Aantrekkelijk voetbal bij Sneek-Helder Üosthem vierde feest De Zoon Burgemeester Oranjefeesten Scharnegoutum Jaarvergadering v.v. Sneek Zakennieuws Benoemd Psalmberijming in het Fries Geslaagd Jaarvergadering v.v. Heeg Feuilleton L.S.C. klopte oude rivaal met 3-2 Tetman de Vries yn Skearnego uturn mei „De tiid sil ’t leare” V oetbalprogramma 12 September BI. Boys keerde met twee overwinningen uit Mussel- kanaal terug Koe door de bliksem gedood Spreken in het openbaar Floralia Heeg Limburgse clubs de dupe van prof, voetbal Twee gelijke spelen van W.Z.S. tegen Zwolle Uitslagen Competitie-Wedstrijden Ber- 1 Volksspelen. Zaterdag-compe title. Scharnegoutum heeft het wel bijzon- Friese Voetbalbond. 2Sneek 4, in. Meisjes: Ballopen le onderop wou laten beginnen, geen stu- geen andere keus. Koster kwam binnen, een grote man waren taxibedrijf, vak. Ik kan dat rechten, geen consideratie Tientallen werk. Het hangt van je zelf af of je het maar te aanvaarden of.... doorsukke- Wordt vervolgd. gedachten gingen naar de grote zaken man die hem begrepen en geholpen had. de vader van Isabeau. „Alleen meneer Korrenga zelf en huis". ling van hun eigen idealen, hem deze kans gaven. te be haal de practijk trekt hem aan. Ik stel hem zou van de door TOM LODEW1JK er ging gebeuren. „Je wordt arbeider”, bracht hij zijn worden gebracht. kansloos, 32. Roosenburg omspeelde na een voorzet van Kootje de Hollandse doelman op geraffineerde manier, waar door de stand 42 werd, waarna hij na een fraaie dribbel met een onhoudbaar schot ook het vijfde doelpunt voor zijn rekening nam. Kranig volhouden van de gasten werd beloond met een treffer van l.binnen v. d. Meulen (5—3) wat zijn ploeg tot nog groter activiteit aanspoor de. Dijkstra c.s. slaagden er enige malen in bij een gevaarlijke situatie te redden, maar kort voor tijd bracht midvoor Bou- ma de eindstand op 63. HEEG. Onder leiding van de heer C. Wüst hield de v.v. Heeg Donderdag haar jaarvergadering in café H. J. Vis ser. Eerst kwamen de verslagen van secretaris en penningmeester aan de orde De penningmeester had een klein batig saldo. De bestuursleden J. v. d. Heide, penningmeester en A. Speerstra, secretaris werden herkozen. Als nieuw bestuurslid werd, ter bezetting van de voorzitterszetel, iemand gekozen met wie nog nader overleg moet plaats heb ben. In de elftalcommissie werden her kozen G. Elzinga en J. Jelsma; wegens vertrek van T. Attema werd gekozen A. de Jong, die zijn benoeming ook aan nam. Bij het punt rondvraag kwam de training naar voren; deze zaak werd na veel wikken en wegen aan het be stuur overgelaten. De medaillekast zal worden vernieuwd; verschillende leden stelden daarvoor een bepaald bedrag be schikbaar. De oefenwedstrijd tussen dese clubs is na een levendige, afwisselende strijd verdiend met 6—3 door onze stadgeno ten gewonnen. Voor de liefhebbers leverde deze strijd een grote voldoening op. Binnen enkele minuten opende Roosenburg de score en nog geen vjjf minuten later verraste hij de Heideree keeper volkomen, 20. Uit een voorzet van Jan Hofstra voerde Witteveen de stand zelfs tot 30 op, maar een fout In de Sneek-verdediging stelde midvoor Schouwen in staat er 31 van te maken. De Sneker voorhoe de speelde zeer agressief maar miste nogal eens voor ledig doel, door de bal te scheppen. Het gladde veld en bal speelde Kootje parten, toen hij de bal van Jan Hofstra voor 't inleggen kreeg. Hij miste hopeloos, welk voorbeeld de Helderse midvoor prompt volgde door het leer naast het lege doel te kogelen. De tweede helft zette in met een veld- meerderheid van Sneek. Een kogel van Roosenburg werd door de keeper on schadelijk gemaakt en midvoor Bouma probeerde het met een achteroverge knalde bal die corner ging. Sneek kreeg tal van goede kansen, maar het juiste schot ontbrak. L.binnen v. d. Meulen van de gasten deed het beter. Met een prachtig schot sloeg hij doelman Kracht 3e klas: Noordsche SchutONS, De HeraclidenHeeg, Blauw Wit 1934— Poolster, ACVLeeuw. Zwaluwen. 4e klas: DWP—Nijland, QVC—VVT, DelfstrahuizenWorkum. Tot aankomend ambtenaar ter secre tarie van de gemeente Wymbritseradeei is benoemd de heer J. de Boer, af komstig uit Abbega, thans werkzaam op het Centr. Girokantoor te ’s-Graven- hage. Bruinsma; 5e Tjitse Jansma, Sierd Veld huis en Sippie Schaap. Zakslaan, man nen 21—30 jaar: 1. R. de Jong; 2. J. W. Bruinsma; 3. M. Beuckens. Forrifelers- spul froulju 21—30 jier: 1. frou Geert de Vries; 2e frou Gerrit Jellema; 3e Tine Dijkstra; 4e Saapke de Jong. Esta fette op de fiets: le M. BrouwerL. Boomsma; 2e F. RienstraJ. Bootsma; 3e G. de VriesR. Bootsma; 4e R. He ringaS. de Boer. Zaklopen mannen 46 55 jaar: 1. Hessel Bruinsma; 2. C. Grunstra; 3. F. Bruinsma. Matjelopen, vrouwen 4655 jaar: 1. F. Bloemhof; 2. A. de Jong; 3. D. Walinga. Slaan naar de hoed, vrouwen: 1. P. v. d. Laan; 2. B. Rienstra. Voor heren 55 jaar en ouder: 1. G. Toren; 2. L. Pieterson. Door een 31 overwinning in de oe fenwedstrijd tegen Musselkanaal heeft Black Boys zich volkomen gerehabili teerd van de nederlaag in haar zilveren doeltournooi. Er werd enthousiast en goed gespeeld, wat na 25 minuten re sulteerde in een goede aanval die door v.d. Laan met een harde treffer besloten werd, 01. Tot de rust bleef deze stand ongewijzigd. Na de hervatting viel Mus selkanaal fel aan en gelukte het hun r.binnen met een hard schot de partijen op gelijke voet te brengen, 11. Even vreesde men in het zwarte kamp voor herhaling van de vorige week. Black Boys werd nl. teruggedrongen, maar de Boys vonden zichzelf spoedig terug en verplaatsten het spel weer meer naar de helft van de tegenstanders. Na 25 min. had de Groot succes toen hij de ach terhoede passeerde en met een listig schot ook de keeper, 12, en 10 min. voor het einde vergrootte hij op dezelfde manier de voorsprong tot 13, met welke stand het einde kwam. J. Koopal viel uit met een kniebles sure en werd vervangen door J. Wolters. Er werd in deze wedstrijd met vuur en animo gespeeld en de geest was goed tot het einde. Mede daardoor gaan de Boys gesterkt de nieuwe competitie in. Het tweede elftal van Black Boya speelde tegen de reserves van Musset» kanaal en won met 30, ABBEGA. Tijdens het onweer van Za, •terdagavond werd een koe van de heef P. J. v. d. Velde te Abbega door de bliksem getroffen en gedood. dat deze middag tegen Willem II aantrad, er nauwelijks 600 binnen haar muren had. Daarentegen was 't Kaalheide- sportpark te Kerkrade, waar de prof wedstrijd Rapid ’54„Amsterdam” ge speeld werd, vrijwel uitverkocht, wat ruim 16.000 toeschouwers betekende. NIJEZIJL. Aan de practjjkschool voor landbouw mechanisatie te Slootdorp slaagde onze plaatsgenoot de heer Y. Hemstra voor het diploma tractoren en tractorwerk- tuigen. Het was een behoorlijk aantal belang stellenden dat Donderdagavond in een der zalen van het hotel Hanenburg ver enigd was om te luisteren naar wat de heer T. van der Werf van Leeuwarden zou vertellen over een cursus in het spréken in het openbaar en de ontwik keling van de eigen persoonlijkheid. Deze cursus ging uit van het Jonkers Instituut te Groningen en is al meer dere malen hier gehouden. De heer Dijkstra, oud-cursist, opende de bijeen komst met een hartelijk welkom, waar na hij aan de spreker het woord ver leende. Deze merkte op, dat veel men sen in hun leven een masker dragen, zich anders voordoen dan ze in werke lijkheid zijn, én nu is het de opdracht om door de ontwikkeling van de eigen persoonlijkheid door dat masker heen te dringen en ue mens te doen zien zoals hij werkelijk is. Gaat het in een per soonlek gesprek al moeilijk, nog zwaar der wordt het, wanneer men in het pu bliek voor een groter aantal moet spre ken. Daarbij treedt vooral de ijdelheid op de voorgrond, doch het is zaak zich te geven zoals men is. Men moet leren zijn gedachten over te dragen op ande ren. Dit is te meer ,:odig als men een of andere overtuiging bezit, die men niet mag vei zwijgen, want dan heeft die overtuiging niet veel waarde. Dit Zal men moeten leren, en daarvoor wil deze cursus dienen, omdat er tal van bewust of onbewust onjuiste voorstel lingen aanwezig zijn, die door het vol gen van de lessen van dit instituut zul len wordep aan het licht gebracht en be streden. Spreker gaf daarop een uiteen zetting hoe de gang van de cursus is bedoeld. In een negental samenkomsten hoopt men de cursisten klaar te krijgen en mocht het zijn, dat iemand zich dan nog niet geheel bevredigd acht, dan kan men in een latere cursus gratis nog weer meedoen. Na een korte pauze, waarin enkele vragen werden gesteld, ging spreker over tot het geven van een proefles. HEEG. Onder leiding van het bestuur van Floralia hebben Donderdag jongens en meisjes een gezellige middag gehad b\j het uitreiken van de prijzen. Ze kre gen limonade met een versnapering en er werd een voordrachtwedstrijd gehou den. Uitslag: le pr. Lammert Fortuin; 2e pr. Robert Schoenmaker; 3e pr. Min ne Bergstra en de meisjes: le pr. Tjlm- mie v. d. Heide; 2e pr. Ria Diedrich; 3e pr. Ymkje W. Speerstra; 4e pr. Hielkje A. Speerstra; 5e pr. Dieneke Merkus. Uitslag wedstrijd gekweekte bloemen Meisjes le pr. Tineke Galama 105 p.; 2e Tjimmie v. d. Heide 103 p.; 3e Ellie Dijkstra 102 p.; 4e Anna Frankena 101 p.; 5e Lippie Hogeterp 98 p.; 6e Jannie de Jong 97 p.; 7e Joukje Hopmans 95 p. Jongens: le pr. Johannes H. Visser 104 p.; 2e Michiel Galama 103% p.; 3e Klaas J. Sijbrandij 102 p.; 4e Fokke v. Ommen 100 p.; 5e Rienk Grondsma 99 p.; 6e Julius Portiek 98 p. In overleg met de Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk zal, in op dracht van de provinciale commissie voor de evangelieverkondiging in de Friese taal (een orgaan van bijstand van de provinciale kerkvergadering in Friesland) nog dit jaar een volledige tekstuitgave in één band verschij nen van alle psalmen en gezangen in de Friese berijming van Fedde Schurer. Van de zijde van de Hervormde gemeen ten in Friesland bl(jkt voor deze belang rijke uitgave grote belangstelling te be staan. „De tiid sil ’t leare” is it jubileumstik fan dit selskip (hja spylje nou tsien jier) en in forfoich op „De tiid haldt gjin skoft”. It sil in jier forlyn wéze dat Tet man mij fortelde dat hy dit forfoich skriuwe soe. En ek hawwe wy der bi- swieren tsjin ynbrocht, djip yn üs seis wiene wy der bliid mei hwant hjir bistie de müglikheit dat dizze warbere ploech, dy’t de barkers hwat joech dat yn ieren en sinen Frysk wie, mar troch oantrün fan „stjürlju oan ’e wal” hwat langer hwat mear de wei fan it ünfryske ka- baret updreaun waerd, in wei dy’t yn Frysian dearint, wer nei it toaniel as toa- niel werombrocht waerd. En dit is foar de folie hündert persint ek bard! Hwat hja yn dit stik bnnge is wer toaniel en hokfor toniel! It stik is alhiel inte op it earste, slüt der by oan en forfettet de skiednis fan de twillin- gen, oan ’e ein ta. En it faek hwat al to mjitske üt it earste stik is fordwoun, men fornimt hoedat Tetman yn dizze tsien jierren groeit is, hoe geef dat syn problematiek en scènefordieling is, hoe ryk syn tael en dialooch. Wie t dan in wünder dat de foarsitter fan de Oranje- ïorieniging Romke Schaap yn syn slot- wurd Under great enthousiasme fan de tahearders (de greate tinte wie oerrin- nend tol) sei „Ik wol earlik sizze sa’n joun en san stik hawwe wy hjir noch net hawn en dochs hawwe jimme hjir altiten skoan foldien!” Krekt sa wie it foarsitter! De tiid haldt gjin skoft joech üs yn 1944 Tetman de Vries, mar it wie noch „op bisykjen” mar mei „De tiid sil ’t leare” „giet it oan!” En it spyljen wie ek derneffens poerbêst. It faek sa flechtige en jachte- rige fan kabaretstikken wie tuort, de spilers spilen! en de barkers waerden meinommen op in libbensreis, in libbens- reis dy’t elts fan üs oerkomme koe, dy’t se fetsje enforstean koene; hweryn nést it djipminsklike in greate leaf de foar Frysian libbet. En hóé witte hja dit to bringen! In geastige ynset en it stik seis fris, floatich, earnstich, mei in lietsje fan de jimmer bi- skieden Cor Huisman, en faken geniael fan gebaer en holding. Net ien fan harren, Side toanielrotten sil it üs kwea öfnimme as wy efkes de jongste spylster yn ’t sintsje sette, Tine Westra, in leat üt ’e stamme fan Klaes. Hoe’t dit noch jonge famke nést de oaren spilet en trije rollen: Buorfrou, Teake (in jonge) en in 18-jierrich Am- sterdamsk jongfaem spilet, is bütenge- woan! Lokwinske Tetman, Tetman is werom! ABE BROUWER. L.S.C. speelde in Meppel een prettige wedstrijd tegen een oude tegenstander. Hoewel het de volle 1% uur regende en het veld glad was, speelden beide par tijen voor de rust een technisch aardig partijtje. De thuisclub was in 't veld weinig minder sterk dan de blues, maar toch ging de rust in met een (X2 voor sprong voor onze stadgenoten door twee doelpunten van Dijkstra uit snelle aan vallen gescoord. In de tweede helft was M.S.C. iets in de meerderheid en na een kwartier wist z(j door haar l.binnen tegen te scoren, 12. Enkele minuten later scoorde Dijkstra z’n derde doel punt door naar binnen zwenkend beheerst in te schieten, maar ongeveer 10 minuten voor het einde liet keeper Bouma een afstandsschot door z’n han den glippen, waardoor de eindstand op 23 gebracht werd. Rob had zich gewoon Maandagsmor- gens aangemeld op het kantoor van me- Grietje v. d. Veen; 2e Popkje kum; 3e Liesbeth Damstra. Groep IV. Jongens: Op reis: le Wie- bren Opped(jk; 2e Henkie Oppedjjk; 3e Ate Sybrandy. Groep V. Meisjes: Fles leegmaken en dubbeltje uit zeepsop zoeken: le Janke Bootsma; 2e Tsjikke Groenveld; 3 e Neeltje Sybrandy. Groep VI. Jongens: wedloop met hin dernissen: le Gerlof v. d. Kooi; 2e Jelle Antonides; 3e Harmen Oppedrjk. De jongens en meisjes, die pas van school waren gekomen, kwamen nu het eerst aan de beurt. Zij moesten hardlo pen, ieder met één been in de zak. De uitslag was: le Sippie Hemstra en Theunis C. van Berkum; 2e Jelly Buma en Wiebren Weersma; 3e letje Buma en Hessel G. Bouma. Voor heren was er nog „bongeltrap- pen”. Na felle strijd behaalde W. Hiem- stra de eerste, U. Bergstra de tweede en R. S. Abma de derde prijs. Tot besluit werd nog de traditionele levende stoelendans gehouden, waaraan zeer veel personen deelnamen Van de da mes wonnen mej. W. Hiemstra, mej. A. v. d. Velde en mevr. I. BumaAntoni des resp. de le, 2e en 3e prfls. Van de heren waren B. van der Woude, Tj. Hoekstra en P. H. Wiersma de win naars. De muziekver. „Héld Moed” en een gramofoon met geluidversterker van de heer W. Bakker van Ijlst, zorgden voor fleurige muziek en verhoogden hiermede de feeststemming. De Oranjevereniging kan op een zeer geslaagde dag terugzien, mede doordat het weer een gunstige wending had ge nomen, waardoor ook het terrein droog en goed begaanbaar was geworden. 1 en 2 September wat het weer betreft. Beide dagen een heerlijk oranjezonnetje dat alles in kleur en fleur zette. Een op tocht van kinderen en versierde wagens op Woensdagmorgen trok flinke belang stelling. De jury had het niet gemakke lijk, maar kende tenslotte de volgende prijzen toe: le pr. fam. Boomsma: Pop penkoopman; 2e pr. fam. F. Bruinsma: Elfenfeest; 3e pr. Beukerschoolkabou tertjes; 3e pr. Kleuterschool: Eibernest; 3e pr. Fr. Krite „Excelsior”. Kinderen groepjes: le pr. G. de Vries: Blomme- famke; 2e pr. J. Punter: fraaie boog; 3e W. Overal: zuivelkoopman; 3e P. de Vries: Blommefamke; 3e fam. M. de Jong: Kozakken; 3e fam. Th. de Boer: Keukenprinsessen; 3e fam. Grooteboer: India en 3e fam. P. Jellema: Bloemen- kwartet. ’s Middags werden kinderspelen ge houden op het sportterrein dat als feest terrein bijzonder geschikt is. Door de goede drainering was het terrein kurk droog. Met ijver is er om de prijzen ge streden. De prijzen: Meisjes 10 en 11 jaar: le Lieske Tuinstra; 2e Aaltje de Boer; 3e Aukje Bos; 4e Maaike Rien stra. Van meisjes 12, 13 en 14 jaar: le Eef Wiersma; 2e Gerbrig Santema; 3e Reina Tamminga. Jongens 10 en 11 jaar: le Pier Mollema; 2e Jaap Hingst; 3e Louis Godschalk. Jongens 12, 13 en 14 jaar: le Joost Schaap; 2e Wiebe El zinga; 3e Hidde Kroeze. Er is ook een mooie kaatswedstrijd gehouden. De prijzen werden uitgereikt door voorzit ter D. Winia in de feesttent, waar hij tevens dank bracht aan de heer Hulstra die als scheidsrechter zich verdienstelijk had gemaakt en die altijd voor de kaats- vereniging klaar staat. Tevens verzocht de voorzitter de ouders om hun kinde ren te animeren voor het mooie kaats spel. Ook zal getracht worden meer le den en donateurs te krijgen om jongens- kaatspartijen te houden met prijsjes. Uitslag: le pr. Feike Brugt Rienstra, H. Bleeker en Fokke Bruinsma; 2e pr. Folkert Bloemhof, Age Roukema en Willem Overal; pr. Harm Schulp, Jan G. Bootsma en Ids Schaap. Afvalwed- strijd: Willem Bergsma, Cor Bloemhof en Durk Winia. 's Middags na afloop der spelen werd door B. v. d. Veen de poppenkast vertoond. Er was geweldige belangstelling. Uitslag der volksspelen op de twee de feestdag, 2 September. Marathonloop door het dorp met hindernissen voor dames: le Sippie Schaap; 2e Jeltje B. Rienstra; 3e Gé Wiersma; 4e Tineke Bootsma en 5e Tr. Zijlstra. Voor heren: le Arend Bergstra; 2e K. Tiersma; 3e J. F. Bruinsma en 4e Sipke Jansma. Es tafette foar feinten en fammen fan 14 oan’t en mei 20 jier: le Piet Sandstra, Tineke Bootsma en Maaike Beuckens: 2e Ids Winia, Johanna de Boer en Jeltje B. Rienstra; 3e Jelle v. d. Laan, Henk Kroeze en Trijntje Zijlstra; 4e Teake Bruinsma, Corrie Grunstra en Anneke financieel sterker dan vorig jaar. Dit speciaal dank zij de trouwe werkers, die regelmatig hun vrije uren in dienst van de v.v. Sneek stelden. Hulde! Hierna deelde voorzitter Ringma mede, dat mo menteel een 50 spelers zich hadden op gegeven voor een verzekering tegen voetbalongevallen. Hij wekte iedere spe ler op zich in zijn eigen belang aan te sluiten. De verkiezingen verliepen zoals het in een intern sterke vereniging be hoort: bijzonder vlot. Voorzitter Ring ma werd weer herkozen, terwijl J. Kracht als enige candidaat de opvolger van 2e secretaris Jellema werd. Alle commissies en sub-commissies werden herkozen en dat zulks met algemene stemmen gebeurde pleit voor de werk wijze van deze commissies. Nadat in de rondvraag nog even was gedebatteerd over het al of niet voortbestaan v. d, ve- teranenploeg en werd geattenteerd op het gevaar van paarden op het veld, was het woord weer aan voorzitter Ringma. Spreker dankte allen voor hun opkomst en tevens voor de opbouwende critiek welke was geleverd. Alles, wat naar1 voren was gebracht had steeds het wel zijn van de v.v. Sneek tot doel en onder die omstandigheden en met dergelijke leden moet het mogelijk zijn het ver loren terrein te herwinnen. Na een spe ciaal woord vaq dank aan de propagan- dacommissie voor haar initiatief en steun en een opwekking aan de aanwe zigen om de groep van belangloze ter- reinwerkers uit te breiden sloot spieker deze geanimeerde jaarvergadering. le klas A: LeeuwardenGVAV, DWS Heerenveen, Wageningen-VSV, Elink- wijk—Blauw Wit, AGOVV-Vitesse, HVG Enschede. le Vis B: Be QuickVeendam, NEC —Zwolse Boys, Ensch. BoysVolewijc- kers, StormvogelsGo Ahead, Heracles Rlgtersbleek, AjaxDOS. 2e klas A: SneekNicator, FVC LSC, FrieslandFrisia, Zwaagwestein- deHelpman, GRCHaren, Oosterpar- kersV elocitas. 3e klas A: Black Boys—Bergum, Rood GeelWZS, De KooiHarlingen, GAVC—MSC, DOG—Jubbega, Olyphia Steenwijk. Res. le klas: Emmen 2—Sneek 2, Heerenveen 2Be Quick 2, Achilles 2 Oosterparkers- 2, Velocitas 2—Zwaag- westeinde 2, GVAV 2Leeuwarden 2. Res. 2e klas A: Sneek 3Rood Geel 2, Frisia 2Black Boys 2, Leeuwarden 3 Alcides 2, Harlingen 2—FVC 2, Nica tor 2—MSC 2. Reserve 3e klas A: LSC 2LSC 3, Heerenveen 3Frisia 3, Harlingen 3 Lemmer 2, Steenwijk 2Friesland 3, FVC 3Leeuwarden 4. s en alleen werkte, maar ook wat leerde. Laat het aannemersbedrijf, hem dus bij voorkeur niet alleen loop maar leer hem het aan niemand anders Voor de voetbalwedstrijden in KNVB- verband in Zuid-Limburg bleek Zondag maar bitter weinig belangstelling staan. Zo telde Bleyerheide in thuiswedstrijd tegen LONGA nog geen 800 bezoekers, terwijl Kerkrade, Onder architectuur van de heer J. A. ten Wolde heeft de Aannemersmij „Fri- so" het pand Grootzand 73 verbouwd tot een moderne winkel met daarachter gelegen kantoor en ruime werkplaats, waarin het schildersbedrijf van de heer Joh. de Vries, thans OUde Koemarkt 24, zal worden gevestigd. Alles is nog niet klaar, maar Zaterdagmiddag om 2 uur had de opening plaats van de winkel die een uitstekende indruk maakt. Naast een zeer uitgebreide collectie behang- soorten treft men er een grote verschei denheid bussen verf aan. Naast de win kel is een ruime portiek met etalage- ruimte. De werkplaats die afgesloten kan worden met een roldeur is zeer goed geoutilleerd en heeft een afzonder lijke lichtschepping waardoor het volle daglicht naar binnen komt. Het pand, zo deelde ons de heer de Vries mede, is nog voor verdere uitbreiding vatbaar daar hij ook eigenaar is van de pak huisruimte aan de Oude Koemarkt, die aan het gebouw grenst maar thans nog in gebruik is b(j de N.V. Werktuigen bureau v. d. Landbouw, directeur de heer G. W. Poiesz. De electrische verlichting werd aan gelegd door de heer K. Hiemstra, terwijl de fa. v. d. Wey en Otte het sanitair leverde. Na de optocht werd direct begonnen met de spelen, waarvoor veel animo be stond. De eerste wedstrijd bestond in fietsen met hindernis. Om enige vaart te krijgen moest er hard worden ge trapt, want men had het kamwiel van trapas en achterwiel verwisseld. De baan werd beurtelings door een dame en een heer gereden. De uitslag was: le W. dei getroffen met zijn oranjefeesten op S. Abma en mej. Hiske Landman; 2e B. 1 1 v. d. Woude en mej. Anna Zijlstra; 3e Eelke Damstra en mej. Wiep Nrjdam. Na de pauze werd om één uur weer met nieuwe moed begonnen. Voor heren was er een autobandrace, met als resul taat, dat E. Damstra de eerste, W. R. Abma de tweede en Th. Nijdam de der de prijs wonnen. De dames hielden een race op auto peds. Hier waren de gelukkigen: le Mej. Sj. Hibma; 2e Mevr. G. Hiemstra; 3e Mej. P. de Groot. Daarna werd nog een poppenrace ge houden voor oudere dames en heren, waarbij de prijzen werden gewonnen door: le Tj. de Boer en mevr. Cnossen; 2e. R. Feenstra en mevr. Feenstra Bergstra; 3e S. de Jong en mevr. Op- pedijkHaanstra. Een vliegerwedstrijd kon wegens ge brek aan wind niet doorgaan. 's Avonds kwam men weer in de be bouwde kom van het dorp bijeen en werd eerst de optocht herhaald. De be langstelling was stellig nog groter dan 's morgens. Inmiddels was het reeds schemerig geworden en moesten de laatste spelen bij kunstlicht worden gehouden. Die voor de schoolkinderen waren echter al afgelopen. De uitslag was: Groep I: Meisjes: Vlaggetjessteken. le Tine Sybrandy; 2e Jolly Buma; 3e TheSTGfondsma. - Groep H: jongens Zakjelopen: le Piet Wesselius; 2e Rudolf Cnossen; 3e Sietze Gras. Groep len. Zichzelf een stommeling weten. Bij- tisch opstond. De jongen wilde iets zeg- weinig hechtte aan studie, de jongen van lessen die niets uithaalden. Altijd weer gen, woorden van dank, van blijdschap, onderop wou laten beginnen, geen stu- de angst voor het examen. Neen, er was van opluchting, maar een blik op het ge- diekop maar twee rechterhanden. En toen geen andere keus. Hij moest het doen, zicht van zijn vader, deed de woorden riep hij Koster, de chef van de montage- Blij aanpakken. En zijn vader en moeder stollen in zijn mond. Nooit had hij dat werkplaats. dankbaar zijn, omdat ze met terzijdestel- gezicht zo verdrietig gezien.... Maar veertien dagen later dacht Rob met een bril op, in een blauwe overall, aan dit alles niet meer. Te veel nieuwe maar met een merkwaardig schone boord, „Hoe je houding daarginds moet zijn, indrukken waren er te verwerken ge- die daar even bovenuit piepte. Zijn grijze jongen", ging de burgemeester moeilijk weest. De eenvoudige kamer bij Zaterdag 11 Sept. le klas A: IJVCOeverzwaluwen, CVVO—HJSC, Woudsend—Balk. 2e klas A: ONS 2Delfstrahuizen 2, Heeg 2—IJVC 2. 3e klas C: Oudega (W.) 2Heeg 3, Nijland 2—HJSC 2. Junioren A Afd. A: Balk laONS la. Afd. B: ONS 2a—IJVC la. Junioren B» Afd. B: Oudega (W.) lb—Nijland lb, HJSC lbFroonacker 1b. Zondag 12 Sept. Res. 2e klas A: WZS Friso 2LSC 4. 3e klas A: Black Boys 4WZS 3, CAB 3Sneek 5. Junioren. Hoofdafd.: GAVCSneek. le klas A: WZS laBlack Boys la, Friso laLSC la. 2e klas A: LSC 2a- De Kooi 2a, Blauwhuis laSneek 3a. Junioren B. Afd. M: Sneek lbONS lb, Bl. Boys lb—LSC lb, CAB lb—WZS 1U Afd. N: Sneek 2bBI. Boys 2b, Sneek 3b—CAB 2b, LSC 2b—ONS 2b. Geruime tijd leek ’t er op dat W.Z.S., evenals de vorige week in Zwolle, weer zou winnen. Een 42 voorsprong bleek voor de thuisclub echter niet voldoende tegen de na de rust pittig spelende Zwollenaren. Daarvoor en ook geruime tijd na de rust was W.Z. de betere ploeg. Bjj vlagen werd er aardig gespeeld, maar de competitievorm was bij geen van bei de nog aanwezig. De gasten namen di rect de leiding uit een corner, maar de gebroeders Walta zorgden er binnen 't kwartier voor dat deze achterstand in een 21 voorsprong werd omgezet. Het duurde tot enkele minuten na rust alvo rens er weer werd gescoord. Zwolle was nu de gelukkige toen een ver schot door keeper Faber achter de lyn werd ge stopt, 22. Een overwicht van W.Z.S. resulteerde in twee goals, 42, maar daarna kwam Zwolle los en geholpen door zwak verdedigen der W. Zwarten nivelleerden zij de achterstand geheel, 44. Een kort slotoffensief van onze stadgenoten leverde niet 't gewenste re sultaat, de verdediging van de bezoe kers bleef onverzettelijk. De reserves evenaarden de grotere broers. In een aardige en enthousiaste strijd was ook hier de eindstand 44. In tegenstelling met het eerste elftal leidde Zwolle echter lange tijd met 42. le klasse A: WageningenEnschede 0—0, HVC—Blauw Wit 2—3, Elinkwijk —Heerenveen 2—1, DWS—GVAV 1—2, VitesseLeeuwarden 01, AGOVV Haarlem 02. le klasse B: EDOGo Ahead 00, Be Kuick—Volewijckers 01, Ensche- dese Boys—DOS 33, AjaxZwolse Boys 51, NECRigtersbleek 4—0, Heracles—Stormvogels 10. Noord. 2e klas A: FrieslandFrisia 2—6. OOSTHEM. Uitgaande van de Oranje vereniging werd hier Woensdag een volksfeest gehouden, dat door prachtig zomerweer begunstigd werd. Reeds om zeven uur 's morgens verschenen vier herauten te paard, die in ons dorp en omgeving met hoorngeschal het feest aankondigden. Om acht uur werd de op tocht opgesteld en ging het met HAld Moed voorop, eerst in de richting van Nijezijl, tot aan de weg naar Heeg en daarna weer terug. Het aantal deelne mers was ditmaal groot en er was veel zorg besteed aan het optuigen en ver sieren van de wagens en fietsen. De jury, bestaande uit de heren dr. H. Hof stra van Sneek en R. Boschma van Folsgare en mevr. GroenveldTakema van Abbega, kende de volgende prijzen toe: Eerste groep wagens: le Oan ’e kant fan ’e mar; 2e Je Maintiendrai; 3e Oranje boven. Tweede groep: IA Sneeuwwitje be vrijd; 1B Kamperen; 2e Consultatie bureau; 3e Melkfabriek. Voor de wagens van de kinderen werd de eerste prjjs toegekend aan De kabou ters; 2e de Zwaan; 3e K.L.M.; 4e Frys- lans roem. Tweede groep kinderen: le de cow boys; 2e Voorheen en nu; 3e Zee en strand. Versierde fietsen kinderen: le Fokje v. d. Zee; 2e Koop Lammertsma; 3e S. van Berkum. Van de aparte kinderen kreeg de eer ste prjjs het bruidspaar Tj. de Boer; 2e Sietze B. Gras; 3e bruidspaar J. v. d. Zee. _j een ogen gingen onderzoekend van de baas voort, „moet ik aan je eigen tact en be- kraakheldere, bejaarde weduwe, die blij naar de bescheiden jongen bij het bureau. 1 „Koster”, zei meneer Korrenga, „ik heb Vrijdagavond hield de v.v. Sneek haar horen als penningmeester v. d. Baan, nl. 44e jaarvergadering in de grote boven- zaal van het café-restaurant Leeuwen. Hoewel door de omvangrijke agenda het tijdstip van aan vang op half acht was gesteld, was het toch een drie kwartier later alvorens voorzitter Ringma de tal rijke aanwezigen een welkom kon toe roepen. In een nabeschouwing over het afgelopen jaar memoreerde spreker o.a. de degradatie van het le elftal naar de 2e klasse, het goede werk van het re serveteam, dat op de 4e plaats beslag legde in de reserve le klas en ook van ae overige elftallen, waarbij het 6e, de zgn. „toffe ploeg” een extra pluim kreeg voor het door hem behaalde kampioen schap. Spreker bracht dank aan zijn medebestuurders en de subcommissies voor het vele werk, dat zij deden en de prettige samenwerking, welke hij steeds in een sfeer van vriendschap heeft on dervonden. Speciaal de werkers voor de totstandkoming van het prachtige club gebouw, alsmede de heer Schurer en eerste elftalleider Zaman kregen een extra woord van dank. De notulen van de vorige jaarvergadering, alsmede de jaarverslagen van secretaris, penning meester, elftalcommissie, adspiranten- commissie en propagandacommissie wer den onder dankzegging goedgekeurd. Het verslag van de terreurcommissie was nog niet geheel gereed, doch de heer G. v. d. Werf kon reeds nu mede delen, dat hij hetzelfde geluid kon laten v- van - werk als ieder ander, verlang geen voor- die je nodig hebt om te slagen....’, zijn dat even verderop lag, werden gerevi- jongenswerk doen, stern stokte, want met deze woorden seerd en 2, LJ. T,_ J*x ~Daar °ginds?”""vro*eg Rob gespannen, drong eerst ten volle tot hem door, wat kortom, in één hand was hier alles ver- beter toevertrouwen dan aan jou. Als je „waérheen, vader?" er gin8 gebeuren. enigd wat door een motor tot actie kon klachten over hem hebt, kom je maar bij „Naar Lierhoven”, antwoordde de bur- „Je wordt arbeider”, bracht hij zijn worden gebracht. Tientallen monteurs, mjj> en als hij niet bevalt, gaat hij er uit”, gemeester, „daar heeft meneer Korrenga zijn eigen gedachten verder onder woor- wagenwassers, chauffeurs en ander per- een groot automobielbedrijf. Meneer Kor- den, „een gewone arbeider. Maar, jongen, soneel werkten hier, renga is een goeie zakenvriend van me- bedenk dit, een arbeider behoeft zeker neer Bikkers, die dit eigenlijk voor jou, geen eh.... proleet te zijn. Ook een ar- voor ons in orde heeft gemaakt'. beider kan héér zijn, in gedachten, woord neer Korrenga, een wat bars* uitziende „O.... zei Rob vlak. Maar dankbare en daad". vijftiger met twee telefoons op zijn bu- De woorden kwamen er niet zo heel reau. Die had hem doorgestuurd naar de vlot uit. In theorie zou het wel kloppen, boekhouding, waar zijn naam, adres en maar de burgemeester, die altijd in zijn andere personalia werden opgenomen. weet eigen maatschappelijke kring had ver- Robert van Liempden, had hij gewoon wie je bent. Niemand anders komt het toefd, kon zich toch niet al te goed het opgegeven. Dat was geen bezwaar. De aan de weet. Je gaat daar gewoon aan ’t type heer-arbeider indenken. naam Van Heerwaarden dankte het ge- werk. Het hangt van je zelf af of je het „Dat is het, Rob”, eindigde hij schor, slacht aan een heerlijkheid die een voor- daar redt of niet. Het is een kans, Rob, „We praten hier later nog verder over, vader van de burgemeester eens gekocht en maak er gebruik van. Meneer Korren- Vóór de overgang ga je van school, we had, was dus strikt genomen geen fami- ga zoekt een kosthuis voor je, spreek on- willen je niet nodeloos belasten met al lienaam. Niemand keek hem oplettend der je eh.... collega’s niet over pension, die extra studie, want meneer Haentjens aan, allen beschouwden hem als een ge en gedurende de weekeinden kom je naar zegt, dat je niet dan met de grootste wone leerjongen, al viel het de boekhou- huis", moeite de vierde zult halen. En dat is der wel op, dat de jongen beschaafd Alles was al uitgekiend, begreep Rob. dan niet meer nodig. Vanavond na tafel sprak en netjes in de kleren stak, anders Hier gold geen ja of nee, hij had het praten we wel verder”. was dan anderen. Maar meneer Korrenga Hij knikte zijn zoon toe, die awtoma- lichtte hem in. Zoon ven een man die g grip voor de situatie overlaten. Je komt was iemand te hebben voor wie ze goed daar onder heel andere mensen. Zodra je ZOrgen kon, de grote werkplaats waar de hier een jongen die graag in het autovak „Je draagt ’n nobele naam, Rob”, ging begint te stoffen op je eigen afkomst, auto’s af en aan reden, met het tank- wil Hij is geen held in de theorie, maar zijn vader voort. „Die naam kan een han- wanneer je vergeet je aan te passen, ben station, de autobussen van de lijn Lier- d T'- dicap voor je zijn, maar ook een aanspo- daar een gemerkte, een uitgestotene hoven—Oldstad, die door Korrenga’s Ga- onder je bijzondere hoede, want ik ring. Ik zou je raden, vergeet daarginds, en dan red je het niet. Ik hoop dat onze ragebedrijf werd geëxploiteerd, de grote graag willen, dat de jongen hier niet enigd wat door een motor tot actie kon klachten over hem hebt, kom je maar bij 3 X X n X «v» nlo Rob glimlachte om deze kordate taal en keek verwachtingsvol naar de man in de overall. Die nam hem van het hoofd tot de voeten op en knikte wat stuurs. „Komt in orde meneer. Ga maar mee sjef. Dan zullen we wel eens zien wat we voor je te doen hebben". Buiten, waar een gestaag gerammel en gedreun het spreken bemoeilijkte, zei hij: „Hoor es mannetje, hoe heet je....” „Rob, meneer". „Zeg tegen mij geen meneer, zeg ge woon chef. Afijn, Rob, begrijp goed, lie velingetjes van de baas eri jongeheertjes kennen we hier niet. Als je je werk goed doet, is alles oké. Hang je de luiwammes of de gebrajen haan uit, dan ga je de laan uit. Gesnopen?” „Gesnopen”, zei Rob effen. Koster keek hem van terzijde aan. „Je belatafelt me toch niet?” dat je burgemeesterszoon bent, wees Ro- opvoeding je zoveel heeft meegegeven, montagehal waarin ook de draglines bert van Liempden zonder meer, doe je dat je daarginds de houding kunt vinden, transporteurs stem stokte, want met deze woorden seerd gerepareerd, het

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 2