K.LM. Superconstellation „Triton” in de Shannon gestort Voor ’t merendeel Kamerstukken in de Raad van Wymbritseradeel Drie Sneker Zeilkampioenen Hendriks, Hennie de Jong en Wierstra Jr. Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 109e Jaargang No. 71 L Redacteur L K1EZEBRINK Auto te water 28 SLACHTOFFERS Wat Viruly vertelde De slachtoffers De emigratie naar Canada Woudsend zette het feest voort De 30 m2 7 van de kampioen Geveke rondt een boei* Kringkeuring van geiten in Sneek Redactie-adres KLE1NZANL) 7 - T'elef 2872 Dinsdag 7 September 1954 Betaalde voetballers zijn artisten Herdenking kardinaal van Rossum Koninklijk gezin terug Sliiiii 11 De prijzen der brandstoffen Dansmiddag Cultureel Con gres Leeuwarden Herman Geveke, Joop Helder en J. Bruining behielden hun titel. Echtpaar en kind door gas verstikking omgekomen Autobotsing bij de Wellebrug In riool gestikt L i» VRIJDAGS- Gezin verdronken. t Nieuw hoofd Sociale Zorg. De Groningers handhaafden hun supe- en van De kampioenswedstrijden van de Noord Nederlandse Watersportbond, die Vrijdag, Zaterdag en Zondag op het Sneekermeer werden gehouden, hebben drie Sneker kampioenen opgeleverd. Marten Hendriks veroverde de titel in de Regenbogen, Hennie de Jong in de Pampusklasse en E. Wierstra Jr. in de Vrijheidsklasse. Hennie voer Zondagmorgen al met de blauwe kampioenswimpel in de mast. Zijn klasse voer nl. op Vrijdag en Zaterdag. De anderen kregen hem Zondagmiddag in top, nadat hij hun door de heer H. Visser Wzn., uit Lemmer, voorzitter van de N.N.W.B., tegelijk met de medailles voor de bemanningen na afloop van het tour- nooi was uitgereikt. Katholiek Nederland heeft Zondag in Zwolle met luister de dag gevierd waar op een eeuw geleden Willem Marinus Kardinaal van Rossum werd geboren. Nimmer tevoren waren zovele bisschop pen, abten, prelaten en monsignori uit alle delen van het land In Zwolle bijeen gekomen. Van een indrukwekkende sym boliek was de aanwezigheid van twee Javaanse priesters, die Mgr. Paolo Giob- be als diaken en subdiaken assisteerden tijdens de Pontificale Hoogmis. Er waren ook talrijke missie-bisschop- pen uit alle delen der wereld aanwezig. De de l'e Westerveld had de crematie plaats van de derde officier van de verongelukte Willem Bontekoc, de heer R. M. T. Meyers. Het stof felijk overschot wordt naar het crematorium gedragen. Als slip pendragers fungeerden, midden, A. Viruly, daarachter H. v. d. Han en geheel links de boordwerktuigkundige Remmerswaal. SNEEKER NIEUWSBLAD Zaterdag 12 September a.s. zal op het erf van de heer P. Coers aan de Korte Vreugde een kringkeuring worden ge houden, welke des middags om half twee aanvangt. De deelnemende verenigingen o.a. Gaasterland, Pingjum en „Ons Be lang” te Sneek hebben met ruim 70 die ren voor deze keuring ingeschreven, wat er wel op wijst dat hiervoor veel belang stelling bestaat. Verwacht mag daarom worden, dat vele belangstellenden een kijkje zullen nemen, wat zeker de moeite waard zal zijn. Advertentieprijs 15 ct pe» m.m. Bij contract (handeliadv.) leger. Abonnementjprlj» 13.- per half laar. Franco por pot* 3.75 oor hall jaar. Giro 50748 tan name van Firma E. 1 Drijfhout, Snaak. Groninger overwicht in de 16 m2 klasse. Skotsploech avondvullend voordracht, toneel en dans. Vrijdagmorgen, aanvangende om half tien, vergaderde de Raad van Wymbrit seradeel onder leiding van burgemeester F. Tjaberings. Secretaris de heer K. Visser. Aanwezig 14 leden. De heer H. Bootsma was verhinderd. De notulen van de vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. Een drietal besluiten van Ged. Staten van Friesland betreffende goedkeuring van raadsbesluiten werd voor kennis geving aangenomen. Vijf jaarverslagen alsmede het rapport van kasopneming en controle der administratie van de Woningstichting in Wymbritseradeel over het 2e kwartaal 1954 en dat be treffende de jaarrekening 1953 van deze stichting, werden ter inzage gelegd voor de leden. De beroepsvoetballers en ook degene nen die semi-professional zijn en vergoe ding voor het spelen van wedstrijden en hun training krijgen, moeten uit de aard der zaak belasting betalen. De fiscus zat met het probleem, onder welke ca tegorie belastingbetalers deze voetbal lers moeten worden ondergebracht. Voorlopig zullen de beroepsvoetballers en semi-professionals worden Ingedeeld in de categorie „artisten”, die naar be kend, 8% van hun verdiensten moeten betalen aan de belasting. Onder dezelf de categorie vallen professional-wielren- ners en professional-boksers. De vereni gingen die de bedragen uitkeren zullen zich nader dienen te beraden of men deze belasing direct van de vergoedingen zal aftrekken of dat een andere vorm van betaling dient te worden vastgesteld. Na de normale start van het vliegveld Shannon is de Triton slechts enkele mi nuten in de lucht geweest, alvorens in de rivier terecht te komen. Gezagvoerder was commodore A. Viruly, een der oud ste piloten van de K.L.M. De zeven geredde leden der beman ning hebben verklaard, dat zij na de start niets abnormaals hebben gemerkt. De Triton heeft echter met de staart het water geraakt en is vervolgens zonder dat een der inzittenden zich realiseerde wat er eigenlijk gebeurde op een mod- derbank tot stilstand gekomen. Door een gat in de bodem is benzine naar binnen gestroomd, waarvan de dampen een groot aantal passagiers bedwelmde. Toen ver volgens het water naar binnen stroomde en het vliegtuig vrij spoedig tot aan het dak volliep, zijn zij om het leven geko men. Gisteravond negen uur is men er pas in geslaagd de lichamen van 25 inzittenden te bergen. Zij zaten nog met de veilig heidsgordels om op hun stoelen. Een belangrijk punt bij het onderzoek zal zeker zijn het vaststellen van het tijd stip, waarop men op het vliegveld Shan non de alarmtoestand afkondigde. Het is namelijk zo, dat de bemanning van de Triton, onmiddellijk na het ongeluk, lichtkogels heeft afgeschoten, zoals wij van gezagvoerder Peetoom van de Dr. Ir. Damme vernamen. Op Shannon heeft men echter van deze tekens niets be merkt Het was de eerste vlieger Parfitt van de Triton die, toen hij gisterochtend even over half zeven met een reddingboot vol passagiers aan land kwam, als eerste op het vliegveld alarm kon slaan. Na een moeizame tocht in het duister kon hij, geheel bemodderd, de brandweerploeg van het vliegveld waarschuwen. Onge veer tegelijkertijd kwamen ook de waar schuwingen binnen van overvliegende toestellen, die de verongelukte Triton in het net opkomende daglicht beneden zich op de modderbank in de rivier hadden ontdekt. Onmiddellijk daarna is o.a. de reddingboot van Foynes uitgevaren, doch men kon, evenmin als de duckws, niets uitrichten, daar de modderbanken het naderen van het neergestorte vliegtuig onmogelijk maakten. Het koninklijk gezin is Vrijdagavond omstreeks half zeven per regerings- Dakota op het vliegveld Soesterberg aangekomen en vandaar direct per auto doorgegaan naar het Paleis Soestdijk. Verrassende zege Hennie de Jong. De Pampusklasse opende Vrijdagmid dag de strijd. Het was uitgesproken weer voor de lichte tuigjes, waarvan Hennie de Jong dankbaar gebruik maakte. Hij stuurde zijn Vlerkje na felle strijd met Matak Fontein tweemaal achter elkaar als eerste over de winlijn. De eerste maal onbedreigd, de tweede maal met assisten tie van broer Piet die zijn belager van de tweede naar de derde plaats terug drong. Toen had Hennie de titel al voor het grijpen. Zaterdag zette hij met twee tweede plaatsen en een nieuwe zege in de voorlaatste wedstrijd de kroon op het werk, waarbij tevens bleek, dat zijn Vlerkje het onder ’t nieuwe tuig bij een flinke koelte ook goed doet. Na aftrek van een tweede plaats (iedere deelnemer mocht zijn slechtste wedstrijd aftrekken) was hij met 3483 punten de eerste kam pioen. Tweede was Matak Fontein met 2529, derde Piet de Jong met 2228; vierde A. M. Sustring, vijfde Piet Amsterdam, zesde Van Foeken en zevende nalbert- sma. Bakker en Klaas Jissink namen niet aan de strijd deel. Herman Geveka surer- kampioen. In de 30 m2 klasse was Herman Ge veke wederom de grote man. Hij won j. z’n wedstrijden en was daardoor de su per-kumpioen van dit toumooi. Zijn grootste concurrenten waren z’n broer Tjeerd Geveke en Homme Wester uu Grouw, na drie wedstrijden resp. derde en tweede op de ranglijst, Zondag v»r Wester tweemaal derde en Tjeerd sen maal eerste, (de vijfde zeilde hij niet mee) zodat de stand ongewijzigd bleef: Herman Geveke 4568 punten en voor de achtste maal kampioen: Wester tweede met 3012 en Tjeerd derde mei 2887. Vier de K. J. Mulder, Grouw, vijfde Mr 'V. Hoekstra, Joure. In de laatste twee ont moetingen was het aantal starter? tot resp. zeven en vijf gedaald, wat van de wegblijvers niet sportief aandeed. De strijd in de Vrijheidsklasse speelde zich vrijwel uitsluitend af tussen Wier stra en v. d. Meulen uit Joure, die elkaar geen duimbreed toegaven. Toch stond de Jouster Zaterdagavond met twee over winningen en een tweede plaats 477 pun ten hoger genoteerd dan Wierstra, die resp. als eerste, tweede en derde was ge finisht. Zondag evenwel liep onze stad genoot met een tweede en een eerste plaats zijn achterstand geheel in en ein digde hij gelijk met v. d. Meulen. Een Bij de ramp met de Triton zijn 28 men sen, onder wie drie leden van de beman ning, om het leven gekomen. Acht-en- twintig anderen zijn gered. De 39-jarige mejuffrouw H. Barnstijn, secretaresse van een hoogleraar te Groningen, is aan een groot gevaar ontsnapt, doordat zij op het laatste ogenblik haar passage voor de Triton waarmee zij naar Amerika zou reizen heeft geannuleerd. Van de bemanning kwamen om het leven de ste wardess mejuffrouw H. I. Loewenstein en de stewards W. van Buren en B. Wes- tergaard. De volgende Nederlandse passagiers behoren tot de slachtoffers: prof. dr. W. Kouwenaar uit Amsterdam en zijn echt genote, prof. dr. G. O. E. Lignac uit Oegstgeest en zijn echtgenote, de heer J. Bakker en mevrouw H. Bakker—de Vries uit New Hampton (Staat New York) Ver. Staten, de heer A. J. L. Grondhoud uit Voor de benoeming van een hoofd van de dienst voor sociale zorg werden in alphabetische volgorde door B. en W. aanbevolen de heren L. Dam, directeur van de dienst voor soc. zorg in Lemster- land, en Tj. P. de Vries, commies ter secretarie, afd. sociale zaken der ge meente Zelhem. De heer de Vries werd met algemene stemmen benoemd. De aftredende leden van de advies commissie Woonruimtewet 1947 werden allen voor de tijd van een jaar herbe noemd. De voorstellen van B. en W. betref- De weersomstandigheden liepen zeer uiteen. Het begon Vrijdagmiddag met traai zomerweer en een licht briesje, maar Zaterdagmorgen was het warm en stil zodat de eerste wedstrijd reeds na één route (waarover de winnaars ruim 2% uur zeilden) beëindigd werd. Voor de tweede werden twee kleinere banen gevaren, meaar tijdens de derde stond er een mooie N.O. bries. Jammer dat de jury de baan toen in omgekeerde rich ting liet varen, daar deze nu practisch geheel bezeild was. De dag eindigde met onweer en regen, maar de wedstrijden waren toen al afgelopen en de deelne mers en talrijke bezoekers naar huis en boot teruggekeerd. Zondag echter was het slecht met weinig publiek. Veel regen en een stijve N.N.O. bries en een sterke deining die pas later op de mid dag verminderde toen de wind steeds zwakker werd. Toch bleven de wedstrij den zeer aantrekkelijk. Het aantal weg blijvers was maar gering en in verschil lende klassen duurde de spanning onver minderd voort. Im de Regenboogklasse en Vrijheidsklasse zelfs tot het einde toe. SHANNON (Ierland). Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak is de Super Constellation van de K.L.M., de Triton, met 46 passagiers en een bemanning van tien koppen om even half drie Zondagmorgen in de Ierse rivier de Shannon ge stort, aldus meldt het Algemeen Dagblad. Acht en twintig inzittenden kwamen om het leven, nl. vijf en twintig passagiers, onder wie negen Nederlanders en drie leden van de bemanning, de beide stewards en de stewardes. Commodore Viruly heeft gisteravond zijn sober relaas over de ramp aan hem met vragen bestormende verslaggevers verteld. Volgens de gezagvoerder van de Triton waren alle voorbereidende maatregelen op de normale wijze bij het vertrek uit Shannon genomen. Toen het vliegtuig de landingsbaan had verlaten zo zeide hij zich te kunnen herinneren had hij op de hoogtemeter aan het rijzen van de naald gezien, dat de Triton normaal steeg. Plotseling ontdekte hij dat de naald terugliep, hoewel hij de stuur- knuppel naar zich had toegehaald. „Ik had dit nauwelijks gezien of wij raakten de modderbank al”. De gezagvoerder zeide voorts in de cockpit wel een schok te hebben gevoeld, in tegenstelling tot de passagiers. „Ik ben een halve minuut bewusteloos geraakt, geloof ik en toen ik bijkwam, zag ik, dat een van mijn collega’s de handle van de rubberbootjes al had overgehaald. Alg. Dagblad. In overeenstemming met het ministe rie van economische zaken zijn thans voor het gehele land de winterprijzen voor huisbrand vastgesteld. Het meest gaat de prijs van eierkolen naar boven, namelijk van f 5.60 tot t 6.10 voor de tweede en van f 5.95 tot f 6.25 voor de eerste kwaliteit. De drie soorten Nederlandse anthraciet stijgen van f 7.70, f 7.80 en f 8.40 tot respectie velijk f8.05, f8.10 en f8.75. De buitenlandse anthraciet gaat in dezelfde verhoudingen in prijs omhoog. Deze prijzen gelden in het gehele land, met uitzondering van de plattelandsge meenten, waar zij 20 cent per hectoliter lager liggen. In de nieuwe prijzen is de loonronde van 5 procent verdisconteerd, evenals de nieuwe vervoerscontracten met de Ne derlandse Spoorwegen, die het land in zeven rayons hebben verdeeld waarvoor verschillende tarieven zijn vastgesteld. Zij zijn niettemin nog belangrijk lager dan de prijzen in het buitenland, die door de afschaffing van de subsidies na de inwerkingtreding van de Europese kolen- en staalgemeenschap zeer be langrijk zijn gestegen. De heer en mevrouw P. de Wildeten Koppel en hun zoontje uit Amsterdam zijn verdronken toen hun auto bij Beek en Donk slipte, over de kop sloeg en in de Zuid-Willemsvaart stortte. Het aantal Nederlandse emigranten naar Canada zal dit jaar ongeveer 17.000 bedragen. De Canadese regering streef de oorspronkelijk naar 20 tot 22.000 emi granten, zo heeft de Nederlandse land- bouwattaché, tevens emigratieattaché, dr. ir. A. S. Tuinman, meegedeeld. De vraag naar werkkrachten was dit jaar echter minder dan vorige jaren, omdat door de vele regens in Canada de werk zaamheden in het voorjaar veel later zijn begonnen. De heer Tuinman noemde het tekort aan plaatsingsmogelijkheden in een aan tal beroepen van tijdelijke aard. Belang rijk is het voor de emigrant zich vroeg in het jaar te melden. Zij dienen vóór eind Juni in Canada te zijn. De voorbe reiding van de Nederlandse emigrant noemde hij merkbaar beter dan in het begin. De kennis van de taal in Cana da Frans en Engels moet echter nog belangrijk worden verbeterd. Een ge brekkige beheersing van de taal komt namelijk dikwijls tot uiting in het loon. De heer Tuinman had alle waardering voor de Canadese immigratie-organisa- ties. De verantwoordelijkheid voor de plaatsing van emigranten ligt geheel bij de Canadese autoriteiten. Als er met deze plaatsing dan ook iets mis gaat, dan grijpt de overheid in, hetgeen voor de Nederlandse-emigranten een belang rijke steun is. Voor het volgend jaar zijn met de Canadese autoriteiten nog geen afspra ken gemaakt. Men zal eerst afwachten in welke mate seizoenwerkloosheid zal optreden. Men kan echter wel aanne men dat dezelfde groepen emigranten zullen worden toegelaten, zo zei de heer Tuinman. In ieder geval staat de Neder lander op het ogenblik in aanzien in Canada. De spits is er voor de Neder landse emigranten afgebeten. fende financiële medewerking aan dl- verse schoolbesturen voor het aanschaf fen van leermiddelen e.d., werden allen z. h. s. aangenomen. Een nagekomen verzoek van het bestuur der Chr. School te Blauwhuis om medewerking voor het aanschaffen van nieuwe leerboekjes, werd op dezelfde wijze ingewilligd. Verschijnt: DINSDAGS en Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) In het kader van het „Gewestelijk Con gres over Regionale problemen” werd Za terdagmiddag 4 September een dansmid dag gehouden in de Groene Weide te Leeuwarden. Groepen uit Helmond, Nij megen, Arnhem, Den Haag, Bergum, Leeuwarden, Wijdenes en Sneek traden met verschillende dansen op en ook werd er gezamenlijk gedanst. Het bleek daar weer eens te meer dat onze Friese groe pen wat kleding en dansen betreft stellig niet achterstaan bij de andere groepen Aanbieding rekeningen en begrotingen. De Balans en Verlies- en Winstreke- ning over 1953 van de Woningstichting in Wymbritseradeel werd voor onder zoek in handen gesteld van de leden Schengenga, Miedema en Brandsma. De secties voor onderzoek van de be groting der gem. instelling voor sociale zorg voor 1955 en van de gemeente begroting voor dat jaar werden als volgt getrokken: le sectie: voorz. wet houder G. Gerbrandij; leden: de heren Schengenga, v. d. Goot, Okma, Westra, gesloten. Daarna brachten B. en W. en de raadsleden op uitnodiging van het be stuur van het Fries Scheepvaart Mu seum gezamenlijk een bezoek aan deze door de gemeente gesubsidieerde Instel, ling. Ze werden hier rondgeleid door de conservator de heer H. Halbertsma. WOUDSEND. Donderdagmiddag wer den de feestelijkheden in ons dorp her- vat. Na een optocht met medewerking van de muziekver. „Eendracht” waren er volksfeesten op het feestterrein. De prijzen werden als volgt gewonnen: Jongens 1517 jr. Fietsen met hin dernissen: le Age Bouma, 2e Minze Vis ser, 3e Berend Okma. Meisjes 1517 jr. Balhappen: le A. Dijkstra, 2e H. de Vries, 3e J. Bijlsma, 4e G. Bergstra. Mannen 1825 jr. Hardlopen met hin dernissen: le J. de Jong, 2e J. Boejjenga, 3e Dirk L. de Jong. Dames 1825 jr. Balrapen met fopbril: le W. Smarting, 2e C. Hoekstra, 3e A. Reyenga. Mannen. 25—40 jr. Baltrappen met fopbril: le IJ. Veenstra, 2e L. Rijnja, 3e F. Nagel hout, 4e W. Ats®a. Vrouwen 2540 jr. Matjelopen: le J. Oppehoek, 2e W. D. Atsma, 3e Plantinga. Mannen en vrou wen boven de 40 jr. Hindernisspel: le D. Okma, 2e C. de Jong, 3e Kiestra. Om half acht ’s avonds arriveerde de Fluit- en Hawaiï-band van het Ambon- nezenkamp uit Westerbork, die eerst een rondgang door het dorp maakte en daar, na op het feestterrein in de tent een concert gaf dat er wezen mocht. Om elf uur marcheerden de Ambonnezen nogmaals door het dorp, waarna het einde kwam van het mooie tweedaagse feest. Het echtpaar Gijselhart en een kind van 4 jaar zijn te Tilburg door gasver stikking om het leven gekomen. gasslang was van een comfoor in keuken gegleden en de hoofdkraan was niet afgezet. Twee andere kinderen van het echtpaar overleefden het drama. rioriteit in de 16 m2 klasse volkomen met Joop Helder als de primus inter pares. In de eerste race eindigde hij weliswaar air derde achter zijn gewestgenoten van Kerstholt en Bosch, maar daarna was hij al tweede na Jan Dijk en in de drie laatste wedstrijden steeds fraai eerste. Zo prolongeerde hij met 4559 puntn zijn titel op zeer overtuigende wijze. Tweede was E. Bosch, Groningen, met 3355, derde Jan Dijk, Groningen, 2957, vierde Piet Eizinga, Grouw, 2526 en vijfde H. van Kerstholt, Groningen, 2471 punten. Jaap Helder bleef beneden de verwach tingen. Tweemaal eindigde hij zelfs als elfde (na de derde wedstrijd omdat hij werd teruggeroepen) en verder dan de derde plaats in de vierde wedstrijd wist hij het niet te brengen. Hij bezette de zesde plaats op de ranglijst. Holte Schaap, Deersum, kon in de 22 m2 klasse z’n goede vorm niet terug vinden. Na een zesde plaats in de eerste wedstrijd was hij resp. derde, tweede, eerste en derde, zodat hij de vlag moest strijken voor de bekende Grouwster T. Molenaar, die zijn Maple Leaf driemaal als eerste, eenmaal als tweede en een maal als vierde over de eindstreep loodste en met 3483 punten de titel 'ver overde. Zijn dorpsgenoot J. Ckkema, volgde met 2705, en daarna kwam Sehaap pas met 2529. R. M. Nauta, O. Nauta en Brandsma. 2e sectie: voorz. wethouder G. Jouw- sma; leden: mevr. Fast en de heren Brouwer, Osinga, Miedema, Bootsma en Waltje. Tot besluit ging nog een voorstel van B. en W. tot wijziging der gemeentebe groting voor 1954 onder de hamer door, waarna de openbare vergadering werd Si Spannende eindstrijd in de Regenbogen. Bij de Regenbogen was het tot aan de laatste wedstrijd nog onzeker wie kam pioen 1954 zou worden. Dr. v. d. Zijpp was aanvankelijk met drie tweede plaat sen de grootste kanshebber. Hij lag toen 273 punten voor op de Jong, 301 op Hen driks en 1051 op de Wilde. Maar in de vierde race deden de fraaie zege van de Wilde, de tweede plaats van Oppenhui zen en de derde van Hendriks zijn papie ren sterk dalen. Zijn voorsprong op Hen driks bedroeg toen nog maar 273 punten en op de Wilde 449. Toen de beslissende race een aanvang nam, begreep de bak ker wel, dat hij dokter persé achter zich moest houden. En dat deed hij ook van meet af aan. V. d. Zijpp startte minder gunstig en toen Marten al heel gauw de kop bereikte was hij verder voor allen onbereikbaar. Dat was de klap op de vuurpijt, die beloond werd met de blau we wimpel. De volgende plaatsen waren voor: 2. Dr. J. W. v. d. Zijpp, 3200; 3. C. J. de Jong, Joure, 2529; 4. de Wilde; 5. Bakker; 6. Oppenhuizen; 7 Zwart;’ 8 Priester: 9. Vrolijk; 10. v. d. Zee. In de B.M.klasse tenslotte verdedigde J. Bruining, Midlaren, zijn titel met suc ces tegen de herhaalde aanvallen van Sander Prins uit Heerenveen en diens plaatsgenoten Olde Agterhuis en Kuiper. Hij kwam met 8743 punten als trium- phator uit de strijd. De tweede plaats was voor Prins met 3141, de derde voor Olde Agterhuis met 2618 p. Hengelo, de heer J. A. Brongers uit Den Haag, mejuffrouw A. SchaapVenema, een Nederlandse die woonachtig was in Grand Rapids. Gered werden o.a.: commodore A. Vi ruly, eerste-vlieger E. Parfitt, tweede- vlieger E. Webbink, derde-vlieger J. Tie man, radio-telegrafist H. Oudshoom, eer- ste-boordwerktuigkundige H. Radema- ker, tweede-boordwerktuigkundige C. Kievits en de Ned. passagier F. de Brou wer. De Amerikaanse mevrouw Platz werd gered doch was zwaar gewond en over leed later. die over het algemeen niet veel verschei denheid brengen. Leeuwarden had veel succes met de Skotse trije, Bergum (in nieuw Fries costuum) met de Tsjerne Sneek met de Pierewiet en de Hakke- tone. Woensdag 8 September trekt de Snitser Skotsploech naar Heerde voor een programma van zang. WOUDSEND. Toen melkrijder Plan tinga Zaterdagavond met z’n auto over de Wellebrug reed, had een tegenligger gestopt om hem voorrang te geven. Een andere tegenligger uit de richting Span nenburg wilde eveneens stoppen, maar zijn remmen weigerden, waardoor een botsing niet te vermijden was. Hij botste op de eerste tegenligger, welke auto zo ernstig werd beschadigd, dat hij naar Sneek moest worden gesleept. De uit Slootdorp afkomstige auto werd in beslag genomen. Persoonlijke ongelukken kwa men gelukkig niet voor. beslissingswedstrijd was echter niet no dig, daar v. d. Meulen na een protest van Jager werd uitgesloten en met 3006 pun ten 176 minder dan de kampioen naar de tweede plaats terugviel. Derde was U. Jager, Lemmer, met 2353. In de Valkenklasse was A. Wester, Grouw, stuurman in de snelle Prae Re cord van J. D. Jonker te Leeuwarden, de snelste. Tijdens de Sneek-Week won deze boot de hoofdprijs in de B-groep waardoor Wester direct al sterk favoriet was, nu Mulder en Breuning ontbraken, en hij stelde met twee eerste plaatsen, twee tweede en een derde niet teleur Opvallend waren ook de goede prestaties van mr Cornells die zich na een zwak begin (achtste) fraai herstelde en twee eerste plaatsen en twee vierde op zijn naam bracht, wat hem met 3200 punten 602 minder dan de kampioen de tweede plaats in het eindklassement op leverde. Derde was Hotze de Boer met 2723 punten, vierde J. J. v. d. Veen, vijfde H. Vis, Leiden. Van der Veen scheen eerst met een derde en een eerste plaats een ernstige gegadigde, maar daarna kon hij zich niet op dit niveau handhaven. Het tweejarig zoontje van de familie P. uit de Prins Bernhardlaan in Bergen op Zoom ia in een achter het ouderlijk huis gelegen riool gevallen en gestikt

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1