RAAD W1JMBRITSERADEEL Predikbeurten I Fan de po pent 00001 II Een oudheidkundig middag-wandellingetje door Sneek ^SNITSER FEMERK Een bron nan geluk AGENDA "WITTE KRUIS" Ingezonden De Midex Nieuws Sneeker Damclub KerV^ienws Wit waterhoentje Overeenkomst over Triest aanstaande Zondagdiens. Dokter, Apotheek en Zusters Vergadering Stichting Gezinsverzorging Rauwerderhem IJ.V.C. voetbalde niet gelukkig jjv AfdL Sneek Ned. Ver. tot afsch. Alc. dranken dieu MNxallen V5n dQ. wereldmerken.. 5 I -A Bridge V werflWi A. J. v. Het Sleuteldiploma Advertentie Ingez. Mededeling. we 8NS8K Een rectificatie. Advertentie LM p Voorin. 10 uur Ds. M. Bijbel Advertentie LM I uiterst ll I .Aankoop onbewoonbaar ver klaarde woning. B. en W. stellen voor de onbewoonbaar verklaarde woning Scharnegoutum 239. eigen aan J. Meester te Sneek voor 300 verbouw van de bijz. school te Oosthem BOLS WARD LEMMER 25% 21 20% 18% 18 16% 24 21% 21% 19% 18% 15 39% 34 32 32 31% 31 30% 21% teniet dit diplomi in Sneek is het nog be- i i i IJLST. IJ.V.C. I kreeg Zaterdagmiddag jl. Balk op bezoek. Met de thuisclub wil de het. niet vlotten, de gasten deden het heel goed en het kwam zelfs zo ver dat de stand 04 bedroeg. Na de rust zette IJ.V.C. alles op alles en met succes. De wedstrijd eindigde in het voordeel van de bezoekers met een stand van 24. IJ.V.C. II trok naar Harlingen en was evenmin gelukkig. Harlingen hield de puntjes thuis en mocht op een succes bo- «M van 4—6. Andere aanvragen ingevolge art. 72 L.O.wet 1920. WIJKVERPLEGING Zuster H. Oppedijk, Jachthaven straat 10. KRAAMVERPLEGING Zuster W. Feenstra, Grootzand 47. aan te kopen. Deze woning kan dan wor den afgebroken, er zal op deze plaats aan de Rijksstraatweg nimmer een andere woning mogen worden gebouwd krach tens de geldende rooilijnvoorschriften. Alsvoren. Fs. Wiegers uur Ds. Kra- en vernieuwing van meubilair. B. en W. achten de bij het bestuur levende wensen tot verbetering van zijn school in veler lei opzicht gerechtvaardigd en het plan van de directeur van gem.werken tot verbouw is door het bestuur als een goe de en praktische oplossing aanvaard. Ook over de aangevraagde vernieuwing van het meubilair kunnen B. en W. gunstig adviseren, zodat zij voorstellen het ver zoek in te willigen. Z h. s. wordt aldus besloten. ZONDAG 3 OCTOBER 1954. NED. HERV. KERK SNEEK. Voorm. HALF TIEN Ds. H. Sondorp. ‘s Avonds ZEVEN UUR Ds. R. Boonstra van Franeker. H. Avondmaal. H. Avondmaal. Nam. 2 uur Dr. K. H. Siccama. H. Avondmaal. Nam. 5 uur Ds. C. G. Wiegers. Dankzegging. Matchpunter 43 36 35 30 29 28 26 25 James Reston, Washingtons correspon dent van de New York Times meldt uit gezaghebbende kringen, dat Italië en Joegoslavië een compromisregeling voor Triëst hebben aanvaard en dat de over eenkomst waarschijnlijk de volgende week in Londen getekend zal worden. De bereikte overeenkomst voorziet in de overdracht van de zone A met de stad Triëst aan Italië. De zóne B komt aan Joegoslavië. De Britse en Amerikaanse troepen worden teruggetrokken en Triëst zelf wordt een internationale haven voor gebruik van alle landen. aan Allen”, zooim. van „De opgefrist. mensen willen We waren vorige week niet in het nieuws vrienden. Dat spijt ons, maar we zullen ons best doen om herhaling te voorkomen. Eén ding kunnen we althans achterhalen, en dat is het weer. Hoera voor het weer, het regent wéér! Dat is prachtig en geeft meteen aansluiting. Je wordt er zo huiselijk en zo vriendelijk van. Stel je voor het is de ganse zomer mooi droog en zonnig en de herfst is, laten we zeggen mooi, droog en zonnig. wat moet je in vredesnaam dan bepra ten? We stappen over de drempel van onze markt en zijn metéén in de sfeer. Het ruist en zingt en klotst en klettert en daartussen lopen de knapen bedrijvig heen en weer. Want weer of geen weer, droog of nat, er moet gewerkt worden Er is een aanvoer die klinkt als een klok en op de een of andere manier moeten de beesten een andere eigenaar hebben, nu ja eigenaar.... De honderden grote var kens zouden hun plezier wel op kunnen wanneer ze wisten dat Sneek hun laatste tussenstation was op weg naar het abattoir. We hebben daarover een gesprek met Sytsma üt ’e Legegean. „It is mal hwat in spek fan ’e moarn en ik freegje my wolris óf, hwer komme dy dingen allegearre wei! En hwer moatte se hinne! Hwant hwat minske yt nou noch spek? Nou ja, ik mien fan de lju yn ’e stêd! Nou moatte jo ris sjen, hwat in drokte by de weagerij! En elts is mar oerstjür, ja fansels is de merk le ger, dat komt sal” Mejuffrouw ds. J. H. van der Slooten voorheen predikante bij de Doopsgezinde Broederschap in de gemeente Steenwijk is Zondag door dr. H. Faber ingeleid als tweede predikante voorgangster bij de afdeling Wassenaar van de Ned. Protes tanten Bond Mejuffrouw Van der Sloo ten werd in 1900 geboren en deed op 15 September 1929 intree als predikante te Delft. Vervolgens stond zij te Hindeloo- pen, IJlst en sinds November 1946 te Steenwijk. Bij de biggen daarentegen is het kalm. Ook het wolvee is goed vertegenwoor digd en het valt meteen op hoe goed de kwaliteit over het algemeen is. Schapen en lammeren kunnen in een normale zo mer met veel droogte in Juli, Augustus en September slechte weken hebben, maar het is dit jaar voor hun tafeltje dek je wat hun zichtbaar goed bekomen is. Ergens staan om en in een hok een grote schare kooplui en burgers, want dicht bij de verdere inhoud, drie schapen, speelt zich een duel af waarbij de stuk ken er af vliegen. De adspirant koper is een vrolijke jonge knaap, de verkoper een ouwe rot, maar even zo goed één die „net oan de swierste ein fan ’e balke tilt”. Er is een sprankelend tweegevecht van woorden, uitroepen, verwensingen zelfs, maar het slot bevredigend voor allen. „Gelok!” zegt de ouwe en de jonge ant woordt „Aanneme, hwant dêr sil ’t wol op ütdraeije net Sjouke?” „Och”, zegt Sjouke, „ik bin oars sa net ju, mar ’t is fan ’e moarn dochs allegear fochte, ’t rint my ta de teannen lit!” Bij het gebruiksvee zit „it foar ’t kris”. Er is niet veel vraag, want wie zal in deze regenperiode waarin de „kij mei fiif bekken frette” nog meer vee aanschaf fen? Het komt er dan vanmorgen wel op aan ze kwijt te raken. Ditzelfde zien we bij de graskalveren. Daar moet alles in het vuur gebracht om te verkopen. En dan in dit weer, nu de meesten al „dweil” zijn. Alleen het kleine mannetje dat we spraken was droog, helemaal droog en hij maakte er reolame Donderdag 30 September. Amicitia Theater Sneek. ’s Avonds 8 uur; „Gestolen Melodie.” GEREF. KERK (Art. 31 K.O.) Koudum: voorm. 9.30 uur Leesdienst; nam 2.30 uur Ds. Benschop (Doopsgez. kerk) GEREF. KERK. Oudega (W.): voorm. 9 en nam. 1.30 uur Ds. v. d. Plaat. en t.b.c.bestrijding Wymbritsera- mee ook: „Ik sei fan ’e moarn tsjin ’t wiif, lit it forklaeijerspak mar hingje, ik doch twa wetterpakken oer inoar hinne oan en lit se dan mar opkomme mei de akwal” En hier Is de melding2441 stuks! 205 melk en kalfkoeien f 425f 925, note ring lager, afloop slecht. 55 vette koeien f 1.70—f2.30, f2.31—f2.70 geslacht, prima kwaliteit nog prijshoudend, overige soort lager. 35 pinken f 370f 580, geschikte ty pen prijshoudend, overigen lager. 2 paar den geen notering. 6 bokken en geiten, geen notering. 100 graskalveren f 135 f 300, belangstelling en handel traag. 44 nuchtere kalveren f36f52, no tering lager. 1302 schapen en lammeren f 70f 120, f 65f 90, handel lui-duur in vette en weideschapen, exportlammeren lager. 240 varkens en vette biggen f 1.63 f 1.82 f 1.83f 1.94 levend, lager. 330 zouters f 1.81f 1.83, handel lui en lager. 122 lopers en kleine biggen f 80f 120, f 40f 65, loper- nauwelijks prijshoudend, kleine biggen weinig vraag en handel slecht. A. t a. BIJ BRAND. Voor brandmelding belle men steeds op nr. 3000. 2 en 3 October 1954. Vanaf Zaterdagmiddag 4 uur: Dokter J. W. v. d. Zijpp, Stations straat 2, Telef. 2526 (b.g.g. no. 3000). Apotheek d. Sluis, Marktstraat 12. Vrijdag 1 t/m Maandag 4 October. Amicitia Theater Sneek. ’s Avonds 8 uur en Zondag tevens te 5 uur: „Drie liefdes”. Dinsdag 5 October. Frysk Orkest. Concert ’s avonds 8 uur in Amicitia. per as, althans in Sneek niet. Het moet wel een echt Venetië zijn geweest. Op oude kaarten ziet men de huizen aan de Westelijke oever van de Potterzijlen nog met hun gevels uit het water oprij zen terwijl oude Snekers nog wel weten dat er aan de Suupmarkt helemaal geen wagens konden komen, omdat men stenen trapjes af moest aan weerszijden van de stenen „pijp”, die destijds over het kruispunt der wateren lag. Maar wjj dwalen af, terug naar het Grootzand! Ter hoogte van de panden der Fa. Brenninkmeijer gekomen, vra gen wij even toestemming de tuin te mo gen betreden, teneinde de achtergevel van een aan het Achterom gelegen pakhuis te bekijken. Een merkwaardig geval, waarvan er thans weinig tegenhangers meer bestaan. Hopelijk kunnen wij voor onze stad nog een der laatste Mohikanen bewaren, want zij zijn typisch voor een reeds achterhaald handelstijdperk. Hoogst eenvoudig gebouwd, zijn ze niet temin even aangenaam voor het oog als de beroemde Amsterdamse pakhuizen, voor welker behoud de laatste tijd met zoveel succes geijverd werd. De Sneker pakhuizen zijn wel niet zo groot als de gelijktijdige Amsterdamse, maar zijn er toch wel familie van. Zij vertonen steeds een goed ingedeelde gevel, waarin de rond-afgesloten muur- openingen met luiken een belangrijke aesthetische rol spelen. Zij werden meest gebouwd om voor kaaspakhuis te die nen, maar nu de opslag van zuivelpro ducten in Sneek sinds de afschaffing van de Stads-Botermarkt weinig meer alleen' geleverd door de fa. R. Dikland Zn. en de fa. H. Brenninkmeijer Zonen. B. en W. stellen voor eveneens mede werking te verlenen voor de aanschaffing van 3 nieuwe kachels voor de Hervormde school te Oudega (W.). Het bestuur van de bijzondere school te Nijland verzoekt medewerking voor de vervanging Van drie privaten door clo sets met waterspoeling en het aanbren gen van 3 nieuwe urinoirs. B. en W. stel len voor ook in dit geval medewerking te verlenen. Alsvoren. fen waren. Het waren Belgische importstof- fen. De originele Ploeg-stoffen worden hier alleen’ geleverd door de fa. R. Dikland In ons artikel over de Midex is in de be schrijving van de stand van het Meubelhuis fa. Aukema abusievelijk vermeld dat de daar getoonde gordijnstoffen „Ploeg” stof- Vergadering van de raad der gemeente Wymbritseradeel op Donderdag 30 Sep tember 1954, ’s voorm. 8.30 uur. Voorzit ter: burgemeester F. Tjaberings; secretaris de heer K. Visser. Aanwezig 12 leden; m. k. a. mevr. Fast en de heren Bootsma en Osinga. Na Opening op de gebruikelijke wijze worden de flötulén der vergadering van 3 September il. onveranderd vastgesteld. Nadat enige ingekomén stukken voor kennisneming zijn aangenomen komt aan de orde een adres van het bestuur om medewerking voor GEB. VOOR CHR. BELANGEN. Voorm. 10 uur Dr. K. H. Siccama. Jongerendienst VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN. Amicitia: voorm. 10 uur Drs. R. K. de Jong Grote Kerk: ’s avonds 7 uur Ds. R. Boon stra van Franeker. Avondmaal. wordt een Witte Kruis- W poeder, die 'n barstende V hoofdpijn, knagende kiespijn, f of tergende zenuw- en rheuma- tische pijnen direct wegneemt Witte Kruispoeders zijn on schadelijk voor de maag. Houdt ze steeds bij de hand! L Ook in tablet- en cachet-vorm. fX Vraagt Uw Apotheker of Drogist! Deze afdeling hield Woensdagavond haar eerste maandelijkse vergadering in dit seizoen. Voorzitter Kuipers kon na de opening 4 nieuwe leden verwelkomen Mededelingen werden gedaan omtrent de kernvergadering op 24 October te Bols- ward. een gemeenschappelijke propa- ganda-actle met I.O.G.T. en A.N.G.O.B in November werd besproken en voor de eigen afdeling werd een ledenwérfactic op touw gezet. De commissie ingestelc vooi de viering van het 50-jarig bestaan dei afdeling in Januari deed verslag van haar werkzaamheden; Evert Vermeer was bereid gevonden op de herdenkings avond het woord te voeren. In het ver slag van de afgevaardigde naar de alge mene vergadering werd met belangstel ling kennis genomen van de mededelin gen betreffende de propaganda in ver schillende afdelingen, waarvan zo moge lijk gebruik zal worden gemaakt. Na de rondvraag werd nog geluisterd naai Abe Brouwer, die uit eigen werk ver telde. t Donderdag 30 September. Ver. tot bev. bol. van Slechthorenden. Vergadering in Gebouw Baptistenkerk, ’s Avonds 8 uur. Film met toelichting. Donderdag 30 September. Modeshow van handgebreide kleding in zaal Hanen burg. ’s Avonds 8 uur. Vrijdag 1 October. Ver. voor Wijkverple ging deel N.W. te Nijland, omvattende de Groene Kruisver. Nijland en Oosthem. *s Avonds 7.30 uur in het Lokaal te Nijland afscheid van Zuster van Halse- ma en kennismaking met Zuster Wes- tera. is gaan betekenen, hebben zij gaande weg, voorzover zij niet geheel verbouwd of afgebroken werden, een andere be stemming gekregen en herbergen zij meel, aardappelen, speelgoed of wat ook maar. Enkele huizen verder passeren wij het pand, waarin tot voor kort apotheek De Jong was gevestigd. Men is er nu druk doende met een inwendige verbouwing, want de nieuwe eigenaar stelt weer ge heel andere eisen aan dit gebouw dan zijn voorganger. Gelukkig blijft de merkwaardige, uit het laatst der 18de eeuw daterende, gevel met de vervaar lijke houten kap in stand. Inwendig was al vóór de verbouwing weinig „antieks” meer te bespeuren. Bij het uitbreken van de winkel ontdekte men echter dat het z.g. voorhuis, met zeer fraaie, wit-marmeren tegels be vloerd, groter was geweest dan de later daarin getimmerde winkel. Elders stiet men op vloeren, samengesteld uit on verglaasde plavuizen. Helemaal achter in, voorbg een binnenplaats, verrezen twee ouderwetse werkplaatsen, die bei de gebouwd bleken boven ruime wijn keldertjes, die vele duizenden flessen bevatten konden. Helaas bleek men geen enkel keldertje vergeten te hebben, een toepasselijk embleem: een pompe- toen men het laatste voorraadje naar de toonbank liet komen. Wie weet, wel ke prijzen wel niet gemaakt zouden zijn voor een goede Bordeaux van 1823 of een Hochheimer van 1831, zulke beste wijnjaren? Boven op zolder kan men het fraaie grenenhout bewonderen van de kap en door een venster kijken, waaruit men ook reeds de Patriotten langs het Groot zand heeft kunnen zien marcheren; een wonderlijke sensatie. Maar wy moeten weer verder en rich ten nu onze schreden Wipwaarts. Ge lukkig, er staat nog water in, die stad genoten ten spijt, die er maar liever een autoparkeerplaats van zagen gemaakt. Och, beseft men wel steeds, dat er heus geen auto’s meer naar Sneek züllen ko men, als onze binnenstad er net zo uit is gaan zien als Emmeloord? Vooral nu dit deel van Sneek zo aan sfeer heeft ingeboët door de leegte van de voor malige Waag? Moge er spoedig een gebouw verrijzen, waarmee Sneek voor de dag kan komen. Tot besluit nog even naar een der ge- vaarlijkste kruispunten van Nederlands dat bij het hoekhuis van de heer Repko. Wfl hebben de heer Repko laatst nog gesproken, want laat er nu net naast zijn huis een ring gevonden zijn! Nu, déze ring wenste de heer Repko niet te verkopen, en zo werd het Museum er mede verblijd. U hebt het reeds in de courant ge lezen, hoe men ter plaatse een diepe put groef om daarin een olietank te laten zakken. Al ras stiet men ook hier op allerhande zaken, die bewezen dat het water m de Polle eertijds weinig ruimte meer had geboden voor het ver keer te land. Er werd zelfs een uit ei» kenhout getimmerd „stalt” bloot gelegd, zo dicht onder de zijgevel van het huis van de heer Repko, dat men daaruit wel moet afleiden hoe deze gevel, althans de voorganger daarvan, eenmaal uit het water werd opgetrokken. Het stalt, on geveer 2 meter onder het huidige straat niveau gelegen en door het grondwater tegen verrotting behoed, was merkwaar dig gaaf bewaard en op kunstige wijze geheel met eikenhouten pennen aaneen- getimmerd, De ring bevond rich niet ver van dit stalt; uit getorst, dik koperdraad ver vaardigd, kan men hem dateren op de 15de of 16de eeuw. Andere vondsten, het bewaren waard, kwamen niet te voorschijn. Liefhebbers van oudheden moeten er in het Museum maar eens naar gaan vragen. En hierbij nemen wij afscheid van ons gezelschap, om dit een volgende maal te noden op een wandeling buiten onze stad. H. EU Weest U gerust, lezers, ditmaal eens geen opsomming van aanwinsten, maar een heel gewoon wandelingetje, dat ik met U in een verloren middaguurtje door Sneek’s binnenstad ga maken. Laten wjj beginnen op de Waterpoort, om te zien wat-het weer Wil' vanaf de hoge pijp kan men heêl wat van dat deel van het uitspansel zien, vanwaar Sneek Zijn meeste neerslag ontvangt. Wenden wij de blik naar de tegenover- geste' - zijde, zo prijkt daar in alle rust de nieuwe Koemarktbrug. Men zou niet zeggen, dat de gemoederen hierover nog maar kort tevoren zo waren verontrust. Men kan niet anders zeggen dan dat er van gemaakt is, wat er van gemaakt kofi worden. ^.an beide kanten is de brug versierd met twee wapenschilden; de buitenzijde vertoont de wapens van Sneek en Wes- tergo, de binnenzijde die van de geslach ten Bockema en Donia, op wier grond gebied de stad Sneek ontstond en Uit welke families de eerste Sneker gezags dragers gekozen werden. &jn wij de brug onderdoor gevaren zo gemakkelijk gaat dat nu niet meer Izo zien wij tegenover ons de boog, die de Singeloverkluizing is komen af sluiten. Het toogsteentje is voorzien var. pelijkerwljze Ruiter—Visser de onderste plaats innamen. Bij de nieuwelingen (D> bleken de VriesDam uit het goede hou’ gesneden; er kan daar verder nog van alles gebeuren. Vis—Zandstra MonsmaRouffaer Braamv. d. Veen UbbinkV elleman Echtpaar Vrolijk v. BruggenPosthuma Mantjes Dames UbbinkVeldman BrandsmaMevr, Dubois B KleinjanZandstra Echtpaar Boersma v. BruggenHanewald BootBraak Echtpaar Ringnalda J edeloLichthart MeVr. RuiterVeldman Bronv. d. Ley C Echtpaar Looper Dames BeerendsSluyter AbelnBrandsma Japenga—Velleman HettemaPolesz Ruiter—Visser de VriesDam Echtpaar Tromp Dames Miedemav d. Veen Echtpaar v. d. Kallen EringaTromp Mevr. BronSlager GEREF. KERK (Art. 31 K.O.) Oosterdijk 30. Voorm. 9 en nam. 5 uur Ds. Benschop. CHR. GEREF. KERK. Voorm. 9.30 en nam. 5 uur Ds. N Brand sma. blad. Aan de linkerhand tenslotte de over kluizing van het Grootzand-Zuideinde. Grimmig bewaakt hier Greate Pier de toegang; aan de andere kant heeft hij gezelschap aan Pieter Harinxma thoe Sneek, naar een authentiek portret uit- geconterfeit. Het beeldhouwwerk is verzorgd door de heren Van Wijk, die na het heengaan van G. Hofstra het leveren van zulk verantwoordelfk steenhouwerswerk op zich hebben willen nemen. Alle hulde aan ons Gemeentebestuur, dat na de op dracht van de wapensteen op het stad huisbordes, opnieuw aan Sneker ingeze tenen de gelegenheid bood, onze stad met waarlijk kunstzinnige werkstukken te verrijken! Moge het hierbij niet blij ven; hopelijk doen zich in de nabije toe komst opnieuw gelegenheden voor, onze binnenstad op deze wijze een wat voor namer, steedser karakter te geven. Volgen wij nu de rechter, Oostelijke, oever van het Grootzand, zo merken wü onder het voortgaan op dat tijdens het vernieuwen van de wal duidelijk bleek, dat hier de straat ook vroeger al eens, ten koste van het water, moet zijn uitgelegd. Men stiet namelijk op de resten van oude, houten walbeschoeiïn- gen, die ten opzichte van de huidige een flink eind terug lagen. Hetzelfde bleek overigens het geval te zfln met de Noor delijke wallen van het Hoogend. Begrij pelijk, het betreft hier van nature reeds aanwezige, brede wateren, die eeuwen lang tot enige verkeerswegen dienden van- en naar c’3 stad. Zoals men thans niet tevreden is, eer men de grootste vrachtwagens voor de deur in- en uit kan laden, zo was oudtijds alles op de scheepvaart ingericht en bekreunde men zich in het minst niet om het verkeer De bridge-competitie nam jl. Maandag in vier klassen een aanvang. Het zou mooi zijn Wanneer nog enige paren zich als lid aanmeldden, zodat dan ook C er D met acht paren Zouden kunnen spelen Op overtuigende wijze hebben Vis— Zandstra in A de kop genomen, terwijl in B KleinjanZandstra en echtpaar Boersma een uitloop-poging wagen. Bron V. d. Ley moeten zorgen niet meer achter te raken. In C nam het eek ar Gelovigen. Voorm. 10 uui Donderdag 7 October. „Kunst aa Sneek. Nederl. Reis-Opera Utrechtse Opera). Opvoering van barbier van Sevilla”, ’s Avonds 8 uur in Amicitia. te begii doorlopen hebben ze of op straat doorgc bij de een of andere wordt, welke diploma’s Openluchtsamenkomst Ged, Pol; 8 uur n.m. Verlossingssamenkomst. Leider der diensten: Kapt. D. Pieters. NED. HERV. KERK. Folsgare: voorm. 9 uur de heer Meerholz van Sneek. Voorber. H.A.; nam. 1.30 uur Ds. Stap an Oppenhuizen. Gauw: voorm. 9 uur Ds. F. H. Kuiper Voorber. H.A. Collecte Kinderzorg e.d Hommerts: nam. 1.30 uur Ds. Sondorp. Jutrijp; voorm. 9 uur Ds. de Noo. Voorb. H. Avondmaal en nam. 1.30 uur Ds van het V.G.L.O zullen doen voor dit de beide leerjaren heb ben doorlopen) wil het personeel van die school dit Sleuteldiploma graag meerdere bekendheid geven en stelt het zich beschik baar om ook oudere personen hiervoor op te leiden. Gedurende twee of drie avonden per week zal er in de V.G.L.O.-school (Kerk gracht 18) les worden gegeven en ’t perso neel stelt zich voor twee of drie groepen te vormen, al naar de leeftijd. Het hoopt dat ook ouderen zich op zullen geven voor deze cursus in Algemene Ontwikkeling. Natuurlijk is men helemaal niet verplicht het examen voor het Sleuteldiploma af te leggen. Alleen bij voldoende deelname kan de cursus doorgaan. Deelnemers ktinnen zich OpgéVen op d< Zaterdagavonden (tot 10 Oct.) van 6.30 tot 7.30 uur aan de Bolwerkschool. Verdere in lichtingen zijn daar ook te verkrijgen. Met dank voor de plaatsing. F. J. JAPENGA, h.d.s. voor V.G.L.O Voor de Vrijdag j.l. te Rauwerd gehou den algemene vergadering van aangeslote nén bij de Stichting Gezinsverzorging in de gemeente Rauwerderhem waren de slechte weersomstandigheden oorzaak van een niet grote opkomst. Er werd een overzicht ge geven van de verrichte werkzaamheden vóór en na de oprichtingsdatum, 25 Juni 1954. Het aantal aangeslotenen bedraagt momenteel 424. De statuten, het huishou delijk reglement, de instructie voor de ge zinsverzorgster en de retributieschaal wer den behandeld en op een zeer geanimeerde wijze door de vergadering besproken. De voor- en nadelen van een stichtings- of een verenigingsvorm werden uitvoerig behan deld. Bij het bestaande tekort aan gezins- verzorgsters mag de nieuwe Stichting zich gelukkig prijzen, dat zij met ingang van 20 Sept. j.l. reeds een opgeleide gezinsverzorg- ster voor haar aangeslotenen in dienst heeft kunnen nemen. Het deed prettig aan dat o.a. bij het punt hulpaanvraag en hulpver lening ook van medische zijde belangstelling werd getoond. De bestuursverkiezing ha, tot resultaat dat het afgetreden voorlopig bestuur met grote meerderheid van stem men tot definitief bestuur werd verkozen Het Hoofd van de Gemeentelijke Instelling voor Sociale Zorg, die de administrate voerde, zal zijn werkzaamheden blijven voortzetten. Er werd besloten over te gaar tot aansluiting bij de landelijke Federatie Met woorden van opwekking tot mede leven met en medewerking aan een organi satie, die voor het maatschappelijk leven ii deze gemeente van groot nut kan zijn sloot de voorzitter, de heer J. Cuperus. deze belangwekkende bijeenkomst. Verkoop strook grond. B. en W. stellen voor een strook grond (aönWasl) aan de gedempte arm van de Westerbrugsloot ten Z.W. van rijksweg 43, ter oppervlakte van 5.5 are vooi f 6 per are te verkopen aan de eigenaai der naastgelegen percelen land ds. Th Hettinga te Oudemirdum. Alsvoren. Ka de vergadering maakte de Raad de gebruikelijke jaarlijkse tocht door de ge- meente, in verband met de binnenkort te Loóper resoluut de kop, terwijl onbegrij- behandelen gemeentebegroting voor hef jaar 1955. Als een werkgever iemand in dienst neemt, aan wie hij enige administratie moet toevertrouwen, heeft hij graag, dat zo’n werknemer een bewijs kan overleggen waar-" uit blijkt, dat hij in staat is staten bij te houden, in het bedrijf veel voorkomende berekeningen uit te voeren en een niet al te Stuntelig briefje te schrijven. Velen op de leeftijd van in de twintig kuhnen of durven dat niet meer. Soms is het voor hun bedrijf nodig dat ze het mid denstandsdiploma bezitten. Ze voelen zich echter zo afgezakt, dat ze zelfs de moed niet kunnen opbrensen om met de studie innen. Na de lagere school te hebben tot de leeftijd van 20 jaar hun avonden vaak in ledigheid doorgebracht en als hun dan of andere sollicitatie gevraagd ze kunnen overleg' gen, dan wordt het hun duidelijk dat er anderen zijn, even oud, die wel „papiertjes” kunnen overleggen. Ze worden gepasseerd en dan komt het berouw. Dan nog aan de studie. Maar ja, het middenstandsdiploma durven ze nog niet aan. Eerst die lagere schoolkennis maar eens opgefrist. Juist die categorie trachten te helpen. En daarbij hebben we nog een ander doel Heeft iemand „met vrucht” de lagere school doorlopen, d.i. tot en met de twee klassen van het Voortgezet Gewoon Lager Onder wijs (V.G.L.O.) dan zal het voortaan mo gelijk zijn, dat hij (zij) examen kan doen voor het sleuteldiploma. Dit is een door het Instituut voor Individueel Onderwijs (I.V.I.O.) ingesteld diploma, dat na een exa men is te behalen (met of zonder het vak Engels). Het is over geheel Nederland er kend en ik geloof, dat ik het duidelijkst ben als ik het een verlicht ULO-diploma noem. Verschillende fabrieken, in Apel doorn b.v., laten de lessen als ontwikke lingscursus voor hun personeel geven en belonen het behalen van het Sleuteldiploma terwijl ze hun voormannen kiezen uit de bezitters ervan. Voor de werkgevers is het een bewijs dat een bepaalde graad van ontwikkeling is behaald. In andere delen van Nederland geniet dit diploma reeds grote bekendheio; trekkelijk onbekend. Nu de leerlingen voortaan ook examen diploma (nadat ze In de hoofdklasse kon L. Wijnja, dank zij een voordelige remise tegen J. de Korte, de leiding behouden, terwijl J. Nauta door een goede overwinning tegen J. Wester, zich op de tweede plaats nestelde. Ook voor de an dere debutant T. Koopman was geen sue ces weggelegd. In het middenspel liet hij een steek vallen tegen de Boer, waarna hij di partij niet meer kon redden. H. Nauta kon ondanks schijfwinst tegen K. Krot juist niet winnen. Het werd remise, welk resultaat ook in de partij OlijH. Krot werd be reikt. In de eerste klas schijnt de strijd te zullen gaan tussen IJ. van der Goot en R Wagenaar, die opnieuw wonnen, nu van resp. D. Boot en J. de Wal. P. Jorritsma, die wij vorige jaren geregeld in de kop groep konden aantreffen, schijnt thans een inzinking door te maken. Hij boekte nl. zijn derde achtereenvolgende nederlaag, nu te gen B. Couperus. Gerlofs en A. Faber doen het heel wat beter dan het vprig jaar en delen thans met J. de Wal de derde plaats In de tweede klasse kwamen in volgord Huitema, Kroes en J. Batstra opnieuw naa> voren, terwijl de jeugdige Melchior iets te rugviel door een nederlaag tegen Huitema Programma voor Maandagavond a.s. Hoofdklasse: WesterK. Krot, OlijH. Nauta, KoopmanKrot, de Korte-de Boer, J. Nauta—Boom. Eerste klasse: Couperus—J. de Groot, GerlofsA. Faber, de WalWensink, IJ. v. d. GootWagenaar, Spijker -Boot. Tweede klasse: MelchiorS. de Groot, MosselaarKoenen, P. de JongJillings, v. d. SluisKroes, HuitemaDijkstra. GEREF. KERK SNEEK. Noorderkerk: voorm. 9.30 uur Ds. J. M Spier; nan. 2.30 uur Ds. J. M. Spier, Z 28; nam. 5 uur Ds. E. N. van Loo. Z. 28 Zuiderkerk: voorm. 9.30 uur Ds. E. N. van Loo, Z. 28; nam. 5 uur Ds. Joh. P. Boei van Rotterdam. Oosterkerk: voorm. 9.30 uur Ds. Joh. Boer. DOOPSGEZ. GEMEENTE. v. d. Meulen. Heilig Avondmaal Donderdag 7 October: 2.30 u. Zusterkring BAPTISTEN GEMEENTE. Kerkgebouw: Willem Lodewijkstraat 4. Voorm. 9.30 en nam. 5 uur Ds. Ph. Linde man. Bediening H. Doop en H. Avondm ’s Avonds 7.30 uur jeugdbijeenkomst voo- de jonge jeugd; ’s Avonds 8 uur voor d. oudere jeugd. Vrijdag 1 October: ’s avonds 8 uur lezing en bidstond. AERE PERENNIUS. Vergadering van bijeenkomst. PINKSTER ZENDING. Voorlopig Woensdag 8 uur in Acre Peren nius. Spr. Pastor Brohede. LEGER DES HEILS, Kleinzand 20. 10 uur v.m. Heiligingsdienst; 7 uur n.m SCHARNEGOUTUM. In de Zwette, na bij de fabriekshuizen, bevindt zich een wit (albino) waterhoentje. Het is een lust deze sierlijke vogel te aanschouwen Het is een grote zeldzaamheid, maar laa’ men het dier niet door al te grote nieuwsgierigheid storen. Nijland: voorm. 9 Prins. Offingawier: nam. 1.30 uur Ds. Wiegers van Sneek. Collecte Kinderzorg e.d. Oudega (W.): voorm. 9 uur Ds. van Dulle men; nam. 1.30 u. Ds. Brouwer, Koudum Scharnegoutum: voorm. 9.15 uur Ds. C. P van Andel (Israël); nam. 1.30 uur Ds. C P. van Andel (H. Doop, Catechisatie- pre '”;ing). Tirns: voorm. 10 uur Ds. Brink. Woudsend: voorm. 9.30 uur van Sneek; ’s avonds 7.30 nehdonk. Israël-Zondag. Wolsum: nam. 1.30 uur Ds. Kranendonk. Ijlst: voorm. 9.30 uur Ds. B. Albada Voorber. H.A.; nam. 2 uur Ds. B. Albada DOOPSGEZ. GEMEENTE. Woudsend: Geen dienst. Ijlst: voorm. 9.30 uur Ds. H. B. Kossen Avondmaal.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 2