MtKO De Willem Bontekoe van de K. L. M. verongelukt Kijk niet op PIM een kopje! PWiwsii f 0.75 BUITENLANDS OVERZICHT b l 21 slachtoffers a» Fan de pSNITSER FEMERK Huid uitslag VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1914 TWEEDE BLAD r/ E. D. G. naar de Franse nationale vergadering Benoemd r per 125 gram Vérs uit de koffiebranderijen van Van der Plaats - Bolsward Drieling in Groningen geboren Oriënteringsrit M. en A. club J. C. Visser Drink ,,MEKO' „SNEEKER NIEUWSBLAD” VAN DER PLAATS bolsward J Van tientallen lijders aan Brandend Maagzuur hebben er Dozijnen Rennies op zak... Paard op hol Dodelijke ongelukken Veulenkeuring in Heeg Friese bedevaart naar Kevelaer Ad/ertentie LM. 19—26 De oorzaak van de ramp. De omgekomenen. Advertentie LM. de Advertentie LM. 3e EKO Uit de Nieuwe Sneeker Courant en de Sneeker Courant van 27 Augustus 1904, 50 jaar geleden dus; In het R.K. ziekenhuis te Groningen is een drieling geboren. De moeder is mevrouw T. Bouman-ten Brink, wonen de aan de Noorder Buitensingel 26a te Gezien het feit dat geen enkel noodsig naal van het vliegtuig werd ontvangen moet aangenomen worden dat de ramp zich zeer plotseling en in een oogwenk voltrok, zodat eigenlijk alleen maar een explosie aan boord als oorzaak in aan merking komt. de Aziaten dreigen het blanke ras te overvleugelen. Advertentie: Ondergetekende deelt mede dat hij zijn jalouzieën- fabriek en timmerbedrijf heeft over gedragen aan zijn vroegere timmer knechten S. v. d. Meulen en A. Weijer. Sneek, Aug. 1904. P. Prins. Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep in de poriën door, doodt de ziek tekiemen en geneest de huid. BALSEM ZEEP SNEEK. De droogte houdt aan, met ’s nachts vorst. Dit is zeer schadelijk voor de boeren. Na de, door de droogte, slechte hooioogst, moest hier en daar reeds vee worden gestald, om dat er totaal geen gras meer is. Een veehouder in onze provincie stalde zijn beste melkvee 15 stuks en voert ze nu met hooi en kort voeder in de hoop de melkgift op peil te houden. Op de grote rivieren is de water stand zo laag als zelden te voren. De IJsel kan al practisch niet meer wor den bevaren. welke garandeert dat dit vrije Europa nog op de been blijft GENEESMIDDEL HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF juffrouw M. Mullarkey. De heer en mevrouw O’Rordon hadden geboekt van Shannon naar Amsterdam. Toen zij niet kwamen opdagen vertrok het toestel zonder hen. Hierdoor zijn zij aan een zekere dood ontsnapt. De Douglas van de K.L.M., de Willem Bontekoe, die uit New York op Schiphol werd verwacht, werd Maandagmiddag om ongeveer half één vermist. Het ver moeden, dat het toestel ter hoogte van Bergen in Noordholland in zee was gestort, werd omstreeks kwart over zes door een mededeling van de K.L.M. bevestigd. Uit de berichten over het vinden van hoofdkussens e.d. moet worden opgemaakt, al dus luidde deze mededeling, dat de PH-DFO Maandagmiddag in de Noordzee was verongelukt. Er werden naarstige reddingspogingen ondernomen door vissersboot, loodsboot, sleepboot, reddingboten, vliegtuigen en schepen van de opsporings- en reddingsdienst van de K.L.M. en een helicopter van Ypenburg, teneinde eventuele overlevenden nog in veiligheid te brengen. Deze pogingen zijn helaas zonder re sultaat gebleven. Al spoedig moest aangenomen worden, dat de 21 personen die aan boord waren negen leden van de bemanning en twaalf passagiers om het leven waren gekomen. Maandagavond om 8 uur werd door een der zoekende sche pen het stoffelijk overschot gevonden van een klein jongetje, vermoedelijk van de familie Baussan. d. v. Pier van Netten en Maria Rusti- cus te Heeg; Antje d. v. Redmar Feen- stra en Hijlkje v. d. Schaaf te Heeg. Gehuwd: Gabe van den Bosch te Oudega (H. O. N.) met Pietje Vis ser te Woudsend. Overleden: Beent Lijcklama Nije holt 2 jr., te Wolsum, overl. te Boorn- zwaag; Henriëtte Rensrna, 2 mnd. ie Glacbeck Duitsl. overl. te Tirns: Uiikje Bouma, bijna j mnd. te Oudega. 'I SNEEK. De uitslag van de alhier ge houden schietwedstrijd van Lands- weerbaarheid luidt: le pr. J. Wielin- ga, 2e H. v. Loon, 3e Th. Draaisma, 4e P. de Vries, 5e A. Aukema, 6e J. Koopmans, 7e C. Lonckhuizen, 8e L. v. d. Weij, 9e J. Sustring, 10e W. Feen- stra. /i. .1 gen elk ruim drie pond, en heten Johan nes, Gerardus en Klaas. De moeder maakt het uitstekend. Zij is zelf van een tweeling. Het college van regenten van het ziekenhuis Joannes de Deo te 's-Graven- hage heeft benoemd tot directeur-ge- neesheer arts J. Tromp, directeur-ge- neesheer van het r.k. ziekenhuis te Gro ningen. De nieuw benoemde functionaris is geboren te Hoorn op 7 April 1901. Hij ontving zijn middelbare opleiding te Sneek en begon in 1919 zijn medische studie te Groningen, waar hij op 8 Juli 1926 zijn artsdiploma behaalde. Hoewel de weersgesteldheid Maandag avond verre van aanlokkelijk was, had het bestuur van de Motor- en Autoclub J. C. Visser, met het uitschrijven van de oriënteringsrit toch niet over belangstel ling te klagen. Niet minder dan 20 auto mobilisten en 11 motorrijders versche nen op het appèl. Het plm. 55 km lange parcours was ditmaal uitgezet door twee van de jongste clubleden, de heren M. Ligthart Jr en L. Cnossen en dit twee tal had eer van zijn werk. Algemeen vond men ’t een mooie tocht. Als altijd was de start bij Hotel Hanenburg. De eerste 9 km ging door Sneek en vandaar in de richting IJsbrechtum, Tims, Nij- landerzijl, Hartwerd, Burgwerd, Bols ward, Nijland, weer naar Sneek, vervol gens naar Uitwellingerga, Oppenhuizen, waar de eindcontröle en finish waren gevestigd. Vandaar restte de deelnemers nog een afstand van 3,4 km naar Sneek met Hotel Hanenburg als eindpunt. Plm. 11 uur kon de voorzitter van de sport- commissie, de heer H. Wielinga, de uit slag mededelen. Deze was als volgt: Auto’s: le pr. D. Nauta, Heeg, 21 strafpnt.; 2e G. Ooms, Sneek, 29 straf- pnt.; 3e A. Rodenburg, Sneek, 34 straf pnt. Motoren: le pr. S. Geertsma, Heëren- veen, 62 strafpnt.; 2e C. Kaspersma, Sneek, 75 strafpnt.; 3e J. de Bruin, Smeek, 77 strafpunt. Net als we de hekken passeren, zien we onze controleur en vrienden, we heb ben meteen contact. We mogen niet zeg gen hoevelen ons hebben toegeroepen, toegeschreeuwd ja toegehuild „alweer regen!’ of „fêst waer hwatte?” Maar niet alzo onze controleur. Tijdens het contro leren gaat er een knipoogje naar boven en een lip naar beneden, en dat is vol doende. Daar zegt ie een verslag, een witboek, een roman mee. En we verstaan hem meteen, want bij ons gaat er een knip oog naar beneden en een lip naar boven. Neen dat weerbericht van onze contro leur is de Bilt in luxe uitgave! Op de markt zelf zijn trouwens de opi nies en de reacties over het weer vaak vreemd en onverwacht. We hebben er zo te water en wind een paar voor u opge- vangen. „Hoe oft ik it waer fyn? Dat sil ik jo koart sizze, it wurd reinwetter mei BURGERLIJKE STAND SNEEK, van 19—26 Augustus. Geboren: Feikjen d. v. Jan Eringa en Durkje Leenstra; Jaike d. V. Jan Albers van der Kamp en Maria de Groot; Alida Petronella d. v. Oepke de Vries en Josephina van der Weide; Douwe Z. v. Christoffel Reiker en Or- tillia de Vries; Maria d. V. Abe Abbin- ga en Roelina Aleida Camphuis. Overleden: Tjitte Reitsma, 83 jr., echtgen. van Froukje Posthumus; Akke Veen, 86 jr., wed. van Wijbe Bleeker; Jacoba de Vries, 7 mnd. Aan de dood ontsnapt. Het vliegtuig was met nog negen pas sagiers meer uit New York vertrokken. Zij stapten echter op Shannon uit. Het waren mevrouw U. Donohue, de heer G. Faraley, de heer W. Garaghty, mevrouw M. Kelleher, de heer R. Mcal- lister, mevrouw A. Mcallister, mejuffrouw M. Mcallister, mevr. E. Mulligan en me- Waar niet verkrijgbaar, voor inlichtingen te schrijven naar van der Plaats-Bolsward, WYMBRITSERADEEL. De raad de zer gemeente benoemde tot wegwer ker Anne Wiarda, arbeider te Sneek, op een jaarwedde van 364. Met ..Mekp" kunt U koffie drinken zonder Uw hoofd te breken over de kosten. De kwaliteit van dit product is zoals U gewend bent van een gerenommeerd bedrijf als Van der Plaats. Een pittig product; smakelijk, geurig! PARIJS. Een Frans hoofdofficier waarschuwt in de Parijse bladen voor een Japanse overwinning in de hui dige oorlog met Rusland. Als de Ja panners winnen zullen zij ongetwij feld op hun beurt ook Frans Indo China in handen trachten te krijgen; HEEG. Zondag geraakte alhier de heer de Jong, werkzaam bij de veehou der E. Bouma met paard en wagen op hol, de bestuurder meeslepende aan de leidsels. Door hulp van anderen werd het paard tot stilstand gebracht, waarbij bleek dat de Jong enige schaafwonden had opgelopen. Materiële schade was er niet. De mislukking van Brussel is te min der prettig voor de Amerikaanse rege ring, omdat nu de verkiezingen voor het Huis van Afgevaardigden en een deel van de Senaat in November a.s. snel naderen. De regering-Eisenhower kan niet terugzien op een bepaald zeer ge slaagd jaar, ook niet wat de buitenland se politiek betreft. Niet alleen de con ferentie van Brussel is mislukt, naar Amerikaanse opvatting ook die te Ge nève, en voor dit laatste is blijkbaar de plaatsvervangend minister van Buiten landse Zaken, Bedell Smith, die op het grootste deel dier conferentie de Ameri kaanse vertegenwoordiger was, als zon debok gekozen. Hij is ontslagen en ver vangen door Hoover, de man die in de Perzische oliekwestie succes had en be hoort tot de rechter dus de conserva tieve zijde van de republikeinse partij, waarmee de regering-Eisenhower zich dus enigszins tracht te verzoenen. Op kiezerswinst is waarschijnlijk ook gericht de invoering van het nog door het oude Congres aangenomen belastingprogram- ma, dat verlagingen tot een totaal van 30 milliard gulden omvat. Er wordt ook nog eens verteld welke enorme bedragen de Ver. Staten aan andere landen aan steun verleenden. Als num mer twee op die lijst staat Frankrijk, maar verreweg het meest kreeg Japan. Groningen. Het zijn drie jongens, ze we- Dat land kreeg o.a. per jaar 900 millioen dollar voor garnizoenskosten enz. wegens de Amerikaanse bezetting. Daar het aan tal Amerikaanse troepen echter nu snel daalt, omdat de oorlog in Korea is afge lopen, zal Japan naar andere bronnen van inkomsten moeten uitzien, want eco nomisch zit het min of meer aan de grond. Zelfs als de Amerikanen het toe stonden volop handel met rood China en Rusland te drijven zou dat waarschijnlijk nog geen volledige uitredding zijn zolang de Japanse industrie niet gemoderniseerd wordt. Maar dat deze handel niet vol ledig gedreven mag worden werkt toch de reeds bestaande anti-Amerikaanse stemming in Japan sterk in de hand. Van het verdere nieuws vermelden we de overwinning van de nationale partij van premier dr Malan bij de provinciale ver kiezingen in de Unie van Zuid-Afrika. Die partij heeft nu ook voor het eerst een meerderheid in de provinciale raad van de Kaapprovincie. Alleen in Natal heeft de oppositie, de Ver. Partij, nu nog de meerderheid. Ofschoon deze verkiezings overwinning voorlopig geen betekenis heeft voor de verhoudingen in het parle ment, betekent zij toch een steun voor Malans apartheidspolitiek en blijft men zich afvragen waar het hier op den duur heen moet: 2% millioen blanken tegen over tien millioen van andere rassen, terwijl in het Noorden van ditzelfde we relddeel de blanke overheersing ten einde loopt. President Vargas van Brazilië die er jaren de macht in handen heeft ge nad is afgetreden en heeft, zijn neder laag niet kunnende verkroppen, zelf moord gepleegd. De directe oorzaak was de aanslag op een redacteur van een op positieblad, waarvoor Vargas’ zoon aan sprakelijk werd gesteld. Dat bij deze aan slag een majoor van de luchtmacht werd gedood, bracht ook deze in het geweer en onder dwang van het leger schijnt Vargas heengegaan te zijn. De oorzaak ligt dieper, de president heeft zijn populari teit bij hoog en laag verspeeld. Hij deed weinig of niets om de sociale omstandig heden te verbeteren en werd door het leger tenslotte verdacht van peronistische neigingen. Het is nog te vroeg om te zeggen dat Mendès France op de conferentie te Brussel de verliezende partij is geweest. Zeker, de vijf partners die met Frank rijk de E.D.G. zouden vormen, ~bben zijn wijzigingsvoorstellen inzake dat verdrag verworpen, maar omgekeerd heeft de Franse premier zich niet vast gelegd op het bestaande verdrag. Hij heeft zijn eigen mening over dit verdrag helemaal niet bekend gemaakt en zijn voorstellen alleen verdedigd met het ar gument dat hij anders voor het verdrag geen meerderheid in het Franse parle ment kon verwachten. Verliezer zal Men dès France alleen zijn als de Franse na tionale vergadering een eind aan zijn mi nisteriële leven maakt. Hij kan een aan slag op dat leven moeilijk ontwijken. Wel dwingt niets hem de vertrouwenskwestie in de nationale vergadering te stellen als er zijn houding te Brussel besproken wordt of hij het ongewijzigde E.D.G.-verdrag daar ter behandeling stelt. Hij heeft zich immers op geen enkele wijze persoonlijk tot iets te dezen opzichte verplicht. Maar vóór eventueel de E.D.G.-kwestie in die vergadering aan de orde komt, moet Mendès France nog deze week er zijn nieuwe politiek ten opzichte van Tunis verdedigen. Als dit ae enige kwestie was zou hij waar schijnlijk een grote meerderheid in de nationale vergadering verwerven, maar wat gebeurt er als de tegenstanders van zijn nieuwe economische politiek, de te genstanders van de nieuwe Franse poli tiek ten opzichte van Tunis en eventueel Marokko en de voorstanders van een on veranderd E.D.G.-verdrag te hoop lopen bij deze gelegenheid? Het zou mogelijk zijn dat Mendès France dan ten val werd gebracht door een meerderheid, welke uit zo heterogene elementen zou zijn ge vormd, dat er heel moeilijk een nieuw kabinet zou kunnen ontstaan; want die meerderheid zou bestaan uit conservatie ven die van de nieuwe economische en, laten we het gemakshalve „koloniale" po litiek noemen, niets willen weten en uit vooruitstrevende groepen die de E.D.G. met haar kansen op Europese eenwording willen handhaven. Het eigenaardige is dat de partners van Frankrijk, die Men dès France’s voorstellen moesten afwijzen omdat deze het wezen van de E.D.G. aantastten, toch belang hebben bij het aanblijven van deze Franse premier om dat deze in korte tijd Frankrijk een nieuw gezicht heeft gegeven en de hoop heeft gewekt dat dit land, van binnen versterkt door een nieuwe economische politiek, naar buiten door een op nieu we verhoudingen gebaseerde politiek je gens de overzeese gebieden nog eens in staat zal zijn, zijn onmisbare, belang rijke rol in het Europese evenwicht te spelen. Naar Ons Noorden meldt heeft vorige week voor het eerst na de oorlog weer een Friese bedevaart naar Kevelaar plaats gehad. Dinsdagmorgen 17 Aug. vertrokken ongeveer 150 personen on der leiding van Deken J. van Galkom van Sneek in drie touringcars van de Zuid-Westhoek. In Kevelaar aangeko men trokken de bedevaartgangers on der gebeden en gezang naar de kaarsen kapel, waar Deken van Galkom een woord van welkom sprak en uiting gat aan zijn dankbaarheid dat men weer van Friesland uit naar het vertrouwde Kevelaar kon trekken. Daarna ging men uiteen, om echter 's avonds 8 uur weer onder het gehoor te zijn van pastoor W. Vlaskamp van Heeg, die de Mariapregk hield. Honderden en honder den pelgrims namen vervolgens deel aan een lampionoptocht, welke diepe indruk maakte. De volgende morgen celebreer de Deken J. van Galkom een plechtige H. Mis in de Basiliek met als diaken pastoor J. G. Eijger van Balk en als sub-diaken, pastoor H. G. J. Bless van Woudsend. Vanuit de kaarsenkapel werd vervolgens de Sacramentsprocessie ge houden. Om 3 uur ’s middags werd de Kruisweg gehouden, waarbij pastoor P. J. Wirtz van Harlingen de predikatie hield. Donderdag, vóór het vertrek cele breerde deze ook in de Basiliek een plechtige H. Mis van Requiem voor de overleden leden van de Broederschap. Als diaken fungeerde pastoor Vlaskamp van Heeg, als subdiaken kapelaan J. Janning van Sneek. De Deken van Leeuwarden pastoor Holtmann hield de afscheidspredikatie. In een perceel aan de Generaal Vetter- straat te Amsterdam is de 52-jarige H. A. Roelofsen, die met een geïmproviseerd looplampje in een vochtige kelder werk zaamheden verrichtte, vermoedelijk door dat hij de koperen fitting heeft aange raakt, door electrocutie overleden. In een douchecel van een huis aan het Spaarne te Haarlem is de 34-jarige J. J. Petri door gasverstikking om het leven gekomen. Men vermoedt, dat de geyser in de hoogste stand heeft gebrand, waardoor de zuurstof, die in de douchecel, welke zeer kleine afmetingen heeft, aanwezig was, geheel werd verbruikt. Daardoor is de vlam gedoofd, terwijl het gas uit de geyser bleef stromen. Maandag werd in Heeg een keuring gehouden van veulens, afstammelingen van de kampioenhengst Geert en de le Premiehengst Kerst, beiden van de heren K. F. Jansma te Heeg en G. L. Geerligs te Jutrijp, gestationneerd bij eerstge noemde. Van de 23 ingeschreven veulens waren 20 opgekomen, die veel belangstelling trokken. Door het Friesch Paarden Stamboek werden de volgende premies toegekend: 2de premie: Albrechta van J. V. d. Werf, Bird, Heeg; Atske, E. J. Bouma, Heeg; Pouluskje, K. F. Jansma, Heeg; Piola, P. S. de Jong, Oudega (W.); 3de Premie: Pi- terkje, M. N. Brouwer, Idaard; Pietrik, H. S. Cuperus, Oldeclooster; Otali, G. L. Geerligs, Jutrijp en Hengstveulen van M. N. Brouwer, Idaard. Het laatste heeft Kerst, de anderen hebben Geert tot va- dei. Verder kregen de volgende veulens de prijzen, welke waren aangeboden door de Hengstenhouder K. F. Jansma: le pr. f25 Oeke (vader Geert) van W. J. Atsma, Heeg en Paulinate (v. Kerst), van Gebr. Kramer, Draaisterhuizen; 2e pr. f 15, Pau- leske (v. Geert) van C. J. v. Brug. Woudsend; merrieveulen (v. Geert) van D. J. Heeg, Oudega (W.) en Piertje (v. Kerst) van P. Walstra, Koevorderrige; 3e pr. f 10, Poulouna (v. Geert) van D. J. Heeg, Oudega (W.) en Hengstveulen (v. Kerst) van G. L. Geerligs, Jutrijp; 4e pr. f 5, Hengstveulens (v. Geert) van L. J. v. Brug, Woudsend en Fr. v. Ommen, Heeg. Altijd en overal ontmoet U lijders aan brandend maagzuur en U herkent ze aan de lof die ze voor Rennies hebben. Inne men doen ze die tabletjes onopvallend, want water of wat ook komt er niet aan te pas. Ze helpen van de ene minuut op de andere. Ook Ü1 by my thus net meear ütsprutsen wurde, ja ik wol ’t net iens mear drinke! Moarn”. Dit was trouwens ook wel aan hem te zien. De tweede die we interviewden keek ons even in de poppetjes van de ogen en sprak, terwijl hij behoedzaam om zich heen keek: „Noch in fjirtsjin dagen sok waer en de deurwaerders sitte yn üngetiid, kinne jo my byhalde?” Dit was een reus met twee hangsnor ren die zwaar (van het water) ter weers zijden van z’n neus bengelden. Het was als gevolg van het weer druk op de grootveemarkt, maar de handel was er niet naar. Auke deed (als altijd) bo venmenselijke pogingen om te verkopen, maar hij moest omlaag met de prijzen en dat valt niet mee. Maar toch bleef ie de charmeur in zijn vak. Bij het wolvee is ’t niet erg druk, hoe wel de rammen weer nukken beginnen te krijgen. Wanneer de kinderen weer naar school zijn en de laatste gasten ver- OUDEGA (W.). Tot hoofd der te openen Chr. School alhier is be noemd de heer F. v. d. Mark te Ure- terp. Toen de Willem Bontekoe Shannon verliet, om ongeveer kwart over tien, Devonden zich aan boord de uit drie per sonen bestaande familie Baussan, (echt paar en klein jongetje uit Haïti), de uit vier personen bestaande familie Yarrow (een echtpaar en twee jongens, uit de Verenigde Staten), het echtpaar Peeper uit Amsterdam, Messchaertstraat 4), de heer en mevrouw Decker en de heer Leo nard Jamison (laatstgenoemde drie allen uit de Verenigde Staten), alsmede de ne genkoppige bemanning onder de 36-jarige Canadese gezagvoerder Charles C. Har man. De bemanning werd verder gevormd door de 37-jarige tweede vlieger Antonius J. de Wolf, de 26-jarige derde vlieger Rudolf M. T. Meyers, de 24-jarige tele grafist Anton F. van Aggelen, de 35- jarige eerste boordwerktuigkundige Lau rens C. Koppenol, de 28-jarige tweede boordwerktuigkundige Sebo B. Geertse- ma, de 28-jarige eerste steward Christian J. van Schaik, de 33-jarige tweede ste ward Gustaaf L. Seekes en de 25-jarige stewardess Magdalena C. van der Mark; alle mannelijke leden der bemanning wa ren gehuwd. Onder de passagiers van het veronge lukte vliegtuig bevonden zich, zoals ge meld, twee Nederlanders, de heer A. Pee per en zijn echtgenote, gewoond hebbend aan de Messchaertstraat te Amsterdam. Zij waren naar Amerika geweest om hun Kinderen te bezoeken. De heer Peeper was directeur van de lingeriefabriek n.v. gebroeders De Leeuw, die onlangs van Amsterdam naar Woerden werd overge plaatst. Mevrouw Peeper zou de nieuwe fabriek deze week openen. Hiertoe was het echtpaar naar Nederland onderweg. AMSTERDAM. In Noord-Holland zijn thans totaal reeds 1450 automo bielen in gebruik. dwenen dan krijgen die beesten dat, ’t is gek maar waar hoor, Nou goed dan er was een schone jonge ram met lange krullen over z’n ogen uit zijn hok ge sprongen en de eigenaar wenste dit niet. Hij sleepte de langharige mijnheer terug uit het midden van zes jonge schapen en hij was daar nu nog mee bezig geweest als daar niet Lykele was gekomen. Ly- kele tussen haakjes is eveneens een man netjesputter en zo met z’n tweeën en in vereniging brachten ze de Don Juan weer terug in ’t hok. Ziehier de melding: 1330 stuks. 129 melk- en kalikoeien f570—f975, traag, lager. 58 vette koeien f 1.75f 2.34, f 2.35 f 2.81 geslacht, belangrijk lager. 22 pinken f 390f 620, stugge handel, lager. 4 paar den f 720f 950, meer vraag. 37 graskal veren f 170f 300 geschikte soorten nog prijshoudend, overige lager, weinig han del. 84 nuchtere kalveren f 38—f 52, lager. 494 schapen en lammeren f 75f 120, f 60—f 85, vette schapen prijshoudend, weideschapen traag, export lammeren handel kalm, prijshoudend. 10 bokken en geiten. 182 varkens en vette biggen 1-64—f 1.88, f 1.89f 1.99 levend, alleen één gevraagd gewicht vlugge handel, prijshoudend. 218 zouters f 1.84f 1 86, iets beter in de handel, prijshoudend. 92 lopers en kleine biggen f 85—f 125, f 50— f80, lopers prijshoudend, kleine biggen onveranderd. a f "S Wij wagen ons niet aan voorspellingen omtrent het lot van het ministeriële leven van Mendès France, een feit is het dat zijn opvolgers zich al aandienden: oud- minister Schuman, heeft de voorstellen van Mendès France te Brussel veroor deeld en zich onomwonden voorstander van een niet gewijzigd E.D.G.-verdrag verklaard, de conservatieve oud-premier Pinay, kondigde al aan, dat er met ge ringe wijzigingen in het verdrag toch wel een meerderheid in de nationale vergade ring zou zijn te vinden. Het is alsof deze heren, nu Mendès France Frankrijk be vrijd heeft van het Indo Chinese juk, hem wel weer graag naar huis willen sturen om zelf de leiding te hernemen. Hoe dit ook zij, na Brussel heeft men toch wel de indruk gekregen dat het niet in de Europese Defensie Gemeenschap zal zijn dat de W.-Europese militaire sa menwerking zal worden verwezenlijkt. Zelfs al zou de E.D.G. toch in de Franse nationale vergadering nog een meerder heid halen wat zeer onwaarschijnlijk lijkt dan zou deze zo klein en wankel zijn dat men maar beter doet andere we gen voor die samenwerking in te slaan. Daarbij komt het in de eerste plaats op spoed aan. Want de mislukking van Brus sel heeft ongetwijfeld de positie van dr Adenauer, de grote voorstander van mi litaire samenwerking van W.-Duitsland met de Westelijke geallieerden, verder ondermijnd. Men zal zo snel mogelijk middelen moeten vinden W.-Duitsland zijn souvereiniteit te hergeven en het herbewapening in het kader der Westerse defensie toe te staan. Dat W.-Duitsland in dat kader gelijkberechtigd moet zijn en niet op de tweede rang mag zitten, spreekt van zelf, want als het die rol krijgt toebedeeld, speelt men opnieuw het Duitse nationalisme in de kaart en zal men vroeg of laat last met deze partner krijgen. Het voorstel dat Chur chill Mendès France na de mislukking van Brussel schijnt te hebben gedaan, nl. dat W.-Duitsland en Frankrijk een mili tair bondgenootschap zullen aangaan, en Engeland en de Ver. Staten zich ver plichten troepen op het Europese vaste land te handhaven zolang dat bondge nootschap duurt lijkt in de goede richting te gaan, evenals een voorstel West-Duits- land als lid van de Nato toe te laten. De eigenlijke verliezers te Brus sel zijn dan zij, die hadden gehoopt dat uit de samenwerking in de E.D.G. gelei delijk ook de politieke en economische éénwording van W.-Europa zou voort vloeien. Voorlopig is aan hun hoop een zware slag toegebracht, maar tenslotte moet men met de werkelijkheid rekening houden. Deze eist nu in de eerste plaats een snelle verwezenlijking van een vorm van militaire samenwerking, waarin ook W.-Duitsland is betrokken. Vóór dat deze samenwerking in kannen en kruiken is kan ook aan een nieuwe ontmoeting tus sen de grote Vier, waaraan Mendès Fran ce zijn hart schijnt te hebben verpand, niet worden gedacht, want anders zou men de Russen maar gelegenheid bieden de kloof tussen de Westelijke mogend heden te verwijden. Trouwens het lijkt uitgesloten dat men in de huidige situatie Washington zou kunnen overhalen naar een conferentie met Rusland te gaan. Door het gebeurde te Brussel is men in de Ver. Staten zeer teleurgesteld. Achter de schermen hebben de Amerikanen zich ingespannen toch nog een oplossing aan de hand te doen, en nu dat niet gelukt is, is het niet te verwonderen, dat zij hun teleurstelling niet verbergen. Tenslotte is het nog altijd de Amerikaanse macht, FOLSGARE. Tot hoofd der Chr. School alhier is benoemd de heer W. v. d. Brug, onderwijzer aan de Groen V. Prinstererschool te Rotter dam. WYMBRITSERADEEL, van Augustus. Geboren: Sijbren z. v. Watte Bruin- sma en Sijbrigje de Vries te Abbega; Anna d. V. Ulbe Haringa en Geertje Bloemhof te Nijland; Maaike d. v. Ruurd v. d. Meer en Aukjen Grond- sma te IJsbrechtum; Sietze z. v. Pie ter Hoekstra en Klaaske Wind te Uit wellingerga; Froukje d. v. Meine Landman en Hortske Bakker te Op penhuizen; Aant z. v. Wijbe Visser en Dieuwke v. d. Schaaf te Oppenhuizen, Baukje d. v. Pier Koopmans en Margje v. d. Meer te Jutrijp; Grietje

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 5