JEUK Za/7 afe ïlii VevUöen BUITENLANDS OVERZICHT 5NITSER FEMERK „SNEEKER NIEUWSBLAD” 1WEEDE BLAb Ministers naar Friesland u Wrakke muur viel op kind voor herstel. VAN DER PLAATS bolswakd Ingezonden Rijd of ieder kind het uwe is I Schietwedstrijd kostte raadslid het leven Visser op het Ijsselmeer verdronken Heden sterrenregen Motorrijder in de knel Een ernstig woord voor de Sneek-Week Mendes France kreeg volmachten economisch Het dodelijk ongeval te Wieuwerd Twintig jaar onschuldig in de gevangenis Zenuwachtige juffrouw sprong uit de trein Gaat Prinses Margaret zich nu werkelijk verloven Fanny Blankers start niet meer in het buitenland Drie alpinisten dood gevonden VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1954 •M 4 5—12 van Advertentie I.M. a ■M ■H Advertentie LM. A. f. S. de is en Wanneer het feest is in het land Doe dan de Alcohol aan kant! Heden Donderdagavond 12 Augustus wordt een sterrenregen verwacht in het sterrenbeeld Perseus. Deze regen treedt ieder jaar omstreeks deze tijd op. werking leren zien als een zegen voor hem en zijn land en niet als een uitbui ting. En dan zal de tijd rijpen dat de banden tussen Perzië en het Westen weer nauwer kunnen worden aangehaald. Het uitgestelde bezoek van de ministers van Financiën en van Landbouw, v. d. Kieft en Mansholt aan Friesland is nader vastgesteld op 16 en 17 Aug. a.s. NIJEZIJL. Een autobus van de Z.W.H., welke de elfstedentocht maakte en ko mende uit de richting IJlst, ontmoette juist op de draaibrug alhier een motor rijder. Daar de brug te smal is om naast een bus nog een ander voertuig te doen passeren, geraakte de motorrijder in de knel. Gelukkig werd er uiterst voorzich tig gereden, waardoor persoonlijke onge lukken werden voorkomen. Fanny BlankersKoen heeft besloten niet meer in internationale wedstrijden uit te komen. In verband met haar knie blessure acht zij het niet langer verant woord in het buitenland te starten. Zij zal daarom niet deelnemen aan de wedstrij den, die Zondag in Duitsland worden ge houden en ook niet aan de Europese athletiekkampioenschappen in Bern. was alsof ie zei: ,,’k Heb niks met je te maken, m’n eigen jongen hebben ze me afgenomen, vreemden moet ik niet!” Hier de notering. 1259 stuks. Niet slecht wat? 86 melk- kalf- en weide koeien 5901000, stugge handel, lager. 45 vette koeien ƒ1.79—ƒ2.39, ƒ2.40—ƒ2.86 geslacht, vleestypes ruim prijshoudend, vette en afwijkende slepend, notering onveranderd. 15 pinken 380625, pri ma dieren alleen vraag. 5 paarden 750 980, weinig vraag en handel. 45 gras kalveren 160320, slechte handel, la ger. 122 nuchtere kalveren 4053, la ger. 529 schapen en lammeren 70110, 5580, handel iets beter. 10 bokken en geiten. 126 varkens en vette biggen 1.64 1.88, 1.891.99 levend, vlotte han del, notering iets hoger. 124 zouters 1.85 f 1.87, als vorige week. 152 lopers en kleine biggen ƒ95—ƒ125, ƒ50—ƒ80, lo pers handel en stemming goed prijshou dend, kleine biggen weinig vraag, note ring lager. De hierboven geschetste mogeBtkheden voor het scheppen van nieuwm vriend schapsbanden tussen Perzië en Bet Wes ten, zijn ook aanwezig in Zuid-Oost- Azië. Men weet dat de Amerikanen, na het gebeurde in Indo China, er fel op uittrokken, om een Z.O.-Aziatisch defen- siepact te scheppen, waaraan ook de vrije Z.O.-Aziatische staten zouden dienen deel te nemen om met vrucht verdere com munistische penetratie te voorkomen. Deze vrije staten en met name India en Indonesië tonen echter geen lust om tot zo’n pact toe te treden, waarin zij een poging vermoeden tot bescherming der Westerse belangen. Op Engels initiatief hebben thans echter Londen en Washing ton plannen opgesteld voor een econo misch hulpprogramma ten bate van Azië, een soort Marshallplan. Men zou de vrije Aziatische naties krachtige economische hulp willen verlenen, opdat zij zelf hun welvaart kunnen ontwikkelen, wat de betrokken volken min of meer onvatbaar zou maken voor het communisme en hen het Westen meer zou leren zien als hel per dan als uitbuiter. Van zo’n Marshall plan verwacht men dan een groei van nieuwe banden tussen het Westen en de Z.O.-Aziatische staten, waarvan ten slotte dan weer een gemeenschappelijk defensie- pact het gevolg zou kunnen zijn. Dit is echter een politiek op lange termijn en de Amerikanen blijven daarnaast stre ven naar de onmiddellijke verwezenlij king van een defensie-organisatie in Z.O.-Azië, met deelneming van die Azia tische staten, welke nu daartoe al bereid zijn. Blijven India en Indonesië daar voorlopig buiten dan is dat hun zaak, maar naar Amerikaans inzicht zullen zij toch onder bescherming van het Westen moeten staan, d. w. z. communistische expansie ook in hun richting mag door het Westen niet meer worden geduld. Tot het klein- maar gevaarlijk goed blijft de kwestie tussen India en Portugal over de Portugese enclaves op Indisch gebied behoren. Talrijke mogendheden hebben India gemaand geen geweld te gebruiken o.a. Engeland Portugals oudste bond genoot dat daarmede de onmisbare vriendelijke verhouding tot Delhi op het spel zette. India heeft beloofd deze encla ves niet met geweld aan Portugal te zul len ontrukken, maar de trotse Portugezen schijnen van geen toegeven te willen weten. Het is ook een hard gelag voor dit kleine land een blijkbaar florissant en goed bestuurd gebied als Goa te moeten prijsgeven, anderzijds kan men begrip hebben voor het standpunt van India dat nu Engeland zijn posities in Indisch ge bied prijs gaf en Frankrijk er toe bereid schijnt, het laatste overblijfsel van kolo niale overheersing de Portugese bezit tingen zal moeten volgen. Men begrijpt dus de standpunten, maar nog niet hoe die moeten worden verzoend. Uit de Nieuwe Sneeker Courant en de Sneeker Courant van 13 Augustus 1904, 50 jaar geleden dus: uur post in het nog resterende deel van de va- canties gaat de Amsterdamse politie een zogenaamde kinderactie houden, mede gezien de verkeersongelukken, waarvan in de afgelopen maanden een aantal kin deren het slachtoffer is geworden. In een oplage van 1200 exemplaren zal een affiche worden verspreid, uitgevoerd in vier kleuren (wit, groen, zwart, rood) met enige kinderfiguren en als onder schrift de leuze: „Rijdt of ieder kind het uwe is”. wordt vertoond. Prijzen plaatsen: le rang 50 cent, 2e rang 25 cent, 3e rang 15 cent. Een juffrouw uit Tiel sprong op een avond van deze week bij Utrecht uit de trein die om ongeveer 10 uur uit Den Haag was vertrokken, toen tengevolge van een warmgelopen remschoen een regen van vonken ontstond. Dit maakte haar dusdanig zenuwachtig dat zij uit de trein sprong. Een nicht, die met haar reisde, trok aan de noodrem, waarna de reizigster gewond langs de spoorbaan werd gevonden. Zij bleek een hersen schudding te hebben opgelopen en een gebioken sleutelbeen. E. lopen geruchten dat prinses Marga ret, de jongere zuster van de koningin van Engeland zich zal verloven met de 27-jarige Colin Tennant, zoon van Lord en lady Glenconner. Lord Glenconner is een groot zakenman, het familiefortuin stamt van een voorvader die in 1798 pa tent nam op een soort bleekpoeder. Nu is deze zaak uitgegroeid tot een groot chemisch concern met vele millioenen guldens kapitaal. SNEEK. Op de kermis alhier is ver schenen de sprekende bioscoop van Albert Frères. Er zijn ook gekleurde projecties. Op het programma komen o.a. voor „La Belle au bois dormant” o- "enomen in het theatre du Mon- naye te Brussel; Een levensschets van Napoleon Bonaparte; „De verloren zoon”, scène biblique in 12 tafrelen; Marie Antoinette; de Reis naar de Maan” naar Jules Verne. Actualitei ten: de huldiging van Gen. v. Heutz, de RussischJapanse oorlog. Spreken de opnamen: Sarah Bernard; Soesman en Zwaaf; operette das süsse Madel (Rembrandt Theater). Zondag 11.30 zal een bioscopische opname gemaakt worden van het uit gaan der r.k. kerk alhier, die reeds Zondagmiddag 4 uur in het theater Roger Touhy, in de tijd van de droog legging in de Ver. Staten bekend als de verschrikkelijke, die 20 jaar in de gevan genis heeft gezeten, werd Dinsdag op last van een federale rechter in vrijheid ge steld. De rechter was tot de overtuiging gekomen, dat Touhy onschuldig was aan het ontvoeringsgeval, waarvoor hij werd veroordeeld. De ontvoering betrof de be ruchte zwendelaar John Factor en had plaats gevonden in 1933. De rechter heeft Touhy zijn straf van 99 jaar kwijtgeschol den benevens een andere straf, die Touhy er in 1952 bij had gekregen toen hij met zes anderen een ontsnapping had uitge voerd uit de staatsgevangenis van Illinois. Touhy is thans 55 jaar oud. Hij heeft 20 jaar lang zijn onschuld volgehouden en talrijke verzoeken ingediend om een her ziening van het proces. Niet krabben. De helder vloei bare D.D.D. kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen, zuivert en ge neest tot diep in de huldporiën, GENEESMIDDEL TEGEN Hh Él HUIDAANDOENINGEN B P. MP- VLOEISTOF BALSEM ZEEP BURGERLIJKE STAND SNEEK, van 5—12 Aug. Geboren: Aaltje d. v. Leendert Boot en Maaike Bakker; Fimke d. v. Hendrik Rimmerts Eijzinga en Gooits- ke v. d. Veen; Pieter z. v. Klaas Dijk stra en Fokje Verbeek; Jeltje d. v. Kornelis Sevensma en Antje Lange- raap; Wijtske d. v. Dirk de Jonge en Wijtske Drijfhout; Sijtske d. v. Murk Sminia en Antje de Wolf. Overleden: Anne Venema, 10 jr.; Jan Jongsma, 61 jr., echtgen. van Setske Terpstra, vroeger wedn. van Tetje Koopmans; Theunis Eerdmans, 16 jr.; Fetze de Wit, 4 mnd. SNEEK. Deze hete en droge zomer is bijna ongekend in Europa: Het laat ste jaar dat een dergelijk weertype had was 1811, maar toen leed de mensheid nog meer, omdat de zee stranden voor velen onbereikbaar wa ren en ook de panama’s ontbraken. De heetste en droogste zomer uit de his torie bekend zou die van 1540 geweest zijn, vijf maanden lang viel er geen druppel regen in ons land, in Zwitser land regende het viermaal tussen Februari en December. Ook de zomer van 1426 liep er volgens de kronieken uit. Zij vermelden dat er toen meer mannen stierven van de hitte dan door het staal, en dat wilde wat zeg gen in die rumoerige dagen. Zoals te verwachten was zetten de Rus sen met onverflauwde ijver cn grote ge slepenheid hun pogingen voort de tot standkoming van de E.D.G. te verhinde ren. Dat zij hun diplomatiek offensief daarbij in de eerste plaats richten op Frankrijk, waar het lot van deze gemeenschap nog zo onzeker is, is begrij pelijk, maar al heeft het W.-Duitse par lement dan zijn goedkeuring aan het ontwerp E.D.G. gehecht, dr Adenauer moet toch oppassen. Want de Russen blij ven hengelen met het gevaarlijke lokaas van de hereniging van Duitsland in een geneutraliseerd Reich, welke gedachte zo grote bekoring ook voor vele W.-Duitsers heeft. De Russen hebben na hun voorstel om een conferentie over een Europees veiligheidsverdrag te houden, nu ook voorgesteld deze conferentie in Augus tus of September te doen voorafgaan door een ontmoeting van de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier. De Oost-Duitse premier Grotewohl heeft daarbij voorgesteld dat beide delen van Duitsland de grote Vier zullen verzoeken geen stappen te doen een van beide stuk ken van Duitsland in een militair bond genootschap op te nemen zolang de voor gestelde conferentie over het Europees veiligheidspact en over Duitsland niet is geëindigd. Moskou heeft bovendien be sloten alle verordeningen en reglemen ten betreffende het politieke, economi sche en culturele leven van Oost-Duits- land, die door het Russische bestuur daar zijn uitgevaardigd, te annuleren. Er is kennelijk de Russen alles aan gelegen de indruk te wekken dat Moskou bereid is Oost-Duitsland totaal los te laten als men het maar de gelegenheid geeft zich met W.-Duitsland te verenigen tot dat neu trale rijk. Dr Adenauer heeft de zaken nu nog vrij goed in de hand, zodat al sympathiseren grote groepen W.-Duitsers met het Russische voorstel eerst nog eens te praten voor W.-Duitsland zich inscha kelt in het Westers defensiestelsel, daar van wel niet veel zal komen als de Fran sen nu ook spoedig beslissen tot de E.D.G., zij het in enigzins gewijzigde vorm,, toe te treden. Maar als het Franse parlement met die beslissing weer talmt, is het de vraag of de W.-Duitse bonds kanselier de oppositie tegen zijn politiek, welke er op neerkomt dat hij W.-Duits land inschakelen wil in de Westerse ver dediging en dan eventueel praten over een hereniging van Duitsland, nog wel in toom kan houden. Vooral nu Dr Ade nauers gezag door verschillende andere oorzaken is aangetast. Daar was de ver dwijning van het hoofd van de W.-Duitse contra-spionnagedienst, John, naar Oost- Duitsland, wat men wel wijt aan nazisti sche elementen, die achter de schermen te Bonn intrigeren en John het leven zuur maakten. En daar zijn ook de sta kingen van millioenen arbeiders die ho gere lonen verlangen, nu dank zij een enorm8'’e^Ö'AÏ!‘<!iè iVelWèrt in W.-Duits land sterk gestegen is. Deze actie gaat in wezen tegen de economische politiek welke de regering van dr Adenauer voert en ook dat ondergraaft diens positie. Tijdens noodweer is Dinsdag op het Ijsselmeer de bejaarde schipper van de botter Kampen 11, de heer H. de Vries, overboord geslagen en verdronken. Het ongeluk gebeurde even buiten de Ketel- mond. Schipper De Vries en zijn knecht hadden besloten, wegens het zeer slechte weer niet door te gaan met vissen, maar naar de haven terug te keren. Vlak voor de Ketelmond kreeg de heer de Vries een harde klap van de giek, waardoor hij overboord sloeg en in de golven verdween. De knecht reefde on middellijk de zeilen. Hij kon de schipper echter niet meer terugvinden. Waar één zorg door de drank wordt gedood Verrijzen twee andere, nog eens zo gróót! Centraal Drankweer Comité te Sneek Een reddingbrigade van geroutineerde Franse berggidsen heeft drie Zwitserse bergbeklimmers van de groep van tien die sinds Zaterdag op de Mont Blanc werd vermist, dood in de sneeuw gevon den. De zeven anderen zijn er in geslaagd bijtijds een berghut te bereiken. Zij heb ben de eerste nacht, toen de weg naar de hut hun door dikke sneeuw werd ver sperd, in sneeuwholen doorgebracht; de volgende dag gelukte het hun de hut te bereiken. De reddingbrigade heeft onderweg in een andere berghut nog acht Spanjaarden gevonden, die ook sinds Zondag werden vermist. Thans worden nog tien alpinis ten, drie Zwitsers en zeven Fransen, ver mist, die ook tijdens het weekeinde door de sneeuwstormen zijn overvallen. SNEEK. In de vergadering van de raad dezer gemeente wees de heer Schijfsma op het chronisch tekort aan ruimte op de openbare scholen, zodat nu het voormalig telegraafkantoor dat door mej. Velds voor bewaarschool wordt gebruikt aan die bestemming moet worden onttrokken, en aan school 2 gegeven, die er een klas in zal vestigen. De bouw van een nieuwe openbare school verdient ernstige overweging. De heer Blok wijst ech ter op de a.s. wijziging van de L.O.- wet. Daarvan zal het christelijk on derwijs profiteren, er worden dan ook hier al plannen voor de stichting van een tweede chr. school overwogen. De reeds bestaande heeft ook te weinig ruimte en dan komt het voor dat leerlingen voor deze school bestemd naar openbare school 2 gaan. De heer ten Cate, lid der schoolcommissie, be twist dit laatste, wel komt het voor dat leerlingen voor o.l.s. 2 bestemd, die wegens gebrek aan ruimte niet aangenomen kunnen worden, naar de chr. school gaan. De voorzitter meent toch dat de a.s. wijziging van de L.O.- wet tot voorzichtigheid moet stem men. Wij hebben in ons vorig overzicht reeds geschreven dat wat Frankrijk betreft het E.D.G.-verdrag een der moeilijkste obsta kels is welke Mendès France moet ne men. De premier heeft deze week de vol machten van de Franse nationale verga dering gekregen voor de uitvoering van zijn economisch herstelprogramma, waar van de kern is de Franse industrie het pad van de sleur te doen verlaten, welke ze kon volgen, dank zij een stelsel van prijsafspraken, staatssubsidies en be scherming tegen buitenlandse concurrentie Geleidelijk wil Faure, de minister van financiën, dat stelsel afschaffen opdat de bedrijven zelf weer hun lot in handen nemen en door zich te moderniseren en op nieuwe producten te werpen, hun be staan rechtvaardigen. Ook aan de land bouw wil men dergelijke eisen stellen. De overproductie van wijn bijv, wat de staat millioenen subsidie kost, moet ophouden, een deel van de wijnbouw zal op andere gewassen moeten overgaan. Dat ook maatregelen tegen de belastingfraude, welke in Frankrijk schrikbarend is, wor den overwogen, spreekt. Mendès France heeft nu zijn volmachten tot deze sane ringsmaatregelen gekregen, en men moet afwachten wat er van zal terecht komen. De Franse premier zou dus nu zijn han den geheel vrij hebben om zieh volkomen aan de zaak van de voorbereiding van de behandeling van het E.D.G.-verdrag in de nationale vergadering te wijden, ware het niet dat de crisis in Marokko nu weer gedeeltelijk beslag op hem legt ook al verkreeg hij van de nationale vergade ring een tweetal weken uitstel van het debat over Tunis en Marokko. Het was te verwachten dat de overeenkomst wel ke Frankrijk met de gematigde nationa listen in Tunesië sloot, en die daar voor lopig in ieder geval tot rust leidde, bij' de Marokkaanse nationalisten de wens hebben doen ontstaan naar Franse con cessies ook ten opzichte van hun eisen. De zaak ligt hier echter moeilijker, om dat het Tunesische nationalisme zich door veel groter eenheid kenmerkt dan het Marokkaanse en de Fransen dus voor de moeilijke keuze staan met een bepaalde groep in zee te gaan. Verleden jaar heeft Parijs, onder de druk der Franse kolonis ten in Marokko de toenmalige sultan Mo hammed Ben Joessef, die aan de kant stond van de Arabische nationalistische beweging, de Istiqlal, afgezet en in zijn plaats gesteld Mohammed Ben Arafa, die een pion is van El Glaoui, pasha van Marrakesj, die de steun van de Berber stammen geniet en tegen het Arabische nationalisme gekant is. Willen de Fran sen dit Arabische nationalisme tegemoet komen, dan zouden zij eigenlijk deze sultan weer moeten afzetten en Ben Yoessef herstellen, maar dan komen de Berberstammen weer in verzet. Er dreigt dus, wat de Fransen ook doen, een complete burgeroorlog in Marokko en dit vraagstuk moet een nachtmerrie voor Mendès France zijn en ook voor Amerika omdat dat in Marokko grote vliegbases heeft. Alleen te Madrid zal men lachen, Zoals bekend intrigeren de Spanjaarden tegen het Franse bewind in Marokko en steunen daarom de Istiqlal. Het Tubbergse gemeenteraadslid heer E. J. Haverkort uit de buurtschap Geesteren (gemeente Tubbergen) is door een hagelschot dodelijk getroffen. Het ongeval gebeurde tijdens de vogel- schietwedstrijden, welke ter gelegenheid van het jubileum van een pastoor in Geesteren werden gehouden. De heer Haverkort had juist enkele kinderen van de gevaarlijke plaats onder de paal, waarop de vogel stond, veerwijderd. Hij liep daarna terug naar de schietplaats, terwijl het geweer werd geladen. Door een ongelukkige manoeuvre van een der schutters ging het geweer af, waardoor de heer Haverkort in de buik werd ge troffen. Het slachtoffer is tijdens het ver voer naar het rooms katholiek zieken huis in Almelo overleden. De feestelijk heden in Geesteren zijn na het ongeluk afgelast. Advertentie: Op de Ged. Pol staat een onooglijk tentje, waarin zich echter de grootste wonderen be vinden: de Zee- of Wondermens vis, waarover de grootste geleerden ver baasd staan. Twee levende wonder- varkens met armen en handen gelijk een mens. Aanbevolen om te zien voor elke dame, heer of minderjarige. Entrée 10 cent. H. van Zuilen. Het instorten van een drie meter hoge muur te Zaandam heeft de twaalfjarige Frans Dik het leven gekost. De jongen reed met- de fiets in de Oostzijde langs de muur, die over een afstand van tien meter een terrein van de verffabriek n.v. P. Schoen en Zoon van de straat scheidde. De muur bevond zich reeds lang in slechte staat. Dit was nog verergerd, doordat onlangs een garage van het ge meentelijk electriciteitsbedrjjf die op het terrein stond, was gesloopt. De muur had hierdoor vrijwel geen steun meer. Onder de druk van een hevige windstoot begaf hij het. Hij viel over een grote af stand om, waardoor in de drukke Oost zijde een ravage werd aangericht. De jon gen kreeg grote brokstukken op zijn li chaam. Met een longbloeding en een zwaar verminkt gezicht is hij naar het Sint Jan-ziekenhuis gebracht, waar hij kort daarna overleed. De civielrechtelijke consequenties maken een belangrijk on derdeel uit van het onderzoek, dat de po litie heeft ingesteld. WYMBRITSERADEEL, Augustus. Geboren: Wiepke z. v. Wiepke Dam- stra (overl.) en Akke Grondsma te Oosthem; Froukje d. v. Marten Stoker en Geertje Piersma te Hommerts; Jacob z. v. Jan Kooistra en Janke Bruinsma te Heeg; Hieke d. v. Wijbe Jellema en Pietje Douma te Nijland; Rinkje d. v. Johannes Schingenga en Afke Westerbaan te Gaastmeer; Auke z. v. Jelte Zeilstra en Mbeltje Jellema te Goënga; IJmke z. v. Eeltje Dotinga en Sijmentje Donker, te Goënga; Jan z. v. Liske Rijnja en Baukje Laagland te Woudsend; Trijntje d. v. Tjailing de Boer en Trijntje Klaversma te Offin- gawier. Overleden: Marten V. d. Werf, 5 mnd. te Idzega; Lolke de Vries, 55 jr., echtgen. van Grietje Jansen te Heeg; Aafke v. d. Veer, 83 jr., wed. van IJde Bijkersma te Nijland; Aaltje Spieringa, 1 jr. en 9 mnd. te Scharne- goutum. 4 Maar ondanks alle moeilijkheden op ander gebied doet Mendès France zijn be lofte, enige weken geleden gedaan, dat hij na de volmachten voor economisch herstel van zijn vaderland verworven te hebben, de zaak van de E.D.G. zou aan pakken, gestand. In de eerste dagen van deze week presideerde hij de minister raad, waarin de kwestie werd behandeld en waar voor- en tegenstanders aan het woord kwamen. Zoals bekend is de Franse premier zelf een voorstander maar dan van een enigszins gewijzigd E.D.G.-verdrag. Op 19 Augustus zal hij naar Brussel gaan waar hij de ministers van de andere E.D.G.-landen zal ontmoe ten en hun meedelen welke wijzigingen hij en de Franse ministerraad gaarne in het E.D.G.-verdrag zouden zien aange bracht. De Beneluxlanden en W.-Duits land, die allen dit verdrag reeds aanna men, zijn er niet zo erg op gesteld nu wijzigingen te aanvaarden, zij vinden dat de Fransen en de Italianen het (ongewij zigde) verdrag eerst moeten goedkeuren, voor over wijzigingen kan worden ge sproken. Hoogstens zouden zij door een elastische uitlegging van enkele bepalin gen van het verdrag, het Mendès France wat gemakkelijker willen maken als hij er mee voor de nationale vergadering komt. Maar het kan zijn dat de Franse premier te Brussel toch nog wat meer concessies krijgt als hij met redelijke voorstellen komt. Men moet ook niet uit het oog verliezen dat er thans dank zij Mendès France, feitelijk een nieuw Frankrijk te Brussel zal zijn. Deze Frans man heeft zijn vaderland nieuw gezag geschonken en men zal zich daarom te Brussel wel hoeden hem zoveel moeilijk heden in de weg te leggen dat hij straks in de Franse nationale vergadering over het E.D.G.-verdrag zal struikelen. Zowel voor- als tegenstanders van de E.D.G. in die vergadering zullen het beleid van Mendès France scherp in het oog houden. Oud-premier Paul Reynaud heeft daar reeds felle critiek op hem geoefend, om dat hij op de militaire begroting wilde bezuinigen. Wil dit zeggen, dat u rekent op de goede wil van het Kremlin, of zult u blijven vertrouwen op het Atlantische bondgenootschap”, zo vroeg Reynaud, die Mendès France er van beschuldigde, dat hij speculeerde op de vredelievende be doelingen van de Sovjet-Unie. „Ik per soonlijk ben niet van plan het leven van Frankrijk in de waagschaal te stellen”, aldus de oud-premier. Nu wij het over de Europese defensie hebben zij nog ver meld dat het militaire verdrag tussen Turkije, Griekenland en Zuid-Slavië ge tekend is, waarmee de verdedigings- zo wel als de aanvalsmogelijkheden in het Zuiden van Europa aanmerkelijk zijn toegenomen. Geheel voldaan is Zuid- Slavië niet omdat het pact geen automa tische bijstandsbepaling bevat. Partijen verklaren dat. als een hunner wordt aan gevallen zij dat zullen beschouwen als een aanval op allen, en beloven de aan gevallene te zullen bijstaan door onmid dellijk een zodanige actie te ondernemen als ieder land nodig acht. Men behoeft dus niet direct met al zijn militaire kracht een aangevallen bondgenoot bij te staan, zoals wel voorzien is in het Brus selse pact van enige West-Europese lan den, waartoe ook Nederland behoort. Maar in ieder geval betekent dit Balkan- pact een militaire versterking voor het Westen, en de Russen zullen met wat meer bezorgdheid naar hun kwetsbare Zuidflank zien. Te meer omdat ook in deze omgeving een andere kwestie is op gelost. Het Perzische oliegeschil dat de betrekkingen tussen dat land en het Wes ten vergiftigde is gelikwideerd. De natio nalisatie van de Perzische olieproductie is erkend, de Anglo Iranian maatschappij wordt schadeloos gesteld, gedeeltelijk door de Perzische regering, gedeeltelijk door andere oliemaatschappijen die nu mede zullen werken aan de productie en distributie van de genationaliseerde olie. Engeland verliest 500 millioen gulden per jaar, welke het kreeg uit de deelneming in de Anglo Iranian veel meer dan Perzië zelf voor zijn olie kreeg maar als daarmede de oude vriendschapsban den kunnen worden hersteld zal het Lon den dit offer wel waard zijn. Perzië zelf krijgt in het vervolg 50 procent van de gemaakte winst en komt daardoor wat ruimer in het geld te zitten. Als de rege- ring-Zahedi dit besteedt aan de economi sche ontwikkeling van haar land en de welvaart van het gehele volk, zal ook de gewone Pers misschien de Westerse mede- ST. PETERSBURG. Ondanks de oorlog heerst er thans uitbundige vreugde in Rusland, het Czarenpaar is een zoon geboren: Alexis. Tot nog toe waren er vier dochters. Maandagmorgen omstreeks tien de 67-jarige gepensionneerde beambte F. Visser uit Wieuwerd, op de onbewaakte overweg aldaar onder een passerende personentrein geraakt en op slag gedood. De heer Visser reed per bromfiets in de richting Bozum en heeft waarschijnlijk de uit Leeuwarden komen de „Blauwe Engel” niet tijdig opgemerkt. Pogingen van de treinbestuurder om de wagen nog tijdig tot stilstand te brengen mochten niet meer baten. Het treinver keer ondervond geruime tijd vertraging. kom hjir ris!” en daar begon het schone spel van loven en bieden, van klets links, klets rechts, tot ze uit elkaar gingen. Er staan ook paarden aan de markt, ja, vier volwassen paarden en een mooi bruin veulen. De eigenaar had een „ga- dingmakker” voor één der beesten. Het werd volgens de regelen der kunst be- draafd en gemonsterd, er werd een debat opgezet tussen eigenaar en adspirant ko per. En hoe dringender de vragen wer den, hoe feller de antwoorden en toen de koper vroeg: „Dus, jo steane der foar yn dat er mak is?”, sloeg de eigenaar met de rechterhand op des kopers schouder, z’n linker wees naar het beest dat stil stond te dromen. „Dat bist mak? Hjirsa, der hat op dizze merk en net ien fan de oare merken yn Fryslan, oait sa’n makke mer rie stien. Ik siz it dy Freerk, ja it is miskien net to leauwen, mar hjir kinst wol in fytsmakker op sette! Sjeder, ster ker kin ik it net sizze!” Op de biggenmarkt zagen we een klein drama. Een grote zware zeug, die z’n biggen kwijt was, verkeerde met twee biggen in hetzelfde hok. De beide roze biggen stonden angstig tegen een der zij kanten gedrukt, want als de koopman- eigenaar er geen erg in had, kregen ze grauwen en beten van het beest, en het Misprijzend en hoofdschuddend ontvin gen de controleurs ons en hielden meteen marktraad wat ze met ons zouden doen, doorlaten of afkeuren. Die van de witte broodsweken was voor door laten gaan zonder meer, maar de brede vierkante van de inspectie hield er een toespraak bij: „jo geane nou jou gong mar, lykwols ik warskögje jo en praet net wer oer simmer!” Wij beloofden het grif en gin gen het brede pad op, waar het markt leven zich afspeelde. Hier en daar klamp ten we eens één der knapen aan, maar ze waren niet erg praatlustig. Alleen toen er een regenbui over de R.H.B.S. kwam aan jagen konden ze praten! Het werd een run op de café’s en alle Tine’s stonden met schone witte schortjes en rode blosjes ter verwelkoming gereed. Eén oude Fries echter bleef op z’n post, hij stond als had ie de wacht en toen we hem attent maakten op het hemelwater zei hij met donkere stem: „Wolst in hin keapje?” „We lusten geen eieren”, meen den we te moeten zeggen, maar het ging niet om eieren, want hij zei: ,,’t Is ien om op to fretten!” Hij wachtte onze dank niet af, maar ging meteen over op een ander beest, ,,’k Haw noch in béste bok stean, bokkefleis is edel fleis”, maar toen we ook voor de bok bedanken zei hij „Ek bést, fret ik him seis op!” Twee boeren hadden een gezellig on deronsje.... „en jo moat tinke, it wie hemels moai waer dat Teake sei, de kij der mar wer üt en hij hie se noch net goed en wol yn ’t lan of der bigoun it wer. Middeis foar ’t melken hawwe se de boel wer op set. Nou soene jo dan ek net kügels wurde hen? En hy is nochal gau brein roer, dat der waeide hwat ik siz 't jo!” Een jonge koopman had trek in een hok vol wolvee, maar hij kon het maar niet eens worden, „ƒ85 it stik, blikstien- dep jonge dat is in houw yn myn beurske!” „Dou witst seis it béste, hoe as it der mei dyn beurske foarstiet”, dit was de eigenaar, „mar ik wol dy ien ding sizze Het zij verre van ons om iemand ter wereld in het algemeen en tijdens de Sneek-Week in het bijzonder feest en vrolijkheid te misgunnen, integendeel, maar toch is het goed en verantwoord dat wij de vraag opwerpen: Hoe zullen wij feest vieren? En willen wij die vraag dan beantwoorden zoals redelijkerwijs ver wacht wordt, dan zal dit antwoord moe ten luiden: Wij willen feest vieren in vreugde, en met uitsluiting van alles wat deze vreugde in leed zou doen kunnen veranderen! Welke gevaren feestvierende mensen dan bedreigen? Er zijn er vele, zeer vele, maar op de meeste van deze gevaren zijn we reeds zó voorbereid dat we ze bewust vermijden. Alleen één groot, en wel zéér groot ge vaar, daar zijn we niet bang voor, daar zien we zelfs geen gevaar in, ja we doen zelfs alsof we zonder dit gevaar niet zou den kunnen feestvieren, alsof er zonder dit geen vreugde mogelijk was, en toch, toch kennen we het, toch weten we dat het zeer en zeer gevaarlijk is, dat het door ons, zelfs onze kinderen zal kunnen treffen, dat het door ons toedoen onschul- digen zal kunnen doen lijden, nl. de Al cohol! Wij kennen dit gevaar! We lezen er da gelijks de gevolgen van, maar we staan er niet bij stil, dat het ook ons kan tref fen, ons en onze kinderen! Dat ook wij mede verantwoordelijk zijn! Dat ook wij schuldig kunnen zijn wanneer we deze dwaze gewoonte volgen om de borrel voor waarde te noemen voor feestvreugde! Wjj zeggen u, ware vreugde behoeft geen borrel! Vrolijkheid is schijn, wanneer de alcohol er de verwekker van is! Laat deze Sneek-Week een aaneenscha keling zijn van mooi weer, van vriend schap, van gezelligheid, maar ook van echte levensvreugde! En daarom, mijdt de Alcohol! Onder het mom van feest, brengt hij u in een roes, een roes die uw verantwoordelijk heidsgevoel, uw rechtschapenheid en uw menselijkheid laat verworden! Laten we mogen eindigen met de slag zin die u in de advertentiepagina zult kunnen vinden SNEEK. Het bouwen van een le rangs hotel aan de Wijde Burgstraat voor rekening van de firma Stock mann is gegund aan de laagste in schrijver de heer H. F. Ringnalda al hier.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 5