Blijft Hjde/yk 2. paJfóft mopjM/ce/tf. I k 3 w Nienieijers FRIESCHE1IHRENBAAI Hg Verreweg de beste f yw 1 het meest opzienbarend I 42 D G Jaarvergadering Vereniging „Huishoudschool Sneek blëtfus'Fde'Kk.! a w 70ch 60ct Sneker Zakenlieden op excursie naar Rotterdam &*.£FeER.vOu£ KLOK.. Gehandicapt Sneek krijgt lastige taak tegen Frisia o VRIJDAG 8 OCTOBER 1954 fWEEDE BLAD Per pak cent Spreken in het Openbaar Chr. Damclub directrice voor de Kroonschijf en Gastmaal voor honden i' Postduivenver. l’Estafette Zo staan de reserves er voor F Onderofficieren worden officieren „SNEEKER NIEUWSBLAD” Wie verloor polshorloge Rassenhaat in de V. S. Bioscoopnieuws DE ORIGINELE 1953 was een moeilijk jaar leerkrachten. n l’V Namens de deelnemers IJ Drie motieven Een groep deelnemers voor het Groothandelsgebouw Ingez. Mededeling. Advertentie (resp. inventaris vliegers Opleidingen en cursussen. Bestuursverkiezing. SNEEK. In de vierde klas Advertentie L.M. „Big match” in Wolvega. /J Financiën. Advertentie Ingez. Mededeling. En waar hij thans zo’n groot aantal leden onder zijn gehoor had wat he laas op de vergaderingen vrijwel nim mer het geval is benutte spr. deze gelegenheid tevens door een beroep op vrijwilige medewerkers te doen. Het be stuur heeft nL vele plannen in petto, die alleen uitgvoerd kunnen worden als alle leden willen meewerken. Bij de Koninklijke Luchtmacht be staan plannen om in de toekomst alle onderofficieren-vliegers de rang van of ficier te geven, aldus meldt het Alg. Dagblad. Het komt dikwijls voor, dat Nederlandse squadrons op buitenlandse bases worden gestationneerd en de Ne derlanders dan met vliegers moeten om gaan, die wel de rang van officier heb ben. Hieruit vloeien dan voor de Neder landse vliegers onaangenaamheden voort. Een restaurateur aan het Westeinde te Amsterdam heeft ter ere van Wereld dierendag aan bijna tweehonderd verza melde honden een portie rijst met ge malen vlees, plus een suikerklontje ver schaft. Voor de hongerigen was er ook nog voldoende rauw gehakt. Likkebaar dend wachten de honden van Amster dam op de volgende dierendag. (Alg. Dagblad). nemen. Bij JubbegaBergum verwach ten we weinig krachtsverschil, doch De Kooi zal wel met een zege uit Noord- wolde terugkomen. Leeuw. 2 Heerenv. 2 Z.w.einde 2 Sneek 2 Be Quick 2 4 4 3 3 4 3 4 4 4 3 3 3 3 4 4 7 6 5 4 3 6 6 6 5 4 6 6 4 4 4 4 3 4 2 3 4 4 3 3 3 2 2 3 3 2 1 0 2 2 3 2 4 2 dat nog KW In deze vergadering, die Woensdag avond onder leiding van de heer R. J. Sipkens in de school werd gehouden, bracht de directrice, mej. Chr. v. d. Wei de, verslag uit over het afgelopen jaar Hieraan is het volgende ontleend: In het personeel kwamen enige mutaties voor: de heer Huese werd opgevolgd door de heer Zuiderveld en in de plaats van de heer Thomassen, die naar Utrecht vertrok, kwam de heer Wolters. Met ingang van 1 October werd mej. Elde- ring aangesteld als hulp bij het overblij- ven van de buitenleerlingen. In totaal waren er 33 personen aan de school ver bonden, onder wie 29 leerkrachten. Door inwendige veranderingen in het (oude) schoolgebouw vervielen de twee hulplökalen, waardoor meer buitenloka len moesten worden bij gehuurd. LSC 2 Friesland 2 Steenw. 2 Heerenv. 3 Leeuw. 4 Harlingen 3 2 LSC 3 FVC 3 Frisia 3 Lemmer 2 Nadat de commissie tot het nazien der rekening bij monde van mej. Sj. Tjalle- ma een gunstig rapport had uitgebracht, gaf de penningmeester de heer J. Wind enige cijfers. De uitgaven voor de normale exploita tie bedroegen totaal 123687, de inkom sten 18179. In het tekort, groot 105508 draagt het Rijk 70 bij en de Gemeente 30 Dit tekort was belangrijijk hoger dan in 1952 toen het 84094 bedroeg, wat mede een gevolg is van de verhoogde IJLST. Zoals uit een advertentie in dit nummer blijkt, zal ook hier door het be kende Jonkers’ Instituut een cursus „spreken in het openbaar” worden ge geven. Er zijn velen, die op een verga dering wel graag hun mening naar voren zouden willen brengen, maar dit niet durven doen. Daarin wil deze cur sus verbetering brengen. Belangstellen den kunnen een gratis proefles volgen. In de derde klas springt DOGRood Geel er uit. Het gaat hier om de leiding. Deze is nu nog in het bezit van de Leeuwarders, maar Zondag kunnen de rollen wel eens omgedraaid zijn. Want na het gelijke spel op eigen terrein tegen de hekkensluiter is het vertrou wen in Rood Geel wel wat geschokt. In onze stad moet WZS na een week rust de strijd aanbinden met GAVC, dat „thuis” (twee overwinningen) blijkbaar beter speelt dan „uit” (twee nederla gen) Zo bezien zit er een kansje in voor de Zuidersportparkbewoners, die echter rekening dienen te houden met de grote vechtlust van de gasten. Vorig seizoen kwam die onze stadgenoten op een ne derlaag te staan. Black Boys gaat op bezoek bij Harlingen, dat na de slechte ouverture in Joure in beter doen is ge raakt. Daarom zouden we het al een knappe prestatie van de zwartjes vin den als ze de halve winst mee naar huis bracht de heer S. G. Ruiter het bestuur onder hartelijke bijval dank voor zijn initiatief deze dag te organiseren. In dit gebouw hebben wij kunnen zien wat door samenwerking tot stand kan wor den gebracht, aldus spr., en als wij hier uit lering trekken is deze excursie vol komen geslaagd. Om half twee werd via de Maastunnel en over de Maasbruggen koers gezet naar de Ahoyhallen, waar de huishoud beurs „Femina” werd bezocht, die ook veel belangstelling trok. Daarna haal den de dames hun hart op by de Mode show van Vroom Dreesmann, welke hier gegeven werd en trok een deel van de heren naar het Bouwcentrum waar, mede door de toelichting welke een des kundige vooraf en tijdens de rondgang gaf, veel te leren viel. De overigen gaven aan andere dingen de voorkeur. De toen nog resterende tijd (tot 7 uur) kon ieder naar eigen verkiezing besteden. De meesten gebruikten hem om kennis te maken met „de Lijnbaan”, wat ook zeer de moeite waard was, en maakten daarna een wandeling door het zo zwaar geschonden maar zich op be- wonderenswaardige wijze herstellende hart van de nijvere, werkende en bou wende stad, maar ook waren er die meer de culinaire of andere geneug ten prefereerden. Om ruim 7 uur nam de terugreis een aanvang en na nog een gezellig uurtje in Groot Mokum te hebben doorge bracht, kwamen we om ruim één uur weer thuis. Moe, maar voldaan over een mooie dag. Tot nu toe zit het Sneek In de tweede klas niet erg mee. We bedoelen dan met zijn spelers. Moest het reeds enkele Zondagen de steun ontberen van Stuut en Jaspers, de uitwedstrijd tegen Velocitas heeft behalve de 10 neder laag voor onze stadgenoten ook nog het onaangename gevolg, dat het Zondag In de thuiswedstrijd tegen Frisia met nog meer invallers zal moeten aantre den. Het staat nl. al vast, zo wordt ons van Sneek-zjjde medegedeeld, Brinksma en Sluis niet van de party zullen zijn, terwijl het bovendien niet zeker is, dat Bouma kan spelen. Bg deze stand van zaken is het een geluk, dat Roosenburg wel van de par tij is. Zijn steun zal Sneek overigens wel van node hebben, want al heeft Fri- Het Groothandelsgebouw, de Femina mode- en huishoudbeurs in de Ahoy hallen en het nieuwe moderne winkelcentrum „De Lijnbaan” in Rotterdam waren de voornaamste doelen van de excursie welke de Vereniging van Sne ker Zakenlieden Maandag naar de Maasstad hield. Voor dit uitstapje, dat tevens diende om de band tussen bestuur en leden te versterken, bestond grote be langstelling. Het gezelschap dat aan de tocht deelnam, bestond uit 130 perso nen, onder wie 55 dames, die met drie comfortabele reiswagens van de Zuid westhoek de lange, maar leerzame en prettige reis naar de tweede stad van Nederland ondernamen. D aangifte voor de primaire cursus was iets geringer dan vorig jaar. Er werden vier klassen gevormd. De belangstelling voor de opleidingen hulp in de huishou ding en huisnaaister was zeer bevredi gend. Van de laatste konden twee klas sen worden gevormd. Het aantal deel neemsters voor een landb.huishoudcur- sus was niet voldoende voor een afzon derlijke klas, maar de leerlingen zijn wel aangenomen en volgens de lessen gecom bineerd met andere cursussen. De Vormingsklas telde acht leerlingen Toch werd toestemming verkregen met dit kleine aantal een afzonderlijke klas te vormen op voorwaarde evenwel, dal enkele vakken gecombineerd moeten worden gegeven. De belangstelling voor de opleiding kinderverzorgster en huis houdkundige was bevredigend. Aan de cursus huisnoudonderwijs voor het 7e leerjaar ^rerden ook die van het 8e leer jaar toegevoegd. Voorts werd dit jaar ook weer een cursus koken en wassen ge geven voor de leerling-kraamverzorg- sters en ontvingen 19 schippersjongens gedurende 12 weken één kookles per week. Dit laatste onderwijs maakte deel uit van de opleiding voor de Rijn- en kustvaart In totaal werd aan 144 leerlingen het getuigschrift uitgereikt, terwijl er 119 werden bevorderd. Het totaal aanta) leerlingen op 31 December bedroeg 289, alsmede 13 voor de naai- en 24 voor de kookcursus. Van de Vormingsklas zijn 13 overge gaan naar de huishoudkundige opleiding; vier gingen naar Leeuwarden voor de opleiding Na en drie bleven in de oplei ding voor Kinderverzorgster. Verder vermeldde het verslag nog een groot aantal excursies, lezingen welke door de leerlingen werden bij gewoond, bezoek aan de jeugdconcerten, de vie ring van het St. Nicolaas- en het Kerst feest, inleidingen van de directrice, re sultaten, behaald bij de voordracht- en zwemwedstrijden enz. De voorzitter merkte naar aanleiding van dit verslag op, dat 1953 een van de moeilijkste jaren geweest is voor de school in verband met de verbouwing en de uitbreiding. Dat bracht voor de direc trice en de leerkrachten veel extra werk mee, waarvoor hij hun hartelijk dank bracht. Het was niet eenvoudig. De school moest gewoon doorgaan, maar de moeilijkheden werden overwonnen. Geen wijziging te verwachten. In de derde klas van de Zaterdagmld- dagcompetitie zijn geen opzienbarende veranderingen te verwachten. Koploper Blauw Wit moet de uitwedstrijd tegen Noordsche Schut kunnen winnen en ook O.N.S. kan ten koste van het bezoeken de Poolster zijn goede positie behouden. Leeuw. Zwaluwen is zo zwak begonnen, dat Heeg in de Friese hoofdstad abso luut de beste papieren bezit en by De HeraclidenA.C.V. achten we de bezoe kers sterker. komt lijstaanvoerder QVC niet op de grasmat, zodat deze club de leiding wel zal kwijtraken aan DWP, dat Delfstra- huizen met lege handen naar huis zal sturen. Nu Nijland de smaak te pakken heeft, zal het ook korte metten maken met hekkensluiter Surhuisterveen, maar Workum moet by VVT geducht oppas sen. Verder stond hij nog even uitvoeriger stil bij de voordelen welke een excursie voor ieder lid individueel biedt. Hij wees daarbij vooral op het elan waar mee de Rotterdamse zakenlieden na de oorlog aan het werk zijn getogen om hun stad uit de puinhopen te doen her rijzen. Met Jan Pieterszoon Coen heb ben zij gezegd: „ende desespereert niet” Moge dat ook steeds van onze mensen gezegd kunnen worden. BOLSWARD LEMMER Tydens de Sneek-Week is op „de Grote Groene” by de Sybesloot een pols horloge gevonden. Voor inlichtingen kan men zich wenden tot de Groepscomman dant van de politie te water, Looxma- gracht, alhier. Te Washington, de hoofdstad der Ver. Staten, hebben heftige demonstraties plaats gehad van middelbare scholieren wegens de toelating van negers tot de scholen. Ongeveer 450 van de 1250 leer lingen van de Anacostia High Schoo) jouwden hun directeur en een 43-tal negerleerlingen uit. Ook blanke scholie ren, die aan de orders van hun directeur om aan ’t werk te gaan gehoorzaamden werden uitgèscholden. Op andere scho len vonden soortgelijke demonstraties plaats. Ook in Baltimore hadden felle de monstraties tegen de negerleerlingen plaats. De negers moesten daar onder po- litiegeleide naar school gaan. De punten werden in de hoofdklas ook Maandag j.l. weer niet cadeau gegeven. De maximum toegestane speeltyd van 45 zetten in anderhalf uur werd in di verse partijen dan ook bijna volledig be nut en na drie uur spelen konden Koop- mans en Bosma, Dotinga en Sterk en Kooistra en Nijdam nog niet tot een definitief resultaat komen. G. Mulder won van Huitema en R. de Jong van Joh. Blok. In de eerste klas is C. Dijk stra wegens werkzaamheden elders ver hinderd om verder deel te nemen, doch U. van Wieren is weer van de partij en vult deze plaats weer op. Hier won Her- naamt van Van Manen, H. v. d. Woude van Koers, terwyi W. Bakker en G. van Oosten de punten deelden. 2e klas: S. GeuzeF. Faber 20; YpmaHeeg- sma 20; Hoeksemav. d. Veen 2Oj RaadsveldProcee 02; Klijnsma Kroese 20. Opmerkelijk waren de uit slagen in de derde klas. Alle zwart- spelers wonnen hun partij: Hemrika Brouwer 02; EppingaM. van Oosten 02; KrolesHiemstra 02; M. Sterk Duiker 02; CnossenK. Dijkstra 02; K. DijkstraB. v. d. Woude 02. Dijkstra is hier weer aan de start ver schenen en boekte zowel winst als ver lies. Programma Maandag 11 Oct.: Hoofd klas: NijdamR. de Jong; Kooistra Blok; BosmaSmid; Th. SterkHuite ma; v.d. GootDotinga; MulderKoop- mans. Ie klas: H. v. d. WoudeVan Wieren; G. van OostenJ. van Oosten; SwartKoers; HernaamtBakker. 2e klas: KlijnsmaGeuze; ProceeKroese; v.d. VeenRaadsveld; HeegsmaHoek sema; FaberYpma. 3e klas: Duiker Dijkstra; v.d. WoudeM. Sterk; Hiem straElsinga; M. v. OostenG. Kroles; BrouwerEppinga; Cnossen—Hemrika. Bij de door de postduivenver. „l’Esta fette” gehouden wedvlucht van het sta tion Deventer, afstand 92 km., werden de volgende resultaten behaald: le en 16e N. de Vries; 2e, 13e en 15e J. de Boer; 3e en 9e H. Meinen; 4e J. Schreu der; 5e L. v. Vugt; 6e H. Buitenpost; 7e en 10e H. Oppenhuis; 8e en lie T. Meyer; 12e J. Haak; 14e E. Laagland; 17e W. Silvius; 18e D. Wijn ja; 19e H. Tippersma; 20e v. d. Meulen de Vries. De duiven -zerden gelost om 9.45 bij licht bewolkte lucht en Z.W. wind. De eerste duif werd geklokt om 11.5.36, snelheid 1148 m.p.m., de tweede was er om 11.8.7, snelheid 1114 m.p.m., de derde volgde om 11.8.45, snelheid 1112 m.p.m. Waren de vorige week de duiven van de heer Oppenhuis favoriet, deze keer eiste de heer N. de Vries deze eer op en wel met een ruime voorsprong van bijna 3 minuten, zodat ook hij nog een kans maakt op het Navlucht-kampioenschap. Aan deze wedvlucht namen 78 duiven deel en er werden geen verliezen ge leden. heeft het bestuur met deze excursie voorgehad, zo deelde de voorzitter, de heer M. T. F. Vlas, mede in het korte woord, dat hij aan tafel sprak. In de eerste plaats versterking van de band tussen leden en bestuur, daarnaast ver schillende dingen op te zoeken waar de leden ook individueel wat aan hebben en verder ook de ontspanning. Het stemde hem daarom tot grote vreugde dat er zoveel belangstelling voor be stond, in ’t bijzonder ook van de kant van de dames, (de Zeilkoningin mejuffr. de Vries even apart genoemd, kreeg een applausje) en van de plaatselijke pers. sia nog geen geweldige dingen laten zien, er zit toch wel zo veel pit in de ploeg, dat ze het de withemden danig lastig kan maken. Afgewacht dient hoe de reserves zich zullen aanpassen, doch als dat er enigszins op lykt, geloven we dat onze stadgenoten ondanks alles na afloop twee punten rijker zullen zgn. Er prijken nog meer interessante ont moetingen op het programma. In de eerste plaats die tussen Helpman en Velocitas. Misschien is men geneigd de leider de beste kansen toe te kennen, maar een plaatselijke ontmoeting wil ondanks alle aanwijsbare verschillen wel eens anders uitvallen. Van groot gewicht is ook GRCFVC. De Groningers hebben zich door hun zege op LSC by de kopgroep gevoegd en zul len tegen de op de voorgrond tredende FVC willen bewijzen, dat ze tot nog meer in staat zijn. De krachten zullen elkaar wel niet veel ontlopen. LSC wacht een zware opgave. Mis schien is ze voor onze stadgenoten juist iets te zwaar, maar doorgaans plegen de blauwwitten in Zwaagwesteinde goed te spelen en daar nog al eens voor een gelijk spel te zorgen. Misschien komt er Zondag zo’n prettige verrassing uit de bus. Friesland mag bij Oosterparkers geen enkele illusie koesteren. Zy die van de zonde leveu Per jaar verdwijnen 15.000 meisjes in FrankrijkHet zijn gewoonlijk meis jes met weinig of geen familie. Zij krg-. gen een vriendeiyke uitnodiging en hun beschermer zorgt ervoor dat ze een be hoorlijke uitzet en een hotelkamer kry- gen. Hg zorgt er dan voor dat ze dan snel van adres verwisselen. Totdat ze voorgoed behoren tot dat beroep, dat door de Franse wetgever met een pen- nestreek is afgeschaft, en ondergaan in een milieu, dat officieel niet meer exis teert, maar de politie handenvol werk geeft. Vooral Parijse politie-archieven spreken in dit opzicht een duidelgke taal: de historie van de gruwelijke rea liteit van een zich na de „afschaffing” der prostitutie sterk ontwikkeld heb bend gangsterdom, dat een goed geor ganiseerde staat vormt in de staat, spreekt voor diegene die hier kennis van neemt, een verbijsterende taal. Het was deze wetenschap, die er regisseur Ralph Habib toe bracht, deze zaak, waar men zo gverig doekjes omwindt, uit de doe ken te doen in een filmverhaal. Een grote verdienste van deze byzonder spannende politionele zedenfilm is wel, dat scenarioschrijver Jaques Constant, draaiboekschrgver Jacques Companeez en regisseur Ralph Habib zich verre gehouden hebben van alle sentimentali teit en in strakke beheerste vorm de gruwelijke realiteit hebben beschreven. Franqoise Arnoul, Raymond Pellegrin en Noël Roquevert excelleren in belang- rijke rollen. Het voortreffelijke camera werk is van Roger Hubert. Schokkende onthullingen worden ons gedaan, maar misschien is de werkelijkheid wel zo of nog erger. De periodiek aftredende leden mevr T. FlachGrondsma, mevr. H. Heeringe Elzinga, mevr. C. A. de KokVisser er mevr. H. L. SikkesHartelust werden herkozen; in de vacature mevr. V. MünchZwagerman, die had bedankt werd benoemd mevr. E. BootsmaJonk mans te Nijland. In de kascommissie werden herbe noemd mevr. Kaan, mej. Sj. Tjallema en de heer J. Beute. Reserve 2e klas A: Harlingen 2 Frisia 2 Alcides 2 Leeuw. 3 FVC 2 Reserve le klas: Velocitas 2 Achilles 2 GVAV 2 O.parkers 2 Emmen 2 De totale kosten van de nieuwbouw en Het aantal leden steeg van 118 tot 120. de verbouwing en verbetering van de be staande school hebben f313000 bedragen, waarvan f 270000 werd gedekt door de geldlening van de gemeente Sneek. Voor het resterende bedrag moet nog een le ning op korte termijn worden gesloten. De financiële administratie van de pen ningmeester en de administrateur is dit jaar zeer nauwkeurig nagezien. Deze ad ministratie is geen peulschilletje meer aldus de heer Wind, mede ook door de vele wisselingen in het personeel en in de salarisregelingen. Daarom is veel dank verschuldigd aan de administrateur, de heer C. Sq sling, die alles op buitenge woon keurige wijze heeft geregistreerd en verantwoo d. Namens hel bestuur sloot de voorzitter zich gaaine bij deze lof aan, waarna hq ook de secretaresse mevr. H. A. Urban de Vries dank bracht voor het vele werk door haar verricht. MSC 2 Nicator 2 Sneek 3 BI. Boys 2 Rood Geel 2 4 Reserve 3e klas A: De reis begon ’s morgens om 6 uur, zodat Amsterdam reeds om 9 uur be reikt werd, waar de Vereniging de deel nemers in het paviljoen „Aviorama” op Schiphol op koffie tracteerde. Veel te zien was er op Schiphol overigens niet. Er stonden wel veel vliegtuigen op de grond, maar de attractie van dalende en vertrekkende machines ontbrak. Ook was het weer niet erg aanlokkelijk. Van uit de laag hangende wolken waren al enige fikse regenbuien gevallen en ook was het nog vrij koud en winderig. Toch was het gezellig tijdens de koffie en ge lukkig klaarde het weer op weg naar Rotterdam ook spoedig op en werd het verder een mooie zonnige dag. Om half tien waren de motoren weer gaan draaien en na anderhalf uur werd Rotterdam bereikt, waar onder deskun dige leiding een rondgang door het im posante Groothandelsgebouw (220 m. lang, 85 m. breed en 44 m. hoog) werd gemaakt, wat op allen een overweldi gende indruk maakte. Na afloop hier van volgde een gezamenlijke koffietafel op het dakterras, vanwaar men een riant uitzicht heeft op de nijvere stad in de diepte. personeelslasten, (resp. 79454 en 86007) en de meerdere kosten voor ge bouw en inventaris (resp. f 7737 en j 17753). 1 1 o

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 5