); Ruurd Hette Molle- ma, 5 jr. te Scharnegoutum. sche kracht, waaruit deze film ontstond, die haar fris en nieuw maakt als op de dag, dat ze gemaakt werd. „City Lights” blijkt waarlijk een klassieke film en een van de sterkste uitingen van Chaplins genialiteit Zo zien we hem terug, die onvergefe lijke figuur met de slobberbroek, de kale bolhoed, het malle snorretje en de bam boe wandelstok. Het is onmogelijk om niet te schateren bij onvergetelijke mo menten: de zwerver worstelend met een schotel spaghetti in een dure nachtclub, een fluitje inslikkend op een, orgie van een soirée, een Rolls Royce rijdend om een sigarenpeuk, dansend, springend en duikend in een boksring. Het is onmogelijk niet ontroerd te zijn om de tederheid, die twee mensen elkaar kunnen tonen, in enkele aangrijpende momenten tussen de zwerver en het blinde meisje. Om dan direct weer te glimlachen om de ironie van het lot, dat relaties legt tussen rijk en arm, tussen een millionnair en een zwerver. Een simpel verhaal, verteld met een aanstekelijke humor en een pathetiek vol tederheid diep tragisch soms, maar altijd onweerstaanbaar komisch, de kleine mens zélf in de geschiedenis van de zwerver, het arme blinde bloe- DEN HAAG. De staten der pro vinciën zijn bijeen geweest voor de verkiezing van een nieuwe Eerste Kamer. De oude Kamer was ontbon den. De oude Kamer bestond uit 27 liberalen en 23 leden der rechter zijde, de nieuwe zal waarschijnlijk (Overrjsel koos nog niet) bestaan uit 29 leden der rechterzijde en 21 linkerzijde. BURGERLIJKE STAND SNEEK, van 29 Juli5 Aug. Geboren: Hendrik z. v. Jelle Gill ams en Aukje Steinvoorte; Ids z. v. Gosse Faber en Maaike Miedema; Tjerk z. v. Hendrik Joustra en Hiltje Hoeber; Jeltje d. v. Tjipke Walstra en Idske Boersma; Johanna Geer- truida d. v. Johannes de Jong en SNEEK. Geslaagd voor het H.B.S.- eindexamen de heer Tj. W. van der Lejj van de H.B.school alhier. deze „City fles odeur van Hollywood en de bekende King-pepermunt van de fa. Tonnema naar huis. 27 Juni. De Volkswagen-mili- tie onder Majoor de Jager rukt -'an Sneek uit en bezet na harde gevechten van man tot man, de brug in de nieuwe weg, en zodoende kunnen de Muziek- troepen van Overste de Rapper verbin ding maken met de troepen van Velle- man en v. d. Wey. De omsingeling is nu volkomen voltooid en Bolsward buiten de grachten is door de Snekers bezet. 30 Juni. De levensmiddelenpositie binnen de stad Bolsward is zo précair gewor den, dat ze de honger nabij zijn. De vliegtuigen van de Kon. Ned. Maat schappij werpen voedselpakketten af, op de Koemarkt voor vrouwen en kinderen en de gevangenen, die in de Doele zitten. 3 Juli. Eerste overleg over eventuele vrede, tussen de verschillende culturele en politieke commissies. 6 Juli. Defini tieve overeenkomst tussen de Militaire Staven en uitwisseling der gevangenen, de burgerij weer van voedsel voorzien. 10 Juli. Officiële ondertekening der Bestandsovereenkomst, deze datum tot bevrijdingsdag uitgeroepen, staking der vijandelijkheden. maakt, ze zouden de behandeling van de E.D.G. nog maar eens willen uitstellen tot men meer omtrent Moskou’s bedoe lingen weet Maar dat zal niet gaan, want zeer binnenkort zullen de Ver. Staten en waarschijnlijk ook Engeland de W.-Duitse souvereiniteit herstellen, zonder dat Parijs een stem in het ka pittel zal hebben als het niet eerst de E.D.G. heeft aanvaard. Men vermoedt dat Mendès France een meerderheid in zijn parlement zal trachten te vinden voor een plan om de overgang van na tionale legers naar een volledige Euro pese Defensie Gemeenschap met boven nationale organen tegen deze laatste vooral zijn vele Fransen gekant lang zamer te doen verlopen dan in het oor spronkelijk E.D.G.verdrag is voorge steld. Wat het lot van de E.D.G. in het Franse parlement zal zijn is niet te voorspellen, maar het is in leder geval verheugend dat deze kwestie thans in handen is van een Franse premier die in korte tijd zowel groot gezag in zijn eigen land als daarbuiten heeft verwor ven. Ook bij de grote bondgenoot, de Ver. Staten, al is men het daar dan niet in alles eens met de Franse staatsman, evenmin trouwens als met hen die in Londen regeren. Naar aanleiding van bovenstaande komt de Schutterij-Muziek van Bols ward, hier a.s. Maandag een concert aanbieden, na eerst een serenade te heb ben gebracht aan die Sneker zakenlie den, die daadwerkelijk hieraan hebben medegewerkt en die uitgenodigd worden om half acht bij Onder de Linden. menmeisje en een excentrieke million- naii. Geschreven, geregisseerd en geprodu ceerd door Charles Chaplin, vermeldt de introductie. Hij schreef uiteraard ook de muziek en monteerde als immer zijn film zelf. Men ervaart opnieuw, dat Chaplin een klasse op zich zelf is, het even duidelijk waarneembare als moei lijk te definiëren „plus” bezit, dat de geniale acteur-clown onderscheidt van de talentvolle dito. Tot heden wisten de meeste Snekers niet, dat verschillende Sneker zakenlie den verleden jaar, Bolsward vele dagen met hun troepen bezet hebben gehou den, en dat de noodzakelijke levensmid delen hierdoor een tijdlang op distributie zijn geweest. Er is namelijk toen in de Bolswarder krant een vriendschappelijke strijd gevoerd tussen de Bolswarders enerzijds, die hun stad verdedigden en de zakenlieden van buiten Bolsward an derzijds, die met het beschikbaar stellen van uniformen voor de Schutterij-Mu ziek, deze stad aanvielen. 26 Mei ’53 opende Calvé-Delft de strijd, met het be schikbaar stellen van één uniform en bezette hiermee de Hollandia-fabriek met Blauwpoortbuurten. 3 Juni trokken de troepen van drukkerij Menno, ge steund door de Genie afdelingen van de Amicitia van het Westen de stad bin nen ,en bezetten het Postkantoor en de Amsterdamsche Bank, hun kanonnen bedreigden het Stadhuis. Inmiddels wa ren er parachutisten onder aanvoering van H. P. v. d. Wey en Sam Velleman geland op het oude sportterrein „Het Oordje", bij de Sneker voetballers in ieder geval wel bekend. 6 Juni Menno’s troepen omsingeld door de Bolswarders en gevangen genomen. Jac. de Wilde verovert heuvel 63, waardoor de Sne kers via deze laadheuvel veel materiaal en troepen kunnen aan voeren per tram, bovendien neemt Sj. Fritsma met zijn troepen het Tramstation in, zodat deze strategische punten vast in Sneker han den zitten. Café-Restaurant Piso ver zorgt met zijn Hélicopters de troepen op ’t Oordje van spijzen uit zijn wel be kende keuken. 9 Juni. De L.A.B.-troe- pen met haar zware atoom-artlllerie worden ingescheept bij de Klokhuisbaai in Hartwerd, in troepentransportschepen van Frits Ozinga, en deze vloot stoomt, onder bescherming van de zware krui sers en torpedobootjagers van Hotel Ha nenburg, via de Hartwerdervaart op naar Bolsward. Hier worden ze ont scheept aan het hoge Bolwerk en nemen de feestvierende Bolswarder troepen, die Menno’s troepen hadden verslagen, ge vangen, deze worden overgebracht naar het gevangenkamp Laad en Zaad en door Wasserij Ozon van schone kleren voorzien. 12 Juni. De Sneker luchtmacht onder aanvoering van de Luitenants Martens en Jopie Doevendans, verster ken de Calvé-troepen in het Oosten der stad en brengen hier de Bolswarder luchtdoelartillerie volkomen tot zwijgen. 15 Juni. Vliegende schotels van de voet balver. Sneek landen op het R.E.S.-ter- rein in plan Noord en wachten op de Mobiele Betonnen Bunkers van 400 ton van Erven Feenstra, gemeubileerd door de Vrij’s Meubelindustrie van Joure en door een pijpleiding van Dijkstra’s Klei- warenfabriek van brandstof voorzien, om gezamenlijk tot de aanval in het Noorden der stad over te gaan. 18 Juni. De Leeuwarder krant en het Friesch Dagblad stellen him verkenningsvlieg tuigen beschikbaar, en maken lucht foto’s van plan Noord. Na nog verster kingen te hebben gekregen van de Z.W.H.’s troepen onder leiding van Overste Wiebe, wordt het gehele plan Noord veroverd en is de stad ook hier van de buitenwereld afgesloten. 21 Juni. Zware artillerie van de troepen van Firma A. Vis beschieten reeds drie da gen de penetratie ’t Loo, die na lang durige gevechten met de Amphibie- troepen van het Werktuigenbureau, vanuit de Burgwerdervaart, onder lei ding van Generaal-Majoor Poiesz, deze penetratie opruimen en waardoor de troepen onder leiding van Kapitein IJde- ma en Overste Hofstra in plan Noord verbinding krijgen met de Westelijke troepen onder leiding van Gen.-Majoor Jac. de Wilde. De stad is nu per water Noord-West ook niet meer bereikbaar. 24 Juni. De Genie-troepen van de fa. Koolstra hebben inmiddels de omweg om Bolsward en het Hooghout bezet, zodat de verbinding tussen Noord en Oost ook een feit is geworden. De troe pen krijgen, na deze mooie prestaties, een extra oude klare van de fa. Joustra en zenden voor hun vrouwen een mooie Eindelek, fluisterden we, toen we de reis aanvaardden naar de markt, want het was zomer. Geen regen, geen kou, maar een zoel windje dat plezierig door onze (eens wilde) haren streek en mens en dier verwarmde en verblijdde. We riepen „piba” voor het loket, maar voordat de controleur ons de dub bele Nelson kon demonstreren, waren we met een gillend sprongetje door zjjn doelgebied heen en daar lag de markt voor ons, een markt vrienden, geken merkt door zon en zomer, een techni color. Niet te veel vee, maar wat er verder aanwezig was, vergoedde veel, het zij in alle eenvoud gezegd. Naast baardige knapen in lange jas sen, naast boeren in diverse confectie, liepen en keuvelden ontelbare logé’s. Logé’s uit Holland, uit Zeeland, uit Amerika, en dat plezierde daar heen en weer dat het een lust was, ja er waren momenten dat zelfs geheide knapen als Bote en Willem hun handel vergaten. Bote had een tweetal beesten en Wil lem wou ze kopen. Ze hadden eerst rus tig staan tiktakken, het verschil was nog te hoog, maar hoe dichter ze bij elkaar kwamen, hoe korter de woorden en hoe heviger de klappen. Op een ge-, geven moment stonden ze recht tegen over elkaar, neuzen en jasknopen na derden elkaar. Willem sprak dat de von ken er uit sloegen en Bote nu vuur en vlam, zei woorden waar zelfs de beesten van bloosden en koen gebeurde het. Ze SNEEK. Een belangstellend lid der Zeilver. Sneek heeft vernomen dat het bestuur ditmaal in de klasse boeiers en jachten een zilveren scheerhout met zijden wimpel als prijs zal uitloven. In een ingezonden stuk juicht hij dit herstel van een traditie, die 50 jaar geleden bestond, maar moest wjjken voor de „kunst voorwerpen” toe. Bij de première van „City Lights” in 1931 schreef het weekblad „Time”: „De critici zijn het er over eens, dat Chaplin, wiens uiterlijk van achteren waarschijn lijk door meer mensen op de wereld her kend zal worden dan ieder anders zicht, nog populair zal zijn als de spre- was als een stralende ster. Bote zowel als Willem versmolten van ijzerharde knapen tot mummelende, verwezen jon gelieden. „Steun my Bote jonge”, sprak Wil- lem. „Hwat is dut moai net?” prevelde Bote. De armen om elkaar heen, stonden de mannen zwijgend het wonder in textiel na te staren. Met een diepe zucht zei Bote: „Nel dit yntermezzo is de iis- koarste om myn hert hinne smolten, dou hast gelok foar fjirtsjindehealhünderd!” Maar met nog dieper zucht zei Willem: „Dou moast se mar hélde, Bote, ik skei der üt mei kjj, ik gean der efter oan” en hij knikte in de richting van het wonder. Trouwens, Omke Piter heeft ook zo z’n eigen woorden wanneer er hem een voorbijzeilt, maar hij handelt door, on verstoorbaar en juist op maat Maar zonder gekheid, er is weer meer vee en de markt heeft het dieptepunt schijnbaar gehad. De komende weken zullen we nog schommelen met een aan voer van 1500 tot 2000. Maar dan gaan we weer de hoogte in. Hier en daar staan de boeren nog over de „üngetiid” te praten. Op de losse wolmarkt wordt het stiller, de man die daar de scepter zwaait kan nu het werk wet we€r af. Op de pluimvee-afdeBng is het de laatste weken stil en de dieren zijn nu ook niet beat in kwaliteit. met een garantieverklaring van de be langhebbende landen tot handhaving van de thans bestaande toestand. Dit tot ongenoegen van een aantal Ameri kaanse congresleden, die een geheid de- fensiepact willen, waarin zelfs het na tionalistisch Chinees regime op Formosa zou moeten worden opgenomen. Maar de Amerikaanse regering wil blijkbaar in dit opzicht thans meer in de Engelse koers varen, waarmee men India voor zo’n garantiepact hoopt te winnen. Nu we van India spreken mag niet onver meld blijven de koude oorlog welke die mogendheid tegen Portugal voert om de kleine nederzettingen welke laatstge noemd land er bezit in handen te krij gen. Portugal heeft steeds geweigerd over deze afstand te onderhandelen en India tracht ze nu door „vreedzame vrij willigers” te doen bezetten. Geen mooie methode, vooral niet voor een land dat nog al prat gaat op de sterk zedelijke inslag van zijn politiek. Maar de prak tijk is soms wel eens heel anders dan de theorie, dat leert ook de jongste verho ging der invoerrechten op Zwitserse horloges door de Ver. Staten. Zwitser land wordt daardoor zwaar getroffen, presidentEisenhower zegt dat hij voor vrijhandel blijft, maar dat het hier een uitzonderingsgeval betreft, omdat een Amerikaanse industrie anders in haar bestaan wordt bedreigd, die in oorlogs tijd niet kan worden gemist. Er wordt echter gezegd dat de president bezwe ken is voor de druk van groepen, welker steun de republikeinen bij de a.s. con gresverkiezingen niet gaarne zouden missen. Tenslotte zij nog vermeld dat er weer een korte strijd om de macht in Guatemala is geweest. Een aantal offi cieren kwam in opstand tegen de rege ring van kolonel Castillo Armas, maar het geval was spoedig bijgelegd. Intus sen wordt ook gemeld dat de republiek Nicaragua, welker regering kort ge leden deze Armas in Guatemala aan het bewind hielp, nu troepen samentrekt aan de grens van Costa Rica. Men vreest dat president Somoza ook daar wil ingrijpen en president Figueres Fer rer wil verwijderen. Deze kan echter niet verdacht worden van communistische sympathieën. Men zegt dat Somoza een groot vriend is van de bekende Ameri kaanse maatschappij de United Fruit Company en in Costa Rica ook zo iemand aan het bewind wil helpen. Lode van stuks (1190 gr.). K Overigens heeft Mendès France een paar zware hindernissen te nemen voor hij Frankrijk gereed zal hebben om zijn belangrijke rol in de wereld te spelen. Nog deze week zal de Franse premier de volmachten van de nationale vergadering vragen om op sociaal en economisch gebied orde op zaken te stellen. Als de volksvertegenwoordiging hem die toestaat ook in deze is er verzet bij conservatieve groepen komt dan de volgende week het aller grootste obstakel aan de orde, dat de dynamische figuur, die Mendès France is, moet nemen nl. de E.D.G. Voorspeld wordt dat hij daarbij in de nationale vergadering op het meeste verzet zal stuiten. De Russische voorstellen, om een Europees veiligheidspact te sluiten, hebben nog al wat indruk op bepaalde Daar speelden zich in de afgelopen groepen in het Franse parlement ge- overzichtsperiode belangrijke dingen rond de Middellandse Zee af. De raad van het Noord Atlantisch Pact keurde het voorgestelde militaire verdrag tussen Griekenland, Turkjje en Zuid-Slavië goed. Dit besluit is op zich zelf van be lang maar schijnt er ook op te wijzen dat men aan de vooravond van de op lossing van de Triëst-kwestie staat. Het was nl. bekend dat Italië als Natoland zijn toestemming aan dit verdrag zou weigeren zolang de kwestie Trlëst tus sen Italië en Zuid-Slavië niet was op gelost, terwijl Engeland en de Ver. Sta ten Turkije hadden verzocht te wachten met de ondertekening van het verdrag tot Rome en Belgrado tot een vergelijk waren gekomen over Triest. Dit omdat als het Balkanverdrag eenmaal ge tekend was Zuid-Slavië’s positie tegen over Italië ietwat zou zijn versterkt en Belgrado misschien niet meer zo han delbaar zou zijn. Nu echter de Natoraad het concept-verdrag heeft goedgekeurd kan Turkije moeilijk meer dralen met de ondertekening. Het is dus waar schijnlijk dat deze ondertekening zowel als de oplossing der Triëstkwestie nabij zijn, en het laatste mag met te meer waarschijnlijkheid worden verwacht om dat nu alle commissies van de Italiaan se Kamers het E.D.G.-verdrag hebben goedgekeurd en in die commissies heel wat meer verzet zou zijn gerezen als men niet overtuigd was dat de Triëst kwestie een ook voor Italië bevredigen de oplossing zou krijgen. Ziet het Wes ten dus aan de Noordkant van de Mid dellandse Zee zijn positie versterkt, ook aan de Zuidkant is dat het geval nu de Engels—-Egyptische onderhandelingen over de Suezkanaal-zóne tot resultaat hebben geleid. Het Engelse Lagerhuis aanvaardde dit verdrag het verzet van een aantal conservatieve leden leg de geen gewicht in de schaal en Egypte is nu blijkbaar bereid tot sa menwerking met het Westen, waarom het dan ook Amerikaanse militaire en economische hulp is toegezegd. Cyprus, het onder Brits bestuur staande eiland in de Middellandse Zee wordt de nieuwe basis van het Engelse militair apparaat, dat uit Egypte moet verhuizen en krijgt een nieuwe grondwet en meer zelfstan digheid, om er de Cypriotische nationa listen, die aansturen op aansluiting bjj Griekenland, de wind uit de zeilen te nemen. Toch wint deze aansluitings- gedachte, aangewakkerd door de Griek se regering, die haar zelfs voor de Ver. Naties wil brengen, veld. Advertentie: De directie der Zeilver. Sneek maakt bekend dat op Woensdag 17 Aug. zeilwedstrijden zullen worden gehouden in de klas sen boeiers en jachten, centerboards, beurt- en vrachtschepen, open boten, schouwen, boten met sprietzeil en one design class uit Zwolle. Voorts roeiwedstrijden voor sloepen der Kon. Marine, geroeid door jongens van de Kweekschool voor Zeevaart te Lei den. Maar wat op Cyprus gebeurt is slechts klein gedoe bij wat er zich af speelde in Tunesië. Die voortvarende Franse staatsman Mendès France heeft daar de koe bjj de horens gepakt en het roer ten opzichte van de verlangens der Tunesische nationalisten volkomen om gegooid. Hebben vorige Franse kabinet ten deze nationalisten steeds met een kluitje in het riet gestuurd en veel be loften inzake zelfstandigheid gedaan, als het er op aankwam kregen de in Tunis wonende Fransen (150000 op de 3 mil- lioen inwoners) altjjd weer hun zin, zij bleven de teugels in handen houden en het politieke streven bleef het traditio nele Franse nl. alle overzeese gebieden in Frans staatsverband te houden. Men dès France heeft nu een geheel ander principe voor het samenleven van het moederland en de overzeese gebieden naar voren geschoven, dat op het En gelse lijkt: Tunis krijgt nu volledig zelf bestuur wat de binnenlandse aangelegen heden betreft, alleen het beleid inzakè de buitenlandse betrekkingen en de mi. litaira aangelegenheden blijft in Fran se hand. Er zal een Tunesische regering worden gevormd onder leiding van de Bey, welke regering verantwoordelijk zal zijn aan een door de inheemse bevol king te kiezen wetgevende vergadering. Wel zijn er zekere bijzondere rechten voor de Franse minderheid gereserveerd, maar de plannen beantwoorden aan de eisen der gematigde Tunesische natio nalisten, die er zich dan ook achter ge schaard hebben, zodat de Bey een kabi net kon vormen dat de onderhandelin gen met Frankrijk over de definitieve vorm der verdragen kan voeren. Dat moet snel geschieden omdat er ook Tu nesische extremistische elementen zijn die van verdere betrekkingen met Frankrijk niet willen weten en een ter reur uitoefenen. Voor hen had Mendès France de waarschuwing dat deze ter reur als ze werd voortgezet met jjzeren hand zou worden bedwongen. Mendès France heeft voor het slagen van zjjn nieuwe politiek die natuurljjk als ze succes heeft in Tunis ook voor Marokko zal gelden niet alleen de medewer king der Tunesische nationalisten nodig doch ook die van de Franse nationale vergadering. Hij kan daar op tegen stand van conservatieve zijde rekenen, doch waarschijnlijk zal deze vernieuwer van de Franse politiek na zijn geslaagde likwidatie van de Indo Chinese kwestie, toch voldoende steun krijgen om zjjn plannen voor Noord-Afrika, de enige die kans op succes beloven, door te zetten. Lukt dat, dan is dat niet alleen een groot succes voor Mendès France per soonlijk, maar ook voor Frankrjjk, dat dan een nieuwe stap heeft gedaan óp de weg welke het naar weer groter invloed op het wereldgebeuren, speciaal ook in Europa, zal voeren. Die verdeeldheid van mening kwam vorige week nog eens even om de hoek kjjken toen de Amerikaanse luchtmacht 2 Chinese jagers neerschoot. Volgens Amerikaanse berichten hadden deze twee Amerikaanse reddingsvliegtuigen aangevallen die naar overlevenden van een door de Chinezen neergeschoten Brits passagiersvliegtuig zochten. Men vroeg zich te Londen, maar vooral te Parijs met bezorgdheid af of de Ame rikanen niet te impulsief en te agressief waren opgetreden. President Eisenho wer verklaarde echter dat Amerika van plan was zjjn rechten en zjjn burgers te beschermen en betoogde dat de Chine zen er met deze vliegtuigincidenten al leen maar op uit waren verdeeldheid onder de Westelijke geallieerden te zaaien, waarom Peking Engeland ook excuses aanbood voor het vliegtuig- incident, maar de Amerikaanse protest- nota's niet èens in ontvangst wilde ne men. Het gebeurde tekent echter wel hoe gespannen de toestand in Azië is; het scherpe Amerikaanse optreden schrjjft men vooral toe aan de wens van Washington een indruk van vastbera denheid te wekken, en daarmede een tegenwicht te vormen tegen het pres- tige-verlies door het gebeurde in Indo China. Intussen is Amerika wel soepe ler geworden wat zijn eisen inzake een defensiepact voor Z.O.-Azië betreft, het zou nu voorlopig genoegen willen nemen Op de Veenhoop te Drachten was de uitslag: 1. Salverda, Staveren; 2. Tj, v, d. Veen, Drachten; 3. L. MeeteL Leeuwarden; 4. S. Brouwe», Bergum. Het wordt nu langzamerhand tijd voor do boeren om nieuwe „keppels” lamme ren te kopen. Hier en daar zien we ze al lopen in de afgegraasde weilanden,, grote keppels, die zwerven van het ene stuk in het andere, en die, in het vol gend voorjaar onze schapen- en lamme- renmarkt zullen vormen- Wanneer we onze rondgang beëindigd hebben en ergens in een hoekje van de koffietafel zitten te peinzen over een en ander, horen we een bekende stem. We springen op en zetten een gezicht van vroljjke verrassing, maar het is te laat. „Kiek stukjeskriever, ik. kan dur in- komme dat jou niet feul rust hewwe thüs, marre sulang atju hier op ’e merk binne kanne jou toch seker de ogen we] open houwe niet? Sit wurachtug tu sla pen.'” „Waarde vriend”, onze verdediging. „Waarde vriend, Pardon, even do melding? 1525 stuks. 60 melk- kalf en weidevee 580j 980, handel slepend, onveran derd. 39 vette koeien 1.77—2.37, J 2.38J 2.84 geslacht, kwaliteit nog prijshoudend, overige gedeelte lager, afloop traag. 21 pinken 400—j 625, goede soort meer vraag, overige lager. 1 paard. 46 graskalveren 165300, traag. 160 nuchtere kalveren 4056, duur, zware dieren ruim prjjshoudend. 475 schapen 70—110. 320 lammeren, voor beide rubrieken slechte markt. 8 bokken en geiten. 130 varkens en vette- biggen ƒ1.61—ƒ1.87, ƒ1.88—ƒ1.98 le vend, vlugge handel, ruim prijshoudend, 132 zouters 1.85—1.87, als vorige! week neiging tot hogere notering. 153 lopers en kleine biggen 90120, 5080, lopers meer gevraagd, note ring geljjk. kleine biggen hoger vraag, prjjs, stugge handel, weinig verandering. Dinsdagmorgen heeft de Leeuwarder rechtbank de 39-jarige P. V. te Noord- bergum door wiens onoplettendheid een autobus met ongeveer 25 inzittenden in Mei jl. te Zandbulten door een trein werd gegrepen, tengevolge waarvan zes personen werden gedood veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf overeen komstig de eis van de officier van justitie. IJLST, van 29 Juli5 Augustus. Geboren: Gerberig d. V. Wiebe Sjj- perda en Sibbeltje Buma. Overleden: Teatske Schilstra, 24 jr., d. v. Alle Schilstra en Jeltje Bruinsma. In het kader van de viering van het eerste lustrum van het Vissertje van Sneek werd Zondag 1 Augustus een da mes tweekamp georganiseerd tussen twee teams van de Groninger damesvis- club „Het Schele jong” en „Het Schep netje”. De dames van eerstgenoemde club vingen 141 stuks met een gewicht van 11665 gram en de vertegenwoordigsters van „Het Schepnetje” 66 stuks met een gewicht van 4445 gram. „Het Schele jong” werd dus winnaar van deze unie ke viswedstrijd. De beste persoonlijke prestaties werden geleverd door mevr. Heideveld met 25 stuks (2690 gr.), mevr. S. Gudema 20 stuks (1570 gr.), beide van „Het Schele jong” en mevr. „Het Schepnetje” met 20 ge kende film is verwisseld voor televisie”. Nu moge het zo zjjn, dat deze laatste phase (nog?) niet bereikt is, wat hier voor Chaplin geldt, geldt voor de rol prent, naar aanleiding waarvan woorden geschreven werden, „City Lights”. Nu geconfronteerd met deze meer dan dertig jaar oude comedie, rea liseert men zich de unieke, bijna magi- VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1954

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 5