Engeland roept conferentie bijeen over Duitse herbewapening Van oude Historiën fa GOUDEN JUBILEUM IN DE AANNEMERSWERELD Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST - diBi «f 35 i I Evanston |S 1 v 109e Jaargang No. 70 I RedacteurL. KIEZEBR1NK Gelderland vin Bioscoopnieuws Benoemd Tennis - ■'--■== Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 Vrijdag 3 September 1954 Geslaagd Geslaagd met hoogst aantal punten Raadstukken W ymbritseradeel Stedelijke Muziekschool W. C. Dijkstra naar Arm verbrijzeld Natuurverschijnsel waargenomen Kanjer I J SRkJ s dvangen te vertellen waar zij hun geld een prachtige beker werd toegekend. DE ORANJEFEESTEN TE OOSTHEM Een aardige groep uit de Woensdag gehoudin optocht. Vertellingen uit ’t klooster Thabor. 99 River Street. Anna. Het eerste bestuur (Alg. Handelsblad) H. H. Sneker Jeugdkampioen schappen 1954. Over een merkwaardige verschijning. Benoemd tot tijdel. onderwijzer aan de Chr. Ulo „Rehoboth" alhier, de heer F. Scheepsma te Opende (Gr.). Evenals vorige jaren is dit jaar ook weer verbeten om de Sneker Jeugdtitels gestreden en wel op 28 en 29 Augustus op de banen van het gemeentelijk sport park. De finales stonden over het alge meen op goed peil, waarvan echter de herendubbel finale en damesdubbel finale teleurstelde. De uitslagen zijn: Finale H.E. A: S. KingmaR. Tjal- lema 62, 64; D.E. A: A. Wiegman J. Zandstra 75, 61; H.D.: S. King maH. t. BergH. KlazemaF. Zwart 60, 62; D.D.: M. Gerritsma-J. Zand straW. FerwerdaA. Wiegman 61, 60; G.D.: H. KlasemaJ. ZandstraR. TjaliemaA. Wiegman 6—4, 46, 63; H.E. B: B. TjaliemaW. Schreuder 64. 63; D.E. B: I. Obbema—L. Bruinsma uit de van SNEEKER NIEUWSBLAD HEEG. Te Leeuwarden slaagde de heer J. Kamstra alhier voor het diplo ma broodbakker. Hij behaalde het hoog ste aantal punten, waarvoor hem tevens Op het onlangs in Apeldoorn gehouden examen voor het V.E.V.-Leerlingstelsel slaagden alle candidaten uit Friesland, onder wie de heer N. Bootsma alhier. Onze stadgenoot en een geslaagde uit Advertentlaprija 15 cl per m.nv Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprij» f 3. - per half Jaar. Franco per post f 3-75 per half jaar. Giro 50748 ten name ven Firma E. 1 Drijfhout, Snaak. b In de morgen, Vrijdag, des voormiddags 9.30 uur te houden raadsvergadering der gemeente Wymbritseradeel komen o.a. de volgende punten aan de orde Een voorstel van B .en W. tot herbe noeming van de leden van de adviescom missie Woonruimtewet 1947 nl. de h.h. G. Jouwsma, Oppenhuizen, M. K. Feenstra, Nijland, B. de Jong, Heeg, H. de Vries, Woudsend, W. v. d. Meulen, Blauwhuis en S. Eisma, Scharnegoutum (deze laatste alleen bij woningvordering). Voorstellen van B. en W. tot medewer king Ingevolge art. 72 L.O.wet 1920aan de Gerei. School te Scharnegoutum voor aanschaffing van een naaimachine ten behoeve van het handwerkonderwijs; aan de Herv. School te Folsgare voor aan schaffing van nieuwe schoolmeubelen en leermiddelen (o.ai 2 nieuwe kachels en een nieuwe lees- en rekenmethode); aan de Herv. School te Jutrijp voor het aan schaffen van leermiddelen in verband met uitbreiding van het aantal leerlingen. Voorts stellen B. en W. voor aan H Wiersma, Goënga 9, een tegemoetkoming in de kosten die hij heeft te maken om zjjn zoon een b.l.o.school te Sneek te doen bezoeken, te verstrekken. bestond uit de heren F. de Wolf, voor zitter; J. v. d. Veen, secretaris; H. J. Sikkes, penningmeester; T. Klooster man, 2e voorzitter; M. Sonsma, Heme- lum, 2e secretaris en D. Woudstra, Kou- dum, 2e penningmeester. Confessionele organisaties bestonden er toen nog niet, zodat aannemers van alle gezindten in de N.A.B. verenigd waren. Een van de eerste acties welke door de afdeling gevoerd werd, was die tegen de borgstelling. In die tijd moesten de aannemers n’. twee borgen stellen als ze een bouwwerk aannamen. Een onbevre digende toestand, waaraan door het werk van de organisatie een einde kwam. Later kwam ook de arbitrage in de bouwbedrijven tot stand, wat wel een zeer belangrijke verbetering was. De afdeling heeft destijds mede haar schouders gezet onder de stichting van een Middelbaar Technische School alhier. De Stedelijke Muziekschool zal, zoals in een advertentie in dit blad wordt be richt. de lessen voor het a.s. wintersei zoen weer beginnen. Er wordt door de plaatselijke leraren les gegeven op ver schillende instrumenten en in algemeen vormend muziekonderwijs. De leerkrach ten vertrouwen er op dat, evenals de vo rige jaren, de lessen weer door een groot aantal leerlingen zullen worden gevolgd De laatste cursus omvatte ruim 120 leer lingen. „Een thriller met temperament” schreef het Algemeen Dagblad en dat is inder daad een bijzonder rake karakterisering van deze spannende historie. Phil Karlson regisseerde de strijd van een ex-bokser tegen een moorddadige gangsterbende op vakkundige wijze en wist met gierende politie-wagens, een griezelig, oud theater en een haven-café, waar het schuim der onderwereld pleegt te komen een voort durende beklemming te creëren. Een su per-thriller. De film „Anna” heeft in de hoofdrol Silvana Mangano. Deze die in één slag beroemd werd door haar rol in „Bittere Rijst”, neemt in de hedendaagse cinema tografie in Italië een zeer vooraanstaan de plaats in. De oorzaken van dit succes zijn deels te zoeken in de schoonheid van deze actrice, doch ook in haar dramati sche kwaliteiten: haar aangeboren talent dat door de internationale critiek wordt erkend. Na „Bittere Rijst” bewees Silvano Mangano in haar volgende films „De wolf van Sila” en „Brigante Mussolini” dat zij baar natuurlijke gaven vervol maakt had en haar spel op peil had ge bracht, dat opviel door doorleefdheid en diepte. Er zijn nog meerdere bekenden uit „Bittere «.ijst”, nl. Raf Vallone, Vittorio Gassmann en Gaby Morlay. Een inbreker heeft uit ee wouing van de familie Benders te '1 ..gelen eer. geldkistje m»* ongeveer (50''0 en de n- houd van spaarpotten der klndel'en on de Heerenveen behaalden van de 37 candi- huishoudp x lemonnaie met ee: -.otaar in daten het hoogste aantal punten. In 1922 en in 1933 waren er strubbe lingen met de werknemers, die beide een langdurige staking tot gevolg had den. In het laatste jaar had de afdeling bezwaren tegen de met de werkHeden ai' te sluiten Collectieve Arbeidsovereen komst, maar de partijen kwamen ten slotte toch bjjelkaar, waarna op 1 Oc tober 1933 een nieuwe C.A.O. tot stand kwam. ke handelsvaart op de Hollandse koop steden volkomen lam te leggen, en daar was het de Gelderse hertog, die een veel groter politiek spel speelde dan alleen in Friesland, voor hem slechts een neventer rein, juist om te doen. Sloten was het Gelderse zeeroversnest, daar werden de roofschepen uitgerust, en hier bracht men de buit aan. Geen vloot, die tot hier kon doordringen. Wat men ook op Greate Pier’s onbarm hartige krijgsvoering tegen mocht hebben, laaghartig of achterbaks was hij niet, en dit stak de Gelderse bevelhebbers, wie hij de waarheid durfde te zeggen, danig. Pe trus van Thabor verhaalt ons dienaan gaande enkele anecdoten, die hij uit de mond van Greate Pier zelf, of diens broe der had vernomen. Zo had Pier eens het zijne gezegd over de practijken van sommige grietmannen, die willekeurig landlieden van hun bed lichtten en naar Sneek brachten, om hun slachtoffers aldaar te pijnigen en te Een niet aan de rechterzijde van de weg rijdende auto heeft ter hoogte v het observatiehuis aan de Utrechtse weg te Zeist een vrachtauto aangereden. De auto schampte de vrachtwagen en kwam honderd meter verder tot stilstand. Door dat de heer F., die volgens de politie waarschijnlijk onder invloed van drank verkeerde, tijdens het rijden de linker arm buiten het portier hield, werd de arm bij de aanrijding verbrijzeld. In -♦ ziekenhuis te Zeist moest dit lichaams deel worden geamputeerd. De conventie van Bonn werd ruim twee jaar geleden getekend en voorziet in de souvereiniteit van de Westduitse republiek op burgerlijk gebied. De Ame rikaanse, Britse en Franse troepen, die op Duits gebied zijn gelegerd zouden zich echter nog speciale rechten voor behouden en bovendien zou dat „vredes- contract” slechts in werking treden tege lijk met het van kracht worden van de E.D.G. Die laatste voorwaarde hebben Amerika, Frankrijk en Engeland intussen laten vallen, maar thans wordt het ge hele „vredescontract” door de Westduitse regering onvoldoende genoemd. De verklaring van de regering-Ade- nauer werd te Bonn onmiddellijk uitge legd als een indirecte Westduitse poging om lid van de N.A.V.O. te worden of om een Europese strijdmacht zonder Frank rijk op te richten. De onderhandelingen over de verdediging van Europa zouden immers volgens het regeringscommuni- qué gehouden moeten worden „met die landen, die de E.D.G. hebben bekrachtigd of op het punt staan dat te doen”. Het heeft de aandacht getrokken, dat in het Westduitse regeringscommuniqué met geen woord gewag wordt gemaakt van Frankrijk en de toon van ongeduld, die er uit spreekt, heeft tot de conclusie geleid, dat de Westduitse kanselier zijn tot dusver zo hardnekkig verdedigde ge loof in Frankrijk als een mogelijke bond genoot heeft opgegeven en thans zonder Frankrijk verder wil gaan. Het wordt niet waarschijnlijk geacht, dat hij daarbij Engeland, Italië of Bene lux aan zijn zijde zal vinden. Ten over vloede heeft Strauss, minister zonder portefeuille in het Westduitse kabinet, gisteren in een radiorede „volledige sou vereiniteit” voor zijn land opgeëist Tot directeur van de Federatie van Gelderse Werkinrichtingen is benoemd de heer W. C. Dijkstra, te Leeuwarden, De heer Dijkstra is thans directeur van de Stichting Friesland van Maatschappelijk Werk en daarvoor was hij wethouder van Sociale Zaken van Leeuwarden. Hij is ook voorzitter van de provinciale A.V.O.- raad en lid van het hoofdbestuur van de A.V.O. Verdienstelijke leden. Tal van personen hebben zich voor de afdeling zeer verdienstelijk gemaakt. De heer F. de Wolf, een lange reeks van jaren voorzitter, trok er in de begin periode samen met de heer v. d. Veen ook herhaalde malen op uit om in de omgeving propaganda te maken voor de organisatie, maar naast hem moeten ook de heren G. Velsink, H. F. Ringnal- da en Joh. Olij genoemd worden. Eerst genoemde, die enige jaren geleden op hoge leeftijd overleed, nam zeer lang op voorbeeldige wijze het secretariaat waar, in welke functie hij werd opgevolgd door de heer Olij. De heer Ringnalda In de Nieuwe Sneeker Courant van 6 Februari 1904 riepen de Sneker aan nemers T. Kloosterman, F. de Wolf en J. v. d. Veen Jr. per advertentie hun collega’s op tot een vergadering op 9 Februari des namiddags 1 uur in de Nieuwe Doelen op Leeuwenburg. Hun doel, de oprichting ener afdeling van de Nederlandsche Aanernersbo'nd, werd in deze vergadering echter niet bereikt. Pas op 8 September van dat jaar waren er voldoende leden om de afdeling te vormen. Deze staat dus nu voor haar gouden jubileum, dat a.s. Woensdag, op de oprichtingsdatum dus, gevierd zal worden, ’s Middags van vier tot half zes recipieert het Bestuur in Amicitia, ’s avonds is er een feestavond voor de leden met hun dames en geinodigden. De afdeling Sneek was de derde in de rij. Leeuwarden en Dokkum bestonden reeds en samen omvatten ze toen geheel Friesland. In 1906 sloten ook de aanne mers uit Heerenveen zich bij Sneek aan en werd wijlen de heer G. W. Boltje in de vergadering van 6 Februari be noemd tot vice-voorzitter. Later is ook Harlingen er nog bij ge komen, zodat de provincie thans in vier rayons verdeeld is, waarvan de gehele Zuidwesthoek onder Sneek ressorteert. In 1953 evenwel kwam een fusie tot stand met de Nederlandsche Patroons bond, waarbij de nieuwe organisatie de naam Nederlandsche Aannemersbond en Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland, N.A.P.B., kreeg. In het R.AJ.-gebouw te Amsterdam werd de jaarlijkse heren modebeurs geopend. Foto: in het genre „Hoedjes” waren er enkele zeer exclusieve modellen voor jong en oud. De modellen van links naar rechts zijn de laatste mode in een Zeeuws hoedje, de jongen met een Revolution 1789 en een Veromatic pet in de hand en geheel rechts een zeer flatteuze Lincoln Bennett Viltpet. Het .uidige bestuur. Zittend van l. g. Ooms, H. Visser Wzn., P. Olij Szn.; Staand van I. n. r.: J. R. de Dood, J. v. d. Velde. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150} Op Vrijdag 27 Augustus is om 5 mi nuten voor elf ’s avonds door een waar nemer aan het Braassemexmeer een licht stip gezien die zich snel en langs een merkwaardig gekromde baan langs de hemel voortbewoog. De sterrewacht te Utrecht zou graag meer inlichtingen over dit bijzondere verschijnsel willen heb ben, teneinde het te kunnen identifice ren. Een zelfde verzoek om inlichtingen geldt een ander object, dat op 30 Augus tus ’s avonds tussen kwart voor tien en 10 uur door een waarnemer in Nijverdal werd opgemerkt. verborgen hielden, of hun familieleden te nopen, een groot losgeld bijeen te brengen. „Verrader", schold de Kanselier Greate Pier, omdat hij spelbreker was. Dat nam Pier niet, en betitelde op rijn beurt de Geldersman als leugenaar en „Drenske paep”. Met de Onder-Stadhou- der was Greate Pier’s verstandhouding al niet beter, en het eeuwig gestook moede, verzocht Pier hem met open vizier te be strijden, op het blanke mes: „Du Ravenhey! wolst my wat doen, soe doet dat eerlick als een vroem man, e la nyet als een schelm; hiermede wil ik dy moeten; ende wees op zijn mes”. Maar, zo schrijft Petrus verder, het kwam er niet van: „Hier ut mach men bekennen dat hy hem nyet lieff en had den; mer sy dorsten hem nyet aen”. Een ander conflict rees eens in Sloten. Hoewel er op dat ogenblik een bestand was gesloten, waarbij beide partijen be loofd hadden eikaars handelsverkeer niet te belemmeren, had de „Rentemeister” van Sloten, de Geldersman Erkelens, een vrouw aangehouden, die met een lading rogge uit Holland was komen aanzeilen, om deze in Friesland te verkopen. Erke lens kon de rogge zelf best gebruiken, al was hij voor de vorm wel bereid, de ge dupeerde koopvrouw een schadevergoe ding te betalen. Greate Pier had niet veel vertrouwen in deze vergoeding, en begon in het openbaar luide zijn misnoe gen te kennen te geven: „doe begonde hy Arkelens over den hals te kyven ende te ropen, waerom hy dat wyff nyet en liet varen? wantet guet bestant was”. Erkelens zag tegen een ruzie op, en liet de vrouw weer gaan, terwijl hij Greate Pier enkele kronen drinkgeld gaf: „Doe Arkelens dat hoerde, doe onsach hy tem, ende liet dat wyff varen; ende hy quant tot grote Pier ende seyde: Wane waer omme byn dy aldus haestich? ende hy gaff hem 3 of 4 cronen te verdrineken, opdat hy te vrede solde wesen. Aldus soe behiel dat wyff hoeren rog, ende was wel te freden”. Een verhaal, dat ons de aard van Greate Pier scherp tekent, en dat Petrus „selver van syn eyghen mont” gehoord had. Hoogst merkwaardig is de verschijning van een overledene aan Greate Pier en zijn confrater Sybrand Hartmans van IJlst, dei zij beide opvatten als een voor teken van hun eigen dood. Nadat zij in opdracht van de Hertog van Gelre deel genomen hadden aan een mislukte over val op Emmerik, en de Rijn wensten over te steken, of juist overgestoken waren, bij het krieken van de dag, ontwaarden zij daar aan de oever het was omtrent Sint Maartensdag van het jaar 1519 een bekend Sneker type, die niet geheel au serieux genomen werd en de bijnaam „Graaf van Nikkelenburg’’ droeg. Hij was werkzaam aan het Gelderse Hof te Sneek, zodat de beide Friese krijgers verbaasd waren hem hier te ontmoeten: „Doer Pier hem sach, doe seide hy: Sich, Graeff! bistu daer? en hy nam hem byder hant ende vraechden hem, waer hy wolde? Hij antworde weder: Nae Myn Heer toe. Ende Sybrent Hertmans inder Ylst, een Hoeft- man van dye zeenschippen, had hem oock byder hant”. In Sneek teruggekeerd, vernamen zij tot hun ontsteltenis dat de „Greef” niet meer leefde en door de onder-kok van ’t Hof was doodgeslagen! Zo hadden zij dus zijn schim ontmoet, dan wel de duivel in zijn gedaante, gelijk Petrus voorzichtig heidshalve opmerkt: „die viant in syn schyn”. Tegenwoordig zou men het ver schijnsel „verklaren” als een gedachte van de stervende, die misschien zeer op Greate Pier was gesteld en in zijn laatste ogenblikken verlangd zal hebben, de enigen, die hem niet als een minderwaar dig schepsel behandeld hadden, weer te zien. Hes het ook zij, Greate Pier geraakte door het voorval zo ontzet, dat hij het zwaard voorgoed in de schede stak en zich op de dood wenste voor te bereiden. Vóór er een jaar verstreken was, in Sint Lucasnacht, stierf hij, in het pand aan het Grootzand, thans bewoond door de heer Obbema. Een jaar later sneuvelde Sybrand Hartmaps voor Hasselt, door een kogel getroffen. LONDEN. De Britse ministerraad heeft op een bijzondere vergadering, die gistermiddag werd gehouden, besloten, op korte termijn een conferentie bijeen te roepen van Amerika, Engeland en de zes landen, die aan de Europese defensie- gemeenschap zouden hebben deelgenomen. Op die conferentie zal minister Eden voorstellen, dat W est-Duitsumd, nu de E.D.G. van de baan is, terstond wordt be wapend (met enige beveiligende maatregelen tegen een herleving van het Duitse militairisme) en rechtstreeks tot het Atlantische pact wordt toegelaten. De confe rentie zou op zijn laatst over drie weken gehouden worden en wel te Londen. De acht mogendheden zouden er vertegenwoordigd worden door haar ministers van buitenlandse zaken, aldus bericht het Algemeen Dagblad. Grote Pier had zich dus voorgenomen het onrecht, hem aangedaan, op de Hol landers te wreken. Hij heeft zijn woede inderdaad ruimschoots kunnen koelen, maar bevrediging heeft het hem niet ge geven: de Geldersen, aan wie hij zijn diensten aanbood, bleken al niet minder uit te zijn op het uitpersen der van na ture zo rijke Friese landen. Pier had zich dan eerst naar Sneek be geven, waar, zoals wij reeds weten, het „Hof” van de Geldersen gevestigd was: de door de Hertog van Gelre gezonden Stadhouder of Kanselier, de Onder-Stad- houder, de Rentmeester en nog de nodige schrijvers en andere dienstknechten, naar de ogen gezien door die Friese edelen, die om deze of gene reden door de Bour gondische partij gezocht werden en geen andere keus meer hadden dan zich in het Gelderse kamp op te houden. Hieronder bevonden zich zowel sympathieke figu ren, die, gelijk Greate Pier, gemeend had den de Hertog van Gelre als een altruist te mogen beschouwen, wie het waarlijk te doen was, de Friezen hun vrijheid te doen herkrijgen, als vissers in troebel water die van de toestand gebruik maak ten door allerlei knevelarijen toe te p :s- sen op de boeren in die gebieden, waar over hun het grietmansambt vanwege de Gelderse hertog was opgedragen. Sneek had in deze verwarde jaren geheel het karakter van een Wild-West stadje, waar ieder het mes los in de schede droeg en het niet geraden was, vrijelijk zijn me ning te uiten indien men niet in de gunst stond van de Kanselier. Zelfs Greate Pier mocht zich niet lang in deze gunst verheugen. Men kon hem echter moeilijk missen, gezien zijn grote successen op zee, ais „Overste Hoeftman van alle seynschyps luden”, dat wil zeg gen commandant over het krijgsvolk op de roversschepen door de Geldersen de Zuiderzee op gezonden. Het gelukte Greate Pier namelijk, de uitermate druk- De bijeenkomst van de Wereldraad der Kerken te Evanston is geëindigd. De Assemblée heeft een reeks van rapporten opgesteld, welke de Kerken „met studie en gebed” zullen overwegen. Het eerste daarvan is gebaseerd op het leidende thema van de bijeenkomst: „Christus is de enige Hoop van de We reld” en waarschuwt tegen de „valse hoop”, zowel van kapitalisme als van communisme, welke de Christenen zal leiden, tot materialisme en geestelijke dood. Het congres besloot voorts tot de vol gende actie: 1. De Kerken worden aangespoord het probleem van haar verdeeldheid met be rouw en gebed te benaderen in het besef dat de Enige Geest hen zal leiden tot volkomen eenheid; 2. Vreedzaam naast elkander bestaan met het communisme is het enige alter natief van een oorlog, welke de bescha ving zou kunnen vernietigen. Maar te gelijk werd vastgesteld dat op de lange duur Christendom en atheïstisch Marx isme met elkaar in principiële strijd zijn en dat de Kerk uiteindelijk zal overwin nen; 3. Een beroep op de volken van de wereld om het gebruik van atoomwapens te verbieden, oorlog als instrument van buitenlandse politiek op te geven en te beginnen met een algemene beperking van de bewapening; 4. De leken-leden van de Kerk worden aangespoord een „zending van de leken" te ondernemen, waarbij iedere Christen op zich zal nemen de boodschap van Christus uit te dragen in de wereld; 5. De Kerken wordt aanbevolen een einde te maken aan de rassen-discrimi- natie binnen haar congregaties als eerste stap op weg naar beëindiging van de rassenscheiding op alle gebieden des levens; 6. 'Er dient een herleving te komen op het gebied der Evangelisatie, met ge bruikmaking van de modernste methoden van opvoeding, communicatie en psycho logie. jhoud van ongeveer f 100 me, vei.omen De Britse regering heeft in de afgelo pen dagen een diepgaande studie ge maakt van de mogelijkheden tot bewa pening van West-Duitsland en is tot de conclusie gekomen, dat toetreding van West-Duitsland tot het Atlantische pact de meest practische wijze zou zijn, waar op de federale republiek met de andere Westeuropese landen voor de gezamen lijke defensie kan samenwerken. De gedachte vai een Europees coalitie- leger, zonder de bovennationale trekken van de E.D.G., waaraan Engeland zou deelnemen, is door de Britse regering verworpen, hoewel men de deur open laat voor discussies daarover op de con ferentie van acht, indien een der landen dat plan ter tafel zou brengen. (Zoals bekend, staat Mendès-France deze gedachte voor). Vandaag nog zullen de uitnodigingen tot de conferentie naar de zeven hoofdsteden worden verzonden. Sir Frederick Hoyer Millar, de Britse Hoge Commissaris in West-Duitsland, heeft instructie gekregen zo spoedig mo gelijk een onderhoud met kanselier Adenauer te arrangeren, en met de Westduitse kanselier te bespreken, hoe men de conventies van Bonn in werking zal kunnen stellen, die aan de Westduit se republiek met zekere beperkingen de souvereiniteit schenken. Inmiddels heeft de regering-Adenauer evenwel in een officiële verklaring ge zegd, dat het „vredescontract” van Bonn voor de regering niet langer aanvaard baar is. De 65-jarige visser J. de Haas Tjerkwerd heeft in een aalfuik in Makkumervaart een snoek gevangen 35 pond. De vis heeft een lengte van 125 cm en een omvang van 60 cm. beide laatsten traden in de laatste jaar vergadering af om plaats te maken voor de jongeren en werden toen tot erelid benoemd. Het bestuur van de jubilerende afde ling, die thans 34 leden telt, is nu als- volgt samengesteld: H. Visser Wzn., Lemmer, voorzitter; G. Ooms, secreta ris; P. Olij Szn., penningmeester; J. R. de Dood, 2e voorzitter en J. v. d. Velde, Balk, 2e secretaris. 7

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1