Veranderingen bij het V.G.LO. Predikbeurten G. 1 VANHIERENDAAR1^^^ Gau, in leaf doarpke yn e Legegeaën xr Lil) AGENDA ♦Vrijf Kou en Pijn weg met DAMPO is lasser Mijn man Op hol geslagen jeugd SCHOOL In 198114 millioen inwoners V.v. Heerenveen gaat vergoeding geven S. 1 Zonda^dienst Ookter, Apotheek en Zusters Zilveren Doeltournooi v.v. „Black Boys” Op het kantje Wat men in ringen leveren kan Biedt DIKHOFF V het billijkst an Onderwijst zelfdiscipline en verkeersregels Opbrengst collecte Gevonden voorwerpen I eX*' Adveitentie LM. KBSS Dat binne dan de eastlike grinzenl een ware Grinzen. Advertentie Sctl Lngez Mededeling. ZONDAG 29 AUGUSTU 1954. Advertentie i.M. O. S a n t e m a. ’s avonds 7.30 uur Ds. 4 het 1 1 I 1 I 1 zes met Door de veel korte re behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu ein delek eens een 100% veilig wasmiddel. Sjuch, sa’n ütspraek jowt bitrouwen yn hwat fierder folgje sil! Nou de südlike. De Aid Ryd en de Griene Dyk, seit master Krins. Ja, dat is bitreklik! Ik soe der meat foar fiele, de Snitsermar as grins oan to nimmen, omdat it bütlan oan de eastkant fan 'e Griene Dyk bij aids en ek hjoed- de-dei noch wol troch Gauster boeren brükt waerd en wurdt. Ik h&ld it op de opfeart dy by Oedsma (Abe Kornelis wennet op dy pleats) wei ünder de dyk troch rint en dy't ik wol ris bineamd heard haw als Kornelis-opfeart. Dy roun by dlds via de Goayingearster Kolk en de Side Sylroede lit yn 'e Snitser Mar. Der by dy Kolk hat sünder mis in syl lein, de Goaijingeaster syl, wol 'k hawwe. De nammen Kolk en Sylroede wize der ommers beide op. HO( FE[ NED. HERV. KERK SNEEK. Voorm. 10 uur Dr K. H. Siccama. Nam. 5 uur Ds. H. Sondorp. BAPTISTEN GEMEENTE. Kerkgebouw: Willem Lode wij kst raat IJsbrechtum: Brink. Ijlst: voorm. 9.30 uur de heer E. S. de Jong van Bolsward; nam. 2 uur Ds. B. Albada. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Woudsend: nam. 5 uur Ds. H. D. Wot- linga va» Ameland. Ijlst: Geen dienst. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Voorm. 10 uur Ds. M. v. d. Meulen. DC H/ na ■'i'" Al weken lang telt ons buurjongetje mij op de dikke vingertjes voor hoeveel nachtjes slapen hem nog van de grote gebeurtenis scheiden. Ik leg hem maar niet uit dat zijn rekening bijna nooit klopt elke wijze les stuit in deze da gen immers af op de diep in zijn hoofd en hart gewortelde verwachting: dat leer ik straks op de grote school. Tellen leer ik op school, een rollende R leer ik op school, verafschuwde Havermout eten leer ik op school, boodschappen onthouden leer ik op school. Toen zijn moeder hem na een verdacht voorval argwanend vroeg of hij misschien jokte, zei hij vastberaden: „Dat leer ik straks op de grote school”. Zo leeft hij zijn da gen en slaapt hij zijn nachten naar die grote gebeurtenis toe; zijn eerste school dag. Ik verbeeld me, dat zijn stap stevi ger wordt, zijn rugje nog rechter en zijn schouders smaller onder mijn liefkozende hand, die hij overigens minachtend af schudt. Hij de zelfstandige, die over zoveel nachtjes slapen de drempel van de grote school zal overschrijden, erkent niet meer een liefkozende of een hel pende hand. Ernstig gaat hij door de da gen, doet afstand van zijn zandvormpjes ten behoeve van zijn jonger zusje dat nog niet aan de poort van het grote leven staat Bij levensmijlpalen behoren cadeaux en zo ga ik er over denken wat ik hem bij dit belangrijke evenement kan schenken. Wat kreeg ik zelf bij die gelegenheid? En dan zie ik me zelf zoals ik vereeuwigd ten op die oude schoolfoto: een mager 2829 Augustus 1954. Vanat Zaterdagmiddag 4 uur: Dokter J. Dethmers, Jousterkade 6, Telef. 2585, (b.g.g. no. 3000). Apotheek Vanat Zaterdagavond 6 uur: A. J. v. d. Sluis, Marktstraat 12. Kraamverpleging Zuster W. Feenstra, Grootzand 47 Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat verrukke lijk schuim. Geen papje vooraf te maken Alle vuil trekt enorm snel uit het goed; in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. CHR. GEREF. KERK Voorm. 9.30 en nam. 5 uur Ds. N. Brand- sma. N^, de skiednis jan Gau is net in forhael fan greate, wr&ldforneamde foarfallen, al sizze de Aide boeken dan ek, dat dér in bisskop fan Utert to wrdld kommen is, üt it slachte fan de Friezen-kening RedbadDer binne gjin greate slaggen foarfallen, lyk as op in hiele bult oare plakken yn Frysl&n, yn e tiden fan Skieringers en Fet- keapers. Der hat ek net in kleaster stien, lyk as op mannich doarp yn üs heitel&n. En dochs is de histoarje fan Gau tige de muoite fan it lézen en kennen wurdich. voorm, 9 uur Ds. Stap. H.' Doop; nam. 1.30 uur Ds. Stap. On derwerp: „U blijft toch niet zitten?” Oudega (W.): nam. 1.30 uur Ds. van Dullemen. H. Doop. Oosthem: voorm. 9 uur Ds. de Noo van Hommerts; nam. 1.30 uur Ds. Brou wer van Koudum. Scharnegoutum: voorm. 9.15 uur Ds. C. P. van Andel; nam. 1.30 uur Ds. C. P. van Andel. Cat.-prediking. Sandfirden: voorm. 9 uur Ds. van Dulle men. Woudsend: voorm. 9.30 en 's avonds 7.30 uur Ds. H. Pol. Yn 1511 foun ik al in 4'/2 pm. mied- Idn bütendyks „de Rode Koe” (hjoed- de-dei Reakou neamd. (Gm. Skearne- goutum, Seksje C nr. 51). Buten de Griene dyk foun ik yn datselde jier ek de Ocka-faerd en de Ockafoerd sloet. Zuster straat 14. It kin ek wêze, dat de forbining fan Kornelis opfeart en Aid Ryd ek as grins tsjinne hat, mar dat wil my net rjocht oan omdat de krite l&n tusken dy forbi- Voorm. 9.30 en nam. 5 uur Ds. Ph. Lin deman. Vrijdag 27 Aug. 's avonds 8 uur Bijbel lezing en Bidstond. AERE PERENNIUS. Vergadering van Gelovigen. 10 uur bij eenkomst. NED. HERV. KERK. Goënga: voorm. 9 uur de heer R. v. d. Kooi. Coll. Noodl. Kerken en Personen. Gaastmeer: voorm. 9 uur Ds. Albada; nam. 1.30 uur de heer E. S. de Jong. Gauw: nam. 1.30 uur de heer R. v. d. Kooi. Coll. Noodl. Kerken en Personen. Heeg: voorm. 9.30 en nam. 1.30 uur Ds. Mr J. Schoenmaker. Hommerts: voorm. 9 uur Ds. Kranen donk van Woudsend. Jutrijp: nam. 1.30 uur Ds. de Noo. Nijland: voorm. 9 en nam. 1.30 uur Ds. Prins. Oppenhuizen: En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct per pak) in huis! düdlik oanjown troch in feart „de Sjaer- demasleat”, of sa’t de Gausters fan 1954 sizze, de Tsjirksleat. Dy feart wie neffens èlde kronyken alear in bilangrike for- bining-to-wetter tusken Frentsjer en Snitsermar en hjit nei it Aide Frentsjer- ter haedlingen-geslacht Sjaerda(ma)sleat. Der is tsjinwurdich net folie mear fan to sjen. Op somlike plakken is it in lan- sleatsje en net mear, mar üt ’e lichte, dy’t men efkes bisüdeasten de strjitwei by it Goutumer kleaster yn 'e rjochting Spears noch gewaer wurde kin, kin men in yn- druk krije fan syn oarspronklike breedte. De ütein fan dizze sleat, tsjin ’e Griene Dyk oan, is noch yn folie gloarje. Dy’t it binnenpaed SpearsSibranda- buorren lêns giet, folget fan ’e pleats fan Sybrandy op Spears óf oan 't Spearster set ta de loop fan dit êlde farwetter, dat dan fan it set in eintsje yn südlike rjoch ting de Aldfeart folget, oan de lome bocht ta en dan wer syn südeastelike koerts folget oan ’e dyk ta, dy’t er earst in eintsje yn noardeastlike rjochting bisel- skippet. mar dan al gau oerstekt en op ’e nij südeastlik troch de aloan leger wur- dende lannen nei de Griene dyk rint. Der sil fan filds wol in syl west hawwe, hwant hoe soene der oars skippen troch fearn hawwe kinne! Master Krins hat der ek hwat aer- dichs fan makke. Hy bigjint mei to sizzen, dat er sa sekuer mooglin. west hat: „Sommige overleveringen, zooals „de waarschijnlijk veel grootere uit gebreidheid van het dorp in vroe- „geren tijd enz. heb ik achterwege „gelaten, dewijl dat enkel gissingen „zijn, waarvoor men in den tegen- „woordigen toestand geen grond kan „vinden". Het reeds traditionele Zilveren Doel tournooi van de voetbalver. „Black Boys" wordt dit jaar op Zondag a.s. ge houden. Het strijdperk zal weer het Black Boys-veld in de Noorderhoek zijn. De wedstrijden beginnen 's morgens om kwart over tien met de ontmoeting Pur- mersteynL.S.C., om half twaalf ge volgd door MusselkanaalBlack Boys. Daarna wordt gepauzeerd tot half drie op welk tijdstip de verliezers van de ochtendwedstrijden tegen elkaar uitko men. -"ot slot volgt dan, om half vier, de finale tussen de winnaars. 's Avonds wordt de dag besloten met een feestelijke prijsuitreiking in de Foyer van Amicitia. Donderdag 26 Augustus. Amicitia Thea ter, Sneek. 's Avonds 8 uur verfil ming van H. G. Wells’ beroemde boek: „Strijd om het heelal”. Vrijdag 27 t/m Maandag 80 Augustus. Amicitia Theater, Sneek. ’s Avonds 8 uur en Zondag tevens te 5 uur: „De zoon van niemand”. Donderdag 2 September. Contact- en proefles-avond van het Jonkers Insti tuut, in Hotel Hanenburg, ’s Avonds 8 uur. Een herziening op de indertijd gepu bliceerde berekeningen omtrent de toe komstige loop van de Nederlandse bevol king, door het C.B.S., leverde de volgende cijfers op: De bevolking van Nederland, groot 10.200.000 op 1 Januari 1951, zal volgens de minimum schatting toenemen tot 13.168.000 in 1981 en volgens de maximum schatting tot 15.373.000 op diezelfde da tum. Het gemiddelde tussen deze beide uitersten levert ’n eindcijfer van 14.270.000 in 1981, d. w. z. een bevolkingsvermeer dering van 4.070.000 t.o.v. 1951. Brengt men op dit gemiddelde een emigratie van 20.000 personen per jaar in mindering, dan zal de toeneming niet 4.070.000, doch 3.237.000 bedragen. Bij een emigratie van 50.000 personen per jaar kan over de pe riode 19511981 nog een vermeerdering van 1.987.000 worden verwacht. Hoog boven het Meer van nemer in de Vogezen is een met vier en zestig passagiers Vier jongens tussen de vijftien en acht tien jaar, die door buren en leraren als „bescheiden en intelligent” werden be schreven, zijn gearresteerd omdat zij naar nu gebleken is ’s avonds eenzame wandelaars en zwervers in de parken van New York terroriseerden. Zij hebben min stens twee moorden op hun geweten: de gevallen van mishandeling en marteling lopen in de tientallen. Drie weken ach tereen hebben zij zo alleen uit sensatie- zoekerij in Brooklyn, een van New Yorks wijken, ’s avonds na donker een ware ter reur uitgeoefend. Een oude neger, die op een bank in een park sliep, hebben zij doodgeslagen. Een ander wierpen zij na mishandeling in een rivier; de politie heeft zijn stoffelijk overschot inmiddels opgevist. De vier jongelieden hadden het vooral voorzien op dronkaards en oude zwer vers, die de nacht op banken in parken plegen door te brengen. Maar zij hebben ook een aantal jonge meisjes aangevallen. Leider van de terreurbende was de acht tienjarige Jack Koslow, een bankbe diende. „Ik haat zwervers”, zei hij bij zijn arrestatie. Van Robert Rachenberg 15 jaar oud en H.B.S.-er, zeiden zijn bu ren: „Hij is een verlegen en beleefde jon gen”. Melvin Mittman (17) werd ge noemd: „Een aardige, rustige en betrouw bare jongen” en Jerome Lieberman werd beschreven als een „schuwe, maar leer gierige leerling”. Koslow droeg bij voorkeur zwarte kle ren en schijnt Hitler te hebben willen imiteren. Woensdagavond kwam de v.v. „Hee renveen” bijeen ter bespreking van de vraag de spelers vergoeding te geven, ja dan neen. Nadat verschillende spre kers het woord gevoerd hadden ging men tot stemming over, waarvan de uitslag was: voor het semi-prof 62, voor amateu» 46 en blanco 7 stemmen. Behalve Zwer ver en Heida hebben alle spelers van het eerste elftal gestemd voor het semi-pro- fessionalisme. Na de uitslag van deze stemming bedankte de heer F. A. Feleue als voorzitter, maar bleef lid van de ve*> sniginA. GEREF. KERK (Art. 31 K.O.) Koudum:’ voorm. 9.30 uur Leesdienstf nam. 2 uur Ds. Benschop (in de Doopsgez. kerk). GEREF. KERK. Oudega (W.): voorm. 9 uur Ds. v. d. Plaat; nam. 1.30 uur Leesdienst. Yn foarige Snitser Nijsblêdden (25/7, 8/8 en 26/8 1952) skreau ik ünder de titel „Om de Gauster Toer” al oer it aide lanskip, doe’t de Aldfeart in brede slinke wie, en de Droegefeart der in like brede ütrinder fan wie, dy’t foarsafier wy ’t üt it kaert- byld en de loftfoto neigean kinne, óf- damme is op it plak, hwat de Gausters hjoed-de-dei noch de Eker neame, mar fóar dy tiid moai wis noch fierder east liker trochroun hat. It üntstean fan it doarp seis, as in terpke oan in slinke soe dermei forklearre wêze. De namme fan dy slinken, Gau en de doarpsnamme Gau is der ek al in oanwizing foar. Hawar, hwa’t dat lênskipsbyld him nochris foar d’ eagen helje wol, moat de boppeneamde artikels der noch mar ris oer neilêze. Ik woe dit kear de lêzers ris hwat fortelle fan in hênskrift, dat in master fan Gau üs neilitten hat en dat yn Septimber „des Jaars 1857” opmakke is troch de „hulponderwijzer” W S. Krins. Hy hat dat net üt himsels dien, mar op forsyk fan it Friesch Genootschap voor Geschied-, Taal- en Oudheidkunde. Dy seach doe al yn hoe’n bilang de wit- tenskip en it folk hat by plakbiskriuwin- gen. It bistjür makke in fragelist op, dy’t foar alle plakken gelyk wie en de „on derwijzers der jeugd” waerden ornearre, dy wol bianderje to kinnen. Men kin fan tinken wol hawwe, dat de antwurden der soms ek nei wiene. De kennisse oangean- de eigen lokale histoarje wie trochstrings net sa great en de boarnen wiene meastal net by de han. It risseltaet fan dizze enquête wie dan ek lang net 100 foaral ek, omt in hiele- bult masters de muoite net nommen haw we, de oantekeningen yn to stjüren. Dochs mei men bliid wêze mei dat stea- peltsje skriften, dat noch al binnen kom men is, biwarre yn ’e Bibleteek fan it Fr. Genoatskip. Hja jowe ommers faken in alderaer- dichst byld fan de sitewaesje sa’n hündert jier forlyn. BIJ BRAND. Voor brandmelding belle men teeds op nr. 3000. a. en b. karakterfouten als onvoorzichtig heid, onbeleefdheid, ongedu onbe heerstheid, gebrek aan discipline en ver antwoordelijkheidsgevoel. Minister Cals verzoekt dan ook drin gend op de scholen voldoende aandacht aan het verkeersonderricht te schenken. In de eerste plaats zal voldoende zelf discipline moeten worden aangekweekt, in de tweede plaats doorkneedheid in de verkeersregels. Het verbond voor Veilig Verkeer, zo besluit de bewindsman zijn brief, is gaarne bereid omtrent een en Men schrjjft ons: Het Voortgezet Gewoon Lager Onder wijs, gehuisvest in de Bolwerkschool, is lange tijd betrekkelijk onbekend geweest bij veel ouders, vooral ta de omgeving van Sneek en zo zouden ook de veran deringen ten goede, die bij dit onderwas worden ingevoerd, beperkt blijven tot de stad, terwijl ze evengoed bedoeld zijn voor de leerlingen in de omgeving van Sneek. Dit wat de aanleiding tot dit schrijven betreft. Bij de invoering van het verplichte 7e leerjaar zat het personeel van veel scholen vaak verlegen met die aparte klas en werd het bijgevoegde leerjaar een herhaling van het 6e. Dikwijls waren het kleine klassen, omdat een deel van de leerlingen na het 6e leerjaar naar andere onderwijsinstellingen verhuisde. In verschillende steden heeft men de moeilijkheid opgelost door de leerlingen in een aparte school te verenigen, die aanvankelijk de naam: „Centraal 7e en 8e leerjaar” kreeg. Later zijn ze omge doopt tot school voor „Voortgezet Ge woon Lager Onderwijs”, kortweg V.G. L.O. Logisch volgt hieruit, dat men, om toeg-elaten te worden als leerling, leerjaren van een lagere school vrucht moet hebben doorlopen. Het onderwijs, dat er gegeven werd, was een voortzetting van het gewone lager onderwijs. Sinds een viertal jaren heeft hier ech ter langzamerhand een grote verande ring plaats gehad. De Nederlandse On derwijzers Vereniging (N.O.V.) en meer speciaal het Paedagogisch Centrum van die vereniging stelt zich ten doel het onderwijs te vernieuwen, m.a.w. het te doen geven in overeenstemming met de nieuv e inzichten op paedagogisch gebied. „Dan maar met de le klas van de lagere school begonnen”, zou men kunnen zeggen. Neen, men nam als proefkonijn het V.G.L.O. en gedurende 4 jaren is daar geëxperimenteerd. De per- sonelen van een groot aantal V.G.L.O.- scholen uit heel Nederland kwamen aan vankelijk eens per maand bij elkaar te Barchem en Rotterdam en daar werden de zaken besproken en de resultaten uitgewisseld. Alle veranderingen bespre ken, dat zou te veel plaatsruimte vra gen, maar de meest ingrijpende mogen toch wel genoemd worden. Het experiment leidde er toe, dat men de leerstof van de school (2 leerjaren) verwerkte In 20 kernen, o.a. mens en wetenschap, mens en kunst, gezondheid, Nederland als deel van groter geheel, enz. Successievelijk krijgen deze kernen in die twee jaren een beurt en aan het eind kan examen worden gedaan voor het Sleuteldiploma (een landelijk diplo ma, uitgegeven door het Instituut voor Individueel Onderwijs, I.V.I.O., een ver licht U.L.O.-diploma). Het diploma van een gymnasium kost een leerling 6 jaren studie, dat van een H.B.S. 5 jaren, dat van de U.L.O. 4 ja ren en dit zal er eentje worden, dat na twee jaren behaald kan worden. Examen voor een commissie. Het Sleuteldiploma heeft in ons land reeds bekendheid en waarde gekregen en leerlingen, die het U.L.O.-diploma niet kunnen halen, zijn misschien nog wel in staat deze proef te doorstaan. Dit wat de leerlingen van het eindonderwijs betreft. Het V.G.L.O. is echter ook nog een schakel tussen de lagere school en de Ambachtsschool (tegenwoordig Tech nische school). Niet alleen dat de toe komstige ambachtslieden handvaardig- JEHOVA GETUIGEN. Iedere Dinsdagavond Pieter Jelleshüs. Kieinzand en Zondagsavonds 7.30 uur Wijkverpleging IJ. Kramer, Stations- llijn man is electrisch lasser in de scheepsbouw en hij ziet er zo nu en dan uit, dat het meer dan erg is, maar nu ik Castella Parels gebruik, ziet zijn goed er weer hel der en schoon uit. Ik vind Castella Parels uitkomst en vind het alleen jammer, dat het niet eerder gekomen is. Dat had mij heel wat geld en goed be spaard Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische re sultaten die zij bereiken met Castella kind met sprietharen en een donkere haarstrik die als een vleugellamme vo gel op het hoofd ligt. Ging ik ook met zo’n heilige overtuiging naar school dat nu alle kennis mijn deel zou worden? Ik weet het niet meer. In ieder geval koester ik geen haatgevoelens tegen het instituut dat me in mijn verwachtingen bedroog.. Maar opeens zie ik weer de attributen waarmee ik naar die school toog. De hou ten griffeldoos met rode en blauwe bloe metjes beschilderd en daarin keurig naast elkaar de griffels beplakt met een blauw met gouden sterretjes papiertje. Later kwam daar nog bij een prachtige glazen penhouder met rood water waar in een visje zwom o, ademloos be keken wonder waar ik pas in de derde of vierde klas rijp voor was. De blikken sponsendoos was er van de eerste dag af. Onder het ene dekseltje met het kleu rige boerinnetje huisde het natte sponsje, onder het andere, met het molentje, het miniatuur zeemleertje. Alweer later zou onder het sponsje een bruine boon tot ontkiemen gebracht worden, met hoeveel trots zou de lange bleke spriet bekeken worden. Maar dat eerste jaar ach nee, de griffeldoos op de bank, de sponsendoos er naast smetteloos die twee en met voorzichtige vingers aangeroerd. Cadeaux waarschijnlijk van moeder, van een meelevende buurvrouwDus één van die twee geven aan het buurjongetje dat nu nog maar zo weinig nachtjes moet sla pen dat hij zijn pink krampachtig moet ombuigen om het juiste getal aan te wij- De collecte voor de A.V.O. heeft in de gemeente Wymbritseradeel 230.43 opge bracht. Dorpsgewjjze was op opbrengst als volgt: Abbega 11.10, Goënga 10.14, Heeg 35.38, HommertsJutrjjp 72.73, OppenhuizenUitwellingerga 31.88, Scharnegoutum ƒ52.68, Wolsum ƒ3.75, IJsbrechtum 12.77. Verder kan uit enige dorpen in deze gemeente nog de volgende opbrengst van de Anjercollecte worden gemeld: Abbega 11, Blauwhuis 32.10, Goënga,-o--- Gauw, Offingawier 38.14. ander van advies te dienen. VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN. Amicitia: voorm. 10 uur Ds. Ph. Ouwen- dtjk van Oudkerk. Extra collecte. CEREF. KERK SNEEK. Noorderkerk: voorm. 9.30 uur Ds. E. N. van Loo; aam. 2.30 uur Ds. E. N. van Loo; nam. 5 uur Ds. K. A. Schippers van Ermelo. Zuiderkerk: voorm. 9.30 uur Ds. K. A. Schippers; nam. 5 uur Cand. Th. Kui per van Lemmer. Oosterkerk: voorm. 9.30 uur Cand. Th. Kuiper. GEREF. KERK (Art. 31 K.O.) Oosterdjjk 30. Voorm. 9 en nam. 5 uur Ds. Benschop. Retour- autobus op de rand va» een ravijn blijven hangen, met één wiel nog op de weg, de drie andere boven tweehonderd meter niets. Wonder boven wonder bleef de bus in deze hachelijke positie, waarin zij was geko men doordat de doorweekte grond van de pas herstelde weg, was verzakt, han gen. Alle passagiers konden met hulp van passerende automobilisten onge deerd uitstappen. de heen1 Raerderhim binoardeasten en -easten; it farwetter de Aid Ryd, in healüre geans fan ’t doarp; Goaijingamieden biwesten; Aldfeart en Spearsterdyk binoarden en -noardwesten. Hwat dy noardeastlike grins oanbilan- get, gelyk hat master as er Raerderhim oanwiist. Mar it hie wol efkes krekter kennen, hwant dy grins wurdt krekt sa Tamme kraai zoekt z(jn baas. Aangegeven van 18 t/m 24 Augustus 1954: grijze hallpointpen, van der Wert, Kieinzand 90; huissleutel, van der Meer, Kloosterstraat 32; blauwe vulpen, Ma- rietje Silvius, Grootzand 49; bruine da- mesbeurs met inhoud, Kuipers, Goënga 13; sleutel, Goos Brandsma, de Coligny- straat 1; streng witte kralen, de Jong, Hendrik Casimirstraat 4; zwemkaari t.n.v. H. Rozenberg, Kuipers, Kruize- broederstraat 14; bruine vulpen, Pier- sma, Gysb. Japlksstraat 25; regenjas, Hiemstra, Tranendal 4; groen dames tasje met inhoud, Wouda, van der Hey- buurt 15; hangertje met steen, Elly de Graaf, Geeuwkade 39; speelemmertje, Wagenmakers, Waling Dijkstrastraat 5; blauwe vulpen, de Lang, Oude Dijk 1; zwarte haaraam, B aber, Korte Vreugde 2; padvindersriem,’Martens, Parallelweg 41; poes, zwart-witte poes en zw. jonge kat, Asyl, Korte Vreugde; donkerblauwe zeiljopper, J. Huisman, Dwarsnoord E 49, Workum; nagelgarnituren, armband je, Wietsma, Monnikstraat 32; broche, Leeuwarderkade 24; schakelarmbandje. Thomassen, Joh. W. Frisostraat 6; zon nebril, Bosma, Napjusstraat 102; tamme kraai, van der Meer, Emmastraat 2; pa raplu, de Haan, vishandel, Kruizebroe- derstraat; Canadese regenjas, van Oos ten, 3e Frittemahovenstraat 9; rood- leren beurs met inh., de Vries, Prinsen gracht 19; rode kinderbaret, Wielinga, kapper, Qude Koemarkt; metalen heren horloge m. bandje, Benschop, Lemmer weg 26; zwart zakmes, de Jong, Geeuw- kade 26; groen damesshirt, Postkan toor, Sneek; capuchon v. groene regen jas, de Vries, Lindelaan 14. Gedeponeerd aan het Bureau v. Poli tie: armbandje (imlt. parels); bruin beige deken; zwarte herenhandschoen (R.); grijze plastic regenkap; paar da- mesglacé’s met klem; sleutel aan ring. Minister Cals heeft aan de besturen van alle scholen voor L.O., U.L.O. en B.L.O. en van de nijverheidsscholen en de desbetreffende gemeentebesturen ge schreven, dat de wijze, waarop zich na de oorlog het wegverkeer ontwikkelt hem met grote zorg vervult. Minister Cals constateert een daling van het ver antwoordelijkheidsbesef en een toene mende onevenwichtigheid, achteloosheiu en gebrek aan zorgvuldigheid. Hjj wijst er op dat het aantal verkeersongevallen in 1953 85.243 bedroeg, het aantal doden 1287 en het aantal zwaargewonden 13.736. Minister Cals merkt op, dat uit de politierapporten blijkt, dat de meeste ongevallen moeten worden teogeschre- ven aan: onbekendheid met de verkeersregels heid moeten krijgen, neen, alle leerlin gen moeten later, misschien in de huis houding, wel „klusjes” opknappen en dan is het om-kunnen-gaan met gereed schap een eerste vereiste. Er is echter nog meer. Als de jongens naar de Amb.school zullen gaan, dan wordt er vaak lukraak maar een vak gekozen. Of de boy ge schikt is voor het vak, daar wordt niet naar gevraagd, neen, een vriendje gaf zich op voor een bepaald vak en... dan hij ook maar. Hierin wordt verbetering gebracht door de regeling, dat alle leerlingen (jongens) van de V.G.L.O.-school gedu rende 6 uren per week naar de Am bachtsschool gaan waar ze dan twee uren metaal-, twee uren houtbewerking en twee uren boetseren en schilderen krijgen. Als leerkrachten aan Ambachts school en V.G.L.O.-school na een jaar de leerlingen bespreken, dan valt er een de gelijker advies aan de ouders te geven dan nu het geval is. De meisjes gaan zich ook meer voor bereiden voor het latere leven. Ook de huisvrouw komt voor ingewikkelder in strumenten te staan dan een vijftigtal jaren geleden, terwijl de voedingsleer al heel veel verandering heeft gebracht in de verschillende spijzen. Wat wisten we omstreeks 1900 van vitaminen, enz. Om in deze behoefte te voorzien gaan ze 3% uur per week naar de Huishoudschool om daar koken en ’t verdere huishoude lijk werk te leren, terwijl bovendien nog 6 uur per week aan nuttige en fraaie handwerken wordt besteed. Door deze veranderingen zal getracht worden de leerlingen beter toegerust voor het leven aan de maatschappij of volgende scholen af te leveren. En hoe faek as de Griene Dyk net as westl. en eastlike nêstlizzer oanwiisd wurdt, dat komt net krekt (mear as tweintich kear om it krekt to sizzen!) De Westlike grins is neffens Krins Goainjingeamieden. Ja, dat is wier, mar krekter ütdrukt hie west Goaijingea omt Goaijingeamieden net in selstannich doarp is. Mar ek hjir wer docht him de frage foar: Hwat is nou feitlik de grins? zen? Een beschilderde griffeldoos.... Daar komt de ernstige candidaat weer aanstappen, in zijn kielzog het dribbe lende zusje, in zijn vooruitgestoken nandjes Het Voorwerp van eerbiedige be wondering. „Een balpunt”, zegt hij met een extra lage stem. „Gekregen van Vader omdat ik nu ga leren schrijven op de grote school”. Hij bekijkt met diep gebogen hoofd zijn schat, zij steunt op mijn arm om zich be ter op de tenen te kunnen rekken. Over zoveel nachtjes slapen zal de hel dergroen gevlamde ballpoint op zijn bank liggen prijken, ik weet nu dat er een prachtige inktlap naast zal liggen. Ze zullen beiden voorzichtig betast en lief kozend bekeken worden ach ja, de at tributen zijn veranderd maar gelooft u ook niet dat de kinderen geen ziertje veranderd zijn? Als mijn buurjongetje wat ingeburgerd lis op school, zal ik eens een kijkje gaan nemen in zijn klas wedden dat we er een heel bekend tafreeltje zullen zien? nings-opfeart, aid Ryd, Griene Dyk, Goaijingeaster Kolk en it süd-eastiikste ein fan 'e Kornelis-opfeart dan ek ünder Goaijingea lizze moatten hie. Lokalisaesje fan alle persélen lan, neamd yn it Floreencohier 1859 tan Gau soe ütwizing dwaen kinne, mar dat is in bloedigen wurk en freget tö folie fan myn tiid. De noardlike en noardwestlike grins binne neffens Krins de Aldfeart en de Spearsterdyk. Sa hearde de pleats f..n Sybrandy op Spears ünder Gau. Dat is ek al wer foroare. Better as ik net wit, is de Spearsterdyk gjin grins mear, mar de Aldfeart allinne fan 't Molhüske óf oan it Spearster set ta. Dy’t it better wit, moat it mar sizze. PINKSTER ZENDING. Voorlopig Woensdag 8 uur in Aere Pe rennius. Spr. Pastor H. Brohede. LEGER DES HEILS, Kieinzand 20. 10 uur v.m deiligingsdienst; 1 uui n.m Openluchtsamenkomst Ged. Pol; 8 uur n.m. Verlossingssamenkomst. Leider der samenkomsten Kapitein D. Pieters. rdfo Qa -tij erken =sf^’ ƒe4xrt -*-»**X SC-fc •ST-fTW» cU'fce/w X ■vw-oé'e.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 2