Autobusramp in Limburg Modeshow firma’s Eringa en Muller Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST .18 In „Cruycebroedershof” wordt het aangename met het nuttige verenigd I Hgl Vrijdag 1 October 1954 109e Jaargang No. 78 Redacteur L KIEZEBR1N K Verpleegduur in Sanatoria 15 doden De Barbier van Sevilla (7 Oct.) Kerknieuws Concert Excelsior Benoemd Redactie-adres KLE1NZANÜ 7 - Ielef 2872 Wer Folk- en Geakusrsussen yn Snits Bevorderingen bij de Politie Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DR1JFH0UTS NIEUWSBLAD Hulp voor getroffen landbouwers Geslaagd De Londense gouddiefstal Zeepost Belgische onderscheiding voor Friese Verzetsstrijders Nieuwe dirigent bij het Stedelijk Muziekcorps De bussen in de winterdienst Federatie van Land eigenaren opgericht •»1 •ml I i het Sted. (2 Oct.) regie, die in te gordijn daarachter tegen iS (14 Oct.) <5 Oct.) (6 Oct.) Candidaat drs R. K. de Jong, voorgan ger van de Ver. van Vrijz. Herv. alhier is beroepen bij de Ned. Herv. Kerk te Oosterlittens. (0 Oct.) (4 Oct.) Nog meer attracties. De kippen vormen evenwel niet de enige attractie. Er zijn ook nog een vo lière met 25 parkieten, een Jauwen-paar (waarvan de eieren deze zomer helaas niet zijn uitgekomen) en een Kanarie- broederij. De laatste bevindt zich in de mannenzaal, waar cok een mooi tropisch aquarium staat. De vrouwen krijgen bin nenkort ook vogels, vertelde „vader” ons, mat”- hun zaal moet eerst gerestaureerd worden, wat deze winter zal gebeuren. (2 Oct.) verzen- Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS, Administratie t Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Aangezien de treinenloop weinig wijzi- - 3 >us- van Rosina of de grote Welke componist heeft ven, zo sprankelend van De mannequins demonstreren hier avondjaponnen. Daar is ze alweer terug, zingend bij de piano. Ze zoekt nu zorgvuldig elegante zwarte flats MAASTRICHT, 29 September. Vanmiddag omstreeks kwart over drie heeft zich te Valkenburg een zeer ernstig ongeluk voorgedaan. Een autobus uit Grace-Ber- leur, een voorstad van Luik, slipte op de Cauberg en gleed uit een rij van zeven autobussen naar beneden. Met grote snelheid botste de bus tegen het mergelstenen vrijheidsmonument 1830 op het Grendelplein, om daarna tegen een huis aan dit plein tot stilstand te komen, aldus meldt Ons Noorden. Er wordt in „Cruycebroedershof” zeer veel gedaan om het verblijf van de ver pleegden zo prettig mogelijk te maken. Het interieur van het gebouw is enorm ver beterd en gezelliger geworden, de verzorging van de oudjes is prima en ook aan de ontspanning wordt veel aandacht (en geld) besteed. De agenten R. Atsma en L. v. d. Laan zijn met ingang van 1 November a.s. be vorderd tot hoofdagent bij het politie corps alhier. Nou al in lange rige fan jierren wurde hjir to Snits yn it winterskoft Folk- en Geakursussen halden en ek it kommende winterskoft sil wer bisocht wurde in tal minsken byelkoar to bringen dy ré bin- ne om boppeneamde kursussen to folgjen. It is spitich, dat men it skriuwe moat, mar mannichten Friezen kinne har eigen tael wol sprekke, soms mar kwealik léze en al hielendal net skriuwe en yn fierwei de measte gefallen wit men alhiel neat fan de skiednis fan it eigen gea en it Heitelan. Soks mot in goe Fries dochs net op him sitte fitte en binammen net as wy sizze kinne, dat guon dy üt oare pro- vinsjes ta üs komme, alle flyt dogge, om har üs tael eigen to meitsjen. En mien ek net, dat de kursus neat foar jo is. De lesjowers van der Kamp, van der Ley hawwe der de slach fan om to soargjen, dat jo mei leafde en tage» dienens de lessen folgje sille. Heiten en Memmen en Faken en Bep- pen gyngen al nei de kursussen. Wolle jo dér dit jier ek by wêze, jow jo dan op by de hearen J. van der Kamp, Anna Paulownastrj. 2 of A. van der Ley, Jolle- strjitte 4 to Snits. Jo binne tige wolkom! Bistjür Krite Sni S elskip 1844. De gemiddelde verpleegduur in de sa natoria in Nederland is gedurende het tijdvak van 1946 tot en met 1952 volgens het orgaan van de Centrale Bond van onderling beheerde Ziekenfondsen toege nomen van 381 dagen in 1946 tot 486 da gen in 1952. Uitsluitend voor patiënten met een volledige kuur bedroeg de ver pleegduur gemiddeld 410 dagen in 1946 tegen 541 dagen in 1952. Voor longtuber- culose was de gemiddelde verpleegduur bij een volledige kuur 393 dagen in 1946 tegen 541 dagen in 1952. Een sanatorium- kuur kost tegenwoordig naar schatting 5000 per patiënt. (F. D.) SNEEKER NIEUWSBLAD speaker, mej. Zelle, begint de manne quins, die alweer zenuwachtig zoeken in hoedendozen, te haasten, Klasinet staat klaar achter het gordijn in de nu stilgeworden kleedkamer dringt de stem van de heer Eringa door die de dames welkom heet. Aan de Vrije Universiteit te Amster dam slaagde voor het candidaatsexamen geneeskunde de heer U. Zuiderveld, Sneek. Maastricht vervoerd. De twee om het leven gekomen kinderen waren een broertje en zusje, die met hun moeder aan het uitstapje deelnamen. Hun 25- jarige moeder werd zwaar gewond. Haar man maakte de tocht niet mee. De bus- sen keerden terug van de dierentuin te Valkenburg. In de zeven bussen, waarvan de veron gelukte er een was, maakten gepension- neerde mijnwerkers uit Grace-Berleur en hun familieleden, tweehonderd personen in totaal, een uitstapje. Bij de botsing tegen het monument werden vele van de inzittenden uit de bus geslingerd. Twaalf hunner werden onmiddellijk gedood. Een gids van de Valkenburgse gemeentegrot, Armand Vij gen, die door de geslipte bus was aange reden, werd zwaar gewond. Van de ge wonden oxerleden er ’s avonds in het ziekenhuis drie. De stoffelijke overschotten zijn naar de garage van de gemeentelijke brandweer te Valkenburg overgebracht. Naar wij vernemen zouden er negen vrouwelijke en drie mannelijke inzittenden van de bus zijn omgekomen. Bij hen waren twee kinderen. De laatste bus heeft blijkbaar een plaats aan de kop willen innemen en pas seerde daarvoor de beide voor hem uit rijdende autobussen Op de steile helling verkreeg deze bus direct een grote snel heid. De weg was niet bijzonder glad en in ieder geval droog. Met grote kracht is de autobus met de rechtervoorkant tegen het monument op het Grendelplein opgevlogen en er daar na afgegleden, waarna de bus met de rechterachterwand een groot deel van het mergelstenen monument vernielde. De 57-jarige gemeentewerkman Al bert Frijns, die bezig was met het dem pen van een sleuf aan de achterzijde van het monument, bevond zich slechts op enkele meters van de bus, toen deze met enorme kracht tegen het monument botste. Hij stond gelukkig aan de andere zijde en ontsnapte zodoende aan de dood. In de verongelukte bus zaten 31 perso nen. Elf gewonden werden naar het zie kenhuis te Heerlen, vier naar dat te Daarachter.... staat Hanny, zeer vlot type, kapsel met pony, te praten met Kla sinet. Beiden zijn ze al gekleed voor de trip over het plankier, Hanny in een anthracietkleurige jurk met gestreept vestje, Klasinet, die de young lady van de show is, in een geruit wollen japon netje. Samen zijn ze de „rots” in de druk ke zenuwachtige „branding” van manne quins en helpsters hier in de kleedkamer op het toneel, omdat zij al tot in de puntjes verzorgd zijn voor het eerste op treden. Ach nee, toch niet. Hanny rom melt weer in de doos naar andere siera den, past een elegante hoed die ze straks wil dragen bij een uitverkoren mantel. Een en al enthousiasme is ze voor de kleren die ze zal tonen en zo zal ze de hele avond druk in de weer zijn met haar sieraden, haar handschoenen, sjaal tjes, nu eens een grapje makend, dan weer zingend bij de piano. Klasinet is rustiger, erg jong, nog jong genoeg om blij door een kier van het gordijn te gluren naar haar ouders die gekomen zijn om haar te zien! Willy is intussen in de kleedkamer ge- komen, knap rustig gezichtje met glan- ende ogen, zij zal een zwart rokje tonen n een witte Yersey blouse met mooi pen borduurwerk. Onopvallend in haar oek kleedt Hildc zich in een mooi ja- onnetje van een stof die op tweed en rotté lijkt. Het heeft een hoge hals met wee omgeslagen puntjes, de zak op de rok staat wat uit, wat een aardig effect maakt. De wat oudere mannequin Lam- my staat klaar in een zeer elegant zwart velours mantelpakje met een echt persia- ner kraag. Zij draagt maat 42, de anderen 40, behalve Klasinet, die nog in 38 kan kruipen! Opeens slaat een golf van opwinding door de kleedkamer. Zelfs de lady Maandagavond in de grote zaal Hanenburg zitten de dames in rijen geschaard om het met mooie tapijten belegde plankier waarover de mannequins straks, als ze het trapje van het toneel afgedaald zijn, zullen lopen. Er is geen stoel onbezet, Klasinet in een aardig rood jurkje, Willy, in een mooi groen Yersey pakje wandelt op muisgrijze schoentjes over het plankier, als Hanny in de kleedkamer bij haar zeer fijn geruit japonnetje in mosgroen, bordeaux rood en grijs, rode accessoires uitzoekt. Rode handschoenen, schoentjes, oorbellen ik volg achter het gordijn haar tocht over het plankier, en zie hoeveel bewondering zij oogst. Het is ook een beeldig japonnetje met zakken op het wijde rokje en twee rijen knoopjes onder de hooggesloten hals. Hij noemt de pianist, de heer H. Pier- sma, hij dankt de Fa. H. Brenninkmeijer Zn. die welwillend de tapijten beschikbaar stelde, en vertelt nog eens dat de gehele collectie japonnen, mantels, hoeden, sjaals van de Firma Eringa is en de schoentjes van de Firma Muller zijn. Hanny glijdt langs me..,. Daar is de stem van mej. Zelle die Klasinet voorstelt, en Hanny applaus klinkt, de show is begonnen. Hilde loopt over het plankier Hanny is al terug. Blij lachend laat ze me haar mantel be wonderen, een elegante box coat van grijs langharig Zibeline met een stola. Hierbij draagt ze een grote hoed met een platte bol, die goed past bij haar geestig gezichtje. Onder een rustiger zwart hoedje bors telt Lammy haar krullen netjes, maar o nu trekt Willy over de rok en blouse een beeldig kort Inda Lama jasje aan in anthracietkleur! Daarbij een zwart plat hoedje met sprieten over de bol en hoog gehakte opengewerkte suede schoentjes. Het is nu een drukte van komen en gaan in de kleedkamer van haastig jurken uittrekken en mantels aanschieten. De gouden staven, die de vorige week voor het vrachtkantoor van de K.L.M. in een buitenwijk van Londen, werden ge stolen, zijn binnen een uur na de diefstal omgesmolten, zo heeft Scotland Yard Dinsdag bekend gemaakt. Scotland Yard heeft meegedeeld, dat een tipgever haar op de hoogte had gebracht van het om smelten van het gestolen goud: de opera tie zou op minder dan 3 kilometer van de plaats van de diefstal zijn uitgevoerd De detectives geloven daarom, dat het goud tot goudblad en gouddraad is ver werkt en niet langer kan worden ge- indentificeerd. De politie meent reeds te weten wie zes van de negen dieven zijn geweest. Drie van hen hebben de dief stal uitgevoerd, en drie anderen hebben het goud omgesmolten. Verscheidenen hunner werden reeds ondervraagd. Da gelijks worden razzia’s uitgevoerd in de huizen van andere verdachten. en in de zaal is dat gezellige geroezemoes van vrouwen onder elkaar die plezierig wachten op de dingen die komen zullen. Ondertussen luisteren ze naar de piano muziek en kijken naar het met planten versierde toneel en het dicht geschoven OUDEGA (W.). Benoemd tot tijdelijk onderwijzeres an de Hervormde School alhier met ingang van 1 November mevr. I. KoelstraRoukema. de bruid! En terwijl de pianist de overbekende melodie inzet, vormt zich in de kleedka mer de stoet die nu over het plankier schrijdt onder geestdriftig applaus. Na de bruid Hilde in een wolk van gele tulle, Lammy in het grijs, Klasinet allerliefst en jong in het lichtblauw en Hanny in wit en zwart gebloemde tulle. Een alleraardigst slot van een goede, zeer geanimeerde show. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Indonesië en Ned. Nw. Guinea: m.s. Willem Ruys Ned. Antillen: m.s. Oberon Suriname: m.s. Stentor Unie van Z.-Afrika en Z.W.- Afrika: m.s. Edinburgh Castle Canada: m.s. Prins Willem van Oranje Zuid-Amerika: m.s. Alberto Dodero Brazilië: s.s. Uruguay Star Australië en Nieuw-Zeeland: via Engeland Inlichtingen betreffende de dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Onder het laatste neemt het houden van pluimvee een voorname plaats in. Vooral voor kippen hebben de meeste mannen veel belangstelling en ook vader Zijlstra is een groot liefhebber van deze nuts-sport. Men beschikte hiervoor reeds over een tweetal royale en doelmatige hokken met open rennen, maar thans is dit nog verder uitgebreid. Er is een derde stenen hok in gebruik genomen, verbonden met een open ruimte van pl.m. 100 m2, waarin toen wij dezer da gen een kijkje kwamen nemen, een praeht collectie zelf opgefokte Red Islan ders druk in de weer was. Alle hokken zijn voorzien van de moderne familienes- ten of legbakken, wat vclgens de heer Zijlstra uitstekend voldoet. De eieren breken hierin ”iet en worden ook niet vuil De kippen worde i regelmatig op des kundige wijze geselecteerd, waardoor de Stapel steeds op peil blijft en een grote productie bereikt wordt. Een gedeelte van de eieren is voor de Inrichting zelf bestemd, de rest wordt verkocht om de onkosten te dekken. Er worden vrijwel uitsluitend Red Islanders gehouden plus nog een aantal witte leghorns, die in een afzonderlijk verblijf zijn onderge- bracht Op het Leidse Stad huisplein had een so bere plechtigheid plaats. H. K. H. Prin ses Wilhelmina ont hulde er het stand beeld dat door Ko ningin Juliana aan Leiden werd geschon ken en dat vervaar digd is door de Am sterdamse beeldhou wer Starreveld. Mid den: de Burgemeester van Leiden Jhr Mr F. H. van Kinschot. na de ander me voorbijloopt kijk ik ze na door het gordijn Klasinet in een ver rukkelijk zwart velourschiffon jurkje met een V hals en een rok die van ach teren iets ruimer is en langer valt. Ze draagt een zwart hoedje op het licht blonde haar en heeft nylon schoentjes uitgezocht. Lammy in een staalgrijs zij den japonnetje met strass op de zakjes en op de mouwklepjes, Hilde in het zil vergrijs waarin zwart en mais verwerkt is. Intussen is Willy gekleed als De Belgische zaakgelastigde en de Bel gische militaire attaché in Nederland hebben Zaterdag in de Ridderzaal in Den Haag uit naam van de Belgische rege ring aan 141 Nederlandse verzetstrijders onderscheidingen uitgereikt als waarde ring voor hetgeen zij in de bezetting hebben verricht in het kader van de in- lichtingengroep „Wim”. In negentien ge vallen werden de onderscheidingen pos thuum verleend. Het kruis van ridder in de Orde van Leopold II werd o.m. posthuum verleend aan R. Vermeulen te Drachten, de me daille van het Verzet en de herinne- ringsmedaille posthuum aan W. Woudsma te Dokkum. Nabestaanden namen de on derscheidingen in ontvangst. Het kruis van ridder in de Kroonorde, het Oorlogskruis 1940 met de palm, de medaille van het Verzet en de herinne- ringsmedaille is o.m. uitgereikt aan J. B Vermeulen te Breda. Het oorlogskruis met de palm, de medaille van het Verzet en de herinneringsmedaille werden uit gereikt aan mejuffrouw J. Stienstra te Franeker en de heren P. Brouwer te Dokkum en J. Haitsma te Almenum. De medaille van het Verzet en de herinne ringsmedaille kregen mevrouw G. H DibbitsLunshof te Leeuwarden en de heren J. J. Althuis te Harlingen, D. Bak ker te Donkerbroek, J. Bakker te Har lingen, D. Doeksen te Terschelling, J Douma Gzn., te Sneek, H. Dijkstra te Harlingen, A. W. van der Gang te Dok kum, C. Krijger te Pingjum, T. Venstra te Leeuwarden, C. Vermeulen te Drach ten, A. van der Wal te Harlingen, K. Zijl stra te Bolsward, L. de Zee te Sneek, B M. Woudstra en R. Nauta, beiden in Ca nada en M. Boersma in Zuid-Amerika. De heer Bouman ere-dirigent. Dacht men in- de gelederen van het Sted. Muziekcorps aanvankelijk gedurende enkele maanden een plaatsvervanger voor zijn wegens gezondheidsredenen tijdelijk uitge schakelde dirigent de heer A. Bouman van Leeuwarden te moeten benoemen, thans heeft de heer Bouman om bovengenoemde reden z’n ontslag aangevraagd als dirigent. In zijn plaats is thans als zodanig benoemd de heer A. Feenstra uit Ijlst. Inmiddels is op de laatstgehouden verga dering besloten de heer Bouman het ere- dirigentschap van het corps aan te bieden Advertentieprijs 15 et pet «n.m Bij contract (handeliadv.) 'ager. Abonnementsprijs I 3. - pe> half jaar. Franco per post I 3.75 oer half laar. Giro 50748 ten name ree Firma fi. 1 Drijfhout. Sneek Concert te geven door de Chr. Muziek - ver. „Excelsior” van Scharneogutum op Zaterdag 2 October *s avonds om 8 uur in de Muziektent aan het Bolwerk. Op 7 October ’s avonds 8 uur komt de Nederlandse Reis Opera in Ami alhier bovengenoemde opera uitvoeren. Er zullen weinig wérken in de opera- literatuur te vinden zijn, die op zulk een populariteit kunnen bogen als deze opera van Rossini. En is het een wonder? De han deling is eenvoudig, de intrige ongekunsteld maar zo hartelijk van toon, zo vol gezonde humor, dat men zich graag gewonnen geeft. Daarbijis er ook maar één opera te vin den, waarin meer bekende aria’s en duetten te vinden zijn dan in deze? Wie kent niet de beroemde Figaro-aria, wie niet de aria van Rosina of de grote aria van Dr Bartolo? Welke componist heeft een quintet geschre- humor en muzikaal zo waardevol als Rossini ons in de eerste acte laat horen? Er is meer I Adriaan Morrien heeft door een geestige vertaling en wat meer is, een zingbare Nederlandse tekst, de toe hoorders de gelegenheid gegeven de tekst op de voet te volgen. Men maakt alle listen en lagen mee waarmee Dr Bartolo zijn pleegkind afhandig wordt gemaakt. Men hoort hoe Basilio, die erg ongelegen komt, de deur uitgewerkt wordt. Kortom, het is een dubbel genot deze opera in het Neder lands te beluisteren. Een keur van Neder landse solisten staat er borg voor dat de opvoering op hoog plan staat. Anneke van der Graaf zingt Rosina, John van Kesteren vertolkt Graaf Almaviva, An ton Eldering speelt voor Dr Bartolo, Jan Duiveman is een prachtige Don Basilio ter wijl Ton Wink ten slotte de Figaro op zijn naam heeft. Cees Laseur verzorgde een regie, die in alle opzichten Rossini tot zijn recht doet komen. Nico Wijnberg ontwierp de decors, waar U met veel genoegen naar zult kijken. Alle elementen zijn dus wel aanwezig voor een bijzondere opvoering van „De Barbier van Sevilla”, een Italiaanse Opera bij uit stek, die voor het Nederlandse publiek nu dubbel aantrekkelijk is geworden. Wij twij felen er dan ook niet aan, dat na het suc ces van Don Pasquale van dit zelfde gezel schap, de Barbier een talrijk publiek zal weten te trekken. Men zie adv. in dit nr. gingen zal ondergaan ingaande Zondag October, zijn ook de wijzigingen bij de bi diensten niet groot. LAB: de route Leeuwarden-Bozum-Sneek loopt ingaande Zondag a.s. via Roodhuis (onlangs tot dorp verheven) Kleeuw-Tjal- huizum en IJsbrechtum i.p.v. Scharnegou- tum. Scharnegoutum blijft bediend door de route Franeker-Wommels-Sneek, die echter tijdelijk i.v.m. wegverbetering ook via Roodhuis loopt. Scharnegoutum (straat weg) blijft uiteraard bediend door de NTM- dienst Leeuwarden-Sneek. Voorts zijn de wachttijden te Sneek tus sen LAB-dienst Sneek-Bolsward en NTM- dienst Heerenveen-Sneek tot een minimum beperkt, terwijl er in Heerenveen goede aansluitingen bestaan op de treinen van en naar Zwolle. Vooral op de werkdagen is hierdoor een prachtige aansluiting mogelijk van Heerenveen via Sneek naar Bolsward. ZWH. In de route Lemmer-Emmeloord via Rutten-Bant is ook het nieuwe dorp Creil in de N.O.-polder opgenomen. Boven dien zal dit traject ook Zondags, zij het in mindere mate, gereden worden, aldus meldt Ons Nojrden. uit. Dan trekt ze een zwart japonnetje met een wit angora haartje aan. Het heeft een garnering van hermelijnstaar tjes aan de hals. Tot mijn verrassing zoekt ze er lange groene handschoenen bij uit, en een groen hoedje en het is een zeer elegant geheel, zeker ook dank zij de aristocratische zwarte flats. Hilde is zeker stiller dan haar collega’s en ik moet aan haar regenjas trekken om haar aandacht te vragen. Een Falcon re genjas, klein ruitje, geruite knopen en daarbij een flatteus regenhoedje groen van buiten, geruit van binnen. Ze loopt op gemakkelijke wandelschoenen. Na de pauze met thee gaat de show door in hetzelfde prettige tempo. Hilde in een lindebloesem kleur alpacca zijdje met zwart velours chiffon garnering, heeft veel succes met het mooie japon netje waar ze een hoedje bij draagt van zwarte veertjes met een velourschiffon strik op het achterhoofd. Hanny, in een zwart Ottoman deux-pièces met gebor duurde zakjes, lacht omdat haar zwart wit hoedje omhoog wipte tijdens de show en rukt haar oorbellen af om nieuwe te zoeken. Maar ik kijk verrukt naar Willy, gekleed in een cocktailjurk van goudkleurige zij waarover zwarte kant. Ze draagt er zwart kanten mitaines bij en een Timtur lak-schoentje van voren open gewerkt. Applaus klatert op uit de zaal als ze; over het plankier loopt. De mannequins in de kleedkamer zijn nu een en al nerveuze spanning. Cocktail- en avondjaponnen vragen een verfriste make-up, een ge borsteld kapsel, een extra mooi schoentje dat met zorg uitgezocht wordt. Als de een Te Utrecht is opgericht de Federatie van Landeigena en, een stichting waarin de grote, gewestelijke verenigingen voor grondbezitters zijn vertegenwoordigd. In dien de verschillende organisaties van grondeigenaren gezamenlijk naar buiten optraden, deden zij dat tot dusver als de zgn. Samenwerkende organisaties van grondeigenaren, een lichaam dat geen rechtspersoonlijkheid bezat en dat slechts voor de dag kwam als de organisaties het nodig achtten. De nieuwe Federatie, die wèl rechtspersoonlijkheid bezit, zal in het vervolg naar buiten optreden. De Fede ratie omvat alle georganiseerde grond eigenaren, ongeacht richting of overtui ging. Oprichters en deelnemers aan de Federatie zijn de verenigingen Het Grondbezit te Utrecht, Het Friesch GrondbeÈit te Leeuwarden, de Neder- I landsche Bond van Landbezitters te Gro ningen, de R.K. Vereniging van Eigenaren en Beheerders van Landelijke Bezittin gen te Den Bosch, Het Limburgs Grond bezit te Roermond, de Vereniging van Landeigenaars in Noord-Holland te Alk maar en de Stichting Landelijk Eigendom Winterswijk en omstreken. Het bureau van de Federatie is ondergebracht ten kantore der vereniging Het Grondbezit Donkere Gaard 4 bis, tel. 14819, Utrecht. Overbruggingscrediet rente van 2 pet. De grote wateroverlast in Augustus, voornamelijk in het Noord-Oosten van Overijssel, doch ook elders in het land heeft vele landbouwers zodanig financi eel nadeel opgeleverd, dat zij uit eigen middelen niet of zeer moeilijk in staat zijn in de geldmiddelen te voorzien, die nodig zijn om hun bedrijven op gang te houden. Hoewel de overheid niet tot di recte schadevergoeding kan overgaan, za- het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening in de ergste gevallen tegemoet komen, door het mogelijk te maken, dat op voordelige voorwaarden credieten worden verleend. Aanvragen zullen in behandeling wor den genomen, wanneer blijkt, dat meer dan een derde deel van de normale pro ductie verloren is gegaan of een over eenkomstig verlies is geleden en wannee eveneens blijkt, dat de getroffenen nie in staat zijn zelf of met behulp van d normale credietinstellingen zich de ge! den te verschaffen om de bedrijfsvoerir voort te zetten. Voor het opgenomen ere diet zal de landbouwer 2 pet rente moe ten betalen. In de ergste gevallen zr voor een gedeelte van het crediet all rente voor rekening van de overheid ko men. i MM

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1