JEUK HU Verteöen WERELDDIERENDAG Uitspraken Kantongerecht BUITENLANDS OVERZICHT DAM PO GENEEST verkoudheden bij Vader, Moederen Kind Humanistisch Verbond VRIJDAG 1 OCTOBER 1954 DERDE BLAD t VAN DER PLAATS bolsward 1 De Winterdienstregeling van N. S. Iedereen neemt Rennies. Want iedereen weet dat ze feilloos helpen Dr Joost Halbertsmaprijs 1954 Laatste kans voor gemeenschappelijke Europese defensie „SNEEKER NIEUWSBLAD” Stichting 17 Sept. 1944 Keuring Keallefokklub „De Takomst” r de t 5 23—30 Advertentie I.M. Advertentie LM. i Advertentie LM. I I L het eerst (van de ene minuut op de andere) teg het br den van overtollig maagzuur. Waarom gij dan niet? Iedere apotheker en iedere drogist heeft Rennies voor U. Er zijn drie verpakkingen: klein - groter - grootst, om tegemoet te komen aan ieders persoonlijke behoefte en voorkeur. Bovendien is iedere Rennie apart ver pakt, practisch en hygiënisch zo maar voor 't by U steken. En dat U Rennies gebruikt hoeft niemand te weten, want U neemt ze onopvallend in, zonder water of wat ook, r laat ze smelten op de to g. Ze zijn nog smakelijk bovendien. Advertentie I.M. bedankte, gekozen de heer G. A. En- del. In November zal een openbare propaganda-avond gehouden worden. de be- Frederika Christiaan van Akke In Frankrijk is de situatie anders. Men des France heeft geen vaste meerderheid achter zich, de Franse kabinetten steu nen op meerderheden die zich toevallig vormen, als bepaalde vraagstukken aan de orde komen. De verwerping van de E.D.G. geschiedde met de steun van de communistische parlementsgroep, maar die laat Mendès France natuurlijk in de steek als hij uit Londen een voorstel meebrengt om de herbewapening van W.-Duitsland te aanvaarden. Dat voorstel zal echter ook niet zo kunnen zijn dat hei ook de geheide voorstanders van de Eu ropese integratie in de Franse nationale vergadering, dus de E.D.G.-voorstanders bevredigt, zodat hij ook op verzet van die zijde moet rekenen. De houding van het Franse parlement zal dus wel tot het laatste moment onzeker blijven. In Enge land bestaat zoals bekend in Labour- kringen een groeiend verzet tegen de Duitse herbewapening waarbij men het argument der Duitse socialisten gebruikt, dat deze herbewapening de hereniging van Duitsland en een overeenkomst met Rusland onmogelijk zou maken. De kwes tie was ook aan de orde op het Labour- congres te Scarborough, waar een be- stuursresolutie, die overleg tussen de so cialistische partijen van W.-Europa over de herbewapening van W.-Duitsland wil ’n meerderheidje kreeg. Maar zelfs al had het uiterst linkse standpunt gezege vierd, dan nog zou dit thans geen effect hebben op de Engelse staatkunde, omdat Churchill in het, parlement op een con servatieve meerderheid kan rekenen. Daar is één „mits” bij, nl. dat Engeland ter negenmogendhedenconferentie niet te sterk aan het W.-Europese vasteland wordt gebonden. Want een deel der con servatieven staat afwijzend tegen zoda nige Engelse militaire verplichtingen op het continent, dat deze afbreuk zouden kunnen doen aan de verplichtingen wel ke Londen ten opzichte van andere delen van het Gemenebest heeft. In de parle menten van de Benelux zal een eventuele overeenkomst te Londen tot stand geko men, waarschijnlijk niet op verzet van betekenis stuiten, en waarschijnlijk ook niet in Italië, waar de regering Scelba zich in de Kamer heeft kunnen handha ven tegen de stormloop der oppositie, die haar wilde laten aftreden in verband met het Montesi-schandaal. SNEEK. September plotseling C. Paehlig, advocaat was vroeger NULAND. Tot onderwijzer aan de chr. school te Winterswijk is benoemd de heer T. Joustra alhier. WYMBRITSERADEEL. De raad de zer gemeente heeft tot wegwerker te Oudega uit 14 sollicitanten benoemd Rimmer Botes Schotanus te Gaast- meer op een jaarwedde van 364. Aan de tegenwoordige functionaris Pieter Boelsma, 70 jaar, die wegens ziekte ontslag heeft gevraagd, wordt dit verleend onder toekenning van een jaarlijkse toelage var. 100. Adressant kon destijds wegens zijn leeftijd niet tot het pensioenfonds toe- Dit overzicht werd geschreven terwijl de conferentie te Londen waar 9 mogend heden overleggen hoe, nu Frankrijk de E.D.G. verwierp, de W.-Duitse herbewa pening toch mogelijk en deze ook voor Frankrijk aanvaardbaar te maken, nog bijeen was. Het heeft dus geen zin over de afloop dier conferentie te speculeren, misschien kent men immers het resultaat al als dit blad verschijnt. Er was enig optimisme toen de conferentie aanving omdat er verluidde dat Mendès France toegestemd zou hebben Duitslands gelijk tijdige toetreding tot het Pact van Brus sel en tot dat van de Navo te aanvaarden. Maar daar is ook nog zo iets als de Saar- kwest(£, welke opgelost moet worden. En een apart vraagstuk, dat niet op de negenmogendhedenconferentie kan wor den behandeld, maar toch tegelijkertijd te Londen tussen de Westelijke Grote Drie en W.-Duitsland moet worden be handeld is het herstel van de W.-Duitse souvereiniteit. Want voor de Duitsers is deze kwestie onafscheidelijk verbonden aan de herbewapening, en terecht, want als men W.-Duitsland deel wil laten ne men aan de W.-Europese defensie moet dat als souvereine staat gebeuren. Ook als er op de negenmogendhedenconferen tie overeenstemming wordt bereikt tus sen de staatslieden en dat men daar voor zijn best zal doen staat vast, want practisch is het de laatste kans om voor W.-Europa tot een gemeenschappelijk de- fensiestelsel te komen is men er nog niet, want de parlementen spreken ook nog een woordje mee. En daar wordt de druk der situatie, die de onderhandelende staatslieden tot een compromis kan voe ren, minder sterk gevoeld. Hoewel in W.- Duitsland zelve het verzet tegen Ade nauers politiek is toegenomen, behoeft men daar in de Bondsdag, toch niet voor een echec voor de bondskanselier te vre zen, als hij eventueel met een overeen komst uit Londen terugkeert, mits deze er ook wat het Saargebied betreft, enigs zins op lijkt. Adenauer schijnt nog wel op een meerderheid te kunnen rekenen, ook al zullen de Duitse soc. dem. daartoe niet behoren. Jilkjen de Vries; Wijbrigje d. v. Jelle Bijlsma en Marijke Zijlstra. Overleden: Wilhelmina Norbruis, 68 jr.; Care! Paehlig, 54 jr., echtgen. Stam; Klaas van Tuinen, 68 jr., wed van Francijntje Voskuil. Op 4 October de sterfdag van Fran- ciscus van Assisi zal het wederom We relddierendag zijn. Deze datum te gedenken, is voor die renvrienden een zo vanzelfsprekende ge beurtenis, dat er eigenlijk geen woorden meer aan gewijd behoeven te worden. Waar men echtr nooit genoeg op kan wijzen is het feit, dat nog vele duizenden onverschillig, zo niet onwelwillend tegen over Werelddierendag staan, hetgeen in wezen betekent, dat zij ook van dieren bescherming niet veel moeten hebben. Nu zouden wij zulke mensen niet gaar ne van slechte karaktereigenschappen willen betichten, omdat hun instelling meestal op onwetendheid berust. Zij hebben er namelijk niet de minste voorstelling van hoeveel dierenleed in deze wereld en in ons „beschaafde Ne derland” voorkomt. „Laat men eerst maar eens voor de mensen zorgen”, zo wordt ons menigmaal van die zijde toegevoegd, „dan kunnen de dieren daarna wel aan bod komen!” Wanneer men deze lieden dan als ant woord de zogenaamde „gruwellijsten” van de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren voorlegt, dat zijn lijsten met door de politie en de die renbescherming opgemaakte processen verbaal wegens dierenmishandeling, dan is de reactie in negen van de tien geval len „dat men niet geweten heeft, dat het inderdaad zo erg was”. Een dergelijke bekentenis is natuur- treden, ware dit wel geschied dan zou zjjn pensioen 123.50 per jaal hebben bedragen. B. en W. achtten een hogere toelage dan 100 per jaar onjuist, dit zou nl. een grove onbillijkheid zijn jegens die ambtenaren, die nu ver plicht zijn bijdragen voor hun pen sioen te storten. Ook het Amerikaanse parlement is bij het resultaat van de Londense bespre kingen betrokken. Niet omdat het dat re sultaat zou moeten goedkeuren, maar wel omdat in November het gehele Huis van Afgevaardigden en een derde deel van de Senaat moet worden gekozen. Het teleur stellend verloop van de buitenlandse po litiek heeft nogal indruk op de Ameri kaanse kiezers gemaakt en men neemt veelal aan, dat als Dulles nu weer uit Londen terugkeert zonder goede berich ten over de Europese samenwerking, dit de republikeinen nog meer stemmen zal kosten, terwijl als Londen een bevredi gend compromis brengt dit dezen bij de verkiezingen ten goede zal komen. Minis ter Dulles heeft te Londen zelf geen voorstellen ter tafel gebracht, hjj wilde het aan de Europese landen zelf over laten een oplossing voor de deelneming van W.-Duitsland aan de defensie te zoe ken, wat niet wegneemt dat hij voor de conferentie begon al enige scherpe waar schuwingen tot Frankrijk had gericht en opgekomen was voor het onmiddellijk herstel van de souvereiniteit van W.- Duitsland. Men kan zich de geprikkeld heid van deze Amerikaanse staatsman wel voorstellen, want sedert hij aan het hoofd van het State department te Was hington kwam heeft de Amerikaanse bui tenlandse politiek op weinig successen kunnen bogen, zowel op het terrein der Europese als Aziatische politiek. Het moet Dulles hoogst onaangenaam hebben getroffen dat in de vrije wereld de eis dat communistisch China tot de Ver. Na ties wordt toegelaten steeds meer steun vindt. In Engeland heeft Attlee daarop Dat de politiek der vrije Aziatische sta ten Amerika ook min of meer teleur stelt is bekend. Landen als India en In donesië gaan hun eigen weg. De premiers van deze beide landen hebben elkaar te New Delhi ontmoet en besloten een Azia tischAfrikaanse conferentie te Djakarta te houden. „De dagen waarop beslissin gen over Aziatische vraagstukken te Washington, Londen of Parijs werden ge nomen zijn voorbij. Zij zullen in het ver volg te Colombo, Delhi, Peking, Rangoon en Djakarta worden genomen”, zei de Indonesische premier, die wat hoog van de toren blies voor een staatsman van een land, dat in zo moeilijke omstandig heden verkeert als het zijne. Maar het ■viel toch op dat hij een ontwijkend ant woord gaf op de vraag of rood China ook op zo’n conferentie zou worden uitgeno digd. Men vermoedt dat de beide pre miers eigenlijk uit zijn op de vorming van een neutraal blok in Z.O.-Azië, dat echter vooral betere betrekkingen met rood China zal nastreven, omdat van die zijde hun de ernstigste gevaren bedrei gen. Maar een groot aantal landen kan zo’n blok ook al weer niet omvatten. Pakistan en Ceylon hebben immers al tr hechte betrekkingen met het Westen om neutraal te kunnen worden genoemd, de Klaas Y. te Schettens: Geen rijbewijs, f25 of 2 w. t.; Albert L. S. te Gronin gen: Rijden op bromfiets en valse naam opgeven, 1 mnd. tuchtschool voorw. proeftijd 1 jaar; Tjamme N. te Sneek: Een luchtpistool op de openbare weg bij zich hebben, Berisping en verb.verkl.; Foppe B. W. te Scharnegoutum: Ge maaid gras op de weg gooien, f 4 of 1 w. t.; Harmannus S. te Hoogkerk: Par keren op verboden plaats, f 4 of 2 d. h. Johannes V. T. H. te Groningen: idem, idem; Jan H. te Zwolle: idem, idem; Johannes H. te Groningen: Vrachtauto zonder achterlicht en verlicht kenteken, f5 of 2 d. h., f2.50 of 1 d. h.; Gerrit v. d. E. te Bolsward: Richtingaanwijzer uit laten staan, f 6 of 3 d. h.; Hendrik A. te Sneek: Fiets onbeheerd laten staan, f4 ot 2 d. h.; Pieter U. B, te Sneek: idem, idem; Pieter v. G. te Sneek: idem, idem; Jan de J. te Sneek- idem, idem; Dooije P. te Sneek: idem, idem; Arend B. te Sneek idem, idem; Lieuwe T. te Heidenschap: Fiets zonder achterlicht, f3.50 of 1 w. t.; Jan W. te Eindhoven: Fiets zonder verlichting, A. O.M. niet-ontvankeljjk; Joke B. te Badhoevedorp: Niet rechts houden, f4 of 1 w. t.; Jan J. O. te Scharnegoutum: Fiets zonder koplicht f 3.50 of 2 d. h.; Cornelia v. d. W. te Sneek: idem, idem; Jentje de J. te Workum: idem, idem; Jacobus L. te Sneek: idem, idem; Meije G. te Welsrijp: idem, idem; Harmen de B. te Gaast: Fiets zonder achterlicht, f3.50 of 2 d, h.; Pieter H. te Bolsward: te Jubbega-Schurega: Vissen zonder acte SNEEK. In de vergadering van de afd. Sneek van de Bond voor Staats- pensionnering werd tot bestuurslid in de plaats van de heer G. Elzer, die Niet krabben. De helder vloei bare D.D.D. kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen, zuivert en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN M Nlh TM HUIDAANDOENINGEN M B VLOEISTOF BALSEM ZEEP Uit de Nieuwe Sneeker Courant en de Sneeker Courant van 1 Octobei 1904, 50 jaar geleden dus: nog eens in krachtige bewoordingen aan gedrongen en ook Noorwegen voelt voor die toelating. Nu de situatie rond For mosa gevaarlijker wordt omdat de rode Chinezen met een aanval dreigen, en Washington nog eens herhaald heeft dat Amerika Tsjang Kai Sjek bij de verde diging zal helpen, groeit de overtuiging dat men de spanning tussen deze beide kolossen alleen zal kunnen verminderen als ook Peking tot de Ver. Naties wordt toegelaten, waartegen echter Amerika zich hardnekkig blijft verzetten en dat misschien nog wel feller zal doen nu te Peking blijkbaar de pro-Russische groep duidelijk de overhand heeft. Het volks congres van communistisch China heeft tenminste na de herkiezing van Mao Tse- toeng tot president, tot voorzitter van de permanente commissie uit dat Congres, een buitengewoon belangrijke post, ge kozen Lioe Sjao-tsji een in Moskou op geleid en Sovjet-Rusland warm toege daan partijman. De winterdienstregeling 1954/55 van de Nederlandse Spoorwegen, die op Zondag 3 October a.s. wordt ingevoerd en tot en met 21 Mei 1955 van kracht blijft, brengt geen wijzigingen van bijzonder belang mede. N.S. betreuren, dat door vertraging in de aflevering van het in aanbouw zijnde Diesel-electrische stroomlij nmaterieel de volledige invoe ring van deze moderne tractievorm op de baanvakken ArnhemWinterswijk en AlkmaarHoorn moet worden uitgesteld tot een nader te bepalen datum, die zo mogelijk in de loop van de komende win- terdienst zat liggen. In de nieuwe reis gids zullen daarom voor wat betreft de dienst op het baanvak AlkmaarHoorn wederom twee tabellen worden opgeno men; één voor stoomexploitatie en geldig tot nader te bepalen datum en één voor Diesel-exploitatie, geldig van deze nader te bepalen datum ai. Ten behoeve van de vele reizigers, die met trein 427 te 16.56 van Rotterdam CS naar Gouda reizen om daar over te stap pen op de doorgaans druk bezette expresstrein 27 Den Haag SSEnschede zal trein 427 van 3 October af van Rotter dam (nieuwe vertrektijd 16.46) doorrij den tot Amersfoort. Voor Utrecht en Amersfoort bestemde reizigers, die van deze verbinding gebruik maken, behoe ven dus niet meer over te stappen, ter wijl voor Zwolle en verder bestemde rei zigers nu in Amersfoort direct de juiste expresstrein kunnen nemen, zodat zij nog slechts éénmaal behoeven over te stap pen, nl. ta Amersfoort. De alleen op Zon- en Feestdagen rij dende treinen 3674 Groningen v. 23.24— Leeuwarden a. 0.20 en 3671 Leeuwarden v. 23.27 Groningen a. 0.17 zullen ook op Zaterdag gaan rijden. WYMBRITSERADEEL, van September. Geboren: Pietertje d. v. Kest Gaastra en Sijbrigje de Jong te Jut- rijp; Mellius z. V. Ulbe de Jong en Gerritje Hiemstra te Gaastmeer; Wat- ze z. v. Auke V. d. Werf en Aaltje Bloemsma te Tirns; Durkje d. v. Wij- be Valkema en Johantje Hofstra te Oudega; leke d. v. Hendrik Buma en Trijntje Koopmans te Oudega. Gehuwd: Jelle Visser te Gaastmeer met Janke Cnossen te Idzega. Overleden: Jacob Huizinga, 6 jr. te Hommerts; Antje Douma, 50 jr., echt gen. van Marten de Jager te Oppen huizen; Durkje v. d. Wier, 60 jr., wed van Tjailing Zuidstra te Goënga. Advertentie: Stadsherberg Sneek. Ondergetekende maakt bekend dat hij heden bovengenoemde herberg van de eer K. Wierstra heeft over genomen. De herberg te Wommels gaat op dezelfde voet door. Beleefd aanbevelend, J. Piso. premiers van deze beide landen zjjn thans trouwens te Washington voor be sprekingen. Opmerkelijk was het wel dat de Indonesische afgevaardigde bij de Ver. Naties zich onthield van stemming toen de kwestie der toelating van communis tisch China tot dat lichaam aan de orde kwam. Dit was echter waarschijnlijk een zaak van taktiek, omdat Indonesië ook de steun van een aantal Westelijke lan den of hun onthouding nodig had om de kwestie Nieuw Guinea op de agenda te krijgen. En dat komt deze inderdaad, evenals die van Cyprus. Het is nog geens zins zeker dat de algemene vergadering nu ook een voor Nederland resp. Enge land ongunstige beslissing over deze kwesties zal nemen, doch is dit het ge val dan wordt deze toch zowel te Den Haag als te Londen voor kennisgeving aangenomen. Toch zouden het voor Ne derland en Engeland onprettige beslis singen blijven, die hun tegenspelers mo rele steun gaven. Een onprettige beslis sing voor Amerika was dat Siam, dat toch in het defensiepact voor Z.O.-Azië is opgenomen, geweigerd heeft in vredes tijd Amerikaanse troepen en luchtstrijd krachten op zijn gebied te legeren. Blijk baar vreest de Siamese regering ongun stige reacties van andere Aziatische lan den. Toch is de positie van Siam gevaar lijk, vooral omdat het gaandeweg duide lijk is geworden dat het moeilijk zal zijn het nog vrije deel van Indo China voor een communistische overstroming te be hoeden. Zuid Vietnam is door innerlijke verdeeldheid bezig zichzelf aan het com munisme over te leveren, door de twist tussen de nationalisten, wier leidsman premier Ngo Dinh Diem is en het leger onder leiding van generaal Nguyen Van- Hinh, die samenwerkt met de Fransen: men zegt wel dat de eerste door de Ver Staten wordt gesteund die menen dat het Franse „kolonialisme” nog nawerkt in generaal Hinh. idem, idem; Rigtje M. te Sneek: idem, idem; Sijtske D. te Warns: idem, idem; Haike V. te Sneek: idem, idem; Hendrik H. K. te Den Haag: Fiets zonder ver lichting, 2 x f 3 of 2 x 2 d. h.; Johannes V. te Bontebok: idem, idem; Andries N. te Sneek: Bromfiets zonder achterlicht, f4 of 2 d. h.; Pieter N. te Woudsend: Rijden in verboden straat of weg, f 4 of 2 d. h.; Saakje B. A. S. te Sneek: idem, idem; Klaas K. te Leeuwarden: idem, idem, Herman H. te Groningen: Lopen op autoweg, f 4 of 2 d. h.; Wijbren N. te Sneek: Niet rechts houden, f 1 of 1 d. h.; Jan S. te Sneek: idem, f 4 of 2 d. h.; Gerrit V. te Staveren: idem, idem; Sjoerd K. te Joure: idem, f5 of 2 d. h.; Thomas S. te Sneek: idem, idem; Pieter K. te Sneek: idem, f3 of 1 d. h.; Ger rit J. N. te Zwolle: Parkeren op ver boden plaats, f4 of 2 d. h.; Ruurd de J. te Sneek: idem, idem; Douwe A. te Sneek: idem, f 10 of 5 d. h.; Julius C. S. te Emmeloord: Niet stoppen voor stopstreep, f 3 of 1 d. h.; Jan H. te Har lingen: Bestelauto zonder buitenspiegel, f 7.50 of 3 d. h.; Pieter J. K. J. te Har lingen: Vrachtauto zonder deugdelijke richtingaanwijzers, f 6 of 3 d. h.; Douwe V. te Hijum: Personenauto zonder stop licht, f6 of 3 d. h.; Rients S. B. te Leeuwarden: Geen rijbewijs, f 7.50 of 4 d. h.; Durk M. B. te Bolsward: idem, idem; Jelle C. te Scharnegoutum: idem, f25 of 10 d. h.' Eelke P. te Sneek: Rij bewijs vergeten, f2 of 1 d. h.; Linze K. SNEEK. Het Haarlemse Tooneel gaf hier Woensdagavond een voor treffelijke opvoering van het blijspel „Grote Stadslucht”. Louis Bouwmees ter gaf meesterlijk spel, Frits Bouw meester verdient ook alle lof, evenals de dames ErfmannSasbach en C Carelsen en Louis de Vries. en vergunning, 2 x f 3 of 2 x 1 d. h.; Al bertus B. te Hardenberg: Vissen zonder vergunning, f4 of 2 d. h.; Berend R. ta Joure: Vissen met aalreep, f 50 of 20 d. h. en ontz. visbevoegdheid 1 jaar; Rienk v. D. te Joure: idem, f 50 of 20 d. h. en ont zegging visbevoegdheid, 1 jaar en v.v.j Gerritje H. te Sneek: Openbare dronken schap, 3 d. h.; dezelfde idem, 7 d. h.; de zelfde: valse naam opgeven, f 15 of 7 d. h.; Jan B. te Opende: Aanrijding ta Irnsum, f25 of 12 d. h.; Jacob L. te Hee- renveen: Aanrijding te Irnsum: f 10 of 5 d. h.; Dirk M. te Wieringen: Aanrijding te Bolsward, f30 of 15 d. h.; Jan H. te Niawier: Verkeersongeval onder Bree- zanddijk, f40 of 20 d. h.; Jacob v. d. W. te Pingjum: Bromfiets op de weg laten staan, f2 of 1 d. h.; Willem H. te Ping jum: Met vrachtauto tegen bromfiets aanrijden, f 15 of 6 d. h.; Jelle v. H. te Leeuwarden: Aanrijding onder Irnsum, f 60 of 30 d. h. en voorw. ontzegging rij bewijs 3 mnd. proeftijd 2 jaar; Jacob de J. te Heerenveen: Aanrijding onder St. Nicolaasga, f 17.50 of 8 d. h.; Pieter P. te Giekerk: Aanrijding te Sneek op de Leeuwarderweg, f 40 of 20 d. h.; Geeuwka Y. te Tjerkgaast: Een koe los op de weg laten lopen, f20 of 10 d. h.; Cornells K. te Alkmaar: Personenauto zonder deug delijke buitenban!, f30 of 12 d. h. en verb.verkl.; Tiede R. te Soestdijk: Aan- rijding te Sneek op de Oude Koemarkt, f3 0 of 14 d. h.; Wieger N. te Sneek: Ver keer in gevaar brengen, 2 x f 30 of 2 x 15 d. h. en voorw. ontzegging rijbewijs *4 jaar, proeftijd 2 jaar; Sijbe S. te St. Ni colaasga: Aanrijding onder St. Nicolaas ga, f20 of 10 d. h.; Geert K. te Boorn- zwaag, idem, vrijspraak. zal de humanist, die zijn venster niet naar boven sluit, deze ervaring met menselijke vermogens trachten te benaderen en daar door werken aan de volledige ontplooiing van zijn mens-zijn en daarmede is de mens teruggevoerd tot zichzelf; hij verbeeldt zich niet het antwoord op de allerlaatste vraag te kunnen geven, doch beseft dat hij alleen tot het hoogste kan doorstoten als hij volledig mens wil zijn. Al is de mens een vat vol tegenstrijdigheden, toch leeft in hem de overtuiging dat in deze ontplooi ing de ware menselijkheid ligt. En dit geldt altijd, met en zonder Humanistisch Ver bond. Aan het H.V. is de taak deze krach ten, die in ieder mens aanwezig zijn, maar vaak sluimeren, opnieuw te wekken, de genen die dreigen het geloof in zich zelf te verliezen, bij te staan en bestaande onver schilligheid jegens elkaar te veranderen in menselijke verbondenheid. Het Humanis tisch Verbond zij een plaats van ontmoe ting voor allen, die in het besef dat de mens een redelijk en zedelijk wezen is, hun menselijke waardigheid willen ontplooien, waarvoor vrijheid en gerechtigheid centraal dienen gesteld. Nadat enige vragen waren gesteld en door de spr. beantwoord sloot de voorzitter, de heer L. Glimmerveen, met een woord van dank tot de heer Coenders. lijk hoopvol, doch op zich zelf onvol doende, als zij niet het vaste voornemen wakker roept om aan dit, de mens ont erend optreden een einde te maken. „Dierenbescherming”, zo is eens ge zegd, „betekent bestrijding van mense lijke misdadigheid”. Het mag niet meer voorkomen dat die ren levend worden verbrand of begraven; dat koeien de spenen worden afgesneden; dat honden aan een paal worden gebon den om de hongerdood te sterven, en dat katten met de kop tegen een boom te pletter worden geslagen, om slechts en kele voorbeelden te noemen. Dat de leden van het Openbaar Minis terie thans niet aarzelen tegen dergelijke dierenbeulen onvoorwaardelijke vrij heidsstraffen te eisen en dat de recht banken en de gerechtshoven deze eisen in hun vonnissen overnemen, is een ge lukkige omstandigheid te achten. Verheugender is evenwel, dat de ge dachte van dierenbescherming meer en meer veld wint onder de mensen, het geen met cijfers en feiten is aan te to nen. De Wereldfederatie voor Bescherming van Dieren opgericht en gepresideerd door een vooraanstaand Nederlands jurist groeit met de dag en van de Neder landsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren, die in Juni jl. haar negentig jarig bestaan vierde, kan hetzelfde worden gezegd. Toen genoemde Vereni ging het vorige jaar met het oog op We relddierendag een persconferentie had belegd, traden daar als sprekers op een Pater Franciscaan, een Nederlands-Her- vormd predikant en een journalist, wiens levens- en wereldbeschouwing op grondslagen van het humanisme rustte. Maar al deze referenten waren één in hun eerbied voor het leven dat de mensen zowel als het dier geschonken is. En wanneer het nu straks 4 October is geworden, dan zullen wij ons dit alles opnieuw bewust moeten maken. Want Werelddierendag is niet het ver troetelen van een poesje of een schoot hondje, maar het zich bezinnen op de juiste verhouding tussen mens en dier en het beoefenen van barmhartigheid jegens die in onze maatschappij vrijwel rechte loze creaturen, wier lot zo geheel van onze goede wil afhankelijk is. Dr H. A. ten Bruggencate. BURGERLIJKE STAND SNEEK, van 23—30 September. Geboren: Atje d. v. Sijbren Dam en Sijtske v. d. Meulen; Bram z. v. Hin- drik Jasper Mulder en Bregtje Pieters v. d. Wal; Wilhelmina d. v. Aalbert Lablans en Akke van Vugt; Dirkje d. v. Doede Koopmans en Geertje Steenstra; Tietje d. v. Auke v. d Woud en Elisabeth de Vries; Romkje Antje d. V. Willem Bartsma en Antje Bakker; Tjeerd z. v. Gene IJpma en Onder voorzitterschap van de heer P. N. Habekothé is een vergadering gehouden van de Stichting „17 September 1944” waarin de heer F. de Groot benoemd werd tot lid van het bestuur in de vacature van wijlen de heer D. G. de Vries. Aan het jaarverslag van de secretaris, de heer J. A. Landstra, is ontleend: Waren het in 1953 46 gezinnen van spoor- en tram wegpersoneel, in 1954 werd aan 64 gezinnen uit alle delen van Friesland een Zomerhuis of gedeelte van woningen op de Wadden eilanden Vlieland, Terschelling en Schier monnikcog verhuurd, terwijl 18 gezinnen moesten worden teleurgesteld, een gevolg van het feit, dat er grote belangstelling bestond voor Vlieland en ook, omdat de trek naar een van de eilanden in de scnool vacantie het grootst is, zodat niet aan alle verlangens kon worden voldaan. Men weet, dat de Friese bevolking na de oorlog ruim 100.000 bijeenbracht, om aan de spoor- en tramwegmensen, die als één man de arbeid hadden neergelegd, een hul deblijk aan te bieden.. Daar het bouwen van zomerhuizen aanvankelijk niet moge lijk was en later de bouwkosten het niet toelieten, werd een andere mogelijkheid in de Stichtingsacte opgenomen, d.i. het ver huren van huizen, tegen een schappelijke prijs, te bekostigen uit de rente van geblokkeerde Stichtingskapitaal, dat in 1952 werd vrijgegeven. De penningmeester, de heer C. van Raay, gaf een uitvoerig verslag van zijn beheer, dat werd goedgekeurd en waaruit bleek, dat op de ingeslagen weg kon worden voort gegaan, zonder het kapitaal aan te spreken; het is inmiddels vergroo*. De „Dr Joost Halbertsmaprijs 1954” is door Gedeputeerde Staten van Friesland toegekend aan de schrijvers van het eer ste deel van het boekwerk „De Friese Landbouw” en wel voor de eerste vier hoofdstukken, handelende over de Friese Landbouw van het begin onzer jaartel ling tot 1700, aan dr O. Postma te Leeu warden en voor de tweede afdeling, om vattende elf hoofdstukken, aan de heer* J. J. Spahr van der Hoek, eveneens te Leeuwarden. De prijs wordt beschikbaar gesteld voor het beste geschiedkundig of heem kundig werk, betrekking hebbende op de provincie Friesland, verschenen in de laatste twee verlopen kalenderjaren. De heer O. Postma heeft als dichter reeds eerder de andere door Gedeputeer de Staten ingestelde prijs gewonnen, nl. de „G.ysbert Japiksprijs”. Dr O. Postma was destijds de eerste, aan wie deze prijs werd toegekend. De „Dr Joost Halbertsmaprijs 1954” zal worden uitgereikt op 27 October in het stadhuis te Bolsward door de waarne mend Commissaris van de Provincie Friesland, mr D. Okma. Op it terrein fan de hear Jac. de Boer to de Hommerts is Sneon de jierlikse keuring holden fan de keallefokklub „de Takomst”. Kampioen by de keallen waerd Hieltje 36 fan A. Lycklama a Nijeholt to Sanf- furd. By de hokkelingen krige Diamantje 6 fan A. Aukes to Yndyk de kampioens titel. De jury dy’t foarme waerd troch de hearen M. Koopmans fan Abbeagea en H. Bottema fan Raerd kende de folgjenda prizen ta: Rubryk 1. Keallen, berne nei 31 Okt. ’53, foar 1 Febr. ’54: 1 Hieltje 33, R. Lycklama a Nijeholt, Sanfurd; 2 Petha 4, J. G. Schrale, Osingahuzen; 3. Brechtje 18, P. J. de Boer, de Hommerts Rubryk 2. Koukeallen, berne nei 31 Jan. foar 1 April ’54. IA en kamp., Hiel tje 36, A. Lycklama a Nijeholt, Sanfurd; I. Jitske 10, Tj. Terpstra, Gaestmar; 2. Anna 39, I. H. Osinga, Jutryp; 3. Swarte 1 Jantsje 5, H. Zeinstra, Blauhüs; Beth 14, KI. Zeinstra, Blauhüs; Swartpoat 31, H. P. Aukes, Yndyk. Rubryk 3. Koukeallen, berne nei 31 Mrt. foar 1 July 1954: 2. Aukje 127, W. J. de Boer, de Hommerts; Beth 17, J. Zein stra, Blauhüs. Rubryk 4. Hokkelingen, berne nei 31 Des. foar 1 Juny. 1 en kampioen Dia mantje 6, A. Aukes, Yndyk; 1 Hielkje 31, A. Lycklama a Nijeholt, Sanfurd; Swarte Tryntsje, R. Lycklama a Nijeholt, San furd; 2 Jantje 6, H. Aukes, Yndyk; Djoe- ke 14, J. Veninga, Gaestmar; 3 Jacoba B 5, Sj. Terpstra, Gaestmar; Brechtje 15, P. J. de Boer, de Hommerts. heeft alleen controlerende waarde, welke kan behoeden voor schijnverklaringen, dog matisme enz., maar kan niet alles in dit leven tastbaar en hanteerbaar maken. Zich echter bewust van zijn religieuse ervaring Voor de Gemeenschap Sneek van het Humanistisch Verbond sprak Zondag in café restaurant Piso het hoodfbestuurslid, de heer W. Coenders, over het onder werp: Is het humanisme vaag? Vóór spr. met zijn eigenlijke onderwerp aanving wijdde hij, aan de hand van een artikel van de heer Geert Ruygers in het blad van de R.K. Werkgemeenschap van de P.v.d.A. enige beschouwingen aan het man dement. Naar aanleiding van de intrekking van het subsidie aan Humanitas te Eindho ven en dergelijke verschijnselen concludeer de hij o.m. dat de positie welke in het ver volg tegenover de minderheden wordt in genomen zal uitmaken of de democratie hier wordt gehandhaafd, terwijl de ver schansing in eigen bolwerk, welke z.i. het mandement is, ook een symptoom is van de emancipatie in R.K. kring, welke op de duur toch niet is tegen te houden. Tot zijn eigenlijke onderwerp komend zeide spr. dat uit buitenkerkelijke kring vaak de vraag tot het Humanistisch Verbond komt of dat eigenlijk niet te vaag is, ook op maat schappelijk en politiek gebied. Inderdaad zijn er bijv, zowel voorstanders van de E.D.G. als antimilitairisten en socialisten zowel als liberalen in het Verbond. Dat komt omdat deze keuze slechts door de mens, als zelfstandig denkend wezen, indi vidueel moet worden bepaald. Men zou hem onrecht doen als men hem een beslis sing oplegde; welke keuze de mens in der gelijke zaken ook maakt, daaraan zullen toch steeds risico’s verbonden zijn; de hu manist zal dus altijd onder voorbehoud zijn keuze in deze doen, beseffend dat het niet in de eerste plaats om een bepaalde keuze gaat, maar om de menselijke waardigheid* en de wijze waarop die moet beschermd. Zo gezien is het een voorrecht dat in het Humanistisch Verb. bijv, voorstanders van E.D.G. zowel als anti-militairisten en naast socialisten ook liberalen verenigd zijn, zo dat eigen inzicht kan getoetst aan dat van anderen en ten volle recht gedaan wordt aan het in volle vrijheid ontplooien van de menselijke waardigheid, wat immers een der doelstellingen van het H.V. is. Zo staat het ook met de, met woorden zo moeilijk te benaderen, diepere, meest essentiële levensvragen als de religieuze be leving. Ook tal van humanisten staat op bepaalde momenten de eenheid van het zijnde, het verband der dingen, duidelijk voor ogen, ze beleven deze zonder dat het hun mogelijk is deze ervaring in woorden duidelijk te maken. We moeten erkennen dat er in laatste instantie vragen blijven, waarop geen exact antwoord is te geven en juist deze erkenning kan leiden tot zekere schroom en tot behoud van bewondering en verwondering bij de mens die ten volle leeft. Het laatste geheim der essentiële din gen blijve onbezoedeld gehandhaafd, dat zal ons behoeden voor het fantastische en tot de erkenning brengen dat we geen recht hebben de waarheid, zoals wij die zien, aan een ander op te leggen. Het is een misvat ting dat de rede alles zou kunnen verkla ren; deze overigens zeer belangrijk SNEEK. Wel wat laat in dit jaar van droogte, maar toch nog op tijd heeft het Dagelijks bestuur onzer ge meente een overeenkomst met de di recteur van de zuivelfabriek te Uit- wellingerga getroffen, om de Sneker bevolking van drinkwater enz. te voorzien uit de Nortonpomp van die fabriek, 's Morgens en ’s avonds is men thans in de gelegenheid tegen 1 cent de emmer ’t enigszins gekleurd maar niet voor de gezondheid schade lijk vocht te verkrijgen. Alhier is Donderdag 29 overleden mr C en procureur. Hij leraar in de staatsweten schappen aan de H.B.S. alhier, vele jaren lid van de gemeenteraad en be stuurslid van tal van verenigingen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 9