Bouma’s „Grietje 38” Kampioene van de Fokveekeuring te Sneek Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Conclusie Afd. Sneek „Beatrix-oord” Diamanten echtpaar Kunst aan Allen Volkscredietbank hielp al met ruim 17 duizend gulden AGENDA I Vrijdag 24 September 1954 109e Jaargang No. 76 Een afscheid bij P.T.T. Het sanatorium blijve in Appelscha Hoofd van de Keuken Raadsstukken Sneek Bioscoopnieuws Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Beatrixoord wordt gesplitst KLE1NZANÜ 7 - lelef 2872 Eksamen Fryske Akte Opbrengst collecte Jongetje door auto aangereden Premiekeuring voor het Friesch Paarden-Stamboek Toneelgroep Theater opende toneelseizoen 2000 jaar textiel Personeel Corona Pudding- fabriek op stap 63 van de aanvragen ingewilligd SNEEKER NIEUWSBLAD VRIJDAGS. Redacteurs L. K1EZEBRINK Waarvoor galeend wordt. be- Er zal wel heel wat zjjn omgegaan In het gemoed van Mevr, de Wed. J. Het behoefte-element speelt bij de crediet-verlening een grote gedrukt. Het meisje in Kamer 17. e. a., de Met 363 tegen 202 stemmen is op de vergadering van de vereniging Beatrix oord besloten het nieuwe gedeelte van net sanatorium niet te Appelscha, maai in de nabijheid van het universiteitscen trum Groningen te bouwen. Een langdu rige discussie ging aan dit besluit vooraf. J. Tj. Bouma, Scharnegoutum; IB Annie 34, H. J. Bootsma vnd.; 1. Roza 10, H. S. Wiarda vnd.; Eisinga 3, H. Schrale vnd.; Minke 83, S. U. Lemstra Zn. vnd.; Hiske, Sj. Bootsma vnd.; 2. Orpa, H. M. Gerbrandij, Nijland; Martha, de zelfde; Aaltje B I, H. S. Wiarda vnd.; 3. Eisinga 7, H. Schrale vnd.; Renske 6, H. Huitema, Goënga. Melke Twenterrieren, geb. na 30 Sept. Redactie-adres gekalfd na 31 Jan. '54: IA en kampioene Grietje 38, Maandag 27 September. Kermis-drave- rijen op de Nutsbaan te Joure. Aan vang 1.30 uur. Maandag 27 Sept. Feestzaal Hanenburg: 35 uür en 810 uur Modeshow fa. Eringa, Sneek. terugtocht naar Sneek aan, waar s avonds zeer voldaan en dankbaar de mooie dag arriveerde. Zijn conclusie is: Het Sanatorium blüvc in Appelscha De (slecht bezochte) vergadering ging net algemene stemmen met dit voorste? accoord, waarna tevens nog besloten werd de afgevaardigden naar de Alge mene Vergadering vrij mandaat te verle nen. De mogelijkheid bestaat nl. dat van deskundige zijde nadere voorstellen kun nen worden gedaan. Tot afgevaardigden werden benoemd de heren A ter Horst en U. Siedsma. Bij de opening had de voorzitter enige punten uit het jaarverslag van de ge- neesheer-directeur van „Beatrix-Oord’ naar voren gebracht. 1953 bracht dezelfde moeilijkheden en problemen als het voorgaande. Er is nog altijd een tekort aan personeel met het gevolg dat er he laas nog steeds bedden leeg staan. Een ander probleem vormen de oude gebou wen in Appelscha. Een grote verbete ring is echter dat dit jaar een vacht- lokaal voor de bezoekers en een cantine voor het personeel tot stand kwamen. Het sanatorium ontving veel bezoeken en voor de patiënten werd veel gedaan In dit verband memoreerde de heer Me- bius de schenking van de afd. Sneek, be staande uit 20 leesboeken voor de biblio theek, terwijl ƒ15 is gestort in het stu diefonds voor de patiënten. Sneon 18 Septimber. Tal kandidaten 16, weibleaun 1, öfwiisd 1. De akte Is takind oan: W. Braaksma, Ljouwert; J. Brandsma, Oranjewkld; H. Dijkstra, Turns; T. Fennema, Makkum; H. Groen hof, Dolsterhuzen; G. de Groot, Ljou wert; A. Jeltema, Mantgum; P. J. A. Kamp, Bakhuzen; Johs. v. d. Molen, Skearnegoutum; G. W. Postma, Beet- stersweach; Tsj. Scholten, Berltsum; W. H. Stegenga, Harich; H. Veenstra, Ljouwert en Th. Zijlstra, Driezum. Advsrt.ntl.prij» 15 et p.> <n.m Bij contract (handaltadv.) lager. Abonnementsprijs 3. - per haH Jaar. Franco par poet I 3.75 oar hall Jaar. Giro 507 48 ten name »an Firma J. Drijfhout. Snoek. Verschijnt: DINSDAGS en Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Het voornaamste punt op de agenda voor de jaarvergadering van de afdeling Sneek va „Beatrix-Oord", welke Maan dagavond in het Groene Kruis Gebouw werd gehouden, was de bespreking van het voorstel van het Hoofdbestuur inzake nieuwbouw en splitsing van het sanato rium. rol. Voor luxe voorwerpen worden als regel geen gelden toegestaan, maar elke aanvraag wordt afzonderlijk en zo objec tief mogelijk behandeld. Het is nl. niet zo, dat een radiotoestel persé voor elk gezin als luxe beschouwd wordt. De om standigheden zijn niet voor allen gelijk. Hetzelfde geldt ook voor fietsen. Het maakt een heel verschil of een fiets ge bruikt wordt voor het werk of alleen voor genoegen. Een wasmachine is in de ogen van de commissie voor een groot gezin geen luxe. Dat er desondanks zo weinig machines via de Volkscredietbank worden verkocht, vindt z’n oorzaak in het feit, dat ze in de detailhandel op ge makkelijke betalingsvoorwaarden wor den geleverd. Met radio, stofzuigers en andere electrische apparaten is dat even eens het geval. Deze zaken zijn echter niet bij de Stichting aangesloten. Het aantal aangeslotenen, dat in het be gin 36 bedroeg, is inmiddels echter ge stegen tot 41. WOUDSEND. De collecte voor t.b.c. fondsen „Draagt Elkanders Las ten” en het Zuid-Nederlands Sanatorium heeft alhier f 106.37 opgebracht. In de a.s. vergadering van de raad der gemeente Sneek komen aan de orde voor stellen van B. en W. tot onbewoonbaar- verklaring van de woning le Oosterkade 39, en tot aankoop van de percelen Boschstraat 7 en 2e Steenklipstraat 15 en 16. De rekening van baten en lasten van het reinigingsbedrijf over 1953 sluit mei een nadelig saldo van 87.302.91, die van het slachthuisbedrijf met een nadelig sal do van 7475.92. De jaarverslagen van de secretaris, de heer A. ter Horst en de penningmeester, de heer A. IJdel vertoonden het volgende beeld: Het ledental, dat aan het begin van het jaar 775 bedroeg daalde, voornamelijk door vertrek, tot 728. Over het lopende jaar konden echter al weer 35 nieuwe leden worden ingeschreven, terwijl bin nenkort een nieuwe ledenwerfactie zal worden ingezet. De inkomsten bedroegen ƒ1180.90, de uitgaven (w.o. ƒ885.68 afdracht aan het Hoofdbestuur) ƒ936.12, voordelig saldo 244.18. Het eindsaldo. met inbegrip van het saldo over 1952 ad ƒ207.08, bedroeg 451.20. De kascommissie had op deze cijfers schriftelijk haar fiat gegeven, zodat deze onveranderd werden vastgesteld en de penningmeester decharge werd verleend De heer J. Terpstra werd als bestuurs lid herkozen Tot leden van de kascom missie voor 1954 werden benoemd de he ren L. Stoelwinder en P. Jongejans. Eivol was gisteravond de Amicitia- zaal toen de Toneelgroep „Theater” van Arnhem er voor Kunst aan Allen het to- neelseizoen kwam openen. Pleegt men voor het „Septemberstuk” in het alge meen nog al eens naar het lichte genre te grijpen, hier werden we al aanstonds geconfronteerd met een zwaar gerecht: „Summer and Smoke” van Tennessee Williams, dat ónder de titel „Een zomer keert tot as” zijn eerste opvoeringen in Nederland beleefde bij Haagse amateurs en bij de Amsterdamse Studenten Toneel Vereniging. Bij de laatste onder dezelfde regisseuse als nu bij de beroepsspelers van de toneelgroep Theater nl. Elise Hoomans. Tennessee Williams is hier als toneelschrijver niet onbekend, zijn Tram lijn Begeerte ging hier enige jaren gele den ook voor Kunst aan Allen en velen zullen ook zijn Glazen Speelgoed ken nen. Stukken welke min of meer ab normale vrouwenlevens schilderen en ook in Summer and Smoke behandelt Williams een soortgelijk thema. Hier is het ’t lot van Alma, domineesdochter, die al vroeg haar boosaardig zwakzinnige moeder die in het gezin blijft moet vervangen, die zich niet uit de ongezonde atmosfeer van een tragisch milieu kan bevrijden om haar natuurlijke neigin gen te volgen en vervalt tot een totaal geremde persoonlijkheid. Hoewel Sum mer and Smoke later naar Nederland kwam dan Tramlijn Begeerte, hebben wij ons niet aan de indruk kunnen onttrek ken dat net eerder geschreven is dan laatstgenoemd stuk, dat qua compositie veel geslaagder is. Summer and Smoke wordt toch wel wat al te brokkelig door de irriterend vele tafrelen, waarvan enkele zeer korte, hier was er zelfs één te veel, omdat men op een gegeven mo ment had nagelaten een bankje te plaat sen. Doen die vele tafrelen de dramati sche spanning al afbreuk, in veel groter mate doet dat nog de overvloed aan mo- Woensdagmiddag om kwart over vijf is op de Pr. Hendrikkade alhier, even voorbij de Koninginnebrug, de 7- jarige Harry Speerstra, wonende in de Kloosterstraat, door een bestelauto aan gereden. Het ventje stak onverwacht de rijweg over en is vermoedelijk gestrui keld over een boog die hij in z’n handen had. Dokter Gerritsma verleende de eerste hulp en liet het kleine slachtof fer, dat waarschijnlijk een schedelbasis- fractuur heeft opgelopen, met de zieken auto naar het St. Ant. Ziekenhuis over brengen. Hedenmorgen deelde men ons daar mede, dat het kind een rustige nacht heeft gehad. WOUDSEND. Onze vroegere plaats- genote, mej. K. van Gosliga, is noemd tot hoofd van de keuken in het Prot. Verpleeghuis te Joure en in de zelfde functie In het vacantiehuis „De Berkenhof” te Zuidlaren, waar zij reeds tijdelijk werkzaam was. Zij heeft de laatste benoeming aangenomen. Deze film is reeds in zoverre een mijl paal in de nu 22 jarige oude filmcarrière van Edward G. Robinson, dat hij een politie-insigne draagt in plaats van erop te schieten. De film, waarvan het verhaal gebaseerd is op politie-archieven, toont de toeschouwer 14 spannende en bewo gen uren uit het leven van een chef van een patrouille. Regisseur Arnold Laven heeft de veelheid van gebeurtenissen in en om Robinsons bureau in een stevige filmvorm gegoten, verlevendigd door een boeiende afwisseling van sluitende intri ges, een heldere voorstelling van misda dige en politionele situaties, voortreffe lijke karakterschetsen en schetsjes en een verfrissende dosis humor. Er zit vaart en onafgebroken spanning in deze film. In het journaal ditmaal o.a. de opening van de Staten Generaal. Woensdag werd op de Veemarkt alhier vanwege de Kon. Ver. „Het Friesch Paar den Stamboek” een premiekeuring van Twenter- en Enterhengsten gehouden. Onder de toeschouwers bevonden zich ook de dames Elly en Mathilde Strass- burger, die uiteraard zeer veel belang stelling toonden voor dit edele ras, dat in haar circus zowel letterlijk als figuur lijk zo’n grote rol speelt. De beoordelingscommissie, die een vooruitgang in kwaliteit kon constateren, kende aan de volgende eigenaren een premie toe: Twenter heng sten: le A. F. Brouwer, Idaard; 2e J. W. ten Hoor, Bakkeveen; A. S. Hoekstra, Rijperkerk; S. B .Woud- stra, Gersloot; 3e J. M. de Vries, IJpe- colsga. Enterhengsten: le A. J. Bouma Oudeschoot; Gebr. R. en J. Adema, Tjerkgaast; H. S. Wiarda, Nijland; 2e Itte de Jong, Koufurderrige; 3e G. M. Krikke e. a., Oldeholtpade. Het echtpaar E. Piersma en D. Pier- smaZoethout, wonende Vesperstraat 17 alhier, hoopt Woensdag 29 September a.s. zijn 60-jarig huwelijksfeest te vieren. Piersma werd 24 Mei 1873 in Hom- merts geboren, zijn vrouw aanschouwde op 28 November van dat jaar in Sneek het levenslicht. Beide oudjes genieten nog een uitstekende gezondheid. Uit hun huwelijk werden zeven kinderen gebo ren, van wie nog vijf in leven zijn. Ver der hebben ze elf kleinkinderen en zeven achterklein kinderen. Op 19 Sept. 1898 kwam Piersma in dienst bij de Gemeentereiniging alhier. H t beginloon was toen f7.50 per week, maar zijn vrouw deed haar best er wat bij te verdienen, om op die manier een wat ruimer bestan te hebben. Na 40 dienstjaren, waarvan de laatste 18 jaren als voorman, werd hij op 19 Sept. 1938 in het genot van pensioen gesteld, zodat ze nu al 16 jaar van hun pénsioen profi teren. Bij zijn pensionnering werd Pier- Het meeste geld dat geleend wordt, is bestemd voor de aanschaffing van meu bilair (39.75 vloerbedekking en kle ding (beide 20.25 Hierin komt de so ciale inslag van het volkscrediet, waar mee geen winst wordt beoogd, dus wel heel duidelijk naar voren. Vooral de nieuwbouw en de daaruit voortkomende verhuizingen zijn hiermee zeer gebaat. Het betrekken van een nieuwe en meestal grotere woning brengt immers zoveel kosten mee, dat daarvoor in de meeste arbeidersgezinnen beslist geleend of op afbetaling gekocht móét worden. En aan goed bekend staande personen verschaft de Volkscredietbank dat geld tegen een zeer billijke rente, terwijl de terugbetaling zó geregeld is, dat dit de draagkracht van het gezin niet le boven gaat. De „looptiiaen’ waren nl. als volgt: voor zeven to' een half jaar, voor 39 een half tot een iaai. en voor 17 een tot twee jaar. De grootte der credieten was voor acht minde dan honderd gulden, voor twintig 200 voor zestien 300, voor zes 1400, voo: drie 500, voor negen f 750 en voor één meer dan 750. Naast de reeds genoemde artikelen wa ren deze bedragen bestemd voor: textiel 6.75 bedder en dekens 5% was machines en huishoudelijke artikelen beide 2 rijwielen en schoeisel elk 1.Z5 Donderdag 23, Vrijdag 24, Zaterdag 25 September. Modeshow van C. en A. te Leeuwarden. Showtjjden: 3 uur, 4.30 uur, 8 uur en 9.30 uur. Donderdag 23 September. Amicitia Sneek. 's Avonds 8 uur de avontu renfilm: „De verboden jungle”. noloog een euvel trouwens inhaerent aan stukken, welke psychologisch diep trachten te graven al gunt deze de toehoorder dan een blik in de ziel van de betrokken figuur. Williams is ongetwij feld een zeer bekwaam toneelschrijver, hij heeft ook wat te zeggen, maar dat hij helemaal uitgekomen is uit dit pro bleem van de twee jongelieden die zich tot elkaar aangetrokken gevoelen, Alma bij wie het accent vooral op de geeste lijke en John bij wie dat accent op de lichamelijke toenadering valt, (aan het einde als de remmen bij Alma uitvallen zijn de rollen omgekeerd) zouden we toch niet van ganser harte durven zeg gen. In een zeer gave toneelvorm is dit probleem hier stellig niet gegoten Maar Williams’ begaafdheid bleek toch uit menige knap geschreven scène, al waren er dan bij die naar het melo drama riekten en andere welke de door de schrijver allerminst bedoelde lachlust van het publiek wekten. Al met al een stuk dat zeer zware eisen aan de regisseuse stelde waaraan voor een belangrijk deel voldaan werd en het uiterste vergde van de hoofdrol, vervuld door Lies Franken, wier spel op een zeer hoog peil stond. Trouwens over het alge meen was de vertolking uitstekend, wc mogen in het bijzonder nog Robert de Vries als John noemen, en Hetty Beck die een prachtige creatie gaf van de zwakzinnige moeder van Alma. Jacques Snoek gaf een goede domineesfiguur. en Mia Goossen maakte iets aardigs van de bijrol Nelly. De afd. Gaastmeer van de Bond van Chr. Plattelandsvrouwen en Meisjes hield de vorige week een vergadering. De zaal was flink bezet, wat direct al een gezel lige stemming gaf. Er was ook spanning, want de uitslag van de plantenwedstrijd zou bekend worden gemaakt, drie prij zen plus drie eervolle vermeldingen. Mej. A. Terpstra van Leeuwarden sprak over 2000 jaar textiel. Zij toonde het verband aan tussen godsdienst, politiek, schilder en bouwkunst, de inrichting van het huis en de kleding van de mensen. In tijden van sterk Godsbesef is de lijn in bouw trant verticaal, dus wijzend omhoog, in tijden van vervlakking b.v. na de Franse revolutie horizontaal. Dit uit zich ook in de kleding, die eveneens nauw verband houdt met de natuur. Kleuren zijn ont leend aan de regenboog, maar vooral ook aan de bloemen. Het materiaal is v.n.l afkomstig van dieren. Door verschillen de illustraties werd alles verduidelijkt. Vooral van de streekklederdrachten wa ren er mooie afbeeldingen. Zaterdag 18 September was het voor het personeel van de Fa. G. N. Bouma en Zn. een onVergetelijke dag. Er werd nl een reisje gemaakt. Begunstigd door prachtig zomerweer werd om zeven uur gestart en ging het in personen auto’s via de Afsluitdijk naar Amsterdam. Na dat daar eerst koffie was gedronken, werd Artis bezocht. Dit nam enige uren in beslag, waarna men zich aan het diner verenigde. Hierna werd een rondvaart gemaakt, welke zeer in de smaak viel terwijl ook de kermis in Purmerend niet werd overgeslagen. Om 6 uur ving de men voor De Volkscredietbank in onze stad werkt nu ruim vier maanden. Van het begin op 17 Mei af tot einde Augustus is echter al ruim 17000 gulden aan credieten toege staan. Van de 102 aanvragen werden 63 ingewilligd en 37 afgewezen, terwijl twee nog in behandeling zijn. De bedragen variëren van 100 tot 750 gulden met een ge middelde van 273. Slechts in één geval ging de commissie welke de verzoeker be oordeelt nog iets hoger dan 750 gulden. Moeilijkheden met de aflossingen waren er niet. Tot nu toe hebben alle crediet- nemers regelmatig aan hun verplichtingen voldaan. „grietje 38" kampioene van de Eokveekeuring te Sneek De jury kende verder de volgende be kroningen toe: Oudere Stieren, geb. voor 1 Oct. 1952: 1. Homme, G. M. Gerbrandij, Nijland; 2. Juweeltje’s Diamant, Wed. P. Zonder- van, IJsbrechtum. Enterstieren, geb. na 30 Sept. ’52 en voor 1 Oct. 1953: 2. Vrijke’s Eduard, S. U. Lemstra Zn., Scharnegoutum; 3. Gezina’s Prins, H. S. Wiarda, Nijland; Rooske’s Caesar, Wed. P. Zondervan, vnd.; Junior, J. Tj. Bouma, Scharnegou tum. Kalvekoeien, geb. voor 1 Oct. ’50: IA Jaan B I, H. S. Wiarda vnd.; 1B Gesina B I, F. Breeuwsma, Nijland; 2. Jaan 17, H. S. Wiarda vnd.; Eisinga 6, H. Schra le, IJsbrechtum; 3. Emma 38, S. v. d. Wier Alberda, Goënga; Minke 74, S. U. Lemstra Zn. vnd. Kalvekoeien, geb. na 30 Sept. '50: 1. Paulina 32, H. Huitema, Goënga; 2. Ali- da 5, J. Tj. Bouma, Scharnegoutum; 3. Tine 6, A. Wiersma, Folsgare. Overlopers (drachtig): 1. Beeuwkje 21, J. W. Atsma, Folsgare; 2. Folkertje 60, H. U. Schukken, Scharnegoutum; 3. Witzij’s Ada 3, J. IJ. Sijbrandij, Speers- Scharnegoutum. Oudere Melkekoeien, gekalfd voor 1 Febr. ’54: IA Pietje 16, J. Nauta, IJs brechtum; 1B Mina 6, H. J. Bootsma, Nijland; IC Annie 42, dezelfde; 2. Tina 8, P. E. Hulstra, Scharnegoutum; Jeltje 2, R. Sieperda, Offingawier; Vrijke 48, S. U. Lemstra Zn. vnd.; 3. Doutzen 16, H. J. Bootsma vnd.; Grietje 14, H. Heerschop, Tjalhuizum; Bertha 23, Sj. Bootsma, Oppenhuizen. Oudere Melkekoeien, Dit alles vernamen wij van de heer E. Kanon, boekhouder van de Stichting Volkscrediet (de officiële naam van de Bank), toen we hem dezer dagen vroe gen hoe 't ging met de nieuwe instel ling, omdat we onze lezers daar wel eens wat van wilden vertellen. En hij was niet ontevreden. De toeloop is nog wel niet zo groot als in Leeuwarden, waar deze vorm van credietverlening al enige jaren bestaat, maar toch wordt er, zoals we hierboven aantoonden, al een behoor lijk gebruik van gemaakt. Als we wat meer ingeburgerd zijn, zal het hier ook nog wel drukker worden, aldus onze zegsman. De behoefte aan crediet op gunstige voorwaarden is hier stellig niet minder groot dan elders. Ons werk moet echter eerst wat meer bekendheid krijgen. H. Bootsma te N(jland toen „Grietje 38” tot kampioene en „Annie 32” tot re- serve-kampioene werd uitgeroepen op de fokveekeuring van de samenwerken de Landbouworganisaties, welke hier Maandag op de nieuwe veemarkt werd gehouden. De kampioene, thans eigendom van de heer J. Tj. Bouma te Scharnegou tum, is nl. afkomstig uit het beslag van haar overleden man en een van de vele excellente fokproducten waarmee hij de Friese veestapel heeft verrijkt. En de reserve-kamploene behoort tot de fraaie collectie van haar zoon Hinne J. Boot- snia, die thans vaders boerderij bewoont en als fokker diens voetsporen heeft A 10, J. Tj. Bouma vnd.; Renske 7, H. Huitema vnd.; Vrijke 55, S. U. Lemstra Zn. vnd. Melke Enterrieren, geb. na 30 Sept. ’51: IA Wijke 18, J. Tj. Boumba vnd.; 1B Wijke B 18, H. J. Bouma Zn. vnd.; IC Alida 6, J. Tj. Bouma vnd.; 1D Maartje 38, S. U. Lemstra Zn. vnd.; 2. Roza 17, H. S. Wiarda vnd.; Evert je 104, R. Sieperda vnd.; Maaike 35, H. J. Bouma Zn. vnd.; Anna 26, dezelfde; Cnossen 90, J. R. Bootsma, Loënga; 3. Dora, H. J. Bootsma vnd.; Willemke 6, H. S. Wiarda vnd.; Trijntje 63, P. E. Hulstra vnd.; Eisenga 210, dezelfde; Janke 3, H. E. Bootsma, Goënga; Wijke 17, J. Tj. Bouma vnd.; Minke 89, S. U. Lemstra Zn. vnd. Oudere Productiekoeïen, geb. voor 1 Oct. ’49: IA en res. kampioene Annie (Zie vervolg op pag. 2.) ’50 en voor 1 Oct. 1951: IA Doting 34, H. E. Bootsma, Goënga; 1B Gatske 32, S. U. Lemstra Z.n vnd.; IC Trijntje 9, H. J. Bouma Zn., Scharnegoutum; 2. Mina 11, H. J. Bootsma vnd.; Fokje 2, P. E. Huistra vnd.; Jantje 70, H. Hui tema vnd.3. Saartje 6, H. S. Wiarda vnd.; Annie 54, P. E. Huistra vnd.; Siepie 9, A. Wiersma, vnd.; Wijke sma tevens onderscheiden met de zilve ren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Aan tal van plaatselijke organisaties heeft hij zijn beste krachten besteed. Zo was hij mede-oprichter van de afdeling Sneek van de Bond van Gemeenteperso- neel in Publieke Dienst, en van de Be grafenisver. D.E.L.; bestuurslid van de ver. Noodhulp, het Onderling Zieken fonds en de Werkmansbond. Ook was hij enige jaren ouderling van de Ned. Herv. Kerk alhier. Op de jubileumdag zal er ’s middags van 3.30 tot 5.30 uur in ’t zaaltje van de Baptiste Kerk in de Willem Lodewijk- straat gelegenheid zijn het Diamanten echtpaar te feliciteren. Een lange reeks van jaren, 41 om precies tej zijn, 'heeft onze: stadgenoot de heer Joh. v. d. Zee het Staats bedrijf der P T.T. trouw en met toewijding gediend. Maai nu is hij met z’ni laatste hagen: bezig. Vandaaf jj over een weell gaat hij del dienst met pen-J sioen verlaten. Hij werd op 13 Dec. 1913 aangesteld als hulpbesteller en bleef dit tot 1 Augus tus van het volgende jaar. Toen brak de eerste wereldoorlog uit en moest hij het postpakje verwisselen voor het militaire uniform. Bij zijn terugkeer in 1917 werd hij benoemd tot besteller in de stad, welke functie hij ruim 20 jaar vervulde De laatste 20 jaar werkte hij hoofdzake lijk in de buitendienst, wat hem ondanks het vaak minder gunstige weer best heeft voldaan. In 1950 volgde zijn bevordering tot besteller le klas en in 1953 bij zijn 40-jarig jubileum ontving hij uit handen van de Inspecteur der P.T.T. de gouden ster als onderscheiding. Donderdagmiddag neemt hij in ’t Post kantoor officieel afscheid van zijn supe rieuren en collega’s. Vrijdag 24 t/m Maandag 27 September. Amicitia Theater Sneek. 's Avonds 8 uur en Zondag tevens te 5 uur: „Het meisje in kamer 17”. Vrijdag 24 en Zaterdag 25 September. „Midex Middenstands-expositie. In Hotel Hanenburg. Zaterdag 25 September. Z.O.U. Zeilwed strijd van leden. Aanvang 2.30 uur. Start in het kanaal te Ultwellinger- ga bij terrein Folkertsma. Zondag 26 September. Humanistisch Verbond. Openbare vergadering voorm. 10.30 uur in zaal Piso. Aan het slot was er een langdurig ap plaus voor het gehele ensemble, en een ruiker en een ovatie voor Lies Franken. In de algemene waardering voor het op treden van deze groep, moge ook delen Johan Greter die het knappe décor had ontworpen dat met behulp van zetstukjes voor alle tafrelen kon dienen. De voorzitter, de heer G. Mebius, stelde voorop, dat het Friese sentiment hier niet doorslaggevend mag zijn. Het belang van de patiënt is nummer één. Als werkelijk bewezen is, dat Groningen beter is dan Appelscha, dan moeten wij ons daarbij neerleggen. Maar uit de rapporten en de andere publicaties Is dat niet gebleken. De iets langere afstand tussen Appelscha en Glimmen pl.m. 20 km. speelt bij hel contact tussen het sanatorium en de uni- versiteit practisch geen rol. Telefoniscl blijft alles gelijk en praktisch ligt Appel scha met het moderne verkeer ook ondei de rook van Groningen. Volgens het be stuur is Appelscha echter veel rustiger voor de patiënten dan Glimmen, dat vlak bij het vliegveld Eelde ligt, waar de straaljagers regelmatig over heen gieren Dat is niet bevorderlijk voor de rust van de patiënten, evenmin als het heen en weer vervoeren van Appelscha naar Glimmen. Het zal verder stellig niet mogelijk zijn het contact tussen de beide afdelingen van het sanatorium innig te bewaren, er tevens dreigt het gevaar, dat de verhou ding van het aantal patiënten: 3 (Glim men)—5 (Appelscha) spoedig 11 zal worden, met een grote kans dat het ten slotte op 0 uitloopt. De gehele achtergrond van het voor stel is volgens het oestuur het streven cues in de grote centra samen te trekken. Het is echter de vraag of dat ook het oeste is voor de gemeenschap. Uit de vergadering werd nog opge merkt, dat er doelbewust naar gestreefd is het sanatorium uit Appelscha weg te krijgen, in Groningen en Drente zijn nl veel nieuwe kleine afdelingen opgericht om Friesland de nekslag te geven. Nu kan het alleen nog maar door het eergevoel van de Groninger en Drentse afdelingen voor Friesland behouden blij ven, zo voegde de voorzitter hieraan toe Het bestuur diende tenslotte het vol gende voorstel in: Het bestuur van de afdeling Sneek var Beatrix-Oord, gelezen hebbende het le capport van de commissie Banning en op grond van de daaruit getrokken conclusie kennis genomen hebbende van het na dere rapert van deze Commissie, o ede in /erband met hetgeen andere deskundiger iienaangaande hebben geadviseerd, kennis genomen hebbende van hetgeen de Friese Specialisten hieromtrent heb ben gepubliceerd, meent dat nieuwbouw in de onmiddel- ujke nabijheid van een vliegterrein niet de geschikte plaats is, en stelt daarom aan de vergadering voor de voorstellen van het Hoofdbestuur af te wijzen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1