Schooltassen iBi Krijtenburg’s Borduurcursus Rijwielen - Stofzuigers WITBROOD uit VISSER'S BAKKERIJ NDRG Firma H. Wielinga USE®© NAUTA Kapper BLEEKER te HEEG ■hm 2W imaakt LMceJi Wie werden Sneker in Juni 1954 Wie vertrokken in Juni 1954? NAAIMACHINE „De Gouden Bodem” VERGADERING op Dinsdag 24 Aug. Reeds 12 jaar in Sneek gevestigd INSTITUUT „G R 0 0 T E Wisselprijzen 1 Zakennieuws Rundleer verstopte j Keizer Haile Selassie Vier man van Concertge bouworkest mogen niet in de Ver. Staten Twintig millioen daklozen in China Hollandse Regenboogteam definitief (33.1-39.1) verslagen. Adverteert in dit blad Dodelijk ongeluk te Oudega (Sm.) De Gaspéri overleden begint midden September Aangifte alleen a/d KERKGRACHT 5 F. TIENSTRA met voortassen en riem f9.95 De Speciaalzaak Wijde Burgstraat 16 Telefoon 2563 IJLST TELEF. 274 A. NIJHOLT Blauwe Engel een succes Gelijkstelling militair burgerrijbewijs Aan de leden van «Symphonia* in hotel UZ1NGA, Lemmerweg Aller opkomst gewenst VAN DER ZEE’s Groentenhandel Prinsengracht Gesloten wegens vacantie Kapperszaak Wed. G. v. d. Horst OUDEGA W Dinsdag 24 Augustus GESLOTEN Bij val van rots omgekomen Steeds onder controle van het Station voor Maalderij en Bakkerij te Wageningen Westersingel 46 - Sneek - Telef. 3197 naar Nederland School-Agenda’s Cahiers, Linialen, Drie hoeken, Gummi, Passers, Tekendozen, Schooletuis, Kleurpotloden, Vulpot loden, Vulpennen en ver der Wegens vacantie gesloten van 23 t/m 28 Augustus Feenstra’s bakkerij Uitwellingerga 23 en 24 Augustus en 2 September a.s. is wegens vacantie gesloten Geen zuinigheid meer bij verleende onderscheidingen Van balkon gevallen Ivo van Haren’s Schoenfa brieken N.V. gaat jubileren Buitenland in het kort TOCH JJ De Groepswedstrijden. .Z.C.-ploeg startte thans helemaal x gezin. I 41 BIJ DROGISTEN In de Sharpieklasse zeilde Hansen van daag alleen, zodat hij als de enige zeiler in deze Sneek-Week ongeslagen uit het tournooi kwam. Jongeman door hoogspanning getroffen. Hedennacht is de oud-premier van Ita lië, de Gaspéri, overleden. Ons land staat dit jaar nog een staat- siebezoek te wachten. Het is thans na melijk zeker, dat in het najaar, vermoe delijk eind October of begin November, keizer Haile Selassie van Ethiopië naar Nederland zal komen. iHT«ee KIHOEREN versiersel bij bevordering, of na overlij den door de erfgenamen moet worden in geleverd bij de kanselarij der Nederland se orden of bij het betrokken departe ment. Deze maatregel zal de schatkist een niet onaanzienlijk bedrag per jaar gaan kosten, hetgeen duidelijk is wanneer men weet dat bijvoorbeeld voor een ridder kruis in de orde van Oranje Nassau een winkelprijs van 45 is genoteerd. Een ridderkruis in de orde van de Nederland se Leeuw kost 180 in goud of 47 in zilvel. GUANO telt OtS NATIONS MOTORCROSS DE GROTE PRIJS VAN EUROPA ZONDAG 29 AUG. 1954 KLEINDDERENHANDEL Alle soorten PLUIMVEE, WILD, KONIJNEN, enz. Westersingel 36 TeL MOT. le klas nieuwe HEREN en DAMES RIJWIELEN, ge heel compleet met remnaaf, drager, slot, jasbeschermer, pracht lamp enz. Particuliere prijs 162.50 voor slechts 122.50. Met 2 jaar garantie. Fabrieksnieuwe STOFZUIGERS luxe slede-model mot draai- en knier hulpstukken. Particuliere prijs 135. voor 105.met volle Fabrieksgarantie. VOOR UW naar M. M. HORNE 7 Alle gewenste Inlichtingen gratis. Wij zijn tot Uw dienst. Ook voor reparatie*. wastafel» aw gootstenen gaan vanzelf i open mef i FIFAX Wegens communistische sympathieën mogen 4 man van het Concertgebouw orkest, dat een tournée in Amerika en Canada gaat maken, de Ver. Staten niet binnen. Het zijn twee hoboïsten, een vio list en een administratieve kracht. Voor de musici heeft het orkest nog geen ver vangers gevonden. AAHVAHG 2 UUR *•2.50 I 0 50 Van Houten Beker in de Regen- boogklasse; Dr. J. W. v. d. Zijpp, Sneek. Amicitia-beker voor de snelste tijd in de Valkenklasse: A. J. A. Vel- sink, Leeuwarden. Zuiderzee-beker in de 22 m2 klas se: H. R. Schaap, Deersum. Zandstra-wisselprijs voor de snel ste tijd in de 16 m2 klassen: Joop Helder, Paterswolde. Jubileumbeker, aangeb. door de Z.V. De Meeuwen in de Vrijheids- klasse: U. Jager, Lemmer. Kali-beker in de Schouwenklasse: F. F. Atsma, Oppenhuizen. Hier volgen verder, voorzover om half twee bekend, nog enige uitslagen: Olympiajollen: 1. Aita Peapea, D. v. Willigen, Gouda; 2. Jonker Sissingha, S J. Jonker, Hoogezand; 3. H. G. Hel- doorn, Leeuwarden. Larken: 1. Agaath, G. Nijman, Nijme gen; 2. Vlerk, R. Y. Kranenburg, Wier- den; 3. My Hobby, A. v. d. Weerd, Al melo. Jeugdklasse (Pluisjes) (beh. protest): 1. Dombo, S. Louët Feisser, Rotterdam; 2. Thunderjet, st. R. Rijks, Rotterdam; 3 Allegro, J. R. Meijeringh, Assen; 4. K.Z V. S. Ill, st. S. J. Bergsma, Sneek. 12 v. Jollen: 1. Woelwatertje, A. Rom mels Jr„ Rotterdam; 2. Trippelaartje, mej. Hetty Mulder, Langweer; 3. Papoose, H. W. J. den Breeden v ,d. Bout, Heemstede. Schouwen: 1. Meerkol, F. F. Atsma, Op penhuizen. Het Vrije Volk meldt dat sinds de stoomtreinen op de lijn StaverenLeeu warden zijn vervangen door de Blauwe Engel er veel meer passagiers zijn. Aan het station KoudumMolkwerum werd aanvankelijk 1000 per maand, en nu zelfs bijna 2000 per maand meer ont vangen dan voorheen. Willij A. M. de Groot, verpl., Dr Bou- maweg 3, naar de Bilt, U. Gezichtslaan 170; Leentje Calf, zander, Groenedijk 8, naar Bolsward, Pater Brugmanstraat 67; Aukje P. M. Arp, religieuse, Dr Boumaweg 3, naar Breda, Ulvenhoutse- laan 21; Pietertje Wouda, wed. van A. K. Lok, zonder, Marktstraat 23, naar Groningen, U. Emmiussingel 10; Enge- lina M. Fellinger, zander, W. Burgstraat 9, naar Groningen, U. Emmiussingel 22; Anna M. G. van Kessel, postulante, Dr Poumaweg 3, naar ’s-Gravenhage, Troel- strakade 787; Hedwich A. M. Bouw meester, Dr Boumaweg 3, naar Harlin gen, Pr. Irenestraat 26; Fimmigje Kooij, dienstbode, Leeuwenburg 6a, naar Oos- terbeek, Utrechtseweg 76; xWijbe Pos- thuma, opz. gem.werken, de Bourbon- straat 31, naar Waspik, Wilhelminapark 7; Rosa Landau, zonder, 3e Woudstraat 47, naar Amsterdam, Henri Polaklaan 20; xMargretha van de Vooren, zonder, K. Veemarktstraat 6, naar Overveen, Zijlweg 2; Baukje Wielinga, onderwijze res, Leeuwarderweg 40, naar Haarlem, Zonnekade 18; Jacobus Lodewijk, car- tonnagewerker, Napjusstraat 65, naar Joure C 167; Jitske Kamminga, hulp in ue huishouding, Willemstraat 11, naar Heerenveen, Fok 57;Jan Lenters, letter zetter, le Woudstraat 30, naar Hilver sum, Amperestraat 41; Cornelia Kam minga, hulp in de huish., Willemstraat 11, naar Huizen, Vliegheiweg 3; Hinke de Boer, wed. van Anne Mosselaar, zon der, Kleine Palen 7, naar Leek, Hoofd straat, p.a. Hotel de Roomkan; Johanna Sip, schrijver P.T.T., E. Halbertsma- straat 48, naar Voorburg, Paradijsstraat 115; Jelle Schuil, drukker, Napjusstraat 2, naar Hommerts aan boord; Bauke F. van der Ploeg, boerenarbeider, Park- buurt 15, naar Smallebrugge 3; xHen- drikus T. Brinkhof, cantine beheerder, Kerkhoflaan 21, naar Arnhem, IJssel- laan 461; Agnes Hoekstra, dienstbode, Grootzand 34, naar Bolsward, Laard en Zaard 2; xKarel de Klerck, zonder, KI. Kerkstraat 7, naar Enschedé, Groman- straat 140; xJan Nijveen, vrachtschip- per, a.b. 3e Frittemahov^nstraat 9, naar Lemmer, a.b. Prinsessekade 3; xGeert Nieuwenwhuis, chauffeur, W. Lodewijk- straat 31, naar Kerkdriel B 206 A; xAn- Binnenkort is de uitgifte te verwach ten van een legerorder, regelende de ge lijkstelling van de eisen voor militair en burgerrijbewijs. De opleiding voor het militaire rijvaardigheidsbewijs is thans nl. zodanig geregeld dat hij, die over dit bewijs beschikt, geen andere oplei ding behoeft om in het bezit te worden gesteld van het burgerrijbewijs. De eerste groep dienstplichtigen, die van de nieuwe regeling zal kunnen pro fiteren, is de lichting 1953-1. Deze is volgens een nieuw voorschrift opgeleid. Voor hun vertrek met groot verlof zul len deze dienstplichtigen van de voor hen geopende mogelijkheid op de hoogte worden gesteld. In afwachting van de verschijning van de desbetreffende leger order kunnen geen aanvragen om een verklaring, als bovenbedoeld, in behan deling worden genomen. De Secr.-Ontv. van bovenge noemd Waterschap deelt aan belanghebbenden mee, dat het kohier van omslag, over het dienstjaar 1954 vanaf 21 Augst. gedurende acht dagen ter inzage zal liggen in hotel Kuipers te Woudsend. Binnen gemeld tijdvak kun nen bezwaren tegen de aan slag bij de voorzitter, de heer C. van der Brug te Woudsend wo. dcn ingediend. De Secr.-Ontv. voornoemd, D. H. DE JONG. van 23 tot en met 30 Aug. Tijdens zijn vacantiereis in Zwitserland is de 17-jarige Hugo v. d. Leek uit Har- denberg, leerling van het chr. lyceum te Almelo van een rots gevallen en gedood. Alles voor de School Vulpenhuis G. J. DE VRIES Oosterdijk 11 Sneek. De Speciale Vulpenzaak. NEDERLANDSE HANDELSCORRESPONDENTIE (Op de laatste Juli-examens slaagden 52 onzer leer lingen voor Steno en Blindtypen) Augustus (vóór deze datum Klaas D. Vink, zander, W. Noorder- horne 15, van Groningen, H. W. Mes- dagstraat 24; Janke J. Troost, verpl., W. Noorderhorne 1, van Woudsend 267; Allda W. Witteveen, dienstbode, Bols- warderweg 21, van Idzega 24; xFreerkje Nicolai, huishoudster, Woudvaartkade 5, van Donkerbroek 374; Martina H. Beun, naaister, Kruizebroederstraat 81, van Weesperkarspel, Zandpad B 283; Elisa beth Palsma, dienstbode, Jachthaven straat 1, van Scharnegoutum 197; Hette Venema, onderwijzer, Lohmanstraat 30, van Jubbega-Schurega 255 d; Trijntje van der Werf, 1.1. verpl., Wijde Noorder horne 1, van Emmen, Angelsloërdjjk 23; Lijsbeth de Wreede, wed. van P. van der Veer, zonder, Lemmerweg 42, van Alk maar, van der Woudestraat 69; Willem Offinga, 4e stuurman, Schoolstraat 31, van Oosterbierum 116; Johanna C. An dringa, verpl., Prins Hendrikkade 40, van Dordrecht, Gr. Kerkbuurt 11/13; Geertje Koopmans .liefdezuster, Dr Bou maweg 3, van Drunen, Kerkstraat 27; Willem Bleeker, los werkman, Gr. Adolf- straat 29, van Bolsward, Witherenstraat 29; Jacoba Jelsma, gezinshulp, 2e Self- helpstraat 17, van Enschedé, Zuiderha- gen 7; Eeltje de Boer, zuiveltechnicus, Parkstraat 19, van Scharsterbrug 80; Klaaske Bruggenkamp, zonder, 4e Frit- temahovenstraat 1, van Appelscha 106; Theresia J. Loth, 1.1. verpl., Dr Bouma weg 3, van Vlagtwedde, B. R. Runde- straat 3; xIJke van der Goot, besteller P.T.T., Maststraat 24, van Sloten (Fr.), Heerenwal 65; Henderikus Kroeze, win kelbediende, Amaliastraat 14, van Win schoten, K. Doormanlaan 101; Johan Ouwehand, vertegenwoordiger, Stations straat 46, van Amsterdam, Prlnsengr. 858hs; xLambertus Heeringa, vakman P.T.T., Graaf Adolfstraat 31, van Hee renveen, M. de Grotestraat 13; Jan D. de Boer, kantoorbediende, Jousterkade 3, van Nijhuizum 19; Gerrit van der Wal, Stationsarbeider, Ubbo Emmius- straat 44, van Baarn, Eikenweg 2; xJit- ze van Sloten, vertegenwoordiger, Mast straat 26, van Bergum, Hillaweg 41; Fo- keltje Douma, echtgen. van H. Posma, zonder, W. Noorderhorne 19, van Goën- ga 36; xJohanna Douma, echtgen. van R. van der Heide, zonder, R. Bockema- kade 15, van Afrika; Haije Slager, arts, Oude Koemarkt 26, van Amsterdam. Vondelstraat 75 A hs; Nanne Kuperus, timmerman, Kleinzand 46, van Oppen huizen 187; Oedske J. Koopman, dans ass., Parkstraat 11, van Leeuwarden Dorp 45; Martinus C. Corbier, onderwij zer, Jan van Nassaustraat 90, van Hil versum, O. Amersf. weg 79; Readske de Haan, ass. in de huishouding, Bolswar- derweg 16, van Terhorne 113; xEwout van Leeuwen, zonder, KI. Kerkstraat 7, van Indon.; xFrederik k. W. Jacobs, zonder, K. Veemarktstraat 6, van Indon; xHenry L. Riedé, zonder, K. Veemarkt straat 6, van Indon.; xMarie Engel, zon der, K. Veemarktstraat 6, van Indon.; Egbert G. Scholten, boerenknecht, aan boord, van Utingeradeel, Akkrum E 30; Pietertje Bakker, echtgen. van F. Wier sma, zonder, Pr. Hendr.kade 8, van IJlst, Galamagracht 28; Foppe Wiersma, be drijfsleider, Prins Hendrikkade 8, van IJlst, Stadslaan 36; Gesiena Suurling, echtgen. van J. Wezel, zonder, Mast straat 14, van Finsterwolde, Ekamper- weg 31; xJacob van der Pol, brandstof - handelaar, Rozenstraat 12, van Heeg 400; xJantje de Groot, echtgen. van H. van der Molen, zonder, le Zomerrak- buurt 8, van Bolsward, Pater Brugman straat 17; Petronella Veldman, echtgen. van C. J. Poiesz, zonder, Maststraat 18, van Joure A 139; Sijtze Eppinga, kan toorbediende, Maststraat 16, van Rijs, Leise Leane 5; xKlaas Faber, auto-mon- teur, Galigastraat 5, van Sijbrandaburen 7; Sijke Postuma, wed. van Harm van der Hoek, zonder, Leeuwarderweg 66, van Leeuwarden, Bleeklaan 167; Akke Sloterdjjk, echtgen» van S. EfeUögö. aon» In de Chinese provincies Hoepeth, Hoe- nan en Kwangsi zijn meer dan 20 mil- lioen mensen door de overstromingen uit hun woningen verdreven. Meer dan een millioen hectaren land staan onder wa ter, aldus een bericht in het blad Koeng «Sweoft 4OT HcQgKts Met ingang van 1 Januari zullen de bij koninklijke onderscheidingen behorende versierselen weer in bruikleen worden verstrekt, zoals dat ook tot 1929 het geval is geweest. In dat jaar werd bij wijze van bezuinigingsmaatregel besloten, dat zij aan wie een van de riddergraden van de Nederlandse Leeuw of de orde van Oranje-Nassau was verleend, de bij de onderscheiding behorende versierselen zelf moesten kopen. Koninklijke medail les en buitenlanders vielen buiten dit be sluit, terwijl ook in de oorlog een uitzon dering werd gemaakt voor door de Ko ningin in Engeland verleende onderschei dingen, omdat de bijbehorende versierse len toen particulier niet te koop waren. De intrekking van het besluit van 1929 is ingegeven door overwegingen van hof felijkheid en prestige, zodat het straks niet meer kan voorkomen, dat wanneer de Koningin tegelijkertijd een Nederlan der en een buitenlander decoreert, zo als ónlangs in Engeland is geschied al leen de laatste zijn onderscheiding met- terdaad uit handen van de Koningin ont- brakste*® luNdt cö» bs* Gisteravond omstreeks negen uur heeft zich in Oudega (Sm.) een bijzonder tra gisch ongeval voorgedaan, dat aan de achttienjarige L. v. d. Veen, afkomstig uit Hardegarijp en werkzaam bij veehouder Kingma op De Tike, het leven heeft ge kost L. v. d. Veen was nog met enkele vrienden op het korfbalveld, dat net bui ten Oudega aan de weg naar Garijp ligt, aan het spelen. Een van de jongens kwam toen op het idee om eens een klimpartij in een van de hoogspanningsmasten, die vlak bij het terrein staan, te wagen. Van der Veen gaf hieraan gevolg en klom naar boven. Terwijl hij in het topje van de mast zat en met zijn vrienden beneden een praatje maakte, kwam hij plotseling in aanraking met één van de levensge vaarlijke hoogspanningsdraden. Het ge volg was vreselijk. De jongeman viel do delijk getroffen naar beneden. Het stof felijk overschot werd naar het zieken huis te Drachten overgebracht. De ver slagenheid in het dorp is groot. (Friesch Dagblad.) Hendrikstraat 35 I, naar Drachten, a.b. Passier, ligpl. Bollemansweg; Piertje Landman, dienstbode, Klein Tinga 3, naar Jutrijp 17; Wilhelm Kamstra, expeditieknecht, Woudvaartkade 46, naar Amsterdam, P. Langendijkstraat 7hs; Jelle de Vries, veehouder, Woud- vaartkadc 15, naar Broek 58; Hendrik Hogenbirk, zonder, a.b. „Pr. Marijke”, naar Emmen, a.b. „Zwaluw”; Jansje Londema, echtgen. van M. Groot, zon der, Winsemiusstraat 14, naar Enkhui- zen, Venuslaan 58; Anna Postma, verpl., Bolswarderweg 16, naar Franeker, Aca- demiestraat 10; xJantje Zijlstra, echt gen. van G. van der Boon, zonder, le Steenklipstraat 16, naar ’s-Gravenhage, Groenewegje 125; Siiebrig Nijdam, echt gen. van J. Haagsma, zonder, IJlster- kade 10, naar Julianadorp, Parkstraat 3; Willem van Urk, zonder, a.b. „Pr. Ma rijke”, naar Kampen aan boord; Saco Visser, aardappelhandelaar, Geeuwkade 6, naar Naarden, Turfpoortstraat 41; xVictor A. Lans, zonder, K. Veemarkt straat 6, naar Rotterdam, Heemraadsin- gel 235; xAnton Blokzeijl, zonder, K. Veemarktstraat 6, naar Rotterdam, Heemraadsingel 235; Jeanne E. van der Zon Brouwer, zonder, K. Veemarktstr. 6, naar Rotterdam, Heemraadsingel 235; Sake Holkema, bed. groentehandel, Was sen berghstraat 56, naar Terschelling, Hoorn 72; Leo J. G. Potma, landarbei der, Scharnestraat 24, naar Peperga, p.a. G. Kramer; Elly de Jager, zonder, Waterpoortsgracht 24, naar Zurich, Schoolstraat 5; Korneliske M. Rater- man, dienstbode, Singel 56, naar Sloten Fr., Wijckelerweg 182; Johannes Rin- sma, plaatwerker, Hopperstraat 11, naar Amsterdam, le Helmersstraat 132bNel ly M. ter Horst, zonder, Kanaalstraat 9, naar Amsterdam, Prinsengracht 708; Theodoras M. op ’t Veld, etaleur, Dr Boumaweg 14, naar Anna Paulowna, Nieuweweg 71; Agatha Stomebrink, dienstbode, Leeuwarderweg 54, naar St. Nicolaasga 541; Johannes Schuil, schip per, Napjusstraat 2, naar F(jnaart, a.b. Rafjus, br.adr. Kerkring 18; Maria Bos ma, echtgen. van L. Adema, zonder, Kloosterdwarsstraat 31, naar Franeker, a.b., Fonteinstraat; Wlllemke Mes, wed. van B. Corpier, zonder, Singel 68, naar De Verenigings-Groepswedstrijden in de Valkenklasse eindigden met een mini male overwinning voor de groep van de K.Z.V. Sneek, die aan haar 31 punten van Woensdat» 36.1 toevoegde en daardoor met totaal 67.1 punten de eerste plaats bezette. Reinard Mulder voerde het ge hele veld aan, v. d. Veen was tweede, Miedema negende. In het Kaag-team werd Hoppe vierde van Tienhoven zesde en Balder zevende Voo» „Oostergoo” finishte Jonker als der de, Velsink als vijfde en mr Hepkema au* achtste. Le niet. De K.Z.V. „Oostergoo” was hierdoor tweede me* 66.1 punten, „De Kaag” derde met 64 en de S.Z.C. vierde met 12. De Verenigingsgroepswedstrijd in de Pat: pusklasse eindigde met 23.113 pun ten in het voordeel van de K.Z.V.S., waardoor dit tecir met totaal 48.2 pun ten eindigde „Brantas” Surabaja behaal de tota”1 24. Sharpiezeiler Hansen ongeslagen sma, zonder, Napjusstraat 67, naar Haarlem, Jan Gijsenkade 1561; Christi na Siksma, zonder, Napjusstraat 67, naar Haarlem, Jan Gijsenkade 1561; Tjitske Rollema, echtgen. van R. Visser, zonder, le Steenklipstraat 4, naar Hee renveen, Rozenstraat 38; Louisa A. Nij- land, 1.1. verpl., Dr Boumaweg 3, naar Den Helder, Javastraat 167xOtte Lui- nenburg, automonteur, Anna Paulowna- straat 53, naar Oudega 61; Jan Steeg- stra, kleermaker, W. de Zwijgerstraat 79, naar Grouw, Kleine Buren 7; xJan Punter, kantoorbediende, Kapelstraat 29, naar Leeuwarden, Telemanstraat 3c; xTjiepke Pasma, zonder, Leeuwarder weg 8, naar Leeuwarden, W. de Geest straat 4b; Evert Kingma, groentenkoop man, Looxmagracht 58, naar Pijnacker, Stationsstraat 13; Paulina M. Zwager man, onderwijzeres, Kruizebroederstraat 89, naar Rotterdam, Bergseplaslaan 13; xDouwe Walinga, bouwk. opz., Mast straat 34, naar Andelst, Wageningense- straat 19. X Gezin. der, Maststraat 16, van Rijs, Leise Lea ne 5; Mintje Velsen, hulp in de huish., Kruizebroederstraat 36, van Bolsward, Broerestraat 5; Gerda Klok, echtgen. van W. Wuring, zonder, 3e Woudstraat 47, van Berkhout A 110; Willem J. Brou wer, kantoorbediende, Kerkhoflaan 16, van Amsterdam, van Ostadestr. 90III; Sjoerdtje Pebesma, hulp in de huish., Galigastraat 16, van Lemmer, Plattedijk 5; Pieter Hoogland, stuurman, Leeuwar derweg 17, van Indon.; Jeannette Danser, zonder, Hoogend 12, van Meppel, B. Schuurmanstraat 32; Rudolf H. Linde, kellner, G. Japiksstraaf 52, van Amster dam, Ferd. Bolstraat 170 II; Herman K. H. Brenninkmeijer, winkelbediende, Grootzand 54, van Heemstede, Binnen weg 96; Jelle Abma, rangeerder, Kloos terdwarsstraat 46, van Hoogezand, Sta tionsweg 10; Jantina M. Beintema, kookster, W. Noorderhorne’ 1, van Leeu warden, Druif streek 61; Grietje Mulder, echtgen. van B. de Vries, zander, Graaf Adolfstraat 15, van Haaksbergen, Zee dijk 7; Gijsbert van Reekum, zonder, Leeuwarderweg 58, van Deventer, Alex Hegiusstraat 23; Catharina de Jong, dienstbode, Dr Boumaweg 3, van Heeg 192. UITWELLINGERGA. Bij Watersport Wijnstra alhier had een van de kamp- meisjes het ongeluk van 't balkon te val len. Met een gescheurd neusbeen werd ze opgenomen en naar het ziekenhuis te Sneek vervoerd. De Ivo van Haren’s Schoenfabrieken N.V., die de komende week het zilveren bedrijfsjubileum gaat herdenken, heeft wederom plannen voor verdere uitbrei ding van haar fabrieken. Maandag werd te Waalwijk aanbesteed de bouw van een kantoorgebouw, cantine en bedrijfs ruimte nabij de fabriek in Den Bosch, die daar enkele jaren geleden eerst werd opgetrokken. Naast uitbreiding van de Bossche fabriek, een uitbreiding die op den duur zelfs viermaal zo groot zal worden als de reeds bestaande gebou wen, zal in de nabije toekomst te Vught een stikatelier worden gebouwd, waar een honderdtal meisjes werk zal kunnen vinden. Aanmelding vanaf 23 schriftelijk) bij ALLEEN Marktstraat 4, SNEEK. Tel. 2 6 9 6. Eveneens te BALK, LEMMER, KOUDUM. De alom bekende van Haren’s Schoen fabrieken N.V. te Waalwijk, welke naast een viertal schoenfabrieken te Waalwijk, Den Bosch en Oosterhout, ook nog een eigen lederfabriek heeft, die tot een der grootste van het land gerekend kan wor den, gaat jubileren. De fabriek is gesticht in 1929 en begonnen met een tweetal fili alen. De verkoop van de van Haren’s schoenen sloeg zo in, dat reeds in 1930 de fabrieken belangrijk uitgebreid moes ten worden. Ook het aantal filialen steeg met het jaar. Zo werd het 50ste filiaal geopend te Waalwijk in het jaar 1937. Door oorlogsomstandigheden werden in 1940 een tiental filialen in puin gelegd Wat erger was, de bezetter legde, naar aanleiding van een weigering om ar beidskrachten af te staan, tenslotte op 11 November 1941, de gehele fabriek stil. In 1944 liepen de fabrieksgebouwen door de bezetter belangrijke schade op, ruim 75 der machines werden gestolen. Maar na de bevrijding begon de glorietocht van het van Haren’s product weer opnieuw De fabrieken werden hersteld en uitge breid, zodat thans de productie van 1939 ruim overschreden wordt en ruim ander half millioen paar schoenen per jaar via 75 filialen haar weg vinden in den lande. Plannen voor het vestigen van nieuwe filialen en het bouwen van nieuwe fa brieken zijn in wording. Maandag jl heeft een aanbesteding plaats gevonden voor het bouwen van een nieuwe fabriek met cantine te ’s-Hertogenbosch. De fa brieken en het verkoopapparaat verschaf fen aan bijna tweeduizend arbeiders werk en geven aan vele gezinnen levens onderhoud. Door de Directie is een pen sioenfonds gesticht, waarin door de ju bilerende firma tot op heden een bedrag van ruim een millioen gulden is geschon ken. Reeds diverse pensioengerechtigden genieten hiervan. Dat de werkkring de arbeiders zekerheid verschaft, blijkt wel uit het feit dat nog nooit iemand wegens slapte is ontslagen. Op 23 Augustus a.s. hoopt de Ivo van Haren’s Schoenfabrie ken N.V. haar 25-jarig bestaan te her denken. Deze dag zal het aan belangstel ling niet ontbreken en het is zeker dat het eigen Muziekcorps dat gevormd is uit personeelsleden, vreugdeklanken zal doen klinken om dit jubileum luister bij te zetten. Voor de stichter Ivo van Haren een dag om trots op te zijn, trouwens voor iedereen die aan dit bedrijf mede werkt «■■j Biiauav'waï waa kan ieder leren, mits een GOEDE opleiding wordt genoten. (Voor rhythmisch typen speciale platen). 6 September a.s. begint onze nieuwe cursus in: STENOGRAFIE (Groote) en BLINDTYPEN PRACTIJK DIPLOMA BOEKHOUDEN (Ass.) MIDDENSTANDSDIPLOMA (Clublessen en ZZZ" lage lesgelden) Ex-koning Faroek van Egypte jodelt. Hij heeft in een nachtclub te Rome een uur lang samen met een Amerikaanse zangeres, Spivy, duetten ten beste gege ven en na afloop liet hij als toegift een nummertje jodelen horen. Hij had alleen maar mineraalwater gedronken. Jimmy Beneage uit Grimsby in Enge land is in de ogen van zijn leeftijdgenoten een gelukkige jongen. Hij is negen jaar en de officiële eigenaar van een snoep winkel. Behalve die snoepwinkel kreeg hij Dinsdag ook nog drie dorpen, een stuk of twaalf boerderijen, een landhuis en nog een paar losse dingen, die teza men 3% millioen gulden waard zijn, in zijn bezit. Allemaal als erfenis van een verre bloedverwant. Een veertienjarige jongen uit Darm stadt, die er van wordt beschuldigd een duif hardvochtig te hebben mishandeld hoorde het volgende vonnis tegen zich uitspreken: hij moest een jaar lang een papagaai verzorgen. Hij moest de vogel iedere dag opnieuw een rijmpje voorzeg gen, dat vertaald hierop neerkomt pijnig nooit een dier voor je plezier, want het voelt de pijn evengoed als jij. De rechter, die hem dit vonnis oplegde, Karl Holz- schuh, wordt in de wandeling de Salomo van Darmstadt genoemd. Het Russische persbureau Tass deelt mee, dat verbijsterde vissers in de baai van Peter de Grote ten Zuidoosten van Wladiwostok een record-aal hebben ge vangen. Het beest dat zij ophaalden, was drie meter lang en woog driehonderd kilo. Colin Tennant, de 28-jarige zoon van lord Glenconner, wiens naam de laatste tijd telkenmale wordt verbonden aan die van de Engelse prinses Margaret, heeft Dinsdagavond met koningin Elizabeth en f nses Margaret gedineerd op Balmoral Castle De Engelse koninklijke familie is op het ogenblik met vacantie op dit kas teel in Schotland. Colin Tennant werd op Balmoral Castle ontvangen door prinses Margaret, toen hij daar na een autotocht van 300 kilometer arriveerde; de ko ningin kwam anderhalf uur later pas te rug van haat bezoek aan Belfast in Ier land. Een man wandelde een winkel in Knoxville 'n de Amerikaanse staat Ten nessee binnen, kocht er voor 26 cent touw, toverde een revolver uit zijn zak en gebruikte vervolgens het touw om de winkelier vast te binden. Toen haalde hij de kas leeg en verdween. Giovanni Perrillo en André Maglio- ne, belden 25 jaar oud en inwoners van Napels, kwamen broederlijk gearmd een politiebureau binnen en verzochten in hechtenis te worden genomen. Hun rede nen waren naar het oordeel van de Na- politaanse politie gegrond; zij waren bu ren, hun vrouwen waren al acht dagen ruzie met elkaar aan het maken en zij konden het thuis niet langer uithouden. De politie deed hun het genoegen hen te arresteren wegens kwaadwillige verla ting. Een andere buurman kwam de vol gende dag vertellen, dat de vrouwen haar ruzie hadden bijgelegd. Vol belangstelling bestudeert men op het ogenblik in Washington een on langs verschenen rapport van eer Ame rikaanse groep medici, waarin melding wordt gemaakt van een gigantische ex plosie die in de herfst van 1951 de dood heeft veroorzaakt van tweehonderd walrussen, welker lichamen men heeft ontdekt op de oevers van het St. Law- rence-eiland. Dit eiland ligt in de Bering- straat, tussen Alaska en Siberië. Men vermoedt dat dit te wijten is aan een door de Russen genomen proef met een atoombom. Zoals verwacht mocht worden, heeft het Friese Regenboogteam de Holland Frieslandwedstrijd ook definitief gewon nen. De tweede wedstrijd, die hedenmor gen met een mooie N.Westelijke bries ge houden werd, eindigde weliswaar met een zege voor de Hollanders, maar hun achterstand van Woensdag was te groot. Na een scherpe start nam Hofland bij de boei in Gossepalen de leiding, gevolgd door de Wit, de Jong, van Dijk, Alberda, Tol, Vrolijk en Priester. De Hollanders lagen hier dus zeer gunstig. Later echter en voornamelijk op het grote kruisrak vanaf het Provinciaal vaarwater naar de startlijn kwamen Alberda en Priester meer naar voren. De eerste werd derde Priester vijfde. De Jong zakte daarentegen een plaats terug, maar assisteerde Priester voor het behoud van zijn vijfde plaats door vóór van Dijk te gaan varen, die daardoor zijn vuile wind kreeg. Na één route werd als volgt gefinisht: Hofland, de Wit, Alberda, de Jong, Pries ter, van Dijk, Tol, Vrolijk, wat Holland 2C.1 en Friesland 16 punten opleverde. De definitieve uitslag was dus: Holland 33.1, Friesland 39.1 punten.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 3