Chinese nationalisten antwoorden op bombardement van Quemoy Ford toont zijn modellen in Leeuwarden iL OjmÉW h| Druk bezoek en veel bloemen bij de jubilerende aannemers I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD 3 Mm in Zwolle verkocht naar Tentoonstelling „ENERGIE” feestend Leeuwarden De „Stad Ijlst” 109e Jaargang No. 72 Redacteur i L K1EZEBR1NK kankerfonds 1 Ds. J. R. Wolfensberger officier in de orde van Oranje Nassau Keuringen Friesch Rundvee Stamboek ’n Grote zwarte Poes Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 Drie 50, 40 jubilarissen en 25 jaar bij Tonnema Trekking Loterij Muziek corps Harmonie een maand uitgesteld Opleiding M.O. acte paedagogiek te Groningen Vrijdag 10 September 1954 Te Den Haag halve ton voor Geslaagd Benoemd Mr. Dow H. Drukker bezocht Sneek r 3 1 De stand van Grundig radio’s t s t spraak naar voren bracht. Tegenspelers en medewerkers. Hij kon het niet laten. -sJHü De V.D. toneelclub heeft voor haar jaarlijkse uitvoering op 16 November a.s. in studie genomen het nieuwe successtuk ,,’n Grote Zwarte Poes vrolijk spel in drie bedrijven. Zwolle gebracht en ’s avonds keerde hij op de „brommer” naar huis terug. Tot officier in de orde van Oranje Nas sau is benoemd ds. J. R. Wolfensberger, Ned. Hervormd predikant te Amsterdam, die ook te Sneek heeft gestaan. Ook sprak hij de wens uit, dat het de bouwwereld zal gelukken een behoorlij ke oplossing te vinden voor het aanne- mingssysteem. Er zijn bezwaren tegen het huidige en er komen hier en daar praktijken voor, die niet wenselijk zijn en die U ongetwijfeld ook niet zult wil len. Want ook voor Uw bedrijf geldt een bepaalde ethiek. De collecte die Zaterdag voor het Ko ningin Wilhelmina Fonds te Den Haag is gehouden, heeft 49.500 opgebracht. Het vorige jaar bracht de collecte 36.000 op. Dit resultaat is niet in de laatste plaats te danken aan het grote aantal collectan ten, dat zich voor de collecte heeft aan gemeld. Het waren er 1342, tegen 820 het vorige jaar. organisaties in ons land, tot in lengte van jaren t is een bezoek ook meer dan waard. De toestellen, bijzonder mooi van klank en sierlijk van uitvoering, trekken drommen bezoekers. Ze variëren sterk in prijs en grootte. Het grootste apparaat met acht luidsprekers, pickup-installatie met pla tenwisselaar voor tien platen en band recorder, dat ook op afstand bediend kan worden, kost enige duizenden, maar er zijn ook al van een paar honderd. En zelfs demonstreerde men ons het klein ste dat in de jaszak meegenomen kan worden. Voorts vindt men hier even als bij Philips en de andere radiostands het allernieuwste op radiogebied, de toestellen met driemensionale weergave en speciale luidsprekers voor de hoge to nen. Fietsen ,met radio treft men op deze expositie ook al aan, alsmede landbouw- HONGKONG. De artilleriebombardementen op het door nationalistische troepen bezette eiland Quemoy, voor de kust van Rood China, zijn geëindigd als gevolg van door de nationalistische luchtmacht uitgevoerde bombardementen. Ook giste ren hebben onderdelen van de luchtmacht van Tsjang Kai-Sjek met in totaal hon derd toestellen deelgenomen aan aanvallen op de stad Amoy, van waaruit Quemoy onder vuur werd genomen. Advertentleprlj» 15 et per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 11- per half Jaar. Franco por port f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. 1 Drijfhout, Sneek. De trekking der verloting welke door Harmonie wordt gehouden is een maand uitgesteld. Zaterdagen 11 en 18 Septem ber worden de laatste loten verkocht in de binnenstad, waar een wagen met de prijzen (haard, fiets, keukenuitzet enz.) zal rondrijden, terwijl het corps voor mu ziek zorgt. Men kan zich dus nog een kans op die mooie prijzen verschaffen. De uitslag der trekking wordt t.z.t. in dit blad bekend gemaakt. IJLST. De motorboot „Stad IJlst" heeft na 32 jaren dienst haar wekelijkse beurt- vaart op Leeuwarden beëindigd. Ze is verkocht aan een scheepst erf in Zwolle, waar ze tot sleepboot zal worden omgebouwd. „Dit is nu de eerste keer in 32 jaar dat ik op Vrijdagmorgen thuis ben”, zei hij de Vrijdag daarvóór tegen z’n vrouw toen ze ook voor het eerst samen aan ’t ontbijt zaten. Maar ook nu kon Meintema het niet laten de hoofdstad en de veemarkt aldaar te bezoeken. Direct na het eten stapte hij op de Solex en tufte hij er heen. Het veer wordt nu verder waargeno men door de motorboot van Heeg, onder nemer Reijenga. Meintema zal zijn op volger eerst nog even helpen en inwer ken, maar daarna gaat hij met zijn vrouw en hopelijk nog vele jaren van de welverdiende rust genieten. Tot besluit wenste spreker de afdeling namens het Gemeentebestuur toe, dat zij ook in de komende 50 jaren de nodige arbeidslust, arbeidskracht en energie zal opbrengen. De voorzitter dankte de burgemeester SNEEKER NIEUWSBLAD Met de enorme vlucht welke het be drijf van de firma Tonnema alhier in de loop der jaren heeft genomen, steeg ook het aantal werknemers. Er zijn nu al een honderd of drie. Veel jongeren, maar ook tal van ouderen, die hun boterham hier al een lange reeks van jaren hebben verdiend. Sommigen van hen traden in dienst toen het nog maar een bescheiden fabriekje was, zodat zij de groei van klein naar grootbedrijf met de vele ver anderingen welke daarmee gepaard gin gen hebben meegemaakt. Twee van deze oude garde zijn de heren Ane Fleur en Wiebe de Vries, die a.s. Zaterdag resp. hun 50- en 40-jarig jubileum gaan vieren. Beide begonnen reeds op 12-jarige leeftijd, en Fleur werd emballeur, de Vries suikerbewer ker. De gouden jubilaris werkt nog al tijd in de expeditie, hoewel daarbij nu heel wat meer komt kijken dan vroeger. De handkarren en paard en wagens zijn door auto’s vervangen en bij de verzen ding van de goederen rekent men nu vaak met tonnen Inplaats van met kilo’s, zoals in Fleurs jonge jaren. Maar hij is inmiddels ook 62 jaar geworden, en hoe wel hij nog goed mee kan, heeft de di rectie hem daarom een wat lichtere taak in zijn afdeling gegeven. Nu nog drie jaar en dan wordt hij gepension- neerd. Er is echter nog een derde jubilaris. De heer O. Jelmersma, drupswerker, maakt deze week de 25 jaar vol. Alle drie zullen op de jubileumdag In het zonnetje worden gezet tijdens de re ceptie welke te hunner ere ’s middags van 3 tot 5 uur in de bovenzaal van Ho tel Hanenburg wordt gehouden. Behalve de vele collega’s, fabrikanten en leveranciers, gaven ook het bestuur van de Sneker Ambachtsschool, vertegen woordigd door de heren J. de Kok en S. G. Ruiter, en het Departement Sneek van de Maatschappij voor Nijverheid en Han del blijk van hun belangstelling en medeleven. Voor het laatste waren de heren P. de Vries en G. Douma aan wezig. De heer Dikkerboom uit Oude- haske was er voor het Hoofdbestuur, die naast zijn gelukwensen een voorzitters hamer met inscriptie aanbood, wat voor zitter Visser een goede keus noemde. De aannemers zijn onze tegenspelers en medewerkers geworden, zo betoog de de burgemeester. In de afgelopen ja ren hebben zij meegeholpen de proble men die de Overheid na de oorlog bezig houden, op te lossen. In die tijd zijn er voor pl.m. tien miljoen gulden woningen gebouwd en het laat zich aanzien, dat wij in de komende jaren nog herhaalde malen op de bouwmarkt zullen verschij nen, aldus spreker. De woningnood is nog groot en in Sneek momenteel zelfs nog groter dan ze wel eens geweest is. Wij hebben U dus nog wel nodig. Maar ondanks het feit dat er per jaar 6070000 woningen worden gebouwd, is de ontwikkeling in de bouwnijverheid ni~t zo heel erg bevredigend. In 1934, toen ons land pl.m. 8 miljoen inwoners telde, werden er 50000 woningen ge- oouwd. Thans zijn er ongeveer 11 mil joen en moest de productie eigenlijk bo ven de 70000 liggen. De bouwnijverheid heeft deze ontwikkeling echter niet bij kunnen houden. Het aantal werknemers in deze tak van het bedrijfsleven is maar met 4 gestegen, terwijl de gemiddelde toename 22 is. Hier ligt voor de or ganisaties een belangrijke opgave dit peil te verhogen. Het zal zeker tot 1964 duren voor wij de woningnood geheel de baas zijn. De burgemeester hoopte, dat de af deling Sneek de noodzakelijke ontwik keling mee zal kunnen bevorderen. Deze exposeren hier in zeer aantrek kelijke stands hun radio- en televisie toestellen, electrische wasmachines, koel kasten, naaimachines, strijkbouten, scheerapparaten, geysers, boilers, keu- kenmrichtingen enz. enz., waarvan vele ook voor de bezoekers gedemonstreerd worden. Daarnaast zijn er ook nog fraaie stands van het P.E.B., de Gemeentelijke Lichtbedrijven en de Leeuwarder Am bachtsschool, terwijl tevens het aardgas station voor de gasfabriek te St. Anna Parochie is opgesteld. Radio Minkema, van welke firma de heer Minkema Sr. deel uitmaakt van het bestuur, stelde een aantal belangstellende stadgenoten en ook ons Maandagavond in de gelegenheid deze tentoonstelling te bezoeken. Zij had daarvoor een grote autobus van het Touringcarbedrijf Friso gecharterd, waarmee zowel de heen- als de terugreis aangenaam en vlot verliep. Er wordt dan een motor in geplaatst van 125 PK, dat is zesmaal zoveel als de tegenwoordige van 20, die de volle 32 jaar draaide en zelfs intact bleef toen de Duitsers in 1945 de boot in brand staken. En ook nu is hij nog niet versleten, even min als de boot, die in 1922 op de werf van de firma Zwolsman alhier werd ge bouwd. Beide hadden ze heel goed nog enige jaren dienst kunnen doen. Maar de ondernemer, de heer G. Mein tema, hoewel nog heel fit, heeft de 65- jarige leeftijd bereikt en de ondervinding opgedaan, dat de aftakeling is begonnen. En nu bovendien zijn schoonzoon, die hem vele jaren heeft geholpen een an dere betrekking heeft gekregen, achtte hij de tijd gekomen het bijltje er bij neer te leggen om op zijn levensavond van pensioen en rust te kunnen genieten. In 1916 vestigde de heer G. Meintema, die van Mantgum afkomstig is, zich hier als winkelier, doch deze branche had zijn hart niet. Het wekelijkse veer naar Leeuwarden, jaren behartigd door de heer G. Minkema en overgedragen aan derden, was in verval. Meintema en z’n broer vatten toen het plan op een motor boot te laten bouwen en deze beurtdienst Weer nieuw leven in te blazen. In Sep tember 1922 werd de motorboot, die „Stad IJlst” gedoopt werd, door de firma Zwolsman afgeleverd en de dienst naar Leeuwarden door de gebroeders Meinte ma overgenomen. Later ging de broer over naar het boerenbedrijf, waarna G. Meintema de dienst alleen en met groot genoegen voortzette. Een bijzonderheid is stellig, dat hij in al deze 32 jaren nim mer één Vrijdag in Leeuwarden heeft ontbroken. Zijn boot bleef ’s winters bij ijs wel eens aan de wal en werd ook wel voor andere werkzaamheden gebruikt o.a. voor de zuivelfabriek te Nijezijl en voor de teerfabriek van de firma C. en A. Nauta alhier, maar dan werd de dienst naar Leeuwarden en Bolsward per vrachtauto onderhouden. Maar thans is aan al deze werkzaam heden een einde gekomen. Maandag .Maft Meintema de „Stad Wist” naar Onze stadgenoot de heer Jan Bouma die in 1950 uit Indonesië terugkeerde, daarna het Middenstandsdiploma behaal de en daaraan verder ieder jaar een di ploma op het gebied van het kleinvak toevoegde, slaagde thans te Rotterdam voor het diploma damesmodevak. Op de trap van de hall naar de grote zaal in Amicitia was Woensdagmiddag nau welijks plaats genoeg voor de vele fraaie bloemstukken waarmee de afdeling Sneek van de Ned. Aannemers- en Patroonsbond ter gelegenheid van haar gouden jubileum werd vereerd. Evenals de talrijke gelukwensen die het bestuur en de ereleden de heren H. F. Ringnalda en Joh. Olij werden aangeboden, getuigden ze van de belangrijke plaats welke de afdeling in de bouwwereld inneemt en van de grote waardering welke in brede kring voor haar werk en die van haar leden be staat. Niet alleen in vakkringen, maar ook bij de Overheid, zoals burgemeester Rasterhoff, vergezeld van wethouder P. v. d. Veen en de secretaris, in zijn toe- De Friese hoofdstad viert deze week feest ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het Friesch Rundvee Stamboek. De binnenstad en tal van gebouwen zijn feeëriek verlicht, terwijl tevens tal van andere attracties worden geboden. Eén hiervan is de tentoonstelling „Energie" aan de voet van de in floodlight badende Oldehove, georganiseerd door de Ned. Ver. van Radio Detailhandelaren, de Bond van Loodgieters en Fitterspatroons in Nederland en de Prov. Ver. van Electrotechnische Installateurs in Friesland, waaraan de meeste grote firma's, fabrikanten en importeurs van technische artikelen en apparaten in ons land, pl.m. 90 in totaal, hun medewerking verlenen. Te Delft slaagde onze stadgenoot de heer Rienk Lusthof voor het propaedeu- tisch examen scheikundig ingenieur. HEEG. Tot wijkverpleegster by het Witte Kruis te Aalsmeer is benoemd mej. Sj. de Jong alhier. NULAND. De hulpbesteller J. Mole nmaker te Schraard is benoemd tot be. steiler in vaste dienst bij de P.T.T. alhier. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administraties Comb. Drijfhouf-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Hoewel mr. Dow H. Drukker slechts 1 jaar was toen hij Sneek verliet, om dat zjjn ouders naar de Ver. Staten emi greerden, voelt hij zich toch, nu hij 83 jaar is, nog verbonden met zijn geboor teplaats. Dat blijkt uit het feit dat als hij naar Nederland komt, hij ook Sneek aandoet. Verleden jaar bracht hij bur gemeester Rasterhoff ten stadhuize een bezoek, en in deze maand September was hij er tweemaal om de kennismaking te hernieuwen en enkele inlichtingen be treffende zijn familie uit de registers van de burgerlijke stand te verkrijgen. Evenals zün bezoek van verleden jaar, was dat van dit jaar reeds van New York uit door ons consulaat-generaal aldaar aangekondigd. Daaruit blijkt wel dat mr. Dow H. Drukker niet de eerste de beste is, trouwens dat wordt nog veel duidelijker als men weet dat H. M. Koningin Juliana Maandag j.l. onze oud- stadgenoot in audiëntie ontving. De heer Drukker heeft het daar in de Ver. Sta ten ver gebracht; hij is er een groot zakenman geworden die een controle rend belang heeft in een groot aantal maatschappijen, o.a. een radiostation in New Yersey en een krant, de Herald News, die een der eerste Amerikaanse bladen was welke een collecte organi seerde ten bate van de slachtoffers van de stormramp van Februari 1953 en een eigen reporter naar Zeeland zond, Rod ney Odell, die voor zijn toen gemaakte reportages de halve Willem de Zwijger- prijs ontving, welke de Nederlandse re gering instelde voor de beste reportage over ons land in een blad in de Ver. Staten. De heer Drukker was van 1914 tot 1920 ook lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. Hij was bij zijn bezoek vergezeld van zijn tweede echt genote, een Amerikaanse uit Boston stammend. voor zijn waarderende woorden. Het be stuur is gaarne bereid met het Gemeente bestuur overleg te plegen over het punt dat door U werd aangeroerd, zo ver zekerde hij verder. Misschien is ook hier met onderling overleg veel te bereiken. De volgende spreker, de heer Tj. v. d. Zee, trok een vergelijking tussen de vele eilandjes in het Princenhof en de aan nemers. Beide staan ze los van elkaar, maar toch zijn ze ook weer met elkaar verbonden. De eersten onder water, de aannemers door de A.N.P.B., die hen tot een eenheid heeft samengevoegd. Ook hij sprak de hoop uit, dat de afdeling nog vele jaren mag meewerken tot een gro tere groei en bloei van het bouwbedrijf. De voorzitter sloot zich gaarne bij deze wens aan, waarbij hij nog opmerkte, dat ook de collegialiteit onder de aannemers een bindmiddel is in de Bond, wat even eens tot uiting komt in de samenwerking tussen de drie Moge ook dat zo blijven. Bij de beschieting in de haven van Amoy liep het schip geringe schade op. Er werd niemand gedood of gewond. Minister Dulles zal vandaag uit Manilla vertrekken naar Formosa, waar hij de toestand zelf in ogenschouw wil nemen. Hij zal worden ontvangen door maar schalk Tsjang Kai-sjek en een onder houd hebben met de hoofden van de Amerikaanse missies op Formosa. Giste ren heeft Tsjang Kai-sjek de officieren van zijn staf plotseling voor een spoed vergadering bijeengeroepen. Dat was onmiddellijk na de grote luchtaanval op Amoy. Wat er is besproken, is niet bekend gemaakt. Philips' rijdende tentoonstelling trekt op deze expositie wel zeer bijzon der de aandacht. Door de vernuftige wij ze waarop hier een groot aantal afzon derlijke wagens tot een tentoonstellings gebouw van 200 vierkante meter is sa mengevoegd, is ze al een bezienswaardig heid op zichzelf. De grote zaal is 176 m2, de rest wordt gebruikt voor de keuken, de hall en de etalages. In de grote ruimte zijn de vele Philips’ artikelen op smaakvolle en overzichtelij ke wijze tentoongesteld. Men vindt hier o.a. radio- en televisietoestellen, auto radio’s, gramofoons, bandrecorders, me dische aparaten (hoogtezonnen bijv.), bacteriëndodende lampen, Philishave scheerapparaten, T.L.verlichting voor stal len en het bestralen van poortaardappe- len en planten, insectenverdelgers, Infra rood voor dieren en dierengeneesmidde len, thermostaten enz. Al deze producten trekken bij het publiek veel belangstel ling en geven een duidelijk beeld van het brede terrein waarop deze interna tionaal vermaarde vaderlandse industrie zich op zo voortreffelijke wijze beweegt. Het gebouw kan tevens worden benut voor excursies van scholen e.d. en de monstraties. Er kunnen dan 125 stoelen in worden geplaatst. Voor het vertonen van films is boven de hall een cabine in gericht, waarin een normale 35 mm pro jector en een van 16 mm zijn opgesteld. Voorts staat hier nog een apparaat voor net projecteren van lichtbeelden. Ook allemaal Philips fabrikaat. Eenheden van de Amerikaanse Zeven de Vloot patrouilleren in de wateren rondom Quemoy, dat door een smalle strook water van het vasteland is ge scheiden en houden de bewegingen van de schepen en vliegtuigen van Tsjang Kai-sjek nauwkeurig in het oog. Het is nog steeds niet bekend of de Zevende vloot, die opdracht heeft om een landing van de communisten op For mosa te beletten, ook tot taak heeft te beletten dat de andere eilanden voor de Chinese kust, die in handen zijn van de nationalisten, door de communisten wor den bezet. Het is de Britten in Hongkong opge vallen, dat alle Amerikaanse oorlogs schepen, die daar gewoonlijk in de haven liggen, plotseling zijn verdwenen. Meestal liggen er vier a acht Amerikaanse oor logsschepen in Hongkong. Een vliegtuig van de nationalistische luchtmacht heeft het Britse vrachtschip Inchkilda beschoten toen het de haven van Amoy invoer tijdens het luchtbom- bardement. Eerder hadden nationalisti sche oorlogsschepen het schip gepraaid en verzocht zich te identificeren. De Inchkilda werd echter niet aangehouden. Onder auspiciën van de Vereniging voor Paedagogisch Onderwijs aan de Rijksuniversiteit te Groningen zal met ingang van October 1954 begonnen wor den met de opleiding voor de Middelbare Akte Paedagogiek. Deze zal als volgt geschieden: Voor de A-akte wordt les gegeven in Paedacholo- gie en Ontwikkelingspsychologie, resp. door prof, dr H. Nieuwenhuis, prof, dr C. A. van Peursen, prof, dr J. Th. Snijders en mej. dra W. J. Bladergroen. Men dient de lessen gedurende twee jaar te volgen. Verondersteld wordt dat cur sisten studiewerken in tenminste twee moderne talen kunnen lezen. Voor de B-akte worden voorlopig geen aparte lessen gegeven. Deze studie wordt met ieder individueel geregeld. Bij de keuring van vrouwelijk vee Dinsdag te Leeuwarden verwierven o.a. eerste prijzen: rubriek la: 1c Eisinga 3 van H. Schrale, IJsbrechtum; rubriek lb: la Bontje 16 J. J. Sikma, Rauwerd; Ru briek 1c: IE Eisinga 4 van H. Schrale, IJsbrechtum; rubriek ld: 1c Hinke 7 J. J. Wassenaar, Poppingawier; ld Ymkje 38 H. R. Schaap, Deersum; Rubriek 2a: lb Hiltje 8 D. B. Okma, Koufurderrige; ru briek 3a: 1 Lenna 11 van D. H. Schaap en Zn. Deersum; 1 Zijlstra44 A. G. Ste- nekes, Bozum; Rubriek 3b (koeien van 6 jr. en ouder melkgevend): la (kampioen) Aukje 99 D. B. Okma, Koufurderrige. Ru briek 3b (droogstaand) lb Buringa 195 van A. F. Grashuis, Deersum. Rubriek 3B4 (melkgevend) lb Annie 32 H. J. Bootsma, Nijland. Rubriek 4a (koeien van 5 jaar, melkgevend) la Reino 30 van J. R. Bootsma, Loënga. Rubriek 5a (melkgevend) lb Schaap 45 van H. S. Wiarda, Nijland; rubriek 5b (melkge vend) If Arnolda 98 van D. P. Groenveld Jutrijp. Rubriek 5b (droogstaand) la Jaan S 1 (reskamp.) H. S. Wiarda, Nij land. Rubriek 6A I melkgevend: lb Do ting 34 van H. E. Bootsma, Goënga; Ru briek 7b 1 Wjjke 18 van J. Tj. Bouma, Scharnegoutum; 1. Maartje 38 van S. U. Lemstra en Zn., Scharnegoutum; 1. Alida 6 van J. Tj. Bouma, Scharnegoutum. Ru briek 8a (hokkelingen tweetallen): IE Emma 62 en Hielkje 27 van B. A. Lyckla- ma a Nijeholt, Oudega (W.); rubriek 8b. Evertje 49 en Renske 13 van A. L. Ade- ma, Oudega (W.). Rubriek 11: 1 Smits 15, J. C. Schaap en Zn., Deersum. Toen Fords Bloemenfee Woensdagmiddag het toneel van de Harmonie betrad om de grote Ford Show te openen, kon ze er niet over klagen dat de gezamen lijke Ford Dealers in Friesland haar niet waardig ontvingen. De grote zaal van de Harmonie waar de wagens waren opgesteld, was zeer smaakvol met bloemen en planten versierd. De bloemenfee, zeer charmant en ver gezeld door een lief elfje, vertelde hoe trots ze was op de bloemen van de Friese hoveniers die de zaal sierden, hoewel ze kon verzekeren dat de „bloe men” van Ford een langer leven zullen hebben. Met de enige Friese woorden die ze kende: „Fryslan boppe” en het doorknippen van een lint opende ze daarna de show. „Ford 30 jaar in bloemenland” is als motto voor deze tentoonstelling gekozen omdat de Fordfabriek dertig jaar ge leden in Nederland werd gevestigd. Dat het „Bloemenland” goed werd uitgebeeld hebt U al begrepen en de grote sierlijke wagens, die er tussen geëxposeerd wa ren, wedijverden er mee in schoonheid! Een droom Daar draaide op een verlicht plateau een Amerikaanse Victoria, crème ge spoten en met een blauw interieur een droom. En dan die „Sunliner”. Eer prachtige open auto die inderdaad alle „Sun” kan vangen. Het is een acht cylinder, crème gespoten met rood leren bekleding. Op vallend was de kilometerteller die vlak voor het gezicht van de bestuurder is zodat men de ogen niet van de weg be hoeft af te wenden. Een Lincoln, type Capri, beige met chocoladebruin, was iets voor de dames! Ja heus, want deze auto heeft extra be- tmsMisèB mbmmk dia met een lichte voetdruk al een volle remcapaciteit heb ben. Bovendien is het stuur ook al be krachtigd, zodat de wagen zelfs met één vinger al te besturen is. Wat een Ideaal voor zwakke dameshandjes U zoekt een echte familiewagen Wij zagen een blauwe Coventry Sedan, die in Amerika gebruikt wordt als kam peerwagen. Deze heeft een achterdeur. Wanneer de comfortabele zitbanken worden weggeklapt waardoor een vlak ke vloer ontstaat, kunnen door die ach terdeur matrassen worden ingeschoven. In een kleiner zaaltje stond o.a. een 4 persoons luxe uitgevoerde auto in de populaire klasse, 6295, compleet met klokje, aansteker, drie asbakken, kap stok, terwijl de koffer uitzonderlijk groot is in verhouding tot de wagen. „De mooiste auto van de show”, werd er gezegd. Ach, ik persoonlijk kon die Sunliner en de crème met donkergroene slee niet vergeten, maar inderdaad biedt dit wagentje een summum van comfort, terwijl het uiterlijk zeer fraai is. Rood gespoten, donkerbruine kap, banden met witte zijvlakken. Geen wonder dat het veel bewonderaars tot zich trok zoals het daar stond midden in de dahlia’s, de begonia’s en gesneria’s 1 Ook de andere modellen hadden niet over gebrek aan belangstelling te kla gen en ongetwijfeld zal deze Ford-Show, die tot en met 11 Sept, geopend is, nog vele bezoekers trekken. Het hout in het goud noemde de heer Nico Silvius dit jubi leum. Hij sprak namens de Bond van loodgieters en electriciens wier belangen parallel lopen met die van de aannemers. Daarom hopen ook wij zei hij, dat Uw organisatie ook in de toekomst moge groeien en de samenwerking met de on deraannemers nog steeds beter zal wor den. De secretaris, de heer G. Ooms, las hierna de namen voor van de schenkers der vele bloemstukken, waartoe ook de Chr. en de R.K. Aannemersbond behoor den, waarna de heer Visser de receptie, die muzikaal opgeluisterd werd door het duo SchuilHesmerg, met een kort woord sloot. Wij hopen ook in ’t vervolg er aan mee te mogen helpen de bouw nijverheid op een hoger trap te brengen en het woningvraagstuk in zo snel mo gelijk tempo te verkleinen, zo betoogde hij tot besluit werktuigen en machines, welke voor een deel buiten het gebouw in de openlucht zijn opgesteld. En als men dan tenslotte op alles uit gekeken is, dan is er nog het beroemde waterorgel in de sprookjesachtig ver lichte Prinsentuin waarvan de met de muziek op en neer dansende waterkolom men en fonteinen een fantastische aan blik bieden, en kan men in het Beurs gebouw ook nog de modelboerderij van Koopmans Meelfabrieken bezichtigen, die eveneens veel belangstelling trekt.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1