De E.D.G. in de Franse Nationale Vergadering De Kampioenswedstrijden van de N.N.W.B. I -I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST de van School in wording Vier geslachten in Heeg De nieuwe schrijfwijze Nederlandse taal 109e Jaargang No. 69 Bioscoopnieuws Profclub in Friesland? Vrije Jeugdbeweging 1 t Circus Strassburger naar Sneek - - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD KLEIN ZAND 7 - I'elef 2872 Dinsdag 31 Augustus 1954 Harmonie concerteert op 31 Augustus Eerste (proef) paal voor Chr. Lyceum geslagen De doorlichting in Wymbritseradeel Mooie successen voor „Harmonie” Boottocht met viswedstrijd Vissertje van Sneek I VRIJDAGS. Redacteurs L. K1EZEBRINK MODE VOOR DE HERFST EN WINTER 1954/1955. Vrouwen om Puccini. Brochure. lettergreep overeenkomstig de uit- nu zijn. Maar de Groninger cracks Jaap Nauta, 3e Woudstraat 11. en 4. Joop Helder komen wel, van wie eerst genoemde de tegenwoordige kampioen is. En ook zonder Jansma krygt hij stel lig felle concurrentie. Lukkien (Zwolle), v.d. Veen (Joure) en P. Eisinga(Grouw) om maar enkele te noemen komen nl. ook en die zullen vanzelfsprekend letterlek en figuurlijk alle zeilen bezet ten om de titel naar Friesland te halen. Het circus Strassburger zal hier op 20, 21, 22 September voorstellingen komen geven. Pieter de Jong, geb. 22 Nov. 1873; Cornelis de Jong, geb. 1 Mei 1901; Pieter de Jong, geb. 8 Sept. 1928; Cornelis de Jong, geb. 20 Jan. 1954. In deze familie kwamen in de laatste 40 jaar vier maal vier geslachten voor, twee in de vrouwelijke en twee in de mannelijke lijn. „Segur” een japon van organdi met blauwe camelia’s bedrukt een model van Pierre Clarence. „Segovie” een chique avondjapon van Jaques Fath. Deze avondjapon is een van de meest gewaardeerde modellen uit zijn collectie en is van zwarte en witte moiré, waarvan de bustelijn in een corsetachtige taille wordt verwerkt en heeft een uitspringende heuplijn en een uitspringende plooi in de rug. Redactie-adres Men schrijve voortaan ook: dr., ir., dus J)ij deze soort afkortingen met een punt achter de r. Er is opgemerkt dat door het facul tatief stellen van de schrijfwijze van een zeer groot aantal woorden, vooral bij het onderwijs wel eens een grote chaos zou kunnen ontstaan. Hiervoor behoeft, naar het Alg. Han- delsblad verneemt, echter weinig vrees te bestaan, want het ligt in de bedoeling var» minister Cals aan het onderwijs een aanbeveling te doen uitgaan over het gebruik van de nieuwe woordenlijst. Men zal mogen aannemen, dat deze aanbe veling zal zijn gebaseerd op het behou dende standpunt van de commissie. De schooljeugd zal dus geen keuze mogen doen tussen douane en doeane, en tus sen apotheker en apoteker. Voor de schooljeugd zal het wel blijven: douane en apotheker. applaus, dat de meerderheid der afge vaardigden achter hem stond. Mendès France heeft vanmiddag in de Assemblee verklaard, dat indien de E.D.G. door de assemblee wordt verwor pen, hij later in het jaar een buitenge wone zitting zal bijeenroepen voor de ra tificatie van de verdragen van Bonn. Dit zijn de overeenkomsten krachtens welke aan Duitsland practised souverei- niteit zal worden gegeven. Mendès France verklaarde nadrukke lijk, dat „de Atlantische alliantie de ba sis moet zijn van de Franse buitenlandse politiek”. Zijn regering zou geen enkel voorstel overwegen, dat met die alliantie in strijd was. Hjj weigerde ook maar iets mee te de len over wat hij eventueel zou voorstel len als vervanging van het Europese le ger, doch hij verklaarde, dat er vele al ternatieven zijn, die een Duitse bijdrage tot de defensie van het Westen mogelijk maakten. Zijn politiek erkende de noodzakelijk heid van een verzoening tussen Frankrijk en Duitsland in het kader van Europa. Er bestaat veel belangstelling voor de kampioenswedstrijden van de Noord Nederl. Watersportbond, welke Zaterdag en Zondag a.s. op het Sneekermeer zul len worden gehouden. Voor de Regenboogklasse hebben 10 deelnemers ingeschre ven, voor de 30 m2 klasse 12, 22 m2 klasse 10, 16 m2 klasse 20, Valken 12, B.M. klasse 9, Vrjjheidsklasse 11 en Pampusklasse 9. Totaal 93. de in of dat hij niet radicaal genoeg is, die be- PARIJS, 29 Aug. Hedenmorgen heeft premier Mendés France bij het E.D.G.- debat in de Franse Nationale Assemblee verklaard, dat Frankrijk’s geallieerden dienen te weten, waar zij aan toe zijn, en Frankrijk inzake de E.D.G. tot een defi nitief besluit moet komen. De vijf dagen van onderhandelingen in Brussel waren „pijnlijk en vernederend geweest voor de vertegenwoordigers van Frankrijk, die tegenover een blok van vijf landen waren komen te staan." knop toevallig een bruine boon ontkiem de, kwam de leidster op het idee in de nieuwe school speciale plantenbakken te laten maken. Hierin zullen de kinderen Toen de zon het drassige terrein-in-aan- het hel® groeiproces van zo'n boon kun- leg voor de school wat opgedroogd had, zijn we alvast eens een kijkje gaan ne men en mej. van Kruyssen, Hoofd van de Openbare Kleuterscholen, was zo vrien delijk ons alles te laten zien. In de eerste plaats legde ze ons uit waarom deze nieu we kleuterschool nu eigenlijk nodig was. Men had een gedeelte van een lagere school in gebruik, maar moest het veld ruimen voor de „grote” leerlingen. Bo vendien is zo’n gewone school nooit ide aal voor kleuteronderwijs. De moderne psychologie leert dat men kinderen in deze ontwikkelingsphase niet in een te grote omgeving moet brengen. De kleuter leeft in een absoluut andere wereld dan wij, en meisjes in opleiding voor dit spe ciale onderwijs geeft men de raad eens op kleuterstoeltjes te gaan zitten om zo de omgeving op zich in te laten werken. Dan pas weet men hoe het kind de wereld ziet en kan men zich daar naar richten. Ik kan geloven dat deze methode ge volgd is bij het bouwen van deze nieuwe school! Men is hier op kleuterhoogte gaan zitten en heeft gezegd zó hoog moeten de ramen komen en hier bij het keukentje moet een zijraampje komen en we moe ten de onderkant van deze tafel en dit gootsteentje mooi afwerken, want het kleine kind zal er precies tegen aankij ken. Zelfs nu de vloeren nog niet afge werkt zijn, de schilder nog druk bezig is, de tuin rondom nog in aanleg is zelfs nu kan men al zien dat deze school met liefdevolle aandacht en begrip voor het kleine kind gebouwd en ingericht is. Een enkel voorbeeld van dit begrip: in beide leslokalen is een betonnen plantenbak geplaatst. Waterbakken in kleuterscholen zijn langzamerhand al populair geworden, maar toen in de waterbak van de Rozen- Verschijnt: DINSDAGS en Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Bijen en Zwermers van de V.J.B. vin gen hun bijeenkomsten na de zomer vakantie aan met een floraliafeest. Daarvoor had elk deze zomer een struik- In aanwezigheid van de architecten de heren Teeuw en Leeman, vertegen woordigers van de gemeente Sneek, chef de bureau van Huizen, opzichters en ook vele belangstellenden, Het Zaterdagmor gen 28 Augustus de aannemer H. A. Boomsma de eerste betonnen paal voor de fundering van het Chr. lyceum heien. Deze paal die 10 meter lang is en waar van er 425 stuks plus 96 houten met be tonnen bovenstuk in de grond zullen worden gedreven, stond na 30 slagen van 2 m hijs met een heiblok van 2% ton op de eerste zandplaat van het ter rein dat eeuwen geleden door de Mid delzee werd bedekt. Alles verliep goed. Het beton (eigen fabrikaat) hield zich best en de directie complimenteerde de aannemer met dit verloop. En zo zal men de komende dagen en weken dit fascinerende bedrijf van heien kunnen zien totdat alle palen de grond in zijn en dan zal langzamerhand het grote gebouw ontstaan op de hoek Rijks weg 43 en de weg naar IJlst. SNEEKER NIEUWSBLAD Wat de invoering van de nieuwe woor denlijst in het ambtelijke verkeer be treft, hierover zal, zoals opgemerkt, de minister moeten beslissen. Men ver wacht, dat de ministerraad zich ook zal uitspreken voor de behoudende vorm. Uiteindelijk zal het dus, althans voor lopig, met de spelling van de bastaard woorden wel zo’n vaart niet lopen en zal de kruidenier rustig thee kunnen blijven verkopen. Zeer spoedig, zo vernemen we nog, zal een kleine brochure in goedkope uit voering verschijnen, waarin, op voor ie dereen bevattelijke wijze, de nodige aan- wgzigingen worden gegeven met betrek king tot de toepassing der nieuwe spel lingsregeling. Men schrijft ons: Morgenavond 8 uur, ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Wilhel mina, concerteert „Harmonie” in de tent aan het Bolwerk met een feestelijk programma. Tevens zal weer geatten deerd worden op de lotenactie ten bate van het instrumentenfonds. Wederom is er voor houders van Harmonie-lotep de kans een prachtige taart te winnen, dit maal welwillend geschonken door de fa. Dam. Men moet nl. de titel van het nummer hetwelk direct na de pauze wordt gespeeld, vermelden op 't strook je dat op elk lot voorkomt. Ook ver melde men naam en adres, waarna d strookjes in de bus, opgesteld voor de tent, dienen te worden geworpen. In het eerstvolgende nummer van dit blad wor den de prijswinnaars bekend gemaakt. Nog een klein aantal loten zal in de pauze van het concert ten verkoop wor den aangeboden ii 25 ct. per stuk. WOUDSEND, 28 Augustus. Ongeveer 98 van de inwoners van Woudsend, IJpecolsga, IndUk en Smallebrugge heeft gevolg gegeven aan de oproep zich te laten doorlichten. Enige persbeoordeHngem Een ontroerende Italiaanse film over het leven van de componist Puccini.... de film bereikt een cinematografisch ni veau, dat ons stil maakt. (Eva) Aan het schouwspel zijn kosten noch moeite gespaard en wat de zang betreft hiervoor zou men moeilijk betere vertol kers hebben kunnen vinden. (Libelle) Galione heeft het gerangschikt op een goede manier, nauwkeurig in de ge schiedkundige volgorde (II Tempo-Rome) ....behalve de handige en kundige re gie moeten wij ook de technicolor ver melden, heel wat beter dan van zovele andere films, alsmede de lofwaardige ver tolking van Gabriële Ferzetti en Marta Toren. (Unita Rome) Hoewel de Valkenklasse door het niet meedoen van Mulder ongetwijfeld iets va(n zijn attractie heeft ingeboet, mogen toch ook hierin spannende wedstrijden verwacht worden. Alle bekende Sneker en Leeuwarder Valkenzeilers met uit zondering dan van Breuning hebben ingeschreven. De Prae-Record van de Leeuwarder J. D. Jonker, die in de Sneek-Week viermaal winnaar werd in afd. B., staat ook op de lijst. Zij zal ech ter worden gestuurd door de bekende Grouwster A. Wester. Door het groot aantal deelnemers vangen de wedstrijden beide dagen reeds om 9 uur v.m. aan. De Pampusklasse zeilt Zondag niet, maar Vrijdagmiddag twee en Zaterdag drie wedstrijden. Er wordt om de 10 minuten gestart. Zou u niet graag een radijsfeest meema ken? Ik wel het is mij in het vooruit zicht gesteld en ik hoop er u eens van te vertellen! Om dit kinderparadijs komt een lage rozenhaag, zoals ook de Rozenknop die heeft. Deskundigen uit andere plaatsen zijn verbaasd geweest over die lage af sluiting de baldadige jeugd werd daar zelfs niet door hoog kippengaas tegenge houden. En al is de Sneker jeugd dan geen toonbeeld van braafheid, het mag toch wel gezegd worden dat zij deze prachtige scholen tot nu toe ongemoeid heeft gelaten. „Onze deelgenoten in de E.D.G. ble ken geprikkeld door het feit, dat de po litiek van Frankrijk te onzeker was ge weest en steeds weer de beslissing had uitgesteld. Thans moeten wij een besluit nemen. We moeten ja of neen zeggen. Wij moe ten weten, en de wereld moet weten, of Frankrijk vóór of tegen de E.D.G. is en geen nieuwe voorwaarden zal stellen. De vier landen, die het verdrag reeds hebben geratificeerd, hebben de indruk, dat zij voldoende concessies hebben ge daan en verlangen, dat wij geen nieuwe voorwaarden stellen”, zei Mendès France. Daarna gaf hij een overzicht van het plan, dat hij te Brussel had voorgelegd. De premier gaf vervolgens duidelijk te kennen, dat hij een tegenstander was van vele bepalingen van het E.D.G.-verdrag. Uit zijn woorden viel op te maken, dat naar zijn mening Frankrijk in een val zou lopen als het de E.D.G. aanvaardde. Op verschillende ogenblikken bewees ’t In Friesland, waar men tot nu toe niets van enige activiteit van de NBVB had gemerkt, is op dit gebied eensklaps een verandering te bespeuren. De „prof club Friesland” plaatste Zaterdagavond nameHjk een advertentie in de „Leeu warder Courant”, waarin eerste klasse- spelers werden gevraagd. Men verwacht Aan de Dr Kuyperlaan Ugt de nieuwe kleuterschool. Een aardig gebouw, twee lokalen, een gang, en weer een lokaal, goed passend bij de omgeving. en een knol-begonia opgekweekt. De keuring werd verricht door de heer Veldhuis, opzichter bij de Gemeente- plantsoenen, die voor struik-begonia een eerste prijs toekende aan Watze de Vries, een tweede aan Wietske Smink en voor knol-begonia een eerste prijs aan Alle Steegstra en een tweede aan Klaske Kuiper. De heer V. wees er op dat juist door het zelf opkweken van bloemen de jeugd liefde en verantwoordelijkheid wordt bijgebracht voor hetgeen er groeit en bloeit en waardoor, zo hij hoopte, de plantsoenen worden gespaard. Inlichtin- gen over de V.J.B. verstrekt gaarne Cor I dat de toeloop niet bijzonder groot zaï 2; 22. zijn. Er is een Kon. besluit verschenen met I betrekking tot de nieuwe schrijfwijze van de Nederlandse taal, die 14 Sept. a.s. in werking treedt. Twee onderwerpen moeten nog nader geregeld worden, met name de schrijf wijze van aardrijkskundige namen en die van de historische namen. Behalve over de spelling in eigenlijke zin, geeft de woordenlijst met toelich ting (regels) ook voorlichting over het z.g. woordgeslacht. Hierin verschilt de nieuwe lijst aanzienlijk van wat tot nog toe in woordenlijsten of handwoorden boeken wordt aangetroffen. Daar Is in de eerste plaats de kwestie van de voor naam woordelijke aanduiding. Deze voor naamwoordelijke aanduiding hangt samen met het „mannelijk” of „vrouwelijk” woordgeslacht. Benoorden de grote ri vieren is het „vrouwelijk” in de gewone gesproken taal vrijwel geheel verdwe nen, behalve met betrekking tot per soonsnamen. Men zegt van de klok: „hij staat stil”, en van de lamp: „hij gaat uit”, maar men moest tot nog toe schrij ven al deed men het niet altijd van de klok, dat zij of ze stilstaat, en van de lamp, dat zij of ze? uitgaat, want klok en lamp waren „vrouwelijk”. Die in het Noorden volkomen kunst matig geworden onderscheiding tussen „marmelijke” en „vrouwelijke” woorden, tussen hij-woorden en zij-woorden, zoals de nieuwe woordenlijst ze noemt, gaf bij het onderwijs en in de schrijfpraktijk de grootste moeilijkheden. Maar bezuiden de grote rivieren en in het hele Neder lands sprekende België is het onderscheid tussen „vrouwelijk” en „mannelijk” in het gebruik van de voornaamwoorden nog springlevend. De taak van de commissie was nu, onder de vanouds „vrouwelijke” zelf standige naamwoorden een verdeling te maken tussen die waarbij het gebruik van de voornaamwoorden hij, hem, zijn in geschrifte is toegelaten, waarbij dus de „Hollander" zich naar zijn levende taal mag richten, en die waarbij ook voortaan zij of ze en haar verplicht blij ven. Tot de eerste groep behoren voor werpsnamen in de ruimste zin, dus ook klok en lamp. Ook het woord lijst mag (niet: moet) voortaan als hij-woord worden behandeld. Wie dus van woordenlijst wil schrijven, dat hg veel opzichten verbetering brengt, Het „Vissertje van Sneek” hield Za terdagmiddag in samenwerking met de jeugdafdeling van de Hengelaarsver. „De Vriendschap” voor de deelnemers aan de onlangs gehouden viswedstrijd aan de Koopmansgracht een boottocht met viswedstrijd naar het Sneekermeer. Met de motorboot „de Eersteling” ver trokken de hengelaars in de dop klok slag 2 uur, uitgeleide gedaan door vele ouders. De uitslag was als volgt: le prijs H. Dijkstra, met 3 vissen resp. groot 16 cm; 18.5 cm en 18.4 cm., totaal 52.9 cm.; 2e pr. T. Selva, met 2 vissen resp. groot 23.2 cm., 20.8 cm., totaal 44 cm.; 3e pr. D. Dijkstra, met 2 vissen resp. groot 19 cm., 21.5 cm., totaal 40.5 cm.; 4e pr. J. de Brock, met 2 vissen resp. groot 18.5 cm. en 17 cm., totaal 35.5 cm.; 5e pr. H. de Wolf, met 2 vis sen resp. groot 18.5 cm. en 15.5 cm., to taal 34 cm. De heer van Gorkum deelde ons na afloop mede dat getracht zal worden uit de thans aan deze viswed strijd deelnemende jongens nieuwe leden te werven voor de jeugdafdeling van de Hengelaarsclub „De Vriendschap” op dat men hun in georganiseerd verband en onder goede leiding meer van derge lijke tochten zal kunnen aanbieden. De prijzen bestonden uit medailles en hen- gelsportartikelen. gaat geen „fout” meer. Er is naar gestreefd de verplichte zij- woerden te brengen onder rubrieken, die gemakkelijk te overzien en aan te leren zijn, zodat het onderwijs er weinig moei te mee zal hebben. Verder was de taak van de commis sie de schrijfwijze te regelen van de z.g. „tussenletters in samenstellingen”, de kwestie dus van handelsschool met één of met twee s’en, en van honde- brood of hondenbrood. Het wordt nu handelsschool en hondenbrood. Een zeer delicate kwestie was, volgens prof. Van Haeringen, Voorzitter der Ned. delegatie in de NederlandsBel gische commissie, die betreffende de re geling van de schrijfwijze van bastaard woorden, zoalt exercitie, concilie, gra- mofoon, enz. Afgeschaft wordt de ph, zodat woorden als filosofie en geografie voortaan uitsluitend met f worden ge schreven. Vervallen is ook de h achter de r, zodat reumatiek het voortaan zon der h doet. Ten aanzien van het gebruik van de k in plaats van de c heeft de commissie de kool en de geit gespaard. Men dient daarvoor de woordenlijst te raadplegen. Men schrijft echter karton, cadeau, katheder, coiffeur. Accomodatie is goed, maar ook akkomodatie. Bij ac- coord gaat de voorkeur van de commis sie uit naar: akkoord. De ae is veelal vervangen door e, dus: prehistorie, maar ook praehistorie is toegestaan. Au en eau blijven overal be waard. C s is in het algemeen behou den, doch definitief s geworden in woor den, waarin deze spelling reeds was in- geburgerd: sigaar, singel. In sommige Griekse woorden is de k naast c aan vaard: ceramiek, maar ook keramiek. Men mag verder schrijven: accijns, maar ook aksijns. Wat de ch betreft: karakter en niet charakter, maar chronisch naast kronisch. In’ de eerste lettergreep van een woord is vervangen door een e zonder accent. Men schrijft voortaan jubilee en niet jubilé; eé aan het eind van een ee, dus Op het op 25 en 26 Augustus in Rijs gehouden Bondsconcours van de Oude Chr. Bond van Harmonie- en Fanfare corpsen in Friesland slaagde onze plaat- selijke Muziekver. „Harmonie” er in met 150 punten een le prijs te behalen in de Ere-afdeling. In de marswedstrijd be haalde het corps in de hoogste afdeling een 2e prijs met 93 punten. Binnen zes weken wist „Harmonie” dus beslag te leggen op drie eerste prijzen, waarvan een „met lof” en een 2e prijs. In Molk- werum werd nl. op een muziek- en zangconcours ook een le prijs in de Ere- afdeling behaald, terwijl in Oudega (W.) de marswedstrijd een le prijs „met lof” van de jury opleverde. Een prachtig suc ces voor het corps en zijn bekwame di rigent de heer A. Feenstra van IJlst. Naar we vernemen zal „Harmonie” morgenavond om half acht een rond gang door de stad maken, om daarna te concerteren in de muziektent aan het Bolwerk. Advert«ntl«prlj< 19 ct per «n.m. Bij contract (handalsadv.) lager. AbonnementsprIJa f 3. - per half Jaar. Franco per poat f 3.75 oer half Jaar. Giro 50748 ten name ran Firma 6. 1 Drijfhout, Sneek. De wedstrijden in de Pampusklasse zijn echter nog niet officieel. Zij wer den op verzoek van de betrokken zei lers alsnog en voor de eerste maai op het programma geplaatst, hoe wel voor deze keer nog semi-officieel. Hiermee is een lang gekoesterde wens in vervulling gegaan, waarvoor vooral wijlen burgemeester Reitsma jarenlang heeft geijverd en gepleit. Tegelijk met deze wedstrijden worden op de Westeinder ook de natio nale kampioenschappen verzeild. Dat is jammer, want nu zullen enkele Noorde lijke prominenten op het Sneekermeer ontbreken, en kunnen de kampioenen Joh. Alberda in de Regenbogen en Rei- nard Mulder in de Valken hun titel niet verdedigen. In deze laatste klasse start ook Breuning niet. Die gaat als fokke- nist met zijn zwager Mulder mee naar de Westeinder. Fokke Jansma, de Friese favoriet in de 16 m2 klasse, gaat eveneens naar Holland, waar hij onlangs op de Kaag zulke fraaie successen boekte en stellig ook hoge ogen zal gooien. We hopen van harte dat dit zo mag blij ven en ik zou zeggen waarom niet zou een kind niet voelen het waarachtige ver trouwen van de grote mensen dat achter dit alles zit, en waarom zou het dat dan beschamen? Over enkele weken hoopt men dit schooltje te kunnen openen en dan zullen we u natuurlijk meer kunnen vert-'len over de inrichting, het speel- en lesmate riaal waaraan nu met ijver en plezier ge werkt wordt. nen volgen, madelieven kunnen planten en van dichtbij de groei van „on”-kruid kunnen volgen. Ziet u dit is toch wel een gevolg van die liefdevolle aandacht voor de kleuter, het met begrip observeren van het kind wat mej. Kruyssen bij haar prachtige methode altijd nastreeft. En waarin zij^ door haar groot enthousiasme, anderen meesleept. Zoals nu weer al die mensen die, op welke wijze dan ook, bij de bouw van deze school betrokken zijn en die we voorlopig maar de algemene eretitel van De Bouwers zullen geven. Wilt u een be wijs hoe ze meeleven? Op het grasveld op zij van de school, waar het klim- en kir utermateriaal komt, zullen bij wijze vaj tafel en stoeltjes, boomstammetjes ge plaatst worden waar „Moedertje” ge speeld kan worden. „Dan planten we daar een treurboom- pje voor schaduw”, zeggen de Bouwers. Interesseert het u wie dat nu precies ge zegd heeft, alle Bouwers hebben liefde volle aandacht gehad bij dit werk en daarom is het zo’n ideaal schooltje ge worden waar elk kind zich volkomen thuis zal voelen. Straks zullen ze komen en dan zullen ze in de volste zin van het woord bezit van hun school nemen. Men zal ze alles laten zien. De kastdeuren in het kantoortje zullen wijd openzwaaien, de deur van het ingebouwde berghok eveneens, ze zullen de keuken van het personeel binnengaan en nieuwsgierig gluren in de keukenkast. Misschien zal de juffrouw ze beurt om beurt optillen om in de Bruynzeelkastjes te kunnen kijhen en dan zal er niets niets meer in die school zijn waar een waas van geheim zinnigheid om hangt en geen gevoel van bangheid zal in die kleine hartjes kun nen komen. Want alleen een kastdeur kan in zo’n school van glas iets grieze ligs verbergen en die deuren zijn immers alllemaal open geweest. Ook buiten geen hokken, geen berg plaatsen. AUeen maar ruimte en zon, een water- en een zandbak, dieren om te ver zorgen en schooltuintjes voor de „groten”. niet jubilé; eé aan het eind woord, wordt gewoon dubbel soiree. Oe wordt, c spraak meestal e; economie, doch oecu menisch. Bij ou is zowel oe als ou er kend, meestal met voorkeur voor ou: douane, gouverneur, maar ook mag: doeane, foerage. Voor de qu mag men weer kiezen, doch naar de reeds bestaande spelling- gewoonten met voorkeur kw. In aansluiting bg woorden als moza ïek, proza, plezier, krijgt s in een aantal woorden facultatief z naast zich, dus: fase, maar ook faze en kanaliseren naast kanalizeren. Ten aanzien van de th lezen we o.a. chrysant, psychopaat, astma, trombose, etnoloog en difteritis, autotochtoon. De voorkeur wordt gegeven aan: apotheker, maar apoteker mag eveneens. De y is in het algemeen behouden, maar in enkele woorden, waarin i reeds meer of minder is ingeburgerd, defini tief door i vervangen: nimf, piramide, ritme, tiran. In sommige woorden is y facultatief naast 1 (ie) gehandhaafd: cilinder, maar ook cylinder. De woordenlijst geeft verder uitvoe rige voorlichting over de verdeling van de woorden in lettergrepen, over de spel ling van tussenklanken in samenstellin gen, het gebruik van het koppelteken. Men schrijft dus bgv.: Sint-Nikolaas, Noordhollands, Voorindiër, doch Engels- Indisch, Zeeuws-Vlaams, Belgisch-Lim- burgs. Maar ook: r.-k. in plaats van r.k. Eveneens worden voorschriften gegeven over het gebruik van het deelteken, het weglatingsteken en van hoofdletters. In aanmerking nemend dat de keuze tussen de hoofdletter en de kleine letter in tal van gevallen moet big ven voorbehouden aan het oordeel van de schrijver, die, a’ naar de gevoelswaarde die hij met een bepaald woord wil verbinden, dit woord op deze of gene wijze zal schrijven, heeft de commissie afgezien van een te stren ge formulering van de desbetreffende regels. Windstreken, weekdagen, maan den en jaargetijden in him normale be tekenis worden voortaan zonder hóófd letter geschreven, dus: augustus, west, dinsdag, enz. (zonder hoofdletter)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1