Voetbalcompetitie Zondag op volle loeren JEUK VAN HIER EN DAAS I Fan de HU VevUöen 'i BUITENLANDS OVERZICHT SNITSER FEMERK WRICLEY V. ..„u„ VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1954 MEUWSBLAD” „S N E E K E R Het Friesch Rundveestam- I boek 75 jaar niet lange* Onbehaaglijke toestand in Azië Kaatspartij voor alle Sneker liefhebbers Heldin Naar fabriek, kantoor of akker DIKHOFF’s Wekker maakt V wakker Muziek en zang in de Tent te Ijlst Doe mee met S. H. J. Naar de Landdag Herfstmanoeuvres Tob BLAU CEl/t f/ Ingez. Mededel'ng. Advertentie f s 1 I t s t 2—9 van Wietze v. Advertentie LM. Mo- Debuut van Nijland. Black Boys tegen de kampioen. Onbekenden. A. f. S. Zeer benieuwd zijn wij vooral naar het optreden van Nijland in de 4e klas van de Zaterdagcompetitie. De Nijlanders de buteren in Rotsterhaule bij D.W.P., waar zij het zonder plankenkoorts een heel eind kunnen schoppen. BOLSWARD. De minister van Wa terstaat zal op 1 October a.s. de ope ning van de Rijkszuivelschool alhier komen bijwonen. Advertentie: Notaris Haagsma zal 14 September ’s avonds 8 uur in De Nieuwe Doelen finaal verkopen de koopmanshuizinge aan het Groot- zand te Sneek, eigen aan gebrs. Boots. Bod 9600. De eigenaars zijn bereid de gehele verkoopprijs tegen eerste hypotheek onder het perceel te hou den. de échte kauwaom 1 I 1 Uit de Nieuwe Sneeker Courant en de Sneeker Courant van 11 September 1904, 50 jaar geleden dus: soort iets vaster. 27 pinken f 350f 575, gepast nog vraag, overige weinig handel. 93 graskalveren f 150f 260, slechte han del. 46 nuchtere kalveren f 35f 50, sle pend, nauwelijks prijshoudend. 579 scha pen en lammeren f 85f 120, f 60f 85, vette schapen nauwelijks prijshoudend, export handel stug. 10 bokken en geiten. 264 varkens en vette biggen f 1.65f 1.86, f 1.88f 1.98 levend, in ’t begin vlugge handel, later stug. 382 zouters f 1.83 f 1.85, lager. 139 lopers en kleine biggen f 85f 125, f 40f 75, lopers handel en no tering onveranderd, kleine biggen notering iets lager, handel niet vlug. n Onder dit kopje schrijft het Alg. Dag blad: Helga Loewenstein was een klein, fra giel meisje van 24 jaar. Verlegen, te ruggetrokken. Wie haar buiten haar werk ontmoette, vermoedde niet dat zij deel uitmaakte van een korps jonge vrouwen wier beroep en uiterlijke verschijning vaak met zoveel „glamour” wordt om geven. Helga Loewenstein was stewar dess bij de K.L.M. Zondagmorgen is, in de rivier de Shannon, haar korte leven geëindigd. Maar in de laatste minuten van haar bestaan is zij ver uitgestegen boven de maat, welke men een mede mens mag aanleggen. Deze jonge vrouw Nadat de eerste klassers en enkele la gere clubs vorige Zondag reeds in actie zijn geweest, gaat het nu Zaterdag en Zondag over de gehele linie los. Voor de tweede klas A is een volledig pro-ramma vastgesteld, maar toch worden er slechts vijf wedstrijden gespeeld, Friesland Frisia werd namelijk naar 5 September verschoven en door Frisia met 62 ge wonnen. SNEEK. De raad dezer gemeente benoemde dr Antusch, directeur der H.B.S. opnieuw voor een jaar tot di recteur der Burgeravondschool op een salaris van 100 per jaar, waaruit ook de advertentiekosten en bureau behoeften moeten worden bestreden ning op een wijze welke alle partijen bevredigt, vinden de voorstanders van de neutralisatie van Duitsland weer aanlei ding hun denkbeelden nog eens naar de voorgrond te schuiven. Zij pleiten er voor dat, als op de bovengenoemde con ferentie geen overeenstemming wordt bereikt over de herbewapening van W.- Duitsland, een conferentie met Rusland zal worden belegd over de hereniging van een geneutraliseerd Duitsland. Een denkbeeld dat op even hevig verzet van de Amerikaanse regering als van de W.- Duitse regering zal stuiten. Wat de po sitie van dr Adenauer in zijn eigen land betreft, zij vermeld dat men misschien daarover a.s. Zondag een zekere indruk zal kunnen krijgen. Dan heeft nl. in het Westduitse land Sleeswijk Holstein de verkiezing van 69 leden voor de landdag plaats. Tot nog toe regeerde er een coa litie bestaande uit Adenauers Christen democratische Unie en de Vluchtelingen partij. SNEEK. De afd. Sneek van de Chr. Nat. Werkmansbond hield haar eer ste jaarvergadering. De afd. telt thans 60 leden. De afdeling houdt maande lijks een vergadering, onderwerpen van welke politieke aard ook worden niet besproken. September vroege ochtendzon op de ingelijste foto van een alpenweitje aan de muur van mijn kamer en ge kwetter van spreeuwen in de buurtuin. Spreeuwen houden er een speciaal Sep- tember-gekwetter op na, dat beslist heel anders klinkt dan het hoge voorjaarsge- fluit. Het klinkt bedrijvig zo iets van: nu dit nog vlug even en dat nog vlug even, want over een maand... Het ant woord wordt zorgeloos kwetterend ge geven: „Een maand, een maand, ja een heerlijk lange Septembermaand! La ten we nog wat genieten in de lijster bes”. Rrrrt vliegen ze omhoog en het is feest in de lijsterbes, feest in buurmans perenboom, feest in och, in welke boom wordt in September geen spreeq- wenfeest gehouden September is een verstilde èn een feestelijke maand. Het klinkt tegenstrij dig, maar kijkt U eens rond in de tui nen, loop eens door het park en zie hoe roerloos de planten en de bomen Staan. In het park ligt langs de paden nog wat „wol” van de populieren. Vroeger graai de ik er gretig naar als een vrek naar z’n dulten. Ik had dan enthousiaste plan nen voor zachte kapokpoppenbedjes, een BURGERLIJKE STAND SNEEK, van 29 September. Geboren: Geertje d. v. Roelof lenmaker en Margje de Jong; Frans Herman z. v. Johannes Anthonius Bervoets en Maria Josepha Theresia Lampe; Afke d. v. Jan de Jong en Atje van Zinderen; Janke d. v. Arjen Kuperus en Pietje Huizinga; Jitsche Aaltje d. v. Heere Bakker en Jeltje Sjoukje Bakker; Antje d. v. Hendrik F itsma en Antje Riemersma. Gehuwd: Pieter Jorritsma, 25 jr. en SNEEK. De rekening dezer ge meente over het jaar 1903 bedraagt wat de gewone dienst betreft 467081 aan ontvangsten, 436884 aan uitga ven, batig saldo 30197. Niet krabben. De helder vloei bare D.D.D. kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen, zuivert en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN H Aé "STM HUIDAANDOENINGEN Si W W_|F- VLOEISTOF BALSEM ZEEP Advertentie l.M. Het ongewisse van het eerste treffen geldt wel in het bijzonder voor de 3e klas van het Zaterdagvoetbal. Deze groep start voor het eerst en van de kracht van de ploegen is practisch niets bekend. Door de kampioenscompetitie van O.N.S. weten we alleen iets van De Heracliden en A.C.V., maar Noordsche Schut en Poolster zijn onbekenden. Wij zullen dus Betekent de actie der Chinese commu nisten tegen het eiland Quemoy echter werkelijk de aanvang van een militaire operatie waarvan het einddoel Formosa is, dan kan slechts gezegd worden dat de Chinezen opnieuw een plaatselijke actie hebben ondernomen welke de Amerika nen, als zij werkelijk willen ingrijpen, in een zeer onvoordelige positie plaatst. Het eiland Quemoy immers ligt slechts een tiental kilometers van het Chinese vaste land, zodat het een zeer hachelijke on derneming voor de Amerikaanse vloot zou zijn de Chinese nationalisten in hun poging het eiland te behouden bij te staan. Voor zover bekend hebben de Amerikanen zich echter zeer wijs nog niet verbonden het eiland te ver dedigen, welke belofte zij wel ten op zichte van Formosa hebben gegeven. In tussen wordt hier toch met vuur gespeeld en is zich een zeer onbehaaglijke toe stand in Azië aan het ontwikkelen. Het machtsbewustzijn van Rood China is n de wapenstilstanden in Korea en Indo China sterk toegenomen, ook de andere grote Aziatische staten zien met ontzag naar deze geheimzinnige kolos, die zich zeer snel tot een geweldige macht schijnt te ontwikkelen, ook al moet hij op in dustrieel en economisch gebied nog veel inhalen. Dat wordt ook alom in de hoofdsteden der vrije wereld wel beseft maar men verschilt van mening over de vraag hoe op deze machtsontwikkeling te reageren. Washington meent dat eer straffe houding op zijn plaats is. In de Europese hoofdsteden en ook bijv, in Canada meent men te moeten streven naar een verzoenende houding de En gelse labourafgevaardigden die China be zochten legden daarop ook nog eens de nadruk in de hoop dat men rood China nog eens van het verbond met Rusland kan losweken. Misschien komt het echter nog eens zover dat men het andersom zal proberen en trachten Rus land van China los te weken, want op de duur moet de groei van de Chinese macht te Moskou ook vrees wekken voor de Russische positie in Azië. Is de toestand in Azië onbehaaglijk, prettig is hij evenmin in Europa sedert het Franse parlement de E.D.G. ver wierp. Zeker, er zal spoedig tussen de Westelijke landen overlegd worden over een andere wijze om een W.-Duitse bij drage aan de Europese defensie mogelijk te maken, maar het is geenzins zeker dat op die conferentie overeenstemming zal worden bereikt en zo dat wel het geval is, of de parlementen de getroffen rege lingen zullen aanvaarden. Zoals bekend heeft Engeland het initiatief genomen voor een conferentie, nog in deze maand, over de vervanging van de Europese De fensie Gemeenschap. Aan die conferen tie zullen deelnemen de landen van Klein Europa dus Frankrijk, Italië, W.-Duits- land en de Benelux, en voorts Engeland, de Ver. Staten en Canada. Een aantal En gelse bladen pleitten er voor dat Enge land het Europees defensieprobleem uit de impasse zou helpen door zich bereid te verklaren deel te nemen in een nieuwe defensiegemeenschap op gelijke voet als Frankrijk en W.-Duitsland en dan een gemeenschap zonder bovennationaal or gaan. Maar van gezaghebbende Britse zijde is verzekerd dat Engeland zover niet zal gaan. De Amerikanen willen W.- Duitsland volledige souvereiniteit geven en het herbewapening toestaan binnen het raam van het Noord Atlantisch Pact. De W.-Duitse regering staat in haar wen sen het dichtst bij dit Amerikaanse standpunt, dat echter naar het ons toe lijkt, geen kansen heeft door het Franse parlement te worden aanvaard, hoewel men verwachten mag dat het niet alleen door de andere deelnemers aan Klein Europa, maar ook door Noorwegen en Denemarken zal worden gesteund. In het feit, dat eigenlijk nog niemand duide lijk is, hoe een oplossing te vinden voor het vraagstuk der W.-Duitse herbewape- Sneek start met de thuiswedstrijd te gen Nicator. Hoewel van zo’n eerste com- petitiedag weinig te zeggen valt, is de verwachting gewettigd, dat de winstpun ten in onze stad blijven. L.S.C. staat voor een lastiger opgave. Een uitwedstrijd tegen F.V.C. is altijd moeilijk en die van Zondag zal daarop wel geen uitzondering maken. De resul taten in de oefenwedstrijden waren ech ter zodanig, dat onze stadgenoten stellig niet kansloos zijn. Een belangrijk en interessant treffen in deze klas is voorts OosterparkersVelo- citas. Men schrijft ons: De grote kaatspartij voor „alle" liefhebbers van kaatsen wo nende in de gemeente Sneek 'dus zowel leden van de kaatsvereniging, als „niet”» leden) is vastgesteld op Zaterdag 13 Sept 1954. (Zie hiervoor de desbetreffende ad vertentie in dit blad van Maandag 13 September a.s.). Verder delen w» mede, dat de repetities voor de jongeren be neden 17 raar op het terrein „N.CH.”, (Parallelweg) is afgelopen, aangezi .n de te vroeg invallende duisternis ons s avonds parten speelt. Er hauden zich tot Vrijdag jl. 37 jongens voor de jeugd afdeling aangemeld, voorwaar een goed begin. Laten we hopen dat deze liefheb bers zich ook in 1955 weer zullen laten zien. Maandagavond jl. werd officieel voor het laatst gekaatst en ook deze keer ging het weer om prijzen. De eerste prijs werd gewonnen door partuur 7 met W. Couperus en B. de Groot Boersma en de tweede prijs door partuur 8 met D. Koe nen en Foeke de Jong. Jongens, zorg er voor dat deze winter de armen niet stijf worden en dat we volgend voorjaar weer met enthousiasme zullen kunnen kaatsen. is gestorven als een heldin. Helga Loewenstein was een Joodse, ge boortig van Keulen en haar jeugd was een hel: de volle maat heeft zij gedragen van de martelingen welke het Nazisme de Joden aandeed. Haar ouders zijn in een concentratiekamp vermoord; zijzelf heeft de verschrikkingen overleefd en is in 1948 naar Nederland gekomen. Schuw, eenzaam. Geredde passagiers en leden van de be manning hebben verhaald hoe vooral dank zij het beheerste optreden van Hel ga Loewenstein geen paniek is ontstaan aan boord van de Triton, hoe dank zij haar kalmte en zekerheid zo velen het wrak konden verlaten. Zij had, vermoe delijk, zich als een der eersten in een rubberboot kunnen begeven. Zij is op haar post gebleven, heeft gedaan wat zij kon, eer zij, overmeesterd door giftige dampen, ineenzakte en overleed. Wij richten geen standbeelden op voor zulke helden. Maar wij dienen de herinnering aan Helga Loewenstein te eren. een vogelpaartje onafgebroken te kweb belen met hoge stemmetjes en het klein ste aapje rent onvermoeid over zijn „klim- en klautermateriaal” maar dat deed hij in de zomermaanden ook al! Zijn kameraad neemt het leven ge woonlijk wat kalmer op, maar is nu ook met intense ijver bezig op en neer te klimmen, op en neer, neer en op. Hier begint het feest van September. Als de lucht voor de mensen nog zomers zoel is zonder het prikkelende van October, voelen de dieren al de adem van de win ter die over de wereld zal strijken en alles verstillen. Ze verzetten er zich niet tegen en ze treuren er niet om, welnee ze zijn immers één met de natuur en nemen alles wat hun toebedeeld wordt. Maar dan ook nog eerst genieten en feest vieren in die heerlijke maand die als een pauze is tussen zomer en winter. In de prachtige border tussen volière en kas beginnen de chrysantjes te bloeien en als ik bewonderend stil sta voel ik opeens huiverend hoe koud de wind geworden is. Vlug loop ik door, naar huis waar ik de wijdopens taande tuindeuren dicht trek. De volgende morgen is het kil en somber in de kamer waar de ramen on doorzichtig geworden zijn door de natte aanslag. Maar als ik de tuindeuren toch weer openduw dan is daar weer het feest in de tuin van fonkelende spinne- webben tussen de gulden roede. En de spreeuwen betwisten elkaar de lekkerste peer in buurmans boom. zang ten gehore gebracht, dat er wezen mocht. Vooral aan de overkant, op de Galamagracht luisterde een groot aantal aandachtige belangstellenden. Hoewel er een sterke verlichting was aangebracht, maakte een op de Eegracht staande treurboom het met z’n neerhangende takken echter van één zijde moeilijk de uitvoerenden te zien. Maar wat gegeven werd, mocht er zijn. Beide verenigingen hebben hun beste beentje voorgezet en de liefhebbers van muziek en zang zeer doen genieten. Jammer dat het seizoen zo ver gevorderd is, dat er waarschijnlijk niet meer zulke concerten zullen volgen. maar rustig afwachten, hoe O.N.S. het in Hoogeveen bij Noordsche Schut zal ma ken. Heeg vereert de Heracliden in Uithui- zermeeden met een bezoek, wat een zwa re opgaaf voor de Friese jongens be tekent. handvol leek al ruim voldoende. Nu loop ik er voorbij en kijk omhoog naar de oude bomen begroeid met klimop. Hier is dan de Septemberstilte, die ook de lijsterbes omvat, de rozenbottels en de stijfstaande Dahlias van een onwezen lijke kleurenpracht. Op het troebele water van de vijver drijven wat blade ren en van zomerbrood verzadigde een- den. Aan de andere oever blinkt oranje in een bloemperk, en het gesprek van de oude heertjes onder de luifel van de bank zal wel rustig kabbelen over ditjes en datjes. Ginder bij de kas lopen witte ganzen over het grasveld in de pas die des ganzen schijnt te zijn. Als ik verder ga vaart opeens de wind door de bomen en boven mijn hoofd. Hij blaast door de veren van de witte dui ven die onrustig het bezoek aan de pau wen onderbreken en klapwiekend opvlie gen. Ook vogels achter kippengaas ver liezen in September de lome rust die hen in Juli in het zand doet neerliggen. Het goudfazantje rent opgewonden heen en weer, de parkieten schreeuwen extra oorverdovend tegen elkaar en tegen de konijntjes die rond een pluk gras zitten en actiever dan gewoonlijk de s uffel- neusjes bewegen. Bij een nestkastje zit Met deze leus opent de Sneker Her vormde Jeugdraad het winterseizoen. Op Zaterdag 18 September organiseert deze Jeugdraad voor de gehele Sneker jeugd een jeugddag. Op die middag zal Sneek een groot doolhof zijn, waar een speur tocht is uitgezet. Alle jongens en meisjes van 1216 jaar kunnen zich melden om 1.30 aan het Gebouw v. Chr. Belangen waar de start voor deze speurtocht plaats vindt. Er zijn prijzen beschikbaar voor de winnaars. Dat zijn zij, die het snelst en beste alle puzzles van de speurtocht hebben opgelost. Na afloop is er in het Gebouw een vrolijke middag en de fees telijke prijsuitreiking. ’s Avonds op diezelfde Zaterdag is er een grote jeugdavond ook weer voor de gehele jeugd van 16 jaar en ouder. Een zeer bont programma staat hiervoor op stapel. Deze avond begint om 8 uur. De S.H.J. wil hiermee het wintersei zoen openen. Zij hoopt in de loop van de komende winter nog meer van zich te laten horen, omdat er nog verschillende gebeurtenissen op het programma staan waaraan de gehele Sneker jeugd kan deelnemen. Bovendien is er in het uit gebreide clubwerk van de S.H.J. plaats voor ieder, die daaraan mee wil werken Daarom: Doe mee met S.H.J. WOUDSEND. Verleden week Donder dag bezocht de Doopsgezinde Zusterkring alhier de landdag in Amsterdam. Na het vertrek, ’s morgens half zeven, stapten in IJlst nog 25 dames in de bus, waarna via de Afsluitdijk gereden werd, waar alle 20 bussen samen kwamen welke in een lange file naar Amsterdam reden, waar de bezoeksters werden ontvangen door de Amsterdamse zusters in de Sin gelkerk. Daar werd een wijdingsdienst gehouden en een historische herdenking. Vervolgens werd een boottocht gemaakt door de Amsterdamse grachten, wat, me de door het prachtige weer, een fijne at tractie was. Na de middag was er een extra programma in Carré, waar o.a. de film „Er kan nog meer bij” vertoond werd. Na de film was er een half uur pauze, na afloop waarvan ds. T. v. d. Zwaag uit Tjalleberd sprak over „Land dag en Federatie”. Om 5 uur werd deze gezellige bijeenkomst gesloten. Toen had den de dames nog tot zeven uur de tijd om gezellig te winkelen, waarna het te rug ging naar huis, waar ze om half elf zeer voldaan over deze mooie dag weer arriveerden. Veertigduizend man Nederlandse troe pen zullen van 2226 September deelne men aan de grote intergeallieerde oefe ningen „Battle Royal” (Handgemeen) die van 2228 September in W.-Duitsland worden gehouden. In totaal zullen 140.000 Britse, Belgische, Nederlandse en Ame rikaanse militairen in het veld komen, verdeeld over twee partijen van onge veer gelijke sterkte: Noordland en Zuid- land. IJLST, ’t Is er dit jaar dan toch nog van gekomen. Zaterdagmiddag werd door enige corpsleden voor het Gebouw met spoed een tent opgebouwd. Over belang loze medewerking door de burgerij van ijlst heeft „Concordia” nooit te klagen, en ook nu werd ze weer spontaan gehol pen aan de voor de tent benodigde ma terialen en meubilair, terwijl van de be- neerders van het Gebouw aansluiting op het lichtnet werd verkregen. Net was men klaar, toen er een onweersbui kwam met overvloedig regen! Maar de tent was goed waterdicht. Alleen moest hier en daar nog wat veranderd worden. Na de onweersbuien kwamen tegelijk met een zwakke rug van hoge druk heel wat belangstelleden uit IJlst en omgeving opzetten. „Concordia” zette onder leiding van de heer A. Feenstra met een drietal nummers in, waarna de zangvereniging „Euphonia”, onder leiding van de heer Tj. J. v. d. Velde, enkele nummers liet horen. Van acht tot half elf werd zo aan één stuk door afwisselend muziek en WYMBRITSERADEEL, September. Geboren: Siebrigje d. Scheper en Akke Kroontje te Abbe- ga; Gerrit Theunis z. v. Sijmen Alber- ia en Teetske van der Wier te IJs- brechtum; Alle z. v. Harmen van der Werf en Anna Catharina Zijlstra te Heeg; Sjoerd z. v. Broer de Wolf en Jetske v. d. Wal te Woudsend; Dirk en Arie zs. v. Hendrikus de Lange en Willemijntje Maria Ernesta Griffioen ta Gaastmeer. Gehuwd: Anne Siersma van Hom- nerts en Antje Krikke van Wouds end; Hielke Bakker te Woudsend en Pauline Tichelaar te Nijland. Overleden: Klaaske Miedema, 30 jr., echtgen. van Watte Abma te Oosthem; Angenietje v. d. Werf, 64 jr., ongeh. te Woudsend (overleden te Franeker); Aukje de Wolff, 29 jr. ongeh. te In dijk; Antje Cuperus, 55 jr., echtgen. van Been Kuipers te Scharnegoutum. Hebben we reeds in een vorig over zicht de teleurstelling van de Europese federalisten over de verwerping van de E.D.G. door Frankrijk tot uiting ge bracht, hier moge nog even vermeld dat het dezer dagen tien jaar geleden was dat te Londen de overeenkomst inzake de Benelux werd getekend. Ook de ontwik keling van dit stukje integratie is moei lijk geweest en nog is het einddoel niet bereikt maar toch zijn reeds talrijke moeilijkheden overwonnen en zijn grote mogelijkheden geopend. Mogelijkheden ook voor een hechter politieke samen werking want zoals dezer dagen bij de herdenking werd gezegd: „in de ver warring ontstaan door Frankrijks nood lottige besluit moeten de drie gelijkge stemde naburige landen in de eerste plaats bij elkander de steun zoeken, die zij in een wijdere gemeenschap hadden gehoopt te zullen vinden”. De a.s. vor ming van een interparlementaire Bene- luxraad is een nieuwe stap vooruit. BERLIJN. Zondag is hier de verlo ving bekend gemaakt van de Duitse kroonprins met hertogin Cecilia Augustina Maria van Mecklenburg Schwerin; een nicht van prins Hen drik der Nederlanden. Wij waren reeds vroeg in de frontlinie, want we veesden dat er vanmorgen na elven wel niet veel drukte meer zou zijn nu men in Leeuwarden de bronzen koe „Us Mem” zou onthullen. Toch viel de drukte niet af, er was vergeleken bij de vorige week vrij veel vee aangevoerd, en er was ook wel han del meenden we eerst, maar dit bleek slechts schijn, alleen in de vroegte werd er nogal wat spek omgezet. We troffen o.m. inspecteur Veenstra van de Dierenbescherming die bezig was een veevervoerder te wijzen op zijn plicht om z’n wagen te laten keuren. Het leek ons niet ongepast eens te vragen wat de Ver. voor Dierenbescherming daar eigenlijk mee te maken had. „Kijk, dat zit zo’vertelde ons de inspecteur, „iede- de wagen welke vee vervoert moet vol doen aan de eisen welke via onze Ver eniging tot wettelijke maatregelen zijn geworden. Ze zijn gesteld in het belang van het dier, maar eveneens in het be lang van de eigenaar van de wagen. Ge lukkig hebben we hier in Friesland niet veel met onwil te kampen, u ziet, ze zoe ken mij vanzelf wel op”, aldus de heer Veenstra. We vervolgen onze weg over de markt. Met één van onze bekende veehandelaars houden we een praatje over de handel, maar die is niet erg opti mistisch over de kleinere markten. Hij voert ons mee naar de goede oude tijd „doe’t ik sun snotjonge waar, och meen- sen stukjeskriever, dan ston de ouwe heer, wy binne fan ouder op seun koop lui, ik sei dan ston de ouwe met un smak fé op ’e merk meensen suver in genot om der na tu sien. En de stad war grotvol butenvolk! Nee, ut gaat furkeerd su ju sien, Luwarden, dat is de merk en de andere sterve uut!” Dat zegt hij nu wel, maar laat er de volgende weken eens iets meer drukte dan eens Welke betekenis de beschieting van het in handen der Chinese nationalisten zijn de eiland Quemoy door de Chinese com munisten van het Chinese vasteland heeft, is, terwijl wij dit schrijven, nog niet duidelijk. Zal deze beschieting ge volgd worden door een poging der com munisten om het eiland in handen te krijgen als eerste stap op weg naar For mosa? Of is het slechts een poging de Amerikanen te prikkelen om hen een steeds stijver houding tegenover Peking te doen aannemen,, juist terwijl bij de partners der Ver. Staten de neiging toe neemt om zich met communistisch Chi na op een min of meer reële basis te ver staan, zoals o.a. blijkt uit het feit dat nu ook de Scandinavische landen zich ver klaard hebben voor toelating van Pe king tot de Ver. Naties. Als dit laatste het geval is, is het kennelijk de bedoe ling der rode Chinezen het meningsver schil tussen de Westelijke landen aan te wakkeren. Het kan zijn dat ook de Rus sen op hetzelfde uit waren toen zij in de Japanse Zee een Amerikaans marine- vliegtuig neerschoten. De Amerikaanse regering is ten deze uiterst gevoelig, niet het minst omdat de Congresverkiezingen voor de deur staan. Zij wil dan ook dit incident voor de Veiligheidsraad brengen en de leider van de republikeinse fractie in de Amerikaanse Senaat, senator Knowland heeft zelfs bij president Eisen hower er op aangedrongen de diploma tieke betrekkingen met Moskou te ver breken. De beide genoemde gebeurtenis sen hebben niet alleen de spanning tus sen Amerika enerzijds en Rusland en rood China anderzijds doen toenemen doch ook tussen Amerika en zijn part ners, die geneigd zijn de zaken in Azië minder op de spits te drijven dan Was hington. Dit laatste nu kon Peking en Moskou niet onwelkom zijn op het mo ment dat op de Philippijnen de cc-nfe- voor ze- bereikt er een tweede Navo zal ontstaan, moest de straffe houding van de Ameri kanen jegens rood China en Rusland, de andere landen daar tegenwoordig tot zekere voorzichtigheid manen, omdat zij niet in een oorlog tussen de kolossen wensen te worden meegesleept. knaap voor veel te weinig geld enkele van z’n biggen wenste, gaf ie geen rede voering weg zoals anders maar hij zei eenvoudig „Ie kunt ze nemen of niet nemen!" ja hij zei nog meer maar dat bleef in z’n gorgel hangen. Hij stond rechtop in één der hokken en de biggen krioelden over z’n klompen en behaf- felden z’n broek. „Fijn, de baas is boos”, knorden ze. Ja, hij was boos, geen draad handel. De export van lammeren draait op volle toeren. en de schilders, u weet wel de mannen die met gevoel rode, zwarte en groene stippen op lijven en tussen de oren plaatsen, jagen en drijven ze naar de verzamelhokken. Benardus voorop met een lam half op z’n schoot vanwege de volgzaamheid der anderen. Twee heren met wandelstokken vraagt ie even op zij te gaan maar hij doet dit op z’n eigen manier. „Siene de heren wel hoedat wy peze mutte om die verdingen deur de loopgangen te drieven?” „Ja vriend, dat zien we”, lacht de ene. „Dan wu ’k wel dat jimme un paar- hondert meter ut kuieren gongen jimme fursperre hier de weg!” En hier is de melding: 1633 stuks. 40 melk en kalfkoeien f 480f 975, traag, kwaliteit prijshoudend. 53 vette koeien f 1-72f 2.32, f 2.33f 2.79 geslacht, prima zijn, laat er maar zo nu en iemand achter z’n beesten staan, dan heeft hij geen tijd voor praatjes, dan lééft ie, en denkt aan Sneek noch aan Leeuwarden. Ergens op de wolveemarkt staan twee van de knapen, kooplui, met stokken, lange kielen, en een sigaar (in de mond) De rechtse legt heel behoedzaam z’n arm om de ander z’n leest, een leest tussen haakjes om er een huis op te zetten. En hij begint een gesprek, vloeiend, vleiend: „En hoe is ’t mei lis lytse Toete? (lytse Toete steekt een kop boven hem uit). Het antwoord is dan ook zoals te ver wachten was. „Moast my fan ’e hüd öf- bliuwe krielhoanne, oars sil ’k dy de stok yn ’e nekke lizze!” Even later zaten ze druk in de handel, zes schapen plus twee rammen. Lytse Toete heide de rijksdaal- ders in de leestlegger z’n hand dat de vonken er uit vlogen, maar die gaf geen krimp, hij wou het volle pond, de han del ging niet door. De ou-baas biggekoopman had er van daag niet veel zinnigheid in. Zijn gezicht stond op zware storm en toen een jonge De zwartjes ondergaan direct de vuur doop, omdat de kampioen van vorig sei zoen, i.c. Bergum, aan de Noorderhoek zijn opwachting komt maken. Wij zijn benieuwd hoe de Boys het er zullen af brengen. W.Z.S. start met de uitwedstrijd tegen Rood Geel, vorig seizoen één van de vele kampioenscandidaten in de derde klas. Van de huidige vorm der Leeuwarders is nog niets bekend, zodat ook hier afwach ten de boodschap is. In deze afdeling vraagt verder het buurtduel OlyphiaSteenwij k speciale aandacht verhoogt Uw werklust Verkwikt en verfrist .™*'rtertDet Het geschenk van leden aan het jubile rend F.R.S., de bronzen koe, staat sinds Maandag op het Zuiderplein te Leeu- worden. Het bronzen beeld, dat een voorbeeld stamboekkoe op 1% maal de ware grootte uitbeeldt is vervaardigd door de beeld houwer G. J. Adema te Leeuwarden. Na dat namens het comité, dat dit geschenk aanbood de heer A. N. Wassenaar had gesproken, onthulde de nestor van de Friese veefokkers, de 86-jarige heer Joh. v. d. Burg het beeld. Terwijl honderden belangstellenden om de bronzen koe stonden geschaard werd het Friese volks lied gezongen. De voorzitter van het Friesche rundveestamboek de heer J. N, Wassenaar sprak een woord van harte lijke dank.' Een groot aantal personen onder wie vele autoriteiten, heeft daarna op een re ceptie het bestuur van het stamboek ge lukgewenst. Er werd o.m. gesproken door de Commissaris der Koningin, die na mens het provinciaal bestuur een zilve ren beker aanbood, welke zal worden uitgeloofd voor de kampioenstier op de jubileumkeuring. Voorts deelde hij mede, dat het de Koningin heeft behaagd de vice-voorzitter van het stamboek, de heer J. J. Sikma uit Rauwerd te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau en de oud-inspecteur van het stamboek, de heer J. v. d. Weide de ermedaille in goud verbonden aan de orde van Oranje Nas sau toe te kennen. Talrijke sprekers voerden nog het woord en vele geschenken werden aange- Doden, de voorzitter van de Friese C.B, T.B. de heer H. M. Gerbrandij kwam o.a. met een wisselbeker voor de reserve- Kampioenstieren. Engeltje Kaspersma, 27 jr.; Pieter Wagenmakers, 29 jr. en Anna Elzenga 29 jr.; Yntze Leeninga, 23 jr. en Adri ana Catharina Postel, 18 jr.; Carl Friedrich Johann Wempe, 23 jr. en Sjoerdtje Faber, 22 jr.; Hielke Weem- hoff, 26 jr. en Johanna Wilhelmina Meijer, 28 jr. Overleden: Antje Bartsma, 7 jr.; Bauke van der Werft, 68 jr., echtgen. van Geertruid Labordus. rentie over een verdedigingspact Z.O.-Azië bijeen was. Hoewel daar in kere mate overeenstemming werd, maar niet in die omvang dat tweede Navo zal ontstaan, straffe houding van de

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 5