Uitspraken Kantongerecht II Za/? de gpSNITSER FEMERK BUITENLANDS OVERZICHT k TWEEDE BLAD „SNEEKER NIEUWSBLAD” Kaatsver. Sneek Postduivenver. I’Estafette Voetbalprogramma voor Zondag Benoemd Bekroonde pop Arbeider ging arts te lijf Collecte Koningin Wilhelminafonds Franse nationale vergadering verwierp de E. D. G. Verbetering Commando’s al te fel VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1954 Ad/ertentle L_M. sen natuurlek weer geen hand in 't vuur. SNEEK, 2 September 1954. De bijzondere kwaliteit Advertentie Ingez. Mededet ig 9, om- En hier is de melding. 1560 stuks. 53 treden. troch aide!" Dit zijn de conclusies van gesprekken Augustus is de heer P. v. d. Op de Poppententoonsstelling te Dokkum behaalde mevr. K. Feenstrav. d. Pol alhier in de afd. Poppen in groepsver band de 4e prijs met haar „Rattenvanger met drie ratten”. Eerst een briefje voor de ziektewet, dat ik ongeschikt ben om te werken, anders kom je er niet uit. Deze woorden beet de 32-jarige havenarbeider J. L. de J. te Amsterdam een 64-jarige controlerende geneesheer van de rijksverzekeringsbank toe, die hem had gezegd, dat hij weer aan het werk kon gaan. Om zijn woorden kracht bij te zetten, nam de havenarbei der een paraplu, waarmee hij de arts te lijf ging. Toen de paraplu brak, nam hij een plank, waarmee hij de arts verder bewerkte. Ik had vreselijke pijnen in de rug, verweerde de havenarbeider zich voor de politierechter. Ik verkeerde in financiële moeilijkheden en ik had de in druk, dat de dokter mij wilde duperen. Mijn pijnen waren zo hevig, dat ik niet wist, wat ik deed. Vier weken, eiste de officier van justi tie. De politierechter was van menii dat dat niet genoeg was. Hij deed er twee weken bij. Zes weken lang zal de haven arbeider zich dus kunnen bezinnen op zijn gewelddaad. (Alg. Dagblad.) Er moet véél werk gedaan worden Aan ieder de gelegenheid er het zijne toe bij te dragen! LAv rooimachines die de vruchten oogsten en sorteren, het is daar een levendig en boeiend bedryf, grote tractoren met drie en vier wagens jagen er langs de wegen. Dorsmachines rijden van het ene land naar het andere, alles en iedereen heeft naast. En toch, ze moeten naar de markt. Er zijn zoveel dingen te doen, overleg te ple gen, adviezen te vragen, en bovenal de sedert jaren en eeuwen gegroeide trek Het Koningin Wilhelmina Fonds voor de Kankerbestrijding vraagt in de week van 6 tot 11 September wederom ons aller aandacht voor de huis-aan-huis-collecte. Moeten wij U nog wijzen op het grote gezondheidsgevaar, dat nog immer de kanker voor ons volk betekent? Moeten wij nog spreken over de ellende en zor gen, die deze gevreesde ziekte voor pa tiënt en omgeving brengt? Het is zaak, dat wij ons allen achter de bestrijding van dit kwaad stellen en via het Koningin Wilhelmina Fonds onze bij drage leveren, opdat het probleem van de kanker verder opgelost moge worden, opdat in kostbare laboratoria enorm veel werk verzet kan worden, opdat de daarvoor aangewezen ziekenhui zen van de modernste bestralingsappa- raten voorzien kunnen worden. Dit vraagt grote sommen geld, hiervoor zijn millioenen nodig. Dat niemand in Sneek de gelegenheid verzujme zijn bijdrage te geven, opdat het vele werk gedaan moge worden. Het Koningin Wilhelmina Fonds rekent op U! Burgem. L. RASTERHOFF Ds. R. K. DE JONG Mevr. G. KUIPERS—Arema Ds. E. N. VAN LOO Ds. H. SONDORP Mevr. H. L. SIKKES—Hartelust ALB. A. TROMP Mevr. H. A. URBANde Vries Not. J. ZIJLSTRA Dr. J. W. VAN DER ZIJPP. Ie klas A: VitesseLeeuwarden; D.W.S. G.V.A.V.; ElinkwijkHeerenveen; A.G. O.V.V.Haarlem; WageningenEnschede H.V.C.Blauw Wit. Ie klas B: Be QuickVolewijckers; E.D.O.Go Ahead; AjaxZwolse Boys; HeraclesStormvogels; N.E.C.Rigters- bleek; Enschedese BoysD.O.S. De tweede ledenkaatswedstrijd welke Zaterdagmiddag in drie klassen in het Zuidersportpark alhier zou worden ge houden, kon wegens terreinomstandighe- den niet doorgaan en is nu vastgesteld op Zaterdagmiddag 4 September a.s. Daar dat vooral voor de buitenleden een grote teleurstelling was daar ze naar Sneek waren gekomen besloot men een onder linge potjeskaatspartij te houden, waar voor de navolgende 5 parturen bij loting werden geformeerd: No. 1: E. Bootsma, J. Kracht, C. Gerrritsma; no. 2: S. van Dijk, G. Kracht, A. Sietsma; no. 3: R. Brand- sma, J. Rienstra, J. Brouwer; no. 4: C. van der Meulen, H. Haagsma, F. Hofstra; no. 5: T. Dotinga, B. Liemburg, G. Kracht Direct zat de spanning «r in want de partijen van de eerste omloop eindigden resp. op 5—5, 60 en 5—5 66. Van de verliezers mocht één speler bij loten voor partuur 5. G. Kracht was de gelukkige en zijn partuur won in de 2e omloop met 5—4 en 60 en een buitenslag van par tuur 1. Om le en 2e prijs ging het dus tussen de parturen no. 3 en no. 5, waarbij het drietal van no. 5 zich weer de meer dere toonde. Dotinga, Liemburg en Kracht wonnen met eindstand 45, 06 en een buitenslag van Brandsma. De ge hele middag heerste er een prettige stem ming. De postduivenver. I’Estafette hield een wedvlucht van het station Venlo afstand 189 km. Uitslag: le, 2e, 6e en 26e L. de' Ree; 3e, 13e, 14e en 27e A. Postma; 4e, 24e en 37e D. Wijnja; 5e H. Meinen; 7e, 11e en 12e H. Oppenhuis; 8e, 20e, 21e en 29e Sj. Molenaar; 9e J. Gerlofs; 10e, 35e en 39e H. Tippersma; 15e en 25e H. W. Bos- 16e, 17e en 18e B. Heins; 19e A. Coers; 22e en 23e S. de Ree; 23e en 34e J Schreuder; 30e, 31e, 32e en 33e N. de Vries; 36e en 40e E. Laagland; 41e v. d. Meulen de Vries; 42e L. v. Vugt; 43e J. de Boer. De duiven werden gelost om 9.50 bij zwaar bewolkte lucht en N.W. wind. Hierbij kwam nog dat het zicht buiten gewoon slecht was, zodat op een trage en onregelmatige vlucht kon worden gere kend. De uitkomsten hebben dit beves tigd. Pas om 1.46.35 werd de eerste duif geklokt, welke een snelheid bereikte van slechts 800 m.p.m.; zes minuten later volgde de tweede, deze werd geklokt om 13.52.4, snelheid 782 m.p.m.; de derde was er om 13.54.48, snelheid 772 m.pm.. Een prachtige prestatie leverden de duiven van de heer L. de Ree, door zich le, 2e en 6e te plaatsen. Hoewel het nog niet vaststaat, is het toch waarschijnlijk dat hij het kampioenschap jonge duiven zal veroveren; hij zou er op de wedvlucht van Roermond al helemaal naast moeten zitten als dit niet het geval werd en dat zal wel niet gebeuren, want zijn jonge duiven vliegen dit jaar fenomenaal. Aan deze wedvlucht namen 235 duiven deel, en des avonds ontbraken er hier en daar nogal enige. Na enkele dagen zijn er echter nog verscheidene teruggekeerd, zodat uiteindelijk de verliezen nogal meevielen. dat de weersomstandigheden beter wor- L In het verslag van de wedstrijd der Zeilvereniging Langweer, opgenomen in ons nummer van jl. Maandag, stond dat deze gehouden werd op de Goëngarijpster Poel. Onze verslaggever wist natuurlijk wel beter. Hij bedoelde de Langweerder Wielen, maar vergiste zich toen hij het neerschreef. Sneu voor „Langweer”, maar nog meer voor hemzelf. Hij is er nog beduusd van. gekomen, ze hebben de boerinne op de schouder geklopt en gezegd: „Wy sette komme soe. Heit smiet krekt wer in sleef dat se wol hwat misse woene, doe wie ’t fol bisleek yn ’e panne en der kaem it allegearre fé, hwant wy keapje dat spul korps al oan. Alles ta de doar üt, mem, net om op ’e skoarstienmantel to setten die men hoorde op een stille Dinsdag, 31 wy, üs muoike en iederien, mar heit koe fiel jo wol? Dy hüden mei bonken moatte Augustus. Er zijn vlaggen uit en velen net by de pankoeken wei miender. Al- wer fuort! Hwerhinne datüs neat, hebben oranje op. linne doe’t mem raesde „Ju Simen, nou as wy mar hwat winst barre! Mar sadré l_i__ L Z.LL_„. ZZZZ _l—ZZ moast ris sjen hwat in moaije praelwein, bigjint it net oar waer to wurden, of it is melk en kalfkoeien f 490—f 980, prijzen doe skeat hy der ek hinne, gau efkes nei wer mis. As we nou by de boer komme, onveranderd. 67 vette koeien f 1.70—f 2.30, „Wy moatte it earst sa mar f2.31f2.80 geslacht, iets vaster, lang- De bijzondere kwaliteit van Douwe Egberts koffie komt volledig tot haar recht, als U deze koffie maalt, direct voor het zetten. Gebruik daarvoor de ideale D.E.-koffiemolen die verkrijgbaar is op 1500 punten, verpakt bij Douwe Egberts koffie en thee. Per 1 Augustus is de heer P. v. d. Mark aangesteld als directeur in vaste dienst van de Rijkslandbouwwinterschool barnd, üs Hektor hie de skaal leechfret- gean!’’ del. 3 paarden. 55 graskalveren f 165— Het is zo, er is weer hoop, want, hoe- f 280, alleen goede soorten gevraagd. 52 -LL_J kalveren f26f50, slepend, nauwelijks prijshoudend. 542 schapen en 1 f80—f 125, f60—f90, vette geten. schapen en exportlammeren handel en In de bouwdorpen zien we ’s morgens stemming vaster en hoger in de notering. Wij roerden hierboven de toestand in het Nabije Oosten al even aan toen we de deelneming van Pakistan aan de con ferentie te Manilla vermeldden. De de fensie in dit gebied vraagt weer de aan dacht door de beroering in de Arabische Liga, waarvan Egypte zich als de leider beschouwt. Er is in Egypte zelf verzet gerezen tegen de EngelsEgyptische overeenkomst inzake de Suezkanaalzóne, omdat een deel der Egyptische nationalis ten meent dat hun land daardoor te veel in EngelsAmerikaans vaarwater moet koersen. Deze nationalisten menen dat niet de Engelsen en Amerikanen de lei ding moeten hebben in de defensie van het Nabije Oosten, doch Egypte via de Arabische Liga, waarvan Turkije en Pa kistan dan lid zouden kunnen worden. In Londen en Washington vreest men echter dat als de leiding van de defensie in het Naburige Oosten aan de Arabische Liga werd toevertrouwd, deze liga zich wel eens kon keren tegen het gehate Is raël, al gelooft men niet dat Turkije en Pakistan aan zo’n actie zouden deelne men. Toch heerst er enige bezorgdheid over de tendenz van het streven van het Egyptisch nationalisme, en Israël heeft Londen en Washington nog eens gewezen op het gevaarlijke der huidige situatie, welke niet anders kan worden verbeterd dan door een verzoening tussen het jon ge Joodse land en de Arabische staten. Israël heeft dit mede gedaan omdat En geland thans zijn industrie weer toestaat wapens aan Egypte te leveren. Ten slotte zij nog vermeld dat een commissie uit de Amerikaanse senaat thans een onderzoek instelt naar de gedragingen van Senator Mc Carthy, doch hem reeds onschuldig oordeelde aan een poging een zijner Maar ondergeschikten aan de militaire dienst voor Tsjang Kai Sjek steken de Engel- te onttrekken. R. te Bozum, geen rijbewijs, f 17.50 of 8 d. h.; Simon D. te Hoogwoud, idem, idem; Hendrik G. v. d. B. te Den Hulst, geen rijbewijs vertonen, f 3.of 1 d. h.; Gerard K. te Munnikezijl, niet voor eind streep stoppen, f 4.of 2 d. h.Teake R. te Heeg, fietsende een wagentje trekken, f 3.of 1 d. h.; Harmen de B. te Bakhuizen, met een bromfiets een fietser voortduwen, f4.of 2 d. h.J Folkert T. te Nij-Beets, parkeren op verboden plaats, f 5.of 2 d. h.; Lieuwe G. K. te Sneek, ondermaatse vis heb ben, f4.of 2 d. h.; Jacob de V. te Sneek, verboden vistuigen vervoeren, flO.— of 2 d. h.; Wijbe W. te Sneek, idem, schuldig zonder toep. v. straf; Jelle J. T. te Offingawier, vissen zonder ver gunning, f 12.50 of 6 d. h. teruggave; Wigle V. te Woudsend, vissen zonder vergunning, f 10.of 4 d. h.; Hendrik K. Z. te Sneek, idem, f3.of 1 d. h.; Harm M. te Haren, idem, f 4.of 2 d. h.; Jan W. te Delfzijl, idem, 2 x f3. of 2 x 1 d. h.; Arie W. te Haren, idem, idem; Anne D. te Hemelum, idem, f 4 of 2 d. h.; Sibbele V. te Woudsend, openbare dronkenschap, f 15 of 7 d. h.; Jan V. te Leeuwarden, idem, 3 d. h.; Johan H. M. v. d. K. te Sneek, fiets on beheerd laten staan, f 4.of 2 d. h. Albert K. te Sneek, idem, idem; Marten B. te Sneek, idem idem; Henriette E. v. L. te Sneek, idem idem; Fedde S. te Sneek, idem, f5.of 2 d. h.; Uilke de K. te Oudemirdum, binnen 3 jaar op de zelfde grond aardappelen verbouwen, f20.of 8 d. h.; Jacob B. te Arum, idem, f 5.of 2 d. h.; Rients B. te Oosthem, geen radioluistervergunning, flO.of 5 d. h.; Durk D. te Makkum, idem, f 10.of 5 d. h.; Gerlof W. te Scharnegoutum, idem, idem; Paul IJ. te Irnsum, idem, idem; Folkert v. d. W. te Oosthem, idem, f 30.of 10 d. h.; Sijtze B. te IJsbrechtum, idem, f 20. of 10 d. h.; Gerardus A. de B. te Soest- dijk, aanrijding te Sneek hoek Ged. Pol Pr. Hendrikkade, f 15.of 6 d.h.; Jan A. te Makkum, geen voorrang verlenen, f 15.of 3 d. h.; Auke H. te IJsbrech tum, geen rijbewijs, kentekenbewijs, en verkeer in gevaar brengen, f 15.of 6 d. h., f 20.— of 8 d. h., 2 x f 2.of 2 x 1 d. h.; Dirk B. te Amsterdam, aanrij ding onder Folsgare, vrijspraak Willem G. te Hindeloopen, idem, f 2.50 of 1 d. h.; Wietze Z. te Balk, aanrijding te Sneek in de Kanaalstraat, f 10.of 4 d.h. onvoorw. en f 10.of 2 d. h. voorw. proeft. 1 jaar; Johannes K. te Dokkum, aanrijding te Wommels, vrijspraak; Jo hannes v. H. te Oosterend, idem, f 12. of 1 d. h.; Petrus F. R. te Wijchen, aanrij ding te Sneek op de Oppenhuizerweg, schuldig z.t.v. straf; Joannes B. te Jou- re, idem, f 10.of 3 d. h. en f 30of 10 d. h. voorw. ontzegging rijbewijs 1 jaar proeft. 1 jaar. Na drie dagen debat besloot de Franse Nationale Vergadering met 319 tegen 264 st. de verdere besprekingen over de Europese Defensie Gemeenschap voor onbepaalde tijd uit te stellen. Dat ge schiedde nadat slechts drie voorstanders van het verdrag aan het woord waren geweest. Men mag geru t zeggen dat het debat in de kiem is gesmoord. Dat was de bedoeling van Mendes France niet geweest, die een langer debat had gewenst, maar de tegenstanders waren zo gebrand op een verwerping van de E.D.G. dat ze met een motie een abrupt einde maakten aan de behandeling. Als de bezinning teruggekeerd is zullen zij misschien ontdekken, dat slechts de communisten volledig plezier van dit smoren van het debat zullen hebben. Terwijl wij dit schrijven is nog niet be kend of het gebeurde, dat het einde van de E.D.G. betekent, ook consekwenties voor het kabinet-Mendes France mee brengt. Als de acht ministers in het ministerie die voorstanders waren der E.D.G. aftreden, zal dit natuurlijk wel het geval zijn. We geloven overigens niet dat dit een verbetering zou zijn. Zoals Mendes France terecht na de ver werping zeide, zal er iets nieuws op het gebied van de W. Europese defensie moeten worden geconstrueerd. Men kan Frankrijk daarbij niet missen en daar Mendes France, zoals herhaaldelijk is gebleken, een behoorlijke meerderheid in het parlement achter zich weet te ver zamelen, is het ’t best dat dit kabinet mèt de voorstanders van het E.D.G. er in, nu zelf het initiatief voor die nieuwe constructie neemt. Mendes France heeft ook herhaaldelijk verzekerd dat de At lantische samenwerking de grondslag voor de Franse buitenlandse politiek blijft en er is geen reden om nu al aan zijn geloofwaardigheid te twijfelen. Ei is overigens nog niet veel van te zeg gen hoe zo’n nieuwe constructie van de W. Europese defensie er uit zal zien; de gissingen lopen uiteen van een volledig lidmaatschap van W.-Duitsland van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie tot een eenvoudig verdrag voor een coa- Utieleger, waaraan ook W. Duitsland deelneemt. Op last van de chef van de generale staf is de 104de compagnie commando troepen, die tijdens de oefeningen primo Evert N. te Sneek, fiets onbeheerd laten staan, f4.of 1 w. t.; Teakje S. te Sneek, idem idem; Fetze A. te Sneek, aanrijding te Sneek in de Bloemstraat, vrijspraak; Jan M. te Breukelen, vracht auto met aanhangwagen zonder deugde lijke stuurinrichting, 1. vrijspraak; 2. f 2.50 of 1 d. h.; Johannes H. M. I. te Vlaardingen, vrachtauto met te hoge wieldruk, f20.of 10 d. h.; Derk H. te Leeuwarden, rijden in verboden straat, f5.of 2 d. h.; Jan C. te Bolsward, geen rijbewijs, f 17.50 of 8 d. h.; Jacob B. te Sneek, parkeren op verboden plaats, f4.of 2 d. h.; Leendert V. te Breda, idem, f5.of 2 d. h.; Jelle de J. te St. Nicolaasga, ongeoorloofd school verzuim, f 5.of 2 d. h. o.v.w. en f 20 of 10 d. h. v.w. proeft. 1 jaar; Anna T. te St. Nicolaasga, idem, f 10.of 5 d. h. o.v.w. en f 30.of 15 d.h. v.w. proef tijd 1 jaar; Sjoerd T. te Kubaard, vóór 9 uur vers brood laten vervoeren, f 20. of 10 d. h.; Egbert K. te Joure, vissen met aalfuiken zonder vergunning, f 10. of 5 d. h. en f 5.of 2 d. h. v.v.; Jentje de J. te Rijs, een stier in ander mans land laten lopen, f 10.of 5 d. h.; Grietje v. d. Z. te Oudemirdum, fiets zonder koplicht, f 3.50 of 2 d. h.Pieter S. te Leeuwarden, fiets zonder achter licht, f3.50 of 2 d. h.; Tjeerd B. te Ids- kenhuizen, fiets zonder verlichting. 2 x f3.of 2 x 2 d. h.; Wiebe de J. te Den Ham, rijden in verboden straat of weg, vrijspraak; Auke N. te Sneek, idem, f 4.of 2 d. h.; Wiepkje R. te Scharne goutum, bromfiets zonder verlichting, 2 x f3.of 2 x 2 d. h.; Hendrik de J. te Amsterdam, rijden in verboden straat of weg, f4.of 2 d. h.; Ruurd de B. te Sneek, idem idem; Roelof B. te Op penhuizen, idem, f 7.50 of, 4 d. h.Ebele militaire, politieke en economische sa menwerking van de W. Europese landen trouwens steeds al te eenvoudig heeft gezien. Dat is min of meer een alge mene aanmerking op de buitenlandse politiek der Ver. Staten. Zij geldt bijv, ook ten opzichte van de wens der Ver. Staten om een veiligheidspact voor de verdediging van Z.O. Azië te scheppen. Minister Foster Dulles is thans in Ma nilla om een conferentie daarover bij te wonen. Andere Westelijke kopstukken zijn er niet, Engeland en Frankrijk zon den plaatsvervangers voor hun minis ters van Buitenlandse zaken. De groot ste Aziatische landen schitteren door afwezigheid; de Colombo-staten, waar onder India en Indonesië, willen niet aan zo’n pact deelnemen, ofschoon men zich in Djakarta wel wat ongerust ge voelt over de zeer grote belangstelling van Moskou voor dat land, blijkende uit de ambassade welke Moskou daar in richt er komen 60 Russen, terwijl Djakarta in zijn vertegenwoordiging te Moskou slechts 9 man opnam. De Co lombo staten schijnen meer te voelen voor de niet-aanvalsverdragen welke rood China him aanbiedt en welke op een gegeven ogenblik slechts vodjes pa pier kunnen blijken, maar intussen de betrokken landen hun verdediging doen verwaarlozen. Pakistan is wel te Manil la aanwezig maar slechts waarnemer en bovendien spant het zich al in voor de verdediging van het Nabije Oosten in samenwerking met Turkije. Het enige land dat met de Ver. Staten van harte wil meedoen is Thailand (Siam), maar dat grenst dan ook direct aan Indo China en ligt dus in de gevaarlijke zóne. Men mag dus van deze conferentie niet veel verwachten, al kan het zijn dat de Ver. Staten er nog eens een duideljjke uitspraak zullen doen over de grenzen van hun belangensfeer in Azië, welke dan tevens een waarschuwing tot een eventuele tegenstander en min of meer een garantie van veiligheid voor be paalde Aziatische landen, ook al doen zij niet mee aan een pact, zal zyn. Dul les schijnt ook een veiligheidsverdrag tussen Zuid-Korea, Japan en Formosa na te streven. Syngman Rhee van Z.- Korea wil echter persé niet met de erf vijand Japan in zee, al is het wel met Tsjang Kai Sjek op Formosa. Onder verwijzing naar bovenstaand artikeltje bevelen ondergetekenden de daarin genoemde collecte ten zeerste bij U allen aan. Er zijn enige voorwaarden waaraan echter zo’n nieuwe constructie in ieder geval zal moeten voldoen: er mag niets in zijn wat W. Duitsland in een mindere positie brengt dan de andere partners, er dient snel gehandeld te worden en er kan geen sprake zijn van een conferen tie met Rusland voor zo’n nieuwe con structie in kannen en kruiken is, an ders neemt het Westen een te onvoor delige positie op zo’n conferentie in. Het is juist met het oog op dit laatste dat men met grote belangstelling Daar de reactie over de Franse beslissing in W.- Duitsland uitziet. Misschien is deze reactie zelfs nog van meer belang dan de Fran se beslissing zelve, omdat, hoe dan ook, zeker is dat de Fransen aan de W. Eu ropese verdediging meedoen, terwijl het nog onzeker is of dat met W. Duitslanc het geval zal zijn. Want, we hebben h herhaaldelijk geschreven, door het geso) met de E.D.G. in Frankrijk is de lus; om mee te doen in W. Duitsland gaan deweg af genomen. Het zijn niet alleen de W. Duitse socialisten meer om van de communisten niet te spreken die eerst overleg met Rusland willen voor een gemeenschappelijk plan voor de Westelijke defensie wordt opgesteld. Ook in kringen die niet tot de oppositie tegen dr. Adenauers politiek behoren hoort men nu stemmen, die betogen dat Europa misschien veiliger zou zijn als de voornaamste tegenstanders zich van elkaar distancieerden, teneinde een con flict zoveel mogelijk uit te sluiten. In wezen is dit een pleidooi voor een neu traal Duitsland, dat als een buffer tus sen de tegenstanders zou liggen. Een denkbeeld dat echter voor het Westen niets aanlokkelijks heeft. Het zou zin hebben als men op het woord van de Russische machthebbers kon vertrou wen. Maar de werkelijkheid van heden schrijft voor dat het Westen moet zoe ken naar een zo sterk mogelijke mili taire positie tegen het zeer sterke Rus land en naar een zover mogelijk naar het Oosten verlegde verdedigbare liDie. Daarvoor is zowel de militaire medewer king van W. Duitsland als van Frank rijk nodig. Is die verkregen dan zou men een zeker evenwicht in de machtsver houdingen geschapen hebben, van waar uit misschien met Rusland zou kunnen worden onderhandeld. Het behoeft nauwelijks vermeld te worden dat de Franse beslissing grote teleurstelling heeft gewekt in de Weste lijke landen, al is er ook zekere opluch ting omdat men nu weet waaraan men toe is. Het diepst teleurgesteld zijn on getwijfeld de Europese federalisten, die uit het bovennationaal orgaan van de Europese Defensie Gemeenschap de groei hadden verwacht van lichamen voor de leiding van een politieke en eco nomische gemeenschap van de partners. Nu de E.D.G. aan de kant is en men mag verwachten dat de nieuwe vorm van militaire samenwerking veel meer in de dimensies van een coalitie van na tionale eenheden zal zijn gegoten dan in een van bovennationale éénheid, zal de gedachte van de politieke en econo mische eenheid geen stimulans meer ontvangen vanuit de militaire sfeer en zal zij naar wij vrezen steeds verder op de achtergrond geraken. Het was, naast het ontbreken van een volledig Engels deelgenootschap in de E.D.G., vooral het bovennationaal bestuursorgaan van dat lichaam, dat verzet in Frankrijk ont moette; de tijd kan nog wel eens komen, dat de loyale tegenstanders van de E.D.G., waarmede wij niet de commu nisten bedoelen, die tegen alle maatre gelen zijn welke het Westen kunnen versterken in zijn positie tegenover Rus land, zullen inzien dat juist de samen werking in bovennationaal kader de enige oplossing vormt ook voor Frank rijks moeilijkheden. En dat Frankrijk een kans vergooide om kern van zo’n sa menwerking te worden. Zeer teleurgesteld is men natuurlijk ook in de Ver. Staten waar men de verwezenlijking van de de wei en dan werom. Doe’t er werom dan seit er „Wy moatte it earst sa mar f2.31—f2.80 geslacht, iets vaster, lang- kaem wie de pankoek yn ’e panne for- ris oansjen....” en der kinst mei hinne- zaam. 30 pinken f360—f560, weinig han del. 3 paarden. 55 graskalveren f 165 te Sneek (tevens rijksconsulent belast met onderwtfsaangelegenheden en/of voorlichting). De heer van der Mark was leraar aan genoemde school. VAN DER PLAATS bolsward 31 Augustus. De laatste geschiedenis verstand spreekt nu meer dan het gevoel, neugt de meesten het beste en het is dit De boer zal nu proberen maatregelen te avontuur dat Bouke ons in kleuren en nemen die nodig en verantwoord zijn. geuren vertelt. Bouke is een niet grote We houden even een praatje met één man, maar zijn daden (op de markt) zijn van die knapen die iedere week met min wel groot, doch hij laat er zich nooit op stens twintig stuks vee aan de markt is voorstaan. en nu drie op z’n plaats heeft. „Hoe komt „Keninginnefeest bakte üs heit altiten dit zo?” vragen we en hij antwoordt: ten en de amer mei bisleek omreage. Fan - dy dei óf hat heit nea wer it wurd pan- veel schade er reeds is in het gewas is nuchtere koeken ütsprekke kinnen of der kaem in niet bij benadering te zeggen, maar een iIJjL lyts fjürwurk efteroan! En nou moat ik droge week en alles is bijna weer ver- lammeren oan ’t wurk!” Ook wij moeten dat. Het is niet druk, o maar men kan aan de stemming merken de machines uittrekken naar de velden. 7 bokken en geiten. 264 varkens en vette -Jde grote Combine’s die het graan maaien biggen, fl.68f 1.89, f 1.90f2.00, levend, den. De diepste depressie onder de boe- en tegelijk in schoven afwerpen, de nog 345 zouters f 1.85f 1.87, vette varkens ren is alweer gevolgd door een rug van vernuftiger machines die het niet alleen vlugger, prijshoudend, zouters en lopers hoge druk. En er is ons t.a.v. het on- maaien maar ook tegelijkertijd dorsen en eveneens goed gevraagd en notering iets gunstige weer nog iets opgevallen. Er is op het land alleen kleine stropakken hoger. 143 lopers en kleine biggen f 90 over het algemeen geen paniekstemming, achterlaten. Dan werken er aardappel- f 128, f 45f 75, handel zeer kalm, lager. I en II als „vijand” diende, opgeheven. Bij de laatste oefening kreeg een sergeant van het 42ste regiment infanterie een longschot door een van korte afstand af» gevuurde losse patroon. Generaal Hassel- man heeft in het gebeurde aanleiding ge vonden, de compagnie op te heffen en de manschappen te verdelen over compag nieën van de vierde divisie, tegen wie zij bij de oefeningen in het veld zijn ge» - (Alg. Dagblad.) Dinsdag 31 Augustus. Als we met en- In oude boeken en uit overleveringen naar de stad, vroeger met de tilbury, nu kele „pommeranten” op de markt in ge- weten we, dat er boeren waren die haast met de auto. En in de greidhoek maken sprek komen halen we om beurten her- buiten zinnen raakten bij „miswaer”. de boeren ondanks tegenslagen met het xnneringen op hoe het was in die dagen Maar deze tijd ligt achter ons, o zeker, Weer, hun beslag vee weer klaar vöor d' toen het nog echt koninginnedag was op .waersiik” zijn er nog genoeg, maar het grote keuringsfeesten in Leeuwarden. Ze hebben vaak 's avonds met de boe rinne gesprekken gevoerd en vaak zeer pessimistisch, want het vee, hoeveel zorg er ook aan besteed was, toonde niet, flo reerde niet. En toch zal het grote feest doorgaan, het F.R.S. heeft ze allen naar Leeuwarden geroepen en gezegd „v»y pankoeken en der hie de aide stomme „Dat sil ik jo gau fortelle, doe’t wy alle moa^te trochsette. en ze zijn weer thuis nocht oan. Wy wennen oan e dyk en it dagen mar mei de wite kraus omstap- roun tsjin ’e tiid dat de optocht foarby ten, mar by eltsenien hannel diene,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 5