VAN HIER EN DAAR BUITENLANDS OVERZICHT Dubbel succes voor D. B. OKMA, Koufurderrige, op de keuring te Woudsend WRIGLEY kikkert U helemaal op. Snuif en wrijf i W EEDE BLAD VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1954 MODERNE JEUGD Naar een Betaal contant Kerknieuws Postduiven ver. l’Estafette Slach by Warns boerestriid Ds. J. C. Maris secretaris I.C.C.C. Het Frysk Orkest in het nieuwe seizoen Zilveren jubileum Unilever N.V. negen-mogendheden-conf erende Kampioensprijs en „SNEEKER NIEUWSBLAD” Opbrengst collecte Doof dat zuurbranden op Uw maag met ’n paar Rennies. VAN DER PLAATS BOLS WARD I 1 Bevestiging en intrede Ds. Th. Kuiper te Sijbranda- buren c.a. prijs voor de schoonste verzameling Zet Uw zorgeni aan Kaatsen in IJsbrechtum Advertentie LM t t Advertentie LM. Advertentie Inges. Mededeling. j Vier Advertentie LM. IA 1 I I l De reis var minister Eden naar het Europese vasteland is niet tevergeefs geweest. Er is een basis gevonden voor de besprekingen op de negen mogend- Rolandia 27, P. J. Osinga, Oudega (W.). Rubriek VII. Koekalveren, geboren na Broek- viool) IJSBRECHTUM. Tot kerkvoogd van de Ned. Herv. Gem. is gekozen in de vaca ture S. Jeltema de heer L. Koopman Door uitbreiding van het College zijn te vens verkozen de heren G. Alberda en C. V. d. Eems. Uw verkoudheid van neus, keel met tig oogje. Ze zaten samen op het aanrecht en de pan op het gas stoomd?. Ik dacht met weemoed aan de krulletjes kool en steunde onhoorbaar: kort koken, uit la ten lekken, hakken. De kool wilde wan hopig de pan uit springen, maar die twee sprongen van het aanrecht en drukten het deksel vaster op haar groen hoofd, dat zich gelaten terugtrok in de hitte. Toen ik voor de tweede keer gluurde nadden ze ontdekt dat er iets mis was. Op het hakbord lag een groene brij die in de verste verte niet leek op de jolige springerige gehakte kool van de kleuren druk. Iets wat te nat is moet uitgewron- den worden.... en dus grepen de handen de natte slierten en wrongen ze krachtig boven de gootsteen uit. Verslagen sloop ik terug. Het moet gezegd dat de tafel feestelijk gedekt was met mijn beste servies en fleurige bloemen. De tomaten deden het ook wel op de grote schotel die ze mid den op de tafel zetten en ze kleurden wel aardig bij de aardappelen die wat bruinig geschroeid waren. Van de augurk jes waren schriele waaiertjes of bloe metjes gesneden en aan het spek kon niets bedorven worden, want dat kwam in nette plakjes onder de snijmachine van de slager vandaan. Maar het broeie rig donkere middenstuk, waar wij met achterdocht en gelatenheid naar keken, kon ik alleen maar thuisbrengen. Wij keken en leden in stilte, tot de enige man in het gezelschap zijn pakje sigaretten vloeitjes greep en op tafel deponeerde. „Dat jullie tegenwoordig roken, moet je zelf weten, maar dat je de shag met aardappelen tomaten en spek op tafel zet is toch zeker wel het allernieuwste. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken in Friesland zal binnenkort in sa menwerking met de andere Kamers in de Noordelijke provincies een nieuwe actie tegen het te lange klantencrediet begin nen. Er zal een transparant verkrijgbaar worden gesteld met het opschrift „betaal contant”. De huisvrouwenorganisaties, de georganiseerde landbouw en de groot handel zullen bij deze actie worden inge schakeld. IJLST. De collecte voor de t.b.c.-be- strijding van Draagt Elkanders Lasten van het C.N.V. heeft alhier ƒ263.06 op gebracht De postduivenver. l’Estafette hield een wedvlucht van het station Venlo afstand 189 km. Uitslagle J. de Boer; 2e. J. Haak; 3e v. d. Meulen de Vries; 4e A. Postma; 5e en 10e L. de Ree; 6e en 15e W- Silvius; 7e H. Oppenhuis; 8e E. Laagland; 9e, He en 16e Sj. Molenaar; 12e H. Tip- persma; 13e S. de Ree; 14e en 17e H. W. Bos; 18e en 19e Nico de Vries; 20e J. Schreuder; 21e J. Gerlofs; 22e A. Coers; 23e H. Meinen en 24e D. Wijnja. De dui ven werden gelost om 10.30 bij zwaar be wolkte lucht en W. wind. De eerste duif werd geklokt om 13.3.20 en behaalde een snelheid van 1232 m.p.m.; de tweede was er om 13.6.27, snelheid 1205 m.p.m.; de derde om 13.8.35, snelheid 1195 m.p.m. Aan deze wedvlucht namen 105 duiven deel en ondanks het late uur van lossing en het minder gunstige weer waren er slechts weinig verliezen. ’n Wonder, op hoe korte termijn die helpen. Binnen een paar minuten! Nog vóór die Rennies zijn gesmolten op Uw tong, behoort het zuurbranden tot het verleden. Rennies kunt U altijd en over al innemen, onopvallend, zonder water of wat ook. Ter gelegenheid van het feit, dat Uni lever N.V. 25 jaar geleden werd opge richt waaraan overigens geen bijzon dere viering zal worden verbonden heeft de directie besloten aan alle werk nemers in Nederland een jubileum-grati- ficatie uit te keren. De grootte der grati ficatie is afhankelijk van het aantal dienstjaren, terwijl tevens besloten is alle gepensionneerden eveneens de jubileum- gratificatie uit te keren. de échte kauwgom Osinga, Oudega (W.); IB Joukje, D. Kiestra, Koufurderrige; IC Emma 62, B A. Lycklama a Nijeholt, Oudega (W.); 2. Kitty Akke 24, P. J. v. d. Velde, Abbega; Rolandia 25, P. J. Osinga, Oudega (W.); 3. Bontje Adema 13, D. P. Groenveld, Jutrijp; Willy 8, S. J. Wittermans, Jut rijp. Rubriek XI, Hokkelingen, geboren na 31 December, vóór 1 Maart. Eentallen. IA Donia Aukje 163, D. B. Okma, Kou furderrige; 1B Koev. Nette 64, F. R. de Boer, Koufurderrige; IC Krystfaem, B. A. Lycklama a Nijeholt, Oudega (W.); 1D Renske 13, A. L. Adema, Oudega (W.); IE Diamantje 6, Gebrs. Aukes. Indijk 1; 2. Aukje, D. Kiestra, Koufurderrige; Pietje 34, D. P Groenveld, Jutrijp; 3. Di- kemer Turk 41, F. de Haan, Koufurder rige; Donia Aukje 159, J. de Boer, Hom- merts; Klaske N.P., H. J. de Vries, Oude ga (W); Buringa 52, R. de Boer, Wouds end; Betje’s Afke 9, B. G. v, d. Meer, Osingahuizen. Rubriek XII. Hokkelingen, geboren na 1 Maart. IA en beker. Donia Aukje 168, D. B. Okma, Koufurderrige; 1B Zwarte Trijntje, B. A. Lycklama a Nijeholt, Oudega (W.l; IC Dikema Leen- tje, F. de Haan, Kouf.rige; 1D Boukje XVII, P. H. v. d. Gaast, Hommerts; 2 Donia Aukje 165, D. B. Okma, Kouf.rige; IJbeltsje 11, D. P. Groenveld, Jutrijp; 3. Dikemer Sjoerdje 8, F. de Haan, Kou- furderrige;Nij Libben Janke 4, J. Tj. v. d. Velde, Jutrijp; Nij Libben Alida 4, dezelf de; Adema’s Fetje 23, B. A. Lycklama a Nijeholt, Oudega (W.). Rubriek XIH. Overlopers, kalvende voor 1 Januari. IA Koev. Ruurdje 209, F. R. de Boer, Koufurderrige; 1B Reintsje 6, Fr. de Jong, Jutrijp; 2. Juliana 9, N. H. Galama, Blauwhuis; 3. Hilje II, D. J. op de Hoek, Ypecolsga 8. Rubriek XIV. Enter- en Twenterrieren en 3e Kalfs. kalvende voor 1 Januari. IA Willemke’s Presidente, D. Rijpkema, Wolsum; IB Hilda 9. D. J. Groenveld, Jutrijp; IC Olivier’s Klaske, J. S. Jacobi, Westhem; 2. Eelkje 10, F. de Haan, Kou furderrige; Akke’s President, P. J. v. d. Velde, Abbega; 3. Kitty Pietje 16, dezelf de; Chef President, dezelfde; Sneeker 14, B. G. v. d .Meer, Osingahuizen. Rubriek XV. Melke Enterrieren. IA Willy 21, B. A. Lycklama a Nijeholt, Ou dega (W.); 1B Hielkje 21, dezelfde; IC Teuntsje 22, H. S. Ydema, Greonterp; 1. Kleine Rieke 2, B. A. Lycklama a Nije holt, Oudega (W.); Sikkema’s Paul, H. J. de Vries, Oudega (W.); 2A Donia Aukje 145, D. B. Okma, Koufurder rige; 2B Aaltje 33. P. J. Osinga, Oude ga (W.); 2 Dikemer Jantje 49, F. de Haan, Koufurderrige; Koev. Klaasje 48, F. R. de Boer, Koufurderrige; Nij Libben Ida 3, J. Tj. v. d. Velde, Jutrijp;Nij Libben Do- In die ogenschijnlijk eeuwig durende vacantie van H.B.S.ers, bieden ouders en liefhebbende familieleden tegen elkaar op met verveling verdrijvende pretjes. Eer lijk gezegd ben ik tegen die „pretjes” zonder meer. Ik streef om zo te zeggen naar nuttige bezigheden die dan ook nog prettig kunnen zijn. Nadat mijn plannen in die richting vele malen waren afge stuit op de minachtende neuzen van twee vacantievierende vrouwelijke jeugdige familieleden, kreeg ik een lumineus idee. Ze mochten in mijn keuken komen ko ken voor het hele gezin, waarna we het aan een feestelijke tafel zouden verorbe ren. Ik droeg het plan met groot enthou siasme voor, maar ze vlogen er slechts aarzelend in. Of ze dan zelf het menu mochten samenstellen en ik me met niets zou bemoeien.... Nu aarzelde ik even er zweefde me een keuken voor ogen vol frituurvetwalm en ik zag kostbare pannen voor eeuwig bedorven. Ik informeerde voorzichtig of ze de rauwe aardapelen voor de patattes frites goed zouden afdrogen alvorens ze in mijn frituurvet te werpen, maar ze wimpelden zulke suggesties voor het toe komstig menu minachtend af. Geen pa tattes maar een koolschotel zoals ze het eens op papier in kleurendruk hadden be wonderd. Ingrediënten: tomaten, augurk jes. spek en aardappelen. „En kool?” informeerde ik. Ik zag aan de jonge gezichtjes hoe olie dom ze me vonden en gaf haastig mijn toestemming en mijn beurs. Toen ze thuis kwamen kleurde in de boodschap penmand het felle rood van de tomaten naast het donkergroen van de krullige groene kool. Dat was voor mij al feest genoeg, voor hen moest dat nog begin nen Zij sloten zich zakelijk op in de keuken, ik zat in de kamer op het puntje van een stoel, de neus argwanend in de lucht. Het duurde lang tè lang en eindelijk sloop ik buitenom naar het keukenraam en waagde een voorzich- sen dan dat de president wat die oude tegenstellingen betreft, het zijne er toe zal bijdragen om de Triëstkwestie die Zuid-Slavië en Italië verdeeld houdt, op te lossen. Het is nu al vele maanden ge leden, dat men de likwidatie van dat ge schil verwachtte, maar er is nog steeds niets van gekomen omdat er telkens weer nieuwe problemen rezen, welke blijkbaar voortkwamen uit onderling wantrouwen. Dezer dagen is Robert Murphy, Ameri kaans onderminister van Buitenlandse Zaken vier dagen in Belgrado geweest en daarna naar Rome gegaan. Men zegt dat hij een nieuw plan inzake Triest bij zich heeft met de voorwaarden waarop Tito bereid zou zijn het negen jaar oude ge schil uit de weg te ruimen. Te Rome treft Murphy een nieuwe minister van buitenlandse zaken nl. de liberaal Gae tano, die de christen-democraat Piccioni is opgevolgd. Piccioni ging heen omdat hij zijn zoon, die verdacht wordt betrok ken te zijn bij een ergerlijk schandaal, als advocaat wil verdedigen. De liberalen moesten in ruil voor het ministerie van buitenlandse zaken nu het ministerie van onderwijs, dat door een hunner be zet was, weer aan de chr. democraten afstaan. Om op de reis van Murphy te rug te komen, deze schijnt te Belgrado ook aangedrongen te hebben op toelating van Italië tot het Balkanpact als de Triëstkwestie is opgelost, doch Tito scheen daarvoor nog niet zoveel te voe len, in dat pact was het voorlopig al moeilijk genoeg de Zuid-Slavische, Griekse en Turkse belangen met elkaar te verzoenen. Nu we hier over Turkije spreken, zij nog even vermeld dat de Egyptische regering grote moeilijkheden in het binnenland ondervindt van de zijde der felle nationalisten, die in de Mohammedaanse broederschap verenigd zijn. Zij zijn vooral tegen de Engels— Egyptische overeenkomst inzake de Suez- zöne, omdat deze overeenkomst de En- gelsen ook toestaat de Suez-bases weer te bezetten als Turkije wordt aangevallen. Turkije heeft het bij de Arabische natio nalisten vooral verkorven omdat het Is raël destijds heeft erkend. Israël blijft nog altijd bezwaar maken tegen de wa- perileveranties van het Westen aan de Arabische staten en heeft Engeland en Amerika thans verzocht deze leveranties stop te zetten of gelijkelijk te verdelen tussen Israël en de Arabische staten. Als we voorts nog vermelden dat in het nog van het communisme vrije Indo China zich allerlei ontbindingsverschijnselen voordoen in Laos werd de minister van defensie vermoord, in Vietnam is slaande ruzie tussen de generaals en de regering dat bij de verkiezingen in Zweden voor de provinciale- en de ge meenteraden zich geen sensationele ver anderingen openbaarden de socialis ten handhaafden zich vrijwel als de grootste partij en dat de algemene vergadering der Ver. Naties weer bijeen is, onder voorzitterschap van onze land genoot mr van Kleffens, dan is het be langrijkste nieuws van deze overzichts- periode wel vermeld. Er zal in volgende overzichten gelegenheid te over zijn om op de vergadering der V. N. terug te ko men, want belangrijke kwesties kunnen er aan de orde komen o.a. die betreffende Nieuw Guinea. Op de jierlikse bitinking fan de Slach by Warns yn 1345, dy’t fan 't jier Sneon 25 Septimber op it Reaklif hólden wurdt, sil de hear J. Piebenga fan Ljouwert it wurd fiere oer: Slach by Warns boere striid. Oare meiwurkers binne’ it Wan- ser muzykkorps, dat it meiinoar sjon- gen wer bigeliede sil en de deklamator H. Feenstra fan Bilthoven, dy’t foar- drage sil üt wurk fan Douwe Tammin- ga en oare Fryske dichters en skriu- wers. Foar de bitinking wurdt der om healwei twaën in mienskipllke breatafel hólden yn de herberch to Warns (f2. de persoan) en elts, dy’t der oan diel- nimme wol sil, as er mei de trein fan 12.25 üre üt Ljouwert giet, dêr by oan- skikke kinne. To Starum sil in bus klear stean om it folk nel Warns to bringen. Nel de bitinking rydt dizze bus wer nei Starum. Boppedat sil der noch in ekstra bus ride, dy’t om goed ien üre by it spoarstasion to Ljouwert klear stiet. Wy forsykje elts, dy’t in Fryske flag- ge hat, om dy mei to nlmmen; se krije tidens de bitinking in plak op de muor- ren foar de tinkstien. Fierders binne wy fan doel om nei de bitinking yn de herberch to Warns of yn it „Vrouwtje van Stavoren” to Starum wurdt op it klif neijer blkend makke noch ef- kes gesellich byinoar to wêzen. De Christelijk-Gereformeerde predikant van Haarlem-Noord, ds. J. C. Maris, heeft zijn benoeming aangenomen tot secreta ris voor Europa van de Internationale Raad van Christelijke Kerken (I.C.C.C.). De 44-jarige predikant blijft voor de kerk van Haarlem behouden, alleen wat de bediening des Woords betreft. Voor het ambtelijk werk is hij door de kerke- raad vrijgesteld. Ds. Maris kreeg zijn op leiding tot predikant aan de Theol. Hoge school in Apeldoorn. In 1939 werd hij predikant in Sneek en in 1941 te Oud- Beijerland. Sedert 1 Mei 1946 dient hij de Chr. Gerei. Kerk van Haarlem-Noord. Als vertegenwoordiger van de I.C.C.C, heeft hij reeds talrijke reizen gemaakt, o.a. naar Zuid-Afrika, Egypte en Enge land. ra, dezelfde; 3. Nette Lily 20, P. J. Sij- brandy, Westhem; Leeuwarder 13, de zelfde. Rubriek XVI. Melke Twenterrieren. IA Kleine Rijk, B. A. Lycklama a Nije holt, Oudega (W.); 1B en res.kamp. Ade ma’s Fetje 20, dezelfde; IC Kareltsje 3, H. S. Ydema, Greonterp; 1. Suze 31, J. S. Jacobi, Westhem; Hilda Juliana 2, D. P. Groenveld, Jutrijp; Astrid 13, P. J. v. d. Velde, Abbega; 2. Douwe Aukje 127, D. B. Okma, Koufurderrige; Bontje Adema 10, D. P. Groenveld, Jutrijp; Akke 16, H, S. Ydema, Greonterp; Anna’s Presi dent 2, P. J. v. d. Velde, Jutrijp; Bontje, 45, P. J. Osinga, Oudega (W.); 3. Juli ana 23, J. S. Jacobi, Westhem; Hiltje 39, P. J. Osinga, Oudega (W.); Nij Libben Ybeltsje, J. Tj. v. d. Velde, Jutrijp: Idsche’s Adema, P.J. Osinga, Oudega (W.) Rubriek XVII. Melkekoeien, geboren na 30 September 1946, afgekalfd na 31 December. IA Drylster Pietsje 8, J. J. Ferstma, IJlst; IB Jantsje, H. S. Ydema. Greonterp; IC Thomaske 3, van dezelfde; 1D Zwartje Aukje, Mej. G. B. Hoekstra, Hommerts; IE Arnolda 98, D. P. Groen veld, Jutrijp; 2. Sietske A, J. M. de Vries, Ypecolsga; Donia Aukje 102, D. B. Okma, Koufurderrige; Drylster Pietsje 16, J. J. Kerstma, IJlst; Willy 20, B. A. Lycklama a Nijeholt, Oudega (W;); Lolkje 2, H. S. Ydema, Greonterp; Nij Libben Bontje J. Tj. v. d. Velde, Jutrijp; Bontje 40, P. J. Osinga, Oudega (W.); 3. Willy 12, B A. Lycklama a Nijeholt, Oudega (W.); Keintsje 3, H. S. Ydema, Greonterp; Boukje’s Adema 1, H. J. de Vries, Oude ga (W.); Buringa 50, R. de Boer, Wouds end; Frisia Theresia 6, P. J. v. d. Velde, Abbega; Aaltje 27, P. J. Osinga, Oude ga (W.); Nij Libben Willy 4, J. Tj. v. d. Velde, Jutrijp. Rubriek XVIli. Oudere Melkkoeien, geboren voor 1 October 1947, afgekalfd na 31 December. IA en kampioen, Aukje 99, D. B. Okma, Koufurderrige; 1B Klas ke 20, D. P. Groenveld. Jutrijp; IC Oude- gaster 31, P. J. Osinga, Oudega (W.); 1D Aukje 74, D. B. Okma, Koufurderrige; IE Hielkje 2, B. A. Lycklama a Nijeholt, Oudega (W.); 1F Tjitske 11, A. Tromp, Koufurderrige; 2 Aukje 7, D. B. Okma. Koufurderrige; Ybeltje 4, J. Tj. v. d. V°lde, Jutrijp; Ida 1, dezelfde; 3. Froukje 2, D. P. Groenveld, Jutrijp; Ada 5, N. H. Galama, Blauwhuis. Luci 5, A. Tromp, Koufurderrige. Rubriek XIX. Koekalveren. Kalvende voor 1 Januari. IA Hotske, D. Kiestra, Koufurderrige; 1B Aukje 70, D. B. Okma, Koufurderrige; IC Hindrikje’s Fetje 5, B. A. Lycklama a Nijeholt, Oudega (W.); 2. Bontje Adema 9, D. P. Groenveld, Jut rijp; Boukje’s Adema, H. J. de Vries, Oudega (W.); 3. Klaske I, R. Sybrandij, Osingahuizen; Truus, D. Rijpkema, Wol sum. Rubriek XX. Productiekoeien. Melke. IA Aukje 95, D. B. Okma, Koufurderrige; 1B Bontje Adema 6, D. P. Groenveld, Jutrijp; 1. Teuntsje 3, H. S. Ydema, Greonterp; Akke 6, dezelfde; Hindrikje’s Fetsje, B. A. Lycklama a Nijeholt, Ou dega (W.); 2. Minke 5, D. Kiestra, Kou- President Tito van Zuid-Slavië heeft ook zijn duit in het zakje gedaan wat be treft W.-Duitslands herbewapening. Hij heeft er voor gepleit dat dit land de ge legenheid zal worden gegeven zich te be wapenen als gelijkwaardig deelgenoot in een nieuwe Europese l waarin oude tegenstellingen zouden zijn 30 November, vóór 1 Februari. Eentallen. IA Hielkje 33, B. A. Lycklama a Nije holt, Oudega (W.); 1B Dikemer Anna, F. de Haan, Koufurderrige; 1C Donia Aukje 172, D. B. Okma, Koufurderrige; 1D Chef 41, P. J. v. d. Velde, Abbega; 2. Suze 32, J. S. Jacobi, Westhem; Rimkje 24, D. P. Groenveld, Jutrijp; Melkbron 40, de zelfde; Adema’s Fetje, B. A. Lycklama a Nijeholt, Oudega (W.); Aukje 81, B. G. v. d. Meer, Osingahuizen; 3. Suze 33 J. S. Jacobi, Westhem; Olivier’s Froukje, de zelfde; Dikemer Akke, F. de Haan, Kouf. rige; Trijntje, Gebr. Aukes, Indijk; Nij Libben Trienke 6, J. Tj. v. d. Velde, Jutrijp. Rubriek VIII. Koekalveren, geboren na 31 Januari, vóór 1 April. IA Donia Hiltje 17, D B. Okma, Koufurderrige; 1B Me- litta 7, M. Koopmans, Abbega; IC Wilhel mina 32, D. P. Groenveld, Jutrijp; 1D Donia Aukje 175, D. B. Okma, Koufurder rige; IE Weister Aukje 11, J. A. Dijkstra, Koufurderrige; 1F Adema’s Fetje 32, B. A. Lycklama a Nijeholt, Oudega (W.); 1G Riekje 5, dezelfde; 2. Dikemer Pietje 5 F. de Haan, Koufurderrige; Klaske, D. P. Groenveld, Jutrijp; Wilhelmina 31, de zelfde; Reintje 54, M. Koopmans, Abbe ga: Hielkje 36, B. A. Lycklama a Nije holt, Oudega (W.); Pietje 50, dezelfde; Dedje 48 A, dezelfde; Wybrich 75 A, de zelfde; Jantje’s Kuperus, Tj. Bonekamp, Westhem; Akke 63, D. Rijpkema, Wol sum; Akke 61, dezelfde; 3. Johanna 2. S. J. Jacobi, Westhem; Weister Grietsje 14, J. A. Dijkstra, Kouf.rige; Weister Ma rie 10, dez.; Weister Puk 27, dez.; Houkje 13, O. K. Hofman, Hommerts; Hanzen 21, D. P. Groenveld, Jutrijp; Klaske 7, K. Sij- brandij, Osingahuizen; Emma 86, M. Koopmans, Abbega; Richtje 41, S. B. Feenstra, Oosthem; Rooske 3, H. H. Yde ma, Greonterp; Nij Libben Ybeltje 20, J. Tj. v. d. Velde, Jutrijp; Nij Libben Dora I, dezelfde; Nij Libben Hieke 5, dezelfde; Bleske’s Kuperus, Tj. Bonekamp, West hem; Cath 4, Y. Zeinstra, Blauwhuis. Rubriek IX. Koekalveren, geboren na 31 Maart. Eentallen. IA Teuntsje 28, H. S. Ydema, Greonterp; 1B Donia Aukje 176, D. B. Okma, Koufurderrige; IC Afke 20, A. Tromp, Koufurderrige; 1D Reintje 56, M. Koopmans, Abbega; 2. Akke 23, H. S. Ydema, Greonterp; Nij Libben Anna, J. Tj. v. d. Velde, Jutrijp; Akke 65, D. Rijpkema, Wolsum; Purje 6, A. Tromp, Koufurderrige; 3. Reintje 57, M. Koop mans, Abbega; Aukje 127, J. de Boer, Hommerts; Willy 36, B. A. Lycklama a Nijeholt, Oudega (W.j; Richtje 87, S. B. Feenstra, Oosthem; Minke 16, N. H. Ga lama, Blauwhuis. Rubriek X. Hokkelingen, geboren voor 1 Januari. Eentallen. IA Aaltje 36, P. J. SIJBRANDABUREN. Zondag 19 Sept, werd ds. Th. Kuiper alhier bij de Geref. Kerk bevestigd door de em. predikant ds. W. H. Bouman van Sloten. Deze had als tekst gekozen Ezecheël 37 11 tot en met 14. ’s Middags deed ds. Kuiper zijn in trede in een overvolle kerk. Zijn tekst was Jacobus 1 21b en 22. Als kerkeraadslid en ouderling sprak de heer G. Visser de nieuwe herder en leraar toe. Ds. Kuiper werd toegezon gen Ps. 103 1 en de zegenbede uit Ps. 134. Daarna sprak de bevestiger ds. Bouman. Ds. Haspels van Goënga c.a. sprak namens de classis Sneek en de zusterkerk en als consulent. De heer Visser, ouderling van de kerk te Lem mer, sprak namens die gemeente en vele vrienden uit Lemmer ds. Kuiper toe. Deze bedankte tenslotte allen voor de woorden hem toegesproken en liet tenslotte nog zingen Gez. 18 4. heden conferentie welke 28 September te Londen bijeenkomt en waar een plan betreffende gemeenschappelijke defensie van W. Europa, ter vervanging van de door Frankrijk afgewezen E.D.G. zal worden behandeld. Zoals bekend heeft minister Eden voorgesteld W. Duitsland en Italië tot het pact van Brussel toe te laten en de Benelux en Italië hebben zich daarmee accoord verklaard. Ook Frankrijk op bepaalde voorwaarden, welke Mendes France uiteengezet heeft voor de Raad van Europa te Straats burg, het consultatief lichaam, waarin parlementsleden uit 15 landen zitting hebben. Te voren had Frankrijk zijn op Edens plan gebaseerde voorstellen trou wens reeds aan de regeringen der negen landen doen toekomen. We zullen ze hier niet uitvoerig vermelden, maar ze komen er op neer dat het pact van Brussel in 't vervolg zeven landen zou omvatten (Engeland, Frankrijk, de Be nelux, W. Duitsland en Italië) en dat het een bestuursorgaan zou krijgen, dat enkele bovennationale bevoegdheden zou hebben. Het zou het maximum aan mi litaire middelen moeten vaststellen, dat elke partner tot de Westelijke de fensie .u bijdragen en er zou een stel sel van toezicht komen op ieders bewa pening en wapenproductie, zodat er geen aparte beperkingen aan W. Duits land zouden behoeven te worden opge legd, wat vernederend voor dit land zou zijn. De Franse premier sprak nog de wens uit dat deze samenbundeling van de militaire kracht der W. Europese landen ook zou leiden tot geleidelijke samenwerking op politiek, economisch en cultureel gebied. Als eenmaal W. Duitsland is opgenomen in het Brussel se pact, zou, naar Mendes France zeide, latere toetreding van W. Duitsland tot de Noord-Atlantische verdedigingsorga- nisatie in Frankrijk niet meer die be zorgdheid en oppositie ontmoeten, die thans bestaan. Er ligt nl. nog altijd een besluit van de Franse Nationale Verga dering van 19 Februari 1952, waarbij deze vergadering besloot een eventuele poging tot toelating van Duitsland tot de Nato af te wijzen. En al mogen de Franse voorstellen dan instemming heb ben gevonden te Londen en bij de Bene lux en Italië, te Bonn en te Washington bewaarde men een ijzig stilzwijgen. Het is daar niet in goede aarde gevallen dat de Franse premier zoveel slagen om de arm hield toen hij het had over even tuele toelating van W. Duitsland tot de Nato, ook als het eenmaal lid van het Brussels pact was. Amerika had, nu Frankrijk de E.D.G. had verworpen, W. Duitsland eenvoudig willen toelaten als lid van de Nato en de W. Duitsers die op deze wijze een veel groter bewegings vrijheid zouden krijgen dan als ze in de E.D.G. waren opgenomen en onderwor pen aan het gezag van een bovennatio naal orgaan, dat de Nato niet kent, wa ren enthousiast voor dit Amerikaanse plan. WOUDSEND. De weersomstandigheden waren Zaterdag wel zeer gunstig voor de districtskeuring die hier ’s morgens om 9 uur begon en ook door burgemeester Tjaberings werd bijgewoond. De jury had een moeilijke taak, vooral toen het om het kampioenschap ging. Het keu- ringsterrein bood een gezellige aanblik. Er waren verscheidene medailles aange boden en ook wisselprijzen. De uitslagen waren als volgt: Rubriek I. Enterstieren. 2. Felsum Ath- leet Adema, van Tj. B. de Vries en D. S. Kiestra, Koufurderrige; 3. Premier, van Y. R. Veldhuis, KI. Tinga o.d. Sneek; Excellentie, van S .B. Feenstra, Oosthem; 1.1. Juweel, van P J. Osinga, Oudega (W.) Rubriek II. Verzameling koekalveren IA 6 stuks van B. A. Lycklama a Nije holt, Oudega (W.); 1B 6 stuks van W. Koopmans, Abbega; IC 4 stuks van J. S. Jacobi, Westhem; 1D 5 6 stuks van D. P. Groenveld, Jutrijp; 2. 5 stuks van J. de W. Boer, Hommerts; 6 stuks van A. Tromp, Koufurderrige; 3. 8 st. van J. A. Dijk stra, Koufurderrige; 7 st. van J. Tj. v. d Velde, Jutrijp; 4 st. van P. J. v. d. Velde, Abbega; 6 st. van P. J. Osinga, Oude ga (W.). Rubriek III. Stierkalveren, geboren na 30 September, vóó~ 1 Januari. 1. Haar- sma’s Maurits 44, Y. Stoffelsma, Smalle- brugge; 2. Sikkema 112, A. G. de Boer, Heeg; 3. Bert, F. de Haan, Koufurder rige; Piet Adema, W. Koopmans, Abbe ga; Manus, P. J. v. d. Velde, Abbega. Rubriek IV. Stierkalveren, geboren na 31 December, vóór 1 Maart. IA Rein, M. Koopmans, Abbega1B Ma- rijke’s Adema, B. A. Lycklama a Nije holt, Oudega (W.); 2. Wilhelm Koop mans, Abbega; Yndykster Juweel, Gebr. Aukes. Indijk; 3. Yndykster Diamant, dezelfden; Rijgster’s Zijlstra, P. J. Osinga, Oudega (W.). Rubriek V. Stierkalveren, geboren na 29 Februari. 1. Donia Anna’s Adema, D. B. Okma, Koufurderrige; 2. Abe, M. Koopmans, Abbega; Wouter, P. J. v. d. Velde, Abbega; 3. Paul, mej. G. B. Hoek stra, Hommerts; Nij Libben Marius, J. Tj. v. d. Velde, Jutrijp. Rubriek VI. Koekalveren, geboren na 30 September, vóór 1 December. Eental len. IA Willy 31, B. A. Lycklama a Nije holt, Oudega (W.); 1B Hiltje 46, P. J. Osinga, Oudega (W.); IC Zwarte Bet 2, B. A. Lycklama a Nijeholt, Oudega (W.); 1D Emma 85, M. Koopmans, Abbega; 2. Keintsje XX, H. M. Brandsma, Greon terp; Leentje 7, P. J. v. d. Velde, Abbega; Turk II, P. W. Koopmans, Hommerts; 3. gemeenschap, Akke 28, P. J. v. d. Velde, Oudega (W.); waarin oude tegenstellingen zouden zijn begraven. We kunnen niet anders wen- Heerlijk verfrissend, zuivert mond en keel en is goed Voor tanden. Dat Amerikaanse plan legde ook de nadruk op het feit dat de Ver. Staten hun sympathie hadden verlegd en niet meer Frankrijk doch W. Duitsland tot de pijler van hun politiek en militair optreden op het vasteland van Europa wilden maken. De Amerikaanse regering blijft natuurlijk wel overtuigd dat ook Frankrijk niet in de Europese defensie kan worden gemist, maar ze stelt blijk baar nu toch meer vertrouwen in W. Duitsland. In Frankrijk is haar de bin nenlandse politieke toestand ook te wan kel, al meent Mendes France dat hij hierin spoedig verandering zal kunnen brengen als hij met behulp van de hem door de nationale vergadering verleen de volmachten, de economische toestand op hechter basis heeft gesteld. In ieder geval zijn, door de kentering van de Amerikaanse sympathie ten nadele van Frankrijk en ten gunste van W. Duits land, waarop door het bezoek van minis ter Dulles aan dr. Adenauer misschien sterker de aandacht gevallen is dan op het moment gewenst was, de onderhan- delingen ter negen mogendheden confe rentie, die nog gevolgd zal worden door een bijeenkomst van de raad van het Noord-Atlantisch Pact, er niet gemak kelijker op geworden. Daar komt nog bij dat ook Engeland voor zware beslis singen staat. Hoewel Eden, de vader van het plan, het pact van Brussel tot W. Duitsland en Italië wenst uit te brei den, zitten daaraan toch voor Londen bezwaren vast als W. Duitsland niet tot de Nato wordt toegelaten. Want dan zou Engeland verplicht zijn ook V.’. Duitsland automatisch bij te staan als het eens in moeilijkheden geraakte, zon der dat Amerika en Canada dezelfde verplichting hadden. Nu is dit bezwaar misschien louter theoretisch zolang er Amerikaanse en Canadese troepen op W. Duits gebied staan, die immers di rect bij eep militai? conflict zouden worden betrokken, maar het pact van Brussel geldt voor 50 jaar en wie waar borgt dat er zolang Amerikaanse en Ca nadese troepen in Duitsland zullen blij ven? Wie dan bovendien nog overweegt dat er bij de W. Duitsers een natuurlijke drang moet bestaan om hun Oost-Duitse landgenoten te bevrijden, wat op een ge geven ogenblik tot dreigende situaties aanleiding kan geven, kan zich voorstel len dat ook Engeland liever zijn ver plichtingen op het Europese vasteland niet uitgebreid ziet, als de Ver. Staten en Canada daarin niet delen. En zo spelen er allerlei factoren in de huidige toestand mee, welke doen verwachten dat de negen mogendheden conferentie nog niet zo’n vlot verloop zal hebben, als misschien de eerste ontvangst van de Franse voorstellen bij de vroegere Euro pese mede-geallieerden zou doen ver wachten. Het programma van het Frysk Orkest (L.O.F.) voor het seizoen 1954-’55 ver meldt bijna 70 concerten in heel de pro vincie. Het treedt viermaal te Sneek op (5 October, 13 Januari, 8 April en 4 Mei), 9 December concerteert het te Balk, 2 Februari te Koudum, 15 Februari te Workum, 9 Maart te Hindeloopen, 10 Maart te Nijland, 20 April te Lemmer Als solisten werken bij verschillende concerten mede Wilhelmina Matthès (alt), Mea Naberman (sopraan), Ria Groot (piano), Cor de Groot (piano), Thomas Magyar (viool) en voorts Coba KueterZwager (clavecimbel), Klaas Kueter (cello), Henk stra (piano), Bé Feldbrugge Wanneer dr Richard Hageman, een der grootste musici van de Ver. Staten, straks zijn geboortestad Leeuwarden zal bezoeken, zal hij waarschijnlijk ook het Frysk Orkest dirigeren. furderrige; Hiltje 8, D. B. Okma, Kou- furderdrige; Aukje 49, dezelfde; Witte Emma, B. A. Lycklama Nijeholt, Ou dega (W.); Hielkje 5, dezelfde; 3.Oude- gaster 34, F. R. de Boer, Koufurderrige; Idsche XI, P. J. Osinga, Oudega (W.); Minke, H. N. Galama, Blauwhuis. Rubriek XXI. Productiekoeien. Droog. 1. Boukje’s Sikkema, H. J. de Vries, Ou dega (W.); z. Witte Emma, B. A. Lyckla ma a Nijeholt, Oudega (W.); Teuntsje XII, H. Ydema, Greonterp; 3. Zwarte Aukje 1, D. B. Okma, Koufurderrige. Rubriek XXIII. Familiegroepen. Groep van B. A. Lijcklama a Nijeholt, Oudega (W.); IB idem, idem; IC idem van D. P. Groenveld, Jutrijp; 2A idem van B. A. Lycklama a Nije holt, Oudega (W.); 2. idem van D. B. Okma, Koufurderrige; 3. idem van J. J. Kerstma, IJlst; idem van P. J. Osinga. Oudega (W.). Rubriek XXIV. Schoonste verzame ling van één eigenaar. IA verz. van D. B. Okma, Koufurderrige; IB idem van B. A. Lycklama Nijeholt, Oudega(W.); IC idem van D. P. Groenveld, Jutrijp; 2. idem van H. S. Ydema, Greonterp; idem van P. J. van der Velde, Abbega; 3. idem van F. R. de Boer, Koufurder rige; idem van P. Osinga, Oudega (W.); idem van J. Tj. v. d. Velde, Jutrijp. Rubriek XXVI. Rammen. 2A Alfrikus, 2B Alfred, 3. Alfons, S. B. Feenstra, Oosthem. Magyar KueterZwager Kueter (cello), (piano), Bé IJSBRECHTUM. Zondag hield de Kaatsvereniging Mei Nije Kriich tiaar laatste ledenwedstrijd in dit seizoen Het aantal deelnemers was niet groot, parturen van drie namen deel wat wel wat jammer was, want het was mooi weer en windstil, ideaal voor het k~at- sen. Door deze kleine deelname werd er gekaatst met toepassing van de Snitser telling. De eerste prijs was met 21 pnt. voor het partuur G. de Jong, T. Kolthof en D. Leijstra; 2e J Koopmans, D. v. d. Bosch en G. Boers, 19 pnt.; 3e C. Koop mans, J. Andela en G. de Vries, 16 pnt. De vierde prijs, beschikbaar gesteld door een paar kaatsliefhebbers, werd gewon nen door partuur Fr. de Vries, H. Zon- dervan en H. Spoelman, 9 pnt. Na afloop werden de prijzen door de heer J. Andela aan de winnaars van de in dit seizoen gehouden wedstrijden uitgereikt.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 5