Predikbeurten Van oude Historiën G, Lux Ik heb nu meer Oranjefeesten Tirns s. levensvreugde Ontijdig einde Huishoudgeld was op Geslaagd Nederland van alle kant Myxomatose in het offensief Ministerieel bezoek aan Friesland Het bevolkingsonderzoek op t.b.c. te Ijlst De arbeidsvoorziening in Friesland Weerballon neergekomen Zondagdiensi Dokter, Apotheek en Zusters Gewijzigd voorstel inzake seini-beroepsvoetbal Typhoon over Japan Last van Zunrbranden op Uw maag? Neem Rennies. Gevonden voorwerpen Signalement ontsnapte gevangenen ZONDAG 22 AUGUSTUS 1954. vlekken. Eén ik geen ander Dat moet mij van het zijn over de snelle A dvertentie nam. VI] conste ende ver volgende maal meer. H. H. Ingez. Mededelir;;. Advertentie Advertentie LM. Adveitentie LM. d. S. I Kraamverpleging Zuster IJ. Kramer, Stationsstr. 14 Scharnegoutum: voorm. 9.15 uur Ds. C. P. van Andel. Cat.prediking; 1.30 uur Ds. C. P. van Andel. Woudsend: voorm. 9.30 uur Ds. Kranen donk; 's avonds 7.30 uur Ds. Addink. IJsbrechtum: voorm. 10 uur Ds. Brink. IJlst: voorm. 9.30 uur Dr Siccama; nam. 5 uur Ds. Kranendonk. Langer dan een halve eeuw hebben in het Dordrechts Museum twee schilderijen van Aelbert Cuyp gehangen, die nu geen Cuyps blijken te zijn. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Woudsend: nam. 5 uur Ds. A. Veldstra van Kalium. IJlst: voorm. 9.30 uur Ds. Th. van Veen van Leeuwarden. LO HA na: 1 HOC TEL De heer D. Speelman zag in een stuk land onder Tjalhuizum een parachute met een voorwerp er aan neerkomen. Blijkens de aangehechte kaart was dit een klein radiozendertje van het K.N.M.I., die ’s middags om twee uur te De Bilt met een weerballon was opgelaten. Aan het; verzoek om terugzending van het appa raat met toebehoren heeft de vinder ge volg gegeven. Wijkverpleging Zuster H. Oppedijk, Jachthaven straat "O. 2122 Augustus 1954. Vanaf Zaterdagmiddag 4 uur: Dokter J. W. v. d. Zijpp, Stations straat 2, Telef. 2526 (b.g.g. 3000). Apotheek Vanaf Zaterdagavond 6 uur: K. G. Postma, Oosterdijk 65. Over een vette koe op de Sneker veemarkt. PINKSTER ZENDING. Voorlopig Woensdag 8 uur in Aere Pe- rennius. Spr. Pastor H. Brohede. CHR. GEREF. KERK. Voorm. 9.30 en nam. 5 uur Ds. N. Brand- sma. 1520 is ook het jaar, waarin Greate Pier komt te overlijden. Petrus van Tha- bor gedenkt hem in zijn kroniek; het aan Greate Pier gewijde bericht is te vens ook het slot van zijn verhaal. Vrij wel alles, wat wij van Greate Pier weten, gaat op Petrus’ verhaal terug. Petrus heeft zijn gevreesde naam- en landgenoot persoonlijk gekend en hem ’n goed hart toegedragen, hoe veel bloed hij ook vergoten mocht hebben. Want van nature was de Kimswerder gewelde naar zachtmoedig en alleen door ge rechtvaardigde verbittering van vreed zaam landbouwer tot rusteloos krijgs man geworden, die, op het toppunt van zijn roem, tot inkeer kwam en zich nog slechts op de dood wenste voor te berei den. Laten wij echter eerst het woord aan Petrus van Thabor: Een typhoon met windstoten van meer dan 180 kilometer per uur, vergezeld van zware slagregens, teistert op het ogenblik d eilanden van Japan. Het Zuidelijkste eiland, Kioesjoe, is tot nu toe het zwaarst getroffen; er zijn 39 mensen om het leven gekomen. Uit angst voor vloedgolven zijn de 35.000 in woners van Nobeoka de bergen inge vlucht. In de provincie Kagosjima wer den duizenden huizen verwoest, bescha digd of overstroomd. Daar kwamen vijf mensen om het leven, tallozen worden vermist. Vijf spoordijken zijn door aard verschuivingen en overstromingen on bruikbaar geworden, op zeker veertig verschillende plaatsen zijn langs de kust dijken doorgebroken. De storm beweegt zich in noordoos telijke richting en is thans op weg naar het industriegebied van Osaka. Voor de kust van Kioesjoe zijn dertien vissers schepen gezonken en worden er twaalf vermist. Het centrale Japanse weerkun dige observatorium verwacht, dat de wervelstorm Osaka en Kyoto zal tref fen. Men heeft afdelingen van het leger opgeroepen om hulp te verlener, in de getroffen gebieden. Had het er aanvankelijk de schijn van dat de zo gevreesde konijnenziekte, de myxomatose, in Nederland beperkt zou blijven tot Zeeuws Vlaanderen, Zuid- Limburg en Walcheren, op het landgoed Beekzicht bij Voorst zes weken ge leden is daar voor het eerst een geval geconstateerd spreekt men thans van een ramp. Duizenden konijnen zijn ge storven en helaas heeft de ziekte zich niet beperkt tot de terreinen van het landgoed. De epidemie heeft zich uitge breid tussen Deventer en Zutphen. Een gebied van zeker 2000 ha is besmet. Men vindt hier geen levend konijn meen. JEHOVA GETUIGEN. Iedere Dinsdagavond Pieter Jeileshüs, Kleinzand en Zondagsavonds 7.30 uur INTERKERKELIJK OPENLUCHT- WERK. Aanvang 8 uur 19 Aug.: Schaapmarktplein en Noorder- hoek. 26 Aug.: Schaapmarktpl. en Sperkhem. Het bestuur van de K.N.V.B. zal in de periode vóór 28 Augustus, de dag waar op te Amsterdam de buitengewone bondsvergadering, geschorst op 14 Au gustus, wordt voortgezet, nog enkele be sprekingen houden met de belangen groepen. Het bestuur heeft thans de agenda rondgezonden voor de bijeen komst van 28 Augustus. Het gewijzigd voorstel van het bestuur tot verandering van artikel 5 van het huishoudelijk re glement, lid 1, luidt als volgt: Zij, die zich met de voetbalsport bezig houden, behoren tot de amateurklasse, de semi- beroepsklasse of de beroepsklasse. Een nieuw lid 3 wordt Ingelast, luidende: tot de semi-beroepsklasse behoren zij die voor de beoefening van het spel vergoe dingen ontvangen, overeenkomstig bij afzonderlijk reglement te stellen bepa lingen. Mocht u bijgeval ook zo dol op yoghurt zijn weet dan dat het deze maand vijftig jaar geleden is dat een Ne derlands journalist, uit Constantinopel naar Nederland terugkerend, het yoghurt- plantje in ons land introduceerde. In 1953 verslond Nederland maar liefst 50 millioen kg yoghurt. Voor een immi- grant-plantje een niet onaardige ontwik keling. rak buurt 50; groen kussen, Brouwer, W. IJLST. Het onderzoek op t.b.c. van de bevolking alhier boven de 14 jaar, heeft een geweldige medewerking ondervon den. Gedurende de ririe dagen, dat dit plaats vond in het Gebouw, is 97 van de ruim 110Ü opgeroepenen opgekomen Na de acantie hoopt men de thans nog weggebltvenen ook in de gelegenheid fe stellen zich te raten onderzoeken, waar door .-^getwijfeld het percentage der deelnemers nog zal stijgen. „In-dat selve jaer van 20 soe is ghestorven grote Pyer, op sinte Lucas nacht. Van deese Pier was grote spraeck in Hollant, in Brabant ende in ander landen, van sin grote sterc- Lodewijkstraat 12; zonnebril, Minks, Schwartzenberghstraat 11; rood kinder- rokje, de Boer, Hooghuistersteeg 7; dekzeil van boottuig, Abbink, de Bour- bonstraat 17; grijs gummi regencape, van der Woude, Priorstraat 2. Verder gedeponeerd aan het Bureau van Politie: spit van kajuitjacht, meet brief voor jacht „Dombo”, rood kinder- beursje, blauwe zeiljopper met wapen „Austria”, vorige week 11 en 12 Aug. hield de Oranjevereniging Tirns haar jaarlijkse feestdagen, ’s Morgens acht uur werd begonnen met een rondgang door het dorp door herauten te paard, waarna op tocht, waaraan voor kinderen prijzen wa ren verbonden voor ’t mooiste geheel. Verder waren er de eerste dag kinder spelen, kaatsen en stoelendans voor on- gehuwden. De tweede dag was er ring steken te paard, ringfietsen, volksspelen, stoelendans voor gehuwden en balgooien voor de ouderen, alles opgeluisterd door gramofoonmuziek, verzorgd door de heer Bosscha van Sneek. ’s Avonds trad voor een volle zaal op een toneelgezelschap uit Wijtgaard met het blijspel „Je hebt het of je hebt het niet”, waarnaar met veel ge noegen werd geluisterd en dat zeer in de smaak viel. ’t Beproefde afdoende middel, dat ge in neemt voor Uw genoegen en dat van de ene minuut op de andere alle zuur- brand blust en Uw overtollig maagzuur elimineert. Geen wonder dat iedereen dweept met Rennies een uitkomst voor de vele mensen die nooit zonder zorg aan tafel gingen met het vooruit zicht van hun maagklachten achteraf.... maar wien Rennies afdoende uitkomst brachten. kopers gehouden waren behalve 8 goud gulden 24 x 2 48 goudgulden te be talen, De boer kreeg zijn recht echter niet, hij moest genoegen nemen met 29 of 30 goudgulden: „Ende Atghe fleyshouwer sloech die koe, ende bructe dat fleys ende smeer tusschen hem beyden; ende hy creech LXXXV pont smeers ut die koe, ende een pont sloghen sy of voer dye clyeren, soe bleef daer XXIV pont boven die LX, welcke 24 pont smeers belopet XLVIII golt gulden; dat was veel gheels voer sulken koe; mer doe sy dyt saghen, doe worpen syt in een kyff, alsoe dat die man nyet meer en creech, dan 29 of 30 golt gul den, daer sy niet recht yn deden”. Greate Pier. Een bewoonster van de Jan Steen straat te Wormerveer deed enkele da gen geleden op het politiebureau nogal overstuur mededeling van het feit, dat een onbekende haar in haar woning had neergeslagen en beroofd van f 98.Na een uitgebreid onderzoek kreeg de poli tie een spoor: tussen het houtwerk van het klapraam, waardoor de onbekende dader was binnengedrongen, bevond zich namelijk onbeschadigd spinrag. Dat ra,am was beslist niet open geweest. De vrouw werd opnieuw aan de tand ge voeld en weldra kwam het hoge woord er uit: zij had de overval in scène gezet omdat zij te royaal met het huishoud geld had omgesprongen en een bedrag van honderd gulden tekort had. NED HERV. KERK. Folsgare: voorm. 9 uur Ds. Jörg van Apeldoorn; nam. 1.30 uur Ds. Prins van Nijland. Gaastmeer: voorm. 9 uur Ds. de Noo; nam. 1.30 uur Ds. Kranendonk. In beide diensten maandelijkse collecte. Gauw: voorm. 9 uur Heeg: voorm. 9.30 uur Cand. Hoekema; ’s avonds 7.30 uur Ds. van Dullemen. Hommerts: nam. 1.30 uur Ds. de Noo. Jutrijp: voorm. 9 uur de heer W. Nauta van Sneek. Nijland: voorm. 9 uur Ds. Prins; nam. ,1.30 uur Ds. Cnossen van Gouda. Offingawier: nam. 1.30 uur Ds. J. H. Bokhove van Rauwerd. Oppenhuizen: nam. 1.30 uur Ds. Stap. Uitwellingerga: voorm. 9 uur Ds. Stap. Oudega (W.)voorm. 9 en nam. 1.30 uur Ds. van Dullemen. Op Dinsdag 17 Augustus 1954 heeft op het Provinciehuis te Leeuwarden een samenkomst plaats gevonden van Hunne Excellenties de Ministers van Financiën, de heer J. van de Kieft, en van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, met een vertegen woordiging van het provinciaal bestuur van Friesland. De bespreking werd bijgewoond door verschillende rijks- en provinciale hoofd ambtenaren en liep voornamelijk over drie punten, n.l. de reorganisatie van het gebied De Kleine Geest; het sanerings- plan-Noordwolde en het Zwettegebied. De besprekingen hadden een in alle op zichten bevredigend verloop. D' bespre king van het saneringsplan-Noordwolde werd tevens bijgewoond door de burge meester van Weststellingwerf. Na afloop van de besprekingen maak ten de Ministers samen met de heer Commissaris der Koningin, de Gedepu teerden de heren J. L. Hoogland en H. M. Gerbrandq en de heer J. Nysingh, rentmeester der Domeinen, een tocht per auto door het Zwettegebied en per Statenjacht over een gedeelte van de Friese wateren. f'ïe gezinswas was voor mij steeds de grote moeilijkheid. Pijnlijke rug, doodmoe, prikkelbaar! Met Castelia Parels is dat alles verdwenenHet resultaat is een hagelwitte was. Ook voor bont en gekleurd goed zou middel willen heb ben. Behalve fi nancieel voordeel heb ik ook meer levensvreugde door Castelia Parels, hart BIJ BRAND. Voor brandmelding belle men deeds op nr. 3000. De Haagse politie heeft thans het volgende signalement verspreid van beide gevangenen, die er Dinsdag in ge slaagd zijn uit het huis van bewaring in Den Haag te ontsnappen. De 24-jarige opperman C. H. S. uit Rotterdam, is 1.74 meter lang, heeft grijsblauwe ogen, blond haar, een ge zonde gelaatskleur en tatoueringen op beide armen. De even oude opperman J. D. uit Den Haag is 1.83 meter lang, heeft donkerblond haar, blauwe ogen, een gewelfd voorhoofd en een ovaal ge laat. Tot dusver ontbreekt van beide ontsnapten elk spoor. Voor het examen, dat door de te Utrecht gevestigde Algemene Stenografen Bond werd afgenomen te Bolsward, slaag den de volgende dames en heren: Dames: I. Hartwig en W. de Rapper te Sneek. Leerlingen ULO-school Harlingen: Da mes: J. Kloosterman, G. v. d. Meulen, W. v. d. Ploeg en J. v. d. Pol. Heren: H. O. v. Haitsma, M. Jellema, P. Th. Meinsma en F. Slump. Leerlingen ULO-school Workum: Dames: H. G. M. v. Dijk, A. Valk, T. Wagenaar, H. v. d. Weij en de heer J. Wijnja. Leerlingen ULO-school Joure: Dames: F. Jonkman, A. Krone- meijer, B. J. v. d. Velde, V. de Vries en T. Walinga. Heren: B. S. Holtrop en P. Zijlstra. Leerlingen ULO-school Wom- mels: Dames: J. van Dijk, G. de Jong, s. Lettinga, F. v. d. Zee en de heer A. Tie- mersma. Leerlingen ULO-school Bols ward: Dames: F. v. d. Meer, IJ. Tol en S. v. d. Wal. Ai deze candidaten werden op geleid door het Instituut „KuijpersDa Groot”, Wijde Noorderhorne 14, Sneek. Voor het examen Ned. Handelscorr., af genomen door de Ned. Ass. voor Practijk- examens slaagden nog mej. T. de Jager en de heer J. Wiegersma, beiden te Sneek. Zij werden eveneens opgeleid door het Instituut „Kuijpersde Groot”. LEGER DES HEILS, Kleinzand 20. 10 uur v.m. Heiligingsdienst; 7 uui n.m. Openluchtsamenkomst Ged. Pol. 8 uur n.m. Verlossingssamenkomst. Leider der samenkomsten Kapitein D. Pieters. voorm. 9.30 uur Leesdienst; uur Ds. Benschop (Doopsgez. Aangegeven van 1118 Augustus ’54: dashouder, de Rapper, Kruizebroeder- straat 33; vier ballen, Schuil, Oude Koe markt 71; bal, Niermeijer, Marktstraat 12; handschoenhouder, Lycklema, Prior straat 3; zonnebril, Siemonsma, Salver- dastraat 13; broche, Palstra, Willem de Zwijgerstraat 32; blauwe sjaal, Tinga, Fred. Hendrikstraat 88; groen étui met potloden, van Vliet, Parkbuurt 7; geruit jongensjasje, Fijlstra, Ubbo Emmiusstr. 4; kinderhemdje en -broekje, Hibma, Lijnbaansbuurt 25; leren voetbal, Kroe ze, Singel 4; rode autoped op luchtban dén, Koenen, aan boord Woudvaart; rood geblokte sjaal, Meijer, Oppenhui- zerweg 200; ballpointpen, Bouritius, Wassenberghstraat 3; bankbiljet, de Boer, Boeierstraat 4; zwart poesje, donker cypers poesje, zwarte kat, zwart witte poes en cypers poesje, Asyl, Korte Vreugde; geruite sjaal, Stuurop, Kruize- broederstraat 59; klein model broche (kikker), Andela, Lemmerweg 72; rode autoped op luchtbanden, de Vries, Jan van Nassaustraat 63; twee Lips-sleutels aan koordje, van der Land, Prins Mau- ritsstraat 23; beurs met inh. en foto’s, J. Nieuwold, Stadhoudersweg 21a, Rot terdam (tot 21-8-54 adres: Niebert C 32)grijze nylon handschoen, Land, Pri orstraat 50; blauwe alpinomuts, de Ree, 2e Selfhelpstraat 23; armbandje, Lage- veen, 2e Woudstraat 33; heren trouw ring, inscr. A.N. 7-9-30, van der Meulen, Zomerrak (boerderij achter abattoir); peddel voor kano, Koopmans, Klein Tin- ga 5 (Duvelsrak)groene ceintuur met koperen sluiting, Pieters, Leeuwenburg 19; handdoek en zwembroekje, Janssen, Ged. Pol 2; lepeltje en waterkaart van Overijssel, van der Laan, Fred. Hendrik straat 44; linker glacé, de Jong, Kruize- broederstraat 16; blauw gelakte kano, Laffra, aan boord woonschip IJlsterka- de; groen ribfluwelen jongensjasje, Osinga, Jan v. Nassaustraat 68a; zweep, Nota, Kapelstraat 3; padvindersmes met wit heft, de Vries, Graaf Adolfstraat 20; portefeuille met inh., Spoormakers, Kruizebroederstraat; bruine lijf riem, Jaspers, Vesperstraat 15; rood beursje met inhoud, Boersma, Prinsengracht 9; hangertje met steen, Hoekstra, Oud Kerkhof 10; armband, Zijlstra-Veldhuis, Oppenhuizen 166; rode alpinomuts, Dijk stra, Schoolstraat 17; geruit kindertasje met inh., Eekma, le Woudstraat 30a; damesrijwiel, van der Heij, Zuidend 2; bruine boodschappentas met inhoud, van der Kooi, le Steenklipstraat 96; witte badhanddoek, de Vries, Lijnbaansbuurt 20; bruine plastic regenjas, Niek de Boer, Westersingel 33; sleutel, Fokke- ma, Bothniakade 20; zonnebril, Tineke van der Zwaag, Troelstrakade 21; gum mi popje, Flapper, Napjusstraat 31; me daille Friesche Korfbalbond, van der Wal, Amaliastraat 56; celluloidhouder m. zilverbeslag, Huizinga, Woudvaart- kade 34; donkerrood tasje met beursje en briefje t.n.v. Wiebenga, IJlst, de Jong, Geeuwkade 26; grijs tasje inh. kerkboekje, drogisterij „De Vijzel”, N. Burgstraat; 3 nota’s t.n.v. Hitman, exp. Winsum (Fr.), Dijkstra, IJlsterkade 47; bruin beursje met inhoud, Osinga, Wa ling Dijkstrastraat 27; blauw jongens jasje, de Boer, Prins Hendrikkade 38; groen kinderbeursje, de Jong, 2e Zomer- Door het breken van enige tanden in het aandrijfwerk zag de eigenaar van de Octopus, welke op de kermis staat, de heer Bakker van Apeldoorn zich gister avond om 10 uur genoodzaakt te sluiten. Op dat moment was het zeer druk op het kermisterrein, en daar de pret tot 2 uur mocht duren betekende dit voor de ex ploitant een zeer grote schadepost. Ge lukkig deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Voorm. 10 uur Ds. H. J. de Wilde van Balk. BAPTISTEN GEMEENTE. Kerkgebouw: Willem Lodewijkstraat 4. Voorm. 9.30 en nam. 5 uur Ds. Ph. Lin deman. Vrijdag 20 Aug. ’s avonds 8 uur Bijbel lezing en Bidstond, AERE PERENNIUS. Vergadering van Gelovigen. 10 uur bij eenkomst. De uitslag van de spelen was als volgt: Kaatswedstrijd le prijs E. Bootsma, G. Bootsma, G. Göbbels; 2e prijs Y. J. Jaar- sma, Ids Wijnia, P. Seffinga; 3e prijs J. V. Berkum, H. Rijpma, J. J. Palsma; 4e prijs G. de Jong, A. de Boer, W. R. Schaap; 5e prijs G. Smits, J. Hingst, R. Hettinga; 6e prijs Joh. Westra, KI. Boot sma, I. R. Schaap. Jongens 5 en 6 jaar: 1. W. Terpstra; 2. Joh. Terpstra; 3. Y. Seffinga. Meisjes 5 en 6 jaar: 1. K. de Jong; 2. E. Wielstra, 3. KI. Dijkstra. Jongens 7 en 8 jaar: 1. S. Bootsma, 2. M. Hofstee, 3. K. de Jong. Meisjes 7 en 8 jaar: 1. J. Reitsma, 2. J. Terpstra, 3. R. Meindersma. Jongens 9 en 10 jaar: 1. Y. Veldhuis, 2. A. Bootsma, 3. F. Hingst. Meisjes 9 en 10 jaar: 1. J. Schaap, 2. P. Terpstra, 3. L. Steensma. Jongens 11 en 12 jaar: 1. J. Schaap, 2. J. Hingst, 3. Joh. Koopmans. Meisjes 11 en 12 jaar: 1. W. Rijpma, 2. Tj. Bosscha, 3. E. de Jong. Jongens 13, 14 en 15 jaar: 1. H. de Jong, 2. P. Wester, 3. R. Veldhuis. Meisjes 13, 14 en 15 jaar; 1. B. v. Zee, 2. S. Bouma, 3. S. Veldhuis. Stoelendans ongehuwden: Heren: 1 Bosscha, 2. W. Schaap, 3. Joh. Westra- Dames: 1. Fr. Hettinga, 2. B. Frankena, 3. 3. Schaap. Stoelendans gehuwden: Heren: 1. D. Leijenaar, 2. J. Wiersma, 3. J. Altenburg. Dames: 1. E. Reitsma—Heidinga, 2. A. AltenburgAgricola, 3. J. de BoerBoot sma. De Acht fan Turns: 1. J. Witteveen plus beker, 2. R. Hettinga, 3. G. Göbbels. Dames: 1. J. Palsma, 2. S. Schaap, 3. Speerstra. Ringsteken losse paarden: 1. J. Alten burg, 2. D. Poelstra, 3. Tj. Bakker. Ringfietsen Heren 1 S. Hettinga, 2. H. Rijpma, 3. I. Sj. Schaap. Dames 1. A. Het tinga, 2. L. Hettinga, 3. x’. Schaap. Volksspelen heren 1625 jr.: 1. D. Poel stra, 2. Y. Veldhuis, 3. Y. Leijenaar. Da mes: le L. Hettinga, 2. A. Schaap, 3. B. Frankena. Heren 2635: 1. J. Bootsma, 2. S. Wiel stra, 3. J. Altenburg. Dames: 1. M. Leije naarJorritsma, 2. Tj. Jansen, 3. Doting. Heren 3650 jaar: 1. Tj. Bakker, 2. R. Schaap, 3. A. de Boer. Dames: 1. Seffinga 2. H. de JongElgersma, 3. A. Bootsma v. d. Werf. Heren boven 50 jaar: 1. J. Leijenaar, 2 E. Smits, 3. J. Jeltema. Dames: 1 Palsma, 2. de Jong, 3. Westra. Kinderoptocht: 1. Bloemenwagen Acht fan Turns; 2. Zeilkoningin; 3. versierde rijwielen; 1. Bestuur Oranjevereniging; 2. Jongste lid Oranjevereniging; 3. Elfje en Kabouter; 4. Pake en Beppe; troost prijs Melkster en Bruidspaar. Daar de Beker voor de Acht fan Turns driemaal achtereen is gewonnen door J Witteveen en dus in zijn bezit is geko men, is door Y. J. Jaarsma een nieuwe beker aangeboden. Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische re- heit ende gruwelicheit, ende van sin grote oghen; ende sy maectent groter dant was; mer nochtans wasset een groet, swaert man mit grote oghen, grote schouwer ende een groten baert, ende gruweliken van aensyen, sonder- lingh als hy toernich was; ende hy was grof ende plompt van spraeck ende wesen; want hy en conste nyet bequaem spreken voert recht ofte voer heeren; mer mit syn grove Fryesche slaghen quaem hy mede vort, ende dat gyngh hem alsoe plomp of, dat alle menschen, die daer by stonden, wor den beweghen tot lachgen; ende hy was froem ende fel op die vianden, mer hy was redelyk van herten als een Kersten man, want hy hadde een guede meyninck; want sin meyninghe was om Vry ende Fryes te wesen, ende omt lant in guede staet te bren- ghen ende toe holden; want hy hadde liever by sin ploegh ghegaen dan hy gheorlicht hadde, hadde hy sin lant myt freede moeghen bouwen ende be wonen”. NED. HERV. KERK SNEEK. Voorm. 10 uur Ds. H. Sondorp. Nam. 5 uur Ds. J. C. H. Jörg van Apel doorn. Jeugddienst. VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN. Amicitia: voorm. 10 uur Drs R. K. de Jong. GEREF. KERK SNEEK. Noorderkerk: voorm. 9.30 uur Cand. Th. Kuiper van Lemmer; nam. 2.30 uur Cand. Th. Kuiper; nam. 5 uur Dr C. N. Impeta van Wolfheze. Zuiderkerk: voorm. 9.30 uur Dr C. N. Impeta; nam. 5 uur Ds. E. N. v. Loo. Oosterkerk: voorm. 9.30 uur Ds. E. N. van Loo. GEREF. KERK (Art. 31 K.O.) Oosterdijk 30. Voorm. 9 en nam. 5 uur Ds. Benschop. GEREF. KERK (Art. 31 K.O.) Koudum: nam. 2 kerk) GEREF. KERK. Oudega (W.): voorm. 9 en nam. 1.30 uur Ds. v. d. Plaat. Op het terrein van de tunnelbouw te Velsen aan de Noordkant van het Noord- zeekanaal is een 54-jarige gehuwde grondwerker uit Haarlem getroffen door een kluit van 150 kg klei, die van een passerende vrachtwagen viel. De man is met een schedelbasisfractuur naar het Rode-Kruis-ziekenhuis te Be verwijk overgebracht en daar in de loop van de avond overleden. sultaten die zij bereiken met Castelia Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castelia Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken 1 Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste maal spoelen is genoeg. Door de veel korte re behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu ein delijk eens een 1000/o veilig wasmiddel. In ’t zelfde jaar, 1520, kwam een boer uit Wolsum naar Sneek, om er een koe op de markt te brengen, „ende het was op eenen Dynxdach, op sinte Peter ad vincula avent”. Hij vroeg 8 goudgulden voor het beest, en toen Andel Hinnes, een Sneker Raadslid, Peter Tjepkes en nog anderen hem te kennen gaven dat deze prijs wel uitermate hoog was, antwoordde de boer dat het ook een buitengewone koe was, die vetter was dan zij scheen, want zij was twee jaar „ghelt” geweest. Hij ga randeerde de koper minstens 60 pond vet, en mocht de koe, na geslacht te zijn, 60 pond of minder „smeer” opleveren, zo behoefde de koper de koe niet te be talen. Maar voor elk pond, dat het vet meer woog dan de gegarandeerde 60, diende de koper twee goudgulden extra te geven. De weddenschap ging aan: „In dit selve jaer van 20 doe quam hier toe Sneeck een man van Wolsem by Boelswert, ende brochte een koe opten merct te vercopen, ende het was op eenen Dynxdach, op sinte Peter ad vincula,avent; als hy dus stont myt die koe opten merct, doe quam daer toe Andel Hynnes, een Raetsman van Sneeck, ende Peter Thyepkes, met an der guede luden, ende sy vraechden hem, woe hy die koe loefde? Hy seyde VIII golt gulden. Doe versproken sy hem, ende seyden, waerom dat hy die koe soe duer loefde Item die koe was van binnen veetter, dan sy van buten scheen te wesen, want sy hadde twee iaer ghelt gheweest; daerom seyde die man, dat hy hem LX pont smeer wolde leveren ut die koe; ende doe worden sy den coep eens, hy solde hem 60 pont smeers leveren; ende waert sake, dat sy nyet meer en hadde, dan 60 pont, soe solden sy die koe om nyet hebben; ende soe men- nich pont als sy hadde boven LX, soe solden sy den man gheven voer elke pont twe golt gulden; alsoe was die coep openbaer”. Atse de slager slachtte de koe en be vond niet minder dan 85 pond vet op het lichaam, waarvan één pond werd af getrokken voor de „klieren", zodat de De Directeur-Generaal voor de Ar beidsvoorziening, Dr Ir D. R. Mansholt, heeft op Woensdag en Donderdag j.l. in deze provincie met diverse personen en instanties enkele oriënterende bespre kingen gevoerd over actuele onderwer pen, verband houdende met de arbeids voorziening. Aanleiding tot dit bezoek waren o.m. de recente maatregelen der Regering betreffende de organisatie der arbeidsvoorziening, waarbij zoals bekend onder gelijktijdige opheffing van de D.U.W. een Directie voor de Arbeids voorziening werd ingesteld, omvattende het Rijksarbeidsbureau, de hoofdafdeling Aanvullende Werkgelegenheid en de Dienst Aanvullende Civieltechnische Werken (D.A.C.W.) Woensdagavond werden ten Provin- ciehuize in kleine kring besprekingen gevoerd, waarbij o.a. aanwezig waren de Commissaris der Koningin, enkele leden van Gedeputeerde Staten, de Grif fier der Staten en Hoofden van Rijks- en Provinciale Diensten, o.w. de Hoofdin- specteur-Directeur van de Arbeidsvoor ziening in Friesland. Des middags had de heer Mansholt in gezelschap van laatstgenoemde functionaris o.a. een bezoek gebracht aan de Rijkswerkplaats voor Vakontwikkeling te Leeuwarden en aan de arbeidsbureaux te Buitenpost, Drachten en Oosterwolde. Donderdag morgen werden de besprekingen in gro ter kring voortgezet, waarbij mede aan wezig waren leden van de Provinciale Commissie voor de Werkgelegenheid, vertegenwoordigers van het Industrie- schap Oostelijk Friesland, de Stichting voor de Landbouw in Friesland, het De partement Leeuwarden e.o. van de Ne derlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel, etc. Na afloop hiervan werd met enkele genodigden een tocht met het Staten jacht gemaakt. ■«ra Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare PïilK* jpv D.D.D. De jeuk bedaart, A. de ziektekiemen worden J gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN TJ& TM HUIDAANDOENINGEN JgJgX. H ff. Ig tF. VLOEISTOF BALSEM ZEEP En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castelia Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castelia Parels (47 ct per pak) in huis 1 Ingez. Mededeling. U üliegl nu dóar -^; de was heen! *~AZ „Want hy was een eyghen erst man, want hy hadde eygheti lant en guets ghenoech; ende syn woeninghe was toe Kemswert; ende daerom dat hy sin guet nyet mochte bewonen, ende oec daerom, dat sin keerck was ghe- brant van die van Fraenker, mit die Bergoense. Dat wolde hy wreken aen die gheen, die dat hadden ghedaen, also veel als hy mochte". Petrus beschrijft ons Greate Pier als een man met een profetengestalte, on gewild geroepen tot grote daden. Onge twijfeld een figuur waaraan het in stukken gereten, onophoudelijk gebrand schatte Friesland behoefte had, als de Vrijheidsheld, die de vreemde overheer sers met hun meedogenloos krijgsvolk zou verjagen en Friesland de oude Vrij heid zou hergeven. Greate Pier heeft dit stellig ook gewild, maar beperkt van verstand en van elk politiek talent ont bloot, bemerkte hij tenslotte slechts, door anderen gebruikt te zijn inplaats Friesland gediend te hebben. Een diep tragisch leven, dat in een volkomen ontgoocheling uitliep. Van aanzienlijke afkomst het ge slacht Van Heemstra rekent hem tot een hunner had zijn huis en lan derijen te Kimswerd moeten verlaten; bovenal had het hem gegriefd, de Kims werder kerk door-de Bourgondische ben den, die vanuit Franeker het land af stroopten, te zien in brand steken: Verkrijgbaar in alle goede heren kledingzaken

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 2