Slit l>et VevUöen. I: X 1 ‘jJ’ijn kan üw slaap 1) niet verjagen V wanneer U Witte Kauis- (n huis heeft. Diplomazwemmen in het Sneker Zwembad Opening Mater Amabiiisschool De Zoon van de Burgemeester [KRUIS' l 'WITTE Boekaankondiging a Aan de start I Klein Verlof Invoering nieuwe spelling niet op korte termijn Na revolverschot overleden Daar kan wel een sigaar af De Dokkums in Dokkum Feuilleton Grond van Stuyvesant verkocht Voor polshorloges ’t zal V blijken Kunt V ’t best bij DIKHOFF kijken Blijf niet doorlopen met die Rheumatische Pijnen. Boei m uit net wortel en tak. Been Kruehen Salts. De uniforme vuilnisemmers in Den Haag Geheimzinnige moorden Amsterdamse heidsbelasting van 35 pro cent op 25 procent Lucifer veroorzaakte busramp Ekskursje C.J.B.T.B. eu C.P.M.B. ófd. Snits vermakelijk- van 35 Gelukwensen gemeentebestuur. Adv&tentie l.M. een Advertentie LM. 26 van B poeders I Ze verdrij doende hc zenuwofi 1 dieU de onschade 1 Oo Advertentie l.M. baan voor je gezocht in het automobiel- 5 weet Later op de avond werd er gedanst. De zei HOOFDSTUK III In de garage tijd al zo graag deed. We hebben een Wordt vervolgd. Deken van Galkom opent de school. zeggen, want dan pas zit er leven in de school en zul je er het volle profijt van hebben. Deze school heet Mater Amabilis naar de titel van Maria: Beminnelijke Moeder. Beminnelijk was en is Maria om dat ze liefde gaf aan God en de mensen. En deze school wil jullie maken tot men sen die waard zijn om bemind te worden, doordat men lief heeft”. Sir Winston Churchill heeft met zijn geschiedenis van de oorlog zes millioen gulden verdiend. In Groot-Brittannië zijn meer dan 1.750.000 ex. verkocht, in Ame rika 2.286.000. Hiermee staat Churchill aan de top wat de verdiensten van een Engelse schrijver betreft. In een van de mooie lokalen van de Huishoudschool was Maandagavond een aantal genodigden bijeengekomen voor de opening van de Mater Amabiiisschool. Mevrouw B. LokkerbolSlütter, presi dente van het plaatselijk bestuur, heette welkom de beide wethouders, de hJi. Blok en v. d. Veen, de gemeente-secre- taris de heer Koster, de hoogeerwaarde heer Deken van Galkom, bestuursleden van de Huishoudschool, docenten van de nieuw te openen school en de leerlingen. Mevrouw Lokkerbol dankte in de eerste plaats het gemeentebestuur voor de grote medewerking van deze zijde ondervon den en betrok bij deze dank ook het be stuur van de Huishoudschool en de di rectrice van de school mej. v. d. Weide. Het Mater Amabilis onderwijs moet ge geven worden in de Huishoudschool ter plaatse, en spreekster meent dat er zel den zo veel medewerking van een school bestuur is gekregen als hier in Sneek. Men is ook zeer dankbaar dat men ge bruik mag maken van deze ideale school en mevrouw Lokkerbol zou de meisjes willen vragen toch vooral zorg te willen hebben voor deze school, waarin zij gas ten zijn. Van harte wil zij de meisjes hier welkom heten. Spontaan hebben zich 48 leerlingen opgegeven, het hoogste aantal dat geplaatst kan worden. Spreekster ziet hierin het bewijs dat het idealisme nog leeft in haar harten, zij willen niet ver vlakken. Van de docenten verwacht zij krachtig team-work om deze R.K. meisjes te vormen tot goede harmonische mensen. door TOM LODEWIJK men dat jij alléén maar gelukkig kunt zijn, als je met je handen kunt werken en ’n vak beoefenen waar je van houdt dan moet al het andere wijken....” De jongen kreeg een hoogrode kleur. Zijn ogen knipperden. Hij was bang voor zijn tranen en snoot onhandig zijn neus. In Den Haag is in 1935 begonnen met de verstrekking van uniforme vuilnis emmers. Sedert dien zijn deze vuilnis emmers op drie wijken na (tussen de Loosduinseweg en de Haagweg en langs de kust) alle vervangen. In Den Haag worden wekelijks ruim 210.000 emmers geleegd. Dat betekent een jaarlijkse hoe veelheid van 96.000 ton. Het gebruik van uniforme vuilnisemmers betekent voor de reinigingsdienst vlugger werken en is ook goedkoper, zoals wel blijkt uit het feit, dat thans nog evenveel personeel bij de reinigingsdienst werkt als in 1922. Bo vendien zijn thans slechts 32 auto’s in dienst tegen 53 in 1935 en dat terwijl 100 000 mensen meer worden bediend, schrijft het Alg. Handelsblad. De laatste gedeelten van de grond in Manhattan, welke 300 jaar geleden door de Nederlandse gouverneur Peter Stuy vesant werd aangekocht en sindsdien in het bezit van Stuyvesants rechtstreekse afstammelingen is geweest, zijn voor een bedrag van een millioen 970 duizend dol lar verkocht. De grond met de zich daar op bevindende gebouwen, ongeveer 4 ha, was het eigendom van wijlen de heer Augustus van Horne Stuyvesant, de laatste rechtstreekse afstammeling van de Nederlandse gouverneur van Nieuw Am sterdam. Augustus Stuyvesant stierf op 3 Augustus 1953 en de grond werd nu verkocht door de United States Trust Company of New York, executeur van de erfenis. De grond is verkocht aan R. J. Norman, het hoofd van de New York In vestors Mutual Group, die er een groep flatgebouwen van 15 tot 16 verdiepingen op zal laten bouwen. De opbrengst van de bijna twee millioen dollar jaat, overeen komstig de wilsbeschikking van Augustus Stuyvesant, naar het Saint Luke Hospital. haarzelf te reserveren. Ze leefde op be- zus. En hij danste niet meer, maar keek wat met je" te bepraten, had de burge- wondering en had nooit genoeg scalpen in een hoekje toe. i-- __LL aan haar gordel. „Nu kunnen we veilig feest vieren”, stelde ze vrolijk vast, „prikt dat ding écht?” vroeg ze met kinderlijke angst wijzend naar de korte ponjaard, die Frits droeg. Frits voelde zich mannelijk gestreeld. „Volgende keer zal ik een houwitzer meenemen”, beloofde hij, „dat helpt be ter’ „Wat is een houwitzer?” wilde Isa we ten en kreeg Frits meteen op zijn praat stoel. Vera wendde zich weer naar me vrouw Laarman en Rob luisterde gedul dig naar de vertogen van Hans, die nog niet uitgepraat was over de zweefvlieg- club. Maar onder het praten gingen zijn ogen naar de hoek van de salon, waar de don kerblauwe uniform en het goudgele avondjaponnetje maar steeds naast elkaar bleven. Hij zag hoe Vera de kamer uit „De Noord-Oostpolder groeit....” Fei ten, cijfers, commentaren en reportages over het nieuwe land. Uitgave Algemeen Publiciteitskantoor, dir. D. Y. Alta, Leeu warden en fa. F. D. Hoekstra Zn., Em- meloord. In dit boekwerk dat fraai en royaal is geïllustreerd vertellen de redacteur J. van Dam en vele deskundigen uitvoerig over allerlei onderwerpen de Noord-Oost polder betreffende; over de aanpassing van de nieuwe pachters aan de omstan digheden in de polder, over wat zij jaar lijks opbrengt, over het bouwen, het werk in de laboratoria. Een stukje histo rie wordt opgehaald in het hoofdstuk „Over oude plannen”; er wordt ook iets verteld van de randgebieden, dus het oude land, waarna een hoofdstuk volgt getiteld: „Eén met het nieuwe land”, De ontwikkeling van de Middenstand in de Noord-Oostpolder wordt ook aan een on derzoek onderworpen, evenals die van het bankwezen, van het kerkelijk leven, het verenigingsleven. Er is een hoofdstuk gewijd aan Huis en Hof in de N.O.polder gezien in het licht van de tuinarchitec tuur, de beplantingen in de polder wor den besproken, en dan komt de sport in de polder aan de beurt en het kampleven. Het resultaat van het Oudheidkundig bo demonderzoek mocht in dit boek niet ontbreken, terwijl ook aan het huidige bestuursstelsel van de polder aandacht wordt geschonken en aan de polder als landschap. Er zijn voorts nog hoofdstuk ken gewijd aan „Vogels in de N.O.-pol- der” en aan het werk in de polder nadat deze op 13 April 1942 was drooggevallen. Van het Algemeen Publiciteitskantoor D. Y. Alta ontvingen wjj ook nog „Hee- renveen, Haskerland, Opsterland”, propaganda-uitgave ter bevordering van het vreemdelingenverkeer, handel, nij verheid, industrie, landbouw, sport, enz. Het is een met veel foto’s verluchte gids voor dit gebied. BURGERLIJKE STAND. SNEEK, van 26 Aug.—2 Sept. Geboren: Anna Marinus z.v. Wiebe Nauta en Janke Visser. Jan z.v. Hen drik de Jong en Antje Nijdam. Cor nelia Maria Titia d.v. Johan Jacob Uit de Nieuwe Sneeker Courant en de Sneeker Courant van 3 Septem ber 1904, 50 jaar geleden dus: Zondag a.s. begint de voetbal-competitie. Naast onze voetbal-amateur Verschijnt de semi-prof, Zowel de één als d’ander schiet (Met schoenen) uit z’n slof De éne en de énder denkt Aan winst voor zijn partij, Alleen de ander denkt allicht Privé er nog wat bij De éne en de ander voelt Zich scorende een held, De één bekijkt het score-bord De ander ziet al geld.... De één hoopt op een goede „pers” En voelt zich dan content, De ander voelt meer voor „contant”, Een money-happy-end Maar beiden gaan toch als vanouds Op d’overwinning prat: De één ziet het als een gulden pad, D’ander alsguldens-pad PHILIA. De Duitse politie te Keulen heeft een in een zak gebonden lijk van een onge veer dertigjarige vrouw uit de Rijn op gevist en even later nog een lijk van een tienjarige jongen; ook in een zak gebon den. Beide slachtoffers werden vermoord, voor het stoffelijk overschot in een zak werd gedaan. De Duitse politie vermoedt dat de vermoorden uit een schippersfami lie komen en elders gedood zijn. De Ned. politie werd ook gewaarschuwd. Einliks wie dan de dei oanbrutsen wer’t partij fan ós leden faek om frege hiene. Foardat wy wer mei it winterwurk ütein sette, noch ien dei mei elkoar fuort. De stimming yn ’e bus wie fuort al bést, sa- dat it in goede dei ünthjitte to wurden. Us haeddoel wie „Rottefalle” dêr’t wy dan ek daliks hinne setten. It foarbyld- doarp, folie al oer heard en lézen, hawwe wy nou mei eigen eagen sjoeen. En wier wol de muoite wurdich om in reis hinne to meitsjen, binammen ek foar jonge minsken. Hja steane ommers noch foar it libben en kinne hjir yn ’e praktyk miskien noch wolris winst mei dwaen. Nei Rottefalle biseagen wy de „Reid- flochtersskoalle” to Noardwolde. Op him- sels tige kunstich binammen om’t dit wurk troch bern dien wurdt, dy’t oars net foar fol oansjoen wurde! Ek biseagen wy de proeftunen yn Frederiksoard noch. Hjir hie it folie wetter fan dizze simmer lykwols wol syn spoaren efterlitten. Dochs ek wol de muoite wurdich om to bisykjen De Untspanning waerd ek net forgetten en boarte is der om raek. It moaije waer en de „goede chauffeur” fan Sypersma to Easterwjirrum ha der grif oan meiwurke dat wy tankber werom sjogge op dizze slagge dei. SNEEK. De gevolgen van de droge zomer maken zich ook in onze pro vincie reeds voelbaar. Te Heerenveen en Harlingen is de prijs van de melk met 1 cent per liter verhoogd en op 7 cent gebracht. Gewoonlijk geschiedt deze verhoging eerst in October. De caféhouder W. de V. uit Oosterhout is overleden aan de gevolgen van een re volverschot in de buik, dat hij opliep, toen tijdens de Oosterhoutse kermis een woonwagenbewoner uit Kaatsheuvel hem te lijf ging. „ik wux..,.. wet. uck vuur U IS....” „Dat weet je nog niet half”, gaf de burgemeester terug, scherper dan hij wilde. Hij zag de jongen inkrimpen als onder een zweepslag. Zijn stem werd milder. „Dat begrijp je nog niet half, Rob. Maar je bent ons kind en wat we ook over je gedroomd hadden, het was tot je geluk. En als je moeder en ik nu tot de Bauer en IJnske Titia Sinia. Beik d.v. Stoffel van Meekeren en Joukjc Hendriksma. Dirk Roelof z.v. Auke Zandstra en Comeliske Lammertsma. Maaike d.v. Jietze Hiemstra en Maai ke Kuperus. Slebren z.v. Jacobus Landstra en Lezina Santema. Klaas- ke d.v. Hendrik de Vries en Martje Mulder. Overleden: Romkje Bartsma, 5 jr. Fokke Blauw 42 jr. echtg. van Durk- je de Winkel. Alida Wilhelmina Nau ta lmnd. Johan Fonk 4 mnd. Roelof Leerling 15 mnd. Bikkers wist er iets op. In Lierhoven, een middelgrote stad ’n vijftig kilometer verderop, had hij een vriend die daar een bloeiend garagebedrijf had. Daar zou Rob kunnen werken. De vriend zou ’n oogje in ’t zeil houden. Rob zou daar een kamer i en voor ’t weekend kunnen thuis- een flinke, sterke, gezonde kerel. Alle komen. Niemand kende hem daar en toch was hij onder toezicht. Ook mevrouw langs een minder gebruikelijke weg, toch zichzelf een positie wist te scheppen waarin hij de naam die hij droeg eer zou aandoen. Aan die hoop klemde de vader zich vast Een lucifer, die door een buspassagier na een ongeluk werd af gestreken om zijn bagage te zoeken, is fataal gebleken voor alle inzittenden: de benzine vloog in brand en bij de erop volgende ontploffing verloren hijzelf en 33 anderen het leven. Het ongeluk gebeurde bij San Juan de los Lagos in Mexico. De man was een der eersten, die uit de bus kroop, nadat deze over de kop was geslagen. Op dat ogen blik was vrijwel geen der passagiers ge wond. Maar zodra de man zijn lucifer had afgestreken, werd de bus een bran dende toorts, waarin bijna allen omkwa men. De nieuwe schrijfwijze van de Neder landse taal, welke bij Kon. Besluit van 25 Augustus jl. werd vastgesteld en die met ingang van 14 September a.s. algemeen diende te worden ingevoerd, is voorlopig van de baan. Deze beslissing is in de ge wone bijeenkomst van de Ministerraad genomen. Het ligt nu in de bedoeling der regering op zeer korte termijn een aan vullend Kon. Besluit af te kondigen, waarin een zeer ruime overgangsperiode tussen de bestaande en de nieuwe spel ling zal worden opgenomen. Omtrent de definitieve datum van inwerkingtreding van de nieuwe schrijfwijze is nog geen beslissing genomen, omdat onze regering hierover eerst overleg wenst te plegen met de Belgische regering. De beslissing van de ministerraad is ingegeven door de overweging, dat het op korte termijn in voeren van de nieuwe schrijfwijze tot moeilijkheden zou hebben geleid, o.m. omdat voldoende tijd ontbrak om er de nodige bekendheid aan te geven. verdrijven direct en af doende hoofdpijn of kiespijn, zenuw- of rheumatische pijnen, di* U de slaap roven en zijn onschadelijk voor de maas I Ook in tablet* en cachei-vornt Vraagt Uw Ap-’. theker af Dragis: zijn statige, nog altijd knappe vrouw. „Mn compliment, Frits!” lachte Vera en Rob voelde opeens hoeveel hij van zijn zuster hield. Vera kón tegen haar verlies! Daarna danste Frits met Vera en toen weer met Isabeau. Hij verdeelde zijn at tenties nauwgezet tussen de beide meisjes. Maar toch ging Vera met hoofdpijn naar bed. En Rob lag nog lang wakker. Hij had niet met Isabeau gedanst.... Dokkum, dat deze week zijn twaalf - honderdjarig bestaan viert, was Dinsdag middag de gastvrouwe van zeker 130 ver tegenwoordigers van families, die „Dok kum” in de geslachtsnaam dragen. Zij waren gekomen op uitnodiging van de Dokkumer Belangengemeenschap. Uit alle delen van het land kwamen deze „Dokkums” naar hun oude vader stad om gezamenlijk en gezellig het eeu- wenfeest mee te vieren. Een familie uit Den Haag had alle haar bekende stam verwanten uit Amsterdam, Ede, Veenen- daal. Vreeland, Haarlem, Laren en Den Haag aangespoord om mee te gaan. In een grote autobus arriveerden zij reeds ’•oeg in Dokkum. Ook in de dienstbus- sen 'an Leeuwarden naar Dokkum zaten vele fees'gangers, vaak mensen, die eteaar nog nooit gezien hadden, maar die zich nu dadelijk ech‘ familie voelden. Burgemeester Van Tuinen heette de toegestroomde „Dokkums” welkom. Hi’ besloot zijn geestig speechje met de op merking dat het hem erg speet dat in Dokkum zelf geen enkele „Dokkum” meer woont. De heer Tj. Tilkema, voor zitter v-n de Dokkumer Belangenge meenschap, zei, dat men nooit had ver moed, dat er zoveel Dokkum-familiès zouden bestaan. De heer R. S. Roarda, genealoog te Leeuwarden, gaf een ver antwoord overzicht van de herkomst van de namen „Dokkum”, „Van Dokkum’” enz. Er bestaan nog vele varianten: zo zijn er families met Dokkum, Dockum, Van Dokkum, Van Dockum, Van Dokcum. Dokkuma en Van Dockumburg. Er is een kleine commissie benoemd, die zal wor den belast met het onderzoek naar de mogelijkheid, iets blijvends van deze reunie te maken. 500 M. Gekleed: Sijke de Boer, Antje Polesz, Henna Haan, Suse Remery, Bet ty Gerlofs, Annie Berkenpas, Regnerus Steensma, Aaltje Krol, Tineke Venema, Mannie Groenhout, Marten Piersma, Fokje van Gorkum. 1000 Meter: Tineke de Jager, Mejuffr. de Vries, Maaike Sikkes, J. Vogelsang, Ans Polesz, Suze Remery, Antje Bosma, R. Steenman, Annie Jillings, Jan Koom- stra, Peter de Jonge, Trijntje Snoder, Willy Posthuma, Anna Hartman, Plonia Berends, Jelly Posthuma, Egbert Bruins Slot, Hinke Algra, Toosje Potma. 2000 M. Annie Zoodsma, Roelie Teekman, Grietje Seinen, Hendriks Duinkerken. 3000 M.: Albert Meyer. De zes minerale zouten, die Kruschen bevat, wekken lever, nieren en ingewanden weer tot nieuwe energie. Het bloed wordt weer gezuiverd èn zuiver gehouden en zo is er dan geen oorzaak meer voor stram heid, scheuten, steken en pijn.... Koop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. B. en W. van Amsterdam overwegen over te gaan tot een verlaging van de belasting op de vermakelijkheden. Voor stellingen van niet-culturele aard zullen in plaats van met 35 worden belast met 25 Dit zal de gemeente Amster dam komen te staan op een verminde ring aan inkomsten tussen 300.000 en 400.000. Mocht men overgaan tot een verlaging van 35 tot 20 een plan, dat eveneens overwogen wordt, maar dat kennelij'- minder kans maakt dan een verlaging van 35 tot 25 dan zou zulks de gemeente 800.000 aan inkomsten schelen. WYMBRITSERADEEL, Aug.2 Sept. Geboren: Obe Lolke z.v. Johannes Popma en Regina de Vries te West- hem. Johanna d.v. Sijmen Walta en Dieuwke Flapper te Westhem. Griet je d.v. Hjjltje Visser en Geertje Waaijer te Woudsend. Jan z.v. Mijljus Rondhout en Eelkje Ploegstra te Woudsend. Siebren z.v. Hendrik v. d. Velde en Aganieta Rijpma te Nyland. Pietje d.v. Klaas Visser en Brechtje Koopmans te IJsbrechtum. Bauke z.v. Tjeerd Veenstra en Uilkje de Boer te Heeg. Evertje d.v. IJtzen Boersma en Antje Heins te Heeg. Antje d.v. Rintje Jellema en Grietje Speelman te Goënga. Gehuwd: Anske Zeilstra te Tirns en Fimmigje Bijzet te Folsgare. Begunstigd door mooi zomerweer vond Woensdagmiddag in het Sneker Zwem bad het diplomazwemmen plaats van leerlingen van het Zwembad, georgani seerd door de Zwem- en Poloclub „Nep- tunus”. Door de betrekkelijk slechte zo mer waren er minder deelnemers dan gewoonlijk, maar toch konden de vol gende diploma’s worden uitgereikt: Diploma I. Jongens: Jenie Stenekes, Roelof Meester, Henk ten Wolde, Henk Alkema, Frits Ringma, Anne Lampe, Eric de Boer, Leendert v. d. Meer, Keimpe Jaarsma, Jan Abelskamp, Jan Bergsma, Tjeerd v. d. Hem, Piet v. d. Hem, Frans Zijlstra, Tim de Vries, Jan Hijlkema, David Tange, Antoon Vogel sang, Piet Stoelinga, Bennie Monsma, Wim Leeman, Piet Jansen, Simon Terp- stra, Hielke Veltman, Douwe Tiemer- sma, Herman Wempe, Tommie Blom, Willy Faber, Hidde Frankena, Nico v.d. Wal, Pierre Schuil, Eddie Coers, Hessel van Djjk, Steven Ruiter, Ronald Wit voet, Ids Boot, Hans Rolsma, Eddy Sa- voni, Japie ter Horst, Anne de Vries, Johannes Bles, Henk Bakker. Diploma I. Meisjes: Boukje Jaasma, Brechtje Haagsma, Roelie v. d. Wal, Ans Slob, Akke Hazenberg, Atie Dijk stra, Margje Kampen, Douwina Wink ler, Riemie Wouters, Marijke Makken, Tineke Volkers, Janny Vissers, Cobie Zijlstra, Christien Wagenmakers, Anne ke Potma, Rieteke Kwant, Grietje de Boer, Geertje de Boer, Anne Mieke Sie- monsma, Joke Peenstra, Sientje Boot- sma, Mariët Veldman, Martina Fritsma, Brechtje Speelman, Klaske Wiersma, Jopie Tolsma, Hennie de Weerd, Tia Werkhoven, Marjjke v. d. Zwaag, Jitske v. d. Goot, Pietje Kamstra, Catrientje Meindersma. Diploma H. Jongens: George Bok, Jan de Jong, Steven de Bruin, Keimpe Jaar sma, Herman Bakker, Jouke van Wijn gaarden, Tim de Vries, Anton Heeg, Michiel Dethmers, Albert Zijlstra, Frits Ringma, Simon Metz, Bram Jongsma, Thijs Zijlstra, Anne v. d. Berg, Apple Bosscha, Wim Tjerkstra, Victor Greep, Hidde Westerhof, Wolter Blankert, Menno Brandsma, Henk Alkema, Piet de Vries, Fedde Bergsma. Diploma II. Meisjes: Janke Beeksma, Johanna Veldstra, Atie de Jong, Corrie v. d. Wal, Toosje Potma, Sietske de Boer, Guusje Vogelsang, Catrientje Hui- tema, Gatske Nauta, Wappie Munnik- sma, Margriet de Boer, Akkie Vergo- net, Kitty Fijlstra, Ineke Wijers, Tineke Bruinsma, Pietje van Zanten, Hilda Visser, Jitty Werkhoven, Sjoukje Kam stra, Minke Tolsma, Jetty Hoekstra, Anneke Potma, Heleentje Tjerkstra. Japke Faber. Diploma III Adriaan Slob, Auke v.d. Kooi, Bobbie Terpstra, Mary de Jong, Tjallien v. d. Sluis, Fieke Schot. Diploma IV: Janny Vlas, Jan Bosscha, Akke Hovinga, Lidy Postma, Leida Bok. Diploma V: Gerben Hendriksma, Jan ny Duinkerken. - - gemeester het werk van een arbeider ver- j meester gezegd. En Rob voelde intuïtief richtte. En het personeel in de fabriek bedrijf”. Toen zette Hans Bikkers een tango op. dat dit gesprek voor hem van grote bc- moest hem niet beschouwen als een soort F. SNEEK. Bij de alhier gehouden feesten ter gelegenheid van de ver jaardag van H. M. de Koningin, werd een wedloop met hindernissen door gymnasten gehouden, le pr. J. v. d. Werf, lid van Olympia; 2e pr. A. Groenland, lid van S.G.V. In een korte toespraak getuigde Deken van Galkom van zijn grote belangstelling in dit werk, dat hij in deze tijd van grote betekenis acht. De tijden zijn veranderd, men moet de meisjes meer meegeven dan vroeger, en waar spreker gezien heeft dat de Mater Amabilis scholen in andere plaatsen met veel succes werken aan de vorming van de R.K. meisjes, daar kan hij niet anders dan verheugd zijn ook hier zo’n school te mogen openen. Met dank aan het gemeentebestuur dat hem in zijn 30-jarig verblijf hier altijd zo veel medewerking en sympathie heeft gegeven en de hoop uitsprekend dat de do centen in de leerlingen prettige pupillen zullen vinden, opende Deken van Galkom de Mater Amabiiisschool met de woor den: In de naam des Heren. Met voor spoed. Daarna sprak mej. T. Putter van Gors- sel als Diocesaan leidster de leerlingen toe. „Het slagen van deze cursus zal voor namelijk afhangen van jullie. Het leven in deze tijd is niet gemakkelijk en nu je buiten het beschutte ouderlijk huis pro blemen tegen komt waar je geen raad mee weet, is het moeilijk de goede weg naar het geluk te vinden. Deze school wil je hierbij de helpende hand geven. De docenten willen je iets meegeven van hun kennis en ervaring en ze willen dat doen in lessen die „gesprekken” zullen zijn. Je zult ook praktische lessen krij gen: in koken, in naaien, je zult hier ge- z ligheid vinden en plezier en ook veel moois. Maar je zult zelf mee moeten wer ken door mee te praten en je mening te Mevrouw Van Liempden glimlachte, want die kameraadschappelijke, onver schillige toon bedroog haar niet. Het was niet alleen haar verjaardag, die de jonge Rijkens naar het burgemeestershuis ge dreven had. Er waren wel eens geheim zinnige brieven uit Den Helder gekomen, waarover Vera nooit sprak Vera’s grijze ogen lachten hem tegen. „Ik dacht, dat jij zo’n hekel had aan ver jaarsvisites?" „Die neem ik op de koop toe”, fluister- ging „om eens even te kijken of alles in de hij veelbetekenend en toen zag ze de de keuken op rolletjes liep”, en dacht er blik in zijn ogen veranderen. Ze zagen het zijne van. haar niet meer aan, maar staarden naar I ander. Vera wendde het hoofd en heren, behalve de notaris, die jicht had Isabeau staan, slank, tenger, ko- en meneer Bikkers, die niet dansen kon of deed alsof, streden om de eer, de schone Isabeau ten dans te mogen leiden. danste met Vera en lachte en schertste maar zijn ogen volgden het „Mijn dochter Isabeau”, stelde mevrouw slanke figuurtje, dat zo gracieus walste. Bikkers haastig voor. Rob danste plichtmatig met mevrouw Een knap paar, die twee. Maar niets Laarman en met mevrouw Bikkers, die gedaan. De vadertuinbouwinspecteur tegen hem schertste over de aantrek- of zoietsgeen vooruitzichten. Enfin, kingskracht van uniformen „of het nu Isa wist dat evengoed. een agent was of een generaal”. Mevrouw Maar Isabeau vond dat het helemaal Bikkers, snapte hij, zag de flirtation maar t Isabeau toe. slecht het er voor stond op school. Zou omgeving, had hij geen kans. Hij moest wat dit voor zijn vader betekende.... het Zijns ondanks bewonderend, keek Rob zijn vader hem wéér naar een andere ergens anders heen, waar niemand hem offer van zijn leven. Maar met iedere se- toe. De anderen staakten het dansen en school sturen, een kostschool misschien? kende, waar hij met een schone lei be- conde realiseerde hij zich beter wat dit schaarden zich rondom de parketvloer. Zou hij opnieuw zijn hersens moeten af- ginnen kon. voor hem betekende. Niet meer die les- Want Frits en Isabeau maakten van dit pijnigen met een studie die hij niet door- Rji,vPr„ Pr on In Lierhoven sen’ die onm°gelijke taken, dat blokken JTSSF S.S&aX’ÏÏÏ wa,rv“ h"w“' profl’ "j!*? Tme,ei leidde de ,onBe adelborB het D. bueg.m^i.i keek neer e»» «oen, Daar zouRob stiekum wegsluipen naar de garage van Marsman, om daar samen met Joep aan motoren te prutsen. Maar werken met zijn handen, altijd tussen de motoren, zich een man voelen en zich bezig hou den met dingen die begrijpelijk waren en zin hadden Hij zag zijn vader aan en diens ge zicht zei hem alles. „Vader....” stamelde hij, welwat het voor u is Wethouder v. d. Veen bracht de geluk wensen van het Gemeentebestuur over, dat gaarne de nodigverklaring voor het stichten van deze school gegeven had, om dat de noodzakelijkheid van dit onder wijs gevoeld is. Meisjes die werkzaam zijn in fabriek of atelier, voelen door gaans weinig voor huishoudelijk werk waar ze niet mee in aanraking komen. Deze scholen kunnen zeker de liefde aan wakkeren voor het moeilijke „vak” Huis moeder. Bij afwezigheid van de voorzitter van het bestuur van de Huishoudschool, de heer R. J. Sipkens, bracht de vice-presi- dente mevrouw H. C. v. d. Heuvell Grootjans de gelukwensen van het Be stuur over met deze blijde opening. Er worden in deze weken veel cursussen be gonnen, maar deze spreekt zo tot ons om dat dit zo’n nieuw werk is. En zo be langrijk voor de meisjes die door deze godsdienstige en culturele vorming tot een gelukkig leven kunnen komen. Nadat mevrouw Lokkerbol alle toespra ken had beantwoord, bleef men nog een poosje gezellig bijeen. Wij namen nog even een kijkje in de grote keuken waar de meisjes nog een tikje onwennig en af wachtend achter de "-"fornuizen zaten om haar eerste gerecht, een smakelijk „toe-tje” te bereiden. Maar die eerste onwennigheid zal gauw genoeg voorbij zijn in Lierhoven in een garage werkte, de .- - o=-—r--enige zoon van de aristocratische burge- tnomfen vierden, en zijnogenzochten pel) blijkbaar. meester van Beerzoyen was. En tegen Dit uur, wist de burgemeester, zou mis- kennissen kon zij dan altijd zeggen: Rob schien wel het zwaarste van zijn leven heeft een knobbel voor techniek, hij zijn. In dit uur begroef hij alle toekomst- krijgt een practische oplossing in het dromen die hij gedroomd had over deze autobedrijf. Niemand zou hem daarop zoon. En hij deed dat, om de jongen niet aankijken, men zou het veeleer wijs en ongelukkiger te maken. Misschien kon hij breed vinden dat de ouders de jongen de zich nu ontplooien. Misschien, wie weet, roepstem van zijn hart lieten volgen. En zelfs zo ver, dat hij mettertijd, zij het de eer was gered. Het was dit besluit, dat Rob vernam, conclusie komen, een bitttere conclusie, toen hij tegenover zijn vader aan diens dat is waar.... als wij tot de slotsom ko- werktafel gezeten was. „Moeder en ik willen je niet langer Hij had er met Bikkers over gepraat, laten studeren, Rob. We hebben gemerkt Diens aanbod, de jongen in zijn bedrijf dat al je inspanning je niet verder een kans te geven, was door de burge- brengt en we zijn bang, dat je hier meester, met grote dank natuurlijk, ver- energie vermorst, die je ergens anders —oRob’s knieën beefden toen hij voor de worpen. Rob moest weg uit Beerzoyen. nuttig kunt aanwenden. Daarom hebben geen kwaad kon, voor vanavond deze met lede ogen, en inwendig moest hij deur van zijn vaders studeerkamer stond. De mensen hoefden niet dagelijks te aan- we besloten je te laten doen, wat je al- jonge knappe adspirant-zeeofficier voor lachen, maar dan dacht hij aan Vera, zijn Kom straks even op m’n kamer, ik heb schouwen hoe de enige zoon van de bur- tijd al zo graag deed. We hebben een een zag ninklijk. „Frits Rijkens”, zei de jongen en maakte een lichte buiging alvorens hij Frits haar de hand toestak. IJLST. Van de werf van de N.V. Scheepsbouw Mij v.h. J. J. Croles werd m«goed gevolg te water ge laten het zusterschip van het op 23 Juni te water gelaten stoomschip Pia, voor rekening van de heren Pile en Co. te Londen. Daarna werd de kiel gelegd voor e«n stalen roefschip groot 50 x 12 x 4 voet voor de heer A. Groenveld te Ijlst, en voor een van staal te bouwen schoenerzeil- jacht voor de heer H. J. Hulsinga te IJsselmonde. kend, leidde de jonge adelborst het jje burgemeester keek naar zijn zoon, meisje met feilloze zekerheid. Ze schenen fOen deze schoorvoetend de kamer bin- één. En toen de laatste klank verstorven nenkwam. Zijn hart kromp samen. Daar v was, klapten de anderen spontaan in de ston(j zijn enige zoon, zijn stamhouder, ZOeken handen. JL 11. -_L_ „Die marine van ons kan wel wat”, wegen stonden voor hem open. Duizen- lachte de notaris goedmoedig. den jongens met een dubbel stel hersens van Liempden kon met deze oplossing, „Met zo’n partner.... voegde de bur- zouden vinger en duim af likken naar de na lange strijd, accoord gaan. Niemand gemeester er met duidelijke bewondering kansen die Robert van Liempden van behoefde te weten dat de jongen die daar aan toe. Het had hem herinnerd aan de Heerwaarden werden geboden. En de dagen, dat Agnes en hij op de dansvloer jongen greep ze niet.... kón ze niet grjj- De maatregel, dat aan dienstplichti gen, indien zij dit wensen, gedurende de laatste twee maanden van hun eerste oefening klein verlof in afwachting van groot verlof wordt verleend, zal voor de eerste maal worden toegepast op dege nen, die sedert 10 en 11 Juni 1953 onder de wapenen zijn. Bij wijze van overgang wordt voor de dienstplichtigen, die sedert 8 en 9 April 1953 onder de wapenen zijn, de huiswaartszending met enige tijd ver vroegd en wel als volgt: De dienstplichtigen, die 24 maanden onder de wapenen zouden moeten blij ven, kunnen na een werkelijke dienst van 23 maanden met klein verlof vertrekken; De dienstplichtigen, die twintig maan den onder de wapenen zouden moeten blijven, kunnen na een werkelijke dienst van 19 maanden met klein verlof ver trekken. Gedurende het klein verlof bestaat geen recht op militaire inkomsten, kost winnersvergoeding, geneeskundige hulp voor rekening van het ministerie van oorlog, enz. Het klein verlof kan worden ingetrok ken, indien de minister van oorlog daar toe machtiging heeft verleend. In dit ge val moet de dienstplichtige zich weder bij het daarvoor bestemde militaire on derdeel melden. Intrekking van het klein verlof op ver zoek van de dienstplichtige zal als regel niet worden toegestaan. Alg. Dagblad. De jongen durfde zijn verraste blijd- „Die is voor mij”, zei Frits en stapte op tekenis zou worden. Hij wist ook wel hoe lievelingetje van de baas. Hier, in eigen schap niet te uiten. Te^goed begreep hij slecht het er voor stond op school. Zou

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 6