Predikbeurten X 0 Pijn maakt ouder! Dit product is 1OO °/0 In de eerste klas "RITTE KRUIS" Haag Congreszaal Muziekcorps Ingezonden Onze volksgezondheid Jubilea bij de fa. Oppedijk te Ijlst Benoemd J aarvergadering Sneeker Damclub Geslaagd Autoclub J. C. Visser Mastklimmers wonnen elk tien gulden Zondagdienst üokier, Apotheek en Zusters Gevonden voorwerpen Openbare Leeszaal en Bibliotheek Concert Scharnegoutum e Ongeval Bioscoo pnieu ws Fryske Utjeften V olleybal-nieuws Rondje rijden: gevaarlijk jongensspel Oriënteringsrit Motor- en Opbrengst collecte Heeg gaat feest vieren Dikke paling ZONDAG 12 SEPTEMBER 1954. Alle films van Carol Reed, hoe ze ook Ds. Advertentie de Advertentie l.M Advertentie Ingez. Mededeling. nu grote „klaar" waren, enkele regels die je hier moet kinderschaar mee. Een heel klein meisje Abe Brouwe». En wie z’n hoed is dat? Kraamverpleging Zuster W. Feenstra, Grootzand 47 Apotheek A. J. v. d. Sluis, Marktstraat 12. BIJ BRAND. Voor brandmelding deeds op nr. 3000. mee te zoemen. Gelukkig mag het kaft en het potlood OUDEGA (W.) In het verslag van de Oranjefeesten alhier vermeldden we, dat het Wieger de Jong en Gerben Hogen dorp bij het mastklimmen gelukte de beide briefjes uit de top te halen. Wij kunnen hier thans nog aan toevoegen, dat elk briefje een waarde had van tien gulden. Een meevallertje voor de heren. onze hun en ze In de afgelopen maand Augustus werd de Leeszaal door 1325 personen bezocht, van wie 65 vrouwelijke, en bedroeg het aantal uitgeleende banden 4227. Nijland: voorna. 9 uur Ds. Prins; nasn. 1.30 uur Dr. Siccama van Sneek. Wijkverpleging Zuster H. Oppedijk, Jachthaven straat 10. 1112 September 1954. Vanaf Zaterdagmiddag 4 uur: Dokter N. Lofvers, Stationsstraat 24, Telef. 3155 (b.g.g. no. 3000). woor den van het Pinksterblomlied, en het is voor mij zelfs moeilijk om niet dwars „We hebben ook al met inkt geschre ven”, wordt me haastig toevertrouwd on mooie felgekleurde pennen worden me getoond uit prachtige fonkelnieuwe etui’s. Te Utrecht slaagde onze stadgenote mej. Y. Lusthoff met lof voor Montes- sorileidster. De heer G. Vleer slaagde te 's-Graven- hage voor het examen tweede stuurman grote vaart (theor. ged.) Het „Stedelijk Muziekcorps Sneek’’, dirigent de heer A. Feenstra van IJlst, geeft een concert op Maandagavond 13 Sept. '54 te Scharnegoutum. Aanvang 8 uur. NED. HERV. KERK. Folsgare: voorm. 9 uur Dr. Siccama van Sneek; nam. 1.30 uur Ds. Kranendonk van Woudsend. Gaastmeer: voorm. 9 uur Ds. Wiegers; nam. 1.30 uur Ds. Prins. Gauw: voorm. 9 uur Ds. Kuiper. Collecte werk in eigen gemeente. Heeg: voorm. 9.30 en nam. 1.30 uur Ds. Mr. J. Schoenmaker. Hommerts: voorm. 9 uur Ds. de Noo. Jutrijp: nam. 1.30 uur Ds. de Noo. Bed. H. Doop. AERE FERENNIUS. Vergadering van Gelovigen. 10 uur by eenkomst. CHR. GEREF. KERK. Voorm. 9.30 en nam. 5 uur Leesdienst. NED. HERV. KERK SNEEK. Voorm. 10 uur Ds. H. Sondorp. Nam. 5 uur Ds. C. G. Wiegers. Onder werp: „Mijn Vader leeft". i Verkrijgbaar in alle goede herenkledingzaken I WOUDSEND. Woensdagmiddag zou de heer C. de Hoop de motor van de melk machine aanzetten, de motor sloeg echter af, waarbij de handle met volle kracht tegen z’n pols aansloeg. Hij probeerde nog te melken, wat niet al te best lukte. Later bleek dat hjj zijn pols gebroken had. Berlijn..., Oottzone (The Man Between) DOOFSGEZ GEMEENTE. Voorm. 10 uur Ds. H. van Bilderbeek van Bolsward. Collecte werk in eigen gemeente. Oppenhuizen: ’s avonds half acht Stap. Uitwellingerga: voorm. 9 uur Ds. Stap. Oudega (W.): nam. 1.30 uur Ds. van Dullemen. Sandfirden: voorm. 9 uur Woudsend: voorm. 9.30 uur Ds. Kra nendonk; ’s avonds 7.30 uur Vicaris T. Rinkema van Nijega. IJsbrechtum: voorm. 10 uur Ds. Brink. IJlst: voorm. 9.30 uur Ds. B. Albada. H. Doop; nam. 5 uur Dr. K. H. Sicca ma van Sneek. „Folk yn ’e bus”, fan Welmoed Hem- rlca, by A. J. Osinga to Boalsert. f 5.50. De belangstelling voor de door de Mo tor- en Autoclub „J. C. Visser” alhier ge organiseerde oriënteringsritten, gaat nog steeds in stijgende lijn. Maandagavond was deze zo groot dat de bestuursleden, de heren Welling en Steffens, die belast waren met het inschrijven van de deel nemers handen te kort hadden. Hun aan tal bedroeg maar liefst 42, nl. 22 motoren en 20 automobielen. Dit was de laatste rit voor de clubcompetitie. De totaal uit slag zal nader worden bekend gemaakt. De lengte van deze rit was 49 km. Er mocht met een gemiddelde snelheid van 36 km per uur gereden worden. Het tra ject was ditmaal uitgezet door mevr. Wielinga van Heeg, de echtgenote van de voorzitter van de sportcommissie. Voor het eerst werd gereden onder de bepalin- brengen, al mag ze er dan de leesplank en de rekenles niet door verwaarlozen. DOOFSGEZ. GEMEENTE. Woudsend: ’s nam. 5 uur Ds. H. J. Wilde. IJlst: Geen dienst. PINKSTER ZENDING. Voorlopig Woensdag 8 uur la Aere Fe rennius. Spr. Pastor H. Brohede. GEREF. KERK. Oudega (W.): voorm. 9 uur Ds. v. d. Plaat; nam. 1.30 uur Leesdienst. Evenals vorige jaren organiseert de volleybalclub „N.O.H.” ook nu weer een tournooi. Hieraan nemen pl.m. 30 teams deel. Ziet men het programma, dan blijkt dat er volop spanning kan zijn in de ver schillende klassen. Voor volley ballief- hebbers belooft het dan ook een mooie middag te worden, doch eveneens voor hen, die met deze tak van sport willen kennis maken. Voor dit tournooi zijn o.a. vier wissel- bekers beschikbaar gesteld, plus een keur van medailles enz. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. In de week van 1 tot en met 8 Septem ber werden de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven: grijs kinder- beursje met inhoud, van der Veer, Ama- liastraat 78; armbandje, Bureau van Po litie; kinderzeiljopper, Bureau van Poli tie; bruine brede leren riem, Bureau van Politie; bruinieren kinderbeursje, Twijn- stra, Priorstraat 9; rood kinderbeursje, J. de Boer, Lohmanstraat 17; kindermutsje, Kroles, Napjusstraat 32; zakmes, Tuin- stra„ Schwartzenberghstraat 13; capuchon de helderheid en goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven haal nog vandaag Castella Parels (47 ct per pak) in huis I Ingez. Mededeling. IJLST. Zaterdag a.s. hoopt de firma Wed. W. J. Oppedijk met haar personeel een boottocht te maken met de „Wetter- wille”. Aanleiding hiertoe is het feit, dat er bij deze firma drie jubilea gevierd zul len worden. De eerste jubilaris is de heer D. Landstra alhier, die in Februari 19' vanuit Leeuwarden als zager op de hout zaagmolen „de Rat” kwam. In Mei van datzelfde jaar kwam er een woning bij deze molen vrij en stapten Landstra en „Trientsje” toen ook de huwelijksboot in. Na 16 jaar op deze molen werkzaam te zijn geweest, werd hij in dienst van de zelfde firma overgeplaatst naar de stoomzagerij, waarop hij tot Juni van het vorige jaar zijn werkzaamheden ver richtte. Toen moest hij ze wegens ziekte neerleggen, waarna hij op 27 Augustus jl., op welke datum hij 65 jaar en na 40 Witte Kruispoeders verdrijven direct en afdoende hoofd en kiespijn, zenuw- of rheumatische pijnen en houden U daardoor jong en monter! Ze zijn onschadelijk voor de maag! Houdt ze steeds bij de hand I Ook in tablet- en cachet-vorm. Vraagt Uw Apotheker of Drogist! Offingawier: nam. 1.30 uur Ds. Kuiper. mogen verschillen in intrige en plaats van handeling, hebben als het ware het zelfde klimaat, ademen dezelfde sfeer: al zijn helden zijn verscheurde mensen, le vend op de rand van de ondergang, men sen, die zich in een vreemde chaotische wereld trachten te handhaven met hun intelligentie en hun charme, die ze aan wenden om te ontkomen aan wanhoops situaties, óf om voordeel te trekken uit hele of halve misdaden, mensen die soms een ogenblik kunnen geloven aan een nieuw begin, maar eigenlijk innerlijk al dood zijn. Zo’n held was de Ierse terro rist in „Odd man out”, was Harry Lime in „The Third Man”, was de verlopen blanke in „Een banneling van de eilan den” en is Ivo Kern, in Reed’s nieuwe film The Man Between (Berlijn.... Oost- zöne). Het zijn niet alleen de mensen, die ver scheurd en verloren zijn in Reed’s films, het zijn ook de steden, waardoor zij zijn ge- en misvormd en waarin zij hun obscure bestaan voeren. Het koortsige en vreesaanjagende Dublin uit Odd Man Out en vooral het zieke, spookachtige Wenen uit de Third Man blijven onver getelijk. In deze film is het Berlijn, de verdeelde stad, die een hoofdrol speelt; ook hier worden we geconfronteerd met mensen, die door de verdeeldheid leven en sterven. Reed’s meesterhand verraadt zich ook in deze film: daar is het kleine jongetje op zijn fiets, die een banden- spoor als een luguber onheilsteken in de sneeuw achterlaat, daar is de besneeuwde auto, die als een onheilspellend monster het vluchtende meisje achtervolgt, daar, is de beklemmende sfeer in de Oostzóne, met metershoge portretten van Lenin, Stalin, Ulbricht en Fleck. Daarom is Ber lijn Oostzóne een film een Carol Reed waardig. Een film die telkens weer blijk geeft van de grootheid van de re gisseur. BAPTISTEN GEMEENTE. Kerkgebouw: Willem Lode wijkstraat 4 Voorm. 9.30 en nam. 5 uur Ds. F. E. Huizinga van Hengelo (Ov.) 's Avonds 7.30 uur jeugdbijeenkomst voor de jonge jeugd; ’s Avonds 8 uur voor de oudere jeugd. Vrijdag 10 Sept.: ’s avonds 8 uur Bijbel lezing en bidstond. Woensdagavond fietsten in IJsbrech tum enkele jongens een rondje door de buurt, wat door de dorpsgenoten al lang als een zeer gevaarlijk spel wordt be schouwd. Dat bleek nu weer, want het zoontje van de familie L. Koopman botste tegen een melkauto van de Coöp. Zuivelfabriek van Scharnegoutm op, waarmee hij na dit ongeval ook naar huis werd gebracht. Ogenschijnlijk leek het nog goed te zijn afgelopen, maar de dokter vermoedt, dat de jongen een kaakfractuur en een lichte hersenschud ding heeft opgelopen. HEEG. De opbrengst van de collecte voor de Kankerbestrijding was i r f 89.40. En U staat versteld van de blankheid, de zachtheid van alle SCHARNEGOUTUM. De heer K. de Vries van Anjum, thans werkzaam te Bleskensgraaf, is benoemd tot derde kaasmaker aan de Coöp. Zuivelfabriek alhier. Onder leiding van de heer H. de Boer kwam de Sneeker Damclub Maandag avond in haar clubavond Leeuwen voor de 31ste maal in jaarvergadering bijeen. De jaarverslagen, uitgebracht door de heren P. Jorritsma en J. Wester (Jeugd- en Prop.comm.) getuigden van een ac tief damleven, terwijl de penningmees ters, de heren D. Boot en A. Faber (Jeugd- en Prop.comm.) beiden kans hadden gezien het boekjaar met een behoorlijk saldo af te sluiten. Nadat de heer J. Nauta namens de kascommissie had medegedeeld, dat de boeken in uit stekende orde waren bevonden, werd aan beide functionarissen decharge ver leend onder dankzegging voor het ge voerde beleid. Eveneens had de voorzit ter waardering voor de wijze, waarop de heren Jorritsma en Wester de ver slagen hadden uitgebracht, al speet het hem inzonderheid voor hen, dat zij dit moesten doen ten overstaan van een slecht bezochte vergadering. Hij ver trouwde evenwel, dat wanneer Maan dag a.s. het competitierad wederom in werking wordt gesteld het beeld van de zaal er heel anders zal uitzien. De af tredende bestuursleden, de heren D. Boot (penningm.) en F. Gerlofs (2e secr.) werden bij acclamatie herkozen ver klaard. Tot leden van de kascommissie werden benoemd de heren J. Nauta en A. J. de Vries. Teneinde voor de lagere klassespelers een snellere promotie te bevorderen, werd besloten voortaan 2 spelers automatisch te laten promoveren. Tevoren was gebleken dat een wedstryd- systeem, als door de plaatselijke Schaak club toegepast, geen meerderheid kon vinden. Niettemin werd aan het drie manschap de Boer-de Korte-de Vries op gedragen zich nader hierover te beraden, zodat te verwachten is dat een volgend jaar een nieuw wedstrijdschema ter goedkeuring aan de vergadering zal worden voorgelegd. Verder werd beslo ten op 6 December een leden-gong- wedstrtjd te organiseren. Tenslotte kon aan een viertal winnaars van de zomer competitie een pry's worden uitgereikt. Dit waren in volgorde: J. Nauta, J. de Korte, J. Wester en A. J. de Vries. van bruine mantel, Efdé, Priorstraat 24; jaren dienst gepensionneerd werd. Wij rood ribfluwelen kinderjasje, Rijpma, U. Emmiusstraat 18; oude hoed, de Jong, Mach. Algemastraat 2, Bolsward; kinder- tasje inh. beursje, v. Tijen, Schwartzen berghstraat 4; wieldrukmeter, de Vries, Dr Wumkesstraat 13; bruin kinder- schoentje. Bureau van Politie; handdoek, zwembroek en kaart, Hofstra, Willem Frederikstraat 18; licht groene oliejas, Oppenhuizen, Wijde Noorderhorne; rood leren beurs met inh., Boers, Napjusstraat 36; bankbiljet, Kuipers, Amaliastraat 66; grijze vulpen, Schraa, 2e Woudstraat 24; bruin beursje (etui) met inh., de Bruin Eenheid 3; paar rode kinderklompen, Kracnt, 2e Woudstraat 11; rood fluwelen kinderjasje, v. d. Baan, Eeltje Halbert- smastraat 73; rood kindertasje met inh., Kamstra, Eeltje Halbertsmastraat 79; actetas inh. kleding, v. d. Laan, IJlster- kade 65; broche (verm. goud), Dokters huis, Westersingel; vaarboom, Kanon, woonschip, Oppenhuizen; rode autoped op luchtbanden, Zwembad; armbandje, Bureau van Politie; zilveren speldje (N.H.J.B., Plaket, Vesperstraat 5; rood manchester jongensjasje, Woudstra, le Woudstraat 7; streng parels, v. d. Heij, Zuidend 2; huissleutel, Trenning, Dr Bosstraat; hoofddoek met wapens van Sneek, Tuinstra, Kleine Palen 33; nieuw metalen armbandje, Bureau van Politie; herenrijwiel, Schutstal Veemarkt; bruine beurs met inhoud, v. Delden, Amalia straat 49; zwart witte hond, Dijkstra, Leeuwarderweg 1; bruine beurs met in houd, Jaarsma, Prins Mauritsstraat 8. LEGER DES HELLS, Kleimand 20. 10 uur v.m. Heiligingsdienst; uui n.m Openiuchtsamenkomst Ged. Pol 8 uur n.m. Verlossingssamenkomst Leider der samenkomsten Brigadier J. B. Ruysink. GEREF. KERK (Art. 31 K.O.) Oosterdijk 30. Voorm. 9 en nam. 5 uur Ds. Benschop. VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN. Amlcitia: voorm. 10 uur Drs. R, K. de Jong. GEREF. KERK (Art. 31 K.O.) Koudum: voorm. 9.30 uur Lezen (Ooste 59) nam. 2 uur Ds. Benschop (Doops gezinde kerk). Spier, H.A.; Spier, Nabetr. Zuiderkerk: voorm. 9.30 uur Ds. E. N. van Loo, H.A.; nam. 2.30 uur Ds. G. J. de Leeuw, H.A.; nam. 5 uur Ds. E. N. van Loo, Nabetr. Oosterkerk: voorm. 9.30 uur Ds. G. J. de Leeuw, H.A.; nam. 5 uur Ds. G. J. de Leeuw, Nabetr. wensen de heer Landstra en zijn vrouw te midden van het personeel Zaterdag een prettige dag toe en spreken hier gaarne de hoop uit, dat hij nog vele ja ren van zijn welverdiende rust mag ge nieten. De beide andere jubilarissen zijn <F heer J. D. ten Cate en mej. Gepke de Vlas. De eerste is 25 jaar houtstekknecht in Sneek en Gepke maakte daar een kwart eeuw lang het kantoor schoon. Alle drie zullen Zaterdag tijdens de boottocht voor hun trouwe diensten wor den gehuldigd. zochten daarvoor een van die eerste klas- kipjes treuzelen te veel. Poesjes, kipjes, te zingen. En als we aanlanden in het sen die op het ogenblik op gang proberen eendjes, hondjes is het latijn voor u? „Friese land” waarbij we met onze han- te komen. Och, het is alleen maar de benaming voor den tegen andere handen mogen kletsen, Zo’n klas met platen aan de muur en de rijen 1, 2, 3 en 4. Een beetje poëzie hebben we volop en voluit plezier, tn de bloemen in de vensterbank, een grote mag er toch wel bij, zelfs in de eerste eerste klas van de grote school. Mijn leesplank in de hoek. Op het bord was klas van de grote school! handen klappen tegen die onhandige Roodkapje getekend, zoals de kinderen De leesplankjes worden weer in de handjes en ze zijn ontroerend klein en me vertelden, maar haar beeltenis war vakken gelegd en er wordt nu geterd stuurloos het moet een voorrecht zijn helaas verborgen achter een bord met van 1 tot 10 en van 10 tot 1. Het „kaft” om als „Juffrouw” deze handjes te mogen nuchtere cijfers. Het leek me een sym- moet uit het vak gekregen worden en omvatten en ze via de eerste klas te lei- bool: kinderen, de kleuterleeftijd is voor- een potlood. den naar hot grote Leven. GEREF. KERK SNEEK. Noorderkerk: voorm. 9.30 uur Ds. J. M. nam. 5 uur Ds. J. M. Daar de meeste deelnemers zich blijk baar hierin nog niet ten volle hadden in gewerkt, was foutief rijden schering en inslag. Van al de deelnemers wisten slechts vier motorrijders en even zoveel automobilisten de finish-contróle te be reiken. De meeste fouten werden geboekt bij de nieuwe weg aan de Singel alhier, het nieuwe blok huizen te IJsbrechtum. Voorts te Abbega waar een controle was opgesteld en bij de finish achter het Wil- helminapark. Ondanks dit alles is het een zeer mooie tocht geweest, welke begun stigd werd door heerlijk zomerweer. Mevr. Wielinga ontving na afloop aller dank voor de wijze waarop zij haar op dracht had vervuld. De route was als volgt: Start Hotel Hanenburg, Kleine Kerkstraat, Marktstraat, Martiniplein Singel, Ged. Poortezijlen, Ged. Pol, over de Koninginnebrug, centrum Noord-Oost- hoek, Noorderhoek, over de Hospitaler- brug richting IJsbrechtum, Tjalhuizum, Tirns, terug naar IJsbrechtum, waar een telefoonnummer was, dat de meesten meenden in Sneek te moeten zoeken, naar Folsgare, Oosthem, Heeg, Oudega (W.), terug langs station IJlst met als einddoel de finish-controle achter het Wilhelminapark. De uitslag was als volgt: Afd. motoren: le prijs J. de Bruin, Sneek, 10 strafpunten; 2e prijs S. Geertsma, Hee- renveen, 65 strafpunten; 3e prijs P. Wals- weer, Sneek, 111 strafpunten. Afd. auto’s: le prijs G. Ooms, Sneek, 110 strafpunten, 2e prijs F. K. Zandstra, Scharnegoutum, 147 strafpunten, 3e prijs J. de Boer, Sneek, 170 strafpunten. De prijzen wer den met een toepasselijk woord uitge reikt door de heer H. Wielinga van Heeg. Dit is in forfolch op „Konduktrice” en in goed forfolch. „Folk yn ’e bus” hat hjir in oare bitsjutting en is dêrtroch mear in forhael. Yn in foarwurd docht „Hemrica” bilidenis fan it hoe en it wer- om fan dizze roman, in bilidenis dy’t min of mear oardreaun en dêrtroch oer- stallich is, hwant it geve en soune for hael seis sprekt genöch ta de lêzers. It is yn dit foarwurd ek krekt of wol „hja” de minsken ütlizze hoe „goed” en hoe „wier” oft winlik „Konduktrice” wie en ta biwiis hellet „hja” dan brief- kes fan „aide” mantsjes en petroalje- sutelers op in baen. Mar „Hemrica” moat noch leare dat soks earder skea docht dan foardiel. Mar goed, dit rek- ket net de woartel en binne neffens üs mar lytse dingen. Suver sjoen is dit forhael mear in ienheit, mear in kom- pesysje en dizze foarm sil party lêzers better lizze dan it „deiboek”, en binam- men „collega’s” fan har. De lenige minske dy’t net, of lltte wy sizze wer net üt ’e ferve komt is it Kandidaetsje, hjirre nou Ds. Wiarda. Of soe dit to folie ferge wêze fan Konduktrice? Faeks kinne wy dat nochris yn in tredde diel foi-wachtsje, dat dan „De sjafeur” hjitte moast. It boek is tige kreas ütjown en de omslachfoto in masterstikje fan op- fetting. HEEG. Onze plaats en de omgeving maken zich op voor de straks te hou den feesten, waarvoor allen zich in spannen om ze zo goed mogelijk te doen slagen. Er wordt al veel gemompeld over wat er zoal te doen zal zijn. Veel moet nog een verrassing blijven, maar we kunnen toch wel wat verklappen. De eerste dag is er ’s morgens optocht, ge volgd door spelen voor de schooljeugd, terwijl des avonds het gezelschap Tet- man de Vries zal optreden. De tweede dag is er optocht, ringrijden, vlottrek- ken door de Zijl, ’s middags zijn er volksspelen en ’s avonds treedt het ge zelschap Barend v. d. Veen op. Dinsdag-, Woensdag- en Donderdagavond concer teert een accordeonclub in de Zijl, aan vang 6.30 uur. Men zie voorts de advertentie in dit blad. tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken I Alle vuil trekt enorm snel uit het goed in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu ein delijk eens een 100°/» veilig wasmiddel. Ik heb geconstateerd dat Castella Parels een enorm product is, nim mer ben ik zo snel klaar geweest met mijn was en het goed is spierwit. Dit product is 100 Steeds gebruikte ik andere wasmiddelen, maar deze kunnen niet in de schaduw staan. U zult begrijpen dat ik in het vervolg voor de was Cas tella Parels gebruik Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische re sultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe oogappels maar weifelend loslaten genoeg bij die zo maar wat wriemelden van vele velletjes papier en tekeningen i verdrietig nastaren als ze over de en speelden ze waren nog niet van de drempel van de school stappen. Daar ernst van het spelletje doordrongen. De ,UI1„CU uecil gaat „zij” met haar twee vlechtjes en eigenaars van deze handjes stonden dan ^én drie „hij” met z’n brutaal rond kopje. Voor zo maar zonder reden naast de bank, lie- moeder betekent „zij” Anneke met alle pen naar een kameraadje voor een ge- deugden en één ondeugd, en „hij” is im- zellig praatje of droegen trots de lees- mers van top tot teen: Frits. plank naar de juffrouw om te laten zien Voor de Juffrouw behoren die twee bij dat ze „klaar" waren, en werden dan de 48 kinderen die haar nieuwe klas haastig vermaand door hen die al wij- gaan bevolken, én waar ze nog niets an- zer waren. „Je moet op je plaats blijven zitten”. Juist: op je plaats blijven zitten, vin- De tuberculosebestrijding moet helaas nog altijd een voorname plaats innemen in de zorg voor onze volksgezondheid. Er wordt vaak beweerd, dat het met de be strijding van de tuberculose gerust wel wat kalmer aan kan, omdat deze ziekte als overwonnen kan worden beschouwd. Niets is echter minder waar. Wel neemt gelukkig het aantal nieuw ingeschreven patiënten bij de consultatiebureaux jaarlijks af, doch bedroeg over het jaar 1953 nog bijna 13000. Het gunstige ver loop van de tuberculosesterfte in Neder land heeft zich in 1953 voortgezet. Voor net eerst in de geschiedenis heeft de sterfte aan tuberculose in ons land het laagtepunt van 9.3 per 100.000 inwoners bereikt Het blijft eyenwel nodig dat de krachten ter bestrijding niet verslappen, want al mogen de cijfers gunstig zijn, het totaal aantal nieuwe (en oude) lijders aan tuberculose is toch nog ’n ernstige waarschuwing dat deze volksziekte nog lang niet overwonnen is. In de maand September zullen de t.b.c.- fondsen „Draagt Elkanders Lasten” en het „Zuid-Ned. Sanatorium” een drin gend beroep op u doen hen bij de bestrij ding van de tuberculose te helpen en u kunt dit doen door een flinke bijdrage te tekenen voor een gift op de aangeboden lijst. Elke collectant(e) is voorzien van een deugdelijk legitimatiebewijs. Door uw bijdrage helpt u echter niet alleen de tuberculose bestrijden, maar stelt u bo vengenoemde fondsen bovendien in staat de volksgezondheid te bevorderen door rustbehoevende patiënten op medisch ad vies te doen opnemen in een rusthuis en de bleekneusjes via onze Stichting „Kin- deruitzending" op advies van de huis- of schoolarts uit te zenden naar een gezond- heidskolonie. Wij vertrouwen dat u ons niet zult te leurstellen, maar het door uw gift moge lijk zult maken ons werk ter bestrijding van de tuberculose en ter bevordering der volksgezondheid onverminderd voort te zetten. Een gezond volk is ook uw belang! belle men Heel in de vroegte was het kleine ventje naar beneden gegaan om zijn lees plank te halen en boven in bed oefende gen van het nieuwe wedstrijd-reglement. hij ijverig het leggen van woordjes, want bij, nu de ernst van het leven! De rijen Inktlappen worden“ook teder gekoesterd^ vandaag moest hij de eerste proeve van cijfers.... en tussen dat alles door is er ook nog wat bekwaamheid afleggen op de grote Nu ja, zo ernstig zochten de handjes nu speelse aandacht voor de 3 die de school! ook weer niet in de ronde doosjes naar Juffrouw op het bord tekent en die na- Een grote gebeurtenis in het leven van de letters voor de leesplankjes die te geschreven moet worden op het velletie zesjarigen en van hun moeders, die voorschijn waren gehaald. Er waren er papier uit het kaft, dat een inhoud heeft HEEG, L Sept. Vanmorgen had de beroepsvisser Yntema (Hommerts) het geluk een paling van zes pond te van gen in z’n dichtzet bij de brug te Osingahuizen; de lengte was 102 cm. Dit Muziekkorps is een der oudste en een der beste van het Leger des Heils in ons land. Het werd opgericht 1 No vember 1892. De beginperiode was niet gemakkelyk. Er werd gerepeteerd op een zolder boven een schilderswerkplaats bij een walmende petroleumlamp. Wan neer een muzikant al eens verkeerd blies, kon hij altijd nog zeggen: „Het spijt mij, ik kon het niet goed zien”. De thans nog levende Kolonel Gerrit Go- vaars, Heilssoldaat no. 1, was één van de eerste kapelmeesters. Reeds in 1913, ter gelegenheid van Neerlands onafhan- kelijkheidsfeesten, werd dit Haags Mu ziekkorps uitverkoren uit de vele mu ziekkorpsen om op het grote plein voor het Paleis te spelen. Toen Koningin Ju liana, na haar kroning, officieel Den Haag bezocht, was het ook dit Leger- muziekkorps dat speelde by Haar komst op het Malieveld. In 1929 maakte het Haagse Muziekkorps zijn eerste tournee naar Engeland. Toen Generaal Bramwel Booth de eerste steen legde voor the Salvation Army International Training College in Londen, was het Haagse Mu ziekkorps aanwezig. In de allerslechtste jaren van de tweede oorlog, waren maar 7 4 9 muzikanten op hun post. De an deren waren ondergedoken of werkten onder dwang in Duitsland. De na-oor- logse jaren brachten een opmerkelijk herstel van het korps. Toen Generaal A. Orsborn in 1946 door onze Minister- President werd ontvangen, waarbij tal van autoriteiten aanwezig waren op het Binnenhof, speelde het Haagse Leger Muziekkorps weer voltallig bij deze ge legenheid. Vier jaar geleden Is het „In strumentenfonds Den Haag Congreszaal Muziekkorps” gesticht onder voorzit terschap van de Burgemeester van 's-Gravenhage, Mr. F. M. A. Schokking. Nog in het begin van dit jaar werd met een vijftal andere orkesten in de Haagse Dierentuin een uitvoering gegeven, waarover één der Haagse bladen op merkte: „Het optreden van het Leger des Heils Muziekkorps won nog meer aan aantrekkelijkheid, doordat de diri gent van de Koninklijke Militaire Kapel, Kapitein Rocus van Yperen, een gedeel te der uitvoering dirigeerde. Zondag aan Zondag speelt dit „wandelend or gel” op de Martk en marcheert door de Haagse straten. Alle muzikanten geven belangeloos hun vrije tijd, bekostigen hun eigen uniform en dragen by in de korpsfinanclën. Zij zijn allen geheelont houders en niet-rokers. Nadat vorig jaar de vorige Kapel meester naar Canada emigreerde, is de leiding toevertrouwd aan Kapelmeester D. Kruit. Met bekwaamheid en liefde heeft hij het Muziekkorps en het spelpeil weten op te voeren. Thans maken deze 33 mannen onder zijn leiding een tour nee door het Noorden, waarvoor zy hun vacantiedagen hebben opgeofferd. Zij bezoeken 11 September Hoo- geveen, 12 September Groningen, 13 September Franeker, 14 September Sneek, 15 September Leeuwarden, 16 September Steenwijk, 17 September Kampen. SCHARNEGOUTUM. Met Ingang van 14 Oct. a.s. is de heer Jan F. Bruin- stra benoemd tot onderwijzer aan de C.V.O.-school Maria Louisestraat te Leeuwarden. „Netjes tussen de ruitjes blijven”; één jongen heeft een half velletje nodig voor ff.. geen slordigheid, maar een getrouwe nabootsing van het grote cijfer op het bord. Er wordt een poosje ijverig drieën geschreven, en 48 van die hele mag er toch wel bij, zelfs in de eerste klas van de grote school! gaan bevolken, én waar ze nog niets an- zer waren. ”^e Webber in veertien dagen al wat ders van weet dan dat het erg beweeg- „Je moet op je plaats blijven zitten”. orde geleerd zegt de Juffrouw tevreden, lijke kinderen zijn met luide stemmetjes Juist: op je plaats blijven zitten, vin- Dan beginnen de tweede klassers te Tè beweeglijk en tè luid voor zo’n over- ger opsteken als je iets wilt vragen, dat zingen en spontaan zoemt hier de hele bevolkte klas, die alleen maar goed kan zijn zo enkele regels die je hier moet kinderschaar mee. Een heel klein meisje functionneren als er rust en orde heerst onthouden en ze zijn minstens zo moei- dat nog wat erg onhandige handjes en Daarom gaat de Juffrouw haar leerlin- lijk als de S-en die uit het leesplankje hersentjes heeft zingt duidelijk de getjes allereerst die twee begrippen bij- gezocht moeten worden. Dat is anders een leuk werkje! - Glunderend gaan de ogen naar de grote tegen het verbod m „Koekoek-koekoek” Hoe ze die taak probeert te volbrengen leesplank in de hoek en het Miess en hoe de kinderen zich gedragen als ze Gijss klinkt triomfantelijk door de achter de schooldeuren verdwenen zijn, klas. Neem die S van je eigen leesplankje in het vak en dan houd niets ons meer hebben we eens willen observeren en be- af kjjk, de poesjes zijn al klaar, de tegen om uit volle borst van Kort Jakje

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 2