Fan de IVOROL Elke tand een brillant Hu VevUöcn Oxfbrö - I ,|9SNITSER FEMERK BUITENLANDS OVERZICHT hWaarom lijden? J y Waarom nog langer fa hoofd- of kiespijn. "zenuw- of rheumatische pijnen verduren, terwijl er Witte wk Kruispoeders zijn, die direct ff, en afdoende helpen? Zorg ervoor, dat U ze altijd in huis heeft! Ze zijn on schadelijk voor de maag Wat zeg je van mijn S. en O. vergaderde "WITTE regenjas? VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1954 „SNEEKER NIEUWSBLAD" DERDE BLAD Beatrix-oord Plantententoonstelling „Floralia” te Heeg Ned. Herv. Vrouwenver. r Slotavond W elpencompetitie op scho’t Steek gunstig af - steek U in Heren- en Jongen skleding 'n Vlotte jas, hé? Behagelijk in ’t dragen een jas, die zich niet voelen laat. Hij past precies: goed van lengte, royaal in de rug en de kraag valt prachtig, Jb - ik ben echt geslaagd. Maar hoe kan 't ook anders - ’t is een Oxford Concert Stedelijk Muziekcorps Kerknieuws e beam oan maakte uitstapje Auto tsjin Tj. Wassenaar was goed Gaat het pact van Brussel herleven of Drogist van Advertentie l.M. Omstreken” hield en Advertentie l.M. 9—16 van Tjerk Kramer, 69 jr., Advertentie l.M. A. f. S. 9 deren. Om ongeveer half tien keerde het gezelschap behouden en hoogst voldaan in Goënga terug. HJxforb Inderdaad - daar is alles mee gezegd. Gemaakt voor het doel. Vandaar het logische Raglanmodel met steekzakken en verdekte sluiting. Zuiver wollen gabardinegeïmpreg neerd. Een echte weer- en- windjas. Uw trouwste metgezel in alle seizoenen. SNEEK. Aan de kaatswedstrijd de zer dagen onder de leden der kaats- ver. Sneek gehouden, werd door 7 parturen van 3 spelers deelgenomen. Ie pr. Tj. v. d. Steegh, Bozum, S. de Vries, Sneek en G. Koster, Heeg; 2e pr. W. Hoekstra en F. G. v. d. Veen, Sneek en E. v. Netten, Heeg. SCHARNEGOUTUM. Gekozen tot dia ken in de Geref. Kerk in de vac. D. El- gersma, vertrokken naar Canada, de heer Feite Dijkstra te Tirns. Ui. de Nieuwe Sneeker Courant en de Sneeker Courant van 17 September 1904, 50 jaar geleden dus: BURGERLIJKE STAND SNEEK, van 916 Sept. Geboren: Antje d. v. Hendrik Frit- Ook in tablet- en cachet-vorm. Vraagt Uw Apotheker of Drogist^ ..„„///Jffa SCHARNEGOUTUM. Het Stedelijk Mu ziekcorps van Sneek gaf alhier op het erf van Juckema Maandagavond een con cert. Zeer velen hebben van de muzieK genoten en we hopen het corps hier va ker te zien. PARIJS. Men maakt zich hier vro lijk over de geschiedenis welke de groothertog van Mecklenburg Schwe rin overkwam toen hij incognito langs de Franse Riviera reisde en in het aardige dorpje Saint M. verbleef. De burgemeester van dit vergeten plaatsje verzocht de hertog te mogen begroeten en werd aan zijn dis ge nodigd. De hertog kon slechts witjes lachen toen de burgemeester dronk op „onze beide bevriende naties Frank rijk en Rusland” en er bijvoegde dat hij noch de hertog vergeten waren dat de vijand nog steeds aan de overzijde van onze grens staat en dat hij, de burgemeester, daarom blij was hier een afgezant van de bondgenoot Rus land welkom te mogen heten”. die bovendien niet op grote successen op het gebied der Amerikaanse binnenland se politiek kan wijzen, terwijl de Con gresverkiezingen in het verschiet liggen. De republikeinse partijleiders houden dan ook hun hart vast en dat daarvoor reden is bewijst de uitslag van de ver kiezing voor een gouverneur in de staat Maine. Daar werd, nadat er twintig jaar lang een republikein gouverneur was ge weest, de huidige functionaris, die een herkiezing zocht, verslagen door zijn democratische tegenstander. HEEG. De uitslag van de gehouden plantententoonstelling is als volgt: Gloxi nia: le prijs mevr. Sj. de JongVeenstra, 100 pnt.; 2e mevr. T. ScheltingaLouw- sma 98; 3e mevr. M. Hoogeterpv. d. Schuit, 97; 4e mevr. R. AttemaOzinga 95; 5e mevr. T. v. d. VeldeWiersma 94.5; 6e mevr. S. Speerstrav. d. Werf 94. Vrije planten: le prijs mevr. wed. T. Dou- winga 50 pnt.; 2e mevr. T. Scheltinga— Louwsma 49 5; 3e mevr. H. Hettinga, 49. Snijbloemen in vaas: le prijs mevr. H. Potma 100 pnt.; 2e mej. S. Veltman, 98; 3e mevr. J. Muurlingv. d. Bank 97.5. Verder werden de volgende eerv. vermel dingen toegekend: le mevr. H. Reijenga, 2e mej. H. v. Netten; 3e mevr. H. SchuurmansVisser; 4e mevr. M. Hoo geterpv. d. Schuit; 5e mevr. T. v .d. BankVisser. Er werd ook nog een tul band verloot. De gelukkige winnares was mevr. wed. T. ZijlstraKoopmans. De medische specialisten werkzaam in de ziekenhuizen van Leeuwarden, Sneek, Harlingen en Heerenveen, verenigd in de Ver. van Friese Specialisten, komen in een critiek op het rapport-Bronkhorst tot de conclusie, dat zij in dat rapport „niet dié argumenten gevonden hebben, die on omstotelijk de noodzaak van de verplaat sing van het Beatrix-oord” aantonen. Zij blijven dan ook vasthouden aan hun in 1950 reeds weergegeven mening, dat het op medische gronden volkomen verant woord is, het nieuwe tuberculose-sana- torium in Appelscha te bouwen. Het me dische peil van het huidige sanatorium is daarvoor een levend bewijs. Zij zijn er van overtuigd, dat het voor de patiënten zekere voordelen heeft om in Appelscha te blijven en niet naar Glimmen te gaan: Dit is uiteindelijk het belangrijkste, want het heil van de zieke is de hoogste wet Namens de Vereniging is het schrijven dat o.a. aan de colleges van Ged. Staten van Groningen, Friesland en Drente is gericht, ondertekend door de h.h. Tj. Loonstra, J. J. Scheltema, Dr. J. Th. R. Schreuder, Dr. D. W. Swijgman. GOENGA. Donderdagmorgen startte de Ned. Herv. Vrouwenver. met haar be- gunstigsters met Sijpersma’s nieuwe tour- wagen voor haar jaarlijks uitstapje. Over Heerenveen werd naar Appelscha gere den, waar op een mooi plekje koffie ge dronken werd. Verder naar Norg, waar de soep zich best liet smaken en velen zich in de speeltuin vermaakten. Vervol gens ging het naar Midwolda waar de kerk bezichtigd werd en vandaar naar de Schelpengrot in Leek. Ook werd het vliegveld Eelde nog even aangedaan. In Paterswolde werd de thee gebruikt en toen naar Groningen waar bij een rond rit door de stad vele bezienswaardighe den werden getoond. De terugtocht ging over Leeuwarden, waar men natuurlijk pleisterde om de feestverlichting en de met^iet^ boerderij in het Beursgebouw te bewon- Yn ’e Hommerts rekke Freedtojoun in auto, bistjürd troch de hear v. d. Zee üt Boalsert bij de beammen op. Krekt op it stuit dat hy om in tractor mei gêrs- weinen fan ’e gersdroegerij hinne soe, wykte de tractor hwat nei lofts üt, sadat de hear v, d. Zee de bocht noch greater meitsje moast en in beam rekke. De auto ried net hurd, mar de klap kaem dochs noch aerdich oan. V. d. Zee hie in great gat yn ’e holle, dat troch dr. v. d. Werf fan Heech forboun waerd. De oare beidé passagiers mankearden neat. De auto seach der frij hwat raer üt en is troch in kraenauto fuortsleept. De teleurstelling over de gang van za ken in Europa, zelfs als zou het Engelse plan inzake het pact van Brussel slagen, moet in de Ver. Staten al even groot zijn als over die in Azië. Voor dat werelddeel werd, zoals bekend, verleden week het verdrag van Manila getekend, dat een gemeenschappelijke defensie van Z.O. Azië beoogt, maar door de vaagheid der be palingen en nog meer door het ontbreken bij de ondertekenaars van de belangrijk ste Aziatische staten nauwelijks betekenis heeft en misschien zelfs meer kwaad dan goed doet omdat het een land als India nog meer van het Westen verwijdert. Nehroe heeft het pact in vrij krasse ter men veroordeeld en India is zo boos op Amerika, dat het prins Wan van Siam, een der twee Aziatische staten die het pact tekenden Pakistan is de andere de Amerikaanse candidaat voor het voorzitterschap van de Ver. Naties niet zal stemmen. Nu krijgt onze Nederlandse vertegenwoordiger Van Kleffens de stem van India. Als tegenhanger voor het pact van Manila sturen India en Indonesië aan op een AziatischAfrikaans overleg va’ belanghebbende staten. Dat alles is niet Germen kreeg zijn nieuwe geit Het komt niet vaak voor dat we, ter markt gekomen, eerst aandacht schenken aan de geiten. Maar de krant had het ons al verteld dat de geit van Germen was overleden. Dies moest er een nieuwe komen. Wie allen de hand in dit com plot gehad hebben we weten het niet. Maar onder grote vreugde van alle om standers en nog grotere van Germen zelf, kocht Procée hedenmorgen een nieuwe geit voor Germen. Hoe trots was die op dit nieuwe bezit, en welk een goede daad werd hiermee weer jegens hem ver richt. Germen verdween niet met zijn nieuw bezit naar het Cruycebroedershof voor „Vader” het dier gekeurd had. En na dit aardig intermezzo ons werk. Er is tamelijk veel vee aangevoerd en er zit wel muziek in hier en daar. Ergens staan twee grote melkbeesten, dieren, het is te zien, welker ganse leven een stroom van melk was, maar ze zijn nu mager en hoekig. De eigenaar tracht door het accent op de productie te leggen de koeien te verkopen, doch dat wil niet lukken. Maar wanneer dan Hoekstra in z’n vaarwater komt, Hoekstra die veel slachtvee omzet, schakelt ie over. Hij geeft hem een formidabele rondslag op de hand en zegt „Nou dér dan, dan geane wy oer ta de dea. Dan litte wy de molke sür (weer een klap) wurde, wy smarre de büter oan ’e galge (weer een klap) en jowe duzze dames (een duw met de stok op hun achterwerk) oer oan it sjitmasker, ik heb gezegd!” (weer een klap). En waar is Auke? Waar is Auke met z’n grote pet, z’n guitige ogen, z’n brede lach en zijn vele koeien? Ergens op de kalverenmarkt staat ie, achter vier „lan- keallen” en ook hier geeft hij blijk van z’n kunnen en ook hier bespeelt hij alle registers. Bij het wolvee is wel beweging. Het wordt voor de boeren zo langzamerhand tijd om de winterdieren uit te zoeken en daarom is er over ’t algemeen wel kwa liteit aanwezig, het is net of heeft elk voor zich, en zodoende allemaal het beste mee naar de markt genomen. In de kleine biggen is niet veel drukte, ja zelf hebben ze ’t wel maar de eigena ren niet, ,,’t Sit hwat foar ’t krüs”. Al zegt de jongste Prikken ook nog zo vaak „Je kunt ze gerust nemen, ze zijn goed koop!” er wordt niet genomen, niet ge noeg. De boer die wel zin heeft in dit De Pluimvee- en Konijnenfokkersver- eniging „Sneek Donderdagavond haar ledenvergadering in de bovenzaal van Hotel Hanenburg, waar voorztter H. Doevendans, naast de vele leden, onder wie enkele nieuwe, ook enige gasten uit de Zuidwesthoek en af gevaardigden van de Vereniging Berli- kum welkom kon heten. Na de notulen en de ingekomen stukken was het woord aan de tentoonstellingssecretaris, de heer TE. Brouwer, die mededeelde, dat voor de komende tentoonstelling op 9, 10 en 11 December a.s. reeds een groot aantal ere prijzen zijn binnengekomen en dat zeer vele zusterverenigingen alsmede vele specialclubs uit alle delen van het land hun medewerking toezegden. De sierdui- ven zullen ditmaal ook flink vertegen woordigd zijn. Ook zijn reeds zeer fraaie medailles ontvangen van H. M. de Ko ningin en van de Commissaris der Ko ningin in Friesland! Verder zullen ook de heet Frankrijk bezwaren blijft koesteren, clubshow van de Noord Nederl. Leghorn- fokkersvereniging en de grote District show van de Ned. Bond van Konijnen- fokverenigingen bij S. en O. in Sneek worden gehouden, terwijl ook „Balk en Omstreken”, „Workum en Omstreken”, Ons Noorden, Berlikum, Bolsward enz. met hun dieren naar Sneek komen om hun clubshow bij S. en O. te houden. Voor de organisatie wordt weer op de medewerking van alle leden gerekend en ook zal weer een beroep op de Sne- ker zakenlieden gedaan worden voor het schenken van ereprijzen enz. De heer Brouwer beantwoordde ook een aantal vragen o.a. over de verloting, o harde noot, die toch naar wens gaat, er zijn 3000 loten a 50 cent, met als hoofdprijs een bromfiets, 2e en 3e prijs zijn wollen de ken en eetservies. Een groot aantal loten is reeds door de leden afgenomen; ge tracht zal worden de mooie prijzen in het centrum van de stad te doen etaleren, wat aan de verkoop der loten ten goede zal komen. De heer J. Ruiter gaf het ver slag van de jaarvergadering der N.B.K.V. De voorzitter bracht hem dank voor dit keurig verslag. De Jongdierendag en het inenten vormden daarna ’n punt van be spreking. De heer D. Volkers zal te Heeg en te Sneek de konijnen keuren, terwijl L. P. Keisser uit Groningen de afd. Hoenders zal verzorgen. Beide keuringen van konijnen zowel die te Heeg als in Sneek vangen 13.30 uur aan. De hoenders worden aan huis gekeurd. Keurmeester Volkers verzocht allen tijdig met de die ren aanwezig te zijn! Er werden 10 me- SNEEK. Van de 49 leerlingen, met wie het nieuwe cursusjaar van ons gymnasium is aangevangen, zijn er niet minder dan 7 meisjes, 5 uit Sneek, 2 uit Workum, van de manne lijke leerlinge» zijn er 15 uit Sneek, 27 uit andere gemeenten. Tot nog tóe waren er nooit meer dan 3 meisjes op ons gymnasium. OUDEGA (W.) Zaterdagmiddag speel den hier de Oudega-junioren tegen Ng- land. De gasten waren niet opgewassen tegen onze jongens die speelden voor wat ze waard waren. Door vier doelpun ten van Tj. Wassenaar en een van Auke de Vries werd het een verdiende 50 overwinning. dailies voor deze jongdierendag beschik baar gesteld. Over het inenten der konij nen is men in het algemeen niet best te spreken, zodat men het voorlopig liever niet doet en vooral niet eerder dan dat het weer noodzakelijk wordt. Bij punt varia kwam H. Haagsma weer met ietf nieuws; de prijswinnnaars werden Bos ma uit Follega, van Wieren en Kouwen- hoven uit Sneek. Verder waren meege bracht: VI. Reuzen en Weners, Patrijs en Zilver Wyandotte, deze konijnen en hoenderrassen werden resp. door de h.h. J. Ruiter en F. Verf onder de loupe ge nomen. Onder het motto „hoe breng ik mijn dieren naar een tentoonstelling” werd het een en ander over deze rassen verteld en de grootste fouten even aan gewezen, zulks ten voordele van hen die straks hun dieren zullen inzenden. Om 11 uur sloot voorzitter Doevendans met een kort woord deze belangrijke avond. We zullen hierover echter wel spoedig meer vernemen, want thans brengt mi nister Eden rapport van zijn reis uit in de Raad van het Noord Atlantisch pact, welke in vergadering bijeen is. Het En gelse plan heeft ook het voordeel dat het Engeland nog wat meer aan het vasteland van Europa bindt, wat Parijs zo graag wil. Misschien zullen de Fran sen zich overigens nog herinneren dat Engeland ééns heel wat verder heeft wil len gaan, dat was. in de benauwde dagen van 1940 toen Frankrijk op het punt stond militair ineen te storten, en Lon den, om de Franse verzetswil tegen Duitsland aan te moedigen Parijs te vergeefs een eeuwigdurende Engels Franse Unie aanbood, die een gemeen schappelijk EngelsFrans parlement zou hebben Donderdagavond hebben meer dan 200 jongens leeftijd 8—12 jaar die lid zijn van de plaatselijke voetbalclubs L.S.C., Sneek, Black Boys, Oranje Nas sau en W.Z.S. en ondergebracht zijn in de afdeling Welpen, de slotavond bijge woond. De grote zaal van Aere Peren- nius was nauwelijks groot genoeg om al len te ontvangen. Naast hen waren aan wezig de jeugdleiders en de bestuurs leden van de jeugdafdelingen. Allen werden op hartelijke wijze toegesproken door de voorzitter van de Welpen-com- petitie, de heer A. Boot, die dank bracht aan het Sneker scheidsrechtescorps en allen die het hunne er toe hadden bij gedragen dat de afgelopen competitie zo uitstekend was geslaagd. In het bij zonder betrof dit zijn megebestuurslid de heer G. Cnossen, die als secretaris en hoofdleider bergen werk heeft verzet en zich veel opofferingen heeft getroost. Was het verleden jaar Oranje Nassau dat met haar elftallen aan de spits stond, dit jaar was het Sneek dat met zijn drie elftallen kampioen werd. Maar dit is niet het hoofddoel waarom gevoet bald wordt. De opzet van deze jeugd wedstrijden, zo zeide de heer Boot, is speciaal bedoeld om de mooie voetbal sport onderling te beoefenen en sport- vriendschap op 't groene veld aan te kweken, waarvan de grote verenigingen later profijt kunnen oogsten. Vervol gens liet hij de aanvoerders bij de be stuurstafel komen voor het in bezit ne men van de gewonnen bekers en lau wertakken, die aangeboden waren door de Ver. van Sneker scheidsrechters, v.v. Wit Zwart, André Roosenburg, ’t Inte rieur en ’t Werktuigenbureau, dir. G. W. Poiesz. De winnaars waren in afd. A: Sneek en O.N.S.; afd. B: Sneek en Black Boys; afd. C: Sneek en W.Z.S. De voorzitter van W.Z.S., de heer Menno de Vries, richtte daarna het woord tot de Welpencommissie en bracht haar dank voor het vele werk dat zij voor de jongens, nu reeds enige jaren, doet, en verraste daarna de aanwezigen belangloos op de vertoning van enige komische- en tekenfilms, met als extra attractie de Oranjefeesten te Sneek op 30 April j.l. Dat dit zeer in de smaak viel laat zich denken. Te ongeveer half tien was het einde daar en bracht de voorzitter dank aan de heer de Vries voor het door hem gebodene en over handigde hem als blijk van waardering een doos rokertjes. Zeer voldaan keerden allen huiswaarts. toom, hij kan z’n ogen er bijna niet vanaf houden, ziet ze in gedachten al groeien, telkens zal de spekrug iets hoger groeien tegen het hek, wanneer hij ze drinken brengtmen ziet het hem denken, maar toch koopt hij niet. Zo is vandaag het beeld op de markt, er is veel volk en de gesprekken zijn, na de geweldig natte zomer toch wel opti mistischer nu het weer in het algemeen niet slecht is. Aan de koffietafel een hartelijk woord met Tine, ze was naar Leeuwarden ge weest en gewoon wèg van het water- orgel, alleen ze kon maar niet begrijpen dat die muziek niet bedierf door al dat water. „Us muoike hie ek in oargel, mar as dat ding falsk bigoun to spyljen, sei muoike de kachel moat oan, hwant it oargel is fochtich”. En nu de melding. 1658 stuks. 109 melk- en kalfkoeien f 475f 980, kwaliteit gevraagd en op prijs, overige handel dood en lager. 62 vette koeien f 1.84 f 2.34, f 2.35f 2.80 geslacht, alsvoren. 41 pinken f 340f 580, kalm en lager. 44 graskalveren f 145f 285, uiterst slechte markt. 56 nuchtere kalveren f 36f 52, handel en notering gelijk. 1 paard. 618 schapen en lammeren f 80f 125, f 65 f 85, handel iets beter, notering niet ho ger. 8 bokken en geiten. 202 varkens en vette biggen f 1.65—f 1.85, f 1.87—f 1.97 levend, slepend, lager. 364 zouters f 1.84 f 1.86, meer vraag, notering hoger. 153 lopers en kleine biggen f 85f 125, f 45 f 75. lopers stemming als vorige week, kleine biggen handel slepend. Toen het duidelijk geworden was dat I den nemen dat het uit deze verkiezingen een negenmogendhedenconferentie over I voortkomende vrije verenigde Duitsland een nieuwe vorm van militaire samen- de zijde van het Westen zou kiezen en in de tweede plaats omdat als zij Oost- Duitsland loslieten, dit een geweldige deining in de andere Russische satelliet staten in Oost-Europa zou veroorzaken, waar men ook onder het Russische juk zou weg willen. Er wordt wel eens ge zegd dat Rusland alleen bereid zou zijn de vrije verkiezingen in Oost-Duitsland toe te staan als Amerika zich bereid ver klaarde zich uit de Europese zaken te rug te trekken, d. w .z. W.-Europa aan zijn lot over te laten. Dit is ondenkbaar omdat de Ver. Staten zelf belang hebbent Prettig voor de Amerikaanse regering, bij de vrijheid van West-Europa. Intus sen zou men zich kunnen denken dat de Russen thans eerder bereid zou den zijn dan bijv, nog een jaar geleden om accoord te gaan met verkiezingen in geheel Duitsland, ook zonder dat de Ver. Staten zich bij W.-Europa dés-interesseer- den. Ten slotte is het toch maar zo da+ Frankrijk de meest afdoende wijze om W.-Europa militair sterk te maken heeft verworpen en dat dr Adenauers politiek om W.-Duitsland in de W.-Europese de fensie op te nemen daar in W.-Duitsland zelf op groeiend verzet stuit. Dat bewijst ook de uitslag der verkiezingen in Slees- wijk-Holstein, welke in het teken ston den van de buitenlandse politiek en de soc. democraten winst en de partij van dr de communisten zagen hun stemmenaan tal groeien. Blijkbaar is een deel der West-Duitse massa’s „op drift” geraakt, bovendien is er sterker tegenstand tegen dr Adenauers instemming met het Fran se plan het Saargebied te europeïseren, nu Parijs de E.D.G. verwierp. Als men dan daarbij voegt dat in Engeland in kringen der Arbeiderspartij het verzet tegen Duitslands herbewapening snel groeit, dan zou de verwarring in W.- Europa ten top stijgen als de Russen thans eens toestemden in het houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland. In ieder geval wijzen symptomen zowel in Frankrijk, als in W.-Duitsland, als in Engeland er op dat het Westen nu snel moet handelen met de opneming W.-Duitsland in de Westelijke defensie, anders zou men wel eens achter het net kunnen vissen. 'n Oxford, voorzien) van dit embleem. I is vervaardigd van 100% wollen stof. sma en Antje Riemersma; Jan Lippe z. v. Luitjen de Lang en Hiltje Huis man; Alida Jacoba d. v. Taede Wouda en Geertje Riemersma; Klaas z. v. Age Bok en Baukje Stavenga; Dooitse z. v. Brugt Volbeda en Sjoukje Pos thumus; Fokeltje d. v. Tjitte Bloksma en Trijntje Wijntjes; Nicolaas Jurjan z. v. Hendrikus Nicolaas Wouda en Maria Antoinette van Kluijven; Jacob Arend z v. Jan Bakker en Hendrikje de Vries; Steven z. v. Johannes Ruiter en Berber Meijer; Lieuwe z. v. Auke Pieter van Campen en Gijsberdina Lammers. Gehuwd: Christiaan Stüvel, 25 jr. en Stijntje Aukes de Haan, 27 jr. Overleden: Anne Blauw, 51 jr., echtgen. van Cornelia Baanstra; Akke de Ruiter, 77 jr., wed. van Willem Borneman. IJLST, van 216 Sept. Gehuwd: Johannes van Dijk, 31 jr. met Rinske v. d. Velde, 32 jr. WYMBRITSERADEEL, September. Geboren: Pietertje d. v. Evert Na- wijn en Sjoukje v. d. Goot te Heeg; Johannes z. v. Johannes Brouwer en Marijke de Lange te Westhem; Trijn tje en Evertje ds. van Theunis Sterk en Pietje Kaspersma te Gaastmeer; Sietze z. v. Jelle Wagenmakers en Grietje Henstra te Scharnegoutum; Geert z v. Anne Cnossen en Geesje de Jong te Hommerts. Gehuwd: Durk de Vries te Gaast meer met Trijntje Koopmans te Op penhuizen. Overleden: ongeh. te Wolsum. op gewezen, dat de Nato gevormd is omdat de W.-Europese landen zich ge plaatst zagen tegenover een zwaarbewa pende Sovjetgroepering in Oost-Europa en ook de West-Duitse herbewapening is maar een afweermiddel, dat slechts ter sprake werd gebracht na de herbewa pening van Oost-Duitsland. Daarna ver klaren de Westelijke Grote Drie in de nota dat een nieuwe conferentie slechts zin zou hebben als te voren Rusland zich bereid verklaart het Oostenrijkse vredes verdrag te tekenen en toestaat dat in ge heel Duitsland vrije verkiezingen worden gehouden. Zoals bekend hebben de Rus sen dit laatste steeds geweigerd, omdat zij in de eerste plaats niet het risico wil- Dat de Russen de pogingen om W.- Duitsland toch in de W.-Europese defen sie op te nemen met lede ogen zien, bleek nog eens toen het Russische ministerie van buitenlandse zaken dezer dagen naar aanleiding van de verwerping van de E.D.G. door het Franse parlement, een verklaring publiceerde, waarin Frankrijk geprezen werd en werd betoogd dat de invoeging van een geremilitariseerd W.- Duitsland in een militaire groepering het gevaar voor een nieuwe wereldoorlog on metelijk zou vergroten; onvermijdelijk zou West-Duitsland bij verwezenlijking van die plannen herschapen worden in een broeinest van een nieuwe oorlog en de bestaande verdeling van Duitsland verergeren. Kennelijk trachten de Rus sen de Fransen nu helemaal weg te lok ken uit de W.-Europese samenwerking. Veel succes hebben zij daarmede echter niet. Want ongeveer tegelijk met deze Russische verklaring verscheen de nota van de Westelijke Grote Drie aan Mos kou, waarin zij antwoordden op het des tijds door Moskou gedane voorstel om een nieuwe conferentie over W.-Duits land en over het door Rusland geopperde plan voor een collectief Europees Veilig- heidsverdrag te houden. In die nota werd er eenparig dus ook van Franse zijde werking der W.-Europese landen nu on tijdig zou zijn omdat er niet genoeg di plomatiek vooroverleg zou kunnen plaats hebben om een gemeenschappelijke basis voor de besprekingen ter conferentie te leggen, is de Engelse minister van bui tenlandse zaken, Eden, op reis gegaan. Hij heeft de staatslieden van de Bene lux, W.-Duitsland, Italië en Frankrijk geraadpleegd over zijn idee het pact van Brussel als uitgangspunt voor zo’n confe rentie te nemen. Dat pact van Brussel is in Maart 1948 gesloten tussen Engeland, Frankrijk en de Benelux voor een ge zamenlijke actie tegen eventueel nieuwe Duitse agressie. De vijf ondertekenaars beloofden elkaar militaire bijstand indien een van hen het slachtoffer zou worden van enige gewapende aanval in Europa. Zij zetten een gezamenlijke militaire staf op in Frankrijk, te Fontainebleau, maar deze organisatie verloor haar betekenis al in 1949, toen het Natoverdrag, waartoe alle landen van Brussel toetraden, in werking trad en de Natostaf in Frankrijk werd gevormd. Het practisch vergeten pact van Brussel kan echter nu gebruikt worden voor een militaire samenwerking ook met W.-Duitsland, als dit land c i Italië dat wel lid van de E.D.G. zou zijn geworden maar ook niet in het Brus selse pact was opgenomen toetreden. Adenauer verlies heeft opgeleverd. Ook Het is een vrij eenvoudige oplossing voor een moeilijk vraagstuk. In het Brusselse pact wordt practisch de samenwerking van coalitielegers in oorlogstijd voorbe reid, doordat men een gemeenschappelij ke staf heeft. De deelnemende .landen geven weinig of niets van hun souvereine rechten prijs en Engeland wordt betrok ken in een coalitie met W.-Duitsland. Daarmee wordt tegemoet gekomen aan twee Franse bezwaren tegen de Europese Defensie Gemeenschap. Een vraag blijft nog hoe men het toezicht wil regelen, of de beperkingen, waaraan W.-Duitsland zich moet onderwerpen opdat voorkomen worde dat een herbewapend Duitsland weer een gevaar voor Europa zal wor den. Men veronderstelt dat men dit zo zou willen regelen, dat die leden van het Brussels pact die geen noemenswaardige overzeese verplichtingen hebben die Engeland en Frankrijk wel hebben al hun strijdkrachten onder gemeenschap pelijk opperbevel zouden brengen en dat de landen die strategisch het gevaarlijkst liggen, dus het meest onder Russisch be reik, geen zware of atoomwapenen zou den mogen maken. Een ideale oplossing is het Engelse plan niet, er is niet in een politieke samenwerking voorzien, welke misschien op de duur tot politieke één heid zou leiden, wat het E.D.G.plan zo aantrekkelijk maakte. Ten deze is er dus achteruitgang en des te meer omdat als de samenwerking werkelijk in het kader van het pact van Brussel tot stand komt, men zich voor 50 jaar ge bonden heeft aan een organisatie, welke weinig hoop op uitgroei in de richting naar integratie biedt. Te Straatsburg, waar het Europese parle ment van de raad van Europa nu bijeen is, zal daarover nog wel het een en ander worden gezegd, al legt dat thans geen gewicht in de schaal. Maar het Engelse plan maakt in ieder geval de onmisbare medewerking van W.-Duitsland aan de W.-Europese defensie snel mogelijk en opent de kans voor dit land op herstel van zijn souvereiniteit, al is het mis schien nog niet op een direct lidmaat schap van de Nato, waartegen naar het v» a Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare B>|||\| |U\ D.D.D. De jeuk bedaart, JL ULOvluU de ziektekiemen worden J gedood en de huid geneest GENEESMIDDEL TEGEN Yt Tl HUIDAANDOENINGEN B J1. B P- B P- VLOEISTOF BALSEM ZEEP ■4

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 9