De finales van de Snoek week Conferentie over E.D.G. mislukt NED. STAATSLOTERIJ Een brokje bioscoop geschiedenis Slecht weer tijdens de zeilwedstrijd van Z. 0. U. Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST f' V lifil Siiï» 109e Jaargang No. 67 Redacteurs L. K1EZEBR1NK Dode vis in de Zwette 524e Bezoek van Prins Bernhard aan Friesland Brandweer-Inspecteur Comello overleden Stichting Nationaal Rheumafonds Commandant Leger des Heils komt in Woudsend Meteor brandend neergestort Redactie-adres fCLElNZAND 7 - Telef 2872 Dinsdag 24 Augustus 1954 - Het Sneeker Nieuwsblsd is een geeombiReerde uitgave vn NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFflOUTS MWIWSfii AD Fries echtpaar 65 jaar getrouwd Roodhuis dorp Herbouwde boerderij ,,’t Gaestfjür” it- V VRIJDAGS. 4e klas Trekkingen eerste week Eigen geld. Nieten. Enkele honderden meters buiten de be bouwde kom van Tzum, even ten zuiden van Franeker, is Vrijdagmiddag om even over tweeën een Gloster-Meteor van de vliegbasis Soesterberg tijdens oefeningen plotseling brandend neergestort. Het toe stel werd totaal vernield en de piloot een Hoge prijzen en uitgelote nrs. van te Sneek verkochte loten. In de leeftijd van 61 jaar is te Gro ningen overleden de heer G. J. Comello, rijksinspecteur van het brandweerwezen voor de drie Noordelijke provincies. Het stoffelijk overschot zal Dinsdagmiddag 24 Augustus op Westerveld worden ge cremeerd. Twee collega’s, die het dichtst in de buurt waren, brachten de inzitten den, onder wie v. d. Veens dochter, de moeder van onze Sneker drieling, in veiligheid, waaffia ook de beide andere deelnemers de strijd staak ten. We dachten aan dit alles toen we dezer dagen, naar aanleiding van de opening van de snackbar en de rijwielbewaar- 3192, 3443, 8840, 8871, 9805, 9825, 12621, 12623, 14174, 14201, 18448, 19180, 19215. lenaar, Grouw; 4. De Zon, J. Vrolijk, De- ventet. 16 m2 Streepklasse A: 1. Protheus, st. Joop Helder, Paterswolde; 2. Butterfly, H. v. d. Veen, Joure; 3. Henjoh, H. A. Minks, Leeuwarden; 4. Willy, J. Hoeben, Leeuwarden. 16 m2 Streepklasse Bl: 1. Donald Duck, H. Olde Agterhuis, Heerenveen; 2. Quick silver, K. Zandhuizen, Den Helder; 3. Bopper, mej. J. van Loo, Zwolle; 4. Sum mer joy, G. A. Veenstra, Groningen. 16 m2 Streepklasse B2: 1. Dukdalf, G. R. Kreulen, Den Haag; 2. Seadler, P. J. Hommes, Haren; 3. Poedel, st. Ch. Rey- nen, Zwolle; 4. West Aleta, J. W. Sie- brand, Kampen. Valkenklasse A: 1. Soelaas, M. C. Breu- ning, Leeuwarden; 2. Stille Wille, mr J. H. Cornells, Sneek; 3. Rirette, R. Mulder, Langweer; 4. Marjolijn, J. G. van Tien- hoven, Reeuwijk. Reinhard Mulder uit Langweer winnaar van de Hoofdprijs in de Valken A SNEEKER NIEUWSBLAD Voor de wedstrijd van de Z.O.U., die Zaterdagmiddag voor het Paviljoen gehouden werd, hadden Postma en v. d. Veen geruild van schouw. Postma was tijdens de windhoos in de Sneekweek omgeslagen en nu wilde v. d. Veen de stabiliteit van de Wimobo bij de stijve Oostelijke bries wel eens even demon streren. Maar ook hjj zeilde haar prompt onderstboven toen hij een boei te scherp nam en ook nog moest gijpen. In ons vorig nummer konden wij nog enkele uitslagen van de open wedstrijden op de laatste dag vermelden. Wij laten hier de anderen volgen, alsmede de win naars van de hoofdprijzen over de ge hele week en die van de prestatieprijzen over Woensdag en Donderdag. Olympiajollen (extra wedstrijd): 1. Po peye, st. J. Stuurman, Bergen (N.H.); 2. Klaes Compaen, J. C. J. Ouwehand, Sneek; 3. Jonker Sissingha, S. J. Jonker, Hoogezand. 3156, 3158, 3173, 3191, 3439, 3445, 8836, 8838, 8844, 8858, 8860, 8861, 8869, 8872, 9801, 9807, 9815, 12629, 14175, 14179, 14185, 14190, 14192, 14200, 18446, 19187, 19214, 19217, 19218, 19219, 19226, 21837, 21840. 12 m2 Sharpieklasse: 1. Donderstien, W. J. Hansen, Enkhuizen. Schouwen: 1. Meerkol, F. F. Atsma, Op penhuizen; 2. Pompeblêd, st. G. Douma, Oppenhuizen. 16 m2 Stipklasse A: 1. Unrêst, F. Hiem- stra, Franeker; 2. Ceres, M. Kuipers, Gro ningen; 3. Dirk Tom, B. de Haan, Sneek; 4. Vrijheid, D. de Haan, Sneek. 16 m2 Stipklasse B: 1. Anneke, W. Valk, Workum; 2. Triton, B. Kombrink, Zwolle; 3. Tiptoes, st. F. Dreesman, Groningen; 4. Tyda Kirak, st. F. de Groot, Groningen. 30 m2 klasse: 1. Swealtsje H, st. A. Vollema, Grouw; 2. Li, G. v. d. Meer, Leeuwarden; 3. Piet Hein, J. H. Tasma, Grouw; 4. Rietvink, st. L. Geveke, Leeu warden. B.M. klasse: 1. Rapid II, S. Prins, Hee renveen; 2. Caldonia II, Jac. Kuiper, Hee renveen; 3. Favoriet, R. Overwijk, Has- kerdijken. 22 m2 klasse: 1. Cadans, A. Bonnema, Leeuwarden; 2. Porto Alegre, H. R. Schaap, Deersum; 3. Maple Leaf, T. Mo- Het echtpaar J. A. MenzingBoersma te Apeldoorn, zal op 1 Sept, zijn 65-jarig huwelijksfeest vieren. Bruid en bruide gom zijn beiden afkomstig uit Friesland. Van de 12 kinderen, waarmee het hu welijk werd gezegend, zijn er nog 9 in leven. Zij zijn allen getrouwd en het zelfde geldt voor de meeste van de 34 kleinkinderen, die hun grootouders tot nu toe 30 achterkleinkinderen schonken. Bruid en bruidegom, resp. 84 en 86 jaar oud, zijn nog bijzonder actief. De Nederlandse Vereniging tot Rheu- mathiekbestrijding heeft in het leven ge roepen de stichting „Het Nationaal Rheu mafonds”, met het doel binnenkort een grote nationale actie te ontwikkelen om de rheumatiekbestrijding effectief te be vorderen. De 16 m2 klasse stip en streep broederlijk door elkaar was met 12 schepen de grootste klasse, waaruit H. v. d. Veen uit Joure met zijn nieuwe Butterfly als overwinnaar te voorschijn kwam. Hg werd echter ernstig bedreigd door K. Zandhuizen met Zilvermeeuw, die met neuslengte verschil als tweede finishte. Bouke de Haan klom van de zevende tot de derde plaats op; M. Veen stra, Joure, die op hem volgde, schoof één op. Van de zes Regenbogen was de Algri vain Joh. Alberda onbetwist de snelste. Bij het ingaan van de tweede route had zij Vrolijk achter zich, maar die wissel de daarna met de Wilde van plaats. De Bruiser werd dus tweede, Dolfijn derde. De strijd tussen de vier Valken ein digde zeer beslist in het voordeel van de Stille Wille, waarin Gerke Walinga weer aan het roer zat. De boot van v.d. Veen kon zich niet qp de tweede plaats handhaven. Zij degradeerde zelfs naar de laatste. Veearts Bron deed net het omgekeerde en won de premie. Het weer werkte niet mee. Het re gende voortdurend, waarom het aantal routes van vier op twee werd terugge bracht. Voorzitter S. E. Dykstra reikte na afloop de prijaea in het Paviljoen uit. De „Beneventum” van Hoofdprijswinnaar J. Hofland te Rotterdam, de sterkste tegenstander van de Friese Regenboogzeilers tijdens de Sneek-Week. In het eerste dece.-nium van de twintigste eeuw verrezen allerwege in ons land de bioscopen. Sneek bleef niet achter. Geven wij er ons wel eens rekenschap van in welk een betrekkelijk korte spanne tijds de film ook ons land veroverde en welk een belangrijke verandering deze bracht in de levensgewoonten van ook ons volk, waarvan een groot deel in het tijdsverloop van luttele jaren ge regeld bioscoopbezoeker werd? ValkertMasse B: 1. Prae Record, J. D. Jonker, Leeuwarden; 2. Waterman, st. A. J. A. Velsink, Leeuwarden; 3. Avocetta, Bron—Zandstra, Sneek; 4. Twirre, A. H. Tromp, Sneek. Pampusklassét 1. Poele Poele, mej. G. de Waard, Wassenaar; 2. Koufurd, st. K. Jissink, Sneek; 3. Ljip, P. de Jong, Sneek. Vrijheidsklasse: 1. Good Luck, U. Jager, Lemmer; 2. Nicolette, G. van Brakel, Groningen; 3. Elan, J. Abma, Joure; 4. Twirke, E. Wierstra Jr., Sneek. Regenbogen: 1. Beneventum, J. Hof. land, Rotterdam; 2. Algri, J. Alberda, Sneek; 3. Henderika, D. Oppenhuizen, Sneek; 4. Dolfijn, K. Vrolijk, Sneek; 5. Tjerk, C. J. de Jong Jr., Joure. Verschijnt: DINSDAGS en Administratie t Comb. Drijfhout-Kiezebrink Ca. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Advertentieprijs 15 et por m.m Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 13.- per half Jaar. Franco per post 3.75 per helf Jaar. Giro 50748 ten name Firma E. 1 Drijfhout, Sneek De gemeenteraad van Hennaardera- deel zal in September beslissen overeen voorstel van B. en W. om Roodhuis tot dorp te verheffen. Thans is Roodhuis een buurtschap en het komt als zodanig nog niet op de landkaart voor. Het maakt deel uit van Oosterend, een van de veertien dorpen, die Hennaarderadeel telt. Het voorstel van B. en W. beoogt Roodhuis een officiële status te verlenen, „want”, zo vertelde burgemeester Van Hout, „officieel bestaat het eigenlijk niet”. Als de Raad het voorstel goed keurt, zal Roodhuis als dorp deel gaan uitmaken van de gemeente. te maken zijn. En mede daarom is ten slotte besloten dit gebouw te doen in richten tot snackbar en daarachter rij wielbewaarplaats. De laatste ook in het bijzonder als service voor de bezoekers van het Amicitia Theater (rijwielen stal len in het Amicitia gebouw zelf is onmo gelijk, daar ze de nooduitgangen versper ren, waartegen de politie uiteraard be zwaar heeft). Natuurlijk is deze nieuwe rijwielbewaarplaats echter ook ter be schikking van niet-bezoekers van het: theater. Door de arrestatie in het voorjaar van 1945 van enkele verzetsstrijders in Ech ten door de S.D. ontstond er groot ge vaar voor de gehele ondergrondse be weging in de Z.W.hoek. Al spoedig werd in die beweging bekend dat nu ook een inval dreigde in de boerderij van vee houder Wildschut te Wyckel, waar veel wapens waren opgeslagen. De onder grondse bracht het gezin Wildschut en deze wapens in veiligheid en de S.D. ving op 26 Februari 1945 bot toen zij de boerderij omsingelde en verlaten vond. Zij staken de boerderij in brand. Deze boerderij is thans, met medewerking van de Stichting Sneek 19401945 her bouwd en Vrijdag is in aanwezigheid van de fam. Wildschut en vrienden uit de illegaliteit een gedenksteen onthuld die de naam van de nieuwe boerderij ,,’t Gaestfjür” bevat, de jaartallen 1945-’54 en een afbeelding van de Nederlandse leeuw. Het woord voerden de voorzitter van de Sichting 1940’45, de heer Wiersma te Nijmegen, de heer J. de Vries, de heer S. Havinga, secretaris van de Stichting 194045, wethouder P. F. Bosma en de heer Wildschut. Het was overigens al wat eigenaardig begonnen in deze klasse. Atsma en Postma meenden dat ze te vroeg start ten en keerden terug, wat hun een be hoorlijke achterstand opleverde. Atsma was echter al gauw weer voor, zodat hij zeer waarschijnlijk toch weer als eerste zou zijn geëindigd. De Vrijheidsklasse telde vijf deelne mers, van wie Sollewijn Gelpke uit Zwol le zijn Zilvermeeuw met een grote voor sprong als eerste over de eindstreep loodste. De Fram van fa. v. d. Meulen te Joure was tweede. In de Pampusklasse, waarin zes sche pen aan de start kwamen, viel Bakker er direct tussen uit. Hij waagde een in- dringstart terwijl er niet voldoende ruimte was, werd aangevaren en kende toen zjjn sportieve plicht. Klaas Jissink die met Koufurd als laatste vertrok, veroverde reeds in de eerste route de leiding en bleef ook eerste. P. de Jong met Ljip was constant tweede. 5000: 9934, 16154; 2000: 7066, 8161, 9795, 11171, 13517, 15344; 1500: 4102, 6016, 7873, 8085, 9450, 11678, 14383, 20631, 21976; 1000: 2105, 2381, 2440, 2469, 2866, 5437, 6752, 6847, 7796, 10408, 12360, 14216, 15146, 16160, 16299, 16185, 18031, 18874, 19968, 20135, 21794. Aangemoedigd door dit eerste succes, gingen de h.h. Miedema de Harmonie te Leeuwarden geregeld bespelen met schla- ger-films. Het is te begrijpen dat de Leeuwarder bioscoop-exploitanten deze ontwikkeling met lede ogen aanzagen, en in de oorlog welke nu tussen de Sneker en Leeuwarder exploitanten ontbrandde, was de volgende strategische zet van eni ge Leeuwarder exploitanten de Amicitia- zalen alhier aan te kopen. In de bij de oudere Snekers nog welbekende voorzaal van Amicitia stichtten zij ook een bios coop, zodat Sneek op een gegeven mo ment drie bioscopen telde: een op de Oosterdjjk, de Bioscoop bij de Waag en de Amicitia-bioscoop. Er is toen in de volgende jaren zwaar gevochten op dit terrein, tot in 1932 een compromis tot stand kwam. De h.h. Miedema trokken zich uit Leeuwarden terug en kochten het Amicitia theater alhier van de Leeu warder combinatie, om daarin ook een bioscoop te exploiteren. Daarmede was eigenlijk het lot van de bioscoop bij de Waag beslist, al werd ze nog gaande ge houden en draaide er een bepaald soort sensatiefilms voor de daarop belusten. Maar de accomodatie viel zozeer in het niet bij het in 1934 geheel vernieuwde Amicitia Theater dat ze gedeclasseerd werd. Tot 1942 werd ze nog door de heer Johs. Miedema geëxploiteerd, toen werd ze, ook al wegens gebrek aan filmmate riaal gesloten. De Duitsers hebben er in de oorlog nog in gezeten, de Canadezen daarna. Toen ze ook door de laatsten weer werd verlaten stond de heer Mie dema voor de vraag, of hij het gebouw weer voor bioscoopexploitatie zou gaan gebruiken. Dat idee is rijpelijk overwo gen omdat er nog wel eens stemmen op gingen die betoogden dat één bioscoop te weinig zou zjjn voor een stad als de onze. Dat dit onjuist is leert de ervaring, dat de vertoning van één film gedurende vier dagen in de week de behoefte hier nu ruimschoots dekt. Maar er is ook een andere overweging geweest die tenslotte de heer Miedema h^eft doen besluiten, het gebouw niet meer voor filmverto ningen in te richten. De ontwikkeling van de filmindustrie gaat in de richting van een technische revolutie, men gaat onherroepelijk naar de grootbeeldfilm, al thans een beeld veel groter dan waaraan men nu gewend is. Het Amicitia theater is daarvoor al enigermate ingericht door de aanschaffing van het reeds bekende grote scherm. Maar heeft men eenmaal een keuze gedaan uit de velerlei syste men, welke zich op het grootbeeld toe leggen, en hebben deze een zekere mate van perfectie bereikt dan zullen nog grote investeringen nodig zijn om de bi oscopen daarvoor in te richten. Voor een ruimte als de voormalige bioscoop bij de Waag ter beschikking heeft, zou een der gelijke investering echter nooit rendabel [programma’» gemekkelüker valf. Stadsbeeld verbeterd. Ontegenzeglijk is het stadsbeeld aan de Wip verbeterd door de restauratie van het gebouw. Met het definitieve einde van de bioscoopexploitatie in dit pand is nu een periode afgesloten. In het Ami citia theater dat dit jaar 20 jaar in zijn huidige vorm bestaat en nog even up to date is als toen het verrees, blijft de di rectie streven naar een voortdurende aanpassing aan de meest moderne eisen zowel wat de technische outillage van de bioscoop bètreft als de inrichting van het zalencomplex. Nog pas is het balcon van nieuwe stoelen voorzien zodat men niet alleen weer comfortabeler zit op de tus- senrijen, maar er zelfs 18 plaatsen bij kwamen, en daarnaast legt men zich er op toe het programma op peil te houden zodat de reputatie gehandhaafd blijft dat het dit theater is dat de filmpremières voor het noorden brengt, terwijl steeds voor eerste weeks journaals wordt ge zorgd. Dit streven wordt in niet geringe mate gesteund door het feit dat dank zij de energie der Miedema’s het Amicitia- bedrijf geleidelijk eigenlijk is uitgegroeid tot een concern, waarvan het hoofdkan toor te Sneek gevestigd is, en dat een reeks bioscopen exploiteert de bios coop te Emmen is de nieuwste aanwinst l— waardoor het afsluiten der beste film- programma's gemekkeljiker valt. Het ligt, zoals bekend is, in de be doeling van Prins Bernhard, Donderdag 9 September, de derde en laatste dag van de jubileumkeuring ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het Friesch Rundvee-Stamboek, een bezoek aan Leeuwarden te brengen. Z.K.H. hoopt om 11 uur per vliegtuig aan te komen, sergeant-viieger uit Sliedrecht kwam om vervolgens een bezoek van ongeveer een uur aan het keuringsterrein, de Wilhel- minabaan, te brengen en daarna de lunch te gebruiken in hotel „De Doelen”. Aan deze lunch zullen tevens aanzitten het bestuur van het Friesch Rundvee-Stam boek en andere genodigden, onder wie leden van het diplomatieke corps en Ne derlandse landbouwattaché’s. Van 2 tot en met 5 September a.s. zal het bekende Leger des Heils-schip Febe ligplaats kiezen in Woudsend. Ook wordt daar de Evangelisatietent geplaatst, waarin Commandant E. Thykjaer, leider van het Leger des Heils in Nederland op Vrijdagavond 3 September zal spre- sen. De Zwette, beter bekend als de Leeu warder Trekvaart, bood gisteren een troosteloze aanblik. Aan de oppervlakte van het water dreven honderden dode vissen van allerlei soort, waaronder bra sems van wel meer dan drie pond. De oorzaak ligt waarschijnlijk in het feit, dat de hevige regenval gedurende de laatste dagen vele riolen heeft doen overstro men, waardoor het water dat er erg zwart en vies uitzag, is besmet. Daar van dit water ook wel gebruik wordt gemaakt voor zwemmen, dient men dus voorzichtig te zijn. Een en ander trok natuurlijk grote be langstelling van de vele wandelaars, die de wandelweg passeerden. Daarmee werd echter tevens een nieu we periode in de ontwikkeling van het bioscoopwezen in Friesland ingehüd. BRUSSEL, 22 Aug De zes landen van het Europese legerplan hebben offi cieel bekend gemaakt, dat zij niet tot overeenstemming zijn kunnen komen over een Frans plan om het verdrag te wijzigen. De ministers, die. vier dagen hebben geconfereerd, zijn er wel in geslaagd het eens te worden over vier al gemene politieke doeleinden in Europa, aldus het communiqué. Premier Churchill heeft kanselier Ade nauer Donderdag voor de Brusselse con ferentie was begonnen een boodschap ge zonden, waarin hij hem zei er vertrouwen in te hebben, dat in de een of andere vorm alles tenslotte wel terecht zal ko men. De boodschap is pas na de misluk king van de conferentie bekend gemaakt. Uit de bewoordingen van de boodschap maakt men op, dat Engeland vastbeslo ten is tot herbewapening van West- Duitsland, zelfs zonder de Europese de- fensie-gemeenschap, indien Frankrijk deze niet zou ratificeren, De Franse premier Mendès-France vliegt naar Londen voor eep onderhoud m t Churchill plaats in het pand aan de Wip, waarin vroeger de Bioscoop bij de Waag was gevestigd, een onderhoud hadden met de heer Johs. Miedema, directeur van het Amicitia theater. Zoals bekend hebben de Miedema’s vroeger ook de bioscoop bij de Waag geëxploiteerd, welke in 1912 ge sticht werd door de heer Rijpkema, eigenaar van café Onder de Linden. Het was niet de eerste bioscoop, welke in Sneek werd geopend. Er was al enige jaren een op de Oosterdijk welke achter eenvolgens in handen was van de h.h. Uges en J. Feenstra. Tot in 1920 de h,h. Miedema, vader en twee zoons, de exploi tatie daar overnamen. In 1923 verlieten zij deze bioscoop en namen de exploitatie van de Bioscoop bij de Waag ter hand. Het hoogtepunt van de exploitatie van deze bioscoop lag uiteraard in de tijd van de stomme film, waarbij de tegenwoor dige directeur, van het Amicitia theater, de heer Johs. Miedema als de, in die tijd onmisbare, pianist optrad en, als de film daartoe aanleiding gaf ook als explica teur. En dat hij dit met veel succes deed, zullen talloze oudere Snekers zich nog we] herinneren. Maar de geluidsfilm zat in de jaren, dat de kleine bioscoop bij de Waag haar grootste bloei beleefde, al in de lucht en we zien als overgang daarheen, dan ook de h.h. Miedema daar experimenteren met de imitatie-geluidsfilm. Misschien herinneren zij die toen al geregeld bios coopbezoeker waren zich nog de opvoe ring van de operette „Miss Venus”, waar voor echte zangeressen en zangers wer den geëengageerd, die terwijl de hande ling zich op de film voltrok, de daarbij behorende tekst zongen. Een wat ge waagde onderneming immers geluid en handeling moesten precies kloppen maar die volkomen slaagde. Zo volledig zelfs, dat bestuursleden van de voetbal vereniging Frisia uit Leeuwarden hier heen kwamen om de h.h. Miedema uit te kopen voor een dergelijke vertoning in de Harmonie te Leeuwarden, welke ook al een daverend succes werd. Bioscoop oorlog. het leven. Boeren en arbeiders, die op het land rond Tzum aan het werk waren en aanvankelijk nauwelijks aandacht be steedden aan enkele overvliegende straal jagers werden plotseling opgeschrikt door een explosie en vrijwel direct daarna za gen zij een enkele tientallen meters hoge rookzuil opstijgen. De schrik was trouwens het grootst rond de boerderij van de heer N. Y. Yn- tema, waar men oacht, dat het dak van het huis werd getild. Vlak langs de boer derij gierde het toestel met een grote snelheid zijn ondergang tegemoet. Er kwam vuur en rook uit de motoren. Dicht bij de plaats, waar de Meteor neerstortte waren de heer Abma en de twaalfjarige Harm van Keimpema met paard en wagen aan het werk. De heer Abma bond snel het paard vast en werd, terwijl hij dat deed, geraakt door een wegvliegend stuk van het vliegtuig. Hij begaf zich naar de plaats van het onge luk, maar daar viel niets meer te redden. Het toestel was, voor het de grond raakte, geëxplodeerd en de stukken lagen over honderden meters verspreid. Het paard sloeg op hol en van de boerderij van de heer Yntema werden tientallen dakpan nen vernield door scherven. Het nablus- singswerk werd verricht door de brand weren uit Franeker en van de vliegbasis Leeuwarden, die spoedig ter plaatse wa ren. De verongelukte piloot is reserve ser- geant-vlieger E. Elshout uit Sliedrecht. Hij was 22 jaar en ongehuwd. Deze vier zijn: 1. Nauwere Europese samenwerking om West-Europa tegen elke agressie te be schermen. 2. Neutralisatie van Duitsland moet vermeden worden. 3. Aan de eenheid van Duitsland moet gewerkt worden en ook dient er een of andere Duitse bijdrage tot de geallieerde defensie te komen. 4. Er moet een formule worden opge steld om de politieke en economische integratie van het westen te bevorderen. Wellicht als een teken dat toch nog iets goeds uit de besprekingen kan voortko men ook al is er geen overeenstemming bereikt, hebben de twee hoofdfiguren, premier Mendès-France en kanselier Adenauer na afloop van de conferentie een onderhoud van een uur gehad. Een zegsman van de Duitse delegatie ver klaarde, dat de twee staatslieden het ge hele terrein van de Frans-Duitse betrek kingen hadden besproken. Tot welke con clusies zij zijn gekomen is niet bekend gemaakt. De West-Duitse kanselier Kon rad Adenauer heeft vandaag verklaard te verwachten dat de drie westelijke mo gendheden snel zullen handelen om de West-Duitse republiek volledige souve- reiniteit te geven, indien het E.D.G.-ver- drag door de Franse Nationale Assem blee wordt verworpen. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken J. W. Beyen, heeft aan journalisten verklaard dat, hoe men ook denkt over de mislukking van de Brus selse conferentie, de kansen op ratificatie van de E.D.G. door het Franse parlement nog niet verloren zijn.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1