I G. Feest Oranjevereniging Nijland Lil) s. De Zoon van de Burgemeester AGENDA Middenstandsdiploma! 955 (officieel erkende cursus) Dit jaar slaagden 10 can didates Dit moet mij toch eens van het hart Burgerlijke Stand Geslaagd C.A.O. Landbouw Friesland Benoemd 7 euilleton Ongelukken tijdens het weekeinde Kinderen verongelukten Russische dames wonnen alle Europese roeititels Friese Koperkunst koperwerk J. W. ZOETHOUT. Myxomatose in Katwijk Directeur zou tachtigjarige hebben mishandeld Zeepost Fjouwer auto’s mei elkoar yn botsing Wedstriid tusken fytsers en bromfytsers Cupido voornaamste gast op Agamemnon Seriewedstrijden Nijland Concert Euphonia Sneltrein sleurde man en kind mee Niet onder maar op de auto Tijdens spel door auto gegrepen Hoofdprijzen Sneek* Week Gemeente Ijlst Buitenland in het kort Een der Haagse uitbrekers gepakt Overleden na inenting Door eigen salvo neergestort Overstromingen Mr. Hollander vroeg ontslag i H. H. het 16 B: een W. J. Hansen, op de Oude (25 Aug.) (23 Aug.) re de fantastische 7” 2 is zijn hobby... dat hij te veel gezegd had. r I 1 I Een meisje van zes jaar, M. L. Kaatee uit de Schenkstraat in Den Haag, is op de Schenkkade te ’s-Gravenhage onder een motorwagen van de blauwe tram geko men. Zij was op slag dood. Het meisje, dat op een step reed, stak bij het Char lotte te Bourbonplein voor de tram de Schenkkade over. Het zevenjarige meisje J. H. Overdijk te Glimmen is bij het plotseling over steken van de rijksstraatweg aldaar door een auto uit de richting Groningen, aan gereden. Het meisje werd tegen de grond gesmakt en was op slag dood. Te Den Haag slaagde voor de akte Nj (leraar machine-bankwerken) onze stad genoot de heer R. Vissers. Aan de Technische school te Voorburg is benoemd tot leraar Timmeren onze stadgenoot de heer W. de Dood. „U wilt zeggen, dat de jongen nooit een ehintellectueel zal worden, maar dat het hem aan intelligentie niet ont breekt?” „Dat zeker niet. Maar op een heel bij zondere manier. Hij leert empirisch, bij ervaring. Hij kijkt hoe het zit, hij maakt het na, hij verbetert het zelfs. Maar wan neer je hem zoudt willen vertellen, waar op die practijk steunt, wanneer je hem de tal van inbraken In midden- en Zuid- Limburg hebben schuldig gemaakt. De politie zoekt ijverig naar de tweede ver dachte. echter dat mr Hollander de staande ma gistratuur verlaat. (24 Aug.) (24 Aug.) (26 Aug.) De Russische dames hebben te Am sterdam op de Bosbaan alle Europese titels veroverd. Ze braken alle baanre cords. In het algemeen klassement werd Nederland goede tweede. HO( TEL 1 d z LC Hé na; door TOM LODEWIJK ONTVANGEN fraaie collectie waarmee U Uw woning gezel lig kunt maken. Kijk eens bij ons Koemarkt 45. zou me niet hebben schelen”, zei hij ten slotte, „wanneer jongen een andere richting had gekozen Gerbrand Lampe en Esther Maria Mar- garetha de Vries; Gerrit z. v. Pieter Jan Hijlkema en Durkje Jongsma; Abele z. v. Hieltje Hofstra en Elisabeth Catharina de Wit. Ondertrouwd: Jakob Bos, 21 jr. en Hen- De gevreesde konynenziekte, myxo- matose is thans ook geconstateerd in de duinen bij Katwijk. Een vacantleganger, die zjjn tent op een kampeerterrein In de buurt van de badplaats had opgesla gen, deed bij de politie aangifte vam het zonderlinge gedrag van enkele konijnen. Naar aanleiding van deze melding stel de de politie een onderzoek in, waarbij kwam vast te staan, dat verschillende konijnen aan myxomatose leden. Uit een verder onderzoek bleek, dat de ziekte in de Katwijkse duinen reeds een catastro- phaal karakter heeft aangenomen. De nieuwe C.A.O.-landbouw Friesland Is bindend verklaard. Het college van Rijksbemiddelaars heeft als datum van Ingang voor Friesland vastgesteld 12 Mei 1954. Overleden: te Tlms, Luitzen Suierveld, 42 jr., gehuwd geweest met Trijntje Ha- veman, eerder weduwnaar van Sietske Aukema. onder- perL ,Er waren twee jongens op school. De Bakker Te Groningen slaagde voor de acte Nuttige Handwerken onze stadgenote mej. IJ. Dijkstra. Geslaagd voor het diploma Onder Rijks- toezicht gediplomeerd Schoenhersteller A onze stadgenoot de heer B. Canrinus, Balthuskade 8. 16 m2 Stip Zwolle. 4 Schouwen: F. F. huizen. 12 m2 Sharpies: Enkhuizen. B.M.-klasse: S. Prins, Heerenveen. Vrijheidsklasse: U. Jager, Lemmer. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De datum, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Indonesië: m.s. Oranje (2 Sept.) Ned. Nw. Guinea: m.s. Mataram (26 Aug.) sticht, in verzekerde bewaring gesteld. Ned. Antillen: m.s. Agamemnon (24 Aug.) Tongersdeitojoun om 8 üre rekken fjouwer auto’s mei elkoar yn botsing by de Hommertser brêge. In bus fan de Z.W.H. dy’t stopje moast om passagiers op to nimmen, waerd fan efteren oan- riden troch in auto üt Creil. De chauf- feuse fan de auto soe om de bus hinne ride krekt op’t stuit dat der in tsjinliz- zer fan de oare kant kaem. Sy rekke de bus fan efteren en de tsjlnlizzer dy’t ek sa gau net stopje koe skaefde de gloed- nije Vauxhal noch krekt. Efkes letter kaem der wer in auto fan 'e oare kant en hoewol ’t forkear sa goed mogelik regele waerd ried dizze auto ek noch tsijn ’e persoaneauto oan. De chauffeur stopte efkes, maar ried ek daliks wer fuort. Syn nümer wie lykwols al opnom en hy wie noch dyselde jouns by de pe- lysje bikend. Om’t de forkearspelysje sa lang op him wachtsje liet, wie it al sahwat 12 üre ear’t de auto’s wer fuort- ride koene. Untlldlch ein. Op 'e Hommerts hiene inkelde jonges mei de hear P. Koopmans, dy’t om syn sportiviteit bikend stiet, In weddenskip oangien, hwa’t fan harren it earst de skatting om wie. Koopmans op syn bromfyts en de jonges op in gewoane. Se wlene noch mar krekt ütein, doe’t Koopmans de macht oer it stjür kwyt- rekke en mei syn bromfyts oer de kop fleach. De jonges dy’t flak efter him riden fleagen allegearre oer him hinne. De üngelokken foelen hwat mei, hjir en dêr in pear skaefwounen, mar mei de fytsen wiisde it raerder. Der wlene by dy’t frijhwat tohavene wiene. Een Griekse diplomaat heeft, naar het Alg. Dagblad meldt wat betreft het ei genlijke doel van de reis van de Aga memnon gezegd, dat het er wel eens op zou kunnen uitdraaien, dat Cupido de belangrijkste gast is, ofschoon zijn naam op de passagierslijst niet voorkomt. Dennis Typaldos, de Griekse consul te Napels, zei het nog wat duidelijker. Het voornaamste doel van de reis is, zei hij, dat de koninklijke families elkaar wat beter leren kennen, zodat hun kinderen zouden kunnen overwegen met elkaar te trouwen. Wij hopen aan het einde van de tocht enkele verlovingen bekend te kunnen maken! NIJLAND, 21 Augustus. Hoewel de toestand van het terrein verre van ide aal was tengevolge van de overvloedige regen, werd toch besloten dat de heden middag te houden seriewedstrijden door gang zouden vinden. Deelgenomen werd door de volgende clubs: IJVC II, Bols- wardia II, HJSC II, Nijland II. Het eerst kwamen tegen elkaar in het veld Nijland H—HJSC II. Nijland werd win naar met de eindstand 31. De strijd tussen BolswardiaIJVC bleef onbe slist, 1—1. Strafschoppen hadden tot resultaat dat IJVC winnaar werd. In de pauze speelden 2 welpen-elftallen een wedstrijd, waarna werd begonnen met de ver’’ zersronde BolswardiaHJSC, die voor laatstgenoemde op een debacle uitliep. Eindstand 91. In de winnaars- ronde beheersten de achterhoeden de si tuatie volkomen en het eindresultaat was dan ook 00. De eerste serie straf schoppen bracht ook geen resultaat, zo dat een tweede serie van vijf nodig bleek. IJVC benutte 3 en Nijland 2. De eerste prijs kwam zodoende aan IJVC, de 2e aan Nijland, de 3e aan Bolswardia, dat tevens de medaille voor de hoogste score won, en de 4e was voor HJSC. De vice-voorz. der sportvereniging „OTIB” reikte met een gepast woord de prijzen aan de nog aanwezige aanvoerders der elftallen over en bracht tevens dank aan de heer L. de Haan van Sneek voor de wijze waarop deze de wedstrijden had geleid. De aanvoerder van IJVC sprak namens zijn club woorden van dank voor de uitnodiging voor deze seriewedstrij den, terwijl scheidsrechter de Haan wel gemeende woorden sprak tot de diverse GEEN 3- MAAR 1 j. OPLEIDING. Tevens mooie alg. ontw. Diploma Boekhouden (Associatie). Juni-examen 5 v/d 7 cand. geslaagd. Laag lesgeld. Succes ze ker, dank zij jarenl. er varing als examen-oplei- der. P. KOOI, Leraar Boek houden, Jodenstraat 7, SNEEK. Overleden: Willem Wissink, 15 jr., van Deersum; Jantje Schingenga, 56 jr., echt- gen. van Age de Haan van Parrega; Ger- ben Jonkmans, 67 jr., echtgen. van Tjeerdje Kanninga; Antje Duim, 78 jr., echtgen. van Bouwe Zijlstra van Echten; Grietje Sjoukje Elisabeth Oosterhof, 3 jr. WYMBRITSERADEEL, van 15 tot en met 21 Augustus. Geboren: Sietske d. v. Wiepke Schuk- ken en Jetske Sjoerdtje Draaisma te Nij land; Arie z. v. Jacobus Pieter Dondorp en Petra Telkamp te Scharnegoutum. Gehuwd: Ekke Atsma, 28 jr. te Den Helder en Janke de Jong, 22 jr. te Nij- huizum; Thomas Bergstra, 22 jr. te Ab- bega en Jeltje de Jong, 23 jr. te Wouds- end; Gerben Hofstra, 27 jr. te Emmeloord en Hielkje Hoekstra, 24 jr. te Jutrijp. jr. en Maaike Gijsen, 20 jr.; Kleis van der Zee, 25 jr. en Leeuwkje van der Werf, 25 jr.; Feite Dirk Halbertsma, 27 jr. en Jantje Oppenhuizen, 26 jr.; Johannes Ja cobus de Jong, 23 jr. en Regina Johanna van der Linden, 27 jr.; Wietze Faber, 23 jr. en Reina Vlap, 21 jr.; Jacob Jurjen Bade, 26 jr. en Neeltje Kuijvenhoven, 24 jr.; Wopke Schilstra, 23 jr. en Wiebrig Wiersma, 25 jr. Getrouwd: Sijtze Huisman de Jong, 26 had uitgeroepen, dat hij liever die ruige, jas. die zich begon te verontschuldigen, roodharige vrachtrijder tot vader had maar opeens zei: Heb ik het goed of heb OPPENHUIZEN. De Muziekvereniging Euphonia geeft Vrijdagavond 27 Augustus een concert bij G. Gerrits Wijnja. kaarten over deze dag was geen sprake. ïr- en Ortillia Lodewijk, 27 jr. 't Programma is naar wens verlopen en ook thans komt het bestuur van de Oranjevereniging een woord van dank toe voor zijn arbeid, die leidde tot het slagen van het feest. Een personenauto reed in de Jurriaan Kokstraat te ’s-Gravenhage. Uit tegen overgestelde richting naderde een fiet ser. Op een gegeven ogenblik begon de auto te slippen eji reed op de fietser aan. Om zijn leven te redden sprong de fietser pardoes op de motorkap van de auto. Toen hjj zich even later realiseerde wat er van hem was geworden, zag hi zich in de étalage van een kledingmaga zijn liggen. De auto was namelijk tegen de pui van deze winkel gebotst, waarbij de pui ontzet werd en de etalageruit aan gruzelementen ging. De fietser kreeg schaafwonden aan de rechterarm en klaagde over pijn in de benen. Hij en de chauffeur zijn overgebracht naar het ziekenhuis Bronovo. Vrijdagmiddag is de vijfjarige B. Spaan bij het spelen met een bal op de rijksweg te Oldenbroek door een a ito gegrepen. Zwaar gewond werd het ventje naar het Sophiaziekenhuis In Zwolle overgebracht waar het enkele uren na aankomst overleed. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct per pak) in huis! Ingez. Mededeling. De directeur van het gemeentelijk armenhuis te Usquert, de heer S. P., is als verdacht van mishandeling van een tachtigjarige bewoonster van het ge- Op de onbewaakte overweg aan de Vossen weg te Apeldoorn is Zaterdag middag de 49-jarige bromfietser J. de Haas uit Apeldoorn door de sneltrein uit Zutphen gegrepen en ruim twintig meter meegesleurd. De man liep een aantal flinke wonden op, evenals de vijf jarige J. Heygemer, die bij hem achter op zat. Beiden werden naai het Juliana- ziekenhuis te Apeldoorn vervoerd. Hun toestand is vrij gunstig. Suriname: s.s. Cottica Unie van Z.-Afrika en Z.W.- Afrika: m.s. Bloemfontein Canada: m.s. Prins Alexander m.s. Prins Frederik Hendrik ZuidAmerika, Argentinië, Chili en Uruguay: m.s. Basilea Brazilië: m.s. Highland Monarch (30 Aug.) Australië: s.s. Himalaya (28 Aug.) Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Opgaaf van gevestigde personen in de maand Juli 1954: Durk Jaarsma, Eegracht 37, van Stiens, Achterbos 5; *Age Oslnga, Ee gracht 91, van Idzega 4; Grietje v. d. Woud (echtg. van J. Visser), Galama- gracht 73, van Nlawier I 25. Vertrokken personen: Baukje Wouda, Stadslaan 47, naar Leeuwarden, Mr P. J. Troelstraw. 41; Feikje Terluin, Nije- zijl 8, naar Oudehaske, Jousterweg 17; Ate Rlenstra en echtgen., Galamagracht 95, naar Sneek, Wijde Noorderhorne 1; Pieter Hogendorp, Galamagracht 54, naar Oosthem 47; Gabe Brouwer, Uilen burg 17, naar Sneek, Bolswarderweg 16; Fokje Visser, Popmawal 1, naar Edmonton (Canada)Jacob Visser*, Galamagracht 85, naar Sneek, Lijnbaan- buurt 16. Zijn gezinnen. moeite, maar als je gaat doorvragen blijkt i® voor hèm een verdriet, dat hij moet gebeuren, jvat zoudt^U dan suggereren?" in zaken? dat hij het niet gesnapt heeft. SNEEK, van 16 t.e.m. 21 Augustus. Geboorten: Boudewijn 2. V. Folkert Meester en Foekje Riemersma; Lamber- tus z. v. Jan Siebren de Vries en leke de Door de veel korte- behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu ein delijk eens een 100% veilig wasmiddel. een monteur in een garage?” De ander knikte. „De ooievaar heeft hem in een ver- dan hem, Van Liempden van Heerwaar- ik het mis, ben jjj dat Jacob? Ja, dat ben waaróm, dat kan hij uit een boekje niet keerde schoorsteen gemikt”, poogde hij den, telg van een oud geslacht, die daar- ik, zei de professor, en als ik me niet een zeet Het gaat er glad doorheen. Hij ,.’t Is voor U ’n verdriet, burgemeester, voor hem had gezocht, dat deed hem zeer, wat doe je voor de kost? Ik ben hoog- kan het soms van buiten leren en op- dat de jongen niet kan wat U.graag zoudt zeggen, dat kost hem vreselijk veel willen, maar neem i dat hij’ het niet gesnapt heeft. J doen, wat hij niet kan. Mag ik U in ver- vroeg de burgemeester moeilijk De burgemeester staarde lang voor zieh trouwen iets zeggen? Onlangs barstte hij uit. „Het zou me niet hebben kunnen mÜn vader was, dan had ik met ai dat strak aan. bijvoorbeeld een partijtje bretels voor de gedonder niets te maken.” „Als jk eerlijk mag zijn.... ik zou de een gulden per stuk en ik verkoop ze De man achter het bureau scheen die- jongen ergens in de stad als leerling VW een rijksdaalder. Nou, en die ander- voorwaarde iets laten uitlekken over zijn afkomst en relaties. Hij zelf is veel te be scheiden en eenvoudig van aard, om er groot op te gaan. Ik zou hem de kans geven, zich in te werken. Misschien, dat gebeurt wel eens, ontwaakt er toch een belangstelling, die hem uiteindelijk tot studeren brengt, al is het met moeite en zijn vertrouwen geschonken had. Nu hij niet meer dan het noodzakelijke. Mis- ik vraag me zelfs af, of Rob het tegenover de vader van de jongen zat, schien ontwikkelt de jongen zich als een eindexamen Ambachtsschool zou halen, begreep hjj, dat die strijd niet gemakke- man van de practijk, wellicht ook als Als hij een jongen was uit een arbeiders- lijk was. goed zakenman. U hebt misschien dat gezin, zou ik zeggen.weer aarzelde hij, De burgemeester zat diep in gedach- m°Pie wel eens gehoord van die twee keek verontschuldigend naar de man achter het bureau: „doe de jongen bij man, d"ie hem de laatste steunsels onder worden. 22 m2 klasse: H. R. Schaap, Deer sum. Pampusklasse: mej. G. de Waard, Wassenaar. Valken A: M. C. Breuning, Leeu warden. Valken B: A. J. A. Velsink, Leeu warden. 16 m2 Streep A: Joop Helder, Pa- terswolde. 16 m2 Streep Bl: H. Olde Agter- huis, Heerenveen. 16 m2 Streep B2: G. Kreulen, Den Haag. H.B.S.-ers?” De burgemeester glimlachte wat strak. Te Den Houkes is het 9-jarig zoontje van de familie K. Smit te water geraakt en verdronken. Te Smilde is op de rijksweg de 25- jarige H. J. Hendriks uit Hijkersmilde door een auto gegrepen en gedood. Bij Ommen reed de apotheker Karsten uit Assen met zijn auto tegen een boom. Zijn 8-jarig dochtertje overleed aan haar verwondingen, de andere inzittenden, werden niet ernstig gewond. Aan het strand van Middelkerke bij Oostende (België) zijn Zaterdag 4 méïsjes van 1214 jaar die op een verboden plaats aan het baden waren Verdronken. In Oostende zelf reed^bn jongeman die een auto bestuurde iffet zijn vier zusters in de haven. Allen verdronken. nieur worden of kapitein op een boot, of dan hij had gedacht. Maar de jonge Rob officier of vliegenier....” van Liempden had in de heer Haentjens „Dat is juist het noodlottige”, zei de niet alleen een leraar, maar een vader- leraar zacht, „voor al die beroepen wor- lijke vriend. Er was daar méér bepraat den examens en nog eens examens ge- op die leraarskamer dan de leraar verkoos vraagd. Je moet er voor studeren. Ente vertellen. Diep in zijn hart had zich ik hoop dat ik U eerlijk mag zeggen hoe het besluit gevormd, te vechten voor het de zaken staan, burgemeester....?” levensgeluk van deze jongen, die hem De ander knikte zwijgend. Posthuma. Strozakslaan: 1. W. Adema, 2. U. Bon- nema, 3. M. H. Gerbrandij. Tafelbordenrace: 1. C. Twijnstra, 2. A. Twijnstra. Aardappelvissen: 1. A. Winla-Jorritsma, 2. H. Bakker-Wijnja, 3. K. Breeuwsma-v. zoek verleende eervol ontslag betekent d. Velde, 4. R. Postma-Bos. Kruiwagenrect: 1. Zw. Huitema en mej. G. Joustra; 2. J. Schukken en mej. H. H. Gerbrandij, 3. P. Gosliga en mej. G. H. Gerbrandij. Na deze wedstrijd was het hoog mei kerstijd. Voor de kinderen was ingelast de „Poppenkast” waarnaar natuurlijk werd uitgezien en waarvan door allen een garage, liefst. Auto’s en motoren, dat slagen. Maar, sportief als hij zijn hobby....” kende hij: deze man had een noge opvat- „jet waren twee jongens op school. De Hij zakte terug in zijn stoet, bevreesd ting van zijn taak. Als hij een leerling een leerde geweldig, de ander kon het dat hij te veel gezegd had. verloor, betekende dat minder inkomen niet. Hij zakte als een baksteen en ging „Ónmogelijk”, sneed de burgemeester en de burgemeester wist een en ander in de tweede klas van de H.B.S. af. De „dat moet U zelf voelen, mijnheer van leraarssalarissen. Haentjens liet het een werd professor en stond hoog in aan- theorie bij wilt brengen met cijfers en een 8ara8e gaan werken? Trouwens.... en hij, de vader, had hem daarvoor dank- dienen. Eens, op zijn oud fietsje, op weg tekeningen, dan kijkt hij daar niet door- H. be|rljPt-,daar zit méér aanwast, baar te zijn. Maar dat de jongen tegen naar de Universiteit, werd hij bijna aan- heen. Een blauwdruk van een motor zegt Regenbogen: J. Hofland, Rotter dam. 30 m2 klasse: G. v. d. Meer, Leeu- warden. 22 m2 klasse: H. R. Schaap, Deer sum. Pampusklasse: Sneek. Valken A: R. Mulder, Langweer. Valken B: J. D. Jonker, Leeuwar- den. 16 m2 Streep A: Joop Helder, Pa- terswolde. 16 m2 Streep Bl: D. Kamphuis, 4 Atsma, Oppen- 4 Olympiajollen: S. J. Jonker, Hoo- gezand. 12 v. Jollen: H. W. J. den Breeden v. d. Bout, Heemstede. 4 Larken: H. Bellinga, Almelo. Jeugdklasse: B. Louët Feisser, Rot terdam. PREST ATIEPRIJZEN: Regenbogen: J. Alberda, Sneek. 4 30 m2 klasse: G. v. d. Meer, Leeu- 4 16 m2 Stip A: F. Hiemstra Fra- neket. 16 m2 Stip B: W. Valk, Workum. Schouwen: F. F. Atsma, Oppen huizen. 12 m2 Sharpies: W. J. Hansen, Enkhuizen. B.M.klasse: S. Prins, Heerenveen. 4 Vrijheidsklasse: U. Jager, Lemmer. Olympiajollen: J. C. J. Ouwehand, Sneek. 12 v. Jollen: H. W. J. den Breeden v d. Bout, Heemstede. Larken: P. Elzinga, Groningen. Jeugdklasse: B. Louët Feisser, Rot- 4 terdam. Een negerin in Z.-Afrika schonk het leven aan een vierling. Het zijn haar eerste kinderen. Een politieagent in de Zweedse stad Karlstadt haastte zich zijn stopborden om te keren toen de brandspuit met loeiende sirenes kwam aanracen. Geen halve mi nuut later kwam ook de politie met loeiende sirene langs en weer zette de politieagent zijn stopbord zo, dat de man- nen-met-haast vrij baan hadden. Die laatste mannen waren er hun collega éch ter helemaal niet dankbaar voor dat hjj dat voor de brandweer ook had gedaans op de brandspuit hadden namelijk twee ontsnapte gevangenen gezeten, die dach ten het veiligste en snelste vervoermiddel naar de vrijheid te hebben gevonden. De politie heeft hen ingehaald en daarmee was hun vrijheid ten einde. Vandaag start een Amerikaans ver keersvliegtuig voor een wedren met de dood. Aan boord zal zich een meisje be vinden van drie maanden dat lijdt aan een zeer zelden voorkomende ziekte in de hersenen, waaraan men in Duitsland mets kan doen. Dokter Matson te Boston in de Ver. Staten is de enige die Chris tine Tügel uit Beieren kan redden. Chirurgen hebben een tandenborstel verwijderd uit de maag van de 43-jarige mevrouw Jessie Dugar uit Houston in de Amerikaanse staat Texas. Zij had die van schrik ingeslikt toen twee mannen vfek voor haar huis ruzie kregen. De ene man had de andere met een mes gestoken en ontzetting xxccx. c— uiaw.iuxun v nu - dOOé CCtt g„ - hem net zoveel als een Afrikaanse wilde, __®“,„UWen met e!gen Vader ye5zwe!g’ dat,h‘j zelfs stapte een heer uit in een kostbare over- maar laat hem een dagje met een motor alleen en hij heeft er alles van gesnapt. Hij moet zien, hoe het werkt, maar het leren. Zijn hersens zijn in dat opzicht net te schertsen, maar het ging hem slecht af. enboven van de jongen hield en het beste vergis, ben jij Hein! Dat klopt, zei Hein, an wat U graag zoudt „Als U nu eens, zuiver in theorie, leraar in de archaeologie,, zei Jacob, en me niet kwalijk, het mocht zeggen wat er met,de jongen moest wat doe jij? Ik ben in zaken, zei Hein. Jij x vroeg professor. En je bracht het nooit verder dan een vier voor j De leraar zweeg enige tijd. Toen hief rekenen! O, maar dat is een heel stuk uit onder de les: Ik wou dat Marsman hij het hoofd op en zag de buregmeester beter geworden, zei Hein. Kijk, ik koop De politie te Geleen heeft de 24-jarige J. D. gearresteerd, die j.l. Dinsdag te zamen met C. H. S. uit het Huis van Bewaring te ’s-Gravenhage was ont snapt, nadat z(j een bewaker hadden neergeslagen. C. H. S. wist wederom te ontkomen op een gestolen motorrijwiel. Het tweetal hield de laatste ttfd verblijf in een hol te Swetjkhuysen. Men ver- A lie soorten zeep en waspoeders heb ik nu gebruikt en ernstig geprobeerd en aldoor als ik de was doe en weer een nieuw product probeer, moet ik erkennen neen, Castella is beter, witter en de vlek ken gaan er bij Castella WEL uit Castella Parels voor de was vind ik gewoonweg ideaal en er is nog geen enkel ander middel dat Castella kan evenaren Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische re sultaten die zij bereiken met Castella Advertentis Zwolle. 16 m2 Streep B2: W. Möger, Am stelveen. 16 m2 Stip A: S. Leen, Grouw. B. Kombrink, Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. De 22-jarige mejuffrouw M. Veerman uit Bodegraven is na een inenting over leden. Zij was voornemens te emigreren naar haar broer in Canada en had alle voorbereidingen reeds getroffen. Haar restte nog de wettelijk verplichte inen tingen. Een dag na de inenting is zij bij kennissen ziek geworden. In bewusteloze toestand is zij naar een ziekenhuis in Rotterdam vervoerd, waar zij enige da gen later is overleden, zonder bij kennis te zijn geweest. Een Zweedsse straaljagerpiloot heeft zijn eigen vliegtuig neergeschoten, maar is toch veilig op de grond gekomen. Ser geant-majoor Ewerth Hailing vuurde tij dens een oefenvlucht een salvo af op een oefendoel op een rotsachtig eiland. Hij vloog in duikvlucht. Een van de kogels ketste terug en raakte het toestel, een Vampire, toen het weer op trok. De kogel maakte de contröleleiding van de brand- stoftoevoer onklaar. Daardoor kon het vliegtuig bij de landing geen snelheid minderen. De Vampire stortte neer op een helling, 350 meter buiten het vlieg veld. Hailing stapte er ongedeerd uit. Uit Italië, Oostenrijk, Zwitserland, Engeland, Pakistan en Perzië komen be richten van grote overstromingen. In Perzië gebeurde een gruwelijke ramp toen duizenden bedevaartgangers voor het kolkende water een toevlucht zoch ten op een tempelterrein, door hoge mu ren omgeven. Drie meter hoge golven sloegen over de massa heen en zeker twee duizend personen verdronken. Voor ’t diploma Boekhouden (Associa tie) slaagden voor het avondexamen mej. - x x Thea Faber, en de h.h. G. Eizenga, H. dag<V*n Tippersma, A. Roosenstein en S. Zeilstra, opgeleid door de heer P. Kooi, Leraar Boekhouden, Jollenstraat 7, Sneek. B(j Koninklijk Besluit van 20 Augus- tus is aan mr F Hollander op zijn vér- 1. T. Bakker, 2. G. H. Gerbrandij, 3. Tj.. zoek, met Ingang van 23 Augustus 1954, eervol ontslag verleend uit zijn ambt van officier van justitie by de arrondis sementsrechtbank te Amsterdam. By K.B. van 11 Mei werd hy als officier van justitie overgeplaatst naar Alkmaar. Het aam mr F. Hollander op zyn ver- IJLST, maand Juli. Geboren: Hinderika d. V. Willem Ziengs en Akke Faber; Rinske d. v. Ja cob Visser en Marijke de Glee; Reinder z. v. Klaas Hoomans en Geeske Zijlstra; Diederd z. v. Wopke Langeraap en Klas- ke Kuperus; Catharina Elisabeth d. v. Hendrik Bernardus Kossen en Elzeline Christine Offerhaus; Johannes Bartholdi 2. v. Jan IJbele de Vries en Cornelia Hiemstra; Okke Sybolt z. v. Sijbolt Okke de Vries en Froukje Feenstra; Jan z. v. Jan Zijsling en Brunhilde Garbelmann. Ondertrouwd: geen. Gehuwd: Adrianus van der Wensch, 29 jr. te Makkum en Feikje Terluin, 26 jr. te IJlst. Overleden: Maria Hendrika BaaiJ, 74 jr„ weduwe van Jacob Wiersma. i (kinderen en ouderen) ten volle werd i genoten. Des avonds restte nog de estafette en de traditionele levende stoelendans. Aanvang 7 uur stond op het program ma, maar het was 7.45 uur toen werd aangevangen met een zeer spannende estafette, waarin als no. 1 uitkwam de ploeg bestaande uit de dames M. Wiarda- de Vries en Sj. Nieuwland en de heren Jan S. Abma en A. G. Gerbrandij. De 2e prijs was voor de dames T. Ger brandij-Breeuwsma en H. Bonnema en de heren A. T. Rypkema en W. Bakker, terwijl de dames Tine Bakker en Hinke Winia en de heren J. Heerschop en C. Zondervan beslag legden op de 3e prijs. Als slot van de avond werd gehouden een stoelendans voor dames en voor he ren. Bij de dames werd de eerste prijs gewonnen door Sj. Nieuwland; de 2e pr. Vos; Gerbrand Frans Maria z. v. Herman T. Gosliga-Zijlstra en de 3e pr. door W. v Bakker-Veninga. Bij de heren was ie prijswinnaar P. H. Gerbrandij, 2e J. Schukken, 3e J. Heerschop. In de optocht (des morgens gehouden) was de le pr. gr. wagens voor „De Pop penkast”; de 2e pr. voor „Kneppelfreed”. brikje de Vries, 18 jr.; Klaas Hospes, 24 KI. wagens: le pr. Bruidspaar met „Trou wen is fijn, maar ’t moet niet op Dieren dag zyn’’; 2e pr. Kabouters. KI. Groepen: le pr. „Hoepelrokken en Pruikentijd”; 2c pr. „Pake en Beppe”. Groep 3: Enkelingen: le pr. Bakkertje; 2e pr. Bloemenmeisje; Se pr. Aap. ’t Was laat geworden eer het einde kwam van deze welbestede en goed ge slaagde dag. Allen spoedden zich na af loop zo vlug mogeiyk naar huis, van na- Maandag 28 en Dinsdag 24 Augustus. Amicltia Theater, ’s Avonds 8 uur: „Roman Holiday”. Dinsdag 24 Augustus. „Symphonia”. Vergadering in hotel Ozinga, Lem merweg. Woensdag 25 en Donderdag 26 Aug. Amicitia Theater, Smeek, ’s Avonds 8 uur verfilming van H. G. Wells’ beroemde boek: „Stryd om heelal”. NIJLAND, 18 Aug. Na een dag van zonneschijn, van volop zomer kwam een nacht van regen en een morgen met een wisseling van zonneschijn en zwaar be trokken lucht, waaruit af en toe regen druppels naar beneden kwamen. Bezorgd keken de bestuursleden van de Oranjevereniging naar de lucht. Zou het, na het terecht uitgestelde feest van vori ge week Donderdag, ook nu op een mis lukking uitlopen? Evenwel ’t liep mee en om hafnegen vanmorgen stelde de optocht zich op, klein, maar van zeer goed gehalte (wie zag o.a. „Knepelfreed” eerder zo goed uitgebeeld?) De Landelijke Rijvereniging „De Water-Poorters” kwam aan de kop, de muziekver. „Excelsior” daarachter en vervolgens de wagens enz. Ze trokken door het met vlaggen versierde dorp, wat natuurlijk veel volk op de been bracht en zodoende leefde men dadelijk in de sfeer van deze feestelijke dag, waarop ons sportterrein, door de goede zorgen van het bestuur der Oranjevereniging omge toverd met Nederlandse, Friese en oranje vlaggen tot een waar feestterrein, geen uitzondering maakte. Hier aangekomen, werd de optocht ont bonden en weldra een aanvang gemaakt met de volksspelen, die zich als altijd in een flinke belangstelling mochten ver heugen. Dank zy het feit, dat het weer zich (met uitzondering van een enkele bui) de gehele dag goed hield, slaagde deze feestdag zeer bijzonder. Voordat de eigeniyke volksspelen be gonnen gaven de „Water-Poorters” een demonstratie van hun kunnen, waarbij H. G. Gerbrandy met „Modeletta” een sprong maakte van 1.40 m hoog en 2 ruiters 2.50 m. ver sprongen, resp. met hindernis van 6.80 en 1 m. De uitslagen van de volksspelen laten wo hier volgen: Wielerwedstry'd (met kl. versnelling) heren: 1. P. H. Gerbrandy, 2. O. Tjalsma, 3. H. G. Gerbrandy, 4. C. Zondervan. Ballontrapen (na loting): 1. R. Stallin- ga-Dantuma, 2. E. Bootsma-Jonkman, 3. H. G. Gerbrandij. Wielerwedstryd dames (kl. versnelling) vliegt nu door de heen! De burgemeester zat diep in gedach ten. Hy kon de leraar wel wegkyken, die een baas waar hy een vak kan leren. Bij het gebouw van zijn idealen had wegge- was niet in de stemming voor mop- j was, kende hij: deze man had een hoge opvat- af, 1 Haentjens. Mijn zoon kan toch niet in belang van de jongen het zwaarst wegen zien. Maar U weet hoeveel professors U begrijpt.... daar zit méér aan vast, baar te zyn. Maar dat de jongen tegen naar de Universiteit, werd hjj bijna Wat betekent hy in zijn kring? Welk een vreemde had gezegd, wat hy tegen gereden door een geweldige slee. Er neer de jongen zei: vader, ik wil inge- staarde voor zioh uit. Het was mpeiliyker betrouwbare leiding. Hc zou onder geen en goede clubgeest.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 2