Koudum yn myn bernejiera Meer bescherming van de voetganger in het verkeer. Wie werden Sneker in Augustus 1954 LEVENSAVOND Massale Castella-actie Deskundigen vragen Minister Voorlopig Ned. Elftal - Rot Weiss 2-2 tachtigjarige Vrachtboot gestrand Buitenland in het kort Benoemd fan S. FEENS1RA Geslaagd Adenauers meerderheid brokkelt af Engels aanbod op negen mogendheden conferentie Reclassering Nocht en Kriich gaat weer dammen en schaken Herinneringen van een door D. ZU1DERBAAN hl ede Hand van alle kant Classicale Zendings- commissies bijeen Delftse tegen Tilburgse groenen i >oot werd ge- PHILIA. kon als De dempingsplannen. een Minister Eden heeft aangeboden vier Britse divisies en een luchtmacht voor tactisch gebruik op het vasteland van Europa te onderhouden tot 1998. Het be vel over die strijdmacht zou berusten bij het Atlantisch hoofdkwartier. Er zou ech ter een regeling moeten worden getrof fen die het Engeland mogelijk zou maken onderdelen van de strijdmacht in geval van nood over te brengen naar andere delen van bet Britse rijk. Deze tegemoetkoming aan de verlan gens van Frankrijk overtreft alles wat Groot-Brittahnië ooit in zijn historie op het gebied van militaire hulp aan West- Europa in vredestijd heeft aangeboden Maar wanneer de Conferentie van Lon den mislukt, dan zal de Britse regering dat heeft minister Eden nadrukkelijk gezegd haar aanbod beschouwen als nooit gedaan. Tijdelijk al! Zaterdag collecte. Het lijkt me niet meer nodig Uitvoerig stil te staan Hoe door de Reclassering In 't werk wordt voorgegaan: En hoe die mooie arbeid Moet worde i aangepakt En wat er voor vereist wordt: Inzicht, begrip en tact. U weet hoe zwakke broeders Trouw worden bijgestaan Om weer „op eigen benen” Door ’t leven heen te gaan. Daarom is 't overbodig Te wijzen op de plicht, Die op de brede schouders Van stérker broeders ligt. De bus, die spoedig rammelt, Heeft vóór er geld in gaat Figuurlijk óók al „inhoud”, Die iedereen verstaat! Want wie is niet doordrongen Van het sociaal belang Ik wens de collectanten Daarom véél „bus-gedrang”! De eerste ronde van de dempingsdebat- ten Was reeds afgelopen toen ik in Juli 1922 mijn zetel in de Raad innam. Aan de Gem. Universiteit te Amster dam is tot arts bevorderd de heer D. v. d. Wal te IJlst. iroe- te Benoemd tot commies A ter secretarie van Sneek de heer H. Jellema, adj. com mies ie klas ter secretarie van Harlingen. (F. D.) twee leveren 84 cent), van dit ’t Was nog vóór de restauratie van het stadhuis, die in 1925 zijn beslag kreeg, en er werd gerookt dat ’t soms nodig was een raam open te zetten en de enig aan wezige dame het wel eens erg moeilijk zal hebben gehad. Na de restauratie kwam er een onder linge overeenkomst tot stand het roken af te schaffen teneinde het gerestau reerde goudleer-behang te beschermen, Allééh tijdens de behandeling van de be groting werd dit „gehtlements-agree- ment” buiten werking gesteld en dampte de Raad er zulke dagen weer lustig op los. waar geregeld voetgangers een drukke weg moeten kruisen en door die plaatsen opvallend aan te duiden met speciale lampen, bijvoorbeeld oranje bolvormige flikkerlichten op zwart en wit geschilder de palen. Bovendien en dit is een zeer belangrijke suggestie van de deskundi gen door het rij verkeer te verplichten een voetganger, die op zo’n oversteek plaats bezig is over te steken, voorrang te verlenen. Andere voorstellen van de commissie van deskundigen hebben betrekking op het aanleggen van voetpaden langs druk ke wegen, het maken van vluchtheuvels op zeer drukke kruispunten, op tunnels en viaducten en op een goede verlichting op buitenwegen. Dit zijn de belangrijkste suggesties uit het rapport, dat nader zal worden bestu deerd door een staatscommissie. In de toekomst zal blijken in hoeverre de po ging van het Verbond voor Veilig Ver keer, om de voetgangers in ons land wat meer bescherming te geven, succes ople vert. Het is zonder meer duidelijk, dat het nooit de bedoeling van de commissie kan zijn, de voetganger zoveel rechten te g ven, dat het rij verkeer bij wijze van spreken aan hem ondergeschikt wordt gemaakt. Wij mogen nooit uit het oog verliezen, dat het wegverkeer in onze maatschappij eei •Mterst belangrijke functie vervult. En welke bepalingen er ook in de toekomst gemaökt zullen Wor den, het zal altijd de plicht blijven van iedere weggebruiker, en dus ook van dc voetganger, om zich in het verkeer zó te gedragen, dat hij zichzelf en anderen niet in gevaar brengt (Nadruk verboden) de meerderheid Het binnensmonds gemopper van het oude moedertje, dat wanhopige pogingen doet om een drukke weg over te steken; de Kernachtige verwensing van de ge haaste mijnheer, die aan de overkant zijn bus ziet wegrijden, terwijl een onafgebro ken rij van auto’s hem de weg verspert; het angstgnletje van de dame, die op haar hoge hakjes nog juist bijtijds weet weg te springen voor een aan jakkerende motorfiets ziedaar drie willekeurige stemmen van de duizenden, die tezamen het grote klaagkoor vormen van de Ne derlandse voetgangers. In enkele tiental len jaren tijds heeft deze groep van weg gebruikers, in letterlijke, zowel als in figuurlijke zin, heel wat terrein verloren aan het rijdende verkeer. De voetganger die vroeger heer cn meester was op de weg, heeft zich daarvan moeten laten In de Gemeenteraad. De koeken dy’t brükt waerden wienQ meast Snitser Der wiene yn dy tiid trlje soarteh dy’t noch ai forneamd wiene. Dat wiene Jouster dy jilden toalf sinten, dy wiene fan model hwat koart en grou en foar slingerjen net sa hiel geskikt. Dan wiene der ek de echte Dimter, mar ja, dy wiene foar slinger jen fjlrsten to goed en to djür. Dat wie ne de koeken, dy’t allinne by bütenge- woane gelegenheden op tafel kamen en ek noch by bigraffenissen. Ta, by in bi- graffenis krige elk in fean echte dimter en it wie gewoante der waerd dan in lyts stikje öfbiten en it oare kaem yn ’e büse en mei nei hüs. Ik wit noch hiel goed doe’t aide Yfkc- muoi op it tsjerkhöf komt wie. Hja wie in sustër fan üs beppe, doe krigen wy dy jouns allegaar in stik dimter koeke. Heit en mem wiene der beide hinne west, it wie dus dübeld poarsje. Der skynde ek hielendal gjin niget oan sjoen Het was in die tijd dat ik mee ging doen in het politieke steekspel in onze gemeente. Ik had mij, na de afscheiding van de drie raadsleden, laten overhalen bij de eerstvolgende verkiezing mee te doen. Mijn naam was op de candidatenlijst verschenen, maar we hadden net iets te weinig stemmen gekregen, om voor een zetel in aanmerking te komen. Het was in het voorjaar van 1922 dat ik op een Zaterdagavond had plaats ge nomen in de scheerstoel van de kappers salon op het Schaapmarktplein thans van de heer Jansen, toen van de heer G. v. d. Horst. De stoel naast mij werd ingeno men door onze gemeentesecretaris de heer Sikkes. Ik was het eerst klaar en wilde mij reeds verwijderen toen de heer Sikkes mij vroeg even te willen wachten, daar hij een boodschap aan mij had. De ge hele kapperssalon stak de oren op; wat die beiden nu wel te verhandelen zou den hebben. Maar de heren kregen de kans niet, daar we samen de zaak ver lieten en het was op het Schaapmarkt plein toen Zaterdagsavonds een druk marktplein dat de heer S. tegen mij Mevrouw Mieta Haai, grootmoeder er overgrootmoeder van 122 klein- en ach terkleinkinderen, is Dinsdag op 11” jari ge leeftijd te Kaapstad (Zuid-Afrlka) overleden. Tijdens stormachtige Noord-westelijke wind is gistermorgen om ongeveer elf uur de 130 ton metende vrachtboot „Regge” van de rederij „StSnfries” te Leeuwarden op de Wadden bij Zurich, ten noorden van de afsluitdijk, op de Friese kust gestrand, aldus meldt het Alg. Dagblad. De bi sleept door de „Abraham van der Schuyt” uit Rotterdam. Bij een plotselinge ruk brak de sleeptros en daar op dat ogenblik alleen kapitein J Rienksma aan boord van de „Regge” was, er niet tijdig worden geankerd. De boot kwam op het talud van de dijk te recht. De „Regge”, die met ruim veertig ton hout was geladen, sloeg lek en er kwam flink wat water in het ruim. Men heeft dan ook weinig hoop meer, dat de boot kan worden gesleept. Zij zal waarschijnlijk moe ten worden gelicht. Uw textiel! mogdijk profiteren... te luisteren naar een ds. P. J. Mackaay van het t over de wen- herverkaveling van de idingsterreinen. De histo- toestand geeft moeilijk- een regeling als nu is ont‘ kers? Ja, zeggen de deskundigen, die op verzoek van het Verbond voor Veilig Verkeer het voetgangersprobleem heb ben bestudeerd en een rapport met her bevindingen hebben aangeboden aan de Minister van Verkeer en Waterstaat. De Minister heeft toegezegd, aandacht te zul len schenken aan de conclusies en voor stellen in dit rapport. Al zijn daarmee natuurlijk de moeilijkheden voor de voet ganger nog niet uit de weg geruimd, ver- Prins Bernhard bezocht Dinsdag de re- ductie-kamer van de Zuid-Afrikaanse goudmijn „St. Helena” waar men de Prins een baar goud ter waarde van 10.500 pond aanbood indien hij er in zou slagen de 29 8 kilogram wegende baar met een hand op te tillen. Maar noch de Prins noch zjjn gezelschap slaagde erin het massieve stuk goud van zijn plaats te krijgen. Maar Prins Bernhard kreeg toch een paar gouden manchetknopen. Wegens het valselijk voor zichzelf opmaken van een getuigschrift, waar mede hij met succes bij de gemeente Nieuwkoop voor de functie van architect gesolliciteerd had, heeft de Amsterdamse rechtbank de 33-jarige bouwkundig op zichter F. L. M. B uit Bussum tot f75 boete plus 4 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld. OUDEGA (W.), 27 Sept. Hedenavond kwam de schaak- en damclub „Noeht en Kriifih” aan het begin van dit seizoen in vergadering bijeen. Voorzitter C. Veninga opende en riep allen een hartelijk Wel kom toe. Hij hoopte dat de leden zo trouw mogelijk de competitie-avönden zouden bezoeken. De penningmeester bracht verslag uit, er is een batig saldo van ruim t 40. Hem werd dank gebracht voor zijn accuraat beheer. Het zittend be stuur werd herkozen, behalve de heer Riemersma, die bedankte. Voor hem werd gekozen H. Hoekstra, terwijl als zesde be stuurslid werd toegevoegd de heer J. Bak ker. Tenslotte werd nog een gongwed- strijd gehouden. Uitslag: dammen le prijs H. Walinga; 2e prijs H. Haanstra. Afval- klasse: le prijs P. Wiersma; 2e prijs G. Schilstra. Schaken: le prijs K. Elzinga; 2e prijs J. Bakker. Afvalklasse: le prijs S. de Vries; 2e prijs C. Boersma. Maandagavond neemt de competitie aanvang. verdringen. Alleen op de trottoirs wordt hij nog geduld. Als hij een stap wil zet ten buiten dat eigen domein, moet hij afwachten, of het andere verkeer hem een kansje wil geven. Heeft de Nederlandse voetganger ge lijk, als hij zegt tenachter gesteld te zijn bij de andere groepen van wpggebrui- dan möasten dy fjouwer ütmeitsje hwa’t earst, twad, tred en fjirst slin- gerje soenen. Dit waerd dan meastal büten it tou mei streeksjitten yn oarder brocht Der waerd dan in streek yn 'e groun lutsen en dan alle fjouwer mei in sint smite. Dat woe mei dy greate ko peren fan doe ek gans in bytsje better oipaeld als mei dy lytse dingen dy’t wy nou hawwe. Dy’t it tichtst oan ’e streek kaem hie de earste kar en dan dy’t der oah folgen. De twadde en de trêdde goai wiene mei it slingerjen de bésten, dan wie de koeke net op it langst en ek net op it koartst. Dy’t earst en tred moas- ten wiene maten en ek dy’t twad en lést moasten. In pear fan 'e hiel aide boarterijen of spullen (ik wit hast net hoe’t ik it nea- me moat) dy’t sa goed as alhielendal wei waerden, binne it koekslingerjen en it koekkneppeljen. It earste haw ik net in soad mei dien, dat wie mear feinte- en manlju’s wurk, en doe’t ik sa fier Kaem, wie it koekslingerjen al sahwat fan ’e baeh. Wol haw ik der faek by west en ek hast like faek tsjinst dien as prikje- setter. Oan dat slingerjen gie ornaris noch al in hiele sëremony fóaröf. It waerd as regel dien troch fjouwer persoanen. Der moast earst ütmakke wurde hwa’t ma ten wêze soenen. Ik haw der faek by stien dat dit troch streeksjitten .üt makke waerd en ek wol troch prikje- lüken. Geart Piersma, Kees fan Idsart, Je- iiarmes fan Frans Snider, Freark de Boer, Japik fan Jouke Lysbert, Gerrit fan Willem Hindriks, Hindrik fan Jo seph, Wigger fan Frans Jentjes, Rink fan Ids Ykema, Piter fan Wabe Piters, Öouwe fan Piter Thieses, Ane Okkinga, Klaas fan Douwe Haitses, Ulke fan Myes Gras en noch folie mear, to folie om hjlr allegearre op to neamen, wiene dan by elkoar, faek op 'e kamp fah aide Jeltsje (dat is wer’t hou it sport park is en ’e grientefelling. Ek wol op oare plakken lyk as it stikje Iftn by it tienpolleboskje of op 'e kamp fan Piter Thieses, mar meast op aide Jeltsje- kamp, ek al mei wol ik wol hawwe om’t men dér altyd it measte frij hiehe. Earst waerd der dan ütmakke, hok- for fjouwer in petuer wêze soenen en monteur, 2e Oosterkade 1, van Appel scha, Vaart Zz 103; Jurjen Janssen, schoenhersteller, Ged. Pol 2, van Den Helder, Buitenhaven 5; xJohahnes Mie- dema, opzichter O.W., de Bourbonstraat 120, van Hutzen, Hooghuizenweg 8; Antje rigchelaar, echtgen. van R. v. d. Vliet, zonder, Parkbuurt 7, van IJlst, Eegracht Christiaan F. Baljet, kantoorbediende, Dr Kuyperlaan 18, van Utrecht, Sterren bos 13bis; Grietje Veenstra, dienstbode, Kloosterhof 21, van Hengelo, Mr P. J Troelstrastraat 28; Romkje Hardenberg, hulp in de huishouding, KIen zand 8, van Bols ward, Sch. a Bolswertstraat 1; Wiebe Cnossen, landarbeider, Geeuw kade 9, van Kubaard 88; Aaltje G. Wiellnga, dienst bode, Leeuwarderweg 54, Van Huins 48; xJan Visser, handelsagent, Napjusstraat 57, van Leeuwarden, Brederostraat 45; Joyce Steevensz, zonder, Kleine Kerk straat 7, van Indonesië; Maria J. M. Bün- nemeijer. wed. van L. P. Pangemanan, zondei, Eeltje Halbertsmastraat 55, van Indonesië; Antje Koopman, lerares, le Oosterkade 48. van Heerenveen, Anjelier- straat 11; TheodorUs H. Breidenbach Jousterkade 3, van Vught, Lunettenlaan 501; Lammert Jillings, los werkman Zuidend 19, van Amerongen, Dwarsweg 45; Marie Vos, zonder, Korte Veemarkt- straat 8, van Indonesië; Eberdina Keetell. zonder, Korte Veemarktstraat 6, van In donesië; xRudolpho A M. van Haasen zonder Korte Veemarktstraat 6, van In donesië; xVictor Pfaff, zonder, Kleine Kerkstraat 7, van Indonesië; Klaas Weis senbach. constr. calculator, Schaepman- straat 9, van Hoogeveen. Stationsstraat 32; Theresia Strouken, echtgen. van K Boot, zonder, Schwartzenberghstraat 10 van Utrecht, J P. Koenstraat IZlbis; Ca- trinus Deijnum, 1.1. bakker, Overweg 1 van Vlieland, Dorpstraat 97; Gerk van der Veen, zonder, Groot Tinga 6, van Aruba; xFolkert Postma, ambtenaar Raad van Arbeid, Alb. Agnesstraat 3, van Bolsward, a.b. Harl.str.; Baukje R. K. van den Akker, verpleegster, Kloosterstraat 8 van Schagen, Dorpen 11; Robert Lason- der, zonder, Dr Kuyperlaan 18, van En schedé, Gr. van Prinstererlaan 18; Feike Wegter, instructeur K.L.M., Troelstra- kade 11, van Nw.-Amstel, Rentmeesters- iaan 54; Maria V. de Jong, zonder, Ged Pol 30, van Amsterdam, HofwijCkStraat 61; Roelof E. Koops, timmerman, Nap- j setraat 6 van Brazilië; Henri W. M. van earhoven, zonder, Grootzand 12, van Boxtel, F. Erasstr. 16. X gezin. Een 49-jarige Italiaan overleed van op winding toen hij ontdekte dat hij als deel nemer in een voetbalpool alle standen goed had geraden. Hij had ’n millioenenuitkering verwacht. Maar hij heeft het niet meer kunnen meemaken dat de totaal-uitslag be kend werd gemaakt; er waren bijna 140.000 deelnemers die het goed hadden geraden en ieder kreeg ruim zeven gulden. heugend is het in ieder geval, dat de ox erheid zi 'h bereid toont rekening te heuden met de wensen van de grootste weggebruikers in ons land: de voet hun weg gaan in dan torjuchte kaem, dêrwei moéht hy it boppe-ein fan ’e koeke der öfkneppele en dat wie dan sines. Mar och hea, jo stiene soms Wit ho fier fan dy koeke óf, hwant dat blyndoekjen as jonges under elkoar dat gyng ornaris net botte sêft yn syn wurk en as men dan bigjihne soe om dy sawn Stappen to dwaen, dan waerd der fan alles pro- bearre om jo safier müglik by dy koeke Wei to loadsen en dat slagge soms ek mar tige en dan stie sa’n ien dér éts de doek foarwei kaem mei de kneppel yn ’e hSn mar faek noch fjifder öf as doe’t hy mei syn sawn stappen bigoüh. Sa koe it faek skoften duorje foar sa’n koeke hielendal opbfükt wie en der waerd soms hwat óflake om de faek nu- vere sitewaesjes. Ik wit noch op In middei dat Jan al fjouwer kear in beurt hawn hie en altyd stie hy der einen fandinne, mar de fiifte kear doe slagge it mar moai knap. Hy stie der flak foar. Hy die ih flinke hael mei de kneppel en it stik koeke fleach wit hoe fier de kamp oér en it wie as hie Klaes Bajema syn houn der op lein to wachtsjen. Dat bist lei der sa fredlch nei üs boartsjen to sjen, mar doe’t Jan syn ein koeke de kamp oer stoude, wie it, sa’t it like, syn beurt. Jan sprong oer it stek en soe it helje, mar Bello (of hóe’i hy ek mar hiet) hie it earst en hoe’t Jan ek bearde en maltjirre, de houn sette de sokken der yn én Jan Wie it kwyt Hy wie frijhwat noartlich mar wy hiene in soad wille meiinoar om it gefai en Jan die der ek al gau oan mei. Sjesa: dat wie ien en oar oer it koek slingerjen en it koekkneppeljen. Tonei wer oer hwat oars. De bezoekers, die de vierde internatio nale technologische tentoonstelling te Tu rijn betraden, werden daar verwelkomd door Anatolio, een Frans sprekende robot van een-meter-tachtig. „Het doet mij veel plezier in Turijn te zijn”, zei Anatolio in alle hoge bezoekers aan alle ■J een schep- Jean-Franyois mon- een zei: „Mijnheer Zulderbaan (wij noemden elkaar toen nog „mijnheer”) ik wou m even meedelen dat u raadslid wordt”. „Als ik tijd van leven heb”. „Neen nu, reeds binnen enkele weken”. Toen bleek, dat door het bedanken van de heer IJtsma, die een benoeming als bezoldigd bestuurder bij de vakbeweging had aanvaard en onze stad ging ver laten de lijst der S.D.A.P. was uitgeput en volgens de bepalingen der nieuwe kieswet geen tussentijdse verkiezing no dig was, doch de partij, die het grootste overschot op haar lijst had de vacante plaats innam. Et voilé, dat was de V.D. en de boven ste candidaat was ik en zo werd ik raads lid. Jk zou de waarheid te kort doen als ik verklaarde dat ik er erg mee ingenomen was, maar ik had nu eenmaal de candi- datuur aanvaard en kon er niet meer voor weg. Het duurde nog tot 10 Juli 1922 dat ik werd geïnstalleerd. Ik kreeg een speechje van de voorzitter, burgemeester de Hoop, waarin hij wees op de zware tijden en de hoop uitsprak, dat ik met mijn mede leden zou willen samenwerken tot bloei onzer goede gemeente Sneek. Hij besloot zijn speech met de woorden „Ik wens u van harte geluk", waarop ik volgens de notulen heb geantwoord „Dank u”. De raad bestond toen uit de ledeix mevr. BeekhuisHesselink en de heren U. Sytema, S. Breeuwsma en P. Boe (S.D.A.P.), J. G. W. Kiezebrink en M. Kuijt (Vrijh.Bond), F. de Wolf (vrijz.), F. Blok, L. Dokkum en F. Bogijcnga (A.R.), A. Brouwer en P. Th. Potma (C.H.) en G. C. Stockmann en L. Lampe (R.K.). Van deze leden zijn alleen mevr. Beek huis en de heer Potma nog in leven. Als ik de raadsverslagen van die eerste jaren nog eens nalees, kan ik aoms een glimlach niet weerhouden over de uit voerige discussies die toen werden ge houden over voorstellen van betrekkelijk weinig omvang, vergeleken bij de be langrijke bedragen, waar men tegenwoor dig bijna zonder enige discussie overheen stapt Met m’n eerste voorstel in de raad -» verhoging van de gemeentelijke subsidie aan de Openbare Leeszaal van ƒ2000 tot 3500 had ik succes; het werd met 9 tegen 5 stemmen aangenomen in de be- grotingsvergadering van 16 Oct. 1922. De behandeling van de gemeentebegro ting was in die jaren geen kleinigheid en vergde gewoonlijk een morgen-, middag en avondvergadering, soms tot ’s nachts twaalf uur. Als de begroting dan nog niet was aangenomen, sloot dé voorzitter on herroepelijk de avondvergadering en werd deze de volgende avond voortgezet. Niet meer roken. navolging van plaatsen ter wereld. Anatolio is ping van de Franse ingenieur Dusailly, die twintigduizend meter tagedraad gebruikte om Anatolio aan zenuwstelsel te helpen. hebben de Castella-fabriéken winkeliers in staat gesteld pakken Castella Actief Wit te voor 'echts 74 cent (normale prijs Gezien de enorme populariteit van dit wasmiddel kan gerust worden gezegd, dat er nu een dubbeltjesregen op Nederland neerdaalt. Castella Actief Wit, een vondst die een Advertentie fan twa wei. Dit harde dan allegearre mei deselde koeke, dy’t dan faftsels al gftns ynkoart wie. Nou ,en hwa’t dan it fjirste slingers hiene, dy beide hiene it woun. Hwat hja dan woun hiene? Wol as it net om hwat gyng, dan oars neat as it ein koeke, dat der oerbleaun wie en dat al fjouwer kear op ’e groun torjucht komt wie en soms wol op nuvere plak- «en. It barde dan ek faek dat dit ünder 'e jonges ompart waerd en och, dy sea- gen ornaris net sa hiel krekt. Mar dy’t it forlern hiene dy moasten de koeke bi- telje fansels. Foaral by boereboelguodden waerd der in bulte slingere. Kisten fol koeken Waerden der dan hinnebrocht en der gyng it faek en folie om in slokje, haw ik wolris heard. Mar it koekslingerjen is tinkt my al- hiel fan 'e baen. It koekkneppeljen wie mear jonges- wurk. Dat haw ik wol faek meidien. Dat gyng sa yn syn wurk: Wy bitellen dan meiinoar de koeke, wy brükten derfoar meast Jouwsters, dy iene it goed- keapst. Dat kneppeljen barde meast efter boargemaster syn tün op 'e Aid sénwei, dy’t nou greate forkearswei is. Wy hiene dan wer mei aide Jeltsjes kamp to rédden, mar nou mear mei it stek. Der siet in moai kantige peal yn dat stek, sahwat krekt de tün foarby en dy moasten wy krekt hawwe. Hjir waerd de koeke oan fêst boun mei twa fan üs büsdoeken, ien der ün der en ien der boppe om, goeef stevich mar sa, dat der sa’n tomme of tsien boppe de peal ütstiek. Dan waerd der op sawn tred fan dy peal óf in streek yn it san lutsen en dan koe it spul bigjinne. Wer earst om ’e beurten riede en as dit klear wie moast nümer ien bigjinne. Dy moast op ’e streek stean en waerd dan blyndoeke, dan trije slaggen yn ’e rounte omdraeid, krige in ein kneppel yn ’e han fan sa’n fiiftich tomme lang en dan mocht hy sawn trêd dwaen en der’t hy Woensdag waren te Leeuwarden de leden der Classlcale Zendingscommissies door het bestuur van de Prov. Zendingscommisies bijeen geroepen om te luisteren naar uiteenzetting van Zendin^sbureau te Oegstgeest selijkheid van een 1 verschillende zem risch gegroeide heden, die door worpen, zullen worden verbeterd. Komt de voorgestelde regeling tot stand, dan zal voor de Friese classes Z.O. en Z.W.-Celebes, Timor en Alor worden aangewezen, terwijl dan tevens de medische hulp en het onder wijs moeten worden verzorgd. Tal van spre kers gaven blijk van hun inzicht, met het gevolg dat de aanwezigen zich konden ver enigen met het voorstel, behoudens nadere goedkeuring door de komende vergaderin gen. Over de Classicale Zendingsbladen werd besloten, dat deze zullen worden op geheven en vervangen door één Provinciaal blad. ware sensatie veroorzaakte, blijft nog altijd het wasmiddel, dat de huisvrouw in verbazing brengt. Het gewassen goed flonkert U letterlijk tegen 1 En ondanks zijn weergaloze waskracht is Castella Actief Wit uiterst mild, goed en veilig voor .1! Verzuim niet, zo spoedig van het Castella-aanbod te er is al een ware stormloop 1 Ingez. Mededeling. De oefenwedstrijd door het voorlopig Nederlands elftal in het Goffertstadion te Nijmegen tegen de Duitse topclub Rot Weiss uit Essen gespeeld heeft een draw opgele verd (22). In de tweede helft speelde Roosenburg als rechtsbinnen mede en speel de volgens de bladen daardoor onze rech tervleugel veel actiever. Ons Noorden voor spelt dan ook dat Roosenburg wel een plaatsje zal krijgen in het Oranje-elftal dat straks in Deurne moet spelen. Te Djakarta zijn weer zes Nederlan ders gearresteerd. Het aantal bromfietsen in otis land bedroeg op 1 Aug. j.l. 376.200, dat is 93.000 meer dan een jaar geleden. Een aantal Delftse studenten-in-de-dop arriveerde gisternacht per autobus te Til burg om een vriendscb ipsbezoek af te leg- leggen bij hun collega's van de katholieke economische hogeschool in bet sociëteits gebouw op de Heuvel. Hun komst was aan gekondigd en omdat men vermoedde, dat het bezoek een ietwat vernielzuchtig ka rakter rou dragen, hadden de gastheren hun „soos” zo stevig mogelijk gebarricadeerd en hielden zij zich binnen gereed ter verdedi ging van lijf en goed. Dat dit juist was ge zien, bleek toen de Delf tenaren zich voor de bestorming in slagorde schaarden. De belaagde Tilburgers lieten zich toen ook niet onbetuigd en het regende spoedig pro jectielen uit de belegerde veste. De bezoe kers lieten zich echter niet afschrikken en met de meegebrachte stormram gingen zij tot de aanval over, waarbij de toegahgs poort ën de ramen het moesten ontgelden. En de Delftenaren deden hun werk gron dig Geen ruit van de onlangs gerestau reerde sociëteit bleef heel. De deur ging aan splinters, maar de belegerden hielden moe dig stand. Vredesonderhandelingen maakten tenslotte een einde aan de langdurige strijd, waarna de „bezoekers” in de belegerde veste werden toegelaten om er het vërbi deringsfeest met een hartige dronk vieren. Toen de Tilburgse groentjes gistermorgen aan het opruimen sloegen kwam vast te staan, dat de schade niet onbelangrijk was. Over de betaling daarvan zullen de sena toren der beide corpsen zich allicht nader beraden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. (Alg. Dagblad). to worden, ik ha wol faek heard dat doomny it like goed die as elk oar, it wie doe sa de gewoante bipaeld. Mar ja: tiden hawwe tiden, en de dimter koeke hat sount ek gftns in bytsje konkurrinsje krige. As ik nou sa ris yn 'e bakkerswinkels sjoch, tink ik Wol faek dat der nou fêst gftns In bytsje mear bütengewoane gelegenheden binne as doe’t ik sa’n jonge wie. Oats wie it soe ik wol sizze, net müchlik dat al dy spullen oan 'e man rekken en dat skynt noch al aerdich goed to gean yn ’e tsjin- wurdige tiid. Mar ik soe it hawwe oer it koek slingerjen. Nou it waerden dan meast Snitser koeken dy’t brükt waerdeh en det waer den dan in mannich fan koft eti dy gyngen mei nei it lan. Nou, dan koe it spul bigjinne. Der waerd in streek makke meastal troch in pear prikjes yn 'e groun to set- ten en der moast nümer ien wei bigjin- ne. Dy hie dan de hiele koeke en snijde of byt der op sa’n tomme of acht fan ’e ein öf in lyts stikje üt om’t de koeke dér strak by öfbrekke moast. Dat eiiitsje waerd dan it houtein neamd en der waerd troch de oaren mar tige op tasjoen dat dit net to great nomd waerd. Oer sa’n houtein koene soms gftns wurden brükt wurde en It duorre faek in hiel skoft foar’t men it oer de lahgte derfan meiinoar iens wie. Mar dan koe de earste syn slach slaen. Hy naem in foege oanrin en as hy oan ’e streek wie dan gyng mei in flin ke swaei de earm omheech, de koeke knapte by de han öf en gyng troch de loft, soms in heil ein, mar soms ek net sa botte fier. Wy as jonges setten dan in prikje op it plak hwer’t hy torjochte komd wie. Dan moast nümer twa ek fan 'e streek óf en hwer’t syn koeke torjuchte kaem waerd ek in prikje set. Dan moast nümer trije by it einpunt fan nümer ien wei en nümer fjouwer by dat Adriana Kingma, zonder, Dr Bouma- weg 11, van Groningen, Nassaulaan 24a; Joukje de Smidt, onderwijzeres, Ooster- dijk 18, van Delfzijl, C. Houtmanstraat 23; Grietje Samplonius, dienstbode, Ooster- dijk 26, van Heidenschap 2; Elisabeth Spijker, hulp in de huishouding, 3e Woüdstraat 29, van s-Gravenhage, Hoog straat 4; Margje de Roos, hulp in de huis houding, Geeuwkade 57, van Wolvega, Grintweg 29a; xCarel Voorzaat, blokvor mer 3e Zoinerrakbuurt 10, van Leiden, Joubertstraat 9a; Evert J. Jansen, kap persbediende, Peperstraat 10, van Fer- werd, Hoofdstraat 30; xAndreas J. Mul ler. zonder, a. b. Jachthaven, van Beet- sterzwaag, Schoollaan 3; Aukje Batstra, dienstbode. Anna van Burenstraat 18, van Hilversum, s-Gravenl.weg 76b; Maria Brandsma, zonder, Jollenstraat 2, van Steenwij kerwold, Gelderingeh 1-517; Henk H. Faber, zonder, Oosterdijk 58, van Gioïiingen, Oude Kijk in 't Jatstraat 73a; Jeannette C. Reekers, huishoudster, Leeuwarderweg 51, van Utrecht, Buche- Uusstraat 4bis; Joukje de Vries, dienst bode, Bothniakade 15, van Utrecht, Am sterdamse straatweg 1107; Geeske S. Koe nen, verpleegster, 2e Oosterkade 18, van Leeuwarden, Ossekop 11; Lijkele Talen, horlogemaker, Amaliastraat 23, van Am sterdam, J. Luijkenstraat 5011+111; Eng- bertüs C. 1. Visser, machinist, Tjotter- straat 6, van Indonesië; Lijkte W. Lijkle- ma, kantoorbediende, Korte Pijpsteeg 1 van Amsterdam, Hertspiegelweg 561; Willem Vermaning, koopman, a. b., ligplaats W oudvaartkade, van Meppel. brief adr. Papa verstraal 4; Bertus Elia, zonder, Korte Veemarktstraat 8, van In donesië; xHenderikus Boomsma, onder wijzer, Gr. Adolfstraat 10, van Dordrecht Anna Paulownastraat 40; Jan Bosma, ty pograaf, Ubbo Emmiusstraat 17, van Am sterdam, Dapperstraat 125 III; Antje K. van Dijk, hulp in de huishouding, Peper straat 10, van Heerehveen, vah Cuyck- straat 46; Johanna A. C. de Bakker, rel. onderwijzeres, Leeuwarderweg 32, van 's Bosch, Postelstraat 18; Andries Elmers, groep van mensen, die te onze samen.?' ing. De overheid heeft zich tot nu toe eigenlijk alleen maar bezig gehouden met het rijdende verkeer. Dat komt tot uit drukking in het wegenverkeersregle ment, waarin vrijwel geen bepalingen voorkomen, die gericht zijn op de bevei liging van de voetganger. Volgens de wet heeft de voetganger bijna geen rechter en heel veel plichten. Het reglement zegt dat voetgangers verplicht zijn van voet paden gebruik te maken. En als langs een weg geen voetpaden zijn, of als een trot toir is opengebroken? Dan mogen wan delaars op fietspad of rijbaan lopen als zij tenminste zoveel mogelijk aan de kant blijven en het rijverkeer niet meer hin deren dan strikt noodzakelijk is. Verder heeft de overheid bepaald, dat rijbanen en fietspaden alleen maar „haaks” mogen worden overgestoken en dan nog slechts „voorzichtig en zonder nodeloze onder breking”. Het is de voetganger voorts verboden te blijven staan op en bij krui singen en splitsingen van wegen en op bruggen, als daardoor het verkeer wordt belemmerd of in gevaar gebracht. Uitgezonderd de bepaling, dat voetpa den verboden terrein zijn voor andere weggebruikers, en dat voertuigen moeten stoppen, als bij een halte mensen uit eer tram stappen, zwijgt het wegenverkeers reglement over de voetganger. Het bied* hem, behalve dan op het voetpad, geen enkele directe bescherming. En daarin moet, volgens de deskundigen, verande ring word'-n gebracht. Hoe stelt men zich voor de voetgangers meer bescher ming te bieden? tn de eerste plaats door oversteekplaatsen aan te leggen overal. De Vrije Democraten, die de tweede plaats innemen in de coalitieregering van Adenauer, hebben gebroken met de bui tenlands politieke doelstellingen van Adenauer en het recht geëist, de blik meer naar het Oosten te richten. Zij heb ben een eigen lijst van „doelstellingen” gepubliceerd en de meeste naderen het standpunt der socialistische oppositie. Zij bevatten de volgende eisen: 1. geen be perkingen Van de souvereiniteit; 2. geen achterstelling van West-Duitsland; 3. be vestiging van de „plicht" der geallieerd? mogendheden, een campagne te steunen voor hereniging met de Sovjetzóne; 4 Vrijheid van keuze in de buitenlandse politiek; 5. geen „Europeïsering” van Saarland. Het besluit der Vrije Democraten kan Adenauer moeilijkheden brengen, deze Voor een eventueel te Londen tot stand gekomen overeenkomst in Bondsdag een tweederde nodig heeft. De 55-jange dr. R. van Dortmund uit Hoeven is op de Wilhelminasingel te Breda bij het oversteken van de rijksweg door een vrachtauto gegrepen en op slag gedood. Op het Museumplein te Amsterdam is het op de laatste dig van de ontgroening hardhandig toegegaan tussen leden van het katholieke studentencorps van de A’damse universiteit en leden van het corps der Vrije universiteit. Er werd om de verove ring van een vat bier gevochten. Twee vechtersbazen moesten bewusteloos worden weggedragen, toen ze tegen het plaveisel werden gesmakt. De 58-jarige monteur H. B. de Ven ster Is in de centrale van de Prov. Gelderse Electriciteits Mij. te Nijmegen door elec- trische stroom getroffen en op slag gedöód. In 1950 kreeg de heer Abel Post te Hengelo een accordeon te repareren van iemahd rlle het instrument had geërfd van een in een ^uits concentratiekamp overle den Hengeloër. Achter de bekleding, zo meldt het Vrije Volk, ontdekte de heer Post 16 biljetten van 100. De betrokken erfgenaam heeft thans het bedrag van de verouderde biljetten van de Ned. Bank ont vangen. De heer Post kreeg 100.als beloning. Te Castricum is een lijk aangespoeld. Men vermoedt dat het ’t stoffelijk over schot is van de Engelsman Ted May, die op 7 September van Frankrijk uit een mis lukte poging ondernam het Kanaal over te zwemmen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 6