Kindehe-n, Goede kansen voor Sneker 2e klassers bpko f 0.75 Kijk niet op een kopje! Keuring van ,,’t Heale Bislach” KANTONGERECHTJ Carillon op Na rust benutte Balk de kansen De achterhoede van Heeg sleepte de overwinning uit het vuur Demonstratie van Oliehaardkachels Laadbak rukte jongen arm af Heeg 2 veel sterker dan IJ.V.C. 2 Oudega 2 won eveneens Geen doelpunten in Ijlst Nieuwe liedjes Prinses overtrad verkeers regels Afd. Friesland K.N.V.B. vergaderde VAN DER PLAATS BOLSWARD 1WEEDE BLAD VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1954 per 125 gram Vers uit de koffiebranderijen van Van dér Plaats - Bolsward „SNEEKER NIEUWSBLAD” Drink „MEK.O Bioscoopnieuws Burenruzie. Daar Misbruik van vertrouwen. SNEEK Advertentie L.M. Familietwist. Advertentie i.M. Oude bekenden menen maar te der IJVC-voorwaartsen werd hem tasGRC. In de eerste staat voor Oos- terparkers al veel op het spel, want bij een nederlaag raken ze lelijk achterop. Wat is De Kool van plan? BOLSWARD' LEMMER gelukkiger van kan worden echte dierenvriend is. is Dit Een verschrikkelijk ongeluk overkwam Dinsdagmorgen de twaalfjarige scholier H. V. uit Huizen. Toen de jongen naast een vriendje op de fiets naar school reed, kwam hij een vrachtauto tegemoet, waar van de bestuurder V. naar links uithaalde om een stilstaande auto te passeren. De vrachtauto, die een flinke snelheid had, raakte bij deze manoeuvre met de ach terkant de jongen, waarbij een pen van de laadbak zich in diens linkerarm boorde en deze afrukte. De jongen werd naar het Diaconessenziekenhuis te Naar den overgebracht. (Alg. Dagblad) Oudega 2 had Woudsend op bezoek. Onze reserves spanden zich terdege in, wat met een verdiende 30 zege werd beloond. J. Reijenga nam twee goals voor zijn rekening, W. de Jong scoorde de derde. in het krijt stond. De laatste hield zich ook niet stil en het gevolg was: beide een proces verbaal wegens het verstoren van de nachtrust. Het was mijn schuld niet, beweerde de oudste verdachte. Maar als ze tegen mij beginnen begin ik terug. Maar U is de oudste en had daarom wijzer moeten zijn, betoogde mr. Wes- terink. Maar dat maakte weinig indruk op v. d. W., die, naar hij zei, maar één flesje bier had gedronken. Maar U Is toch oud en wijs genoeg om te beseffen dat U midden in de nacht maar niet mag beginnen te schreeuwen, vermaande de Ambtenaar, die daarna de jongste verdachte geducht de les las. Als jij boete krijgt moeten je vrouw en kinderen er onder lijden. Want jij zult er je biertje en sigaretje wel niet om laten staan, zei hij. Maar omdat ik mede lijden met je gezin heb wil ik niet te veel tegen je requireren. Maar denk er om: dit is geen slap gepraat. Ik geef je nog één kans, maar de tweede keer niet weer. Dan ben ik hard. Vier gulden of 2 dagen voor F. en tien gulden of 4 dagen tegen v. d. W. was zijn eis. Dat stond v. d. W. maar slecht aan. Waarom ik tien gulden en hij maar vier? Omdat U de oudste bent, antwoordde de Kantonrechter. Maar dat neem ik niet, repliceerde verd. heftig. U hebt niets te nemen, besliste mr. W. Ik moet eerst uitspraak d' .n en veroordeel U beiden conform de eis. Kan ik hiertegen in hoger beroep gaan? was v.d. W.’s wederwoord. Ja zeker, antwoordde de Ambtenaar. „Waar moet ik dan heen?” „Naar Den Haag Een overwegend sterker Heeg maak te korte metten met IJVC. In de eerste helft was het al 50, door doelpunten van de Jong (2), Walinga en Albada(2). Na de rust ging het wat kalmer toe en moest ook de Heger doelman in actie komen. Een onverwacht schot.van een ma, Oosterend en G. Tj. Bouma, Abbega. Afstammelingen stieren: IA De Ver- machtig (51), maar daarna brachten wachting; 1B Dijken Hiltje’s Verwach- de Jong en Attema de eindstand op 71. ting; 3. Smits 23. van de lucht zijn en de danserij op het riskante koord der moraal slechts moge lijk is dank zij de veronderstelde aan wezigheid van dit strakke koord. Natuur lijk is het geen kinderkost, maar de Fransen weten zo’n blijspel met veel esprit op te voeren. De regie gaf Fernan- del volkomen vrij spel, van welke vrij heid hij dan ook volop gebruik maakte. FernandelCamillo is er zeer bezadigd bij, maar ook van deze rol wist Fernan del veel te maken en in elk geval bewees hij ook met deze film weer volkomen, dat hij tot de beste Franse acteurs behoort. „Lichten maar uut!”, riep één van de kinderen Dinsdagmorgen opgewonden in Amicitia, en alle vrienden en vriendin nen zaten te popelen van verlangen naar de film die de Vereniging voor Dieren bescherming hen zou laten zien. Zo’n zaal vol roerig grut toe te spreken is geen gemakkelijke opgave, en toch ge lukte het de heer Nieuwenhuisen var Den Haag, directeur* van de vereniging, hen volkomen geboeid te houden met zijn kernachtige en bezielde inleiding tot de films. Waarschijnlijk voelden de kinde- Het botert niet tussen de 46-jarige scharenslijper J. v. d. W. er zijn 22- jarige schoonzoon L. F., beiden alhier, en op zekere nacht kwam het tot een uitbarsting toen beiden een glaasje op hadden en schoonpapa de man van zijn dochter er op luidruchtige wijze aan her innerde dat hij nog voor een riks bij hem Waar niet verkrijgbaar, voor inlichtingen te schrijven naar van der Plaats - Bolsward Woudsend trof het niet met haar eerste competitiewedstrijd. Ze moest met drie invallers starten wegens ziekte en militaire dienst. Toch pakte ze goed aan en na een half uur werd een mooie voor zet van links benut, 10. Balk maakte echter nog voor de rust gelijk. Daarna was het een gelijk opgaande strijd. Bei de ploegen kregen mooie kansen, maar die werden alleen door de gasten benut, waardoor het einde kwam met een 13 overwinning voor Balk. De 50-jarige grondwerker S. H. te Joure had op het werk zo veel gehoord over grote vangsten met een aalreep, dat hij het, toen hij vacantie kreeg, ook wel veer eens wilde proberen. Weer, want vroeger had hij het ook menig keer gedaan. Maar toen mocht het en nu niet meer. Toen de politie hem dan ook met dit verboden vistuig snapte, was hij er bij, hoewel hij er nog niet mee ge vist had. Maar dat kwam omdat de pachter van het viswater toevallig te dicht in de buurt was. De Ambtenaar was boos. Dit gewoon diefstal, concludeerde hij. hangt mü de keel uit. Over 14 dagen staat er al weer een voor tere<*it, en daarom zal ik van nu af aan streng tegen deze stropers optreden. H. was de eerste die dit ondervond, want de Kan tonrechter veroordeelde hem tot f 40. of 15 dagen plus verbeurdverklaring van de reep alsmede ontzegging van de bevoegdheid te vissen krachtens consent of acte voor de tijd van een half jaar. De eis was f 50.of 25 dagen plus verb.verkl. en ontzegging voor twee jaar. De Firma Gebr. Geertjes te Beilen de monstreerde Dinsdagmiddag en Dinsdag avond in de bovenzaal van Café-Rest. Leeuwen met Oliehaardkachels van de Haardenfabriek en Ijzergieterij Becht en Dyserinck te Weesperkarspel, voor wel ke n.v. deze firma als hoofddealer op treedt Getoond werden hier de nieuwste mo dellen, zowel met hete luchtcirculatie als met stralingswarmte en wel in de vol gende variaties: haardmodel voor salons haardkachelmodel met kookgelegenheid voor huiskamers, rondmodel voor ate liers, werkplaatsen en café’s en een groot model voor woonkeukens e.d. Deze laat ste is nl. uitgevoerd met een grote boven plaat welke in z’n geheel voor koken gebruikt kan worden. Voorts levert deze fabriek nog industriekachels voor scho len, cantines e.d. Verschillende modellen zijn voorzien van een vaste of een losse tank, rnderen alleen met een vast aangebouwd clie- reservoir. De losse tanks kunnen naast of achter de kachel geplaatst worden, maar ook in een ander vertrek, terwijl even eens aansluiting op een tank of vat bui tenshuis mogelijk is. Het model met hetelucht-circulatie, dat brandend gedemonstreerd werd, ver spreidde in de gehele zaal een aangena me warmte en uiteraard bestond hiervoor bij de vele bezoekers ook de grootste be langstelling. Al deze kachels worden gestookt met gasolie, huisbrandolie, stookolie of petro leum, en kunnen ook via de plaatselijke erkende handelaren geleverd worden. „Dat lijkt nergens naar. Je hebt je schuldig gemaakt aan misbruik van ver trouwen. Je hebt een smet op de Nat. Reserve geworpen”. Deze ernstige be schuldigingen hoorde de 24-jarige J. V. uit Oudemirdum zich van achter de groene tafel toevoegen, omdat hij met een stengun, dat hij als lid van genoemd Instil - bare oude Duitse patronen waarmee hij (zon- IJLST. De competitie werd Zaterdag middag alhier ingezet met een wedstrijd tussen IJVC I en Oeverzwaluwen I van Koudum. Beide clubs waren tegen elkaar opgewassen. Geen van beide mocht het gelukken een doelpunt te scoren, zodat de wedstrijd met een blanke score ein digde. De komende Zondag zijn de rollen om gedraaid. Deze keer speelt LSC thuis en moet Sneek er op uit. De blauwwitten krijgen in het Zuidersportpark visite van Friesland, dat de competitie begon met een 62 nederlaag tegen Frisia. LSC’s start daarentegen was zeer be hoorlijk en daarom verwachten we dat de schaal ten gunste van onze stadge noten zal doorslaan. Sneek moet o.i. bij Helpman op meer tegenstand rekenen dan vorige Zondag. Deze Groninger club is niet voor de poes. Vorig seizoen behaalde zij goede resultaten en zij zette de nieuwe com petitie in met een zeer verdienstelijke zege op Zwaagwesteinde. Toch geloven we dat de grotere routine van Sneek de doorslag zal geven. Interessante krachtmetingen zijn voorts FrisiaOosterparkers en Veloci- Het achtertrio van Heeg met l.back Attema aan 't hoofd, heeft de strijd te gen de Heracliden in ’t laatste halfuur gewonnen. Heeg was zo fortuinlijk de eerste vijf minuten tegen negen man te moeten spelen, wat ze ook prompt be nutte. R.buiten v. d. Tol gaf een afge meten voorzet naar de vrij staande 1.- binnen Jorritsma, die hard inschoot, 01. De gastheren waren daarna volle dig en sterker. Ze kwamen herhaalde lijk gevaarlijk voor het Heeg-doel, maar tot schieten kwam het weinig. Hun spel was voor doel te kort. Toch werd de stand gelijk door l.binnen J. Vink. Doel man Douma stond wel op de juiste plaats maar r.back Zijlstra probeerde de bal ook te keren, waardoor deze van rich ting veranderde en in de andere hoek terecht kwam. Door dit doelpunt kregen de blauwhemden nog meer moed, maar het succes kwam weer voor Heeg, toen midvoor Lemstra na een goede combi natie tussen r.buiten v. d. Tol en r.bin- nen v. d. Fol een uitstekend doelpunt scoorde, 12. Na de rust was het spel- beeld anders. De Heger middenlinie kreeg beter vat op ’t spel van de tegen standers. Aan beide kanten werd goed gevoetbald, maar de doelpunten waren duur. Wel kreeg l.buiten Zijlstra de kans de score voor Heeg op te voeren toen hij plotseling een bal kreeg toege speeld van v. d Tol, en alleen voor doel man v. Warners kwam, maar hij schoot hard naast. In ’t laatste kwartier steeg de spanning ten top. De Heracliden gooi den alles op de aanval om een gelijk spel te bereiken, waar tegenover Heeg taai verdedigde. Tien minuten voor het einde evenwel sneed l.binnen Jorritsma plotseling door de vijandelijke verdedi ging heen, maar toen hij alleen voor ’t doel gekomen was werd hij door l.back v. Lijk ten val gebracht. De strafschop die Heeg daarvoor kreeg wercPechter niet benut. Zijlstra schoot de bal hoog over. Deze teleurstelling voor Heeg gaf de thuisclub, die bovendien door het pu bliek luide werd aangemoedigd, nog meer moed. Maar hoe ze ’t ook pro beerden, de Heger achterhoede bleef de baas en sleepte daardoor een zwaar be vochten overwinning uit het vuur. Onze stadsbeiaardier de 1. 3aP Bergen is bezig nieuwe liederen --1 uur: „In het Maandag werd op de Veemarkt alhier een keuring gehouden van afstammelin gen der stieren van de vereniging met K.I. ,,’t Heale Bislach” alhier. De jury, bestaande uit de heren I. H. Boersma, Hartwerd, F. A. Bijlsma, Jel- sum, N. v. d. Burg, Jelsum en Sj. Zwaag- stra, Oldeboorn, kende de volgende prij zen toe: Melkerieren: IA en kampioene Siepe van A. H. Twijnstra, Nijland; 1B IJmkje 5 van G. Tj. Bouma, Abbega; 2A Grietje A 24 van S. A. Breeuwsma, Nijland; 2. Grietje 3 van Sj. Bootsma, Óppenhuizen; Hiltje 19 van G. Tj. Bouma, Abbega; letje 20 van M. U. de Jong, Scharnegou- tum; 3. Reintje 18 van KI. Miedema, Heeg; Zwarte Emma van J. Landman, Sneek; Johanna van K. Semplonius, Goëngamieden. Overlopers (drachtig): 2. Lieske van S. Tamsma, Oosthem; 3. Janke 6 van dez. Hokkelingen, geb. vóór 1 Febr. 1953: 2. Grietje A 25 van S. A. Breeuwsma vn.; 3. Zwartkop 6 van M. U. de Jong vn. Hokkelingen, geb. na 31 Jan. 1953: IA en kampioene Zwartpoot Afke van D. P. Cnossen, Nijland; 1B Wijke 17 van D. J. v. d. Meer, Scharnegoutum; IC Juweeltje 24 van Joh. Wiarda, Rauwerd; 2. Julia De veehouders W. de H. en D. H. W. te St. Nicolaasga zijn ook al geen vrienden van elkaar. Volgens W. loopt het vee van zijn buurman herhaaldelijk in zijn land, maar, zei hij, ik jaag de dieren altijd over de weg naar zijn eigen land terug. Maar altijd gebeurde dat blijkbaar toch niet, want hij stond nu terecht om dat hij buurmans vee alleen maar op de weg gejaagd had, een gevaarlijke han deling, volgens de Ambtenaar. Daar kunnen ongelukken van komen. Hij achtte echter beiden schuldig en eiste tegen de H. 2 x f 20.subs. 2 x 10 dagen (het moet maar eens afgelopen zijn) en tegen W. 2 x f 5.subs 2 x 2 d. De Kantonrechter bevestigde deze eis tegen W., maar veroordeelde de H. tot 2 x f 15.subs. 2x6 dagen. Maar als ze nu weer op mijn terrein komen, wat moet ik dan doen? vroeg W. Dan vangt U ze maar en zet ze maar vast aan een boom, was mr. Niemeijers bescheid. De bierglazen vlogen door de zaal van Hotel Jans te Rijs toen daar op een Zondagavond een troepje luidruchtige jongemannen bijelkaar zat. Ook werd er met Frico gemorst, zodat het er volgens de verklaringen van de getuigen een beesteboel was. Romke R. uit Koudum gaf toe dat hij met bier gegooid had, maar zijn maat en dorpsgenoot Jacob S. bleef pertinent ontkennen. Dat deed hrj 14 dagen ge leden ook al en daarom werd de zaak toen aangehouden om de verbalisant ook persoonlijk te kunnen horen. Deze bleef bij zijn verklaring, maar S. „kon er zich toen niets meer van herinneren”. Zo zeker als eerst was hij pp dat mo ment dus al niet meer. Dit was niet geestig meer. Alleen maar laf. Jullie hebt daar de beest uit gehangen, riep d,e Ambtenaar van het O.M., mr. Niemeijer, de beide ver dachten toe. Nu zeg je wel dat je het niet gedaan hebt, maar dan hebben al die anderen die verklaarden dat ze je zagen gooien zeker gelogen en heeft Haitsma meineed gepleegd. Ik kan wel een grap verdragen, maar voor jullie heb ik geen greintje respekt. Het is jammer dat hier geen gevangenisstraf op staat. Hij drukte R. daarna ernstig op het hart nipt met personen als S. om te gaan en requireerde tenslotte tegen S. f 30.subs. 12 dagen en tegen R. f 15. of 6 dgn. Bovendien stelde hij de waam. Kantonrechter mr Westerink nog voor hen resp. f 17.50 en f 7.50 te laten beta len aan de heer Jans als vergoeding voor de door hem geleden schade, die vol gens zijn mededeling nog veel groter is dan f 25. „Ik weet niet waarvoor ik die schade moet betalen”, verweerde R. zich. „Ik heb niets stuk gemaakt.” „Dan trekken jullie de anderen maar aan de jas. Jullie weten zelf wel wie met Frico hebben gemorst”, antwoordde de Ambtenaar. Mr. Westerink bracht R. het onbe hoorlijke van zijn gedrag nogmaals on der het oog. Daar moet je nu de gevol gen van dragen, zei hij. S. gaf toe dat Jans zeker wel f 25.schade heeft, maar hoe komt het nu met Durk v. d. V.? vroeg hij. Die was er ook bij. „Die komt voor de Krijgsraad”, zei de Kan tonrechter, die beide verdachten daarna conform de eis veroordeelde. Een kans voor Nijland. Hoewel van de sterkte der 4e klas- ploegen nog weinig bekend is, we toch dat Nijland op eigen veld een kansje maakt tegen QVC. Delfstrahui- zen is wellicht sterker dan VVT, maar van WorkumSurhuisterveen valt wei nig te zeggen, omdat het de eerste wed strijd van de gasten isr Scharnegoutum; Klaske Brouwer, Uitwellingerga. Stierkalveren, geb. voor 1 Febr. ’54: 3. Johannes van W. Kooistra, Rauwerd. Stierkalveren, geb. na 31 Jan. ’54: 2. Kees van Sj. Bootsma vn. Bedrijfsgroepen koe- en stierkalveren. (min. i/5 deel van ’t aantal melkkoeien): IA Collectie van A. A. Bakker, Nijland; IB A. H. Twijnstra, Nijland; 1 Collecties van D. J. v. d. Meer, Scharnegoutum en D. P. Cnossen, Nijland; 2. collecties van Sj. Bootsma, Oppenhuizen en J. Wiarda, Rauwerd; 3. collecties van P. S. Bonne- In de derde klas van de Zaterdagmid- dagcompetitie komen twee oude rivalen tegenover elkaar. Aan de Noorderhoek krijgt O.N.S. nl. bezoek van Blauw Wit ’34. Beide ploegen zijn met een 21 overwinning gestart, zodat dit duel zeer spannend belooft te worden. Ook Heeg ACV kan interessant worden, omdat ook deze clubs met een zege zijn be gonnen. Vooral de Assenaren staken uitstekend van wal, zodat de komende strijd niet eenvoudig wordt voor de thuis club. De Leeuw. Zwaluwen begonnen slecht en daarom zal de thuiswedstrijd tegen De Heracliden misschien een dui delijker beeld van de kracht der Zwa luwen geven. Een overwinning op de eerste compe- titiedag zegt doorgaans niet zo veel, maar de 60 zege van De Kooi op het toch heus niet zwakke Harlingen wekt toch de verwachting, dat de Jousters dit seizoen een behoorlijke ploeg hebben. In ieder geval betekent ze een waarschu wing voor WZS, dat Zondag als gast heer van de geelzwarten optreedt. Black Boys ontmoet een oude beken de uit de 2e klas. De zwartjes gaan naar MSC, dat vorige week met 30 van GAVC verloor. Hieruit zou men kunnen afleiden, dat de withemden niet zo sterk zijn, maar toch blijft oppassen de boodschap. Als Bergum de schok van de nederlaag tegen Black Boys te boven is, kan het van Rood Geel win nen en ook Harlingen heeft de kans zich te rehabiliteren ten koste van Olyphia. Prinses Sibylle van Zweden, de moeder van kroonprins Carl Gustaaf, is door een rechtbank op het eiland Geland veroor deeld tot een boete van 1500 kronen, om dat zij met haar auto een overweg was overgestoken, hoewel het signaal op on veilig stond. De prinses was op weg naar de kerk, waar haar dochter, prinses Desi ree, bevestigd zou worden. Zij probeerde, de veerboot naar het vasteland nog te nalen. De advocaat van de prinses heeft' namens zijn cliënte'het strafbare feit toe gegeven. Hij zei echter, dat het incident erg overdreven was. heer Flucie B-o OD het carillon te zetten. Heel uu;; „L. Woud” (Hoe schoon klinkt ons zingen. half uur: Zangerslied (Was muziek en’ In hotel Amicitia te Leeuwarden kwam Zaterdagmiddag de afdeling Friesland van de K.N.V.B. in jaarvergadering bij een, onder leiding van de heer S. de Wolf uit Sneek, die in zijn openingswoord zeide, dat over de gebeurtenissen van de jongste tijd uren vol zouden zijn te pra ten. Een principe werd onder drang der omstandigheden overboord geworpen en het semi-professionalisme drong in de bond binnen. Dit besluit is niet vanzelf zo maar ge komen en kwam ook niet gemakkelijk ter wereld. Zo lang er gevoetbald wordt, zijn er duizenden geweest, die zich vele opofferingen hebben getroost om het spelpeil op te voeren en om zich de licha melijke opvoeding van de jeugd aan te trekken. De overgang bevindt zich nu nog in een beginstadium, maar niemand kan zeggen hoe de zaak zich zal ont wikkelen. In Friesland is dit vraagstuk niet zo brandend geweest, als elders in het land, maar of de situatie van thans de remedie zal zijn, valt te betwijfelen. De voorzitter deed daarom een beroep op de clubbestu ren zich nog meer dan voorheen de be langen van de jeugd aan te trekken, al dus meldt Ons Noorden. Blijkens het jaarverslag was het aan tal leden van 12610 tot 12734 gestegen het aantal verenigingen gedaald van 133 op 130. Het voordelig saldo beliep ruim ƒ600. Het bestuur kwam met het voorstel de contributieverhoging ook voor het ko mende seizoen te doen gelden. Een viertal verenigingen wilde de aangesloten clubs een heffing van 2 pro-, cent doen betalen van alle entree-gelden, maar dit stuitte af op de bepalingen van de K.N.V.B. De aftredende bestuursleden de heren S. de Wolf, J. Schievink en D. Zeilstra, werden herkozen, evenals de aftredende leden van de commissie van beroep, de heren K. Greben, J. Mes, J. C. Snijder en E. van Zuylen. Leida van D. P. Cnossen vn.; Baukje 6 van K. Semplonius vn.; 3. Mintje 7 van W. Kooistra, Rauwerd; Hennie 9 van G. Tj. Bouma vn.; Ruurdtje 16 van dez.; Annie 6 van D. J. v. d. Meer vn.; Bontje Leida Verwachting A van D. P. Cnos- sen vn. Koekalveren, geb. na 30 Sept. 1953 tot 1 Jan. 1954: IA Sikkema’s Leida van D. Cnossen, Nijland; IB Dora 27 van Joh. Wiarda vn.; IC Bertha 25 van Sj. Boot sma vn.; 2. Mona Lisa van S. D. Bakker, Nijland; 3. Pauline van dez. Koekalveren, geb. na 31 Dec. ’53 tot 20 Febr. ’54: IA en kampioene Hiltje’s Oda van D. P. Cnossen vn.; IB van der Hak 54 van A. A. Bakker, Nijland; IC Gea van A. Twijnstra, Nijland; 2. Leeuwarder 3 van Joh. Wiarda vn.; Juweeltje 25 van dez.; Doetje 7 van Sj. Bootsma vn.; 3. Hannie 10 van G. Bouma, Abbega; IJm kje 7 van dez.; Ge Tini van A. Twijn stra vn.; Tutje van J. Landman vn.; Re nata Oda van D. P. Cnossen vn.; Beatrix Leida van dez. Koekalveren, geb. 19 Febr. ’54 tot 1 April ’54: IA Juweeltje 26 van Joh. Wi arda vn.; 1B Juweeltje 27 van dez.; IC Carla van A. Twijnstra vn.; 1D Leida’s Hiltje D van D. Cnossen, Nijland; 2. Griet 51 van A. A. Bakker, Nijland; Jo hanna 4 van K. Semplonius vn.; Reintje 20 van KI. Miedema, Heeg; Wijke 19 van D. v. d. Meer vn.; 3. Alida’s Rooske van A. Twijnstra vn.; Ruurdtje 19 van G? Bouma vn.; Grietje van J. Landman vn. Koekalveren, geb. na 31 Maart 1954: 2. Wietske 9 en Alderina van Sj. Bootsma vn.; 3. Bontje 4 van A. en A. de Jong, 9 van J. H. ren de waarachtige kinder- en dieren liefde in deze man, die in Den Haag 1500 Haagse Jonge Dierenvrienden om zich neen weet te verzamelen om ze te le ren.... Ja, wat te leren? Van dieren te houden? Welnee, dat is niet nodig. Elk kind houdt van dieren. Zie maar eens hoe de handen van deze Sneker school kinderen omhoog vliegen als de heer Nieuwenhuisen vraagt wie van dieren houdt. Maar hand opsteken is niet vol doende, handen uit je mouwen en het dier helpen, dat is het wat er van je ge vraagd Wórdt, zegt de heer Nieuwenhui- sep.,.H.et dier helpen, dat wil hij de Haagse jonge dierenvrienden leren en ook de schoolkinderen die hij bij de films Komt toespreken. Gevoelig en ook geestig vertelt hij over kinderen en dieren en de kinderen in de zaal leven met uitroepen, applaus en zelfs spreekkoren mee nog voor er op het witte doek iets te zien is! Applaus kreeg de mededeling dat Fries land aan de top van de dierenbescher- mende provincies staat, afkeurend ge mompel was bestemd voor sommige boe ren die de paarden de staarten afhakken. Dat de grootste dierenvriendin van ons land de Koningin is, werd niet hardop geraden, alleen één meisje fluisterde het zachtjes, maar in spreekkoor werden de woorden die zij voor de Nederlandse jeugd meegaf herhaald: Eerbied voor alles wat leeft en groeit. Wat een stemming in een zaal vol kin deren na zo’n toespraak van een man die de gave moet bezitten alles wat goed is te wekken in zo’n Nederlandse onnaden kende kwajongen die z’n konijn aan de oren optilt en het hok niet schoonmaakt. Nu kunnen ze zeker met een open oog en hart kijken naar de films, waarvan de ene gekleurde natuuropnamen toont en de andere, ongekleurde, tot de harten sprak door de vele beelden van dieren in nood, die door mensen geholpen wor den. Maar eerst waren er dan nog su blieme beelden van de prinsesjes met haar dieren. De kleine Marijke met Berry, de grote St Bernard, die wat „zeningach- tig” was volgens het vrouwtje, wekte grote vertedering. Daarna de film van het drukke verkeer in Den Haag, waar menige loslopende hond het slachtoffer van wordt. Hoe een gewond dier gehol pen wordt door een flinke jonge dieren vriend, een dierenarts, hoe het gehaald wordt door de ambulance en gebracht wordt naar de polikliniek voor dieren dat alles werd met intens meeleven ge volgd door de kinderen. Kettinghonden kennen wij in Friesland bijna niet, maar op de Veluwe zijn ze te vinden en de camera zocht ze op om hun beklagenswaardige levens aan de kinde ren te laten zien. Een jonge dierenvriend zocht ze ook op en hij verloste in één vacantieweek 16 honden van de ver schrikkelijke ketting! Zulke beelden moeten wel tot kinderen spreken en als er dan nog zo góéd bij verteld wordt als de heer Nieuwenhuisen deed, is dit zeker een stuk werk van grote opvoedkundige betekenis. De gekleurde film was een prachtige natuurfilm, met een voor kinderen zeer aantrekkelijke achtervolging van een clandestiene eierraper door politieman nen. De heer Jan Ivangh gaf de toelich ting bij deze film die zeldzaam mooie beelden liet zien van water- en weide vogels. De Ned. Ver. tot bescherming van die ren heeft met het organiseren van deze filmvoorstellingen, ’s morgens en ’s mid dags was Amicitia volledig bezet, een goed werk verricht. In het belang van het weerloze dier, maar ook in het be- maaj t een der acte) wilde jagen in beslag werden genomen. Verdachte gaf het feit toe. Hij heeft er veel spijt van, maar hij was opge wonden geweest. De Ambt, vond dat echter geen reden om dan maar met een stengun op pad te gaan en eiste f 40. of 20 dagen plus verbeurdverklaring van de patronen. Verdachte vond dat wel wat veel, om dat hij bij zijn vader op de boerderij werkt en wekelijks maar een rijksdaal- der zakgeld krijgt. Dan moet je spaarbankboekje er maar aan geloven, zei de Kantonrechter, die er echter rekening mee wilde houden dat V. ook nog wel door de Nat. Reser ve gestraft zal worden. Daarom maak te hij er f 30.of 15 dagen van plus verb.verklaring. goed werk verricht. In het belang lal}g van het kind, dat er alleen r als het Met ,,Mekp’’ kunt U koffie drinken zonder Uw hoofd te breken over de kosten. De kwaliteit van dit product is zoals U gewend bent van een gerenommeerd bedrijf als Van der Plaats. Een pittig product; smakelijk, geurig! De schoonheidsspecialist. Wie „De Schoonheidsspecialist” serieus neemt, zal meermalen het wijze hoofd schudden. Maar dan vergeet men met een comedie te doen te hebben, waarin de veronderstellingen, misverstanden, toe- En mag ik hem dan proces-verbaal maken? Nee, dat doet de politie. Dan belt U die maar op, antwoordde de Rechter geduldig. „Dan is ie hier gauw weer”, verzeker de W. Strenge straffen voor stropen met een aalreep. A O *■-*

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 5