PIM Mrk Van Nelle's Koffie kofficgciir! Fan de KAPPIE en de vreemde Kolenlading BUITENLANDS OVERZICHT WRIGLEY SNITSER FEMERK „SNEEKER NIEUWSBLAD” IWEEDE BLAD <9f) De E.D.G. in de branding Postduiven ver. I’Estafette VAN DER PLAATS xolswaboJ I L.S.C. jeugdtournooi Advertentie Ingez. Mededeling. I Internationaal Variété in het Amicitia Theater Pauselijke onderscheiding voor niet-katholiek dui 0e In nieuwe verpakking! Roodmerk Paarsmerk 95 ct. per 100 gram Het gevaarlijke spel Maak Uw bloed zuiver met Krusehen Salts. zorgen. *®aak houdt U frit. VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1954 7 binnenkomt. Ze hebben het allemaal al van te S Ingez. Mededeling. Advertentie I.M. Advertentie 12—19 Trijntje d. v. Johannes Advertentie LM. A. f. S. ■M ■M TT Let eens op de glundere gezichten als U met die heerlijk geurende Van Nelle’s koffie Vraag naar de geurigste èn de beste voor de prijs die U besteden wilt: VAN NELLE’s koffie! SNEEK. Tot administrateur der Se- lajang Maatschappij afd. Medan tabak- maatschappij is benoemd onze vroe gere stadgenoot de heer J. Huges. Uit de Nieuwe Sneeker Courant en de Sneeker Courant van 20 Augustus 1904, 50 jaar geleden dus meer best de échte kauwgom goed der doet omdat De directie van het Amicitia Theater had een goede greep gedaan met het ensemble dat Maandag en Dinsdag voor volle zalen een internationaal variété programma bracht. Cees de Lange hand haafde volkomen zijn reputatie als po pulair conferencier, Mieke Telkamp de hare als charmante zangeres. Voortref felijk waren Toby Rix, de musicale clown en de jongleur Manelli en ook Cakie had als illusionist groot succes. Tom Erich, Johnny Meyer en Carlo Pietro verzorgden het instrumentaal muzikale gedeelte van het programma, zoals men dat van hen mocht verwachten, d.w.z. briljant. brug kwam de „Kraak” pas tot stil stand. Het schip kraakte, alsof het doormidden werd gebroken, de golven sloegen over de kade, waar de heren stonden, en het 108 ct. per 100 gram Deze prachtige koffiemolen wordt Uw eigendom voor het uw ge- voren geroken! Vooral moeite waard om met overleg koffie te kopen. nu ia bet dubbel de 9.10.22 de eerste m.p.m.; de tweede was SNEEK. Geslaagd voor adelborst bij de Kon. Ned. Marine onze stadge noot J. L. Chaillet, leerling 4e klasse H.B.S. Van de 75 candidaten konden 32 geplaatst worden. Zondag organiseert de jeugdafd. van de voetbalver. L S.C. haar jaarlijks voetbal- tournooi in het Zuidersportpark. Deel nemende verenigingen zijn: Klasse A, leeftijd tot 18 jaar, speeltijd 20 minuten: Leeuwarden, Sneek, verdrijft Uw Pittige bonter Zu,>erf Door het ontploffen van een projectiel waarmede zij in een schuurtje achter de woning van hun grootvader aan de Tex- tielweg te Apeldoorn aan het spelen waren, zijn de achtjarige H. K. B. en de zevenjarige E. B. aan de benen gewond. E. B. zal een teen van de linkervoet moeten missen. Het ongeluk is overigens nog wonderlijk goed afgelopen, want de recherche trof in het schuurtje verschei dene gevaarlijke projectielen aan, die niet tot explosie zijn gekomen. SNEEK. De inspecteur der dir. bel. invoerrechten en accijnzen komt in een ingezonden stuk op tegen een uit lating van de heer Jansonius op een drankbestrijdersmeeting hier ter stede gehouden. De heer J. had beweerd dat het drankgebruik in Sneek per hoofd der bevolking per jaar 17 L. zou be dragen tegenover een gemiddelde in Friesland van 7 L. De inspecteur be toogt dat de hoeveelheid gedistilleerd in 1894 hier per hoofd der bevolking 15.5 L. bedroeg en geleidelijk vermin derde tot 12.9 L. in 1900. Bovendien is de berekening niet zuiver omdat het drankgebruik hier ter stede mede dat omvat van bezoekers aan Sneek, en dat is niet gering, men denke bijv, aan de weekmarkten. IJLST, van 519 Augustus. Geboren: Hotsche d. v. Jan Schilstra en Trijntje Keikes; Roelof z. v. Luit- zen Bijlsma en Sijbrigje Breeuwsma; Auke z. v. Andries Minks en Pietje Aukes van der Berg. Overleden: Bernardus Holtrop, 6t' jr., echtgen. van Jetske Fielstra. De Postduivenver. I’Estafette hield een wedvlucht met jonge duiven van het sta tion Zutphen, afstand 106 km. Uitslag: le, 30e en 45e H. Oppenhuis; 2e, 17e en 31e L. de Ree; 3e D. Wijnja; 4e en 13e H. Tippersma; 5e, 14e, 16e, 25e en 43e E. Laagland; 6e en 8e J. v. Vugt; 7e, 10e, 34e en 35e N. de Vries; 9e en 44e A. Postma; He H. Buitenpost; 12e, 15e, 28e, 29e en 35e H. W. Bos; 18e, 39e en 41e J. de Boer; 19e v. d. Meulen de V des; 20e, 21e, 38e en 40e J. Gerlofs; 22e, 32e en 36e J!. Schreuder; 24e F. Meijer; 27e J. Pronk; 37e en 42e Sj. Molenaar. De duiven werden gelost om 7.55 bij licht bewolkte lucht en Z.W. wind, zodat op een snelle vlucht kon worden gere kend. Inderdaad meldde zich reeds om duif, snelheid 1350 er om 9.14.35, snelheid 1324 m.p.m.; de derde werd ge klokt om 9.14.50, snelheid 1310 m.p.m. Dat het bijzonder snel is gegaan blijkt ook uit de verdere tijden, de tiende prijswinnaar werd geklokt om 9.18, snelheid nog 1266 m.p.m. De snelheid van de 20e prijswin naar bedroeg nog 1193 m.p.m„ deze meldde zich om 9.23.08. Zelfs de laatste prijswinnaar, de 45e, bracht het nog tot 1125 m.p.m. Aan deze wedvlucht namen 265 duiven deel en verliezen werden er niet geleden. SNEEK. Zaterdag kwam alhier aan dt heer J. G. Elserhaus uit Beieren, die, een vat voortrollend, om een wed denschap van 5000 dollar van Rome naar St. Louis moet wandelen, behou dens de zeereis dan. De Ver. v. Vreemdelingenverkeer heette hem bij monde van de heer Abbinga welkom. De fa. Veen legde direct beslag op het vat voor een cacao-reclame. De heer Elsenhaus logeerde ’s nachts bij de voorzitter van V.V.V., de heer M. J. Houwink en vertrok de volgende dag naar Staveren. In Rotterdam scheept hij zich in voor Amerika. de verdediging van dat eiland tegen een communistische invasie. Deze kwestie biedt een mooie gelegenheid een wig tus sen de Ver. Staten en Engeland te drijven en uiteraard doet men te Peking dat nu ook een gezant naar Londen zendt alles om de Engelse Labour-delegatie overtuigen van het vredelievendheid Te zijn Voor de eerste maal is een niet-rooms- katholieke Nederlander benoemd tot rid der in de Pius-orde. De onderscheiding werd door Paus Plus toegekend aan de heer S. van Zwanenberg, president-di- recteur van de n.v. Koninklijke Zwanen- berg-Organon. Het gebeurde ter waar dering voor hetgeen de heer Van Zwa nenberg heeft gedaan, in het bijzonder voor Oss en omgeving, zowel op sociaal als op charitatief gebied, alsmede voor t zijn verdiensten op geneeskundig en pharmaceutisch terrein. Er stond ergens tussen het grootvee een koebeest van goede afkomst, maar met een naar achteren ietwat doorzakkende ruggegraat. De eigenaar Gerke, Gerke met de jas, geeft hoog op van z’n beest en acht de ruggegraat in es grote terts meer een voor- dan een nadeel. Nu na dert Daniël, Daniël wordt aangehouden, en voorgeleid om genoemd koebeest te bekijken en te betasten. Alles gaat prima, nek, kop, poten, jaar, maar dan ziet Da niël de ruggegraat. Hij fluit door z’n tan den, zet z’n pet recht en spreekt. Hij spreekt mooi, geweldig mooi, maar de koe staat te trillen en Gerke zwiept z’n stok door de lucht. „Hwat deale is dat!” brult Daniël. „De rêchbonke, as bist blyn?” vraagt Gerke. „Dat in rêchbonke? ’t Liket wol in dronkene lantearnpeal Danjel. Né jonge, ’t muoit my om dy mar dizze handel wurdt neat. Ik bin seis al net mear rjucht en sljucht en as ik dan ek noch mei sa’n kou thüskom, kin ik my hielendal wol forskinje! Mar der komt Jehannes oan dy doar noch wolris in gokje oan. Hui Je hannes hwat foar dy jonge!” Jehannes komt toelopen, zegt niets maar legt z’n stok over de rug van het beest. Hij loert er onder door, zucht en zegt: „Tankjewol freonen ik keapje net ünder de toanbank!” Er zit, handel of geen handel, schot in vanmorgen, de knapen willen naar huis, naar de kermis hoor, hoor, de geluiden zweven al over de markt. Daar loopt één van de muzikaalste kooplui uit Friesland, en ook een van de gemoedelijkste, maar op dit ogenblik een vuurspuwende berg gelijk. Hij draagt z’n gele koopmansjas onder de arm, steekt gaten in de markt (met z’n stok) en roept ons toe: „Hawwe io dy kearel üt dinges ek sjoen mei syn fèwein? Hy soe hjir 9 üre wêze, nou is it tsien en hy is der noch net! Ik kin forg.. Kappie zag er vreselijk uit. Z’n pet be stond alleen nog maar uit een klep en een paar gescheurde lapjes en z’n pak hing aan flarden om zijn lichaam. „Hier is het droogdok!” zei Kappie, en dy kij seis net nei Luksemburg brmge wol? Of wol?” Voor dat ons antwoord, kalm en waar dig, hem bereikt is ie al weer 100 meter weg. En dicht bij het grote hek, vlak voor de pluimveemarkt staat een oud rijt’ igje, een brikje, bruinzwart geschilderd. Eens was het de trots van een boer, die er mee naar stad reed, wiif en bern efteryn, hij zelf met z’n zoon voorin. Welk een ver leden ligt daar besloten achter die glazen vensters achter die leren zittingen! Nu staan ze, de boeren, zich de ogen uit te kijken bij een nieuwe auto, een rood en nikkel monster van 1954, en het water loopt hun om de mond. Over water ge sproken, het regent nog niet en als we de dikke controleur passeren die op de witte streep staat, zegt ie „We moatte nedich wer in wetterhoas hawwe!” Er zijn vanmorgen veel graskalveren, beeld van de vertrekkende of van de natte zo mer? En nu de melding. 1241 stuks. 68 melke en kalf koeien 580—* 980 en slechte handel. 49 vette koeien ƒ1.76—ƒ2.36, ƒ2.37—ƒ2.84 geslacht, met gunstige stemming, doch afloop kalm en lagere notering. 21 pinken ƒ400—ƒ630 en slechte stemming. 4 paarden 700980 en weinig vraag. 64 graskalveren 165— f 300, stug en lager in de notering. 112 nuchtere kalveren ƒ40—ƒ54 als vorige week. 447 schapen en lammeren 72— 115, 5580, vette schapen prijshou dend, weideschapen langzaam, export- lammeren stug en lager, 6 bokken en gei ten. 186 varkens en vette biggen 1.62 1.86, 1.87f 1.97 .levend, handel rustig notering lager. 200 zouters 1.81—1.84. weinig stemming, lager. 84 lopers en klei ne biggen ƒ90—ƒ120, ƒ55—ƒ75, lopers neiging tot lagere notering, kleine biggen handel door hoge prijzen slecht. En foorkom xo Rheumatische PQnen. De bloedzuiverende organen tot jeugdi ge, krachtige werking brengen, het bloed vrij maken van pijnverwekkende onzui verheden, die zich anders vastzetten in spieren en gewrichten; dat is het won der dat zich voltrekt bij een regelmatig gebruik van Krusehen; daarmee bevrijd ge Uzelf van de jammer en de chagrijnige pijnen die U het leven maken tot een last. Koop vandaag Krusehen bij Uw apothe ker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. BURGERLIJKE STAND SNEEK, van 1219 Augustus. Geboren: Theunis z. v. Pieter Koop- mans en Elizabeth de Jong; Rinske d. v. Eerdse Boeijenga en Jeltje Padies- ke; Richt je d. v. Jacob Tigchelaar en Wimke van der Veen; Michiel z. v. Sijbren de Boer en Antje Backer. Gehuwd: Hendrik de Vries, 21 jr. en Martje Mulder, 24 jr.; Wijtze Huizen ga, 25 jr. en Jitske Giliams, 22 jr. Overleden: Emma Maria Elisabeth Jeltrup, 31 jr., echtgen. van Fransiscus Josephus Brenninkmeijer; Antje Noor denbos, 1 mnd.; Uiltje Nota, 2 jr. ders betekenen dan de Fransen een over- i heersende positie in de defensie van West-Europa te verzekeren, gediend zijn. Het is wel zeer de vraag of met name Amerika ook te vinden zal zijn voor een nieuwe conferentie der grote Vier over i het Duitse vraagstuk. Mendès France i meent dat als de Franse nationale verga- dering het verwaterde E.D.G.-ontwerp heeft aangenomen, het Westen een gun stiger onderhandelii gspostiie heeft wat Duitsland betreft dan ooit te voren. Spe culeerden de Russen tot nu toe op de kans dat de E.D.G. toch nog wel zou mis lukken, dan zouden zij geconfronteerd worden met het feit dat het verdrag er komt en zou Moskou waarschijnlijk het uiterste bieden waartoe het bereid is om de inwerkingtreding van het verdrag te voorkomen. Maar de Amerikanen hebben h.i. slechte ervaringen opgedaan op de ccnferentie te Genève, waarheen zij zich op wens der Fransen en Engelsen bega ven, en verdenken er de Russen van dat deze ook thans proberen Parijs over te halen Amerika te verlokken tot een nieu we conferentie over Duitsland en ver deeldheid tussen de Westelijke partners te zaaien.: Ook de Chinezen zijn op het laatste uit en menen daarvoor een koste lijke gelegenheid te hebben nu de leider der Britse Arbeiderspartij Attlee en een delegatie dier partij, waarin o.a. Bevan de aanvoerder van de linkervleugel, te Pe king zijn. Zij waren door de premier en minister van buitenlands zaken Tsjoe En lai voor dit bezoek uitgenodigd. Toen de delegatie in aantocht was werd net te Peking bekend gemaakt dat de Chinese regering het dringend noodzakelijk achtte dat Formosa, het bolwerk van het natio^., nalistisch China van Tsjang Kai Sjek, werd bevrijd. En men zou geen buiten landse inmenging daarbij dulden, zeide Tsjoe En lai. Zoals bekend wordt Tsjang Kai Sjek gesteund door Amerika, dat om strategische belangen niet wil dat Formo sa in handen der Chinese communisten komt. Prompt heeft de Amerikaanse re gering dan ook doen weten dat als com munistisch China Formosa aanvalt de Amerikaanse vloot en luchtmacht hierbij direct betrokken zouden zijn. Men weet dat Engeland de nationalistische Chinese regering op Formosa niet erkent en het wenst ook niet betrokken te worden bij WYMBRITSERADEEL, van Augustus. Geboren: Martens en Grietje Giesen te Oudega; Gerbrig d. v. Jacob Walsweer en Geertje Wagenmakers te Scharnegou- tum; Oepke z. v. Tjitze Santema en Gerbrig de Roos te Scharnegoutum; Ymkje d. v. Jan Zeilstra en Joukje van der Baan te Goënga; Geertje d. v. Jacob Hettinga en Gatske Schaafsma te Heeg; Reinder z. v. Tjalling v. d Schaaf en Tettje Kooiker te Bolsward. geb. te Wolsum a. b.; Thomas z. v Kerst Dijkstra en Leeuwkje Brouwer te Jutrijp; Jelle z. v. Broer Sitenga en Halbertje Koning te Woudsend. Gehuwd: Auke de Groot te Het Meer en Entje Bokma te Oppenhui zen; Hermanus Hoogeterp en Aaltje van der Meulen, beiden te Gaastmeer. Overleden: Anke van der Schaaf, 34 jr., echtgen. van Lodewijk Lolcama te Offingawier; Pieter Klaas Dijkema, IC dgn. te Stadskanaal, overl. te Oosthem a. b.; Siemen Kooistra, 84 jr„ laatst wedn. van Sijtske Postma te '’olsgare katen uit. „We kunnen meteen droogdok in gebruik nemen voor schip!” zei hjj met een bezwaard zicht. „Dat is ja best!” zei Kappie. De jonge Hubert van J. Westerhuis, Poppingawier. Roeiwedstrijd jongens 14—16 jr.: le pr. 10 J. Teensma en J. Sijperda; 2e 6, M. Hoogeboom en K. de Jong; 3e ƒ3, Y. Hoekstra en A. Hoogeboom; 4e 1, J, Spitse en A Canrinus. recht rode men op 6 SNEEK. Uitslagen Hardzeildag Boeiers en jachten: erepr'js van H. M. de Koningin: Kampioen zan de Kon. Marine Jachtclub te den Helder; 2e zilv. scheerhout: Maria van H. Vrolijk, Sneek; Centerboards Kielboten: ere prijs van Z. H. Prins Hendrik: Ever- lina van L. Gutteling, Loene.i a. d Vecht; 2e prijs Mascotte van P. R. v Haga, Sneek. Tjotters beneden 4.80 M le De jonge Pieter van P. Vrolijk, Sneek; 2e Hermine van mr P. C. An- dreae, Sneek. Schouwen: le De jonge Anna van D. Hiemstra, Woudsend; 2e De Franse premier heet met deze wij zigingsvoorstellen te zijn gekomen omdat hij een zo groot mogelijke meerderheid in de Franse nationale vergadering voor het E.D.G.-verdrag wenst. Hij zou als hij die verwierf, daarna willen trachten de En gelse en Amerikaanse regeringen te win nen voor het Russische voorstel een nieu we conferentie der Grote Vier over Duitsland te houden; (aan de plotselinge verschijning van de plaatsvervangende Russische minister van Buitenlandse Za ken Wysjinski te Parijs op doorreis naar Amerika zit een bedenkelijk luchtje). Bleek Moskou daar bereid toe te stemmen in de hereniging van Duitsland na vrije verkiezingen, dan zou het E.D.G.-verdrag z. 1. geheel kun nen vervallen. Weigerden de Russen die vrije verkiezingen, dan zou Mendès Fran ce het al door de nationale vergadering aangenomen E.D.G.-verdrag voor de Raad van de Republiek (senaat) willen brengen, die het ook moet goedkeuren, maar er thans niets voor voelt. Mendès France is dus bezig aan een ingewikkelde schaakpartij, welke hem echter zijn hachje kan kosten als de partners van Frankrijk in het E.D.G.-verdrag niet van 8ijn voorstellen, die ten slotte niet an- 2 x L.S.C., W.Z.S. Klasse B, leeftijd tot 16 jaar, speeltijd 2 x 15 minuten: Leeuwarden, Sneek, L.S.C., Heerenveen, Black Boys. Klasse C, leeftijd tot 14 jaar, speeltijd 2 x 15 minuten: Black Boys, C.A.B., de Kooi, L.S.C. De Franse wijzigingsvoorstellen van het E.D.G.-verdrag, die thans in een confe rentie der E.D.G.landen te Brussel wor den behandeld, hebben consternatie bij de partners van Frankrijk gewekt. En niet ten onrechte. Want de voor^estelde wijzigingen zijn zo ingrijpend en hollen het verdrag zo uit, dat er feitelijk niet veel meer van over blijft. De voornaamste punten, waarom het gaat zijn o.a. dat Frankrijk slechts 5 a 6 van zijn divisies nl. die in W.-Duitsland staan, in E.D.G.- verband wil doen opnemen en de rest van zijn troepen als een nationaal leger wil behouden, terwijl alle W.-Duitse troe pen in het E.D.G.leger zouden moeten worden opgenomen. W.-Duitsland zou dus een tweederangsrol krijgen. Nu is het wel begrijpelijk dat de Fransen, die in een eeuw tijd drie maal slachtoffer wer den van Duits nationalisme, waarborgen eisen tegen een herhaling daarvan, maar de door Mendès France nu voorgestelde weg schijnt daarvoor toch niet de juiste. Voorts stelt Mendès France o.a. voor dat de bepalingen die voorzien in een boven nationaal gezag over het Europese leger eerst over 8 jaar in werking zvllen tre den. Gedurende die eerste 8 jaar zou ieder land een vetorecht hebben ten op zichte van door de raad van ministers die aan het hoofd van de E.D.G. zou staan te nemen besluiten. Het lijkt absoluut on mogelijk dat de raad, ieder ogenblik be dreigd door zo’n veto, op behoorlijke wijze zou kunnen functionneren. Boven dien is het voorstel een koudwaterstraal voor alle voorstanders van een verenigd Europa. Juist uit het bovennationale or gaan dat de E.D.G. zou leiden had men verwacht dat andere organen zouden groeien welke naast tot de militaire ook zouden leiden tot de politieke en econo mische eenheid van Europa. Voorts vin den de Fransen dat als Duitsland her enigd zou worden de Europese defensie- gemeenschap beëindigd zou kunnen wor den. De Fransen gaan hierbij uit van de veronderstelling dat deze hereniging al leen door overeenstemming tussen de Westelijke geallieerden en Rusland kan tot stand komen, in welk geval een her enigd Duitsland naar Russische wens neu traal en onbewapend zou blijven. Maar de gangbare mening in het Westen is dat men een herenigd Duitsland toch niet ontwapend kan houden en dat het daar om beter is het in het Westerse defensie- stelsel op te nemen, ter handhaving van het evenwicht tussen de Westerse en Oos telijke militaire krachten op het vaste land van Europa. Een geneutraliseerd en ontwapend Duitsland zou naar men vreest een speelbal van Rusland worden. Op het moment dat we dit schrijven zijn de besluiten van Brussel nog niet bekend, dech het lijkt toch wel hoogst onwaar schijnlijk dat men alle door Mendès Fran ce voorgestelde wijzigingen zal slikken. Deed men dit dan zou, zoals vanuit Ne derlandse regeringskringen werd meege deeld het verdrag, dat door de Benelux- landen en W.-Duitsland reeds geratifi ceerd is, opnieuw in de parlementen dier landen moeten worden behandeld, omdat het wezenlijke van het verdrag nl. het bovennationaal karakter, wordt aangetast door de wijzigingen. Men kan zich de te leurstelling aan Nederlandse zijde begrij pen, want deze Franse voorstellen stellen het gehele E.D.G.-verdrag weer op losse schroeven en dus ook een W.-Duitse deel neming aan de Westerse defensie welke voor Nederland van uitzonderlijk belang is in verband met de verdediging van het Noorden en Oosten van ons land. Ne- derlands-Duitse politieke en militaire sa menwerking is daarvoor nodig. Wel schrijft men dr Adenauer de wens toe de Fransen zoveel mogelijk tegemoet te ko men omdat anders de Duitse herbewape ning in gevaar komt, maar het is de vraag of het West-Duitse parlement hem zal volgen, als W.-Duitsland een tweede rangs positie in de Westelijke defensie krijgt toebedeeld. Ook Engelse en Ame rikaanse regeringskringen schijnen zeer ontevreden over de Franse voorstellen. Zoals bekend schrijft men Londen en Washington de bedoeling toe W.-Duits land onverwijld in zijn souvereiniteit te herstellen als Frankrijk de E.D.G. niet in een aanvaardbare vorm accepteert, maar ook daarmede is het vraagstuk van de W.-Duitse herbewapening en een doel treffende deelneming zowel van W.- Duitsland als Frankrijk beide even hard nodig aan de W.-Europese vaste- landsverdediging nog niet opgelost. Op het ogenblik zit men met deze verdedi ging lelijk in de knoop, dat beseft men ook wel zeer in ’t bijzonder in Enge land, dat trouwens een belangrijk deel van de verantwoordelijkheid daarvoor draagt, omdat het zelf niet wilde deel nemen aan de E.D.G., ware dit wel het geval, dan zou in het Franse parlement waarschijnlijk gemakkelijker een meer derheid voor dit verdrag zijn te vinden geweest. Dan zou de Europese Defensie Gemeenschap ook een meer reëel ka rakter hebben gehad. te en de Chinezen, daarvoor September op de Philippijnen de acht- landen-conferentie bijeenkomt welke over de vorming van een Z.O.-Aziatisch ve i/ieidspact zal spreken. De Ver. Sta ten, Engeland, Pakistan, Nieuw Zeeland, Australië, Thailand, de Philippijnen en Frankrijk nemen er aan deel, Nederland dat door Nieuw Guinea feitelijk ook bij deze zone betrokken is, is niet uitgeno digd, blijkbaar wilden de uitnodigende mogendheden voorlopig neutraal blijven in het geschil tussen Nederland en Indo nesië over Nieuw Guinea, dat Djakarta in de algemene vergadering der Ver. Naties wil brengen. Natuurlijk is men te Peking scherp gekant tegen deze conferentie en een Z.O.-Aziatisch pact. Uit deze hoek van de wereld zij tenslotte nog gemeld dat de gevreesde gewelddadige bezetting door India van de Portugese enclaves op haar gebied jl. Zondag, toen India zijn onafhankelijkheidsdag vierde, met een sisser is afgelopen. Maar het conflict is daarmede nog niet de wereld uit en kan verstorend blijven werken op de betrek kingen tussen India en het Westen. Er zijn ook weer berichten over grensmoei- lijkheden enz. tussen Israël enerzijds en Syrië en Egypte anderzijds, welke de at mosfeer tussen het Westen en de Ara bische wereld, die opgeklaard was door de Engels-Egyptische overeenkomst, weer dreigen te vertroebelen. yamwerpaiktng zitten al 25 punten! dan Kappie gelijk geven. De heer Vanilla betaalde Kappie kreunend 27 Worstelend met de spuit en de gladde grond, krabbelde de meester overeind, en richtte toen de water straal op het vuur. Het siste, en loeide, en grote stoomwolken warrelden om hoog, en de machinekamer werd grijs van de mist. Maar het vuur doofde, en daar ging het maar om. Het was trou wens juist bijtijds, want vlak voor de droogdok bonkte twee meerpalen kapot. De twee grote zakenmannen stonden druipend van het water uit hun keurige costuums, met open mond op de kade. „Zezijn een kw-kwartier te vroeg!” zei de heer uit Bombidad. Ze keken naar de ruïne, die een sleepboot geweest was, en ze zagen de kapitein op de wal sprin gen. hij wees er naar. „Dat betekent driedui zend dukaten voor mij, en dat u de schade van mijn schip betaalt! Het staat in het contract, dat ik getekend heb!” De twee heren keken elkaar zorgelijk aan, en ze konden niet anders doen uit van

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 5