G. LID De feestweek te Leeuwarden De Zoon Burgemeester De vlekken zijn allemaal verdwenen! Benoemd Zeepost Door het zonlicht verblind feuilleton Postduivenver. l’Estafette Geslaagd Benoemd Maurits uit de K.N.V.B. S. 31 AUGUSTUS 1954 Boottocht Buurtver. Maple Leaf” Feesten te Oudega (W.) Naar bloemencorso te Aals meer en Stadionspel te Amsterdam P. C. Politiekaatswedstrijd te Franeker U vliegt nu door Het passagebureau Ruys en Co. Firma Minkema Contact- en Firma Troelstra PHILIA. Magazijn De Duif Wouda’s Meelfabrieken Wat er meer te zien was. Ingez. Mededeling. Allemaal dingen waar plimenten, de Knittex Breimachine grootmoeder van moeders kant, die de °P baar gemak, schertsend met de heren, „O!” hoorde hij haar zeggen, „en de Wordt vervolgd. De jubileumviering. De viering van het jubileum van het Gelukwensen gaan naar Prinses Wilhelmien, ’t Hart zélf is het paspoort. Dat Neêrland laat zien Niemand zal het me kwalijk nemen dat ik op de rondgang door de tenten wel eens extra lang stil stond bij bekende Sneker firma’s. Het bloed kruipt nu een maal waar het niet gaan kan. Wat niet betekent dat de andere stands niet inte ressant zouden zijn integendeel. Maar er was zo veel verscheidenheid, dat men heus een keuze moest doen. Het eerste bezoek was dan bij Hupsa. De opwekkende naam van een nieuw wasmiddel dat N.V. Senzora Deventer brengt Het neusje van het neusje van de waszalm! toonde, en verkocht aan vele toeristen, zijn speciaal geweefde grote Waterpoort baddoek. Bijzonder mooi werk die helder- als-een-foto-Waterpoort, geflankeerd door twee wapens en opschriften Snits, Fryslan. Verder zag ik hier gezellige wol len kinderjurkjes, Yersey truitjes en niet te vergeten de nylons naar maat, passend aan elk been. ton stofzuiger werkt. Als een mechanisch mens, die nooit moe wordt als uw vlese lijke armen, doet hij alle klusjes voor u in de huishouding. Vruchten persen, eiwit kloppen, deeg mengen haarwassen, om een rare combinatie te gebruiken. Maar wat wilt u, deze machine staat voor niets. Verder zag ik hier een pracht radio met drie luidsprekers. Nee, het was geen oor verdovend geluid, alleen maar net echt met diepte ziet u. Dat komt door dat drietal, één concertluidspreker, twee ho ge toon luidsprekers gesnapt? Ik niet precies. Het televisietoestel werkte op een andere keer. gebreide kleding rond loopt. Mem hoeft er de pap niet voor te laten aanbranden, want in haar weinige vrije ogenblikken breit ze rustig een mooi meisjesjurkje. die hier was met Bico wasmachines. Goed spul 60.000 huisvrouwen in Nederland zijn er gelukkig mee. Bene betekent goed, en als het gas in flessen van een nieuwe maatschappij dan Benegas heet, weet u wel dat het prima is. De nieuwste technische vindingen zijn hierin toege past. Het kan natuurlijk ook gebruikt worden voor verlichting en ik zag hier lampen hangen die werkelijk heel mooi en doelmatig waren. P.A.F. met lijnmeel, de A.V.O., soc. zorg voor minder validen, U. Twijnstra van Akkrum. mee. mooi zou eens met haar praten. De jongen verliefd genoeg, hij had geen oog „Rob toe”, zei ze opeens en glimlachte hem toe. Rob voelde de grond onder zijn De heer T. Meyer, vroeger ambtenaar aan de O.L.B. alhier, thans directeur te Veendam, is met ingang van 1 Novem ber a.s. benoemd tot onder-directeur van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Groningen. Benoemd tot onderwijzer aan de Kon. Wilhelminaschool alhier de heer S. van der Bijl te Eindhoven. deze een Ter LC Hf na verrukke- „Och, die kan ik wel drómen”, zei Vera. „Ja, maar als je 't hoort èn ziet", verde- HO< TEL van de door TOM LODEWIJK die firma Slump hier demonstreerde. Ook de Rijster vrouwen hadden veel belang stelling voor dit wonder op breigebied en het zal me niets verwonderen als straks de gehele Rijster jeugd in eigen (te Sneek wordt dit bureau geleid door de heer N. J. Krook) was er met inlich tingen voor adspirant-emigranten en om de bonte rij te eindigen de stand van de Rijksvoorlichtingsdienst over Het ei en Wijl Nu we het toch over het ei hebben, vertel ik u nog dat Wessanen Koninklijke Fabriek haar voer voor kippen demon streerde met een mestbatterij. Ik pikte intussen cake, gemaakt van de Atlantaproducten en belandde toen bij De firma v. d. Goot exposeerde bontjassen en prachtige stof fen voor swaggers, mantels, japonnen, rokken enz. Deze zaak heeft, zo u weet, een atelier, waar deze stoffen prima ver werkt worden tot het door u zo fel be geerde kledingstuk In de aardige theestand van Firma Broekema uit Groningen was het een ge animeerd rendez-vous van Skotsers en tentoonstellingbezoekers. Ik moet eerlijk zeggen dat we allen genoten van de aan geboden koffie en thee .et bijbehorende oadeaux maar die kregen we natuur lijk niet mee naa- huis. Een big zal waarschijnlijk de grootste belangstelling voor het biggenmeel van de Calvéfabrieken gehad hebben, ikzelf bleef verwijlen bij de stand van De firma Wielinga bracht op het gebied van koffers en tas sen weer veel nieuwe snufjes. Dat ont dekte een inwoner van Rijs toen hij hier de prachtige cordstof klerenkoffer kon aanschaffen die hij elders geadverteerd had gezien. Als vrouw had ik natuurlijk belangstelling voor de mooie redicule tas sen van gestreepte stof met plastic, een schoolkind zal meer voelen voor de schooletui’s, maar heren zullen verblind zijn door de clippertassen met binnenvak- ken. Ruimer, lichter en practischer dan de gewone aktentas. Wist u, mede vrou wen, dat er schattige naaldparaplu’s zijn? Van nylon en van kunstzij, beide aan te nevelen bij een elegant wandeltoilet. demonstreerde haar Ruton Robot naast de waarschuwende platen van de Bescher ming Burgerbevolking. Een echte Robot, die machine die op de motor van de Ru- groeid. die inderdaad, zo dacht Rob, wel hem voorstelde Ud te worden met een filmster kon wedijveren! r f -- Met de volgende schepen kan zeepost volden verzonden. De iata, v^arop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach- er de naam van he «chip vermeid: Medan: m.s. Langkoeas Indonesië: m.s. Oranje m.s. Sumatra Ned Nw. Guinea: m.s. Oranje m.s. Sumatra Ned. Antillen: m.s. Willemstad m.s. Helicon Suriname: m.s. Nestor Unie van Z.-Afrika en Z.W.- Afrika: m.s. Pretoria Castle Canada: s.s. Rijndam (8 Sept.) (2 Sept.) (16 Sept.) (2 Sept.) (16 Sept.)) (31 Aug.) (7 Sept.) (8 Sept.) ter had hij zich tot het offer bereid ver klaard. Want burgemeester Van Liemp- den van Heerwaarden was een i H. K. H. Prinses Wilhelmina, in Noorwegen vertoevende, herdenkt morgen haar 74e verjaardag. Een grens-overschrijding Soms moeilijk gedaan Vergt morgen geen paspoort, Gaat vrij en spontaan. Het hart van millioenen Passeert onze grens, Op weg naar het Noorden Met Nederlands wens Douane begrijpt het, Knijpt twéé ogen dicht, Al zijn ook die wensen Gericht op „gewicht”.... toonde hier haar vee- en pluimveevoe ders. Voor belanghebbenden zeker heel lekker en voedzaam, maar ik kon helaas niemand van het vee-ras intervieuwen. Daarom keek ik op de terugweg naar Sneek maar met intense belangstelling naar ons Friese vee in de weilanden en constateerde dat het er inderdaad welva rend uitzag, dank zij al die koeken en koekjes, die er zelfs naar mijn smaak appetijtelijk uitzagen. WOUDSEND, 27 Augustus. De heer H. ter Schure van Wolvega reed op zijn motor uit de richting Ryksstraatweg by de ingang van ons dorp op het ijsco- karretje waarachter de heer C. Visser liep. Deze sloeg tegen de grond, waarbij zijn heup werd bezeerd en zij-- kleding stuk scheurde. Hij liep goed rechts van de weg. De tohoud van het karretje lag over de grond verspreid. Ter Schure raakte de macht over het stuur kwijt en sloeg tegen de grond, waarbij hij een hoofdwonde opliep. Dr. Fast verleende de eerste hulp en oordeelde dat over brenging naar ’t ziekenhuis te Sneek van de heer Ter Schure noodzakelljk was. Uit het onderzoek aldaar bleek, dat geen beenbreuken had, doch wel hersenschudding. Volgens de heer Schure was het ongeluk te wijten aan verblinding door het zonlicht. de helderheid en goed, dat U behandelt Donderdag j.l. werd wederom het tra ditionele jaarlijkse uitstapje van de le den der buurtver. „Maple Leaf" alhier gehouden. In verband met het slechte weer in de afgelopen weken was het be stuur niet optimistisch gestemd over het slagen van deze tocht. Bij een boottocht behoort nu eenmaal mooi weer. Vooral bij deze, die de laatste jaren meer spe ciaal voor de oudere leden werd geor ganiseerd. Maar gelukkig was het Don derdag een uitgezóchte dag. Men had zich geen beter kunnen wensen. Mooi zomerweer met volop zonneschijn en een heerlijke temperatuur, zodat het een genot was op het water te vertoeven. Het bestuur had de leeftijdsgrens voor deelneming ditmaal bepaald op 18 jaar en ouder. De tocht, die gemaakt werd met de motorboot „de Eersteling”, ka pitein de heer G. de Vries, ging eerst via Zomerrak, Houkesloot en de Wes- terbrugsloot naar de Langweerder Wie len, met als eerste aanlegplaats het vriendelijke dorpje Langweer. Wat bood de Sneeker Meer nu een geheel ander beeld dan op Hardzeildag. Toen een grauwe zwaar bewolkte lucht met nu en dan een fikse regenbui, thans over goten met een weldadig zonnetje, waar bij de vele schepen met hun witte zeilen een fraaie aanblik opleverden. De stem ming zat er dan ook dadelijk In, en on der het genot van een heerlijk kopje thee en diverse versnaperingen arriveer de men om ongeveer half vier in Lang weer. Nadat aldaar even van de draai molen en andere attracties was genoten werd de reis voortgezet naar Joure waar die dag juist een driedraags win- kelfeest was begonnen. Het gezelschap splitste zich daar in tweeën. De meeste dames gingen de winkels bezichtigen, de anderen begaven zich naar „Herema State” om het openluchttheater te be wonderen. Zo genoot ieder naar eigen keuze en vloog de tijd om. Het was zes uur voordat men het wist. Op dit uur werd al. de terugtocht aanvaard via de Goëngarljpster Poel, Sjjbesloot en Snee ker Meer, waarbij allen nog eens gratis een heerlijk kopje koffie met koek werd aangeboden. Een der oudste leden, de 72-jarige heer J. Plat, bracht het be stuur, mede namens zijn tochtgenoten, hartelijk dank voor het vele werk dat het zich getroost had om de leden deze aangename middag te bezorgen en hij hoopte dat men op 4e ingeslagen weg zou voort gaan. Om plm. half acht arri veerde men weer behouden in Sneek. Zaterdag 4 Sept. a.s. worden boven genoemde evenementen gehouden. Het Touringcarbedryf „FryslÉLn’s Reiswein" (Gebr. S ij persma) organiseert die dag daarheen autotochten. Voor nadere by-l zonderheden zie men een advertentie in dit blad. De postduivenver. l'Estafette hield een wedvlucht van het station Eist, afstand 224 km. Uitslag: le H. Buitenpost; 2e, 9e, 24e en .Je Sj. Molenaar; 3e, 14e en 39e J. v. Vugt; 4e, 19e, 21e, 31e en 33e H. Mei- nen; 5e J. Schreuder; 6e, 13e, 23e, 32e en 35e H. Oppenhuis; 7e en 34e H. Tipper- sma; 8e, 10e, 11e, 17e, 18e, 22e, 27e en 28e J. de Boer; 12e, 20e en 36e E. Laagland: 15e L. de Ree; 16e v. d. Meulen de Vries; 25e, 30e en 41e J. Haak; 26e S. de Ree; 37e Th. Meyer; 38e en 40e B. Heins; 42e J. Pronk. De duiven werden gelost om 9.50 bjj zwaar bewolkte lucht en koude Noordenwind, zodat deze vlucht in tegen stelling met de beide vorige zeer traag is verlopen. De eerste duif meldde zich om 12.12.31, snelheid 875 m.p.m.; de tweede was ruim 10 minuten later nl. om 12.23.28, snelheid 813 m.p.m.; de derde was weer 3 minuten later en werd geklokt om 12.26.09, snelheid 804 m.p.m. Dat de dui ven het niet gemakkelijk hebben gehad, blijkt ook uit het feit dat de 10e prijs winnaar geklokt werd om 12.33.49, snel heid 764 m.p.m.; de 20e bracht het nog maar tot 739 m.p.m. Des te opvallender is de prestatie van de duif van de heer H. Buitenpost, welke het bestond om ruim 10 minuten voor nr. 2 binnen te zijn. Aan deze wedvlucht namen 245 duiven deel en ondanks het zeer gure weer wa ren de verliezen gering. zich. Diepblauwe ogen onder ravenzwart Z"1 aarne wil ik IJ mijn dank be- tuigen voor Castella Parels. Lakens had ik met hele dolle vlek ken. Ik kon ze er niet uit krijgen, wat ik al deed. Het was een ramp gewoonweg. En nu gebruik ik Cas te! la Parels. De vlekken zijn alle maal verdwenen Nu wil ik niets anders meer OUD. tA (W.) Onze dorpsgenoot, de heer F. Th. Jagersma, slaagde dezer dagen voor het diploma vakbekwaam heid. F.R.S. vindt p'aats op 6, 7, 8 en 9 Sep tember a.s. Maar dag 6 September recipi eert het bestuur van het Stamboek en 7 September vindt de keuring van vrouwe lijk vee plaat. waarvoor een catalogus van pl.m. 1000 dieren is, samengesteld. De tweede keuringsdag, 8 September, is de dag van de sti o.en, waarvan er 400 ge keurd zullen v-aea. Donderdag 9 Se o tember is gereserveerd voor de fokfami lies en be'bij scolli cties. Deze laatste keur ngsdag za ook worden bij gewoond door Z.K.H. Prins Bernhard, de minister van Landbouw, de Nederlandse land- bouwconsulenten in het buitenland en vele buitenlandse diplomaten in ons land Er worden duizenden buitenlanders ver wacht, temeer daar de jaarlijkse stieren keuringen van het F.R.S. ook reeds steeds enkele duizenden veehouders e.d. uit het buitenland trekken. De aanwezige journalisten werden in de Prinsentuin verenigd aan een lunch, waar nog inlichtingen werden verstrekt over de in de feestweek (611 Sept.) te houden energie-tentoonstelling en de expositie van „De Boerderij in de Beurs” van de N.V. Koopmans Meelfabrieken, terwijl tenslotte het rundveefokbedrijf van de heer J. Wassenaar te Jelsum werd bezocht. Het bestuur van de KNVB heeft de elftallen van Maurits buiten het compe titieverband geplaatst, welke straf maatregel ook voor de in de afdeling Limburg spelende elftallen geldt. Het besluit is genomen op grond van het feit dat Maurits naar de opvatting van het bondsbestuur medewerking aan de Beroepsvoetbalbond heeft verleend. Het bestuur van Maurits had namelijk een huurovereenkomst gesloten met de stich ting Sportparken te Geleen, die op haar beurt de profclub Fortuna ’54 gelegen heid heeft gegeven het Maurits-stadlon te bespelen. Met het verweerschrift, dat het Maurits-bestuur op aanzegging van de KNVB heeft ingediend, heeft het bondsbestuur geen genoegen genomen. OUDEGA (W.) Oudega viert haar feesten op 1 en 2 September a.s. De eerste dag is er ’s middags een school feest, de tweede dag een volksfeest. Ook de optochten zullen niet ontbreken. Het jubileum van het Friesch Rundveestamboek. Ir H. G. A. Leignes Bakhoven, secreta ris van deze instelling, gaf een overzicht van de geschiedenis van het Friesch Rundvee Stamboek en deelde o.m. mede dat Nederland de hoogste gemiddelde melkopbrengst van alle landen per koe heeft. Friesland steekt zelfs met de 4200 kg per koe en met een vetpercentage van 3,90 nog boven het Nederlands gemid delde uit. In Nederland is dit gemiddelde 3860 kg en 3.67 procent vet. Van al de Friese koeien is ongeveer 35 procent in het stamboek geregistreerd, hetgeen een aantal van ruim 150.000 stuks betekent De gemiddelde melkopbrengst van een Friese stamboekkoe is 4478 kg met een vetpercentage van 4.01. Indien alle koeien in Nederland evenveel melk met eenzelf de vetgehalte als de Friese stamboek- koeien zouden geven, zou dit bij de thans geldende prijzen een meer opbrengst van pl.m. 300 millioen gulden betekenen, aan genomen dat ook voor de meerdere pro ductie een afzet tegen de bedoelde prij zen mogelijk was. In practisch ieder land met enige agrarische ontwikkeling ont dekt men Fries vee, zowel in Noordelijke landen als in landen met een tropisch of subtropisch klimaat. De export van Fries stamboekvee is zeer belangrijk en bedroeg in 1953 4200 stuks, hetgeen neerkomt op 4/5 van de totale export aan stamboekvee uit Neder land. De export van gebruiksvee uit Friesland ligt nog aanmerkelijk hoger. Teneinde Leeuwarden in verband met de viering van het 75-jarig bestaan van het Friesch Rundvee Stamboek op 7, 8 en 9 Sept, in het centrum van de belangstel ling te plaatsen werd in het stadhuis te Leeuwarden een persconferentie gehou den. De burgemeester van Leeuwarden, mr A. A. M. van der Meulen, zette de cen trumfunctie van Leeuwarden uiteen. Deze provincie met zijn pl.m. 470.000 in woners is op Drente na de dunst bevolkte provincie van Nederland. Van de 260.000 ha cultuurgrond bestaat 223-000 ha uit grasland, waaruit blijkt dat Friesland een veeteeltgewest bij uitstek is. Van de Ne derlandse runderen loopt 10 procent (461.000 stuks) in Friesland rond. Het leeuwenaandeel van de runderen bestaat uit melk- en kalfkoeien, t.w. 258.000 stuks Het overgrote deel van de geproduceerde melk en de zuivelproducten wordt uitge voerd naar het buitenland of andere de len van ons land. Jaarlijks stroomt een hoeveelheid van 1 milliard kg melk naar de 96 zuivelfa brieken. Dit is 20 procent van de totale Nederlandse melklevering. Friesland pro duceert 20 procent van de Nederlandse boter, 40 procent van de Nederlandse fa brieksbaas, 30 procent van de Nederland se gecondenseerde melk en 10 procent van de Nederlandse melkpoeder De ex port van boter, kaas, gecondenseerde melk en melkpoeder uit Friesland naar het buitenland heeft resp. een geschatte exportwaarde van 47, 72, 80 en 4 millloer gulden. In Leeuwarden komen de draden van de gehele provincie samen. Zowel op cul tureel terrein als bestuurlijk en in de handels- en verkeerssector is de Friese hoofdstad met ruim 80.000 inwoners eer zeer hecht centrum voor het welvarend agrarisch gewest Friesland. Het sterkst spreekt de centrumfunctie van Leeuwar den uit de beroepsstructuur van de be volking. Zo werkt 19.7 procent van de beroeps bevolking in de handelssector (Ned. 13.1 procent), 10.9 procent in de verkeers sector (Ned. 8.8 procent), 33.4 procent in de nijverheid (Ned. 36.9 procent), cre- diet-, bank- en verzekeringswezen 2,9 procent (Ned. 1.8 procent), onderwijs en godsdienst 3.3 procent (Ned. 2.7 procent), en vrije en overige beroepen 14.9 procent (Ned. 10.5 procent). Hieruit blijkt dus wel dat Leeuwarden meer dan vele andere provinciale hoofdsteden van ons land een centrum vormt voor de provincie. graaf!) trok inderdaad alle blikken tot met mevrouw Miedema. Mevrouw Bikkers keek tevreden toe. mevrouw Janssen. haar, een smal gezicht, mat van teint, een Zij had haar plannen. Die zoon van Van ,.T‘“ 2. L" 1 volmaakt gevormde mond, een slank fi- Liempden mocht dan al geen licht zijn, Opéra. Eerverleden week °heb ik Les guurtje, voetjes die schenen te zweven, hij droeg een goede, oude naam en de Pècheurs de Perles gezien en een houding, die tegelijk bescheiden familie had geld en zeer veel relaties, lijke muziek. Die Barcarolle.... en welhaast vorstelijk was. Allerwegen Isabeau had ze haar dochter gedoopt, klonken kreten van verrassing. „Wel i$ daarmee de oude traditie voorzettend. dat de kleine Isa?” begroette de burge- Maar Isabeau Bikkers.... dat was géén digde Isa, „dan wordt het heel anders, meester hartelijk. Het meisje groette oombinatie. Haar zelf was die naam, on- Die costumes, die décors, die belichting, de moeder zo had gemist! Hoeveel had ze aan haar opvoeding ten koste gelegd. Ze kon Isabeau niet dwingen, het kind had ze was van 4 Maar Sjoerd voelde zich in de beste krin- leidster was van een meisjesclub, die ze Hartsema had doen benaderen, was gauw over geweest.... Die jongen, Rob, had geen hersens, dat Donderdag 2 September, proefles-avond van het Jonkers In stituut, in Hotel Hanenburg, 's Avonds 8 uur. Tongersdei 2 Septimber. Oranjeforie- ning Skearnegoutum en omkriten. Jouns 7.30 üre yn ’e greate tinte: Tetman de Vries mei: „De Tiid sil it leare”. twee vlechten was een jongedame ge- ,HÜ luisterde verstrooid naar Hans, die een wmetje zo goed als zij zelf, maar .1 _1 1 1 i - n i novoo 1 i zj 4-zl CCX^ "j zweefvliegclub. Hij keek naar Isabeau, Isabeau (ze droeg de naam van haar die daar zat in een laag stoeltje, perfect jsa af....' grootmoeder van moeders kant, die de °P baar gemak, schertsend met de heren, Robert was voorzichtig wat in Isa’s Woensdag 8 September a.s. wordt te Franeker de jaarlykse kaatsparty van politiemannen gehouden, waarvoor de Permanente Commissie aldaar een zeei fraaie wisselbeker heeft beschikbaar ge steld, welke verleden jaar door de heei F. Bosma (Sneek) voor de eerste maal werd gewonnen en dus dit jaar door hem zal moeten worden verdedigd. Voor de Sneker Politie Sportver. zullen deel nemen: F. Bosma (koning 1953), B. Liemburg, B. de Boer, I. Aukema, J. Kuipers, G. Duits, T. Ruls, E. van der Veen, W. Boomstra, Sjoerd Vellinga. Maandag 30 Augustus. Amicitia Thea ter, Sneek. ’s Avonds 8 uur: „De zoon van niemand”. Dinsdag 31 Aug. t/m Donderdag 2 Sept. Amicitia Theater, Sneek. Iedere avond te 8 uur: „Vrouwen om Puc cini”. dochter was van een bloedechte Franse vriendelijk pratend met de dames, zelfs buurt geschoven en hoorde haar nu pra- graaf!) trok inderdaad alle blikken tot met mevrouw Miedema. ten met Vera, met mevrouw Laarman en Firma Eringa toonde in een grote stand dat deze zaak behalve de damesconfectie die we op de show zagen, ook prima herenkleding brengt. ieder wellevend en bleek helemaal niet danks alle welstand en welvaart, die er in één woordsuprème!” onder de indruk te komen van de com- aan verbonden was, een doorn in 't vlees. Allemaal dingen waar ik niks van die haar werden gemaakt. Ze had al eens voorgesteld een deel van snap, dacht Robert grimmig. Waarover Mevrouw Bikkers straalde van trots en haar naam er bij te voegenBickers moest hij met dit meisje praten? Isa zag de slaperige ogen van haar man lichtten van Vloten, dat klonk niet zo gek. ’t Zou zijn ongelukkig gezicht. op. Mevrouw Miedema merkte halfluid misschien een paar duizend gulden en op, dat het meisje er zo bleek uitzag, veel moeite kosten. Maar Sjoerd had er teringachtig, vond ze, Die slanke lijn!, niet van willen horen. Mijn naam is mij voeten golven. „Vertel me es wat. Ik ben zuchtte ze meewarig en keek neer op goed genoeg, had hij gezegd, en zo lang er helemaal uit. Kom naast me zitten, haar eigen vol gemoed. En ze dacht aan je er bij de bank voor leder bedrag op Zaterdagmiddag werd door de buurt vereniging „Maple Leaf” een viswed strijd gehouden voor de kinderen der leden, leeftijd 612 jaar. Evenals ver leden jaar was als viswater gekozen de Zwette. Dertig meisjes en evenzoveel jongens namen deel. De vangsten waren ditmaal niet groot, waardoor de span ning beperkt bleef. Om 2 uur werd ge start en om 4 uur was het einde daar en kon de commissie de uitslag bekend maken. Deze was als volgt: Afdeling Meisjes. Meeste vissen: le pr., zilveren broche, Gerda Domna. Grootste vis: 2e pr., letterlepeltje, Marjo Melai. Op één na grootste aantal vissen: 3e pr., letterlepeltje, Jannie Cnossen; op twee na grootste aantal vissen, 4e pr. zilveren ring, Maaike Boot. Afdeling Jongens. Meeste vissen: le pr., vissnoer, Joop Hollaar. Grootste vis: 2e pr., sluithengel, Simon Boot. Op één na grootste aantal vissen, 3e pr., sluithengel, Adrie Hollaar. Op twee na grootste aantal vissen, 4e pr., schep net, Leo Hollaar. Alle kinderen ontvin gen een tractatie. Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen, die opgetogen fantastische re- met Castella van de nieuwe de firma Repko die allerlei zilveren eretekenen exposeer de. Eerlijk gezegd wist ik niet dat er zo veel moois op dit gebied te bewonderen is. Vanzelfsprekend zag ik eerst de op vallende lauwertakken, bokalen en be kers. Toen pas ontdekte ik de plaquettes en ik was in extase over deze kunst werkjes. Als u zo’n plaquette voor het 10- jarig bestaan van de Noord-Oostpolder bekijkt, of van de internationale bakkerij tentoonstelling in Groningen, dan krijgt u grote bewondering voor de kunstenaar die dit ontworpen heeft. Ik had boven dien bewondering voor de standhouder j r de u’as heettr- - 5 Modeshow Firma Eringa. Of het nu kwam van het mooie weer of dat ik als Sneker in de stemming kwam door het optreden van onze Skots- ploech, zou ik niet kunnen zeggen, maar het was Zaterdagmiddag bijzonder ge zellig op het Rijhilanto-terrein in Rijs. Een aardige met bloemen versierde in gang, een drietal tenten en enkele over het terrein verspreide landbouwmachines, waar een vrouw niet zoveel verstand van heeft, maar met ontzag naar kijkt. In een van de tenten hield Firma Eringa haar modeshow. Een zeldzame entourage voor kostbare bontjassen en haute couture mo dellen, maar die toch een bijzondere be koring had! Zittende op klapstoeltjes in het stro dat zorgzaam op nat gras gelegd was, zagen de toeschouwsters de manne quins over een met dennegroen versierd plankier voorbij wandelen. Vanuit de aangrenzende consumptietent gluurden de dames van de skotsploech in haar prachtige oud-Friese klederdracht naar haar moderne zusters die de nieuwste Herfst- en Wintermode toonden. Hoe die mode was? In 't kort gezegd: mooi, prac tise!, en betaalbaar! Natuurlijk werden er modellen getoond die werkelijk kost baar waren, maar die verrukten dan ook oog en hart. We noteerden een zwarte swagger met persianer, een bruine jas met een zeer elegante stola kraag en een haute couture model met antracietkleu rig persianer, een zeldzame en zeer mooie kleur voor deze kostbare bontsoort. Dan was er nog een zwart chivrine cocktail deux plèces dat terecht een klaterend applaus kreeg; evenals de modellen van Rodler Paris; Parijse elegance deed ook in Rijs vrouwenogen schitteren! Of deze modellen, die men hier in Friesland niet dagelijks zal kopen, meer belangstelling kregen dan de „gewone” jersey japonnen zou ik ondertussen niet durven beweren. De reebruine japon was zeer bekoorlijk en inderdaad betaalbaar, evenals het jon ge meisjes japonnetje in groen jaquard weefsel, afkomstig uit een Friese confec tie fabriek, dat heel aardig was en uitge sproken goedkoop. De japonnen hadden bijna altijd laag ingezette driekwart mou wen, en een halfgesloten hals met een laag opstaand boordje. De rokken zijn klokkend of rechtvallend met achter een plooi Er was veel variatie in kleuren en modellen en een uitgesproken modekleur zou ik dan ook niet kunnen noemen. Wel is zwart als basiskleur zeer aan te be velen. Firma Eringa brengt veel zwarte rokken, waarop diverse blouses getoond werden, o.a. een zwarte blouse met ronde ondurose schouderpas die hartveroverend was! Er werden opvallend veel svzaggers getoond waar de moderne zware stoffen ook bijzonder geschikt voor zijn. Bontjas sen zijn altijd in staat vrouwenharten sneller te doen kloppen. Hier werd ge toond een Oeverlam jas, maar ook Inda Lama dat een dubbelganger Is van de grote Persianer zuster, even mooi, zeer solide maar lager in prijs. Natuurlijk kunnen wij in dit land niet zonder een regenjas en als men dan de Falcon Tweed regenjas met bijbehorend hoedje of de geel geruite jas met allerliefst zwart kapje aanschaft, zal men zelfs in onze vaderlandse stortbuien bekoorlijk zijn. Geen rozen zonder doornen en geen modeshow zonder cocktail- en avond japonnen! Ach de vergelijking met doornen gaat niet op wel met rozen, maar dan met de allerschoonste! Cock- tailjaponnen werden getoond voor de oudere vrouw en voor het jonge meisje en ze waren allen allerliefst en onmis- baai in de garderobe van de uitgaande vrouw Van een grijze zijden japon met zwarte veloursnoppen viel de assymetri- sche halslijn op. Bij vele modellen wer den allerliefste hoedjes gedragen, alle klein, recht op het hoofd gedragen, maar naar één kant lager uitgewerkt zodat het ene oor bedekt werd. De kapjes bij de cocktailjaponnen waren soms met strass bewerkt en dan zeer charmant. Trouwens deze show maakte, ook wat het hoeden j onderdeel betreft, een zeer verzorgde in- druk. En dat een vrouw zich bij een zwarte jas niet behoeft te bepalen tot een zwarte hoed, bewees de zeer elegante combinatie zwarte mantel diep-paarse hoed. Tot slót van de show, waarbij ieder nog eens geanimeerd opveerde, werden enkele avondjaponnen getoond waarbij de rose met zwart organza strapless ja pon, de zwart-wltte met zwart bolero- jasje van een vorstelijke allure waren. Terwijl elk jong meisje zich het zwartje met witte bloemetjes zal wensen. Een bruidsstoet sloot deze show, waarmee Firma Eringa zeer veel bezoeksters, èn bezoekers!, trok zijn over de snelle en sulfaten die zij bereiken Parels, het wasmiddel Advertentie (4 Sept.) (2 Sept.) m.s. Prins Willem van Oranje (6 Sept.) Zuid-Amerika.: s.s. Highland Monarch (30 Aug.) s.s. Eva Peron (4 Sept.) Australië: via Engeland (4 Sept.) Nieuw Zeeland: via Engeland (4 Sept,). Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. „Tja, wat moet ik je vertellen”, zei hij wwat onbeholpen.... i Rob stond van zijn stoel op en wachtte pie jongen, Rob, had geen hersens dat Maar Isabeau wist hem wel aan 't pra- overall dan in smoking. Deze avond ech- tot zijn ..vroegere speelkameraadje bij wist iedereen. Maai wat zou dat? Haar t®? te krijgen. Ze s!oeg hem gade, terwijl oom Armand, die referendaris was ge- bij udaa z££ za£ Knappe vent^ Rob, fors goede een rÜ stralend witte tanden bloot. Rob ééns"'dat déTlarbij^Niwwpoórt ïn 1*600 Jammer dat hij zo eh. eenzijdig was. d.-—u- ij-j- i—u iLw... -.a*» Haar moeder had er haar van verteld, de, maar waakzame en energieke zaken- stamelde wat over „zou je niet meer ties, geld, daar bracht je het ver genoeg Rob bad be* °P de H.B.S. moeilijk, twee man, en wederzijds hadden ze van elkaar kennen” en kleurde tot onder zijn haar- mee. Een representatief baantje, een maal gedoubleerd en nu.... Maar deed veel geleerd. wortels. Isabeau scheen het niet te mer- mool huis, Isabeau als stralende gast- het er veel toe? Van domme mannen had Rob keek uit of Hans er bij was, maar ken, lachte en schertste meteen met Vera vrouw omringd door luxe draagster van de minste last. En ze had het wel ge- opeens bleven zijn blikken haken aan een en mevrouw Laarman. Rob keek haar een nobele naam, mooier kon het niet merkt, hij was stapelverliefd op haar. Zó persoontje, dat in het kielzog van de ge- Moers na. Zo makkelijk als ze zich be- Hoeveel dromen had ze niet gesponnen van de kaart, vanaf ’t eerste ogenblik, wichtigdoende nieuwe gast was binnen- w°og -.. wat een hark was hij dan toch, rond de dochter, die moest hebben wat Enfin’ ze zou de zaak eens van alle kan' geschreden. Bij intuïtie wist hij: dit hé4r vergeleken. de moeder 20 had gemist! Hoeveel had ze ten bekijken. Moeder zou ze wel méé moest Isa zijn. Maar wat was ze veran- En van dat ogenblik af had hij zijn be- aan haar opvoeding ten koste gelegd Ze hebben. Ze wou zo gauw mogelijk wég nest Maar nog een verrassing wachtte het gezelschap. Want onder verbaasde uitroepen arri veerde daar plots Frits Rykens, de zoon van de Rijkstuinbouwconsulent. Blozend, lachend stond de jonge adelborst in de blauwe uniform met de rode kraag daar opeens midden in de groep en feliciteerde mevrouw Van Liempden. „Waar kom jij opeens vandaan?” vorste zijn verbaasde vader. „Verlof!” antwoordde de zoon. „Ik heb nog geprobeerd jullie op te bellen, maar het duurde me te lang. Ha, Vera, hoe is t met jou?” tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu ein delijk eens een 100% veilig wasmiddel. En U staat versteld van de blankheid, de zachtheid van alle met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct per pak) in huis haar eigen vol gemoed. En ze dacht aan je er bij de bank voor leder bedrag op hier en maak me eens betwijs". Hij lachte haar plompe dochter Leonora, een goed- kunt opnemen, moet hij jou ook maar om de uitdrukking, die herinnerde aan hartig meisje met dikke brilleglazen, dat goed genoeg zijn. Ja, die verliefdheid, die hun beider oude schoolmeester, die ze als vanavond niet mee had gewild omdat ze hem blozend en hakkelend het freuletje vaste term had gebruikt. -.m TT X1 3 J 1-1--4- 4- 4 U44 gen veel minder op zijn gemak dan in ni®< de steek kon laten, zijn carosseriefabriek, liep liever in een T ke™ ,was’ oom Armand, die referendaris was ge- bü daai, z° za£ Knappe vent. Rob, fors „Hé, dag Rob”, zei het meisje en lachte weest bij Buitenlandse Zaken, wist niet en blond- Kon ?.e mee voor de dag komen. vriend geworden van de zo loom uitzien- voelde zich onhandiger dan een jong kalf. had plaats gevonden. Kruiwagens, rela- - -i- --LJV ..vi ver genoeg man, en wederzijds hadden ze van elkaar Kennen en kleurde tot onder zijn haar- mee Een representatief baantje, een veel geleerd. wortels. Isabeau scheen het niet te mer- mooi huis, Isabeau als stralende gast- jr» 1_ 1 1- a ii- i U-OT1 am nnkrt—ma— .X opeens biêven”zij'’n blikken haken"aan een mevrouw Laarman.Rob keekhaar êên**nobeïe* naam™mo*oiêr’ kon^hèt* niet* merkt, hy was stapelverliefd op haar Zó wichtigdoende^ nieuwe gast was bfnnên- wat een hark was hij dan toch, rond'dé dochter, die moest'hebben wat Eafi”’ £e ,zou d,e,zafk eens van allf ^fn.' En van dat ogenblik af had hij zijn be- derd! Uit het langbenige wicht niet~de langstelling voor al het andere verloren. die zjjn stand op zo’n waarlijk kunstzin nige wijze ingericht had, dat ik de tijd er door vergat! En toch moest ik verder,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 2