Ramp dreigt in Oost Overijsel door de zware regenval i I Eerste steen van boerderij „Wallegaast" gelegd Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Een waardevolle cursus voor werkende meisjes „SYMPHONIA” HERREZEN Speeltuinver. De Noorderhoek Rijlihanto II te Rijs geopend 109e Jaargang No. 68 I s r Bioscoopnieuws Vliegende schotel bij Hattem Benoemd Geslaagd waargenomen Gevaarlijke bocht bij Scharnegoutum Kruispunt bij de Wellebrug wordt verlicht -Het Sneaker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Redactie-adres KLE1NZANL) 7 - Iele» 2872 Boerderij in de as gelegd Om op school mee te doen Zuster Ignatius verliet Sneek Vrijdag 27 Augustus 1954 V erkeersongelukken - Boer; 6e Heakie Stok* Je Jan 1 'V' <- VRUDAGS- Redacteurs L. K1EZEBR1NK gramma staat. De zoon van niemand. een verga- K.L.M.-DOUGLAS D.C.6b VERONGELUKT OUDEGA (W.). Met ingang van 20 September is benoemd tot hulp-postbode te Den Haag de heer Tj. Wiersma Jr., alhiex gezamenlijke uitvoering en met een solist voor een in de komende winter te geven concert. Voorts zal aan het Gemeentebestuur gevraagd worden het orkest te sub sidiëren, terwijl tevens een actie voor het winnen van donateurs op het pro- bestuur, p.a. Nassau Dillenburgstraat 8. Medewerkers uit de omgeving van Sneek zijn eveneens van harte welkom. Voor Onze stadgenoot de heer E. G. Dijkstra slaagde te Leeuwarden voor het Brood- en Banketbakkersvakdiploma, theorie en praktijk. In Rotterdam slaagde voor het brevet Heren- en Jongsbovenkleding en Heren modeartikelen de heer H. A. Bos alhier. V.l.n.r.t Gezagvoerder C. C. Harman le vlieger A. J. de Wolf 2e vlieger R. M. T. Meyers stewardess Mej. C. v. d. Mark le steward G J. van Schaik Mecano S. B. Geertsema Mecano L. C. Koppenol 2e steward C. L. Feekes - 2e telegrafist A. F. Van Aggelen. Zondagavond omstreeks 9 uur is boven Hattem een vliegende schotel waargeno men. Baronesse van Heeckeren van Mole- caten deelde het Alg. Handelsblad mede, dat op dat tijdstip een gast van Moleca- ten, op weg naar huis, het verschijnsel waarnam in N.-N.W. richting. Hij snelde naar Molecaten terug om de gastvrouw te waarschuwen, die met een huisgenote de vliegende schotel geluidloos met grote vaart als een vallende ster met vuur- staart achter de bomen zag verdwijnen Het voorwerp, dat inderdaad de vorm van een schotel had, was hel verlicht, had geen stralenbundel, maar binnenin ver toonde het een grote, brede witte ring. Bouke de Jaasma. voor het „Landbouwtractorenre- Praktijkschool ren lang niet het kwantum zullen kunnen leveren, waartoe zij aanvankelijk in staat dachten te zijn. Pootaardappelen van de beste kwaliteit zijn eenvoudig verdwenen en opgelost in de modder. De rogge ligt volkomen plat. Het stro ziet er grauw uit en is van slechte kwaliteit. Van de tien boeren zitten er zeven met zorgelijke ge zichten te cijferen want zij zijn niet ka pitaalkrachtig genoeg om de geweldige strop, die het weer hun in het vooruit zicht stelt, op te vangen. Door de regenval van de laatste dagen stijgt het water in de rivier de Steen wij - ker Aa onrustbarend. Vele landerijen dreigen overstroomd te worden, terwijl de lagere gedeelten reeds ondergelopen zijn. Soldaten uit het legerkamp Steen- wijkerwold zijn te hulp geroepen om de dijken te versterken. Ook zijn politie mannen op wacht geplaatst opdat de dij ken niet door onbevoegden zullen wor den doorgestoken. De toestand wordt cri- tiek geacht. De soldaten houden ook des nachts de wacht. Advertantleprij» 15 cl par Bij contract (handcltadv.) lager. Abonnementsprijs f 3. - par haW jaar. Franco per poet 3.75 per hall jaar. i Giro 50748 ten name van Firma t 1 Drijfhout. Sneek. kelijkheids-onderwijs” individueel karakter. De energieke vereniging „Riis Foarüt” die allerlei initiatieven neemt om de naam van Rijs als toeristencentrum op de voorgrond te schuiven opende Dinsdag haar tentoonstelling, betrekking hebben de op landbouw, handel en industrie „Rijlihanto II”. Een tentoonstelling wel ke ondergebracht is in een aantal grote tenten, waar 48 stands aanwezig zijn, ter wijl er nog 11 buitenstands zijn. De ope ning, Dinsdagavond, trof het niet met het weer, maar dat behoeft de initiatiefne mers niet te ontmoedigen, want de baro meter ging in de goede richting. Nadat presidente freule Q. J. J. van Swinderen de genodigden had welkom geheten, sprak de loco-burgemeester van Gaaster- land, de heer P. Bosma, de officiële ope ningsrede uit gedeeltelijk op rijm toen hij de standhouders naar voren bracht waarin hij van „Riis Foarüt” gewaagde als de „kleine gemeenschap met de grootste initiatieven”. Er is moed nodig om in een kleine plattelandsgemeenschap zo’n grote expositie op touw te zetten, maar in deze tijd van opbouw heeft men behoefte aan gedurfd initiatief. Nadat de loco-burgemeester de tentoonstelling offi cieel had geopend, maakten de aanwezi gen een rondgang langs de stands. Het blijft natuurlijk niet bij deze expositie daar te Rijs. Rond deze worden allerlei feestelijkheden gehouden. Woensdag en heden is er een groot muziekconcours van de Chr. Bond van Harmonie- en Fanfarekorpsen, een marswedstrijd en de modeshows ontbreken niet. Het Haagse Kindertoneel komt Vrijdag het sprookje Sneeuwwitje opvoeren en sensatie wordt er dan gebracht door de Motorkozakken. Zaterdag treedt er o.a. de Snitser Skots- ploech op en is er muziek van een boe renkapel en de Leeuwarder Arbeiders Muziek Vereniging en tot slot een groots vuurwerk. Woensdagmorgen is te Oldehove (Gr.) de boerderij van de heer K. M. Talens door een uitslaande brand grotendeels in de as gelegd. De schuren brandden geheel uit en ook het woonhuis werd door het vuur aangetast. De brand werd in de vroege morgen bemerkt door de bedrijfs leider, de heer Niemeyer in een der schuren, waarin hooi en stro lagen op getast. Vermoedelijk is broei de oorzaak. De heer Talens had zijn bedrijf juist ver kocht aan een Zeeuwse boer, de heer Dekker. De boerderij was tegen brand verzekerd. Daar waren ze allemaal tegenwoordig, afgevaardigden van instanties en com missies, die hebben geijverd voor de ruil verkaveling en deze boerderij bouw. De heer H. Wind, uit Sneek, de man die van instantie naar instantie is gelopen, van commissie naar commissie, van vertegen woordiger naar vertegenwoordiger, de man die Woensdag ook de leiding van de plechtigheden rond de eerste steenlegging op zich genomen had, sprak een wel- Komstwoord in de keet, de oase van droogte temidden van de soppige grond. Hij richtte zich tot de vele afgevaar digden van instanties en commissies. De heer Wind, die op verzoek van het wa terschap als bemiddelaar tussen de ver schillende instanties is opgetreden, dank te allen voor de loyale medewerking die hij steeds had ondervonden. De bouw van de boerderij „Wollegaast” is volgens de heer Wind een geschiedenis geworden, een legpuzzle die toch is opgelost. De eigenaresse, de stichting „Pensioenfonds van de stoomvaartmaatschappij „Neder land”, had haar voorzitter gestuurd. Jhr. mr H. L. A. van Kretschmar van Veen kreeg een zilveren troffel aangeboden door de aanstaande pachter, de heer M. Schurer uit Tjerkgaast. Hierop metselde mr van Kretschmar van Veen een symbolische steen met de datum in de muur van de boerderij. Hij wees in zijn toespraak op het belang, dat de stoomvaartmaatschappij heeft bij de landbouw en de veeteelt. De maatschappij zorgt namelijk mede voor het vervoer van landbouwproducten en wat hier tot stand is gekomen is te danken aan de goede samenwerking tussen particulier initiatief en overheid. In de prachtige Frans-kalkstenen ge denksteen is de naam gebeiteld van de voorzitter van het pensioenfonds en de naam van de boerderij en het ruilverka- velingsgebied. Ook jhr mr van Kretsch mar van Veen had nog een verrassing. Hij bood symbolisch ook een gedenk- Verschijnt: DINSDAGS en Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) In de rijksweg SneekRoordahuizum Leeuwarden bevindt zich te Scharne goutum een zeer gevaarlijke bocht. Hier hebben in twee weken tijd tengevolge van slipongevallen twee mensen het leven verloren. De A.N.W.B. heeft de rijkswaterstaat dan ook verzocht ten spoedigste deze gevaarlijke toestand te verbeteren. Op de hoek van de Scheveningseweg en de Van Stolkweg in Den Haag is de 87-jarige mevrouw J. C. Kruit van de Scheveningseweg, toen zij onvoorzichtig de trambaan overstak, onder een wagen van lijn 8 geraakt en op slag gedood. De vierjarige G. P. P. Emmerik, wo nende in de Billitonstraat te Groningen, is in de Riouwstraat bij het plotseling oversteken van de weg onder een passe rende auto terecht gekomen. De bestuur der reed met een matige snelheid en pro beerde nog te stoppen, doch hij kon niet voorkomen, dat het kind tegen de auto opliep, onder het voorwiel terecht kwam en daarbij op slag werd gedood. Dit requisitoir is over de hoofden van de verdachten heen een waarschuwing aan de ouders van leerlingen van kweek scholen en andere scholen om hun kin deren soberheid te leren en niet tegen elkaar op te bieden wanneer het om feestjes en uitstapjes gaat. Met deze woorden citeerde de officier van justitie bij de rechtbank te Arnhem een uitvoerig reclasseringsrapport, opge maakt over twee twintigjarige jongens uit Velp en Arnhem, die, om aan geld te komen, offerbussen hadden gestolen uit rooms-katholieke kerken te Eist, Nijme gen en Arnhem. Zij waren leerlingen van de rijkskweekschool te Arnhem en had den een permanent tekort aan zakgeld. Om toch mee te kunnen doen aan fuifjes e.d., die veelal van de school uitgingen, pleegden zij kerkschennis. In ernstige woorden gewaagde het re classeringsrapport van de hand over hand toenemende gewoonten om cocktailpar ties en dure uitstapjes te organiseren on der leerlingen van dergelijke inrichtingen waarbij soms bijzondere kleding moet worden gedragen. Taxiritten e.d. zijn geen zeldzaamheid. De ouders doen veelal daaraan mee door met zakgeld, kleding en luxe tegen elkaar op te bieden. Het gevolg is, dat financieel minder draag krachtige leerlingen, die toch mee willen doen, de verkeerde weg opgaan. Herhaal delijk komen kleine diefstallen in de; kleedkamers e.d. van deze scholen voor. De officier eiste tegen beide jongens een voorwaardelijke gevangenisstraf van acht maanden. Naar Ons Noorden meldt heeft Zus ter Ignatius, het hoofd van de R.K. Meisjesschool St. Bonifatius, Sneek ver laten. Gedurende de zeven jaren welke zij de leiding van deze school had, is het haar gelukt het R.K. onderwijs aan meisjes in geheel nieuwe banen te lel den, waarvoor zij van bevoegde zijde zeer veel waardering ondervond, zoveel zelfs, dat vele collega’s, die onderwijs vernieuwing voorstonden, op advies van de inspecteur voor het lager onderwijs, de heer R. J. Sipkens, bij haar kwamen om meer over de door haar ingevoerde methode te weten te komen. Haar nieuwe methode was gegrond op „wer en had een zeer Voor de Sneker school is het een gemis en haar opvolg ster, Zuster Eucharius, heeft zich in middels geheel van dit nieuwe onderwijs op de hoogte gesteld. Zuster Ignatius is nu werkzaam in dezelfde functie aan de R.K. Meisjesschool van het Moederhuis van het Gezelschap Jezus, Maria Jozef in ’s-Hertogenbosch. „Symphonia” had indertijd in onze stad een goede naam. Nadat het in 1933 was opgericht heeft onze’oud-stadgenoot H. B. te Strake enige tijd de leiding gehad, jeugdige leden zijn bijzondere plannen SNEEKER NIEUWSBLAD In de Huishoudschool zal a.s. Maan dag met een korte plechtigheid de Mater Amabiliscursus beginnen. Mater Amabilis: Beminnelijke Moeder, daarin ligt wel het hoge ideaal dat mej. Schou- wenaers uit Antwerpen voor ogen stond toen zij tijdens de oorlogsjaren met dit werk onder de R.K. meisjes in België begon. Zij was van mening dat de ge wone jeugdbeweging voor werkende meisjes van 17 tot 25 jaar weinig nut en aantrekkingskracht had. Toch was zij er van overtuigd dat deze meisjes buiten haar eigenlijke werkkring in ate lier, fabriek of winkel een vorming no dig hadden om in de toekomst goede huismoeders en waarlijke „persoonlijk heden’* te zijn. Zo begon ze dan met het Mater Amabiliswerk, dat zich in enkele jaren in België bestaansrecht verwierf en in 1947 ook in ons land georganiseerd werd. Het werk heeft zich ook hier enorm uitgebreid, zodat nu al in tiental len plaatsen van Nederland in diverse Huishoudscholen deze Mater Amabilis- cursussen worden gegeven. De cursussen worden gedeeltelijk beschouwd als nij verheidsonderwijs, terwijl ze andersdeels vallen onder vorming buiten het school verband. Ideaal is de lessen te geven in de werktijd van de meisjes, maar omdat dit niet altijd uitvoerbaar is, worden er meestal avondcursussen georganiseerd. Dus na de drukke werkkring nog eens inspannende lessen volgen? Verre van dat. De Mater Amabilislessen zijn geen „lessen” in de eigenlijke zin van het woord. Het zijn meer goede nuttige ge sprekken tussen lerares en leerlingen over Opvoedkunde, Kinderverzorging, Gezondheidsleer, Ziekenverpleging, enz.j Toen de 89-jarige heer J. Scheper te Onstwedde de weg wilde oversteken, werd hij gegrepen door een juist passe rende motor, die bereden werd door iemand uit Ter Apel. De heer Scheper werd zwaar gewond naar het ziekenhuis te Winschoten overgebracht, waar hij is overleden. Het zal de muziekliefhebbers in onze stdd stellig genoegen doen te vernemen, dat in een dezer dagen gehouden ledenvergadering besloten is dit eertijds zo be kende Sneker Symphonic Orkest, dat door ledenverlies enige jaren non-actief is geweest, opnieuw tot leven te brengen. Getracht zal worden een nieuwe dirigent te vinden, terwijl verder contact zal worden gezocht met een zangkoor voor een gezamenlijke uitvoering en met een solist voor een in de komende winter te geven De Toeristenbond A.N.W.B. heeft de gemeente Wymbritseradeel gewezen op de moeilijkheden die het verkeeer bij duisternis op het kruispunt bij de Wel lebrug te Woudsend ondervindt. Op dit punt komen de wegen uit Sneek, Balk en Lemmer samen. Daar hier geen en kele verlichting aanwezig is, kan het verkeer zich op dit kruispunt moeilijk oriënteren. De Bond heeft thans aan de gemeente voorgesteld hier een natrium lamp aan te brengen, welk voorstel door de gemeente tot uitvoering zal worden gebracht. Daarna nam de heer Fl. H. A. van Bergen de directie over, die deze functie pl.m. 20 jaar met grote energie en bekwaamheid heeft vervuld. In deze periode was „Sym phonia” zeer actief en maakte zij zich voor de muziekbeoefening in onze stad zeer verdienstelijk. Haar viel o.a. de eer te beurt de eerste uitvoering van de Mattheus Passion in de Martinikerk te Bolsward te begeleiden, terwijl haar jaar lijkse uitvoeringen met medewerking van bekende solisten, als Piet Everaarts, hobo, Salvatore Sterck, viool, Klaas Kueter, cello, Fr. Hesmerg, viool, een goede be kendheid genoten. Ook begeleidde zij tal van oratoria, trad zij meermalen ook bui ten Sneek op (o.a. in Drachten, Lemmer, Bolsward, Steenwijk en Rauwerd) en werden zelfs gramofoonplaten gemaakt van haar optreden in samenwerking met een groot koor van militairen. Om zijn werkzaamheden met hetzelfde succes te kunnen voortzetten is verster king van het ledental echter dringend noodzakelijk. Nieuwe leden kunnen zich vóór 31 Augustus a.s. aanmelden bij het slot was er een vossejacht in de Noor derhoek. Zes leden van de commissie wandelden door de Noorderhoek en ga ven aan ieder kind, dat hen herkende en om een nummer vroeg, hun nummer. Na 17 minuten kwam de prijswinnaar de nummers 1 t/m 6 inleveren. Aan dit spel, waaraan alle kinderen mochten deelnemen, zullen allen met plezier te rugdenken. Ook diegenen, wie geen lid der commissie, door de kinderen om een nummer werd gevraagd en dan in hun zakken om een kaartje met nummer zochten, dat er natuurlek niet in zat. Al met al enige middagen waarop de speeltuincommissie met plezier kan te rugzien en die een volgend jaar zeker herhaald zullen worden. En nu de uitslagen van de spelen. Jongens 6 en 7 jaar. Hardlopen met bal op plankje: le Jan Brens; 2e Melle Tichelaar; 3e Sjoerd v. d. Molen; 4e Japie Reen. Hardlopen: le P. Brink; 2e Bosgraaf; 3e H. Yntema; 4e J. Nauta. Meisjes 6 en 7 jaar. Blokjerapen: le Annie Meijer; 2e Klaske Terpstra; 3e Jannie Poiesz; 4e Liesje Draaisma. Was op lijn hangen: le Tineke Tippersma; 2e Dinie Wagenmakers; 3e Antje Rypmaj 4e L. Holkema. Jongens 8, 9 en 10 jaar. Zaklopen: le Pier Koopmans; 2e Henkie Silvius; 3e Jasper Bosma; 4e Jan Jasper. Hardlopen met bal uit teil met water happen: le Reinder v. d. Veen; 2e Theo Damstra; 3e Jan Nauta; 4e Hendrik Lageveen; 5e Theo de Haan. Meisjes 8, 9 en 10 jaar. Hinkkamp: le Elsa Meyer; 2e Aukje Wagenmakers. Sprong met vastgebonden benen: le Janneke Steenbergen; 2e Greetje Smit. Jongens 11 en 12 jaar. 50 m. Hard lopen: le Willem Bosgraaf; 2e Gerrit Kuik. Hardlopen en verkleden: le Hans Stilma; 2e Jefke de Visser; 3e Jopie de Voor het ruilverkavelingsgebied „Wollegaast” was het Woensdag een grote dag. „Wollegaast” gelegen aan de rijksweg van Sneek naar Lemmer, enkele kilometers van Spannenburg, is niet alleen de naam van ''et grondgebied, maar tevens de naam van een boerderij die, nog in zijn geraamte, Woensdag toch het middelpunt was van een intense belangstelling, aldus meldt Ons Noorden. Gesprekken waarop vanzelfsprekend geen huiswerk volgt, al krijgt de leer linge na afloop wel alle lessen gestencild mee zodat ze altijd geraadpleegd kunnen worden. De praktijk is natuurlijk niet vergeten. Maar denkt u niet dat een meisje, zelfs na een drukke werkdag, niet met plezier een lekker slaatje zal klaarmaken of een aardig rokje naaien? En wat te zeggen van het aantrekkelij ke vak smaakontwikkeling, dat o.a. om vat het aanbrengen van een bescheiden make-up, het kledingprobleem, woning inrichting? Elk werkend meisje, dat toch immers altijd in de eerste plaats vrouw blijft, moet dit cursusprogramma dat op zo’n handige manier uitgevoerd zal worden, wel aantrekkelijk vinden. Dat blijkt ook wel uit het feit dat al 48 meisjes zich hebben opgegeven, zodat men met twee cursussen kan beginnen. De gehele cursus zal drie jaren duren. In de wintermaanden zullen de lessen in de school gegeven worden, terwijl de zo mermaanden gereserveerd worden voor excursies. Ook dit onderdeel van het programma kan zeer belangrijk en ge zellig zijn. Trouwens de „gezelligheid” staat bij deze lessen zeker op de voor grond en menig meisje dat in Sneek haar werk heeft maar niet haar „thuis”, zal in deze kring van gelijkgerichte meisjes waardevolle vriendschap vinden. Is deze Mater Amabiliscursus georga niseerd voor R.K. meisjes, ook voor Protestanten bestaat er een dergelijke scholing welke men het Zonnebloem- werk noemt. Bij informatie bleek ons dat ook in Sneek een begin gemaakt is deze Zonnebloemoursus te organiseren. Een bijzonder afwisselende film, die ons nu eens op een grafelijk landgoed dan weer in een merkwaardige boeren hut in de bergen brengt. Ze behandelt de tragedie van een kind dat zijn ouders niet mag kennen en dat zijn leven van hun kering eindigt in een moment van zelf opofferende moed. Een fraai gefotogra feerde Italiaanse film geproduceerd door Giuseppe Bordogna, die u vooral de woeste natuur van de marmergroeven van Carrara toont. aan en een Een uitge- dat de repetities bij voldoende belang stelling zo spoedig mogelijk hervat kun nen worden. Binnenkort wordt wederom een verga dering gehouden, waarin een nieuw be stuur zal worden gekozen. in voorbereiding. Bij volledige medewerking is de be zetting thans: ca vijf le violen, vijf 2e violen, twee celli, twee hobo’s, Eng Hoorn, twee fluiten, twee klarinetten, twee hoorns, twee trompetten, twee trombones, pauken en piano, eventueel nog aangevuld met een harmonium. Voor gegadigden zijn nog een Symphonia toebehorende altviool contrabas ter beschikking. breide collectie muziek is aanwezig, Vriezenveen, zwaar getroffen gemeente, zal morgen een rapport aan de provinci ale griffie te Zwolle zenden, dat een beeld geeft van de schade die er is aan gericht. Men schat dat op het ogenblik zeventig procent van de aardappeloogst verloren is gegaan. Ook in andere gemeenten in Oost- Overijsel en Twenthe ondervindt men grote overlast van het water dat uit de hoger gelegen Duitse gebieden naar ons land stroomt en uitgestrekte gebieden onder water zet. Vriezenveen staat thans voor een grote ruilverkaveling en daar door is aan de afwatering van het gebied rondom deze plaats niet meer de aan dacht besteed als voordien wel het geval was: de afvoer van water is uitzonderlijk slecht Vele boeren kunnen eenvoudig niet op hun landerijen komen omdat de toe gangswegen modderpoelen zijn geworden. De velden met rogge en haver staan onder water. Op het ogenblik is de rogge- oogst reeds voor vijftig procent verloren gegaan en de haver is er nog slechter aan toe. De hooi-oogst was reeds slecht en aan de tweede snit komt men niet toe. Ook de landbouwers en verveners staan er buitengewoon slecht voor. De gewassen rotten weg en de stapels turf staan als natte bultjes hoogveenpap in de voortdurende regen. Het zal zeer lang duren voor deze brandstof droog is. Ook in Vroomshoop, dat met Vriezen veen de meeste last van het water onder vindt, is de toestand slecht. Hier werd gisteravond eveneens een vergadering gehouden om de schade vast te stellen. De schoven staan in het water en de haver staat als riet in een rivier. Het zal onmogelijk zijn met de maaimachines naar de landerijen te gaan, aangezien deze zouden wegzakken; op vele plaatsen zal de zeis er aan te pas moeten komen. Intussen vragen de aardappelmeelfa brieken in het Noordoosten van het land de boeren nu reeds om meer te leveren dan zij aanvankelijk hebben toegezegd. Dit in de wetenschap dat honderden boe steen aan waarop is afgebeeld de vlag van de stoomvaartmaatschappij, de Friese vlag en de naam „Wollegaast”. Hierna voerden nog vele sprekers het woord. Onder hen bevonden zich de voorzitter van het ruilverkavelingsge bied, de heer B. K. Okma, de hoofdop zichter van de Ned. Heide Mij. afdeling Heerenveen, de heer Prummel, ir de Boer uit Leeuwarden die belast is met de boerderij enbouw van het ministerie van volkshuisvesting en wederopbouw, de heer Haandrikman voor de afdeling boer- derijbouw van de cultuur-technische dienst uit Leeuwarden, de heer D. IJsel- stein, hoofdopzichter van de provinciale waterstaat in Friesland en de heer J. Beetsma, secretaris van de ruilverkave- lingscommissie voor Nederland uit Zwolle. Hiermede was de plechtigheid rond de boerderij „.Wollegaast” gesloten. In de keet van het aannemersbedrijf „Friso” uit Sneek waar langs de wand tekeningen een goed beeld gaven van de fraaie boer derij die hier in wording is, werd nog even gezellig nagekaart. In de veengebieden van Oost-Overijsel voltrekt zich op het ogenblik een ramp: de schade welke is veroorzaakt door de stortbuien van de laatste maanden is zó groot dat honderden boeren voor financiële moeilijkheden zullen komen te staan, aldus het Alg. Dagblad. Het telegram dat de commissaris der koningin in Overijsel aan de gemeentebesturen heeft gezonden met de vraag op te geven hoe groot de schade is in hun gemeenten heeft ertoe geleid dat op tal van plaatsen gisteravond spoedvergaderingen zijn gehouden van gemeentebesturen en boeren, landbouw coöperaties en landbouwconsulenten om de schade te taxeren. Die schade zal nog toenemen als de regenval aanhoudt. Voor de kinderen van haar leden en tegen geringe vergoeding ook voor de overige kinderen in de Noorderhoek heeft de nog jonge speeltuinvereniging Noorderhoek enige kindermiddagen ge houden. Op Woensdag 2 Augustus waren de jongste groepen in de speel tuin verzameld, waar de heer Jorna zijn poppekast vertoonde. Behalve op dit spel, waar de 'kleintjes bijzonder van genoten, werden ze op snoep getrac- teerd. Voor de groteren waren kinder spelen georganiseerd op Zaterdag 7 Augustus. Daar Pluvius de vereniging niet goedgunstig gezind was werden om half zes de wedstrijden onderbroken en op Zaterdag 21 Augustus verder afge werkt. Ieder kind mocht voor twee spe len inschrijven, zodat de kansen op een prijs niet gering waren. Een spel dat buitengewoon veel genoegen gaf was het hardlopen en een bal uit een teil water happen. De behendigste in het balhap- pen won hier van de snelheid, terwijl vele bloesjes reeds voor de helft wer den gewassen, waarvoor de moeders de vereniging dankbaar zullen zijn. Als Bij de Leidse Onderwijs Instellingen behaalde onze stadgenoot S. van der Wal het studiecertificaat voor de cursus „Tractoren” met de aantekening „zeer goed”. Eveneens slaagde hij praktij kexamen paratie” aan de Praktijkschool voor Landbouwmechanisatie te Slootdorp Wie- ringermeerpolder. Boer. Meisjes 11 en 12 jaar. Hardlopen en verkleden: le Rudie van der Meer; 2e Hennie Silvius. Hardlopen 50 M.: le Joeke van der Wal; 2e Frederika Osin- ga; 3e Toosje Boekema; troostprjje Trijntje Samplonlus. Meisjes 13 en 14 jaar. Voetbal ver werpen: le Wiesje Teensma; 2e Carl* Huisman; 3e Hetty van Wieren. Hard lopen met bal: le Joke Piersma; 2e Carla Huisman. Voor alle leeftijden Vossenjacht: 1* Carla Huisman; 2e Hans Stilma; 3e Jao. Tamminga; 4e Andries Toren; 5e M MS kfe.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1