Predikbeurten De verdwenen Robijn Ir Splitsing van Sanatorium Beatrixoord WRIGLEY AGENDA Het Feestprogramma in het Amicitia Theater TYPEN STENO Uniestatuut zal vervallen Postduivenver. l’Estafette Gevonden voorwerpen FEUILLETON EEN MYSTERIE ROMAN Geslaagd Concert Hald Moed en Nije Moed Onderlinge Kaatscompetitie Zondagdienst Dokter, Apotheek en Zusters Ratten pleegden inbraak J Tocht Ouden van Dagen Oosthem jT’ Blijf optimist Koning Haakon aangekomen Nog twee Alpinisten verongelukt Blinde winkelier opgelicht ZONDAG 15 AUGUSTUS 1954. Pas op.val niet. Ds. de The Glenn Miller Story. T. gen, die wij de AMICITIA THEATER SNEEK. Advertentie LM. FOYER AMICITIA THEATER. CAFE’S ENZ. 1^1 vwtZ*- Op een een frisse mond. Ingez. Mededeling Advertentie 25 U haalde de aap en deze worgde ook het te voor ver ntj me en uit. Slot volgt helpt U Behoud I net door Frank van Falckenoort Kraamverpleging Zuster W. Feenstra, Grootzand 47. Traditie getrouw wordt er in Amicitia weer een keur van films, variété en an dere vermakelijkheden voor het publiek gegeven, waarvan wij hier enige bijzon derheden willen vermelden. had gehuurd, een onderzoek in te stellen naar de verdwenen robijn. Maar het toe val wilde, dat ik aan de achterzijde van aap opdracht naar de kamer van Ger- ritje te gaan. Daarvoor was de nacht de om zo voor- NED. HERV. KERK SNEEK. Voorm. 10 uur Ds. H. Sondorp. Nam. 5 uur Dr K. H. Siccama. CHR. GEKEB. KERK. Voorm. 9.30 en nam. 5 uur Ds. N. Brand- sma. Wijkverpleging Zuster H. Oppedtjk, Jachthaven straat 10. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Voorm. 10 uur Ds. M. v. d. Meulen. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Woudsend: Geen dienst. Ijlst: voorm. 9.30 uur Ds. H. B. Kossen. Gezlnsdlenst. Auxili um-Onder wijs” OOSTERDIjK 41 - - SNEEK Woensdag en Donderdag 18 en 19 Aug. kan men genieten van de steeds meer be kend wordende komieken Dean Martin en Jerry Lewis in het nieuwste kolder- werk van deze twee. Een vlotte film in kleuren die de bezoekers een paar uur onbezorgde vrolijkheid zal bezorgen. Een kermis-film bij uitnemendheid. Foyer Amicitia. Zaterdag 14 tot en met Donderdag 19 Augustus. Kon. Zeilvereniging Sneek en Sneeker Zeilclub: Sneek-Week. GEREF. KERK (Art. 31 K.O.) Koudum: voorm. 9.30 en nam. 2 uur Lezen. (Doopsgez. kerk). GEREF. KERK. Oudega (W.): voorm. 9 en nam. 1.30 uur Ds. v. d. Plaat. OOSTHEM. De muziekvereniging „Hald Moed” en de zangvereniging „Nije Moed” nopen Zaterdagavond 14 Augustus een concert te geven te Nijezijl. H. Kamstra, kampioen. 1415 Augustus 1954. Vanaf Zaterdagmiddag 4 uur: Dokter H. Gerritsma, Singel 38, Telef. 2624 (b.g.g. no. 3000). Apotheek Vanat Zaterdagavond 6 uur: A. J. v. d. Sluis, Marktstraat 12. geweest zijn, als ik in ogenschouw neem, uit en toen hij gezien had, dat de politie- welk een krachttoer dit beest heeft uit- mannen zich weer in de kamer van Jane bevonden, opende hij het raam, legde een plank van de ene raamdorpel naar de andere en gaf de aap opdracht om Gerritje, het kamermeisje, te halen. Hij verkeerde im de stellige mening, dat zij wel wist, waar de echte steen was. Deze opdracht voerde de aap maar al te goed uit. Maar Gerritje weigerde elke voor haar geweest zijnder. Voor hem telden geen mensenlevens; Van Brantenaar kon niet verder gaan, hij had enkel zich ten doel gesteld de gevonden hebt”. ziekenhuis. Voor zover het voor de Roo- „En toen hebt U de steen in Uw bezit sendaalse politie van belang was, werd BAPTISTEN GEMEENTE. Kerkgebouw: Willem Lodewijkstraat 4 Voorm. 9.30 en nam. 5 uur Ds. G. Bren gers van Groningen. Vrijdag 13 Aug. ’s avonds 8 uur Bijbel lezing en Bidstond. AERE PERENNIUS. Vergadering van Gelovigen. 10 uur bij eenkomst. Vrijdag 13 Augustus. Ontvangstavond deelnemers Sneek-Week. Zaterdag 14 Augustus tot en met Don derdag 19 Augustus iedere avond te 8 uur Zeilersbal met de band The Merry Rowdies van Amsterdam. Tot grote consternatie van een café houder aan de Binnenweg te Rotterdam bleek de vorige week des nachts uit een open kistje onder het buffet een bedrag van 650 te zijn verdwenen. Hij nam de recherche in de arm, maar die slaagde er niet in, het geld terug te vinden. Laten loodgieters, die dezer dagen begonnen aan een herstellinkje van het buffet, on der de grond het geld terugvinden, aan gevreten door ratten! De ratten zijn nu spoorloos verdwenen, hetgeen de café houder niet berouwt. Dat zijn geld te recht is geeft hem echter grote en onver deelde vreugd. de afdelingen acht de commissie even be langrijk. Er behoort tusen beide een or ganisatorisch verband te bestaan, waarbij toch een zekere mate van zelfstandigheid voor elk behouden blijve. Voor het welslagen van dit plan acht de commissie het gewenst, dat de beide afdelingen zullen komen te staan onder een eenhoofdige, medische leiding. De commissie acht, wat de capaciteit betreft, het verantwoord de totale omvang van de twee genoemde afdelingen niet groter te doen zijn dan de huidige beddenstand van 400, die dan te verdelen ware in pl.m. 150 bedden voor de te projecteren nieuwe in richting en pl.m. 250 bedden voor het be staande deel in Appelscha. Gevraagd wordt voor deze nieuwe bouw en restau ratie een crediet te verschaffen van maxi maal 8 millioen en het hoofdbestuur te machtigen tot het aangaan van een geld lening van maximaal 7.250.000, alsmede tot het vragen van garanties voor de be taling van rente en aflossing van de aan te gane geldleningen bij de Provinciale Staten van Friesland, Groningen en Drenthe. Uit eigen middelen komt onge veer 750.000 direct beschikbaar. die de oplichtster schilderde als een jonge vrouw, die graag rookt, zich graag mooi maakt, maar het geld daarvoor op oneerlijke manier bij elkaar schraapt. De vrouw toont nog helemaal geen berouw, zei de officier. Ook haar man speelde een weinig sympathieke rol in deze zaak, want toen hij hoorde dat de blinde win kelier de oplichting had aangegeven dreigde hg hem een pak slaak te zullen geven. gehaald. Maar laat ik niet afdwalen. Toen Saïd bemerkte, dat Jane een dezer woningen had gehuurd voor haar ver blijf in Haarlem .huurde hij de woning ernaast. Op de bewuste avond gaf hij de gedresseerde aap opdracht om Jane uit haar woning te halen en mee te nemen naar het huis, waar Saïd verblijf hield. Saïd zei, dat hg het dier, dat hem^ altijd inlichting te geven. Saïd dacht, dat de j steen zich we] zou bevinden in haar ka- mer, ergens goed verborgen, maar zij gaf geen antwoord. Toen hg niets uit de échte kauwgom Maandag en Dinsdag brengen weer het traditionele variété programma, dat tal van bekende nummers biedt. Daar is Cees de Lange, de populaire conferencier, Mieke Telkamp, de bekende zangeres, die slechts eenmaal in Sneek optrad voor een besloten gezelschap. Tom Erich en John ny Meier, twee corypheeën aan de radio- hemel wier namen meer dan genoeg be kend zijn. Toby Rix, de befaamde clown, die in het buitenland triomfen vierde en wiens optreden nog beter is geworden. Cakie en Gino Manelli resp. illusionist en imitator completeren dit illustre gezel schap. Zonder overdrijving een zeer goed programma van internationale klasse. 16; blauw zwembroekje en rode hand doek en engelse hoofddoek, Hoomans, Looxmastraat 11; rozenkrans, Goossen, Leeuwenburg 2; propaangashouder, Vis ser, Fred. Hendrikstraat 231; motorbril met micasluiting, D. Rollema, Oosthem 41; grijs kindertasje inh. ansichtkaarten, Nauta, Jachthavenstraat 5; zwart-wit poesje, Schreuder, Grote Kerkstraat 2; sjaal, gemerkt J. v. H„ Faber, p.a. Vro- man, Oosterdijk 58; bruin leren kam- etui, Jan de Ree, Gysb. Japiksstraat 31; sigaretten-aansteker, Feike van der Hei de, p.a. Rienck Bockemakade 15; blauwe ceintuur met koperen sluiting, Dijkstra, Korte Pljpsteeg 3; knot wol, Swart, Leeu wenburg 6; transportrjjwiel, Boersma A.B.T.B., Waterpoortsgracht; babysokje wit met blauw, Nieske van Rijs, Joh. W Frisostraat 12; kinderbril, Kussendrager, Amaliastraat 40; herenrijwiel „Gazelle”, sanatorium aangewezen, tevens aanvoer- Potma, Grootzand 46; witte dameshand- schoen, Greijdanus, Martiniplein 13; groe ne autoped, Jan Brink, Waling Dijkstra- straat 37; zwart wit poesje, Huges, Bothniakade 3; dashouder, Oppenhuizen, Monnikstraat 17; bruin kinderbeursje met inhoud, Roósenstein, Suupmarkt 8; crème overhemd met vaste boord, van der Werf, le Woudstraat 36; sleutel, Wielinga, Parkbuurt 15; damesbeursje met inhoud, ten Dam, 2e Woudstraat 26; zwarte beurs met inhoud. Kromhout van der Meer. Leeuwarderweg 25; roeiriem, Visser, Fra- nekervaart 8; cypers poesje, Bergsma, Jan van Nassaustraat 19; muntstuk, Tin- ga, Fred. Hendrikstraat 88; bruine acte- tas, Boekhandel Hoekstra, Galigastraat 23; sigarettenkoker inh. sigaretten, Lam pe, Jachthavenstraat 1; rood-grijze para- pluie, van der Zee, Ged. Neltjeshaven 12; beurs met inhoud, Jasper, le Selfhelp- straat 9; wit tuitje, Bosma, Hopperstraat 5; blauwe alpinomuts, Adema, 2e Steen- klipstraat; nylonkous, Bakker, Hopper straat 16; korfje met 6 eieren, de Rapper. Bothniakade 19; zilveren broche, Schots man Kloosterdwarsstraat 4; zilveren ro zenkrans in etui, ten Wolde, Bloemstraat 20; plastic luierbroekje met wasknijper, Coens, le Selfhelpstraat 6; bruin zakmes, de Winter, Ooievaarslaan 14; grijs rib fluwelen jongensjasje, Anne Visser, Ubbo Emmiusstraat 72; medaille met beeltenis Z.H. de Paus, Hofmeester, Ged. Pol 31; muntbiljet, Kuperus, Harmen Sytstra- straat 2a. Gedeponeerd aan het bureau van politie: 2 koffersleuteltjes aan speld; sleutel no. 39; bruine beurs met inhoud; groene ceintuur van regenjas; reisdeken; vulpotlood; groen-zwarte regenmuts. Zes weken nadat in Den Haag het overleg over de NederlandsIndonesische Unie is begonnen, hebben de voorzitters van beide delegaties, de ministers Luns en Sunarjo, Dinsdagavond om tien minu ten voor half zeven het ontwerp-protocol getekend, dat voorziet in het regelen van de wederzijdse betrekkingen door middel van normale internationale overeenkom sten. Het Uniestatuut, op 2 November 1949 ondertekend, en een drietal daaraan gehechte overeenkomsten zullen verval len. Voor die handels- en andere betrekkin gen, welke door beide landen nog nuttig worden geoordeeld, zullen normale inter- natibnale overeenkomsten worden geslo ten. De Nederlandse regering stelt zich voor het protocol zo spoedig mogelijk aan de Staten-Generaal ter goedkeuring voor te leggen. De Indonesische regering streeft er naar deze parlementaire goed keuring nog te verkrijgen vóór 17 Augus tus, de dag, waarop Indonesië in 1945 zijn onafhankelijkheid proclameerde. Café Rest. „Onder de Linden”, Markt straat. De bovenzaal is als „Wiener Café” ingericht. Optreden van Jan van Laar in zgn repertoire. Café Restaurant „Leeuwen, Parkstraat. Gedurende de Sneek-Week Muziek. Lunchroom ,,’t Grootzand”, J. Oly. Op treden gedurende de kermis van de Witte Kraaien met zang van Hansy Pallieter. Zalen Kingma, Lange Veemarktstraat 12. Gedurende de kermis vanaf 8 uur ’s avonds Dansen. „The Moon liners” o.l.v. de heer J. Kuipers. Hotel-Café-Restaurant Hanenburg. Ge durende de Sneek-Week alle dagen dansen. Voor een lekker hapje en een rustig zitje naar Lunchroom ,,’t Hoekje”, Oude Koemarkt. Café „Neutraal”, Martiniplein 2. Op treden van drummer Johnny Michel. Café Restaurant „Piso”, Parkstraat 21 Gedurende de Sneek-Week speelt het orkest „The Amalfi’s”. Hotel-Café-Restaurant „Te Strake”. Ge durende de Sneek-Week iedere avond muziek. De postduivenver. l’Estafette hield haar eerste wedvlucht met jonge duiven, ge boren in het jaar 1954, van het station Deventer, Afstand 92 km. Uitslag: le, 4e. 7e, 8e, 11e, 12e, 16e, 24e en 25e J. de Boer; 2e, 38e, en 45e S. de Ree; 3e, 5e, 13e, 21e en 22e L. de Ree; 6e N. de Vries, 9e, 19e, 26e, 31e en 34e E. Laagland; 10e en 47e D. Wijnja; 14e, 27e en 33e Sj. Molenaa^ 15e en 40e J. Meyer; 17e A. Postma; 18e en 36e H. W. Bos; 20e, 30e en 48e J. Pronk; 23e, 32e en 41e H. Stavorinus; 29e L. v. Vugt; 35e, 37e, 44e L. de Wagt; 39e, 43e en 46e H. Oppenhuis; 42e A. Coers. De duiven werden gelost om 8.5 bij be wolkte lucht en Z.W. wind. Gezien deze weersomstandigheden werd op een snelle vlucht gerekend en vijf kwartier na los sing meldde zich dan ook reeds de eerste duif nl. om 9.21.27, snelheid 1212 m.p.m.; de tweede was er om 9.22, snelheid 1205 m.p.m.; de derde werd geklokt om 9.22.10, snelheid 1204 m.p.m. Hoewel de eerste 20 prijswinnaars een flinke snelheid hebben behaald, was toch het merendeel der dui ven vrij laat terug, wat waarschijnlijk veroorzaakt werd door het feit dat deze duiven voor de eerste keer in groot ver band werden losgelaten. Er werden die dag door Afd. K (Friesland) meer dan vijf en twintig duizend duiven in één keer gelost en daar moeten de dieren eerst aan wennen De meeste duiven vlie gen dan met de grote groep mee, zodat zij later moeten ophalen. Opvallend mooi is daarom de prestatie van de duiven van de heer J. de Boer, hij klokte regelmatig; doch ook de duiven van de heer L. de Ree deden het weer goed, hij is ook al enige jaren achtereen kampioen met zijn jonge duiven geweest. Wij zullen eens afwachten of hij dit wederom zal behalen. Aan deze wedvlucht namen 275 duiven deel en verliezen werden er zo goed als niet geleden OOSTHEM. Ook de ouden van dagen uit ons dorp hebben Woensdag een ple ziertochtje gemaakt. Om 12 uur vertrok men per Z.W.H.-bus over Lemmer naar de N.O.-polder; dit nieuwe land leverde voor degenen die er nog niet eerder ge weest waren een bijzondere aanblik. Door de hoofdplaats Emmeloord werd een rondrit gemaakt. Toen op naar Kam pen, waar een kopje thee werd gedron ken en daarna het Stadhuis met de oude rechtzaal werd bewonderd. Van Kampen werd gereden naar Frederiksoord, bekend door de tuinen en broeikassen met tro pische planten. Daar hadden, vooral de dames, wel langer willen vertoeven, maar de tijd drong om weer de terugtocht te aanvaarden. Men zette dus weer koers naar het Noorden. De laatste plaats waar men de inwendige mens nog even ver sterkte was Oranjewoud. Een heerlijk bord soep en de broodmaaltijd lieten zich goed smaken. Voor de speeltuin, die men ook gaarne bezocht had, bleef echter geen tijd meer over. Te ruim negen uur was Oosthem weer in zicht. Het muziekcorps omringd door een juichende menigte was reeds aangetreden voor een blijde intocht. Met het corps voorop reed men het dorp binnen. Hier gaf „Héld Moed” nog enige marsen ten beste. De voorzitter van „Dorpsbelang”, de heer S. van der Veen, dankte de dorpsgenoten voor de bijdra gen en de medewerking, die het bestuur in staat stelden de oudjes deze tocht aan te bieden en de muziekvereniging voor de hartelijke ontvangst. De heer Bouw meester, logé bij een der oudjes, dankte bestuur en dorpsgenoten, daar hij als gast deze prachtige reis had mogen meema ken, Zeer tevreden over deze reis werden alle oudjes voor 10 uur weer thuis af geleverd. „Dat weet 't Koks, hem in de i het goed heb, bent Koning Haakon is met zijn eigen jacht, dat hem door het Noorse volk op zijn 75ste verjaardag werd geschonken, heden, Donderdagmorgen 7 uur, in IJ- muiden aangekomen. Te ongeveer 12 uur werd hij door H. M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard officieel in Am sterdam ontvangen. Nog twee alpinisten zijn het slachtof fer geworden van de sneeuwstormen die in het afgelopen weekeinde op de Mont Blanc hebben gewoed. Hun lijken wer den gevonden door een van de redding- ploegen die op zoek naar de vermisten waren. Zij waren diep in het gs vastge vroren. Er zijn nu in totaal vijf slacht offers. Twee andere vermisten, twee Franse soldaten, zijn ongedeerd op een hoogte van drieduizend meter gevonden. PINKSTER ZENDING. Voorlopig Woensdag 8 uur In Aere Pe rennlus. Spr. Pastor H. Brohede. LEGER DES HEILS, Klelnzand 20. 10 uur v.m. Hefligingsdienst; 7 uui n.m. Openluchtsamenkomst Ged. Pol; 8 uur n.m. Verlossingssamenkomst. Leider der samenkomsten Kapitein D. Pieters. ik volgde hem. Ik was^er^toen politie de woning had betreden. Hij sloot beste tijd. Weer over de plank kwam de jn kamer en in een peluw verbor gen bevond zich de doos met de steen. Dit alles vertelde hij me en verder Geslaagd te Den Haag voor Leraar Timmeren N.O. onze stadgenoot de heer W. de Dood. ning gegaan, die Saïd gehuurd heeft." „Ja. Toen ik de wc.iing van mijn vroe- gere vrouw gezien had, ontdekte ik, dat Koks zag eeh glas water en bracht dit robijn weer terug te brengen naar de er een achteruitgang was uit iedere wo- aan de mond van de verongelukte man. tempel Maar hij had geen kans om een onder zoek in te stellen in de kamer van Ger- er een achteruitgang was uit iedere wo- ning. Ik vatte toen het plan op om des „Hier,” zei hij, ongewoon zacht, „drink avonds nog eens in de kamers, die Jane wat, dat kalmeert altijd.” Na een paar minuten vervolgde Van ritje steeds was daar de politie en Saïd Brantenaar: „Saïd zei, dat hij buiten wanhoopte al. Totdat de politiebewaking zichzelf van razernij was, want hij had Werd opgeheven. Nogmaals gaf hij de de woningen Saïd zag gaan. Hg ging vanuit de kamer aan de voorzijde gezien, door het poortje naast de woning van dat de doodslag al ontdekt was en de Jane en i’ al vast van overtuigd, dat hij Jane op de de aap op en ging zelf voorzichtig naar ee.i of andere wijze had vermoord en ik de woning. Via de keuken kwam hij bin- besloot haar te wreken. n3n> sloeg daar de agent, die bij het lijk Toen hij de achterdeur ontsloten had, van Jane de wacht had, bewusteloos en zej hij: Er is nu toch niets meer aan te greep ik em beet en dwong hem naai rukte de ring van Jane’s vinger. Toen veranderen. De dame is dood en ik hek binnen te gaan. Ik volgde en sloot de hij weer in zijn eigen woning terug was, de steen, die ik weer naar Egypte terug- deur, stak de sleutel in mgn zak. Toen ontdekte hij, dat het de imitatiesteen breng. De aap was al weg. Waarheen hij hij me herkende, schrok hij ontzettend, was en uit louter woede opende hij het die gebracht heeft, wilde hii niet zeswn hij me herkende, schrok hij ontzettend, was en uit louter woede opende hij het die gebracht heeft, wilde hij niet zeggen. We gingen naar boven en in een der ka- raam en smeet de ring met de imitatie- En uit woede, dat hij de schuld was van tners gingen we zitten. Ik had een revol- steen naar buiten. Dat was de oorzaak, jane’s dood, hek ik Saïd toen neerge- dreigde hem te zuUen dat deze ring de volgende dag op straat schoten, daar in die kamer, waar U hem neerschieten, als hij mg niet de waarheid werd gevonden. omtrent de dood van Jane vertelde. Saïd was ervan overtuigd, dat de ech- Hij beweerde, dat het een ongelukkige te steen zich nog in de woning van Jane genomen, met de bedoeling die in Zwit- er van een' en ander procesverbaal op gemaakt en toen Koks dit getekend had, vertrok hij definitief uit de stad. Het duurde geruime tijd, voor Koks Donderdag 12 Augustus, ’s Avonds te 8 uur de geestige film: „Eens in de 100 jaar.” Vrijdag 13 Aug., te 8 uur, Zaterdag 14 Aug. te 7 en 9.30 uur en Zondag 15 Aug. te 4.30, 7 en 9.30 uur (op het grootbeeldscherm) t Vrijdag tot en met Zondag wordt deze zeer bekende film vertoond. Een zeer goe de keuze, want dit is werkelijk goed amusement voor iedereen. Het verhaalt de historie van een van Amerika’s be kendste componisten en bandleaders Glenn Miller, die het waar maakte dat een orkest een eigen geluid moet hebben. De rol van Glenn Miller wordt op sublie me wijze vertolkt door James Stewart, die van Millers charmante vrouw door June Allyson De voortreffelijke muziek, die ver staat van de cacophonische jazz muziek. maakt deze film tot een aantrek kelijk kijk- en hoorspel. Hoe langer hoe gekker. Zondagmiddag matinee. Hierin treden de bekende komieken Stan Laurel en Olivier Hardy op. De ver makelijke situaties zijn zo talrijk, dat het niet mogelijk is ze allemaal te verhalen. Het is echter een bij uitstek geschikte film voor mensen die hun lever eens wil len laten schudden. Cineacvoorstellingen. Op Kermis-Dinsdag valt er een noviteit in de Sneek-Week te beleven. Dan wor den er des middags elk uur voorstellin gen gegeven met een aantrekkelijk sport programma, waarin men de sensationele voetbalwedstrij d Hongarij eEngeland kan volgen in een film van ruim 20 mi nuten, die wordt toegelicht door de be kende verslaggever Tony Bok. Hier valt super-voetbal op de vierkante meter te bewonderen. Tevens is opgenomen de Tom- de France met de verrichtingen van de Nederlandse renners, die vooral in het begin hebben geschitterd. Wat oo’ opvalt in deze film zijn de soms fraaie natuur opnamen. De reportage van het bezoek van President Coty is eveneens in dit programma opgenomen. Internationaal variété. Reeds lange tijd zijn restauratie en nieuwe bouw van het sanatorium Bea- trixoord te Appelscha in onderzoek ge weest. Het hoofdbestuur deelt thans in een praeadvies ter zake aan de alge mene vergadering, die zal worden gehou- Aangegeven van 4 tot 10 Augustus: den op 22 September, mede, dat het zich in grote lijnen kan verenigen met het in Juli binnengekomen tweede rapport van de commissie-Beatrixoord. Hierin advi seert deze commissie, nu het oorspronke lijke plan van nieuwe bouw, met hand having van het oude Beatrixoord medisch niet verantwoord wordt geacht, over te gaan tot splitsing van het sanatorium in twee afdelingen. Zij beveelt aan in de onmiddellijke nabijheid van Groningen in een belan gengemeenschap met het universitaire centrum een nieuwe Inrichting te bou wen met een volledige outillage voor de moderne diagnostiek en chirurgische the rapie, bestemd voor een aantal patiënten, bij wie een meer actieve chirurgische therapie moet worden verricht. Hiervoor wordt de nabijheid van een universitair centrum in hoge mate gewenst geacht. Wat het terrein betreft gaat de voorkeur van de commissie uit naar Glimmen. De andere afdeling, eenvoudiger van opzet en outillage, bestemd voor de conserva tieve behandeling en voor de nakuur van geopereerde patiënten, blijft dan als basis-sanatorium te Appelscha gevestigd. Het bestaande Beatrixoord te Appel scha is op zich zelf door de prachtige en beschutte ligging bij uitstek als basis samenloop van omstandigheden was ge- moest bevinden en hij zette alles op het serland of Frankrijk te verkopen weest. Hij had, zoals ik al zei, een ge- spel. Voorzichtig ging hij weer aan de Uw zaken, die er wanhopig slecht dresseerde aap. Het moet wel’n monster achterkant vam het huis op onderzoek staan, ta redden, nietwaar?” „Ja", antwoordde Van Brantenaar, wiens stem steeds zwakker werd, „ik stond voor een faillissement. Ik ben met de eerlijke bedoeling om de Nederlandse Justitie te helpen naar Nederland ge komen. Pas toen ik tegenover Saïd stond, kwam de gedachte bg me op om de steen, die een fabelachtige waarde vertegenwoordigd, te bezitten. Dan zou ik weer geholpen zijn. Ik zag geen an- rJonn TiiFvxroa mooi’ Panoramisch „The Glenn Miller story.” Zondagmiddag te 2 uur extra Kinder en Familievoorstelling met Stan Laurel en Oliver Hardy in de klucht: „Hoe langer hoe gekker”. Maandag 16 en Dinsdag 17 Augustus. Iedere avond 8 uur: Internationaal wereldstad Variété met le klas ar- tisten. Dinsdagmiddag 17 Augustus (Kermis- Dinsdag) te 2, 3, 4 en 5 uur: Cineac voorstellingen. Woensdag 18 Augustus (Hardzeildag) te 4.30, 7 en 9.30 uur en Donderdag 19 Aug. te 8 uur: dolkomische amusementsfilm: „Pas opval niet!” Vorig jaar kon men alom vernemen, dat de muziek in de foyer zo goed was. Dit is dan ook kennelijk de reden ge weest, dat de directie de band die toen optrad, opnieuw heeft geëngageerd voor de verzorging van het zeilersbal vanaf Zaterdag tot en met Donderdag. Vrijdag avond is er vangstavond Sneek-Week. weer de traditionele ont- voor deelnemers aan de en opvangcentrum voor de in de nabij heid van Groningen te projecteren in richting, en zal door vernieuwing van daarvoor in aanmerking komende gedeel ten voor dit doel geschikt moeten worden gemaakt. Hoewel er van een splitsing wordt ge sproken, ligt er veel meer de idee van een twee-eenheid aan ten grondslag. Bei- BIJ BRAND. Voor brandmelding belle men >teeds op nr. 3000. JEHOVA GETUIGEN. Iedere Dinsdagavond Pieter Jelleshüs. Kleinzand en Zondagsavonds 7.30 uur INTERKERKELIJK OPENLUCHT- WERK. Aanvang 8 uur. 12 Aug.: Schaapmarktplein en Sperk- hem. 19 Aug.: Schaapmarktplein en Noorder- hoek. NED. HERV. KERK. Abbega: voorm. 9 en nam. 1.30 uur Ds. C. J. Meilink van Badhoevedorp. Goënga: nam. 1.30 uur Ds. P. Dijkstra van Langweer. Gaastmeer: nam. 1.30 uur Ds. Bruinsma. Heeg: voorm. 9.30 uur de heer Meerholz; ’s avonds 7.30 uur Ds. de Vries. Hommerts: voorm. 9 uur Dr Langman van Amsterdam. Jutrgp: nam. 1.30 uur Dr Langman van Amsterdam. Nijland: voorm. 9 en nam. 1.30 uur Ds. Prins. Nijhuizum: voorm. 9 uur Ds. Bruinsma. Offingawier: voorm. 9 uur de heer D. Lammertsma van Oosthem. Collecte Evangelisatiewerk. Oppenhuizen: voorm. 9 en nam. 1.30 uur Ds. A. M. Knottnerus van Oude-Wete- ring (Z.H.) Oudega (W.)nam. 1.30 uur Ds. Wed- depolh van Amstelveen. Scharnegoutum: voorm. 9.15 uur Ds. C. P. van Andel; nam. 1.30 uur Ds. C. C. Addink van Wolsum. Een zeldzaam gemene streek, noemde de officier van Justitie te Zutphen het feit, waarvoor mevrouw I. uit Aalten voor de politierechter terechtstond en waarvoor zij veroordeeld werd tot een maand voorwaardelijk en een boete van veertig gulden of tien dagen. Mevrouw I. was vaste klant bij een blinde sigaren handelaar. Wanneer zij sigaretten kocht betaalde zij altijd met een gulden, maar maakte de blijde man wijs, dat zij een rgksdaalder had gegeven. Zij kreeg daardoor steeds te veel wisselgeld te rug. Dit is wel een van de gemeenste din- laatste jaren hebben moeten berechten, meende de officier, oplichtster schilderde als over alle narigheid heen. gu,le. lach en dera uitweg meer Langzaam zakte het hoofd van Van Brantenaar op zg en Koks, die wel be merkte, dat deze bekentenis de man erg had aangegrepen, belde. Bijna onmiddel- lijk kwam een zuster binnen, die de situ atie overzag. „Het spijt me, mijnheer, maar U kunt niet langer blijven”. „Dat hoeft ook niet, zuster”, ant woordde hij, opstaande; „ik weet nu ge noeg. Zorg goed voor de arme drommel, zodat zijn laatste levensuur niet te zwaar wordt". In gedachten verzonken keerde Koks weer in de wachtkamer, waar Jopie nog steeds ijsbeerde. „We gaan weer naar Haarlem terug, jongen", zei hij op zachte toon. „Onze taak hier is afgelopen”. „Is hijbegon Klein. „Nog niet”, antwoordde de recher cheur, „maar lang zal het niet meer du ren. De aardse rechter heeft met hem niets meer te maken. Laten we hopen, dat de Hoogste Rechter hem genadig zal zijn’". Een kwartier later was 'oks op het Roosendaalse politiebureau, alwaar hij verslag uitbracht van zijn verhoor in het ziekenhuis. Voor zover het voor de Roo- sprak en Jopie vond het onder de ge geven omstandighden maar het beste om niets te vragen. Hij begreep wel, dat Koks onder de indruk moest zgn van het gebeurde: zelf was hij er ook nog wat van overstuur. Maar toen men Dordrecht gepasseerd was, vertelde Koks het relaas, zoals dat gekomen was uit de mond van Van Brantenaar. „Ik kan daar nog aan toevoegen, dat ik een onderzoek heb ingesteld, nadat we in die kamer, waar Saïd dood werd aangetroffen, zo’n vreemde lucht roken. Weet je nog ,dat ik je adviseerde om die middag naar Artis te gaan en speciaal de apen te bezoeken?” „Jawel, mijnheer”. „Wel, jij beschouwde dat als een grap, maar toen jij het had over die vreemde lucht, schoot het me opeens te binnen, dat ik eens in Artis een apenkooi had bezocht, waar het precies zo rook. In die kamer moest dus een aap geweest zijn. En toen vermoedde ik ook al, dat een aap de dood van de zangeres en haar kamenier op zijn geweten moest hebben. Ik ging toen van de conclusie uit, dat zoiets gebeurd moest zijn door een aap, die terdege gedresseerd was. Diezelfde avond heb ik alle dierentuinen in Neder land opgebeld maar nergens had men een dusdanig gedresseerde aap en bo vendien was er nergens de laatste dagen een dezer dieren weg geweest. Ik ging toen verder denken. Waar kon, behalve uit dierentuinen, gedresseerde dieren vandaan komen?” „Uit een circus!” riep Jopie eensklaps VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN. Amicitia: voorm. 10 uur Drs R. K. Jong. GEREF. KERK SNEEK. Noorderkerk: voorm. 9.30 uur Ds. Siebesma van Kloosterburen; nam. 2.30 uur Ds. T. Siebesma; nam. 5 uur Ds. H. K. Poelman vam Andel. Zuiderkerk: voorm. 9.30 uur Ds. H. K. Poelman; nam. 5 uur Drs Joh. S. de Jong van Drogeham. Oosterkerk: voorm. 9.30 uur Drs Joh. S. de Jong. GEREF. KERK (Art. 31 K.O.) Oosterdijk 30. Voorm. 9 uur Lezen; nam. 2.30 uur Ds. van Dijk van Heerenveen. Sandfirden: voorm. 9 uur Ds. Wedde- polh van Amstelveen. Woudsend: voorm. 9.30 uur Ds. Stap. Bed. H. Doop; ’s avonds 7.30 uur Ds. Kranendonk. IJsbrechtum: ’s avonds 7.30 uur Brink. IJlst: voorm. 9.30 uur Dr Siccama; nam. 2 uur Ds. Kranendonk. gehoorzaam was, goed had gezegd, wat het doen moest, maar door de een of an- reeds”, antwoordde dere omstandigheid is de aap zeker reden vallend. ,,Als ik kwaad geworden en inplaats van dat hij haai« i£On krijgen, ontstak hij in woede, 't U eergisteravond, Jane meenam, heeft hij haar geworgd. haalde de aap en deze worgde ook het omstreeks een uur of tien naar de wo- Welk een verschrikkelijke dood moet dat meisje. Haar lijk bracht hij naar de kei- nino- RnïH aphlll’vH hppft hoor o-oxjzaaaaF "vión groene armband, Roel Osinga, Jan van Nassaustraat 68a; regenjas, Jan Klein, Nauwe Noorderhorne 9; bruin hondje, Asyl, Korte Vreugde; dun zijden sjaaltje (groen, gebloemd), Zijlstra, Nijezjjl 107; halssnoertje (witte kralen), Pieter W. Bergmans, Jan van Nassaustraat 22; da- mesreistas inh. hoofddoek en verder eni ge damerartikelen, van Wieren, Kerk- gracht 11; sleuteltje, Lemstra, Smidsbuurt Woensdagavond werd in het Zuider- sportpark de slotpartij gehouden van de onderlinge kaatscompetitie van leden der Kaatsver. Sneek. Aan deze laatste partij namen 4 parturen van drie spelers deel die voor 't merendeel nog kans hadden om voor een prijs in aanmerking te ko men. De lijst zag na loting er als volgt uit: no. 1 H. Haagsma, S. van Dijk, C. Couperus; no. 2 H. Kamstra, S. Rienstra, U. van Wieren; no. 3 J. Dotin«a, F. Kui ken, W. Visser; no. 4 H. Elzinga, F. Hof- stra, E. Schutte. In verband met het aanvangsuur en de vroeg invallende duisternis werd begon nen met de stand 1 spel gelijk. De uit slag was als volgt: no. 1-2 57; no. 1-4 74; no. 2-3 75; no. 3-4 7—4. De eind stand in de winnaarsronde is: (niet offi cieel): no. 1 H. Kamstra 117 punten voor en 64 tegen; no. 2 S. van Dijk 100 pnt. voor en 88 tegen; no. 3 W. Visser 98 pnt. voor en 86 tegen; no 4 C. Couperus 95 pnt. voor en 85 tegen; no. 5 H. Elzinga 92 pnt. vóór en 88 tegen; no. 6 E. Schutte 92 pnt. voor en 89 tegen; no. 7 J. Dotinga 86 pnt. voor en 75 tegen; no. 8 F. Kuiken 84 pnt. voor en 78 tegen; no. 9 H. Haag sma 82 pnt voor en 77 tegen; no. 10 G. Mulder 79 pnt. voor en 79 tegen. Eind stand verliezersronde: no. 1 S. Rienstra 62 pnt. voor en 44 tegen; no. 2 S. Hofstra 50 pnt. voor en 51 tegen; no. 3 U. van Wieren 41 pnt. voor en 45 tegen; no. 4 J. Oost 22 pnt. voor en 36 tegen. Van de winnaarsronde lieten G. Mulder en P. Holkeboer deze avond verstek gaan. levensuur niet

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 2