Het beste ait (te, Mrc/iniiicwjsl! Predikbeurten STERLING SHAG Fa/? de Gau it berteplak van bisskop Radboud “SNITSER FEMERK Platenspelers I ’t Huis met de Notenbalk I) Uw huisapotheek! sta ap STERLING!. Ruilverkaveling Wollegaast "WITTE KRU1S”\ Paddenstoelen tentoonstelling Rectificatie I Boekenijs Najaarskeuring van stier- en koekalveren te Leeuwarden Eksamen Fryske Akte Gast van zenuwen! Zondagaiensi uokter, Apotheek en Zus’ers Melkauto tegen een boom Hoeveel luisteraars telt Nederland Utrechtse koffer is van oud-Groninger Gevonden voorwerpen ver- van zus as Advertentie Ingez. Mededeling. of Drogist O. SANTEMA. Advertentie LM ZONDAG 10 OCTOBER 1954. set N 2 Advertentie LM. 10 Advertentie t.M te ontvan- men A. 1. S. Sneon 2 Oktober. Tal kandidaten: 15. Weibleaun 3, ófwiisd 1. De akte is takend oan: R. Bergsma, Terheme; B. Fokkema Koudum; P. Folkertsma, Aldeboarn; F de Groot, Ljouwert; G. L. Jongsma, Rot- tefalle; J. J. Rynja, Waldsein; J. Speck- mann, Hallum; J Spoelstra, Goutum; B. v. d. Wal, Ljouwert; J. Woudstra, Brit- sum en Sj. Zeijl, Koudum. Zenawtablettao helpen U er overheen. Hoe dan ek, it liket der neat op, dat üs Radboud, of Radbodus yn Gau berne is. It soe ek al frjemd wêze, dat in Frank him nei wenjen set hie yn Fryslan. En de namme Radboud dan, freget in lêzer faeks, is dy net in düdlik biwiis fan syn Fries-wêzen? Né, dat is it net, neffens de hear Dr H. Bruch, historicus to Haarlem, eartiids yn Ue Katholiek (en niet-Katholiek) en het Friese Boek. AEP.E PERENNIUS. Vergadering van Gelovigen. Voorm. uur bijeenkomst. NED. HERV. KERK SNEEK. Voorm. 10 uur Ds. C. G. Wiegers. Bediening H. Doop. Nam. 5 uur Dr. K. H. Siccama. GEREF, KERK. Oudega (W.)voorm. 9 en nam. 1.30 uur Ds. v. d. Plaat. 910 October 1954. Vanaf Zaterdagmiddag 4 uur: Dokter J. Dethmers, Jousterkade 6, Telef. ,2585 (b.g.g. no. 3000). APOTHEEK Vanaf Zaterdagavond 6 uur: K. G. Postma, Oosterdijk 65. WIJKVERPLEGING Zuster R. Posma, W. de Zwijger- straat 88. Oranje-Groene Kruis Wit-Gele Kruis: Zuster Weijma, 3e Self- helpstraat 8, Telef. Geref. Ver pleeghuis 2512. KR AAMVERPLEGING Zuster IJ. Kramer, Stationsstr. 14 BIJ BRAND. belle de tak aankomen en wist door snel naar links uit te wijken te voorkomen dat dezo op de auto terecht kwam, maar ver loor daarbij de macht over het stuur, waardoor de wagen begon te slippen en met een hevige slag tegen een boom op gereden. Een wonder mag het genoemd worden dat de bestuurder ongedeerd bleef, alleen klaagde hij over pijn in zijn heupen. De cabine werd aan de rechterkant geheel in elkaar gedrukt en de auto ook verder zwaar beschadigd. Op deze keuring behaalden o.a. prij zen: rubriek stierkalveren geb. in Octo ber 1953: la Felsum Henk van fa, Hoog- terp, Deersum; stierkalveren geb. van 1 tot en met 15 Nov. ’53: 1b Doeke van Hette A. de Vries, Bozum; stierkalveren geb. van 18 tot en met 31 Dec. ’53: 1b Frisia Bleske’s Keizer Diamant van fa. Hoogterp vnd.; stierkalveren geb. van 11 tot en met 22 Jan. 1954: 1b Wilhelm van M. M. Koopmans, Abbega; lc Hiltjes Koerier 2 van P. E. Huistra, Scharne- goutum; stierkalveren geb. van 1 tot en met 9 Febr. 1954: la Paulus Potter van J. Y. Sybrandy, Speers; 1b Yme 14 van D. H. Schaap en Zn., Deersum; stierkal veren geb. van 1 t.e.m. 7 Maart 1954: 1 Baarda’s Paul van J. Tj. Bottema, Rau- werd; koekalveren bij tweetallen geb vóór 1 Febr. ’54: la Wiepkje 9 en Do ting 37 van H. E. Bootsma, Goënga; koe kalveren geb. na 31 Jan. 1954: enkeltal: la Bleske 125 van O. A. Bajema, Schar- negoutum; dubbeltallen: la Minke 97 en Gatske 39 van S. U. Lemstra en Zn. Scharnegoutum. 1.30 uur Ds. van Dullemen, van Oude ga, Dankzegging H.A. en H. Doop. Scharnegoutum: voorm. 9.15 uur Ds. C. P. van Andel. Openbare belijdenis des geloofs; nam. 1.30 uur Ds. C. P. van Andel. Sandfirden: voorm. 9 uur Ds. van Dulle- men. Woudsend: voorm. 9.30 uur Ds. Kranen donk (Voorb. H. Avondm.); ’s avonds 7.30 uur Ds. Kranendonk. IJsbrechtum: voorm. 10 uur Ds. Brink. Ijlst: voorm. 9.30 uur Ds. B. Albada, H. Avondmaal; nam. 2 uur Ds. B. Al bada. Dankzegging. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Woudsend: 's avonds 7.30 uur Ds. C. F. Brüsewitz, .van Utrecht. Ijlst: voorm. 9.30 uur Ds. H. B. Kossen. Gezin sdiensL Hedenmorgen omstreeks 5 uur is even voorbij de Groenedijk op de Leeuwar- derweg een grote tankauto van de N.V Holl. Melksuikerfabrieken, bestuurd door onze stadgenoot de heer J. Huitema tegen een aan de rechterkant van de weg staande boom gereden. Het ongeluk werd veroorzaakt doordat een zware tak ten gevolge van de storm van een boom werd gerukt. De chauffeur die op weg GEREF. KERK (Art. 31 K.O.) Troudum: voorm. 9.30 en nam. 2 uur Leesdiënst. „Een klein Dorp van 11% stefnmende plaatsen, in ’t Noord-Oosten van Sneek ge nlegen, en bekend door het spreekwoord: Gauw ligt bij Sneek. Dit dorp is een der „oudsten van Friesland en in 't zelve was gebooren Radboud, de veertiende Bis schap van Utrecht, wiens Overgrootvader, van Moederskant, was geweest Rad- „boud de 1, Koning van Friesland”. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Voorm. 10 uur Ds. M. v. d. Meulen. (Extra coll. Doopsgez. Vredesgroep). Het aantal aangegeven radio-ontvang- toestellen in Nederland bedroeg per 1 October 1954 1.931.683 tegen 1.922.425 op 1 September 1954. Op 1 Sept. 1954 waren er 498.286 aangeslotenen op het draadom- roepnet tegen 497.113 op 1 Aug. 1954. GRAMOFOONPLATEN alle soorten Vraagt ons gratis Platenweuws VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN. Amicitia: voorm. 10 uur Ds. A. van Santen, van Drachten. Bij de graskalveren treffen we de filo soof uit Huins. Er is iemand die hem, de arm om z’n hals, mond tegen z’n oor een kleurig verhaal vertelt, hóe mooi, hóe goedkoop en hóe goed deze kalveren zijn: „die moast keapje!" „Moatte, moatte. Ja wol ’k ek wol leauwe, mar het gaat wel over, ik keapje net, aensent haw ik de ein yn e bek en dan bringe se my fuort mei in moaije kranse der by, de man twa kwartsjes, dat is de muoite wol, en dan sizze hwat wie ’t in béste keardel, hy kocht mar en hy kocht marde groetnis oan wiif en ’t oare fé. Anders keapet net, üt!” Ook op de wolafdeling is drukte en hier en daar nog wel handel al gaan de prijzen ook hier dalen. Het is opmerkelijk hoeveel pluimvee en vooral konijnen op deze afdeling zijn aan gevoerd. Een nogal lang en melancholisch uit ziend man staat onbewogen bij een oude voedster met v.jf jongen. Ze zitten in een kist en hij, de eigenaar, wil verkopen. Op een gegeven moment komt een klein haastig persoon bij hem staan. „Kope?” vraagt de melancholikus. „De kiste”, zegt de persoon driftig. „Mooie kninen he?” de eerste. „De kiste”, zegt weer de persoon, nog driftiger. „Die is niet van mij, man....” „Wit ik wol, kearel, dy is fan my en ik moat him brüke!” „O, seg dat dan....” ,,’k Siz it ommers kearell” En bij de biggen staat onze Sytsma üt ’e Lagegaen. Hij „tysket” in een hok met mooie gezonde biggen om, die hij achter eenvolgens aan Ulbe, aan Harm en aan een kaalhoofdig heerschap in „stusje- koarden jas” wil verkopen, maar Ulbe wil de vracht verdienen, Harm de dei- Het is zo goed als zeker dat de koffer met een kostbare inhoud, die een jaar ge leden in een Utrechts hotel in bewaring werd gegeven, het eigendom is van de oud-Groninger F. D. die 26 jaar geleden naar Canada emigreerde en het vorig jaar ons land bezocht. Deze nu 62-jarige man is een eigenaardig persoon, toen hij in 1928 ons land verliet liet hij al zijn meubilair achter en daarbij een ijzeren kistje dat niets dan goud en zilver be vatte. Ons Noorden meldt dat er redenen zijn om aan te nemen dat de man des tijds effecten verduisterde op een te Gro ningen gevestigd effectenkantoor, waar hij werkte en dat later is opgeheven. Deze effecten zou hij hebben verzilverd en met die bult zou hij naar Canada zijn vertrokken. PINKSTER ZENDING. Voorlopig Woensdag 8 uur in Aere Pe- rennius. Spr. Pastor Brohede. LEGER DES HEILS, Kleinzand 20. 10 uur v.m. Heiligingsdienst; 7 uui n.m. Openluchtsamenkomst Ged. Poj 8 uur n.m. Verlossingssamenkomst. Leider der diensten: Brigadier W. F. Malcorps. JEHOVA GETUIGEN. Iedere Vrijdagavond 7.30 uur Piter Jel- leshüs. NED. HERV. KERK. Goënga: Voorm. 9 uur Ds. Kuiper. Vie ring H. Avondmaal. Gauw nam. 1.30 uur Ds. Kuiper. Dank zegging H.A. en Bed. H. Doop. Jutrijp: voorm. 9 uur en nam. 1.30 uur Bed. H. Avondmaal, Ds. de Noo. Nijland: voorm. 9 uur Ds. Prins; nam. 1.30 uur Ds. Wiegers van Sneek. Uitwellingerga: voorm. 9 uur Ds. Stap. H. Avondmaal; nam. 1.30 uur Ds. Stap, H. Avondmaal en Dankz. Oudega (W.)nam. 1.30 uur de heer Meerholz, van Sneek. Oosthem: voorm. 9 uur Ds. Mr. Schoen maker, van Heeg, Bed. H.A.; nam. NeiskriftIk tankje de hr. J. Visser, chartermeester oan it Ryksarchyf to Ljouwert tige foar syn help by de forta- lingen üt it Latyn. Ik ha respekt foar master W. S. Krins as er yn syn beuren, achteraf blijkt, dat hier en daar toch belangrijke verbeteringen noodza kelijk zijn. Door de Cultuurtechnische Dienst worden daarom thans plannen uitgewerkt, om in de toekomst ook de waterhuishouding in het blok te kunnen beheersen. Inmiddels stelde de Landbouw Voorlichtingsdienst een volledig grond onderzoek in, om direct, nadat de nieu we kavelindellng bekend is van advies te kunnen dienen, hoe van verschillende ’percelen een grotere opbrengst kan wor den verwacht. In het Noorden van het blok werden de resterende -wegen aan besteed en gegund aan de firma Elzin- ga te Arum. In het centrum van het blok werd begonnen met ontginning van twee rietpollen, voormalig eigendom van de Rijksdienst der Domeinen en de Pro vincie Friesland. Gedurende de voor gaande werkzaamheden werkten plaat selijke commissie en de landmeter-des- kundige aan het nieuwe plan van ver deling der kadastrale percelen. Hierbij speelde de boerderij enbouw een grote rol. Dank zij grondaankoop door de plaatselijke Commissie van ongeveer 90 hier en de „stusjekoarden jas” adviseert om ze „mar to forlotsjen”. Op de varkensmarkt is het buitenge woon druk en dan moet men even bij de wegerij staan, Ieder wil opschieten, maar moet zijn beurt afwachten en nu gaat dat wel goed, maar tussen het van de weegschalen drijven en volgende aan voeren kan er vaak een kort hevig on weer losbarsten. Terwijl we ter koffietafel gaan komen we nog een klein mannetje voorbij met twee witte geiten. Een lange koopman biedt hem gled, maar hij loopt door, de lange biedt weer „Nou hjirsa dan jo krije..” maar het mannetje loopt door.. Ook wij lopen door, naar Tine en de knapen. Eén zit net een smeuig ver haal te vertellen, maar zwijgt wanneer hij ons ziet. „Gaat het over ons?” vra gen we bedeesd, maar een zeker persoon zegtEn daar is de melding. 2467 stuks. 228 melk- en kalfkoeien f 500f 875, iets meer handel, notering gelijk. 64 vette koeien f2—f2.40, f2.42—f2.71 geslacht, notering onveranderd. 44 pinken f 365 f 565, handel iets beter, prijzen gelijk. 2 paarden, 10 bokken en geiten, geen no tering. 155 graskalveren f 150f 300, han del en notering slecht. 55 nuchtere kal veren f 35f 52, onveranderd. 1121 scha pen en lammeren f 80f 120, f 70f 95, lager in notering, ook export lager. 265 varkens en vette biggen f 1.58f 1.78, f 1.82f 1.88, levend, meer vraag, note ring iets beter. 420 zouters f 1.82f 1.84, eveneens meer vraag en hoger notering. 103 lopers en kleine biggen f 70f 105, f 35f 65, lopers vlotter en handel beter, kleine biggen rustige markt. A.s. Dinsdag 12 Oct. half acht opening veemarkt. Der wurdt üs trochdien: Voor ons ligt nummer 5 van „De Ka tholieke Fries”, Jaargang 6, het blad van „It Roomsk Frysk Boun”. Om meer dan een reden is dit nummer onze spe ciale aandacht waard. Vooreerst blijkt hieruit dat „It Roomsk Frysk Boun” voortgaat op de ingeslagen weg zijn orgaan in een ruimer en prettiger kleed voor het forum te brengen. Verder ver dient het meer dan gewone aandacht wegens het documentaire karakter van de inhoud van dit speciale nummer. Het blad is nl. geheel gewijd aan het boek, meer speciaal het Friese boek in de ruimste zin, en bevat een z.g. „Boeke- list”, een rubricering der Friese littera tuur naar haar morele inhoud. Een do cument dat een plaatsje verdient in han den van Katholiek en niet-Katholiek, kortom voor ieder die in het „litteraire” enige leiding te geven en, gen heeft. Last but not least bevat het, behalve een inleiding van rater Haivard Hettema O.F.M., een verklaring en toelichting op de bepalingen door de Katholieke Kerk inzake lectuur gegeven, van de hand van Dr. Teake Roorda, te Utrecht. Modern en direct geschreven. Dat Dr. Roorda niet altijd een even verstandige visie op de dagelijkse feiten en mogelijkheden heeft gehad hij geeft het trouwens zelf spontaan toe blijkt uit de laatste alinea van zijn bijdrage, welke wij hier volledig afdrukken. Hij schrijft: „Dy’t forstannich is, sil bliid wêze mei goede foarljochting, omdat dit in wol- komme en faek needsakelike stipe bi tsjut foar it eigen, frije gewissensoar- diel. Ik leau net, dat der oant nou ta Fryske boeken skreaun binne bihal- ven de boppeneamden dy’t foar geast- lik folwoechsenen forbean of öfret wur- de moatte. Mar men is net sa gau geast- lik folwoechsen! Mei 18 jier? Of tagelyk mei de ünderwizersakte Ik wit it net. Mar soe meilydsum glimkjen om tsjerk- like regelingen en foarljochting, it grage gripen nei just it meast omstriden boek, it plókjen fan blommen, krekt op ’e rüchskerne, it riskant en pikant libjen, gjin teken wêze fan in geastlik net- folwoechsen wêzen? Ik bin as skoal- jonge in kear 28 meter heech yn in stie len peal fan ’e heechspanning kleaun, en hie der wier in ünwitend moai oer- sjoch oer de fryske lênsdoue. Ik bin der ütknoffele, en alhoewol ik tafallich noch libje, moat ik dochs de lju gelyk jaen, dy’t üthélde, dat ik mei forstanniger middels itselde birikke koe. Sa’t ik sei, ik wie doe ek noch in skoaljonge”. Tot zover Dr. Teake Roorda. Men kan zich abonneren op het blad voor f2.per jaar bij S. Palstra, Har- men Sytstrastraat 23, Sneek, waar bij aangifte, voor zover voorradig, een gra> tis exemplaar van het boekennumme# uericrijg-baar is. F. d. tiid ek wol büten it Frysktalige ge- biet foar. In aide skriuwer jowt dizze simpele forklearring foar de namme: Raad-bode! Mar dêr moat in goed geloof by fansels! Spitich is it en bliuwt it foar de Gausters, dat is sa, mar de wierheid moat sein wurde. Radboud wie oars in forneamd man yn syn dagen. Net allinne dat er histoarje- skriuwer wie. mar ek toankunstener. Boppe alles wie er Kristen, dy’t sa’n bisünder libben lei, dat er nei syn dea hillich forklearre is. Yn ’e striid tsjin ’e Noarske wikingen. dy’t by syn libben in hichtepunt hie. moast er de bisskopsstêd forlitte en nei Dimter ütwike. Dêr is er ek stoarn en bi- ierdige yn ’e Lebuïnus-tsjerke. De R.K. tsjerke to Assen biwarret in kostbere relyk syn skedel. H.A., alsmede door de subsidie welke het Rijk bij nieuwbouw boerderijen ver leent tot een maximum van 40 voor bedrjjven van 10 H.A. en afnemend met 1 voor Iedere 2 H.A. groter, slaagde de plaatselijke Commissie er in, om ver schillende personen bereid te vinden tot bouwen over te gaan. Voor in het jaar 1954 te bouwen boerderijen werd de plaats van 4 boerderijen vastgesteld. Eén dezer boerderijen wordt gebouwd door de aannemer B. van der Zee te Sneek in opdracht van het Pensioenfonds der Scheepvaart Maatschappij „Neder land” te Amsterdam, terwijl de andere drie, in opdracht van de commissie door de firma Gebr. Frankena te Lemmer ge bouwd worden, onder architectuur van de heer H. de Groot te Joure. Helaas ondervinden de nog in uitvoering zijnde werken veel stagnatie van de langdurige regenperiode. Thans worden de plannen opgemaakt voor de bouw van 4 boerderijen, welke in 1955 zullen verrijzen, terwijl voor de laatste 4 In 1956 -reeds 2 gegadigden zich hebben aangemeld. Het behoeft geen be toog dat met de bouw van een boerderij ook het nieuwe Indelingsplan vaststaat. In de komende maanden zullen voor de ruilverkaveling „Wollegaast” nog be langrijke beslissingen moeten worden ge nomen met betrekking tot de in gebruik neming van de nieuwe percelen, waarbij de tot standkoming van de ontwate- rings- en bewateringsplannen een be slissende rol speelt. Dat skriuwt de Tegenwoordige Staat van Friesland sa om-ende-by 1780 fan Gau. Ik soe dizkear yn it bisünder de wurden, dy’t wijd binne oan bisskop Rad boud, der üt helje wolle, om’t dy yn alle ierdrykskundige en histoaryske plakbi- skriuwinkjes nei foaren brocht wurde en eltse Gauster oer it feit fan san wichtige berte it boarst foarüt set. It is lykwols wol spitich, dat der hoe- genamt gjin reden foar is, al lykje hja yn dy Side skrifturen gelyk to krijen. Dit artikel, dat nei’t ik hoopje, troch alle Gausters lézen wurde sil, en miskien de ünderwizers ta in gids tsjinje kin by it ünderrjocht oan ’e Gauster bern, is de frucht fan in lytse stüdzje, dy’t ik dêr oan bistege. GEREF. KERK SNEEK. Noorderkerk: voorm. 9.30 uur Ds. G. J. de Leeuw; nam. 2.30 uur Ds. G. J. de Leeuw, Z. 30; nam. 5 uur Ds. J. M. Spier, Z. 30. Zuiderkerk: voorm. 9.30 uur Ds. J. M. Spier, Z. 30; nam. 5 uur Ds. A. M. Spiering van Groningen. Oosterkerk: voorm. 9.30 uur Ds. A. M. Spiering. GEREF. KERK (Art. 31 K.O.) Oosterdijk 30. Voorm. 9 uur Leesdienst; nam. 2.30 uur Ds. van Dijk, van Heerenveen. WOUDSEND. Vele belanghebbenden in de ruilverkaveling „Wollegaast” zul len zich wel eens hebben afgevraagd: Hoe staat het nu eigenlek met de ruil- verkavelingswerkzaamheden De plaat- selijke commissie meent hierop een ant woord te moeten geven, door een over zicht te publiceren van het werk dat tot op heden door haar en andere in stanties is verricht. In de maanden MaartApril 1953 vond onder leiding van het Bureau ruil verkaveling te Zwolle de schatting plaats van alle landerijen gelegen in het blok ruilverkaveling. Het doel der schatting was een ruilbasis te vormen voor de toe komstige nieuwe indeling van het blok. Slechts één reclame vond zijn weg naar de rechtbank en werd, na het benoemen van een onpartijdige deskundige, afge wezen. Onder toezicht van de Cultuur technische Dienst te Leeuwarden en de Heide-Maatschappij te Heerenveen wer den alle polderkaden op de vereiste hoog te gebracht, respectievelijk door de fir ma Catr. Nagelhout te Woudsend en D. Steneker te St. Nicolaasga uitgevoerd. Op grond van het voorlopige plan van wegen en waterlopen, tijdens de voor bereiding van de ruilverkaveling opge maakt door de Cultuurtechnische Dienst en door de plaatselijke Commissie, in verband met de nieuwe kavelindeling, enigszins gewijzigd, werden in de maand Januari van dit jaar de wegen ten Noor den van ’t dorp Tjerkgaast aanbesteed en gegund aan de firma T. Kats te Surhui- zum. Was men bij de stemming van het blok aanvankelijk van mening dat aan het stelsel van waterlopen in het ruil- is niet compleet zon- der Witte Kruispoeders Hoofdpijn of kiespijn, zenuw- of rheumatische pijnen wor- m den er direct en afdoende m door verjaagd I Ze zijn boven- dien onschadelijk voor de m maagZorg ervoor, dat U ze altijd in huis en ook op reis bij U heeft 1 lOok in tablet-en cachet-vorm.^ I Vraagt Uw Apotheker Het is nog niet vaak voorgekomen dat er zoveel grootvee aan de balies stond dan vandaag. Onze controleur zei sarcas tisch dat het de nawerking van Dieren dag was. Maar de veehouder die we op onze weg ontmoetten en die een boekje opendeed over de moeilijkheden op en om de boerderij door de abnormale weergesteldheid vertolkte de werke lijkheid, een werkelijkheid die overden king vraagt. Er heersen bepaald nood toestanden, de boer en zijn arbeiders zijn soms radeloos. Want vrienden, er moet gemolken worden, regen of geen regen, duisternis en storm, het geeft allemaal niets, ze moeten er op uit, ’s morgens vroeg, door water en donkerte, zodat men vaak om het vee moet zoeken, want de melk moet op tijd aan de weg zijn, want daar in dat smerige, natte land, daar begint zogezegd het leven. En al mogen wij dan zeggen „zet ze op stal”, wij weten niet wat daar achter weg kan komen, maar de boer, vooruit ziende als hij moet zijn, weet het, bij langdurige winter te weinig hooi, dan moet er bij gekocht worden, en daar is geen melkgeld tegen bestand. Zo ligt de zaak en daarom dat vee aan de markt, de boer moet vooruitzien. Toch is het een vrolijk gezicht voor ons, al dat vee. Vrolijker voor ons dan voor de kooplui zouden we zo denken, maar kijk, dat is nu het risico van de handel. Er worden deze dagen gevechten gele verd om het vee weer kwijt te raken, nu ja gevechten bij wijze van spreken na tuurlijk, want er is geen gemoedelijker volk dan kooplui. Ze kunnen elkaar wel eens de waarheid zeogen, maar daar blijft het bij en steeds komt de humor om de hoek, de gezonde, uit het hart opborre lende humor, waar slecht weer, noch ver lies tegen op kunnen. BAPTISTEN GEMEENTE. Kerkgebouw: Willem Lodewijkstraat 4 Voorm. 9.30 en nam. 5 uur Ds. Ph. Lin deman. 's Avonds 7.30 uur jeugdbijeenkomst voor de jonge jeugd; 's Avonds 8 uui voor de oudere jeugd. Vrijdag 8 Oct.: ’s avonds 8 uur Bijbel lezing en bidstond. Aangegeven van 28 September tot 6 October 1954 Speldje (net doodshoofd), Wiekie Ferwerda, Westersingel 24; halsketting, Smid, Emmastraat 20; donkergroene angora-muts, van der Wal, Ernst Ca- simirstraat 19; paraplu, Jansen, Geeuw- kade 41; tailleband, Doetie Wester, Amaliastraat 61; hangslotsleutel, Dick Dijkstra, Napjusstraat 24; hond (grijze bef m. witte sokken), van der Meer, Schwartzenberghstraat 6; zwarte ge haakte handschoen, Cees Attema, Oude Koemarkt 16; kinderzakdoek, Ankie v. Boerum, Oude Koemarkt 73; zwart-grijs gevl. vulpen, Zondervan, Westersingel 30; bruine herenbeurs m. inhoud, Zeil- stra, Ubbo Emmiusstraat 5; doublé armbandje, van Mourik, Schwartzen berghstraat 16; oud zwart herenrijwiel, merk „Gazelle”, van Goslinga, Oppen- huizerweg 80; autobuitenband, Sijtema, lepenlaan 3; Yale-sleutel, S. H. Bosch- ma, Uilenburg 30 te IJlst; zwart-wit hondje, Spoelstra, Waling Dijkstrastraat 16; middelgr. bruine bal, Minne Hoeke- ma, Geeuwkade 52; Lips-sleutel (ge last), Hinke Kok, Prinsengracht 3; baco- sleutel, de Rapper, Bothniakade 19; paar donkerkleurige ongev. damesgla- cé's, Postkantoor Sneek; zijden sjaal (rood-groen-rose), Nauta, 3e Woudstr. 11; nylon kousen in zakje van V. D„ Smit, Ubbo Emmiusstraat 23; huissleu tel (groot model), Brink, Waling Dijk strastraat 37; bruine muts, Brink, Wa ling Dijkstrastraat 37; kinderbril,- Silvi- us, Joh. W. Frisostraat 98; 8 badhand doeken, kapsalon Postma, Ged. Pol; paar zwarte damésglacé’s met klem, Hofstra, 3e Woudstraat 9; bruin beursje met inhoud, de Boer, Priorstraat 17; zil- verbon, van der Kooi, Fred. Hendrikstr. 49; film v. fototoestel, zr. Stoelinga, Ernst Casemirstraat 1; groen kinder- speldje, Goslinga, Potbuurt 8; zwart bont hondje, Asyl, Korte Vreugde; sleu tel, Dijkstra, Lijnbaansbuurt 17; zakje inh. vilt, borduurgaren, Bosma, IJlster- kade 43; geruite zijden damesdoek, Fleur, Ubbo Emmiusstraat 78; broche (spin), bruine beurs z. inh., geruit kin- dertasje, bruine riem- en broche (2 hert jes), winkel C. A. Brenninkmeijer, Kruizebroederstraat; sleuteltje (Hopmi) No. 020226, Meile Haan, Amaliastraat 48; parapluhoes, Schijfsma, Grootzand 68; plm. 15 m. lange paal, Visser, Bosch- gracht 3; rood kinderbeursje m. inh., Jorna, U. Emmiusstraat 3; blauwe ball pointpen, Gerrie van der Wal, Priorstr. 2; kettingarmbandje, Hettie Caspar!, Stationsstraat 50; ringetjes-armband, de Boer, Joh. W. Frisostraat 34; ketting armbandje, Tine v. d. Berg, Jan van Nassaustraat 14; motorhandschoen, R. de Jong, Vesperstraat 33. Gedeponeerd aan het bureau van poli tie: leren knipbeursje met inhoud; Jt.K. kerkboek v, grote jongens; zilveren broche; zilveren armband (soort klem), verkavelingsblok niets behoefde te ge- Tweede opgave: jongensjopper, donker blauw m. ritssluiting, op de linkermouw wapenplaat je Suisse (gevonden op September j.l.) Tot onze spijt hebben wij in het slag van de bijeenkomst in Nijland, waarin afscheid werd genomen ter van Halsema de naam van de Ned Herv. predikant foutief vermeld. Het was niet ,ds. L. J. Brink, die sprak, maar ds L. J. Prins. CHR. GEREF. KERK. Voorm. 9.30 en nam. 5 uur Ds. Brandsma. Het Instituut voor Arbeiders Ontwik keling opent zijn winterprogramma met een paddenstoelententoonstelling in het Piter Jelles Hüs aan het Kleinzand, op Maandag 11 en Dinsdag 12 October. Een zeer mooie verzameling paddenstoelen, verzameld in de omgeving van Sneek, Gaasterland en Huis ter Heide zal wor- Yas. Xan ®^swarü naar Veen wouden, zag den bijeengebracht. De verzamelde pad denstoelen zullen van hun naam zijn voorzien, zodat de bezoekers een goed overzicht krijgen van de zo rijke ver- scheidenheid van deze nog voor zovelen Ljouwert; de namme Radboud kaem yn "gj ggfj waas van geheimzinnigheid ge hulde „Kinderen der duisternis”. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de in deze krant voorkomende advertentie. Lyk as men wit, hat Utert sünt de kristianisearring fan de Lege Lannen de sit west fan in bisdom fan dy namme. A. v. Lomtnel S. J. skreau oer de earste bisskoppen fan Utert yn in artikel yn de Bijdragen tot de Geschiedenis van het Aartsbisdom Utr :ht dl 10. Hy neamt mar efkes 9 Friezen efter inoar op, dy’t dêr de kromstêf fierd hawwe. Worp van Thabor neamt yn syn Latynske Chroni- con deselden en it leit yn ’e reden, dat de earste gebrük makk- lat fan de skied- nisskriuwende muonts fan it Teunzer kleaster syn list. By beide is de 14de bisskop Radbodus. Worp skriuwt dêrby (en ik nim letterlik oer, hwat der stiet, om’t it üntstean fan de seage Gau-berteplak-fan-dizze-bisskop forklearret) „Frisia fuit de Gaw, vir bonus et „sanctus, spiritu prophetico pollens. Iste „compo suit historiam translationis sancti „Martini, qua ecclesia nunc utitur". Frij fortaeld: .„Wie in Fries fan Gau, in „goed en hillich man krêftich en mei in profétyske geast Hat in skiednis skreaun „fan it oerbringen fan de reliken fan Sint „Martinus, dy’t nou noch yn ’e tsjerke „brükt wurdt”. As ik it goed ha, is dizze koarte bio- grafy fan Worp de oarsaek, dat it forhael fan Radboud, dy’t yn Gau berne wêze soe, yn ’e wrald kommen is. Dr J. G. Ottema, dy’t dizze kronyk foar de printer ré makke hat, pleatst de folg- jende noat by de plaknamme Gaw. „Codex habet Garo, cui deleto super- scriptum est Westergoa” it hanskrift [dat hy brükte foar de ütjefte] hat Garo, hwat trochkrast is en der boppe skreaun Westergoa”). Nou is Gau fansels hiel hwat oars as Garo en om’t de oerskriuwer fan it han skrift net witten hat, hoe’t hy mei Garo oan moast, hat er it mar trochkrast en der boppe set Westergoa! En Gau leit yn- died yn Westergoa! Aldere boarnen as dy fan Worp, dy om it jier 1500 hinne syn oars sa tige bi- troubere kronyk skreau, prate lykwols hielendal net oer Gau yn Westergoa. De êldste is de s.n. Vita Radbodi, dy’t opnommen is yn ’e Monumenta Germ, hist. Scriptores XV, is fan 960, sa’n 40 a 50 jier nei de dea. Der wurdt oer Gau net rept. Syn heit wie in Frankysk edel man en syn mem wie üt it laech fan Ke- ning Redbad, de forneamde Fries, dy’t de deaasfijan fan ’e Franken wie. As plak fan berte wurdt neamd Lomachanum. Hwer’t dat lein hat, is men it noch net oer iens. In party biweare, dat it Lomagne yn Gasconje yn Süd- Frankryk is, mar Moll, de bikende tsjerke-histoarje-skriuwer set der in fraechteken efter. syn krityske ynstelling, doarpsbiskriuwing seit: „Sommige overleveringen, zooals de waarschijnlijk veel grootere uitgebreid heid van het dorp in vroegeren tijd ENZ. heb ik achterwege gelaten, dewijl dat enkel gissingen zijn waarvoor men in den tegenwoordigen toestand geen grond kan vinden Under dat en^. haw ik in dübelde streek set, hwant ünder dat wurd is ek de oerlevering, hwêr’t ik dit artikel oan wijde, biflapt. Voor brandmelding steeds op nr. 3000.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 2