Lu; Na de Sneek-week G. KRUIDKOEK IJsselmeerpaling Advertenties voor dit BLAD worden in Oppenhuizen-Uitwellingerga Wilt ge uw boot nog eens extra nazien en glad maken, °P Verfgebied m TJALLEMA - Suupmarkt Bij ons slaagt U altijd Slagerij H. J. Andela Autoped GOEDE Woninginrichting WESTER’s rfL I '1’ t KAPPIE en devreemde Kolenla ding Van Akker behaalde op fraaie wijze zijn eerste overwinning MIT NAAIMACHINE De KORENBLOEM Looper's Rijwielhuis f2.90 IAAT DE JEUGD lllllllllllllllllllllllllllllllll IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIN A.TEPPEMA Ik heb het gevoel, alsof ik kan toveren De Kermis Skütsje-siien op het Sneekeruieer genieten nu alles Hotel - Café - Restaurant Geheimzinnige ziekte Geslaagd Gevaarlijke juffrouw Freulepartij Steno-Typen Cyclostyle De Friese Valkenzeilers in Zweden Het Sneeker Nieuwsblad Bejaardencentrum te Workum geopend Vliegende schotel boven Groenland De advertenties be hoten ook tot dat nieuws 1 WONINGINRICHTING LELIESTRAAT 17 - TEL. 3060 NEDER LAND dziè fani INST. G R O O T E Marktstraat 4 Sneek BALK, LEMMER, WORKUM L A G E R IJ zo Nu Ik uupmarkt 11 HEEK s. A. NIJHOLT Ongeluk op gletsjer Wij staan weer met onze bekende schiere bij ’t POSTKANTOOR DE RAPPER’s Vishandel Bothniakade 19 - SNEEK - Telef. 2862 gaarne aangeno men door onze agent Specialiteit m fijne Vleesvaten Wout Wagmans getrouwd Vermissing na 5 jaar opgelost U vliegt nu door 'de was heen!- Kind door auto gegrepen en gedood T raditie-getrouw komen de H.H. zeilers naar Sneek en doen hun inkopen bij Sigarenmagazijn »Stuurop« 't Huis met de betere merken Ben nil van vuur en schrijnend zuur van diep nlt Uw maag tet hoog in de keel KLEINZAND 88 - TELEFOON 2754 „Te Strake” tegenover V D Als U de 40 gepasseerd bent is oppassen dubbel geboden. Dan kunt eigenlijk niet buiten Kruschen Salts. reeds vanaf f 24.75 diverse kleuren. Autoped Buitenbanden Autoped r j «j- Binnenbanden I »OO Kruizebr.str. 85 - Sneek van een ONS LEKKERN1JEN-SORTIMEN1 ZORGT VAST DAT U TEVREDEN BENT Voor Uw lunch en diner Heerlijke huis! gemaakt aan flessentrekkerij. entie l M Adv 25 heeft zijn lezers altijd iets te zeggen waarnaar graag geluisterd wordtnieuws verslagen, voorlichting. Voortreffelijke keuken Gedurende de Sneekweek iedere avond muziek wassen en wit is 1 kan er Woensdagmiddag heeft de Commissaris van de Koningin in de provincie Fries land, Mr H. P. Linthorst Homan, in aan wezigheid van tal van autoriteiten het verzorgingscentrum voor bejaarden in de gemeente Workum „Mariënacker” offici eel geopend. De skütsjes zeilden vandaag op het Sneekermeer hun laatste wedstrijd. Om 12 uur begon de eerste race, ’s middags 3 uur de tweede. Het weer hield zich be hoorlijk goed. Er viel maar een enkel buitje en de eerst vrij krachtige wind' flauwde geleidelijk af, zodat reeds in de eerste ontmoeting het aantal routes van drie op twee werd terug gebracht. Daar B. de Vries uit Grouw afwezig was, startten er 6 deelnemers, van wie Meeter het mooist. Hij vertrok vrijwel op schot en veroverde daardoor bij de eerste boei in Gossepalen de leiding. Hij liep daarna steeds meer uit, zodat zijn kansen uiterst gunstig leken. Maar na het ronden van de boei bij het grootscheepsvaarwa- ter liep hij veel te ver door, waardoor hij 2 plaatsen verspeelde. Later zakte hij steeds verder af, zodat hij tenslotte nog als laatste eindigde. In het begin van de tweede route ver dreef van Akker van der Veen van de kop, waarna zich een felle strijd ontspón tussen deze twee en Salverda, die z’n po sitie door een voordelige manoeuvre aan merkelijk had verbeterd. De strijd bood volop spanning. De schepen bleven steeds dicht bij elkaar, zodat er vooral op het Meer dan 100 kinderen zijn in Noord- India binnen 6 weken overleden aan een onbekende ziekte. Medici stellen nu een onderzoek in. Japanse visdeskundigen hebben uit gevonden, dat vissen de kleur rose prefe reren. De vangsten met rose netten wa ren driemaal zo groot als die met anders- gekleurde. Ejnar Iversen, een 50-jarige Deense schrijnwerker, is met zijn auto in het tien meter diepe water van de haven van Aal borg terechtgekomen. Iversen wachtte in zijn auto, tot deze op de bodem van de haven was terechtgekomen. Toen opende hij de deuren en zwom naar de opper vlakte, waar toeschouwers hem aan land hielpen. HO FEI ƒ0.75 „0.75 0.55 L( EL na 1 VOOR UW naar N. N, HORNE 7 Alle gewenste inlichtingen gratis. Wij zijn tot Uw dienst. Ook voor reparaties. HEERLIJKE Dan is beslist Uw adres t 0.50 „0.45 „0.30 Gistermiddag heeft mej. C. Belt, gebo ren te Amsterdam op 23 Juli 1908, een val gemaakt van 20 meter op de gletsjer na bij Chamonix, toen zij op een pad wan delde. Zij werd opgenomen net een sche- delbasisfractuur en is overgebracht n-ar het ziekenhuis in Chamonix zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. collega. „Denkt u dan dat ze het op tijd zullen halen?” vroeg de collega. ,,Ik dacht toch, dat u een ónmogelijke tijd had op gegeven, en elk uur over tijd twee hon derd dukaten had gevraagd?” „Dat heb ik ook!” zei de man uit Bom- bidad met een knipoog. „Ze halen het nooit! Ze zullen uren te laat zijn vijf uren minstens verwacht ikdat betekent duizend dukaten voor ons, die we samen zullen delenvijfhonderd dukaten winst voor ieder van ons, want in dat geval behoeven we natuurlijk niets te betalen voor het slepen van het Te Wageningen slaagde voor de land- bouwacte de heer P. v. d. Wal, hoofd C.V.O. school te Hommerts. droogdok, Haha! Heb ik dat soms niet slim bedacht?” De twee zakenlieden ke ken elkaar sluw glimlachend aan. „Dat is nog eens een voordelige zaak!” zei de collega. „Die kapitein van die sleepboot moet wel een suffert geweest zijn, toen hij zijn naam onder het contract zette! Haha!” „Schip in ’t zicht!” riep een andere man, die met een verrekijker in de richting van de zee stond te turen. „Wat!” riepen de twee grote zaken mannen verschrikt. De Spanker, het Engelse stoomschip dat op de Noorderpier in Hoek van Holland is gelopen, is door de rederij opgegeven, en dpar ook de assuradeur er geen voor deel in ziet een poging te doen het schip te redden heeft deze het prijs gegeven. Dat betekent dat de Rijkswaterstaat het schip moet opruimen en alleen de kosten op de rederij kan verhalen, als de Raad v. d. Scheepvaart oordeelt dat een grove fout bij het besturen van het schip is ge maakt. Een nachtwaker ontdekte op een nacht van deze week dat de etalageruit van een fotohandel aan de Admiraliteits- kade te Rotterdam was vernield. Er ble ken vier fototoestellen ter waarde van 3,222 te zijn verdwenen. Blijkens het verslag over 1953 van de stichting Nederlandse Jeugdherberg Cen trale vertoonde het aantal individuele trekkers tegenover 1952 een stijging van 431; het bereikte het cijfer van 63.007 in geschrevenen. Het aantal ingeschreven organisaties steeg met 13 tot 1013, die 4048 leiderskaarten afnamen. Het totaal der inschrijvingen bedroeg dus in 1953 68.068. Een vijftal Amsterdamse verdachten, die in de afgelopen 3 jaar voor vele dui zenden guldens aan huurkoopartikelen bij winkeliers in Amsterdam hebben ge kocht en daarvan slechts een deel afbe taald, hebben zich voor de Amsterdamse rechtbank moeten verantwoorden. Ook een aantal helers werd berecht. De ver dachten kochten goederen op huurkoop en verkochten ze direct weer. De ge elste straffen varieerden van 2 jr. onvoor waardelijk tot 3 mnd. voorwaardelijk. De 53-jarige P. A. M. Dekkers uit Eindhoven is vrijwel op slag gedood, toen zijn auto op de Boschdijk te Eind hoven in botsing kwam met een uit tegenover gestelde richting komende wa gen, bestuurd door een Utrechtenaar. De drie dochtertjes van de heer Dekkers, die eveneens in de auto zaten, liepen lichte verwondingen op. In de oliefabriek Het Hart en De Zwaan in de Westzijde te Zaandam is de 32-jarige employé J. van Wensveen over leden op het moment dat hij via het man gat een zo juist schoongemaakte ketel verliet. Het vermoeden dat hij een hart verlamming had gekregen is niet juist gebleken. De technische dienst van de Arbeidsinspectie heeft vastgesteld dat <Je lamp, die het slachtoffer in de hand hield, niet deugde. Kortsluiting in de transfor mator van deze lamp is de doodsoorzaak geweest. Te Amsterdam gingen op de binnen plaats van het stadhuis de familieleden van een bruidspaar elkaar te lijf. Het kij vende stel was eerst uit de trouwzaal ge zet. De vader van de bruigom sloeg zijn eerste vrouw bijna buiten westen, de bruigom viel echt flauw na een vecht partijtje. Ook andere deelnemers aan het feest liepen verwondingen op. Alleen het bruidje (17 jaar) kwam er ongedeerd af maar is nog niet getrouwd. Wout Wagtmans is gistermorgen in het huwelijk getreden. Gelukkig lachend en nu toch wel kennelijk onder de indruk van de ernst van het gebeuren voerde Woutje zijn stralend bruidje, de 20-jarige Nellie Jaspers naar het altaar in haar Willebrordse parochiekerk van O.L. Vrouw Rozenkrans. Een stralend bruidje in een oogverblindend bruidstoilet van de grootmeester der Franse mode, Dior, gekleed. Het 3-jarig zoontje van de heer J. B. uit Peizerpol stak plotseling, zonder op te letten, de weg over. De chauffeur van een juist passerende auto kon niet ver hinderen, dat het jongetje werd gegrepen en tegen de weg werd geslingerd. Met een hersenschudding werd het kind naar huis gebracht, waar het is overleden. De chauffeur treft geen schuld. Parels, het wasmiddel van tijd. Castella Parels strooit men water en direct ontstaat schuim. Geen papje vooraf Alle vuil trekt enorm snel goed: in paniek vluchten de vlekken. Eén maal spoelen is En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct per pakje) in huis! Ingez. Mededeling. grote kruisrak vanaf het provinciaal vaarwater tot de finish voor de toeschou wers veel te genieten viel. Veel publiek was er echter niet, het waren voorname lijk de collega schippers, die de mooie strijd volgden. Van Akker liet zich niet verdrijven en won onbedreigd. De uitslag was: 1. 50 J. van Akker, Leeuwarden; 2. 40 Tj. van def Veen, Drachten; 3. ƒ30 C. Salverda, Staveren; 4. 20 B. Mink, Eernewoude; 5. 15 S. Brouwer, Bergen; 6. 10 L. Meeter, Leeu warden. Het staten jacht Friso met de Commis saris der Koningin en een aantal Gede puteerden aan boord, was ’s morgens op het Meer ^ajiwezig. Na enige demonstratiewedstrijden heb ben de Friezen meegedaan aan 2 wed strijden in draken. Voor Nederland kwa men uit M. Breuning, R. Mulder en S. v. d. Steeg. De Olympische kampioen Thor valdsen won de eerste race, toen Mulder door een misverstand de eerste plaats ontging. In de tweede race werd Mulder 2e en 3e Breuning. De Zweed Johannson won. Het eindklassement was Zweden 3414, Nederland 31, Noorwegen 24 pnt. Breuning was derde in het persoonlijk klassement. In een wedstrijd van de Val ken won J. Miedema, Sneek. Het admi- raalzeilen, dat door leden der K.Z.V Sneek werd gedemonstreerd, wekte groot enthousiasme bij de Zweden. Sneek Kruizebroederstraat 59 Tel. 2886 Reeds een half uur van te voren stond men op de kade langs de ha ven van Vanilla te wachten op de aankomst van de sleepboot met het droogdok. De heer, die Kappie het contract had laten tekenen, was express per vliegtuig haar Vanilla gevlogen, om bij de aan komst aanwezig te zijn. Hij stond daar dus met zjjn collega, die het droogdok in ontvangst zou nemen, en met nog een paar andere heren op de kcde, en tuurde op het gouden horloge, dat aan een gouden ketting hing. „Nog een half uur!” zei hij tegen zijn Us hiele doarp wachte der op, hwan- near’t wy mei fakansje gean soene hwant dan wie it moai waer, dat koe net misse. Us Heit wie boskwachter en wy wiene mei üs achten thus. Allegearre mei inoar gongen wy altyd in wike yn it hüs fan muoike Klas en Omke Jaep. Omke Jaep wie boskwachter. Syn bosk wie in lyts bytsje lytser as üs Heit sinen. Wy gongen altyd op Sneon fuort, wy kamen ek altyd op in Sneon wer thüs. Tiisdeis bigoun üs Mem al to skreppen. Hja bigoun op 'e souder: alles waerd üt- nommen en mei de reagebol d'?n en sa en alles moast wierre. Alle bédden moas- ten yn ’e sinne en de tekkens oan ’e line. De gerdinen fan ’t hiele hüs waerden wosken en oant djip yn ’e nacht stie üs Mem to striken. Wy krigen nije bloes- kes en broeken en sokken. En alles waerd wosken, soms seis de tekkens, omdat dy dan moai droegje koene yn dy wike. Swittend, waerm en wol kamen wy dan yn ’e bus. It hiele bagaezjenet wie fol fan üs koffers en tassen en pakken. Mem, wurch fan al it gewrot, koe altyd noch krekt sitte mei de alderlytste op 'e skoat. Wy stiene fierder allegearre, de bern, tusken de greate minsken, dy’t mei hannen en fuotten sloegen, om net om to fallen. En üs Heit stie stéfêst fóar yn 'e bus: dan koed er de hiele hüshalding oersjen. De reis yn ’e bus duorre üren, en dén moasten wy noch in ein rinne, ik wit wol net hoe lang. Mar as Piter blierren krige, wiene wy der hast, sei üs Mem, en as Eelke toarst krige, wie it noch in lyts sen. Us Mem joech üs üs nije klean en wy röpen: hoera, hoera! De hiele dei boarten wy yn ’e bosk, mei in bal, of by hüs mei in tobbe wet ter of wy mochten mei üs Heit to Kuijerjen: „Jim meije mei, "ansels, mar, ünder ien bitingst.en wy: „Op ’e paedtsjes bliuwe!” Alles krekt sa as thüs. En üs Mem bigoun op 'e souder, to reagjen, en de boel mei sjipsop üt to nimmen; dan wierre hja de bédden, de bédden fan muoike Klas en omke Jaep, wosk de gerdinen fan it hiele hüs, wreau tafels, en stuollen en kastkes. Hja koe krekt yn in wike it hiele hüs troch. En dan waerd de saek wer ynpakt, alles wer yn ’e koffers en tassen. Ik as aldste, die de doar op slot, de kaei ünder de blompot en wy setten de stap deryn. Op 'e weromreis krige Piter nea blierren en Eelke nea toarst. En altyd, as wy, bern, wer yn ’e bus tusken de greate minsken stiene, üs Mem koe altyd noch krekt sitte mei de alderlytste op 'e skoat röp üs -it fan foaren üt 'e bus, oer alle koppen hin- ne: „En jonges, hawwe jim net in moaije fakansje hawn, yn ’e bosk?” en wy: „Ja nou!” en üs Mem: „Ik ha nou al sin oan it oare jier. It wie hearlik, en de bosk lucht docht jin sa goed!” En alle greate mjpsken laken üs dan ta. Hylkje Goinga. De eerste vliegende schotel, die ooit bo ven Groenland gezien werd, werd waar genomen bij helder weer ongeveer 500 meter boven Julianehaab, nabij de zuide lijke punt van het eiland. Verschillende inwoners van Juliane haab zagen de „schotel”, die gedurende enkele minuten boven de stad hing, maar met verbazingwekkende snelheid ver dween, toen een Amerikaanse straaljager verscheen. kaem üs Mem wer üt de keuken: hja hie muoike Klas har ófwask-fan-safolle-da- gen dien en dy har smoarge wosk-fan- safolle-wiken opsetten, en foar üs bólle snijd en molke sean. Nei ’t iten moasten wy daliks op bêd, üs Heit gong de bosk yn en üs Mem sette de naeimasine op ’e tafel. Muoike Klas hie in kast fol stikken guod, en in doaze fol jern om sokken foar omke Jaep to breidzjen hie hja altyd al klear setten. Wy koene net sa bitiid fan ’t bêd óf- komme, of üs Mem wie der al óf, hie it iten foar üs klear makke, de hinnen al fuorre en wie dan yn ’e tün oan ’t beantsjesykjen. Omke Jaep hie in stikje bou. En de beantsjes moasten yn ’e fles- Een ogenschijnlijk onbelangrijke mede deling, welke gisteren bij de politie te Aalsmeer binnenkwam, heeft in de loop van de dag en avond tot een bijzonder merkwaardige ontdekking geleid. De ver missing van een 49-jarige inwoner uit Midden Beemster, die op een avond in April 1949 met zijn auto spoorloos was verdwenen, is namelijk tot klaarheid ge komen, aldus meldt het Alg. Dagblad. Het blijkt, nu na ruim vijf jaar, dat de man met zijn auto op een donkere avond in de Ringvaart vlak voor Schiphol in het water is gereden Auto en delen van het lichaam zijn gisteren door de rijkspolitie te water van de groep Aalsmeer naar bo ven gehaald. Vast is komen te staan, dat men inderdaad met de vermiste man te doen heeft. Verklaringen uit het oude proces-verbaal en van de echtgenote van het slachtoffer over een leren jas kloppen met het gevonden nummerbord en leve ren tezamen het bewijsmateriaal. Een man, die gisteren op de bewuste plek be zig was met het vissen naar oud ijzer, haalde enkele onderdelen van een auto op. Na zijn vondst bij de politie bekend te hebben gemaakt, begon de waterpolitie onder leiding van de opperwachtmeester Versteeg intensief te dreggen. Tot laat in de avond zette men het werk voort en men had inmiddels genoeg naar boven gehaald om tot de conclusie te komen, dat het hier ging om de vermissing van vijf jaar geleden. Door de veel korte re behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu ein delijk eens een 100% veilig wasmiddel. Wij hebben grote voorraad en steeds het beste. Heerlijke malse BIEFSTUK, VARKENSFRICANDEAU, KALFSOESTERS, VARKENS- of KALFSCARBONADES, RUND-, KALFS- en VARKENSROLLADES. Let op het juiste adres. DE ZAAK DIE UW VERTROUWEN WAARD IS. eintsje, sei üs Heit, en as üs Mem dan nei in skoft sei fan: ik sjoch it dak!, dan duorre it net sa tige lang mear. Omke en dy hiene gjin bern, mar in hiel soad hinnen. Omke en muoike wiene altyd fuort as wy kamen. Hja wiene dan op 'e Veluwe, nei it doarp E., yn pension. Dêr gongen hja elk jier hinne en dan ka men wy yn harren hüs, sa wie dat. De kaei lei ünder de blompot en ik, as aldste, mocht de doar iependwaen. It earste, hwat üs Mem dan sei, wie: „Ik sjoch it al wer”, en üs Heit: „Hwat hast der mei nedich? Wy binne hjir mei fa- kênsje, sa is dat! Utpakke, jonges!” En dan kamen de koffers en tassen iepen en alles waerd op ’e tafel lein: klean, lekkens en slopen, en iten: büter, tsiis, apels, en rys en blomkoal en toma ten, hwant it wie dêr ófgryslik op ’e romte en der wie nea hwat yn ’e hüs. As wy alles en alles op ’e tafel lein hiene, Rheumatische pijnen vinden in veel gevallen hun oorzaak in onzuiver bloed. De aanspo rende werking van Kruschens zes minerale zouten geven de bloedzuiverende organen nieuwe kracht en energie. Als U die weer goed op gang brengt met de kleine dage lijkse dosis Kruschen, worden onzuiverhe den in het bloed op natuurlijke wijze ver wijderd en daarmee ook de oorzaak van Uw slopende pijn. Advertentie I.M. REGEN EN WIND? ’n BOEK UW VRIND! Grote keuze boeiende lectuur. Nieuwe Prismaboeken f 1.25 Nieuwe Atlasboeken f2.50 Kom eens rondneuzen bij BOEKH. WIELENGA Grootzand 41 - SNEEK. Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische re sultaten die zij bereiken met Castella Advertentie vanaf 1.60 per Kg. 1.25 per Kg. 1.25 per Kg. f 1per Kg. 0.70 per Kg. 200 gr. Boterh.worst 0.50 200 gr. Zure zult 200 gr. Lunchworst 200 gr. Leverworst TELEF. No. 2914 Woensdag werd deze kaatspartij te Wommels gehouden. Harlingen won, Arum was 2e, Beetgum 3e en Vrouwen parochie 4e. s Mooie RUNDERLAPPEN RUND- en VARKENSGEHAKT VERSE WORST Heerlijke ROOKWORST LEVERWORST, iets fijns 200 gr. Rollade 200 gr. Pekelvlees 200 gr. Hamworst 200 gr. Gebr. Gehakt 0.55 LET OP ONZE ETALAGES. UW HUIS GEZELLIG, door een Voor prima en vakkundig werk naar de nieuwe zó in het verrukkelijk te maken uit het vuilste genoeg. heb ik het gevoel, alsof ik kan toveren. Het wassen wordt nu heus een plezier de was zeggen bereikt, voorstellen, dat nog iets gevonden kan worden, dat Castella Parels overtreft. Ik dank U voor dit wonder product. Blus dat vuur toch. Neem een of twee Rennies. Die helpen afdoende endade lijk. ’n Heerlijk middel en nog smakelijk ook. En handig. Iedere tablet apart verpakt. U hebt ze maar bij U te steken om ze voor ’t grijpen te hebben. Altijd, overal. Daarbij: makkelijk in te nemen, zonder water of wat ook; gewoon maar laten smelten op de tong. Dinsdagavond omstreeks kwart voor zes herkende een 36-jarige transporteur op het drukke Muntplein te Amsterdam een vrouw, die hem had bestolen en tegen wie hij bij de politie een aanklacht had ingediend. De man waarschuwde di rect een agent. Deze bracht de vrouw over naar het bureau Singel. In de wachtkamer, in afwachting van de amb tenares, die haar zou fouilleren, gedroeg zjj zich zeer recalcitrant. Zij weigerde o.a haar handtasje voor onderzoek af te geven. De transporteur had namelijk de politie er van in kennis gesteld, dat de vrouw wel in het bezit kon zijn van een vuurwapen. Op een gegeven moment viel uit een jaszak een patroon. Bij de fouil lering bleek de 40-jarige vrouw in hef bezit te zijn van vier patronen en een klein automatisch pistool; dit had zij on der de oksel verborgen. De vrouw is overgebracht naar het bureau Stadhou derskade, dat haar aanhouding had ver zocht. De aanhouding van de vrouw is voorts verzocht door twaalf andere politie- instanties, o.a. uit het Zuiden van het land, waar zij zich zou hebben schuldig Een heel oud spreekwoord zegt dat „kermisgaan een geseling waard is”. Dat is een waardering van de kermis, welke ver achter ons ligt en uit tijden stamt, toen het volk geen andere moge- lijk'heden tot gezamenlijk vermaak had. Er is veel veranderd sedert dien, veel meer ogelijkheden tot ontspanning, van hoger klasse ook en gedurende het ganse jaar, staan nu bijna een ieder ter beschik king. Vacantie was vroeger voor de meesten ook een onbekend iets, nu ge nieten zo goed als allen er van. Allemaal factoren welke de populariteit van de kermis hebben aangetast, al handhaaft ze zich toch nog. Vijftig jaar geleden was hier de kermis het evenement, al was de Hardzeildag een hoogtepunt. Nu is de Sneek-week, de zeilweek, het voor naamste en vervult de kermis daarbij de rol van een attractie, vooral voor de be zoekers van elders. En die functie van onze kermis wordt ook al aangetast nu er al enige weken lang hier door het actie-comité op het Wippodium allerlei aantrekkelijks werd georganiseerd en daaraan ook nog een week lang een kermis in zakformaat was toegevoegd. Maar de échte hebben we dan nu in ons midden; we achten ons ontslagen van de taak alles wat er geboden wordt gestroomlijnd of niet op te som men; dez-j vermakelijkheden zijn luid ruchtig genoeg om zelf de aandacht op zich te vestigen en als het kermisgebak betreft, geleidt de geur u ook wel daar heen, al is ook dat geen monopolie van de kermis meer, want het gehele jaar door zjjn de p; tates frites hier ook al niet meer van de lucht. Hetgeen niet zeggen wil dat het niet prettig is op zo’n kermis weer eens bekenden van jaren her te ontmoeten; elk jaar weer duikt bijv, ’n Sipkema op de Sneker ker mis op; nu staat Slpkema’s gebakkraam (oliebollen, slagroomoublies en soezen) op Leeuwenburg tegenover Zijlstra’s winkel. Onze stadgenoot fa. Geert de Haan die lang ook een standplaats op de ker mis heeft gehad, doet dat nu niet meer, maar in zjjn viswinkel Kruizebroeder straat vindt men allerlei hartigs dat ook des kermisgangers maag streelt. Evenals vorig jaar staat de Rapper’s palingtent weer op de kermis (voor het Postkantoor). In het verloop van de tijd hebben onze eigen amusementsgelegenheden, in ieder geval voor de ouderen, de overhand ge kregen op wat de eigenlijke kermis biedt. En wat dat betreft spant natuurlijk het Amlcitia Theater de kroon. Wat dat zoal heeft te bieden gedurende de Sneek-week en kermis vindt men verzameld in een apart artikeltje in dit nummer. In café-restaurant Plso, Parkstraat 21 spelen gedurende de Sneekweek The Amalfi’s. Café-restaurant Onder de Linden, Marktstraat, heeft zijn bovenzaal als „Wiener café” ingericht. Jan van Laar brengt er zjjn repertoire. Hotel-café-restaurant Hanenburg biedt gedurende de Sneekweek elke avond ge legenheid tot dansen. In zalen Kingma, Lange Veemarkt- straat, is er gedurende de kermis elke avond van 8 uur af gelegenheid tot dan sen bij muziek van the Moonliners o.l.v. de heer J. Kuipers. Café-restaurant Leeuwen, Parkstraat, heeft gedurende de Sneekweek muziek. In lunchroom ,,’t Grootzand J. Oly, treden gedurende de kermis de Witte Kraaien op met zang van Hansy Pallie ter. Café Neutraal, Martiniplein 2, kondigt het optreden van drummer Johnny Michel aan. Lunchroom ,,’t Hoekje”, Oude Koe markt, biedt een rustig zitje en belooft een lekker hapje. Hotel-café-restaurant „Te Strake” heeft gedurende de Sneekweek iedere avond muziek. Qinds ik Castella Parels gebruik, li^lk Ir Iwf Lr Lrov» wordt nu nog nooit heb ik gezien. Ik zou het hoogtepunt me haast niet

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 6